NEDERLANDS NIEUWSTE SPEELFILM WORDT IN HULST GEBROUWEN sportvaria EX-POLITIEMAN BRACKE GEBRUIKTE LIEVER ZIJN MOND, DAN ZIJN POTLOOD ZEVLAFO BOUWT AAN STUDIO EN AAN FILM DE HEER EEMAN: HET WORDT HOOG TIJD DAT ER EINDELIJK IETS GAAT GEBEUREN VRIJDAG 16 OKTOBER 1970 HULST 'We maken films, dat is de eigenlijke inlioud van de Zevlafo'. zegt Henk Wentzler uit Hulst bondig. Hij is de regiseur van de Zeeuws-Vlaamse Iflmorganisatie, een groepje van zo'n vijftien enthousiaste jonge mensen, dat n'ch sinds 1964 met wisselend succes bezig houdt met .films-maken'. Het gaat de filmorganisatie (je kunt niet van vereniging of zoiets spreken, want wij hebben geen bestuur, dat is ouderwets en onnodig') de laatste tijd weer voor de wind. Na een ,down periode' is men begonnen aan een nieuwe grote speel film, er zijn wat andere korte filmpjes gemaakt en in voorbereiding (onder andere een Belgische miss-verkiezing en een prent over Hulst), én er wordt hard gewerkt aan een nieuwe studio. Op de bovenverdieping van het (wel erg vervallen) oude lts gebouw in Hulst hebben de zevlafo'ers in korte tijd kans gezien om van een aantal deplorabele lokalen het begin van een filmstudio te maken, de ruim 14 BOUWEN AAN STUDIO meter lange ruimte wordt omge bouwd tot een opnamehal, een mon tagekamertje, een commentaarcel (handig in een smalle kast verbor gen), een ontwikkellaboratorhim, een controleplatform voor geluid en DHR H. WENTZLER licht en een kantoorruimte. Omdat het allemaal in de vrije tijd gedaan moet worden en bovendien zo goedkoop mogelijk vordert het werk langzaam, maar regisseur Wentzler is al erg blij met de toe komstmogelijkheden die de nieuwe studio gaat bieden: jiet is altijd een groot probleem om alles op lokatie te filmen'. INGEWIKKELD De nieuwe studio zal zeker goed van pas komen bij de opname voor de speelfilm, waarmee de Zevlafo mo menteel bezig is. .Bent u mijnheer- Morel'. is de wat intrigerende titel van het 1,5 uur lange, zwart-witte jongste speelfilmprodukt van Ne derlandse bodem. Het detectieve-ach- tige verhaal gaat over een modefoto graaf, die gechanteerd wordt en middels deze afpersing kans ziet om op zijn beurt anderen te chanteren. ,Een bijzonder ingewikkeld verhaal', zegt Henk Wentzler (vlot pratend, wat lang. artistiek aandoend haar) men heeft de zaken professioneel aangepakt. Er wordt gewerkt met vliegtuigen, boten, onderwateropna men en miss België 1968 geeft het onmisbare sexy element in de film gestalte. Modefotograaf Morel zal voorlopig niet op de vaderlandse bioscoopschermen te zien zijn. Aller lei moeilijkheden (ruimte, spelers, tijdgebrek) zijn er de oorzaak van dat de 16 mm film in een vrij laag tempo gemaakt wordt. Bovendien moet de speelfilm het visitiekaartje van de Zevlafo worden, zodat er alle mogelijke zorg aan de opnamen en uitvoering besteed wordt. Belangstelling voor dit nieuwe Zeeuwsch-Vlaamse filmgebeuren is er al getoond door de KRO, die voor het dinsdagmiddagxadiopro- gramma jiai' een reportage over de opnamen van .mijnheer Morel' maakte. Het is overigens niet altijd even vlot gegaan met de artistieke prestaties van de Zeeuwse filmenthousiasten. Wentzler over het begin van de fil mische onderneming: ,We begonnen als een groepje amateurs: met 8 mm films. De een z'n vader had wel een projector, de ander had wel eens wat op school aan film ge daan'. Het eerste filmpje dat ge maakt werd, duurde 5 minuten. Het groeide al gauw uit tot rolprenten van 8, 12 en 15 minuten; tot