Nieuwe hoofdingelanden Zeeuwse waterschappen reeds kandidaat gesteld Touwtrekken om meao-school Fusie Werkplaatsen Walcheren kan alleen effectief zijn bij concentratie in één gebouw Meeste koplampen verkeerd afgesteld Zwanengezelschap de gast van woonbootbewoners Arnemuiden 1 4 Actie Onderdak' heeft nog kwart ton nodig PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 OKTOBER 1970 WISSELINGEN PER 1 JANUARI 1971 (ADVERTENTIE) f BESLISSINGEN DEZE MAAND Bij de Oost-Zeeuws-Vlaamse waterschappen ,Het Hulster Ambacht', Het Axeler Ambacht' en ,De Verenigde Braakmanpol ders', hebben dinsdag de kandi daatsstellingen voor de verkie zing van de hoofdingelanden plaatsgevonden. De kandidaten moesten gesteld worden ter ver vulling van de plaatsen van de leden die per 1 januari 1971 moe ten aftreden. Ook bij het waterschap Walche ren te Middelburg vond een der gelijke kandidaatstelling plaats. De namen van de kandidaten konden van 09.00 tot 17.00 uur in de verschil lende waterschapshuizen worden inge diend. Na de sluiting van de termijn hebben de dagelijkse besturen in Hulst, Axel en Hoek een openbare zitting gehouden, teneinde de ingele verde opgaven van kandidaten te on derzoeken. Op 9 oktober (Verenigde Braakmanpolders) en op 12 oktober (Hulster- en Axeler ambacht) zullen de besturen in een voor stemgerech tigde ingelanden toegankelijke zitting beslissen over de geldigheid van de opgaven van de kandidaten en over het handhaven van de daarop voorko mende namen. fluister Ambacht De kandidaatstelling In Hulst werd gekenmerkt door het begeleidende ge luid van de kermis en de wielerkoers, die dinsdag in Hulst voor het nodige vertier zorgden. Er moesien kandida ten worden opgegeven voor 53 zetels als hoofdingeland voor onbebouwde- en bebouwde eigendommen. Voor de vijf districten zijn de volgen de kandidaten gesteld: district 1: on gebouwde eigendommen: F. J. C. Pa teer te Hontenisse, J. E. M. Joossen te Walsoorden, J. P. M. A. Verschue- ren te Walsoorden, H. J. J. Menu te Walsoorden, A. P. Kuijpers te Ossenis se en E. Bun te Ossenisse. Gebouwde eigendommen: L. J. A. Vereecken te Hontenisse, A. J. van Waterschoot te Kloosterzande en A. Perdaen te Osse nisse. District 2: ongebouwde eigen dommen: A. V. A. Boeding te Stoppel dijk, P. J. Boenne te Graauw, C. C. M. Buijsse te Lamswaarde, C. R. E. Cor- nelissens te Stoppeldijk, J. M. Maer- man te Terhole, A. A. L. Mangus te Stoppeldijk, J. J. G. M. Staal te Stop peldijk, C. Vinke te Hengstdijk, J. P. M. van Wesemael te Kloosterzande, Th. Vereecken te Stoppeldijk. A. J. B. Serrarens te Ossenisse, C. J. F. de Cock te Stoppeldijk. R. Michielsen te Stoppeldijk, W. A. F. Verschueren te Kloosterzande en J. E. M. Steijaert te Graauw. Gebouwde eigendommen: E. A. L. Fassaert te Lamswaarde, M. Somers te Kloosterzande en E. J. E. Verschueren te Hengstdijk, District 3: ongebouwde eigendommen: J. B. A. M. Rottier te Brasschaat, A. F. M. van de Vijver te Graauw, J. Th. M. Smet te Nieuw-Namen, L. de Theije te Nieuw-Namen, A. M. P. L. Mangus te Graauw, R. H. L. M. Steijaert Graauw, J. P. M. Ferket te Nieuw- Namën, E. P. S. Baecke te Nieuw- Namen, H. A. J. Verstraeten te Graauw, J. P. van Duijsse te Nieuw- Namen, C. Pauwels te Graauw. J. A. J. van Wesemael te Nieuw-Namen. Th. F. P. M. van Campen te Graauw K. Verhaegen te Graauw, J E. A. M. Kerckhaert te Nieuw-Namen en H. J. L. Mangus te Graauw. Gebouwde eigendommen: G. J. M. Staal te Graauw, P. A. G Verhaegen te Graauw, F. A. G. M. Staal te Graauw, E. E. G. van Acker te Nieuw- Namen. District 4: ongebouwde eigen dommen: L. F. Pauwels te St. Jan steen, G. C. E. M. Dierick te Koe