Werkoverleg kan efficiency in organisatie bevorderen Veel belangstelling yoor afscheid van zuster Riemslag Opening nieuwe vleugel ,Jansenius' Hulst Boete voor mishandeling uit kracht en agressiviteit' Vliegveld modelvliegtuigen door handtekeningen bedreigd 17 Externe factoren bepalen drang naar medezeggenschap Geen modebegrip Democratisering ZES JAAR IN VLISSINGEN GEWERKT Burgemeesterlijk verwijt aan bouwmij Noord-Beveland WEL OF GEEN GELUIDSHINDER BIJ BIGGEKERKE? Kortsluiting in elektrisch kussen: 3500,- brandschade Milieuhygiëne: duizend leden VRIJDAG 16 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LEZING VOOR NIVE ZEELAND MIDDELBURG Werkoverleg is een ontwikkeling, die vanuit maatschappelijke veranderin gen wordt opgedrongen. Een goed werkoverleg kan de-effi ciency in de organisatie ten goe de komen en zal anderzijds aan sluiten bij de externe factoren, waarin de behoefte aan werk overleg bij de werknemers is ge rijpt. Werkoverleg is een vorm van medezeggenschap en bete kent een directe invloed op de gang van zaken in een bedrijfs afdeling en een indirecte in vloed op beslissingen in het be drijf. Aldus enkele conclusies uit het be toog, dat de heer H. H. Nijhuis, chef kadervorming bij de Staatsmijnen te Geleen donderdagmiddag in de kanti ne van de NV Vitrite Fabriek te Middelburg hield voor de afdeling Zeeland van het Nederlands Instituut voor Efficiency. Zijn voordracht had tot onderwerp .Werkoverleg, waarom en wat te verwachten in de praktijk en de heer Nijhuis belichtte daarbij zowel de positieve als de negatieve effecten. Bij het opsommen van een aantal aan het werkoverleg verbonden beperkin gen en gevaren noemde hij het toene men van de vergader-intensiteit, het uit het oog verliezen van de doelma tigheid, de vertragende overlegstruc tuur wat kan leiden tot energieverspil ling, vertraging in de besluitvorming en een toeneming van de spanningen in het bedrijf als het werkoverleg faalt. De mentale instelling speelt daarbij een rol, soms ook een gemis aan .sociale vaardigheden', het werko verleg vraagt deskundigheid en vaar digheid. Domineren de negatieve fac toren, dan kan het werkoverleg om slaan in een conflictsituatie en het heeft het een volkomen averechtse uitwerking. Aan het begin van zijn betoog had de heer Nijhuis gesteld, dat men werko verleg niet moet zien als een modebe grip het kan een duidelijke plaats hebben in de efficiency van een be drijf. Bij het gegeven werk als primai re taak van een arbeidsorganisatie plaatste hij twee andere gegevens, de externe factoren en het intem sys teem. De externe factoren verdeelde hij in een drietal invloeden van "buiten het bedrijf, technologische, financieel- economische en externe factoren van sociale aard. Wanneer men bijvoor beeld de komende marktontwikkelin gen niet voldoende volgt en onder kent, kan men te laat zijn met het ontwikkelen van een nieuw produkt. Zo zijn er ook ontwikkelingen van sociale aard, waarin de drang naar medezeggenschap is gerijpt. De heer Nijhuis noemde de opleiding van de werknemers toename van de moge lijkheden tot studie, niveauverbetering van de scholen een veel betere en bredere informatie door de toename van de communicatiemiddelen tv, tijdschriften en daarmee samenhan gend de eigen meningsvorming van de mondig geworden' mens, die zich kri tischer opstelt. In de toekomst zal men steeds meer met mensen te ma ken krijgen van een, met betrekking tot hun vakkennis, hoger intellectueel niveau. Vroeger w as de chef de enige man met de kennis; nu al is er bij het geven van opdrachten meer over leg, maakt hij gebruik van de aanwe zige kennis van zijn medewerkers. J)oor dit soort invloeden rijst de GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING HAVENSCHAP IN RAAD VLISS1NGEN VLISSINGEN In de raadsvergade ring van vrijdag '60 oktober zullen b en w van Vlissingen de raad voorstel len om deel te nemen aan de gemeen schappelijke regeling tot oprichting van het havenschap