Jordaanse hoofdstad nog steeds kruitvat Wij vinden dat praten over geldzaken best met een vriendelijk woord kan gebeuren. Boerenleenbank ,Roolvink faalde en Duynstee is zwak Vliegtuigkapingen scherp afgekeurd rrico SER-advies over investeringspremie Zomerhuisje van Koekoek afgebroken GEWAPENDE BANKOVERVAL IN APELDOORN BEPERKT GEBRUIK CHEMISCHE PLANTENBESTRUDIHGSMIDDELEH Vogelverdelging was legaal ZATERDAG 10 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 SENATOR VAN RIEL VINDT: (ADVERTENTIE) de bank voor iedereen MEEN MAAR PLAATS VOOR HOESSEIN OF VOOR COMMANDO'S' AMMAN Vier op krukjes gezeten jongens springen plotseling op. Ze wijzen op een puinhoop drie meter voor onze auto. De chauf- grinnikt, draait zijn stuur met een ruk om en weet nog net een botsing te voorko men. De rechterkant van de auto schuurt even langs de muur, maar verder is er niets gebeurd. We rijden verder door de straten tussen de zwaar beschadigde huisjes van de El Wahdat vluch- telingenwijk van Amman. Telkens moeten we weer zo'n puinhoop ontwijken: niet om blikschade te ontlopen, maar omdat ze een landmijn markeren. De bewoners lopen vlak langs zo'n hoopje puin. Ze letten er nauwelijks op. Soms stapt men er zelfs gewoon over heen. Kinderen spelen op enkele meters afstand zonder er zich ver der om te bekommeren. .Het hoort er bij', vertelt de 25- jaripe Ibrahim. ,We zijn twee keer uit het kamp verdreven, maar dat zal de derde keer niet gebeu ren. We willen naar huis en nie mand zal ons tegenhouden. Het leger heeft, wel geprobeerd ons het zwijgen op te leggen, maar tot meer dan beschietingen op grote afstand is het niet geko men. Het kan ook niet. Want hoe wil je hier nu met een tank komen?' Puin Hoe zeer het Jordaanse leger het tijdens de onvoltooide burgeroor log gemunt had op de commando- organisaties wordt duidelijk bij het bezoeken van de hoofdkwar tieren van het volksfront van Ge orge Habbash en dat van El Fa tah. Beide kantoren werden sy stematisch aan puin geschoten. De voor de gebouwen geparkeer de jeeps zijn volledig uitgebrand. De carrosserie van een van de voertuigen werd door een gra naat uiteengereten. Terwijl het Jordaanse leger voor de komst van de buitenlandse Pers al het beschadigde materieel heeft opgeruimd, zijn de comman do's nog druk bezig hun wrakken weg te slepen naar het, sloopter- rein van El Wahdat.. De minder gehavende transportmiddelen wor den overgebracht naar het vluch telingenkamp waar zij weer wor den gerepareerd. Intussen is het opvallend dat men nergens meer commando's in uni form aantreft. Dit geldt ook voor de leden van de volksmilitie, die niet meer te herkennen zijn aan hun kalashnikov (geweer). Maar volgens onze begeleider betekent dat nog niets, want binnen enkele minuten kunnen de mannen weer bewapend worden. Volgens de Caïro-overeenkomst tussen koning Hoessein en Yas ser Arafat mag men geen wapens dragen en dienen de commando's de hoofdstad te verlaten. Maar toch ziet men jeeps met de be kende Fatah-opschriften staan yoor het nieuwe Fatah-hoofdkwer- tier in het oostelijk deel van de stad. Van één van de voertuigen wappert zelfs nog een Rode- kmisvlag. Commando's staan bij de jeeps en laden munitie in zon der dat. iemand daar iets tegen onderneemt. Weliswaar doen de Jordaanse autoriteiten al het mo gelijke om de stad weer geheel onder controle te krijgen, maar opvallend is dat soms in geen vel den of wegen een patrouille is te bekennen, terwijl het volgende ogenblik enkele auto's van de vei ligheidspolitie in colonne achter elkaar rijden. De autoriteiten proberen ook hun gezagsgebicd uit te breiden. Dat is bijvoorbeeld af te leiden uit het plotseling verschijnen van een po litic-auto, op enige afstand ge volgd door een jeep met bedoïenen soldaten. De commando, die on danks het verbod gewapend op straat loopt, wordt aangehouden, evenals enkele bewapende burgers. Onze gids zegt: ,Kijk nu goed: ze kunnen