wacht, P. R. Perdean te St. Jansteen, R. P. M. Vae! te St. Jansteen, J. L. A. Mangus te St. Jansteen, R. C. M. Ingehels te St. Jansteen en A. J. L. M. Rottier te St Jansteen. Gebouwde ei gendommen: L. G. M. de Kerf, St. Jansteen cn P. D. Smet te St Jan steen. District 5: ongebouwde eigen dommen: A. F. J. de Nijs te Clinge, J. A. Th. Kegelaar te Clinge, J. C. Smet te Doel, P. J. J. Maenhout te Clinge, P. C. Ferket te Clinge, J. C. A. M. de Deckere te Clinge. P. F. Meerschaert te Clinge. J. L. Bleijenberg te Clinge, J. C. van der Ha te Nieuw-Namen. Gebouwde eigendommen: P. J. Brand te Hulst, E. A. van Dorsselaer te Hulst en Q. A. P. de Koek te St. Jansteen. Braakmanpolders De kandidaatstelling voor het Water schap De Verenigde Braakmanpol ders' ziet er als volgt uit: District I, ongebouwde eigendommen: H J. P. van Oyen te ülvenhout, L. M. de Zwart te Philippine, D. J Tollenaar te C0MPETITIESCHIET1NG SCHUTTERSVERENIGINGEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN In een algemene vergadering met de besturen van negen schuttersverenigin gen uit Zeeuwsch-Vlaanderen werd met algemene goedkeuring besloten om deze maand voor de tweede maal van start te gaan met de competi- tieschieting. De deelnemende clubs zijn: Aarden burg, Axel, Breskens, Cadzand, Groe- de, Oostburg, Sas van Gent, Sluis en IJzendijke, die voor de eerste maal aan deze competitie deelneemt. Het bestuur is als volgt samenge steld: voorzitter: de heer J. Okkë uit Axel, vice-voorzitter: de heer Ekken- bus. Sluis, secretaris: de heer O. de Jaeger, Sas van Gent, penningmeester tevens wedstrijdleider: de heer Koe- voets, Axel, commissaris: de heer Maenhout, Aardenburg en de heer Benjamins Oostburg. Hoek, K. G. Tollenaar te Hoek, R Barbé te Philippine, A. Verduit te Hoek, P. E. Kindt te Sas van Gent en A. D. Riemens te Hoek (8). District I, gebouwde eigendommen: H. Beijer te Biervliet, A. J. D. Kamp te Philippine en F. K. Haak te Hoek (3). District II, ongebouwde eigendommen: R. J. Barbé te Philippine, M. A. van de Bilt te Sluiskil, F. V. M. M. Cortvriendt te Hoek, P. Haak te Hoek, A. van Hoeve te Sluiskil, H. P. Th. Korts te Sas van Gent en W. Scheele te Terneuzen. (7). District II, gebouwde eigendommen, H. H. S. Caluwë te Sluiskil, A. David te Sas van Gent en J. S. Kind te Philippine (3). Axeler Ambacht Distriet 1: ongebouwde eigendommen: L. de Feijter te Spui, A. van Wijck te Axel, L. Huijssen te Terneuzen. Ge bouwde eigendommen: M. de Vos te Terneuzen, M. E. Padmos te Terneu zen, P. de Putter te Terneuzen en W. L. Simoen te Terneuzen. Voor het district 2 werden geen kandidatenlijs ten ingeleverd. District 3, ongebouwde eigendommen: W. L. de Hamer Axel. J. de Feijter te Axel, C. Feijter te Axel, A. J. M. dHert te Zuiddorpe, J. de Putter te Axel, J. Hoeve te Axel, A. J. M. Rottier te St. Jansteen, W. J. de Putter te Axel, J. H. de Freijter te Axel. Voor de gebouwde eigendommen in het district zij werden geen kandida tenlijsten ingeleverd. Ook voor het district 4 werden, zowel voor de ge bouwde als voor de ongebouwde ei gendommen ,geen lijsten ingeleverd, district 5: ingeleverd werden twee lijs ten. Ongebouwde eigendommen: Lijst Oghena: A. L. H. RL Oghena te Zuid dorpe, J. E. Bonte te Koewacht, A. A. J. de Clerck te Overslag, B. F. J. P. Plasschaert te Koewacht, A. H. G. Puylaert te Zuiddorpe, G. C. J. de Gronckel te Koewacht. Lijst Dierick: P. A. C. H. Dierick te Koewacht. Gebouwde eigendommen: R. L. M. d'Hert te Zuiddorpe, O. J. B. de Cock te Overslag. Waterschap Walcheren tot hoofdingelanden van het water schap Walcheren: District I - Noordwatering. Ongebouwd: