PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Politieman zijn in Zeeland: een minder onrustige zaak dan elders in het land ZES DODEN EN VIJFTIG GEWONDEN SCHIPHOL: VERKEERSRAMP BIJ Leven weer duurder Officiële berisping na VPRO-reportage Prijsstijging van 0,7 pet in 1 maand Vandaag in de krant... Boze bejaarden Wereldreis ACHT POLITIEMENSEN VINDEN: Het wordt wel wat moeilijker Wisselvallig SLECHT ZICHT' POLITIE: ,VEEL TE HOGE SNELHEDEN BIJ WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VL1SSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 10 oktober 1970 t bureau Politiek blijft een boeiend en wisselvallig bedrijf. Vorig jaar september sprak minister-president De Jong de voorzitter van de AR- fractie mr Barend Bies heuvel beminnelijk en waarderend toe tijdens de installatie van de commissie Heroriëntatie over heidsvoorlichting. .De regering prijst zich gelukkig' zo klonk het vriende lijk uit de mond van de minister-pre sident .dat gij, meneer de voorzitter van de commissie' dat was dan mr Biesheuvel .die een rijke ervaring in de kamer paart aan een lange mi nisteriële ervaring, bereid zijt gevon den deze commissie voor te zitten'. Waarop mr Biesheuvel op zijn beurt excellentie De Jong uiterst waarderend beantwoordde. Wij citeren: .Onze com missie had zich geen beter startschot kunnen wensen: de rede van de mi- nister-president was veelbelovend van inhoud en rijk aan perspectief'. Alles bijeen echt. wat men noemt een mooie dag en een goed uur, die installatie van de commissie-Biesheuvel. Maar nu. De afgelopen week is de regeringsnota verschenen naar aanleiding van het rapport, in mei jl door de commissie-Biesheuvel uitge bracht. Het is boeiend de voorzitter van deze commissie ditmaal opnieuw te citeren, namelijk zijn reactie op het recente regeringsstuk. Mr Biesheuvel was nu heel anders gestemd dan vorig jaar september en zei er dit over: JDe regering is in haar streven naar groter openbaarheid hal verwege blijven ste ken, een vage angst om consequent nieu we wegen te bewandelen heeft haar parten gespeeld'. Dat is inderdaad heel wat anders dan het rijke perspectief, waarover hij vorig jaar september zo dierbaar deed. Minister-president De Jong zal wel met gemengde gevoelens hebben kennis genomen van mr Bies heuvels nieuwe opmerkingen: het lijkt wel alsof ze rechtstreeks van de op positie komen. Enige reserve bij het interpreteren van mr Biesheuvels uitspraken is overigens gewenst. Hij heeft immers niet als fractievoorzitter van de Anti Revolutionaire Partij gesproken, maar als voorzitter van de commissie, die opdracht had de overheidsvoorlichting nog eens grondig door te lichten en daarover de regering voorstellen te doen. Het is dus mogelijk dat de AR- fractïe zelf in tegenstelling tot haar voorzitter in meerderheid positief staat tegenover de regeringsnota .open heid van bestuur'. Niettemin zit er voor het kabinet-De Jong een verve lende kant aan de reactie van mr Bies heuvel: het heeft destijds niet zonder reden een voorzitter voor de bewuste commissie uit de regeringspartijen ge zocht. En wat ziet men nu gebeuren? Deze bevriende politicus keert zich grimmig tegen de regering nu zij het werk van zijn commissie naar zijn me ning onvoldoende honoreert. Vermoe delijk zal de .echte' oppositie volgende week bij de algemene beschouwingen daarvan haastig gebruik maken. Nou ja, ze krijgt het dan ook wel makkelijk toegespeeld: Biesheuvel verwijt de re gering angst om nieuwe wegen te be wandelen Een wisselvallig bedrijf, de politiek. Nu de verkiezingen in zicht ko men, wordt de stemming ook onder de vrienden van dit kabinet steeds kri tischer: halverwege