nu ieder moment op elkaar gaan schieten.' We zien dat de soldaten hun geweren in de aan slag brengen. De burgers en de commando blijven staan. In de verte rennen voorbijgangers naar de schuilplaatsen. De spanning stijgt met de minuut. Dan, opeens, geven de burgers en de commando hun geweren af. De politie-auto begint weer te rijden en de men sen lopen door. Hoewel het duidelijk is dat het Jordaanse leger nog niet de hele hoofdstad beheerst, is het vrij wel zeker dat de commando's al thans op dit, moment hun domine rende positie kwijt zijn. Dat blijkt niet alleen uit hun bijna totale afwezigheid in het straatbeeld, maar ook uit het feit dat hun onderhandelaars er bij de Jor daanse autoriteiten op aandringen de situatie in Amman verder te normaliseren. En dat ondanks hun bij het begin van de burgeroor log uitgeroepen algemene staking, die moest dienen hun eis kracht bij te zetten de militairen in de regering door burgers te laten vervangen. De commando-onder handelaars eisen nu niet alleen het herstel van de water- en elek triciteitsvoorziening, maar wensen ook opheffing van het uitgaans verbod en het weer toelaten van taxi's. Maar de Jordaanse autoriteiten tonen zich weinig bereid aan deze eisen toe te geven. Het belemme ren van de algemene voorzienin gen en daarmee van hel dage lijks leven past immers geheel in de strategie die de laatste maand werd toegepast. De bevolking moet murw gemaakt worden. Daardoor zal zij zich vanzelf distantiëren van de guerrilla's en dat zou dan weer een belangrijk middel zijn om hun beweging in de steden te boycotten. Pro-commando Intussen is hier en daar al weer een winkeltje opengegaan. De ge slonken voorraden blikjes liggen onder het stof, dat tijdens de be schietingen van de muur is geval len. Er ligt ook maar weinig han delswaar uitgestald en de vroeger zo druk bezochte kraampjes langs de weg zijn nergens meer te vin den. Toch blijkt over het alge meen dat de stemming nog steeds pro-commando is. Weliswaar is men moe van de terreur en klaagt men over het gebrek aan enig comfort, maar in de vluchtelingen kampen kan men nog duidelijk merken dat er sympathie bestaat voor de guerrilla's. In de andere wijken wijst men bij het uitspreken van klachten steeds maar weer naar de enkele com mando's, die door de straten lo pen. Men voelt zich niet veilig, terwijl deze angst nog benadrukt wordt door het feit dat de com mando's zich tussen de vrouwen en kinderen verbergen. Men vreest daarom dat bij een schietpartij de vrouwen en kinderen als eerste slachtoffers zullen vallen. Beide partijen proberen openlijk of langs omwegen hun positie te behouden of te versterken. En dat streven onderstreept nogmaals de moeilijkheden die men aan de on derhandelingstafel ondervindt. Want ondanks de goede bedoelin gen van de inter-Arabische bemid delingscommissie en ondanks de officiële verklaring van zowel Hoessein als van de tegenpartij dat zij elkaar niet willen vernie tigen, blijft men denken aan de uitspraak: ,In Jordanië is er al leen maar plaats voor Hoessein of voor de commando's. Kaas is altijd in de mode. niet vergeten», Frico eten SCHERTSVERTONING DIE TEGENSTANDERS BAAT, EN ONS ALLEN SCHAADT' VOORSCHOTEN (GPD) De liberaal mr H. van Riel meent dat AR-minister Roolvink (so ciale zaken) heeft gefaald op het punt van de loonpolitiek. Een tweede zwakke figuur in het kabinet noemt hij KVP- staatssecretaris Duynstee (luchtmacht) wegens diens streven naar een andere verde ling van het defensiebudget, waarbij het accent meer op de luchtmacht zou moeten komen te liggen. Eerste-kamerlid Van Riel sprak vrij dag op een VVD-bijeenkomst in Voor schoten. Hij vond minister Roolvink een man van grote capaciteiten, maar helaas ook een man die de strijd aanbindt op verkeerde punten. ,Wie rich voortijdig identificeert met een bepaald concreet denkbeeld, zich daar in vastbijt en andere soms zwakkere naturen daarin meesleept, is