A. Bosselaar, Aagtekerke; P. van Liere, Oostkapelle; P. de Visser Wzn, Aagtekerke; W. de Visser Pzn,' Meliskerke. gebouwd: C. Francke, Domburg. District II - Oostwatering, ongebouwd: P. J. Abrahamse, Seroos- kerke; jhr ir H. L. Boogaert, Dom burg; mr J. A. Lantsheer, Oostkapelle; H. J. Volkers, Veere. gebouwd: ir P. C. Dekker, Middelburg; J. A. Tavenier, Middelburg; W. P. J. Baars, Middelburg; ir G. Kranen, Mid delburg; ir J. W. Evertse, Veere. District III - Westwatering, ongebouwd: P. Verhage. Koudekerke; P. Dingemanse, Zoutelande; A. Lorier, O. en W. Souburg; D. Vos, Vlissingen. gebouwd: W. F. Christiaansen, Vlissin gen; C. M. Versluis, Middelburg; H. Frima, Zoutelande; dr J. Stumphius, Vlissingen; J. P. Ventevogel, Vlissin gen. District IV - Zuidwatering, ongebouwd: J. Boone, Nw en St Joos- land; W. J. Cevaal. Ritthem; C. A. Polderdijk, Nw en St Joosland; B. C. Janse, Arnemuiden. gebouwd: P. A. Walraven. Middelburg. Niet terugkeren als hoofdingeland: mejuffrouw A. C. de Bruijn van Melis- en Mariekerke en de heer J. de Vis ser. Zij worden respectievelijk vervan gen door de heren P. Verhage en D. Vos (district III). Het voorlopige eindbedrag van de ac tie .Onderdak' is weer wat hoger. Brouwershaven kreeg er 1750,-, Zie- rikzee ƒ3300,- en de overige inschrij vingen 1100.-. Samen met de binnen gekomen giften, de toegezegde giften en de netto-opbrengst van de loterij is de stand nu ƒ472.124,48. Er is nog een bedrag van ƒ27.875,52 nodig om het streefbedrag te bereiken. de band waar alles om draait De eerste auto op luchtbanden reed in 1895 op MICHELIN. Sindsdien legt MICHELIN zich uitsluitend toe op de fabrikage en kwaliteitsverbetering van luchtbanden. Hogere snelheden, zwaardere transporten, langere af standen, maakten strengere veiligheidseisen noodzake lijk. De uitvindingen van MICHELIN waren hierop steeds weer het juiste antwoord. In 1948 brak MICHELIN met de konventionele fabrikage- methoden en maakte de „eerste radiaalband met een gordel van staaldraden", geschikt voor de mo dernste wagens. Wat autobanden betreft heeft MICHELIN geschiedenis geschreven en is nu, in 1970, de belangrijkste producent van radiaalbanden ter wereld. Inlichtingen bij MICHELIN-antwoordnummer 3159 - amsterdam. COMMISSIE BRACHT RAPPORT UIT - MAANDAG VERGADERING OVER PLAATS MIDDELBURG Een commissie bouwplanning van de Werkplaatsen Walcheren is tot de conclusie gekomen, dat het gescheiden voortbestaan van de werkplaatsen in Middelburg en Vlis singen niet is aan te bevelen. Het ver voer van mensen en materialen werkt kostenverhogend: er is veel tijdverlies voor de bedrijfsleiding en er is een groot gevaar voor communicatiestoor-' nissen. Over de verschillende mogelijk heden van uitbreiding en concentratie heeft de commissie thans een uitvoe rig rapport samengesteld, dat in vergadering van maandag 12 oktober besproken zal worden. Aan de hand van de cijfers, die de com missie bouwplanning in dit rapport noemt, heeft de directie van de Werk plaatsen Walcheren in een nota verwachting uitgesproken, dat concen tratie in de vorm van nieuwbouw de meerdere kosten zal opvangen, al kan uiteraard geen enkele garantie gegeven worden gezien verschillende onzekere omstandigheden en de daarmee band houdende kwetsbaarheid van sociale werkplaatsen. De commissie bouwplanning neemt in haar rapport de verschillende moge lijkheden van totale nieuwbouw, tota le nieuwbouw te Vlissingen, totale nieuwbouw te Middelburg, totale nieuwbouw elders op Walcheren, uit breiding van de bestaande werkplaat sen, uitbreiding van de werkplaats Vlissingen en uitbreiding van de werk plaats Middelburg. De meerderheid