de rit zijn rege ringspartijen als regel welwillend, als echter het einde in zicht is worden hogere eisen gesteld. Er wordt gewo gen en niet iedereen wordt voldoende zwaar bevonden. Dat is gebleken uit een rede. die mr H. van Riel gister avond in Voorschoten hield, waarbij hij balans opmaakte over het beleid van de huidige regering. Mr Van Riel gaf als algemene norm voor een kabi net aan. dat het .een eigen lijn moet uitstippelen, in alles een voorbeeld moet zijn en de toekomst van het land mede dient te bepalen'. Waarna hij vaststelde: ,Het kabinet-De Jong is hierin nauwelijks geslaagd'. Weliswaar zwakte hij die uitspraak onmiddellijk af. maar het was dan toch maar ge zegd. Bovendien wees hij twee figuren aan. die naar zijn mening hadden ge faald: minister Roolvink en staats secretaris Duynstee. Minister Roolvink werd op een merkwaardige manier op de kor rel genomen, men zou haast zeggen op een antirevolutionaire manier. Mr Van Riel herinnerde namelijk aan de behandeling van de loonwet in de tweede kamer, bij welke gelegenheid plotseling de minister-president .uit de nevelen' opdook naast de heer Rool vink. Die verschijning had de heer Van Riel doen denken aan het ver haal uit het oude testament, waarin koning Saul (.tot leiding geven, maar niet tot het koningschap geboren' al dus mr Van Rielde geest van Samuel laat oproepen door de voorzeggende vrouw van Endor. Saul handelde toen te inconsequent, aldus de heer Van Riel, want: .hij zocht steun op een plaats, waar hij die niet behoorde te zoeken'. Zo ook minister Roolvink. Een man van diens persoonlijkheids structuur zou een kabinet wel eens meer na- dan voordeel kunnen bren gen. vond de VVD-senator. Zelden is de AR zo in haar eigen taal vanuit het liberale kamp toegesproken. 70 gaat politiek Nederland de herfst in. zo gaat het de politieke be schouwingen in de tweede kamer van volgende week tegemoet. De vriende lijkheden zijn opgeborgen, de wapens zijn gepoetst. Biesheuvel spreekt niet meer over het jijke perspectief in de woorden van de premier, maar heeft het over angst voor nieuwe wegen' bij de regering. Van Riel heeft nu al dui delijk gemaakt wie hij volgend jaar niet meer in het kabinet wenst terug te zien Roolvink moet de woestijn in en voor die gelegenheid heeft men bij de VVD zelfs het oude testament, opgeslagen. Een boeiend bedrijf, de Nederlandse politiek. HAARLEMMERMEER (GPD, ANP) Zes mensen zijn vrijdagmorgen vroeg op slag gedood tijdens een serie kettingbotsingen in dichte mist op de rijksweg Den Haag-Amsterdam. Vijftig men sen werden gewond, van wie zeven zeer ernstig. Ten minste vijftig auto's waren bij de botsingen betrokken. Tien wagens brandden geheel uit. .Zoiets kon eenvoudig niet uitblijven. Al jarenlang wijzen wij het rijk op de noodsituatie van onze rijkswegen In Haarlemmmermeer. Jaarlijks neemt het verkeer twintig procent toe op rljksweg-4 Amsterdam-Rotterdam maar dc brieven die wij hierover ichreven bleven tot nu toe onbeant woord. Herhaaldelijk verzochten wij om automatische verkeersdetectie en' om de maximumsnelheid, waarmee enkele jaren geleden een proef werd genomen, te handhaven. Maar ook daarvan werd de noodzaak niet inge zien. Van onze kant werd een extra surveillance ingesteld, maar het beeft DEN HAAG (GPD) De kosten van levensonderhoud zijn van half augustus tot half september gestegen met 0,7 pro cent. Daarmee is de duurte in vergelijking met de eerste ne gen maanden van vorig jaar met 4,1 procent gestegen. Voor het gehele jaar 1970 is volgens de laatste prognoses gerekend op een duur te-stijging van 4,4 procent. De stijging van de kosten van levensonderhoud is voor het grootste