voor be windsman in de tegenwoordige tijd niet zo bijzonder geschikt', zei hij. Van Riel meent ook, dat wie als sterke man in het parlement wil optreden, met volstrekte zekerheid moet weten dat hij zijn inzicht kan laten triomfe ren. .Anders komen wij tot schertsver toningen die alleen de oppositie en de vijanden van de heer Roolvink in eigen kring in de kaart spelen, en ons allen kwaad doen'. Niet oneervol Kortom, de minister van sociale za ken en volksgezondheid heeft gefaald, op volstrekt niet oneervolle wijze. Hij beoogde het beste en had in de grond gelijk. Maar miscalculaties op een zo essentieel punt van een man met zijn verstand, levensgeschiedenis en ach tergronden kunnen bij de AR-partij twijfel doen rijzen aan de vraag of zijn persoonlijkheidsstructuur van zo danige aard is dat hij een kabinet, meer voor- clan nadeel brengt', zo meende mr Van Riel. Hij dacht daarbij aan het beruchte artikel 8 van de loonwet ,en het opdoemen van minister Roolvink uit de nevelen van de minister-president'. Onaangepast Wat onderminister Duynstee betreft merkte Van Riel op, dat diens sugge sties voor specialisatie in de lucht macht zo ooit, op zeer lange duur haalbaar en praten over een ande re verdeling van persoonlijke vlak ponder meer onaangepast' zijn. De positie van onze defensie is, aldus Van Riel, te moeilijk om .matig be gaafde buitenspelstaanders in een team te dulden'. Overigens, voegde hij er aan toe, behoeven over het defen siebeleid zoals zodanig met de KVP vermoedelijk geen messen te worden getrokken'. Over het handhaven van orde en ge zag zei de heer Van Riel: ,Wat nood zakelijk wordt, is binnen het raam van de rechtsstaat en binnen het raam van de bestrijding van een guer rillatactiek vormen van gezagshandha- ving te vinden. De grenzen van de vrijheid komen noodzakelijkerwijze anders te liggen, doordat in een guer rilla de yijand altijd het strijdtoneel kiest en de slrijdvorm op dikwijls van te voren ondoorzichtige wijze be paalt. Een wezenlijk geestelijk pro- duktief kabinet moet als het ware rekening houden met de vergankelijk heid van het westelijk overwicht en der geconsolideerde burgerlijke ge dragspatronen, maar zorgen voor een haalbare fasering in de tijd'. Direct versterking van het machtsap paraat van de staat, met mobiele altijd waakzame en zeer slagvaardige eenheden vond mr Van Riel dringend nodig. Hij dacht daarbij aan uitbrei ding van de koninklijke marechaussee met circa 5 tot 8 bataljons, zodanig opgeleid en bewapend dat zij ook de kern van de versterking der territoria le verdediging tegen de buitenlandse vijand kunnen vormen. Die verster king is zijns inziens ook noodzakelijk. Daarnaast kan een uit het gezagsge trouwe en innerlijk stabiele deel der bevolking gerecruteerde, goed gedisci plineerde en bewapende reserve-politie niet gemist worden. DEN HAAG (ANP) Zeer binnen- kort zal aan de SER advies worden gevraagd inzake een selectieve toepas sing van de bestaande investeringspre mieregeling voor vestigingen en uit breidingen van industriële bedrijven in de stimulcrings- en herstructure ringsgebieden. Het lijkt de regering, zo is na afloop van het wekelijks kabinetsberaad meegedeeld, zowel uit het oogpunt van een algemeen industrieel struc tuurbeleid als op grond van de ont wikkelingen in gebieden, waarop hel regionaal beleid van toepassing is, wenselijk aan de bestaande objectieve criteria, die worden gehanteerd bij cle toekenning van investeringspremies nieuwe criteria toe te voegen. Deze criteria zouden de mogelijkheid moe ten openen bij de toekenning van de premies meer selectief te werk te gaan. en wel in die zin, dat daarbij rekening gehouden zou kunnen wor den met de betekenis van het project voor de industriële structuur en die voor de specifieke omstandigheden in het betrokken gebied. In de adviesaan vrage wordt tevens gevraagd te be zien of de te scheppen criteria zich kunnen lenen