Vlissingen. Het college merkt op dat, vergeleken met de in 1967 voorgelegde tekst, enkele wijzigingen zijn aangebracht: de raad van bestuur is uitgebreid met een vertegenwoordiger van de minis ter van economische zaken, de advies commissie voor het bedrijfsleven is bindend voorgeschreven en ook water schappen kunnen uitgenodigd worden met adviserende stem deel te nemen aan beraadslagingen over onderwer pen die voor hen van bijzonder be lang geacht kunnen worden. Het ver heugt het college dat de NV Haven van Vlissingen als stuwadoorsbedrijf zal blijven gehandhaafd. Alleen aan de motie van de raad Vlissingen met betrekking tot de bevoegdheid van de gemeente Middelburg tot het benoe men van een lid met een raadgevende stem in de rand van bestuur is geen gevolg gegeven. B en w zijn van mening dat Middelburg volwaardig lid moet worden, maar maken ter verko- ming van vertraging geen bezwaar tegen het verlenen van een adviserend lidmaatschap. MAN IN HOTEL ONWEL GEWORDEN EN OVERLEDEN OOST BURG De 46-jarige A. Swarte- lé uit l.lzendijkc Is donderdagmiddag in hotel-café .Victory' tc Oostburg plotseling onwel geworden en kort daarna overleden. Hij zat met enkele kennissen aan een tafel toen hij onwel werd. Korte tijd nadat hij in de buitenlucht was ge bracht zakte hij in elkaar en overleed ter plaatse. Per ambulance werd het stoffelijk overschot van de overledene naar het Sint-Antoniusziekenhuis in Oostburg vervoerd. vraag of men als chef niet anders moet gaan functioneren' zo stelde de heer Nijhuis, die hierdoor op het be grip democratisering kwam en de ver andering van de gezagshoudingen. Een gevolg van de democratiseringsten dens Is dat de mensen andere eisen stellen aan het leidinggevend patroon: de noodzaak tot overleg neemt toe. !>Ien balanceert hier al tussen macht en onmacht en nu reeds wordt door werknemers herhaaldelijk de vraag' gesteld: moeten wij onze chefs niet kiezen? Machtsrelaties worden aange vochten, er is een zoeken naar een nieuw machtsevenwicht. .Iedereen die verantwoordelijkheid draagt ten opzichte van andere men sen heeft tot taak deze sociale ont wikkelingen te volgen, een taak van iedereen die in een leidinggevende po sitie staat' zo formuleerde de heer Nijhuis, die vervolgens, bij het bespre ken van het intern sociaal systeem stelde, dat hiëarchie in een arbeidsor ganisatie onvermijdelijk zal blijven. Werkoverleg betekent echter, dat men de mensen erbij betrekt en er geza menlijk wordt gezocht naar wegen tot optimalisering van het technisch en sociaal functioneren van het systeem. Werkoverleg, vooral opgeroepen door de ontwikkelingen in de sociaal-exter ne factoren, betekent dat de werkne mers Invloed kunnen uitoefenen op die zaken in het interne systeem waar zij dagelijks mee te maken hebben. Als positieve effecten van het verleg signaleerde hij v« ueiermgeii op de punten informatie, communica tie, motivatie en efficiency, verande ringen, die stimulerend werken door de mede-verantwoordelijkheid. In het tweede deel van zijn betoog besprak de heer Nijhuis de voorwaar den waaraan voldoen moet worden. Een eerste voorwaarde is een om schrijving van het oveleg, een beleids plan. waarin tot uitdrukking komt dat bijdragen principieel waardevol zijn. Bij de samenstelling van de in houden moeten de onderwerpen zo concreet mogelijk worden geformu leerd. Als concrete, bruikbare thema's noemde hij de produktienormen, de werkverdeling, de werkorganisatie, de werkmethoden, de werkresultaten, kwantitatief en kwalitatief en de sa menwerking binnen de afdeling. Nadat hij nog een praktijkvoorbeeld had gegeven pleitte de heer Nijhuis tenslotte voof een invoeringsprocedu re, waarin ruimte is voor training, een soort cursussituatie dus. Hij stel de nog, dat de verschillende niveaus in een bedrijf bewust moeten worden van de wederzijdse afhankelijkheid, mede waardoor men een houding van wantrouwen zal kunnen ombuigen naar een vertrouwensrelatie. Deze eerste werkbijeenkomst