gedeelte veroorzaakt door gestegen kledingprijzen (0.4 procent) als gevolg van de overgang van het zomer- op het winterpakket. In prijs omhoog gingen ver der schoeisel, vaste brandstoffen en de kosten van ziekenhuisverpleging. Daartegenover stond een daling van de prijzen van aardappelen en groente. geen zin als je, zoals nu weer het geval is, geen snelheidsverbod achter je hebt staan', aldus commissa-is W. A. C. Vos, korpschef van de gemeente politie van Haarlemmermeer vrijdag middag tijdens een persconferentie naar aanleiding van de verktersramp onder Hoofddorp. Bij de eerste kettingbotsing op de oostelijke rijbaan (richting Amster dam) vlogen vijf auto's ln brand. De bestuurders schrokken van een kraan wagen met zwaailicht die een auto uit de sloot haalde. Vier inzittenden van een personenauto (Peugeot), te weten mevrouw M. de Lange-Smit (47) en haar drie zonen Tonny, Jan en Mar cus (13, 11 en 9 jaar) kwamen door de brand om het leven. Zij waren op weg om hun man en vader op te halen van de luchthaven Schiphol, waar hij uit New York arriveerde- Het gezin De Lange is afkomstig uit het Brabantse Veldhoven. VEEL BEJAARDEN zijn boos op minister Roolvink. Zij krijgen een vakantieuitkering, maar de bij stand wordt verlaagd... (pag. 3). AUSTRALISCHE zeezeilers ver trokken (met moeite) uit Bres- kens voor hun wereldreis naar huis. (pag. 7). Nieuws uit Zeeland op pagina 2,4,5,6 en 7 Binnen- en buitenland op pagina 3 en 9 Sport op pagina 21 Radio en tv op pagina 23 Beurs en financiën op pagina 25 En in de pa. 15: Ambonezen in Djakarta. Gesprekken met Ambonezen die vanuit Nederland terugkeerden naar Indonesië: twee boeken over generaal De Gaulle. Pag. 17: Franse les op basisschool, een veronderstelde vorm van bij scholing van de leerling: Stemmen uit de Kerken. Pag 19: letterkundige lcroniek door Hans Warren: Achter de cou lissen van .de Jantjes' en een be schouwing van André Oosthoek over de Unesco-expositie .Painting trom 1900 lo 1925' in het Goese museum pag, 21: dammen, schaken, bridge. hengelrv.brick, puzzel en culinair avontuur. Geen sabotage nota DEN HAAG (ANP) Het ligt nadruk kelijk niet in het voornemen van de regering de tweede kamer een .sabo- tage-nota' te zenden. Minister-president P. J. S. de Jong heeft dit vrijdagavond! meegedeeld. Hij ontkende als zou er binnen het ka binet verschil van opvatting bestaan over het sabotage-vraagstuk, zoals dat dezer dagen wel is gesuggereerd. In zijn wekelijkse ontmoeting met de pers! deelde de premier mee. dat het sabo-j tage-vraagstuk .wel even' ter sprake is geweest in de vrijdag gehouden kabi-l netsvergadering. Een vrachtauto reed de middenberm op, waardoor het verkeer op de wes telijke rijbaan (richting Rotterdam) schrok van het grote licht. Ook de brandende auto's zorgden voor de no dige paniek. Hierdoor ontstond een volgende kettingbotsing op de weste lijke rijbaan, waarbij vijftien auto's waren betrokken. Een seconde daarna remde een auto zeer krachtig roet als gevolg een derde botsing, waarbij on geveer dertig auto's waren betrokken. Een Citroen Ami schoot onder een vrachtauto. Van de vier inzittenden kwamen de 34-1ar;ge J. Bergsma en de 26-jarige J. K. J. Clarisse. beiden uit Amsterdam, om het leven. Een derde passagier, de Turkse gastarbei der B. H. ook uit de hoofdstad, werd levensgevaarlijk gewond. De vierde passagier liep een shock op. Te snel Burgemeester mr F Th. Dijckmeester zei tijdens de persconferentie door dit rampzalig ongeluk wederom aanlei ding te zien s'appen bij het rijk te ondernemen om afdoende maatrege len te treffen. Commissaris Vos weet de ramp vooral aan de mist en het Zie slot pag. 3 kol. 3 