PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESTAND, VREDESCONFERENTIE EN VRIJLATING VAN KRIJGSGEVANGENEN Ir Lardinois wil in Zeeland van vier naar twee middelbare landbouwscholen Voorstel Nixon voor geheel Indo-China: Bolivianen naar links onder Torres ,ZUIDMOLUKSE ZAAK IS GEHEEL AFGEDAAN' Rechtbank uil ie brand Colletje VIERDE BEWIND SINDS ZONDAG Vandaag in de krant... Fonotheek Twee partijen Toezicht Parlement stelt Sadat kandidaat PREMIER TOT IR MANUSAMA: Mededeling ONVERWACHTE VERKLARING VAN MINISTER BIJ OPENING PRAKTIJK SCHOOL SCHOONDIJKE Wisselwerking 213e jaargang - no 237 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Oirtcll* NV B«h. Ml|. «n d« CV Provincial* Z Bur. Vliss., Walttr. 56-60. lel. 5144 (b Zierikzoo, red. lel. 3346, idm. lel. 2094 Abonn.anle ƒ5,50 inmin 25 cent Donderdag 8 oktober 1970 Pagina 7 WASHINGTON (RTR, AP) President Nixon heeft woensdagavond een bestand onder inter nationaal toezicht voorgesteld voor geheel Indo-China. Hij sprak zich uit voor onmiddellijke on derhandelingen met de communisten over een staakt-het-vuren in Vietnam, Laos en Cambodja, en stelde ook een internationale vredesconferentie over Indo-China voor en vrijlating van alle krijgsgevangenen. In zijn televisietoespraak tot het Amerikaanse volk kondigde Nixon geen versnelde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam aan. Maar voor de eerste maal bood hij aan onderhandelin gen te openen over een afgesproken tijdschema voor de terugtrekking van alle Amerikaanse troepen als onderdeel van een algemene regeling. De Amerikaanse president verklaarde: ,Voor de regering van Noord-Vietnam is de tijd aangebroken zich aan te sluiten bij haar buren inzake een voorstel, op te houden met het voeren van oorlog cn een begin te maken met het sluiten van vrede.' In wat Nixon de meest omvattende verklaring noemde, ooit over de Vietnamese oorlog afgelegd, ontvouwde hij een uit vijf punten bestaand vredesplan, dat de Amerikaanse onderhandelaars vandaag op de in een impasse verkerende Parijse vredesconferentie Noord-Vietnam en de Vietkong zullen aanbieden. In Parijs hebben de Noordvietnamese en Vietkong delegaties laten weten dat pas later op de dag commentaar zal worden gegeven. ledige terugtrekking van de Amerikaan se troepen uit Zuid-Vietnam als onder deel van een regeling. Een regerings functionaris zei dat dit zou kunneh ge beuren in een jaar tijd nadat een over eenkomst is bereikt. Nixon riep ook op tot ,de onmiddellij ke en onvoorwaardelijke vrijlating van alle krijgsgevangenen aan beide kan ten. Hij zei dat dit kon dienen als blijk van goede wil .om vorderingen te ma ken en daardoor de kansen der onder handelingen te verbeteren'. Nixon die zei dat zijn programma de .volledige steun' van de regering van Zuid-Vietnam, Cambodja en Laos heeft zei in zijn rede voor radio en tv: .de tijd is gekomen voor de regering van Noord-Vietnam om zich aan te sluiten bij een voorstel van zijn buren om een eind aan de oorlogsvoering te maken en aan de vrede te beginnen'. LA PAZ (AFP - RTR) De drie leden tellende militaire junta van Bolivia, die dinsdagavond was gevormd, is woensdagoch tend afgetreden. Het zijn de ge neraal Alfredo Sattori (lucht macht), generaal Efrain Gua- challe (landmacht) en admiraal Alberto Albarracin. Het aftreden werd bekendge maakt door generaal Juan José Torrez, die dinsdag het presi dentiële palijs in La Paz liet bom barderen en die gisteren een linkse regering uitriep. De roes als gevolg van de overwinning van generaal Torrez nam woensdag middag in sommige gevallen het karak ter aan van een revolutionaire opstand. Volgens berichten van plaatselijke ra diostations werden aanvallen gedaan op bezittingen van rechtse politici, die dinsdag generaal Rogelio Miranda heb ben gesteund. In Cohcabamba, 200 kilometer ten oosten van de Boliviaan se hoofdstad, gingen uiterst linkse ele menten aan de haal met inventaris van de Amerikaanse voorlichtings dienst USIS en werd de Amerikaanse vlag in brand gestoken. De woningen van rechtse figuren werden aangeval len. De politie scheen niet in staat te zijn de gewelddaden te beteugelen. De plaatselijke radiostations spoorden de bevolking echter