van de leden van het dagelijks bestuur wil om zuiver finan ciële redenen het algemene bestuur voorstellen te kiezen voor uitbreiding van de werkplaats en concentratie te Middelburg. In het rapport wordt het eerst de s leiding tot de instelling van de c missie nagegaan. Zo wordt gememo reerd, dat in 1966 de eerste besprekin gen werden geopend tussen vertegen woordigers van de stichting Werk plaatsen Walcheren en de leden van het gemeentebestuur van Vlissingen om de mogelijkheden te onderzoeken tot vorming van een gemeenschappelijke regeling voor de sociale werkvoorzie ning op Walcheren. Intussen kwam in 1969 een gemeenschappelijke regeling tot stand voor de hoofdarbeiders. Reeds in 1966 bleek in Vlissingen een ruimteprobleem in de werkplaats voor handarbeiders te zijn ontstaan. Er werd toen een plan tot uitbreiding ge reed gemaakt. Door de uitbreiding van het aantal werknemers te Middelburg, zo vervolgt het rapport, vooral toen ook zwakbegaafden op de werkplaats werden geplaatst en door het aantrek ken van meer ruimtevergende objec ten ontstond ook in Middelburg ruim tenood. In Middelburg trad een lichte verbetering in, toen een dependance kon worden gevestigd bij het internaat .Vijvervreugd' in maart 1969. Enige jaren geleden werd een perceel grond ten noorden van de werkplaats Mid delburg, waarop optie bestond, aange kocht. Plannen voor de bouw van een vierde hal werden nader uitgewerkt en besteksklaar gemaakt. Inmiddels, zo vervolgt het rapport, waren de fu sieplannen zover gevorderd dat de vraag rees of geen overhaaste stappen zouden worden ondernomen bij ge- schelden bouwplannen. Het geheel van de problemen diende in een groter verband te worden bezien, vooral toen op 1 januari 1970 de fusie tussen de werkplaatsen Middelburg en Vlissin gen tot stand kwam. Op 21 januari 1970 werd reeds besloten tot instellen van de commissie bouwplanning. ,De fusie zal eerst effect sorteren, in dien de bedrijfsvoering wordt geïnte greerd binnen één werkeenheid' aldus het rapport, waarin later nog wordt gesteld: .Vindt deze concentratie niet plaats, dan zullen de voordelen van een fusie zich beperken tot die in het bestuurlijke vlak'. Hoewel het rapport vergezeld gaat van twee kaarten, waarop de vestigings plaatsen van een geheel nieuwe werk plaats zijn aangegeven te Middel burg is dat tussen de nieuw geprojec teerde rijksweg en de Oosterschelóe- straat en te Vlissingen op het klein-in- dustrieterrein wordt in het rapport bij de overwegingen onder het punt .totale nieuwbouw' gesteld, dat een nieuwe werkplaats door vormgeving op het gebied van efficiency en rou ting zekere voordelen kan opleveren, maar dat de vraag rijst of dit efficien- cy-voordeel inderdaad de meerdere in vestering en de daaruit voortvloeiende extra kapitaalslasten voor nieuwbouw in vergelijking tot uitbreiding aan vaardbaar kan maken. .Bovendien is niet te voorzien' aldus het rapport. ,of na verloop van tijd de te bewerkstelligen efficiente indeling niet achterhaald zou worden door nieuwe ontwikkelingen, iets wat in een sociale werkplaats niet ondenkbaar is. Wel moet gezegd worden, dat in een eventueel ontwerp voor nieuwbouw re kening kan worden gehouden met een grote mate van flexibiliteit en een mo gelijkheid tot systematische aanpassing aan nieuwe omstandigheden door mid del van efficiente uitbreiding'. Over nieuwbouw te Vlissingen wordt opge merkt, dat de gemeente daar op haar klein industrieterrein direct enige bouwpercelen voorradig heeft, die bin nen de woonsfeer liggen en toch gesi tueerd zijn op een bestaand industrie terrein waardoor de werknemer het, gevoel niet heeft op een