van het nieuwe seizoen van de afdeling Zee land van het NIVE werd geleid door voorzitter ir G. Kranen uit Middel burg, die de heer Nijhuis met een kort woord inleidde. KATHOLIEK MAATSCHAPPELIJK WERKSTER VLISSINGEN Velen hebben donderdagmiddag in bet Wit- Gele Kruisgebouw te Vlissingen van de gelegenheid gebruik ge maakt om afscheid te nemen van zuster Odorique Riemslag, die, na ruim zes jaar als maat schappelijk werkster in Vlissin gen werkzaam te zijn geweest bij de Stichting Katholiek Maat schappelijk Centrum .Walche ren', haar werkzaamheden gaat voortzetten In Delfzijl. De voorzitter van de stichting, de heer J. van Ierland, die liet eerste het woord voerde, meende dat het voor zuster Riemslag, toen zij begon te pio nieren op 'n éénmanspost was. ,Het beroep trok u aan, maar u heeft het ook in uw vingertoppen, want u hebt het maatschappelijk werk in Vlissin gen een gezicht gegeven', betoogde de voorzitter. Hij noemde de scheidende zuster ook een goed collega, wat naar zijn mening wel bleek uit het feit dat er zo velen gekomen waren om haar uit te wuiven. Voorts wees de heer Van Ierland op de goede contactelgen- schappen van zuster Riemslag, wat weer tot gevolg had dat zij veel voor de mensen doen kon. De schaalvergro ting had zij gestimuleerd. De heer Van Ierland zei er niet geluk kig mee te zijn dat zuster Riemslag Vlissingen gaat verlaten. Er is overi gens reeds een opvolger voor haar, namelijk de heer L. M. Lauret uit Axel, die werkzaam is bij het maat schappelijk werk te Terneuzen. Er is ook een begin gemaakt met het maat schappelijk werk onder de buitenland se werknemers en daarom heeft de stichting nu ook een derde kracht aangetrokken in de persoon van me juffrouw C. Noyez uit België. Zij is reeds volledig gediplomeerd. Sinds 1 januari is de heer Van Meijgaarden al in dienst van de stichting. Voorts stipte de heer Van Ierland de nauwe re samenwerking met andere vereni gingen aan. waarvan de besprekingen zich overigens nog in een beginstadi um bevinden. In Middelburg is er een beginnend overleg tussen de hervorm de en gereformeerde instellingen met de stichting platteland en met Huma- nitas, De voorzitter meende dat een dergelijk overleg in Vlissingen ook van nut zou kunnen zijn. De heer Van Ierland besloot zijn toespraak met het aanbieden van een stereo platen speler met ingebouwde versterker aan zuster Riemslag. Secretaresse De gemeentelijke sociale dienst werd vertegenwoordigd door de directeur, mr J. L. Osterman, die woorden van dank en waardering tot zuster Riem slag sprnk. Mede namens wethouder G. J. Janse, die verhinderd was om aan wezig te zijn, dankte bij haar ook voor het werk dat zij heeft verzet als secretaresse van de werkgroep Stede lijke Raad voor maatschappelijk wel zijn in oprichting. Namens het bureau Zeeland van het ministerie van erm werd het woord gevoerd door de heer E de Priester, die de scheidende zuster dank bracht voor haar medewerking. Hij sprak de hoop uit dat zij in Delfzijl op dezelfde prettige wijze mag werken als dat in Vlissingen het geval was. De contac ten van zuster Riemslag met het dien stencentrum voor bejaarden dateert van een jaar of drie a vier terug. Zij heeft onder andere meegewerkt aan een onderzoek naar de dienstverle ning, vertelde de voorzitter van het dienstencentrum, de heer G. van Sluijs. Ook hem speet het bijzonder dat zuster Riemslag Vlissingen gaat verlaten. Als dank dank voor wat zij voor het dienstencentrum heeft ge daan, bood de heer Van Sluijs haar een platebon aan. Namens de bejaar denbezoeksters sprak mevrouw A. Pyckevet, die er onder meer op wees dat dit werk steeds moeilijker wordt, daar er steeds meer aanvragen ko men, terwijl het aantal bejaardenhelp sters zich nauwelijks uitbreidt. Ook zij bood de scheidende zuster een cadeau aan. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer L. J. Jagt uit Middelburg namens de katho lieke kinderbescherming en de heer J. M. Goedemondt uit Vlissingen namens de St.