voortdurend aan. de orde te bewaren en elke vorm van geweldpleging te vermijden. Na de .capitulatie' van het militaire driemanschap, scheen alleen generaal Miranda, die president Ovando tot af treden dwong, zich nog te verzetten tegen de nieuwe situatie. Maar in de Boliviaanse hoofdstad La Paz ontwik- Terneuzen sleept landelijke en Zeeuwse primeurs weg met. de inrichting van een phonotheek E. 2); Woningbouw HET BOUWPROGRAMMA voor 1971 is thans bekendgemaakt. Sen grotere capaciteit dan dit jaar wordt niet verwacht.. (pag. 3) Memoires EX-PRESIDENT De Gaulle heeft rijn memoires geschreven. Het ;erste deel van deze herinnerin- ;en is thans verschenen... (pag. 13) Nieuws uit Zeeland op pagina 2,4,5,7 en 9 Binnen- en buitenland op pagina 3,13 en 21 Sport op pagina 15 Radio en tv op pagiqa 19 Beurs en financiën op pagina 21 GENERAAL TORREZ kelde de toestand zich snel. De achter generaal Torrez staande troepen na men zonder slag of stoot bezit van het Quemado-paleis. Burgers, in het bijzon der studenten en arbeiders, vormden gewapende groepen .Een hiervan drong de centrale gevangenis van La Paz Bin nen en bevrijdde politieke gevangenen en vakbondsleiders. Een andere groep (Zie slot pag. 13 kol. 7) Nixon doet een beroep op Noord- Vietnam te erkennen dat er twee par tijen bij het conflict in het zuiden be trokken zijn en dat iedere zinvolle re geling beide partijen tevreden moet stellen. In dit verband gebruikte hij krachtige taal. Dit was de enige maal in de rede. Over de recente suggesties van de Vietkong voor een regeling welke o.a. de afzetting van president Nguyen Van Thieu en vice-president Cao Ky zou inhouden, zei hij: .Laat er geen fout gemaakt worden over één punt van essentieel belang: de andere partij maakt niet louter bezwaar te gen een paar personen. Zij wil de or ganisatie van de niet-communistische krachten slechten en de machtsover neming door één partij verzekeren en zij eist het recht naar eigen goeddun ken een ieder van de regering uit te sluiten. Deze volstrekt onredelijke eis is volkomen onaanvaardbaar'. De VS zijn bereid soepel te zijn ten aanzien van veel kwesties, maar, zo vervolgde Nixon: ,Wij houden vast, aan het recht van alle Zuidvietnamezen zelf uit te maken welke regering zij willen'. Op 't staakt-het-vuren zou toezicht ge houden moeten worden door interna tionale waarnemers en er zouden waar borgen tegen schendingen moeten zijn. ,Ik stel voor. dat alle strijdkrachten in geheel Indo-China hun wapens zul len laten rusten en blijven in de stel lingen die zij nu hebben. Dit zou een wapenstilstand zijn. Het zou op zich niet het einde van het conflict zijn. maar het zou één ding vervullen waar voor wij allen hebben gewerkt: een eind aan het doden'. Langs diplomatieke weg is de Sov jet Unie eerder op de dag ingelicht over de algemene strekking van de rede van Nixon. Regeringsfunctionaris- (Zie slot pagina 13 kolom 7) (AFP) De Egyptische nationale ver gadering heeft woensdagavond met al-; gemene stemmen de waarnemend pre sident Anwar Sadat als enige kandi daat gesteld voor de opvolging vanl wijlen president Nasser. Tijdens het gesprek tussen pre mier De Jong en minister Luns enerzijds en ir Manusama ander zijds had de politie in Den Haag strenge veiligheidsmaatregelen ge troffen. Ter weerszijden van de toegang tot het kabinet van de minister-president stonden pant servoertuigen van de marechaus see De 21 man tellende lijfwacht van ir Manusama werd tegenge houden door de politie. De verlo ven van de Haagse politie waren ingetrokken, omdat men rekening hield met eventuele acties van radicale Zuidmolukkers, die zich achter oud-kolonel Tamela heb ben geschaard. DEN HAAG (ANP) De president der Zuidmolukkers in Neder land, ir J. A. Manusama, is zeer teleurgesteld over het gesprek, dat hij woensdagmorgen met de minister-president, de heer P. J. S. de Jong, en de minister van buitenlandse zaken, mr J. M. A. H. Luns, heeft gevoerd. In een commentaar tegenover het ANP zei de Zuidmolukse leider, dat beide Nederlandse bewindslieden hem duidelijk te verstaan hadden gegeven dat zij de Zuidmolukse zaak als een afgedane zaak beschouwen. .Dit vind ik erg teleurstellend', aldus ir Manusa