de eerste .grote' speelfilm uitkwam: schoppen-aas' een beeldverhaal van 30 minuten. ,We kregen goede reac lies op het filmpje en iedereen zei dat we door moesten gaan', vertelt Henk Wentzler. ,We vonden dat er met 8 mm films niet veel mogelijk heden waren en via een belangrijke subsidie van het Zeeuwse anjerfonds konden we materialen en dergelijke aanschaffen om een 16 mm speel film te gaan maken. ,Het werd ui teindelijk ,de nacht toen de zon scheen', een drie kwartier durend verhaal, dat vooral technisch bezien geen sukses was. De apparatuur om het geluid synchroon te brengen met de beelden ontbrak, hetgeen nogal storend werkte. Wentzler: .tijdens de première van de film kwam het hoofd van de afdeling tv-producties van de KRO- tv, Bretschneider, een kijkje ne men. Toen hij van onze moeilijkhe den hoorde, bood hij ons spontaan aan een montagetafel teen .tafeltje' van een slordige 40.000.-) te laten gebruiken. ,We vonden dat we daar wel iets tegenover moeten stellen en daarom hebben we hem een soort .erelid' van de organisatie gemaakt. Het minder goede resultaat van de .nacht toen de zon scheen' was aan leiding tot een moeilijke periode voor de Zeeuwsch-Vlaamse filmers. ,Hoe gaat dat', vertelt Henk Wentz ler, ,men raakt het speelfilmen wat beu als je een technisch niet zo goede film maakt'. Een nieuwe film -pro en contra- die ging over een beatgroep die een van de leden uit stoot, met alle nare gevolgen van dien, bracht het niet verder dan de opnamen van enkele scenes. Zevlafo is nu wel weer uit het slop geraakt. Studio en nieuwe film houden de technici en spelers volop bezig. Het is overigens niet zo gemakkelijk om de juiste en voldoende filmacteurs en actrices te vinden. Regisseur Wentzler: ,er wordt algemeen ge dacht dat. de mensen bijzonder gauw bereid zijn om te filmen, maar dat kan men rustig vergeten.' Hij vindt het heel moeilijk om de mensen voor een speelfilm te krijgen, waar echt in geacteerd moet worden en veeleisende scenes in voorkomen. ,Ook de ouders zijn vaak wat hui verig, die zeggen ,maar wat Marietje dan doet, moet ze in bed of zó. Ja, en dat zou best wel eens kunnen natuurlijk.' TONEELSPELERS Men heeft liever geen geregelde to neelspelers, omdat die veel anders gewend zijn te werken. .Een ruimer toneel, ze moeten veel harder pra ten.' Toch is er een kléine vaste kern van spelers en speelsters waar op men regelmatig een beroep kan doen. Niet zonder de nodige moei lijkheden natuurlijk. Alle filmsterren doen hun werk gratis, zodat er ook voorzichtig met de vrije tijd omge sprongen moet worden. De Zevlafo werkt nog helemaal zon der enige subsidie. Na het startbe drag van het Anjerfonds heeft men alles zelf betaald. Het filmen ge beurt daarom zo zuinig mogelijk, ook worden de films in een eigen laboratorium zelf ontwikkeld. Con tacten met de andere Nederlandse filmers hebben de Zeeuwsch-Vlamin- gen niet. Wentzler wil ook niet di rect een duidelijke mening geven over de filmindustrie in ons land. .Het. is rot om andere films af te kraken, je kunt bijzonder moeilijk zeggen of het een goede of slechte film is.' Wel is hij van mening dat het peil duidelijk vooruit gaat. ,Het ligt voor een deel ook aan het Ne derlandse publiek, die gewoonweg geen Nederlandse speelfilms wil.' Henk Wentzler vindt het ook een probleem dat de jonge filmers kersvers van de filmacademie wel alles goed geleerd hebben in technisch opzicht, maar geen enkele filmervaring hebben. Voor de Zevla fo