-Vincentiusvereniging. Ook door de collega's werd een cadeau aangebo den. ,Het overweldigt mij allemaal een beetje', zei zuster Riemslag in haar dankwoord. ,Als je weggaat be sef je eigenlijk pas hoeveel mensen er In Je geïnteresseerd zijn. Ik werk voor de mensen en zelf voel ik er niet zoveel voor om in de belangstelling te staan.' Zuster Riemslag dankte voor de tot haar gesproken woorden en voor de medewerking die zij had on dervonden. ,Ik hoop dat ik mijn plicht gedaan heb', besloot ze. De recpetie, die in een geanimeerde sfeer verliep, werd onder anderen ook bijgewoond door de echtgenote van de burgemees ter, mevrouw E. Roemers-van de Vliet. Een beeld van de plechtigheid ter gelegenheid van de opening van de nieuwe vleugel van de Janseniusscholenge meenschap te Hulst. De foto is geno men tijdens de toespraak van burgemeester P. J. G. Molthoff. (Foto PZC) (Slot van pagina 1) Na de feestrede van professor Gielen, werd het woord gevoerd door de commissaris der koningin in Zeeland, mr J. van Aartsen. Hij ging uitvoerig ln op de geschiedenis van de scholen gemeenschap en de Katholieke Mid delbare Schoolvereniging (KMSV), die in 1920 begonnen is met de aanzet voor een nieuwe (aanvankelijk han dels) school. Mr Van Aartsen onder wierp verder de naam van de school KORTGENE. Burgemeester P. J. Evers van Kortgene heeft zich in de raadsvergadering van donderdagavond met een ernstige waarschuwing gewend tot de bouwmaatschappij ,Noord-Beve- land'. Deze bouwmaatschappij zou zich van een slechte zijde hebben laten zien hij de bouw van tien keuzewoningen voor de christelijke woningbouwstich- ting te Colijnsplaat en te Kats. Deze woningen komen ondanks de gunstige weersomstandigheden slechts langzaam van de grond. Thans is er reeds een achterstand van elf weken op het bouwschema. Het is de vraag', aldus de burgemeester, ,of de woningen nog voor het winterseizoen onder de kap kunnen komen'. De burgemeester achtte deze gang van zaken betreurens waardig. Hij zei: Jïet onttrekken van arbeiders voor andere objecten zal ln deze wel eens funest kunnen zijn'. Cornelis Janseniuslyceum aan na dere beschouwingen (Cornelis Jan sen, in de 16e eeuw in Hulst geboren, was onder meer bisschop van Gent). Zeelands commissaris meende dat er ook ln het onderwijs in de laatste Openbare verkoping Notaris D. H. de Graaf te Axel heeft woensdagmiddag in het cultlreel cen trum De Halle' een perceel bouw grond van ongeveer 88 hectare met de daarop staande machineloods aan de Smitsschoreweg in Sas van Gent, ln het openbaar verkocht. De bouwgrond werd voor 207.000 verkocht aan me vrouw M. Buysse-den Dauw uit Wach- tebeke (België). jaren veel ten goede is veranderd. Deze school zal ook voor moeilijke taken komen te staan in het kader van de veranderingen en hervormin gen in het onderwijs', aldus mr Van Aartsen. HIJ verklaarde daarna de nieuwe vleugel van de Janseniusschool voor geopend. De voorzitter van het schoolbestuur, burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst, herinnerde aan de oprichters van de school, die indertijd persoonlijk voor financiële risoco's verantwoordelijk werden gesteld, heer Molthoff citeerde ln zijn toe spraak enkele verslagen van het schoolbestuur uit 1924, waaruit bleek dat het eerste gebouw (in 1924 opge leverd) inclusief de grond en het meu bilair voor ƒ85.000,- neergezet kon: worden. ,Omtrent het gebouw dat nu, wordt geopend kan ik meedelen dat. het 2,8 min gulden all in kost', zei burgemeester Molthoff. De Janseniusscholengemeenschap (ruim 500 leerlingen en 40 docenten) Is nu uitgebreid met een drie verdie pingen hoge vleugele, een souteraln en een nieuw gymnastieklokaal (teven» aula) terwijl de oude gedeelten aan zienlijke veranderingen hebben onder gaan. In de loop van oktober en november zal het 50-jarlg jubileum van de school verder gevierd worden, met onder meer een reünie voor oud- leerlingen, een fancy-falr. sportwed strijden en sehoolconcerten. MEISJE