tot een regionaal gedif ferentieerde toepassing. (ADVERTENTIE) BENNEKOM (GPD) Arbeiders van de dienst gemeentewerken hebben gisteren een klandestien gebouwd zo merhuisje in Bennekom afgebroken. Het behoorde toe aan de heer H. Koekoek, voorzitter van en kamerlid voor de oBerenpartij. De heer Koekoek was gemaand het huisje voor 1 okto ber weg te halen, maar gaf hieraan geen gevolg. Het neerhalen van het zomerhuisje kon geen goedkeuring vinden bij enkele arbeiders van ge meentewerken. Een aantal van hen weigerde de opdracht uit te voeren. INTERPARLEMENTAIRE UNIE: Ontvoeringspoging vrouw Alkmaar se politiecommissaris ALKMAAR (GPD) Een drietal sympathisanten van enige donderdag avond bij rellen in Alkmaar gearres teerde kabouters heeft dezelfde nacht om half twee een mislukte poging ge daan mevrouw Waardenburg. de echt genote van de Alkmaarse commissa ris van politie, te ontvoeren. Zij wil den haar in gijzeling nemen om haar met de arrestanten te kunnen uitwis selen. Mevrouw Waardenburg en haar zoon hadden zich reeds ter ruste begeven, toen om half twee werd aangebeld aan hun woning aan de Wetering te Bergen. Mevrouw Waardenburg deed zelf open en werd aangesproken door een on bekende man, die verklaarde archi tect te zijn en een belangrijke bood schap voor haar te hebben. Ik moet u vragen onmiddellijk met mij mee te gaan naar het politiebureau in Alk maar want uw man heeft een ernstig ongeluk gehad', aldus de bezoeker. Het was de bedoeling, dat mevrouw Waar denburg met hem mee zou gaan naar een wachtende auto, waarin twee an dere mannen zaten. Intussen was ook haar zoon uit bed gekomen. Deze vroeg de bezoeker even binnen te komen zodat men tele fonisch contact met het politiebureau kon opnemen. ,Dat hoeft u niet te doen want op het politiebureau is niemand meer', liet de architect zich ontvallen waarop hij ijlings de benen nam. Commissaris Waardenburg is sprake- loos over dit incident dat hem sterk aan Al Fatah-methoden doet denken, naar hij zei. DEN HAAG (GPD) Niet min der dan zeven resoluties zijn gisteren aangenomen tijdens de slotzitting van de in Den Haag gehouden 58ste interparlemen taire conferentie. De opvallend ste van deze uitspraken "betreft het kapen van vliegtuigen en het maken van gijzelaars. In scherpe bewoordingen (.daden van terrorisme') keurt de interparlemen taire unie deze praktijken ,die de luchtvaart belemmeren en die de le vens van onschuldige passagiers in gevaar brengen' af. De resolutie van de parlementariërs gaat veel verder dan eerder door an dere autoriteiten gedane uitspraken over vliegtuigkapingen, zoals blijkt uit het feit dat de interparlementaire unie ,de regering uitnodigt in onder linge overeenstemming het toepassen van sancties te overwegen'. Sancties Wat betreft die sancties denkt de interparlementaire unie aan het boycotten van vliegvelden of lucht vaartmaatschappijen en het ontzeg gen van landingsrechten aan maat schappijen, gevestigd in staten die op hun gebied georganiseerd terro risme in de lucht tolereren en die weigeren de schuldigen uit te leve ren of streng te straffen. De andere resoluties hebben onder andere betrekking op het kolonialisme en neo-kolonialisme in de wereld (.vrijheid en onafhankelijkheid moet aan de volkeren van alle koloniale of bezette gebieden worden toegekend'), de politieke situatie in het Midden Oosten (,alle mogelijke stappen moe ten worden gedaan om te komen tot vermindering van de spanning') en het vreedzaam gebruik van de bodem van zeeën en oceanen, in verband waarmee de interparlementaire unie met instemming het ontwerp-verdrag begroet inzake het verbod van plaat sing van kernwapens op de zeebodem. Dit verdrag moet nog worden goedge keurd door de algemene vergadering van de Verenigde Naties. APELDOORN (ANP) Vrijdagoch tend omstreeks half tien is door twee gemaskerde mannen een gewapende roofoverval gepleegd op het bijkan toor van de Raiffeissenbank