MINISTER: SUGGESTIEF KARAKTER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé van cultuur, recreatie, en maat schappelijk werk heeft de VPRO officieel berispt naar aanleiding van de radio-uitzending op 25 september over sabotage en sa- botagemogelijkheden in het le ger. De minister is van oordeel dat de inhoud van de reportage gevaar oplevert voor de veilig heid van de staat en de openbare orde. De minister schrijft in haar overweging bij de beslissing, die dezer dagen in de Staatscourant zal worden gepubliceerd dat het openlijk aanwijzen van feitelij ke sabotagemogelijkheden zoals dat in de reportage is gebeurd, een suggestief .karakter heeft, waardoor de gedachte kan postvatten dat het plegen van der gelijke daden gemakkelijk uitvoerbaar! en niet verwerpelijk is. De sabotagedaden worden volgens de minister in de uitzending bovendien aangeprezen, althans vergoeilijkt door de reporter, nadat deze zich de moge lijkheden heelt laten wijzen om de le gerplaats Oirschot binnen te dringen De minister ziet dit in de vraag van de verslaggever: ,wat kan je het beste doen, als je eenmaal onder het hek door bent?' Volgens minister Klompé komt ook op andere plaatsen in de reportage uit drukkelijk die suggestie naar voren, terwijl sabotagedaden nergens wor den gelaakt. Het ligt in de lijn der verwachtin gen, dat de VPRO in hoger beroep zal gaan tegen de straf van de mi nister. Dit deelde het bestuurslid dr K. J. Roessingh mee. Het VPRO-be- stuur heeft deze beslissing overigens nog niet genomen. Gezien de uitlatingen van voorzitter J.' Kassies op het tv-scherm en het feit. i dat de VPRO het, totaal niet eens is met minister Klompé over de staatsge-1 SCHIPHOL Een waar cordon van politie, marechaussee en ande re bewapende veiligheidsagenten is vrijdagmiddag rond hei ont vangstcentrum van Schiphol ge legd. ter bescherming van de Indo nesische minister van buitenland se zaken, Adam Malik, die per KLM uit New York arriveerde en op doorreis naar Frankfort enkele uren op Schiphol moest wachten. Volgens geruchten die de politie ter ore. vjaren gekomen zouden Zuidmolulckers plannen hebben gekoesterd om zich naar de lucht haven te begeven. Ze kwamen ech ter niet opdagen. vaarlijheid van de sabotage-uitzen- ding', kan het hoger beroep niet uitblij ven, aldus de heer Roessingh. Vermoedelijk zal dit beroep bij het B. A. B. (beroep administratieve be slissingen) worden ingediend. Desgevraagd heeft minister-president P. J. S. de Jong, minister van algemene zaken, vrijdagavond nadrukkelijk mee gedeeld, dat het besluit van minister Klompé (erm) tot het geven van een berisping aan de VPRO een kabinets beslissing is geweest. Naar aanleiding van de berisping, deelde de Amsterdamse officier van justitie, mr J. F. Hartsuiker, vrijdaga vond mede, dat het onderzoek dat de rijksrecherche op zijn verzoek naar deze uitzending instelt, nog niet is afgesloten. Bij dit onderzoek gaat het erom of hier sprake is van een straf baar feit in de zin van artikel 131 wetboek van strafrecht: opruiing in het openbaar tot enig strafbaar feit. GOES, VLISSINGEN Bij de politie in Zeeland werken is een veel minder onrustige aangele genheid dan politieman zijn in één van de grote steden elders. Dat vinden acht politiefunctio narissen aan wie de vraag werd gesteld of zij zich als politie man in de Zeeuwse samenle ving happy voelen'. De onder vraagden varieerden in rang van hoofdagent tot commissa ris. Sommigen maakten bij hun antwoord wel de restrictie ,nog wel', waarmee men wilde aan duiden, dat zij de uitoefening van hun functie wel moeilijker vonden worden. Waarbij com missaris D. van Ooijen van de Middelburgse gemeentepolitie