geïsoleerde plaats te werken. Soortgelijke omstan digheden werden genoemd voor een nieuwe vestiging aan de zuidkant van Middelburg, tussen de nieuwe geporjec teerde rijksweg en de Oosterschelde- straat, dit met uitzondering van inpas sing in een industriële sfeer. Daaren tegen kan wel aansluiting werden ge zocht met de bestaande vestigingen, zoals .Vijvervreugd' en de BLO-school. De mogelijkheid doet zich hiervoor hij dit complex het buitenobject een plaats te geven. Vestiging elders op het eiland Walche ren gaat een te grote afstand beteke nen voor de werknemers afkomstig uit Middelburg en Vlissingen. Over uitbreiding van de bestaande werkplaats te Vlissingen wordt gezegd dat het bestaande gebouw te gering is van omvang en dat het bovendien gebouwd is volgens een kostbare con servatieve bouwtrant. Iedere uitbrei ding zal op dezelfde kostbare manier moeten plaatsvinden. Het huidige com plex te Middelburg is door de utilitaire opbouw gemakkelijker uit te breiden. .Aangetekend moet hierbij echter wor den', aldus het rapport, dat dit geen ideale oplossing zou zijn aangezien uit sluitend in de breedterichting kan wor den uitgebreid'. Wel is de commissie van mening dat! gezien de zich in eigendom bevindende gronden en die welke verkrijgbaar zijn, hier voldoende ruimte aanwezig is voor een uitbreiding. De commissie vermeldt, hier nog bij, dat zich in de directe na bijheid van het eventueel uitgebreide complex landbouwgronden bevinden, die zonder grote kosten dienstbaar kunnen worden gemaakt als buiten- object. Bij de behandeling van de financiële consequenties van de diverse oplos singen wordt voor nieuwbouw globaal een bedrag van 2.555.000 genoemd, Middelburg 1.367.000 en voor uitbrei ding te Middelburg met behoud van de werkplaats Vlissingen 930.000. Eigen produkten In de directienota staat tenslotte nog te lezen, dat het vrijwel zeker is, dat over een aantal jaren in geheel andere discipline zal worden gedacht. Dit kan het geval zijn bij bijvoorbeeld routing en planning in het bedrijf, het wellicht verstrekken van warme maaltijden in de kantine, een gunstige magazijnlig ging met, transportperrons en dergelij ke. ,Er kan gesteld worden', aldus de directie van de werkplaatsen, ,dat er een tendens bestaat bij de industrie, dat wat men uit een oogpunt van spe cialisatie kan uitbestedendit ook moet doen waardoor het beeld van de op drachten zich zou kunnen wijzigen. Een coördinatie op federatief niveau zal dan noodzakelijk zijn'. Bovendien bestaat wellicht de mogelijk heid produkten te vervaardigen die via handelsagenten op de markt worden gebracht. In deze richting heeft dc di rectie contacten op het gebied van hout -en metaalbewerking, die zich mo menteel gunstig laten aanzien. Een en ander hangt echter nauw samen met de vraag van welk niveau de werkne mers zullen zijn, die in de toekomst geplaatst worden'. PZEM-personeel beleefde avondje Ondermekaar' MIDDELBURG Het personeel v; de NV PZEM te Middelburg beleefde dinsdag de eerste van een viertal avondjes .Ondermekaar.' Het feest werd gehouden in het personeelsge- bouw van de PZEM te Middelburg en uiteraard georganiseerd door O en O, de personeelsvereniging van het ener giebedrijf. Op het programma stond onder ande re een uitgebreide koffietafel, die werd genoten in de sfeervol versierde kantine van het personeelsgebouw. Tussen de gangen door traden op het no Jacky de Lange en Piet Geldof, Lee.n Zijta, Wim den Hollander en Jan Meyers, allemaal artistiek talent gere- cruteerd uit de gelederen van het PZEM-personeel zelf. Voor achter grondmuziek en begeleiding zorgde Baby den Toonder aan de piano. Na de maaltijd kon men dansen op de muziek van het trio Paula Koster. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van O en O, de heer G. van de Bij. De algehele leiding had de heer H. B. Joziasse. Zoals gemeld is men ook woensdag, donderdag en vrijdag een avondje .Ondermekaar.' Voor de vier contactavonden schreven ruim 600 belangstellenden in. Het is voor het eerste jaar dat de ontspan ningsavonden in het eigen gebouw van de PZEM worden gehouden. Benoeming bij Zeeuwse-Kruisraad MIDDELBURG Met Ingang van 1 oktober 1970 is als sociaal geneeskun dige in dienst van de Stichting Zeeuw se Kruisraad benoemd dr B. J. ter Bals te Middelburg. Slot van pagina 1 pogingen, die vanuit Goes worden on dernomen: .Het uitgangspunt is. dat er een levensvatbare school komt. Volgens dé vuistregels die daarvoor zijn, krijg je een normaal aantal leer lingen bij een inwoneraantal van 300.000. Het is dus duidelijk, dat er één meao-school voor heel Zeeland moet komen. Volgens de voorspellin gen zouden we kunnen beginnen met ongeveer 240 leerlingen'. Het Goese gemeentebestuur gaat ervan uit, dat de school centraal gesitueerd moet worden in een gebied, waar groei van de bevolking te verwachten valt en men komt daarbij tot de conclusie, dat Goes de aangewezen plaats is. De heer Van de Vreugde maakt duidelijk, dat men bij oprichting van een sa menwerkingsschool tevoren goed moet bekijken, hoe een bestuur in elkaar moet zitten en dat ernaar dient te worden gestreefd, dat de verschil lende levensopvattingen veilig worden gesteld. Volgens de heer Van de Vreugde houdt de Goese stichting, die de aanvraag gaat indienen de deur open voor de protestants-christelijke groepering. De gedachte om een meao- school in Goes te krijgen is trou wens evenmin als in Middelburg van recente datum. Al in 1965 was Goes bezig een dergelijke school bij wijze van experiment in Goes te krijgen. Dagschool Een werkgroep van het ministerie van onderwijs, die zich met het schoolty pe heeft beziggehouden is tot de con clusie gekomen, dat het moet gaan om een dagschool, waarop tussen de 30 en de 40 lessen per week worden gegeven. De vakken worden Neder lands, Frans, Duits, Engels en Spaans of een andere taal. commerciële eco nomie en calculatie, bedrijfseconomie en calculatie, bedrijfsadministratie, statistiek, recht, algemene economie, maatschappijleer, machineschrijven en steno. De opleiding is bedoeld voor verschillende functies in het bedrijfs- leven en naar de mening van de heer Van de Vreugde zal op langere ten mijn de meao-opleiding een goede ba sisopleiding kunnen zijn voor tal van overheidsfuncties. De opleiding zou 3 of 4 Jaar moeten duren. De minimale vooropleiding aal mavo zijn. Naar de mening van de heer Van de Vreugde is er een goede kans, dat de school in Goes komt. De heer Ventevogel acht het voor de hand liggend, dat de Middelburgse aanvraag in het rijksscholenplan zal worden opgenomen. Hij herinnert daarbij aan de uitlating van minister Veringa bij de opening van een school in Apeldoorn, dat een middelbare de tailhandelsvakschool en een meao- school samen een goede combinatit vormen. EXAMENS Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen diergeneeskunde de heer P. M. C. W, Plasschaert te Oostburg. Voor het doctoraal examen diergeneeskunde ds heren J. A. Verboon te Middelburg en M. Rutgers van Rozenburg te Dom burg. Vor het doctoraal examen so ciologie slaagde mejuffrouw M. J. Ver hoef te Middelburg. Mejuffrouw J. a Colijn te Vlissingen slaagde voor het kandidaatsexamen psychologie. ANWB-CONTROLE IN MIDDELBURG EN VLISSINGEN .REPARATIE' IN DRIE MINUTEN MIDDELBURG Automobilisten