aan de Koninginnelaan te Apeldoorn. Na de overval zijn de daders gevlucht in een rozekleurige Citroën met zwart grijs dak. De wagen heeft het kente kennummer 71-71 ED. Volgens eerste berichten hebben de overvallers onder bedreiging van het bankpersoneel met vuurwapens een bedrag van ƒ20.000 buit weten te maken. De overvallers, forse boerenty- pes, zijn met de personenauto ge vlucht in de richting Utrecht, waar de auto ook blijkt te zijn ontvreemd. In de bossen bij Wiesel (gemeente Apeldoorn) is vrijdagavond de Citroën gevonden. In de auto trof men nog de kousen aan, die de overvallers hebben gebruikt als masker. Gs Noord-Holland dringen aan op HAARLEM (ANP) Gedeputeerde staten van Noord-Holland zijn voornemens binnenkort in een circulaire aan besturen van gemeenten en waterschappen in de provincie aan te drin gen het onderhoud van wateren, wegbermen en daarbij beho rende beplantingen indien mogelijk niet meer met che mische middelen te doen geschieden. Als chemische bestrijding niet is te vermijden, dan wordt verzocht uit sluitend door de plantenzieklekundige dienst toegelaten middelen te ge bruiken en daarhij de gebruiksvoorschriften nauwkeurig in acht te nemen. Dit delen gs mee in antwoord op vragen van het lid van provinciale staten drs K. Bant (pvda) over het gebruik van verboden middelen ter bestrij ding van onkruid langs slootkanten en bermen. Gs hebben een onderzoek ingesteld en hun is gebleken dat de gevaren, verbonden aan het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen niet altijd voldoende in het oog zijn gehouden. Het onderzoek heeft plaatsgehad in het noordelijk deel van de provincie. AMSTERDAM Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Winkler Prins Encyclopedie, zijn vanavond, in aanwezigheid van prinses Beatrix, de vier Winkler Prins prijzen uitgereikt. In de pau ze werden de prijswinnaars aan de hoge gaste voorgesteld. Op de foto v.l.nr. de echtgenote van dr ir J. C. P. Broekhoff, prof. mr J. A. An- kum, prinses Beatrix, prof. dr J. A. de Jonge en dr J. Amesz 1160 vestigingen DEN HAAG (ANP) De massale vogelverdelging in opslagloodsen en op het terrein van de fabriek van dicrenvoedsel Edivo van Quaker Oats te IJmuïden is een legale maatregel geweest, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van landbouw me degedeeld. De verdelging van talrijke mussen en spreeuwen (niet beschermde vogels) was volgens de woordvoerder nodig uit het oogpunt van hygiëne. Er wor den namelijk zeer hoge eisen gesteld aan de omstandigheden, waaronder dierenvoedsel wordt geproduceerd. Nadat de veterianaire dienst van het ministerie van landbouw aan de lei ding van het bedrijf opdracht had verstrekt treffende maatregelen te ne men tegen de door vogels veroorzaak te vervuiling hebben ambtenaren van faunabeheer de verdelging met toe stemming van dit ministerie uitge voerd. Het vergif alfa chlorarosa zorgt ervoor dat vogels pijnloos sterven en heeft geen schadelijke werking voor andere dieren en mensen, zo voegde de woordvoerder van het ministerie van landbouw eraan toe De stichting vogelrampenfonds heeft vrijdagochtend een telegram verzon den aan minister Lardinois (landbouw en visserij; waarin krachtig wordt geprotesteerd tegen wat genoemd wordt ,de vogelmoord in IJmuiaen als gevolg van vreemde samenspanning tussen de staat der Nederlanden en fabrikanten'. De Boerenleenbank is de bank-van-mivoor Gewoon een vriendelijke bank. Waar bijvoorbeeld méér is dan alleen maar hel noemen van cijfers. Logisch, want gaat erom dat u-en-wij-samen de beste manier van sj: vinden. En daarbij kunnen we kiezen uit vele spaarvormen. Met rente vanaf 4als u steeds direkt over uw spaargeld t beschikken, tot 8°/o als u op langere termijn wilt sparen. Stap eens binnen bij de Boerenleenbankook voor een Privérekening, voordeontvangstvanuwsalarisof het boeken van uw vakantiereis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9