gaat dat laatste in ieder geval niet op SINT-JANSTEEN Het verbond van veilig verkeer afdeling Sint-Jansteen heeft in een brief aan het college van b en w van de gemeente Hulst, burgemees ter en wethouders met klem verzocht om bij rijkswa terstaat erop aan te dringen, dat de kruispunten rijksweg 60 - Zoetevaart en rijksweg 60 - Abdaalsewep met verkeerslichten worden beveiligd. Uit de woorden van de voorzitter, de heer R. J Eeman. is op te maken dat het de afdeling Sint Jansteen ernst. is. ,In eerste instantie hebben wij zelfs overwogen aan de brief een alinea toe te voegen, dal wanneer welke instantie dan ook het verzoek afwijst, verantwoordelijk is voor eventuele ongevallen, die in de toekomst nog zullen gebeuren. Indien het zover zou komen, zullen wij niet aarzelen een proces tegen de betrokken instantie aan te spannen' op het laatste moment heeft men echter besloten deze alinea te schrappen, omdat het bestuur het een beetje onvrien delijk vond klinken. .Wanneer het toch noodzakelijk blijkt, zullen wij dit zeker doen'. Volgens de heer Eeman, zal het allemaal wel fiiet zo'n vaart lopen. ,Ik weet dat de brief heel gunstig bij het college is ontvangen, en ook het gemeentebestuur is van mening dat er nodig iets moet gebeuren. Wij hebben juist voor verkeerslichten gepleit, omdat die a' heel wat narigheid kunnen voorkomen. De meest ideale oplossing zou natuurlijk een tunnel zijn. maar dat is een kostbare geschiedenis. Toch weet. ik, dat hier over wordt gesproken. Momenteel wordt de moge lijkheid van een wielrijderstunnel onder de oude ver bindingsweg St-Jansteen - Hulst bekeken. Als dit een maal verwezenlijkt zou worden, ben ik er zeker van dat er ter zijner tijd nog wel eens een tunnel komt voor al het verkeer. Maar zover is het nog niet, voorlopig zouden stoplichten afdoende zijn, om een einde aan een groot gedeelte van verkeersongevallen te maken. De heer Eeman weet te vertellen, dat in de afgelopen twee jaar twaalf mensen het leven verloren ten gevolge van een verkeersongeluk op één van de kruispunten. .Een hoop mensen willen alle schuld afschuiven op dc Belgische automobilisten. Dat moeten zij niet. doen Een onderzoek heeft uitgewezen, dat. evenveel Neder landse als Belgische automobilisten schuld hebben aan een ongeval. Als je bovendien bedenkt dat tijdens he: weekeinde 80 procent van de weggebruikers in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Belgen zijn, is het niet te ver wonderen, dat zij nogal eens bij een ongeval betrokken raken. Ook al zijn het niet van die beste chauffeurs, je kunt hen er toch niet van beschuldigen dat zij alle ongevallen hebben veroorzaakt'. De heer Eeman vind het niet. meer dan normaal dat ei Iets aan de verkeersveiligheid gedaan wordt. ,Wij doen alle moeite om de Belgen naar Zeeuwsch-Vlaanderen toe te halen. Laten wij nu maar eerlijk zijn. Hulst leeft ervan. Het klinkt wel niet aardig, maar ik geloof dat de Hulster middenstand zich alleen maar zorgen maakt, hoe zij de Belgen naar Hulst kan trekken. Het interesseert de middenstanders totaal niet, hoe zij Hulst weer zullen verlaten. De centjes zijn immers binnen? En dat is fout. Wij halen onze zuiderburen hier naar toe, het is dan ook onze morele plicht om hen te beveiligen'. .Beveiliging is een morele plicht' Onze zuiderburen blijven maar doorzeuren over de nederlaag die Merckx cs zaterdag hebben geleden in de Ronde van Lombardije. Met name Motta moet het steeds maar ontgelden omdat hij aan