VALT DOOR RUIT OVERLAST' IN PORTIEKEN MIDDELBURG De ergernis over het ongevraagd verblijf van jongelui in portieken A. de W. uit Goes op een be paald moment teveel geworden, B EN W VALKENISSE WIL MODELVLIEGEN KANALISEREN' BIGGEKERKE Burge meester en wethouders van Valkenisse willen het vlie gen met modelvliegtuigjes, zoals dat wordt gedaan door de Modelvliegtuigclub Walcheren .kanaliseren'. Dinsdagmiddag zal de ge meenteraad een voorstel tot wijziging van de algemene politieverordening krijgen te behandelen, waardoor de ze vereniging in de grootste moeilijkheden zou kunnen komen. Uit een toelichting van burgemeester H. Koe- voets blijkt echter, dat het geenszins de bedoeling is om zonder meer een eind te maken aan de mogelijkhe den om modelvliegtuigen te laten opstijgen en landen vanaf het met mankracht geëgaliseerde terrein aan de Zoutelandseweg tegenover de Klaassesweg, hemels breed zeshonderd meter van de bebouwde kom. De bedoeling van het voorstel is om een overlegbasis te krijgen. Pas als er geen vergelijk moge lijk is over cle mate van overlast, zal <le mogelijkheid van een ont heffing zijn uitgesloten.' De heer G. Mculmeester uit Vlissingen, die voorzitter is van de model- zweef vliegclub (in totaal 25 le den, waarvan 18 jeugdleden) ge looft niet, dat er van een werke lijke overlast sprake is. ,We ko men zelden buiten het terrein.' En toch was geluidshinder het be langrijkste argument, dat werd aangevoerd in een brief, die on dertekend door 120 inwoners van Biggekerke, in maart van dit jaar aan het gemeentebestuur werd aangeboden. De heer Meulmeester vertelde, dat zijn vereniging, die gebonden is aan de voorschriften van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart,, alles doet om geluidshinder te voorkomen. Zo werd in de vorige jaarverga dering besloten, dat het vliegen met knaldempers op de door brandstofmotortjes voortbewogen machientjes voortaan verplicht is.' Een bromfiets maakt net zo veel lawaai. We hebben zelfs een keer metingen verricht op het Dorpsplein. Daar bleek het lawaai van het verkeer groter te zijn dan van onze vliegtuigjes.' Overi- ;ens kon de heer Meulmeester zich wel voorstellen, dat bijvoor beeld op een stille zondagochtend voor mensen in de buurt van het vliegveld het lawaai van de mo delvliegtuigen hinderlijk kan zijn; Dat hoor je dan kilometers ver. Maar het vreemde is dan weer, dat er nooit protest komt tegen het feit, dat boven Valkenisse een oefenstrook voor straaljagers ligt.' Over de handtekenactie, die het initiatief was van de heer A. Janse, is tevoren geen overleg met de modelvliegclub geweest. Geen klachten zwaar aan de klachten van de heer Neels: ,Hij is daar na ons gekomen, zodat hij had kunnen weten waar hij aan toe was voor hij zijn zaak begon. Overigens heeft hij zakelijk ook wel het een en ander aan ons, want niet al leen de actieve modelvliegers, maar ook mensen, die komen kij ken gebruiken bij hem consump- ;ies.' Mevrouw Lampert, die aan de Zoutelandseweg 15 woont, zegt weieens last te hebben van het .gesnerk' van die vliegtuigjes, maar dat dat voor haar nog geen reden is, om de modelvliegers weg te sturen. Ook mevrouw Krijger (Zoutelandseweg 9) tilt niet zo zwaar aan het lawaai van de modelvliegtuigen: ,Van de win ter kwamen ze het wel aan me vragen. Maar toen ik zei, dat ik ïr geen last van had, terwijl ik toch niet zo ver van het vliegveld woon, waren ze meteen weer weg met de opmerking, dat ik 's zon dagsmiddags zeker altijd in de kerk zit. Alsof er buiten kerktijd niet gevlogen wordt.' Bakker I. Meijer (Valkenisseweg 5) woont niet zo dicht bij het vliegveld: ,Ik heb me er nog niet veel aan gestoord. Ik heb in het seizoen heel wat meer last van het ver keer, dat dag en nacht voorbij raast en me uit m'n slaap houdt.' Volgens de heer Meulmeester is er in de twee jaar, dat zijn vereniging nu al gebruik maakt van het zes hectare grote ter rein (het vierde in acht Jaar) geen enkel ongeluk gebeurd: .Bo vendien