ma, .omdat zowel minister-president De Jong als minister Luns mij op 31 augustus beloofd hadden tijdens een gesprek de gehele problematiek der Zuidmolukse republiek te zullen be handelen. Nu werd mij min of meer verweten dat ik na twintig jaar. nog niet van mening ben veranderd en nog steeds voor hetzelfde doel vecht'. De heer Manusama zei dat hij en zijn mede gesprekspartner, de heer Hitia- nubessy, even overwogen hebben om het gesprek af te breken. Diï hebben wij niet gedaan omdat we de Neder landse regeling niet het argument in handen wilden spelen, dat wij niet wilden praten, aldus ir Manusama. Ir Manusama zei tijdens het gesprek de heer Luns te hebben herinnerd aan zijn uitspraak van twintig jaar gele den, dat de Republiek der Zuid-Moluk- ken een deel is van de Indonesische republiek. ,Uw mening is na twintig jaar toch ook niet veranderd', zo had hij tegen de Nederlandse bewindsman gezegd. De Zuidmolukse leider zei voorts de beide bewindslieden erop gewezen te hebben, dat de Zuidmoluk se zaak geen sociaal of maatschappe lijk maar een politiek probleem is. Ook .Wassenaar', zo zei hij. was een politieke daad, .Onze jongeren verwij ten ons dat Nederland ons twintig jaar lang niet kon vinden, maar door .Wassenaar' gebeurt er nu iets'. De heer Manusama zei geen voorstan der te zijn van het. gebruiken van geweld om een bepaald doel te berei ken. Hij zei de resultaten van het onderhoud uitvoerig te hebben bespro ken met de leden van zijn kabinet. ,Op zo kort mogelijk termijn zullen wij thans onze mensen inlichten, voor wie dit, evenals voor mij, een diepe teleurstelling zal zijn'. Ik heb, zo ver volgde hij. de beide ministers duide lijk gemaakt dat men grote ontevre denheid creëert door dit beleid. Men heeft het ons erg moeilijk gemaakt. De heer Manusama zei niet te ver wachten dat zijn mensen .moeilijkhe den zullen gaan maken'. Er is echter nog een andere groep Zuidmolukkers in Nederland, die wat radicaler denkt dan wij. Wat die zullen gaan doen, kan ik niet voorspellen, aldus ir Ma nusama. Kort samengevat, zo besloot de heer Manusama zijn commentaar, kan ik zeggen dat het anderhalf uur durende gesprek hoogst onbevredigend is ver lopen. Na afloop van het gesprek werd, door de rijksvoorlichtingsdienst, het volgen de meegedeeld: .Hedenmorgen heeft op het kabinet van de minister-presi dent een bespreking plaats gehad van minister-president De Jong en minis ter Luns met de heren Manusama en Hitiahubessy, als gevolg van de toe zegging die is gedaan op 31 augustus jongstleden tijdens de bezetting van de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur De heren Manusama en Hitiahubessy hebben hun standpunt over de status van de Zuidmolukkers uiteengezet. De Ir Manusama verlaat het ministe rie van algemene zaken na het gesprek met premier De Jong. Nederlandse ministers hebben hunner zijds het standpunt van de Nederland se regering herhaald. Ook is uitvoerig gesproken over de inpassing van de Molukkers als groep: in de Nederlandse samenleving. Het verslag van de bespreking zal worden aangeboden aan de Indonesische rege ring en aan de tweede kamer der staten-generaal'. .ZEELAND DOET ZICHZELF NU SCHADE...' SCHOONDIJKE Minister van landbouw ir P. J. Lardinois wil dat het aantal middelbare land bouwscholen in Zeeland wordt teruggebracht van vier naar twee. .Zeeland doet zichzelf scha de door vier betrekkelijk kleine scholen in stand te houden. Het wordt op die manier moeilijker om tot niveauverbctering te ko men en ten volle te profiteren van de mammoetwet', zei de mi nister woensdagmiddag in Sehoondijke, waar hij het nieu we complex van de landbouw- praktijkschool .Prins Willem' opende. De bewindsman deed een dringend beroep op hen die bij het middelbaar landbouwonderwijs betrokken zijn om tot overeenstemming te komen over het .stroomlijnen' van dit onderwijs, dat al enige tijd te kampen heeft met een teruggang van het aantal leerlin gen. Minister Lardinois herinnerde aan het vastlopen van het overleg over een .fusie'. Hij had begrip voor de geografische problemen die het terugbrengen van het aantal land bouwscholen met zich meebrengt, maar meende toch zijn .dringende wens' ten aanzien van een