het wiel van Merckx bleef plakken en geen kop wilde doen. Maar wat wil men? Motta's ploegmakker Gimondi zat vooraan, dus deed hij geen enkele moeite om Merckx naar voren te helpen brengen. Stel dat Eddy zelf vooraan had gereden en dat Motta hem achterna was gegaan met een Faemino in z'n wielen. Dan had die ploegmaat van Merckx toch ook geen meter kop gedaan op straffe van ontslag., Het vreemde is dat men regelmatig met dit soort berichtgeving wordt geconfronteerd. Met name in de grote ronden. Als een wieltjesplakkr aan het eind van de rit de zege grijpt, dan heeft hij tactisch gereden als het een Belg is of de overwinning .gestolen' als het een vreemdeling is. Het vervelende van deze eenzijdige berichtgeving is, dat het publiek er in trapt. Motta zal dat wel merken als hij de komende winter nog eens optreedt op één van de Belgische winterbanen. Jan Janssen kan daarover meepraten. Hij heeft in 1968 Herman van Springel van de Tourzege afgehouden en in 1969 een paar lelijke woorden gezegd over Eday Merckx. Maar Jan kan nog steeds nergens in België komen of hij wordt uitgejoeld of uitgefloten Over de sluitingsprijs van Putte kunnen we kort zijn. Het werd een zuiver Belgische aangelegenheid zoals u hebt kunnen lezen. Buckacki hield de eer van ons land weer hoog. Maar in hoeverre kun je Richard eigenlijk nog Nederlander noemen, zo hij dat al ooit geheel is geweest. Hij verblijft bijna altijd in België, rijdt er vrijwel al z'n koersen, wordt door onze zuiderburen aangezien als één der hunnen en gaat vanmiddag om half vier met de knappe Christiane Dullaert trouwen in Dint Gillis Waas. Het tweetal recipieert daar in ,De Gouden Leeuw' van 6 tot 7 uur vanavond. Proficiat., .Het Laatste Nieuws' kwam woensdag met het nogal opzienbarend bericht dat Rik van Looy door de nieuwe groepering van Merckx, namelijk Molteni. gepolst is voor het ploegleiderschap. Rik zelf heeft gezegd wel te willen, terwijl Eddy zegt tot nu toe geen bezwaren te hebben. Intussen heeft Faemino nu definitief besloten zich uit de wielersport terug te trekken. Wat er met ploegleider Driessens gaat gebeuren, staat nog niet vast. Rini Wagtmans gaat mee naar Molteni. Flandria-Mars, de ploeg van Zoetemelk, Monseré en onder meer de gebroeders De Vlaminck heeft de wereld beker voor ploegen nu definitief veroverd. Faemino is 2e. Salvarani 3e, Mann 4e, BIC 5e, Cabal lero 7e, terwijl Willem II met 5 anderen de 10e plaats deelt. Rik van Steenbergen blijkt steeds dieper weg te zakken in de onderwereld van Antwerpen. Nu heeft hij weer voor de rechtbank gestaan, waar tegen hem een boete is geëist van twee maanden gevangenisstraf en 30.000 frank wegens aansporing tot ontucht. Hij moet volgens het proces-verbaal onderdak hebben verleend aan een vriend met een minderjarig meisje, nadat zij gedrieén een hele nacht uitgeweest waren in Antwerpen. Het beroep tegen een andere zaak, waarin tegen hem zes maanden is geëist, moet binnenkort nog worden behandeld. Rik I gooit z'n naam wel te grabbel., Twintig renners zijn uitverkoren om zondag in de buurt van Parijs deel te nemen aan de Grote Landen- prijs. Er is geen enkele landgenoot van ons bij. Wel in de rit voor dc liefhebbers waarvoor Fedor den Hertog is uitgenodigd. Even een voetbalbericht. NAC heeft geweigerd een dag eerder tegen PSV te spelen dat volgende week woensdag in het veld komt in een cupwedstrijd tegen Boekarest. Velen verbazen zich steeds over dit soort weigeringen dat regelmatig