stonden dinsdagmorgen op de Dam in Middelburg en op de Nieuwendijk in Vlissingen rond negen uur met hun voertuigen al in de rij om aan de beurt beurt te komen voor de jaarlijkse verlichtingsconroie door de ANWB. Het nameten en weer juist afstellen van de autolampen is voor de speciale equipes van de ANWB, die zich daar mee bezig houden, bijzonder dankbaar werk. Ruim tachtig procent van de auto's, die de provisorisch onder zeil doek ondergebrachte werkplaatsen binenrollen. blijkt over een verlichting te beschikken, die niet aan de eisen voldoet. Onder de 30 a 35 auto's, die dinsdagmorgen tegen het middaguur in Vlissingen waren gecontroleerd, was er zelfs «iet ééu, die de vereiste verlichting voerde. De heer A. van Noorden, die de dage lijkse leiding heeft over de drie equi- pers waarover de ANWB voor dit werk beschikt de derde stond gisteren in Velsen noemt de autoverlichting dan ook nog steeds .een treurige zaak'. Hij wees er in dit verband ook op. dat ondeugdelijke verlichting als vierde belangrijkste oorzaak van ver keersongelukken kan worden aange duid. Hoe slecht het met de autover lichting is gesteld blijkt ook wel uit de keuringsresultaten van vorig jaar. Van de welgeteld 40184 voertuigen, die de controleurs in de herfst en de winter van 1969 nazagen moest bij 95 procent een of twee koplampen wor den afgesteld, bij 57 procent van de gekeurde auto's stonden een of twee koplampen de hoog gericht terwijl bij 32 procent zelfs mankementen aan de verlichting werden geconstateerd, teerd. V erblind Belangrijkste euvel vormen natuur lijk de te hoog gerichte lampen die de bestuurder van een tegemoetko mende auto verblinden met alle ge varen van dien. Maar ook een te laag afgestelde lamp levert natuur lijk risico op. Tijdens de actie in Vlissingen en Middelburg, die tot en met maandag tien oktober duurt, verwacht men ongeveer zevenhon derd tot achthonderd auto's aan de keuring te kunnen onderwer pen. Het ANWB-personeel helpt leden zo wel als niet-leden geheel gratis. De service rond deze veiligheidsactie gaat zover, dat men zelfs ook kleine repa raties aan de verlichting zonder beta ling verricht. Alleen nieuwe lampen, die moeten worden ingezet, dient de ARNEMUIDEN Zes witte zwanen hebben al geruime tijd hun domicilie in de Arne bij Arnemuiden. Het ziet er naar uit dat de vogels ook besloten hebben om daar te overwinteren. Met zekerheid is het echter niet te zeggen, duur de dieren ongenaakbaar ais ze zijn niet bereid bleken een audiën tie toe te staan. Ook zagen ze er niet veel in om met z'n zessen even stil te gaan liggen en te poseren voor een groepsfoto. Maar met veel geduld slaagde cle fotograaf er tenslotte toch in het hier afgedrukte statieportret te maken. Overigens heeft de Arnemuidse jeugd de zwanen allesbehalve als koningen behandeld. In de broedtijd heeft men de zwanenesten ruw verstoord en de eieren en de vogels met windbuksen beschoten. Desondanks hebben de zwanen het vertrouwen in de mensen met geheel verloren. Elke morgen tik ken ze met hun snavels tegen de wand van de woonboot .Paradiso' van mevrouw T. Kuiper, waarmee ze te kennen geven gevoerd te willen i d.cn. Een van de zwanen eet zelfs uit de hand van mevrouw Kuiper, Ook de bewoners van de andere woonboten houden zich van tijd tot tijd bezig met het voeren van brood aan de vogels. (Foto PZCj autobezitter te vergoeden. De contro lebeurt duurt per auto gemiddeld dne minuten. Wat. de controleurs bij dit werk vooral opvalt is niet alleen dat de koplampen veelal verkeerd staan afgesteld, aldus de heer Van Noorden, maar ook foutief zijn gemonteerd Technisch uitgedrukt, blijken