eventuele samenwerking kenbaar te moeten ma ken. De vier scholen waar het om gaal zijn de rijksmiddelbare landbouw school in Sehoondijke, de r-k middel bare landbouwschool in Hulst, dc, christelijke middelbare landbouw-; Na zijn waarschuwende woorden opende minister Lardinois de nieuwe landbouwpraktijkschool door het omdraaien van een sleutel een radiografisch bestuurbare tractor in beweging te zetten. Het apparaat draaide zonder chauffeur felloos een rondje door de met enkele honderden genodigden gevulde instructiehal en reed vervolgens het schoolterrein op. Laadschoppen van twee in de hal geparkeerde tractoren hadden tevoren een spandoek met het vignet van de praktijkschool omhooggeheven. I)e praktijkschool heeft 2.3 miljoen gekost. Het complex bestaat uit een iustructiehal, een internaat en kan toorruimten. De school, die in 1959 begon, heeft de afgelopen jaren vele duizenden cursisten vertrouwd ge maakt met landbouwmechanisatie en rationalisatie. Minister Lardinois ziet in het land bouwpraktijkonderwijs een belangrij ke bijdrage tot een efficiente land-! bouwproduktie in Nederland. De scho len spelen verder een voorname rol in de ontwikkelingssamenwerking: lan den als Tunesië en Indonesië (en in de toekomst ook Suriname en een aantal jonge Afrikaanse staten) profi teren dankzij deze vorm van onder wijs van technische bijstand bij het tot, ontwikkeling brengen van hun landbouw. Sprekend over het middelbaar land bouwonderwijs wees ir Lardinois op de noodzaak een wisselwerking onder- wijs-maatschappij tot stand te bren gen. .Daarbij moeten we er vanuit gaan dat steeds minder mensen hun bestaan vinden in de sector van de landbouwproduktie en verder dat er een schaalvergroting plaatsvindt. Het onderwijs dat de mensen op hun taak; voorbereidt zal van een hoog niveau; moeten zijn Niet alleen het land- bouwvakonderwijs maar ook een stukj algemene kennis en vorming en on derricht in de landbouwtechniek en - economie zijn noodzakelijk', aldus de, r, die, voor wat de praktijkop leiding aangaat, volop kansen zag voor medewerkers van toeleverings- en verwerkingsbedrijven rond de ïand-l bouw. ,We moeten er ook rekening] mee houden dat de toekomst nieuwe! functies schept in sectoren als natuur behoud. recreatie, milieubeheer en land inrichting'. Het mechanisatie-onder- wijs moet zich. naar de mening van minister Lardinois. steeds vernieuwen en zich in de eerste plaats richten op algemene technische principes, zonder te vervallen in het bijbrengen van .louter technische vaardigheid'. Tevoren had tic heer L. C. C. Cam- inaert, voorzitter van het schoolbe stuur. aangekondigd dat de Schoon- dijkse praktijkschool in de toekomst' ook een mechanisatieopleiding gaal geven aan de zogenaamde .technisch specialisten' van het ministerie van defensie. De militairen komen voor het .vakdiploma akkerbouw' 7 maan den naar Sehoondijke. De heer Cammaert was van mening Zie slot pag. 2 kol. 5I Gedeputeerde staten beste den in hun onlangs ver- I schenen begeleidingsbrief b i de provinciale begroting voor volgend jaar enige aandacht aan wat zij de .structuur van het provinciaal bestel' noe men. Geen omvangrijke alinea, wel echter een passage waaruit blijkt dat het werk van het college de laatste jaren sterk Ls toegenomen. Zo is de provincie veel meer dan vroeger be roepsinstantie in administratieve pro cedures. met name de wassende stroom beroepschriften op grond van de alge mene bijstandswet brengt veel werk met zich mee, aldus meldt het college. Maar er is meer: uit de begeleidings brief als geheel valt eveneens af te leiden, dat de taak van gedeputeerden belangrijk Ls verzwaard. De ontwikke ling van Zuidwest-Nederland vergt in tensieve contacten zowel binnen als buiten de provinciale grenzen, boven dien heeft in de loop der jaren het provinciaal bestuur allerlei initiatieven genomen, die strikt beschouwd niet tot de taak van de provincie behoren, maar werden aangevat omdat bijvoor beeld de (vroeger te kleine) plaatse lijke gemeenschappen in sommige ver langens niet konden voorzien. In Zee land fungeren provinciale staten nogal vaak als een soort super-gemeenteraad, met gedeputeerden als een provinciaal college van b