dan onmiddellijk aanvulde, dat .moeilijker' ook .aantrekkelij ker' betekent wat hem betreft. Een andere politicman vond: ,De ten dens. die zich ln enkele grote steden voordoet vindt zijn afspiegeling in de provincie.' Algemeen waren dc acht ondervraagden die uitsluitend voor zichzelf beslist niet namens .de politie' spraken dat in de provincie op dit moment nog met plezier als politic man te werken valt. Opperwachtmeester J. Verpoorlen, die als rijkspolitieman op Tholen werktI vindt: ,Je voelt wel een zekere drei ging. maar vat dat nou niet zo op. alsof ik niet rustig zou slapen.' Del heer Verpoorten stelt, dat er sprake is van een personeelstekort en dat er op Tholen een tweede auto voor de politie zou moeten komen. ,De werk zaamheden nemen steeds toe en we hebben echt meer materieel en men sen nodig.' De heer J. van Marion, commissaris var. de Vlissingse gemeentepolitie zegt. dat de situatie in Zeeland heel anders ligt dan in sommige steden in het land. Jn het algemeen kun je' zeggen, dat de verhouding met de: bevolking beter is. Je hebt wel eens1 jongelui, die uit de band springen,! maar bijvoorbeeld de Zuidmolukse; groep levert toch niet zoveel proble men op. Er is geen sprake van onmid dellijke bedreiging,' De heer Van Ma rion meent wel, dat er sprake is van een algemeen onbehagen bij de hele Nederlandse politie. ,Er hangt wel iets in de lucht op het moment. Het is een niet te omschrijven gevoel van onbehagen.' Over hier en daar geuite wensen voor duidelijker richtlijnen 1 voor de politieman, die op straat, dienst doet zegt de heer Van Marion: ..Te kunt niet alle beslissingsbevoegd-! heden leggen bij de politieman op straat. Soms is het inderdaad niet makkelijk. Er is bijvoorbeeld de wet,,! die het gebruik van drugs verbiedt eni aan de andere kant wordt het niet' verboden.' Over het algemeen gezien! echter vindt de Vlissingse politiecom missaris de problemen in Zeeland niet zo hard en klemmend', Hoofdagent H. Schuit van de Terneuzense politie; vindt, dat het allemaal nog heel goed' gaat. .Ik praat dan alleen over Ter neuzen. Je kunt hier goed dienst doen als politieman.' De heer Schuit is overigens zeer tevreden met de gang van zaken in het. Terneuzense korps: i ,We hebben inspraak bij opstelling van de dienstwijst en de diensttijden zijn vrij gunstig.' Commissaris Van Ooijen van de Mid-I delburgse politie: ,Ook al wordt het werk moeilijk, dan kan het toch nog wel plezierig zijn. De moderne mens vindt het niet aantrekkelijk in een star patroon te leven en te werken. Dat liet moeilijker wordt maakt het ook boeiender.' Naar het inzicht van de heer Van Ooijen kan nien in een dynamische maatschappij niet overal wettelijke voorschriften voor maken. Dat gaat in een statische maatschap pij, maar nu zijn wettelijke regelingen snel verouderd. Van de politieman wordt meer creativiteit en inventivi teit geëist en dat is aantrekkelijk." De verhouding tussen politie en bevol king is volgens de heer Van Ooijen in Zeeland goed. .Er is een wisselwer king tussen de aard en gezindheid van de bevolking enerzijds en de aard en gezindheid van de voor de bevolking werkende politie anderzijds In Zee land zijn alle ingrediënten aanwezig om die wisselweridng goed te maken. Anders is het als minderheidsgroepen met geweld hun mening willen opdrin Zie slot pag. 2 kol. 1 1 231e jaargang - no 239 Op de rijksweg Amsterdam-Den Haag heeft zich een verkeers- ramp voltrokken. Op de foto links een beeld van de ravage, één van de wagens wordt hier door een takelwagen weggesleept. Foto rechts: een aantal wrakken van in brand gevlogen wagens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1