voorkomt. Men zou haast denken dat deze weigeringen voortkomen uit het feit dat de weigerende club niet gehinderd wordt door het idee ooit ook nog eens cupwedstrijden te moeten spelen. Men kan zich tenminste niet voorstellen dat met name Ajax, Feijenoord. ADO of Sparta zoiets zouden weigeren. NAC wel... Voor zover u het nog niet wist. Het Gewest Zeeland van de KNSB heeft nog een beperkt aantal plaatsen (voor ijsverenigingen en htm leden) voor hel. bijwonen van de Europese kampioenschappen hardrijden voor heren te Heerenveen op zaterdag 22 en zondag 23 januari. Ger Harings en Harry Steevens werden respectievelijk 3e en 4e in de profkoers te Boom. die door Pintens werd gewonnen. Na Putte zijn de rekenmeesters aan het werk getogen en tot de conclusie gekomen dat Eddy Merckx dit jaar reeds 50 koersen heeft gewonnen. Daar kunnen er nog een paar bij komen omdat hij dezer dagen nog afzakt naar het meer zonnige zuiden waar het seizoen nog door draait. Verbeeck kwam aan 22. Godefroot 19 en Monseré 18. De andere Belgen bleven daar ver achter. Zoals reeds gemeld wordt er zondagmiddag weer gekoerst in de Gentse kuip. Het gaat om een 100 km koppelkoers om het kampioenschap van België. Geen Nederlanders bij dus. In Eeklo is er maandag een interessante cycle cross waaraan onder meer deelnemen Joop Zoetemelk, de gebroeders De Vlaminck, wereld kampioen Monseré en tal van anderen. Tenslotte wordt zaterdag vanuit Zaamslag een oriëntatierit voor persone nauto's verreden in het kader van de nationale verkeers- week. Eerste auto vertrekt om 14.01 uur. Ieder een is welkom. Finish in het Zuidersportpark van Terneuzen. Veel succes... AKA SENEGALEES BALLET IN TERNEUZEN Het .Ballet National Du Senegal' treedt vrijdag 6 novem ber in het Zuidlandtheater in Terneuzen op. Het ensem ble bestaat uit onder andere landbouwers, vissers, koop- ON7F TOPTIFN lieden beeldhouwers en dichters. Het zijn eenvoudige iwr ml.iv mensen, diep geworteld in de traditie van hun volk. Doordat in het gezelschap een dergelijke verscheiden heid van personen is opgenomen, moest de samensteller van het programma trachten het noodzakelijk evenwicht en homogeniteit te verkrijgen, om te verhinderen, dat een serie beelden zou ontstaan zonder innerlijke samen hang. Dit is één van de factoren gëweest, die een voorstelling hebben doen ontstaan met verschillende thema's, ver bonden door muzikale tussenspelen. Deze thema's de nationale opbouw, het huwelijk en de besnijdenis geven de traditie, het streven en de toekomstverwach ting van het Senegalese volk weer. wordt in de Koninklijke Nederlandse Schouwburg in Gent, J3e kleine bourgeoisie van Maxim Gorki gespeeld. Gorki wil met dit stuk aantonen, dat protesteren tegen de bestaande toestanden geen zin heeft, als de demon stranten in feite even .klein burgerlijk' blijven. Lola. The Kinks (1). 2 Back home. Golden Earring (2). 3 Wild world. Jimmy Cliff (6). 1 Suicide is painless. The Mash (4). 5 To my father's house. Les Humpries Singers (15). a The tears of a clown. Smokey Robinson (7). 7 Wigwam. Bob Dylan (3). 8 Huilen is voor jou te laat, Corrie en de Rekels. (5). 9 Peace will come. Melanie (11). 