maken we bijzonder wei nig vlieguren, aangezien model vliegtuigen alleen kunnen opstij gen bij een windsnelheid van minder dan 5 meter per seconde.' Voorzover hem bekend is er nog nooit ruzie geweest met omwo nenden. Opperwachtmeester Flip- se van de rijkspolitie deelde des gevraagd mee, dat er ook bi.i hem nog nooit klachten zijn bin nengekomen over geluidshinder. De heer A. H. J. Neels, exploitant van café-restaurant De Kaasboer' dat tegenover het vliegveld is ge legen, heeft met name vorig jaar veel last gehad van het geluid van de vliegtuigmotoren: ,11c heb dan ook op die lijst getekend. Het is werkelijk een heel irrite rend geluid. Ook op Biggekerke zelf hebben ze er enorm veel last van. Deze zomer hebben we min der last gehad. Ik vind het vreemd, dat die club niet eens contact met de omwonenden heeft opgenomen, terwijl men toch wist dat er klachten waren.' De heer Meulmeester tilt niet zo Geen terrein Volgens de heer Meulmeester zou de modelvliegtuigclub in ernstige moeilijkheden komen als er een vliegverbod kwam: .Eigenlijk door een gelukkige omstandig heid hebben we dat terrein van zes hectare, dat geen agrarische bestemming heeft en dat alleen in het midden op een oppervlakte van anderhalve hectare niet be bost is, kunnen huren. We hebben van alles geprobeerd om een ter rein te pakken te krijgen toen we van ons vorige terrein moesten vertrekken, omd3t de eigenaresse stopte met haar landbouwbedrijf. Hier in Zeeland maken we geen leans. De dichtst bi,izinde mogelilk held is Tilburg.' Burgemeester Koevoets wil ech ter helemaal geen eind maken aan het modelvliegen. Hij wil al leen de geluidsoverlast tot het redelijke beperken. De burge meester zei, dat het vooral om de avonduren gaat. omdat er dan kinderen uit hun slaap worden gehouden. Dat punt kan. aldus de heer Meulmeester weinig moei lijkheden opleveren, omdat er zelfs ln de zomer 's avonds op zijn laatst tot acht uur, half ne gen wordt gevlogen. De wijze waarop hij aan deze overlast een einde trachtte te maken bleek echter al te hard handig. Een meisje werd door een ruit gedrukt waardoor zij een slag aderlijke bloeding opliep terwijl het glas bovendien nog een ze nuwpees van een pols door sneed. De officier bij de politierechter (e Middelburg, voor wie De W. zich don derdag moest verantwoorden, zei in zijn requisitoir beslist wel te kunnen begrijpen, dat men op een bepaald moment .allergisch' werd voor mis bruik van portieken. Dat vormde ech ter geen excuus, aldus mr Th. Lebret, om er zo maar op los te timmeren. Voor deze wat hij noemde .ontlading van kracht en agressiviteit' vorderde de officier daarop een voorwaardelij ke gevangenisstraf van een week met een proeftijd van twee jaar en een boete van tweehonderd gulden. Politierechter mr P. van Empel, die ook de .ergenls' wilde laten meetellen wilde niet zover gaan als de officier. Hij bepaalde de straf tenslotte op alleen een boete van honderdvijftig gulden. W. vertelde ter zitting, dat toen hij weer jongelui in het portiek had aan getroffen, had geroepen: ,Wat moet dat?' Daarop waren ze weggelopen. Een van hen struikelde echter plotse ling en viel door de ruit. Aldus De W. Het slachtoffer van die struikeling, mejuffrouw R. uit Goes, gaf als getui ge echter een geheel andere lezing van het gebeurde. Zij was met ande ren komen aanlopen en werd onver wacht en herhaald door De W. gesla gen. Als gevolg van de mishandeling verloor mej. R. daarop het evenwicht en viel door de ruit. Kwaad Verdediger mr P. C. Adriaanse betoog de, dat men zich toch wel voor kon stellen, dat De W. in deze situatie kwaad was geworden. .Men doet zelfs de behoeften in de portieken.' Aldus mr Adriaanse, die bovendien stelde dat zijn cliënt de klappen bepaald niet zo had bedoeld. Een gevangenisstraf, ook een voorwaardelijke, achtte hij dan ook niet op zijn plaats. Een vordering van vijfhonderd gulden, we gens .immateriële schade', geleden door mej. R. werd niet door de poli tierechter