de stel- nokken van de lampen niet in da daarvoor uitgebrachte uitsparingen t« zijn geschoven. De oorzaak daarvan u volgens de heer Van Noorden meestal gelegen in het feit, dat de autobezit-1 ters zelf zonder voldoende kennis van zaken of zorgvuldigheid lampen ver wisselen. De equipes van de ANWB zijn, soali dit jaar reeds eerder in Zierlkzee en Goes geweest. Automobilisten in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen hun wa gens vanaf de I3e oktober in Terneu zen na kunnen laten zien. Niet uitga sloten is voorts, dat in het voorjaar de ANWB in Zeeland een controle van snelheidsmeters in auto's zal verrich ten. Daarbij wordt nagegaan of de meter een andere snelheid aangeeft dan de auto in werkelijkheid rijdt. Controle?, die op dit onderdeelal elders in het land zijn verricht hebben aangetoond, dat de instrumenten in negentig pro-j cent van de onderzochte auto's geen juiste snelheid aangaven. bur( offic dert Maa waa Kerkelijke mutaties NED. HERV. KERK Beroepen te Lunteren J. den Besten te Huizen; te Nijkerk S. P. van Assen- bergh te Veenendaal. 1HS Beroepen te Goedereede J. den Hoeden te Meerkerk; te Dinteloord R. J. van H de Hoef te Papendrecnt. Aangenomen naar Vijfhuizen G. S. Ai- n ma. kandidaat te Amsterdam; naar Makklnga-Elsloo P. J. de Ridder te Stiens. Bedankt voor Leusden J. P. van Roon te Katwijk aan Zee. Beroepen te Zwartebroek - Terschuur A. Klein-Kranenburg te Vinkeveen; te Katwijk aan de Rijn J. Th. W. Quak te Koudekerk aan de Rijn; te Neder- langbroek J. van Wier te Nieuwer- kerk aan de IJssel; te Kerk Avezaath E. M. Top, predikant voor buiten gewone werkzaamheden (docent Near East School of gyologie te Beiroet) I met verlof te Vrlezenveen; te Dreischor drs J. Gers, predikant van de buitenge wone wijkgemeente in wording te Rid derkerk-Slikkerveer. Bedankt voor Nieuweroord J. L Rs- vesloot te Veen (N-Br); voor Brakel J. P. Verkade te Nieuwe Tonge. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Deventer J. P. Ka- kes te Zwijndrecht, die bedankte voor Harderwijk, Beroepen te Doetinchem J. Ytsma t« Veenendaal. Aangenomen naar Enschede G. Gom- mer te Buitenpost. Beroepen te Nieuwendijk (N-Br) J. J. Tissink te Ridderkerk. Aangenomen naar Rotterdam Delta- haven R. Reitsma te Assen. Benoemd tot wetenschappelijk mede werker aan de theologische faculteit van de vrije universiteit te Amster dam drs N. A. Schuman te Westzaan. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschedé-Oost J. van Am- stel te Middelburg. Bedankt voor Amsterdam-Noord J. de Jong te Emmeloord. GEREF. KERKEN VRI.TG. Beroepen te Den Helder L. Douw te Enschede-Zuidwest; te Murmerwoude M. Heemskerk te Meppel. Bedankt voor Veendam en Zuldbroek A. G. Versteeg te Stadskanaal. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Barneveld C. Wisse te Elspeet. Beroepen te Klaaswaal H. Llgtenberg te Genemuiden, die bedankte voor Leerdam. Bedankt voor Hendrik ido Ambacht H. Rijksen te Gouda; voor Zeist E. Venema te Zwijndrecht. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Broek op Langedijk - Nieuwe Niedorp kandidaat D. J. van der Sluis te Alkmaar. Emeritaat verleend aan S. M. A. Daal der te Haarlem cn aan M. J. Noltheni- us te Broek op Langedijk - Nieuwe Niedorp. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Antwerpen J. Lukasse t« Genk. Wc GOES koms huisv Korei Nedei wen. Prins het 2 's-GR bouw HEIN hervo dense midi; actie VLIS! tingsr ZIER najaa wen. GOES Paint KULS en l Kind kor; 13 uu Krui? midi ingan uur: Zeem WEST 9-18 i Oil vie ZIER en l BER( Easy MlDD femm voorst oacai oeze PZC.t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4