10 Sex machine (part one). James Brown (8). ,DE KLEINE BOURGEOISIE' IN KONINKLIJKE SCHOUWBURG Vanaf morgen zaterdag tot maandag 26 oktober Twee nieuwkomers in de top-tien van deze week. Op de achtste plaats kwam Melanie met haar .Peace will come' binnen, terwijl Les Humpries Singers op ae vijfde plaats hun debuut in de top-tien maakten. .Wild World' van Jimmy Cliff steeg drie plaatsjes, ten koste van Bob Dylan's .Wigwam', dat naar de zevende plaats kelderde. Voorts blijft Corrie met haar Rekeltjes nog steeds huilen, al zakte zij wel drie plaatsen. De alarmschijf van deze week is .Our World' van Blue Mink. SLUISKIL .Het ging allemaal erg gemoedeli,, toe. Mijn advies was altijd: je kunt beter je mond dan je potlood gebruiken.' Aan het woord is de ex postcommandant van Sluiskil, de heer C. A. Bracke die na een periode van 24 jaar politiedienst, nr ongeveer 6 jaar van zijn pensioen zit te genieten. Of er bij de politie veel verschil bestaat tussen ,toer en ,nu' weet de heer Bracke niet te vertellen. J5a interesseert mij allemaal niet zoveel. Ik ben nu me pensioen, dus let ik er ook niet meer op.' Over het ,toen.' weet de heer Bracke wel t vertellen, dat het in Sluiskil altijd bijzonder gemot deüjk is toegegaan. ,Ik trad liever wat vaderlijk or dan dat ik het fors aanpakte. Dat was ook nergen voor nodig. Er wordt tegenwoordig wel zovec gepraat over jeugdcafë's. maar die waren er vree ger ook. Wanneer het dan eens wat uit de han dreigde te lopen en het een beetje rumoerig were stak ik alleen maar even mijn hoofd om het hoekj van de deur en vroeg ik of het niet wat rustige aan kon. Dat gebeurde dan ook altijd. Was er da toch nog eentje bij die niet wilde luisteren, haald- ik hem even naar buiten, en daar praatten we d zaak dan rustig uit. Ook gebeurde het wel dat il hem pas een paar dagen later weer tegen kwam. er dan trok ik hem eventjes aan zijn jasje. Maa: narigheid? Helemaal niet. En dat noemden d< mensen dan nozems. Nou meneer,' zegt hij, ,hei waren helemaal geen nozems. Ziet u daar da* schilderij hangen?', en hij wijst naar een groo: doek, dat een ere-plaatsje in de huiskamer heef gekregen, dat heb ik bij mijn pensionering van die zogenaamde nozems gekregen.' Veel schokkende dingen heeft de heer Bracke tij dens zijn loopbaan bij de politie in Sluiskil niet meegemaakt. Toch zegt hij terug te kunnen zien op een bijzonder boeiende periode uit zijn leven. .Bi- de politie maak je zowel blijspelen, als drama 5 mee.' Wanneer hem gevraagd wordt hier iets van t< vertellen, weigert hij. .Dat is dienst» en daar pra2' ik niet over.' Ondanks deze weigering wil de fors uitgevallen ex politieman nog wel kwijt dat hij eens een lastige café-bezoeker in de kraag heeft gevat. ,Die man was nogal vervelend en werd daarom een café uitgezet. Hij wilde het er niet bij laten zitten en probeerde opnieuw binnen te komen. Dit lukte hem niet. omdat de eigenaar de deur inmiddels gesloten had. Jin zijn gemoeci enigszins ie lueiuea. ..rapte de mai. oen maar de deur in en liep hard weg, alleen haa aij pech. Ik had het schouwspel eens aan staan kijken. De man had mij echter niet in de gaten gehad, en liep recht in mijn armen Van zijn wapens heeft de heer Bracke nooit ge bruik hoeven maken. Alleen heeft hij wel eens een :eeman. die .zo brutaal was' zoals de gepensioneer ie postcommandant het uitdrukte, de heer Bracke -•ens een opdoffer verkocht. Ondanks het feit dat de ïeer Bracke zegt blij te zijn dat hij nooit naar de .vapens heeft hoeven te grijpen, en ook een voor stander is om alles in de gemoedelijke sfeer op te lossen, is hij een andere mening toegedaan als de relletjes in de grotere steden ter sprake komen. Jn dat geval zou de politie veel harder moeten optre den.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 35