toegewezen. De winkelbediende C. B. uit Zierikzee was letterlijk in de ,val' gelopen, die zijn werkgeefster voor hem had opge zet. Zij kreeg op een gegeven moment het vermoeden, dat een en ander niet helemaal eerlijk toeging. Zij vroeg daarop aan een klant om met een genummerd bankbiljet op een tijdstip dat zij, de werkgeefster, nietin de winkel aanwezig was, een grammo foonplaat te kopen. Het resultaat was zoals verwacht. Het bonnetje van de plaat, ter waarde van ongeveer vijf tien gulden, werd later verfrommeld in de prullemand teruggevonden, het bedrag was niet op de kassa aangesla gen en.... het genummerde bankbiljet ontbrak. B. voerde ter zitting als verweer aan, dat hij het bedrag alleen maar even had willen lenen om het. daarna weer terug te geven. Officier mr T. Lebret geloofde niet in die eerlijke bedoeling, Naar zijn me ning, was hier zonder meer verduiste ring gepleegd. Hij eiste een boete van tweehonderd gulden. Mr C. Mouton, die het als verdediger voor B. opnam, stelde hierna dat vol gens hem het tenlastegelegde niet wet tig en overtuigend was bewezen. ,Er is hoogtens sprake van een weder rechtelijk lenen. En dat is niet straf-' baar.' Aldus mr Mouton, die daarop vrijspraak voor zijn cliënt vroeg. De politierechter besloot tenslotte de zaak te verdagen voor het horen van nog een getuige. A. L. uit Breskens kreeg conform de eis van de officier een boete van twintig gulden. Hij had zich zo opge wonden over een geldkwestie, dat hij een zekere W. een stomp had gege ven. Vuurwapen Ontslag van rechtsvervolging zoals ook de officier vroeg kreeg P. P. woonachtig in België. P. was tenlaste- gelegd in Sas van Gent de caféhouder G. W. in diens zaak met een barkruk te hebben mishandeld en er ook later nog op los te hebben geslagen. P. hield ter zitting echter vol, dat W. met het slaan was begonnen en dat hij slechts uit zelfverweer had gehan deld. De twee getuigen die daarop werden gehoord bleken zich van de juiste toedracht niets meer te kunnen herinneren. N. de L. uit Goes had de vuurwapen- wet overtreden. Hij bleek namelijk zonder de vereiste vergunning een dubbelloops jachtgeweer en tien pa tronen in bezit te hebben. De officier hechtte geen geloof aan de verklaring van De L. dat deze de loop met lood had willen volstoppen om het wapen vervolgens als sierraad boven de bar te hangen. Conform de eis van de officier werd De L. veroordeeld tot een boete van tweehonderd gulden. Het wapen werd verbeurd verklaard. THOLEN Donderdagavond om streeks 10 uur rukte de Thoolse brand weer uit naar een door huren van de afwezige weduwe B.-v. d. J. gesigna leerde brand in de Wilhelminastraat. Nadat brandweerlieden de voordeur hadden geforceerd werd de in de huis kamer, vermoedelijk door kortsluiting in een elektrisch kussen, uitgebroken brand met een koolzuursneeuwappa- raat geblust. Om half elf was de brand weer het vuur meester. Een bank, een bandrecorder en een deel van de vloer bedekking gingen in de vlammen op. De schade wordt geraamd op ƒ3500,-. MIDDELBURG. De vereniging voor milieuhygiëne Zeeland heeft dezer da- gen haar duizendste lid ingeschreven. Het is de heer T. van Maurik, jeugd- en vormingsleider tc Goes. Zaterdag aan staande zal op Hedenesse te Cadzand tijdens een bijeenkomst van het bestuur der vereniging aan de heer Van Maurik een herinnering worden aangeboden. Dit zal gebeuren na de vertoning van de film ,In de ban van het gebeuren' van Dirk Jan Bijker. Er zal tevens een discussie worden gehouden over de problemen, waarmee men via deze film wordt geconfronteerd. Woensdagavond aanstaande organiseert de vereniging samen met het (Belgi- sche) Komitee tot vrijwaring van het leefmilieu in de kanaalzone VZW een ■jaq ui JU30 usA sas W jsuioy.uaafiq Cultureel centrum. Sprekers zijn pro fessor A. Verkruysse uit Gent en dr J. Stumphius uit Vlissingen. Ook hier zal de film ,In de ban van het gebeu ren' worden vertoond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 17