en w. Wij wijzen met enige nadruk op deze situatie, niet alleen omdat zij ditmaal aan de orde komt in de begeleidingsbrief bij de provinciale be groting, maar vooral omdat het col lege van gedeputeerde staten de laatste maanden niet volledig Ls. De oorzaak is algemeen bekend: één lid van het college is geruime tijd geleden ernstig ziek geworden en zijn herstel is nog niet zo ver gevorderd, dat hij zijn werkzaamheden weer onverkort op zich kan nemen. Een omstandigheid, die vooral voor be trokkene zelf bij zonder verdrietig is een bestuurder voelt zich gelukkig als hij intensief bij het beleid is betrokken, het geeft hem ook een grote bevrediging dit beleid tegen over zijn mede-gekozenen in dit ge val provinciale staten te kunnen verdedigen. Daarvan door ziekte te zijn uitgeschakeld, zal de hier bedoelde ge deputeerde zeker als een niet geringe beproeving ervaren. Tegelijkertijd echter is zijn afwezig- heid ook voor de overblijvenden een belasting: taken moeten worden overgenomen en gevoegd bij de eigen reeds zwaarwegende portefeuil les. Tevens wordt de kwetsbaarheid van het college als geheel groter: wan neer door ziekte nog iemand zou uit vallen, worden de eisen voor de anderen nog weer hoger. Op dit ogen blik is dat in zoverre aan de orde, dat een tweede lid van gedeputeerde staten thans een medisch onderzoek onder gaat en derhalve niet in staat is aan de werkzaamheden van het college deel te nemen. In dit licht gezien krijgen de mededelingen m de bege leidingsbrief een speciaal reliëf: be stuur en beleid stellen steeds hogere eisen aan het fysiek van de bestuur ders. terwijl echter gedeputeerde sta ten van Zeeland op dit ogenblik niet beschikken over de noodzakelijke man- kracht. \\Tij herhalen: voor betrokkenen zelf in de eerste plaats is hun niet beschikbaar-zijn een hard gelag. Men mag met hen hopen, dat zij spoedig weer volledig hun taak op zich kunnen nemen, een taak waarvoor zij door hun medebestuurderen provinciale staten zijn verkozen. Zou echter blijken, dat deze hoop helaas niet op korte termijn in vervulling zou kunnen gaan. dan dient onvermijdelijk de vraag aan de orde te komen wat er dan moet gebeuren. Het lijkt ons namelijk niet verantwoord in de hui dige omstandigheden voort te gaan met een niet voltallig bezet college van gedeputeerde staten. De provincie wet. voorziet in de mogelijkheid om een statenlid tijdelijk tot lid van ge deputeerde staten te benoemen- zou het zo langzamerhand geen zin hebben een dergelijke oplossing te overwegen Het zal duidelijk zijn, dat een betoog als het onderhavige niet zonder schroom uit onze pen is gevloeid: wij wensen in geen enkel opzicht de in druk te wekken voorstander te zijn van vernieuwingen binnen het college van gedeputeerde staten. Wel wensen wij echter vast te stellen, dat een langdurige afwezigheid van één of meer leden van gedeputeerde staten in deze tijd niet verantwoord is. noch voor de andere leden van dit college, noch voor het beleid als geheel. Het zou onzuiver zijn een dergelijke con clusie uit de weg te gaan. Dat geldt overigens niet alleen voor een dagblad, dat zijn commentariërende functie ernstig neemt, het geldt eerst en voor al het college, dat het eerstaangeweze- ne is deze overwegingen tot de zijne te maken. In dit geval: provinciale staten van Zeeland. NOBELPRIJS LETTEREN WORDT VANDAAG ,MET SPOED' UITGEREIKT De koninklijke Zweedse academie van letteren, die de Nobelprijs voor de literatuur toekent, heeft onverwacht bekend gemaakt dat de toekenning van de prijs vandaag zal geschieden. Gewoonlijk wordt het tijdstip van de toekenning van de Nobelprijzen reeds weken van tevoren bekend gemaakt in een traditionele volgorde, die met de prijs voor de geneeskunde begint. In literaire kringen in Stockholm is men van mening dat de aanleiding voor deze overhaaste toekenning te vinden is in de campagne, die op hei ogenblik gevoerd wordt om de Russ: sche schrijver Alexander Solzjenitsyn de prijs toe te kenner.. De academie zou zo spoedig mogelijk een eir.de willen maken aan deze campagne in de pers en ook willen voorkomen da- van te voren zou uitlekken wie de prijs zal krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1