extiA JUFFROUW BLOK LEEFDE 32 JAAR INEEN KINDER WERELDJE STANDARD-LUIK MISDROEG ZICH TEGEN BEERSCHOT rtGENDfe Vliegensvlugge visie op Sasse stijfselfabriek Tentoonstelling welfarewerk van St-Antoniustehuis VVV-Sluis boekte meer overnachtingen WOENSDAG 7 OKTOBER 1970 Juffrouw Blok: ,Ik betreur het, dat de animo voor het christelijk onder wijs afneemt'. CADZAND De leerlingen van de drie laagste klassen van het christelijke lagere schooltje aan de Nieuwstraat in Groede, moeten het voortaan zonder liun .oude juf' stellen. Na 32 jaar lang de leerlingen de eerste beginselen van rekenen en taal te hebben bijgebracht, heeft juffrouw K. M. Blok besloten het schooltje te laten voor wat het is, en zich hele maal aan haar huishoudentje te wijden. Op 24 oktober neemt zij officieel afscheid. ,Ik ben nu zestig jaar en ik heb mij altijd voorgenomen om op deze leeftijd te stoppen', vertelt, zij in haar leuk gelegen woning aan de Boulevard de Wielingen in Cadzand. Glimlachend voegt zij er aan toe: ,In de eerste plaats kan ik het zelf niet meer zo opbrengen, en ten tweede is het voor de kinderen toch ook niet al te leuk wanneer een oude humeuri ge onderwijzeres voor de klas staat.' Juffrouw Blok heeft de afgelopen 32 jaar met veel plezier voor het christelijke schooltje gewerkt. .Natuurlijk waren er wel eens wat moeilijkheden, maar waar gebeurt dat niet?' De scheidende juf zegt het ontzettend te betreuren dat de animo voor het christelijk onderwijs duidelijk aan het afnemen is. JDe mensen gaan al haast niet meer naar de kerk. Ook de bijbel wordt thuis bijna nooit meer eens opengeslagen. Ik vindt dat heel verdrietig. Ik ben bang', zo voegt zij er ernstig aan toe. .dat na ons geslacht niemand meer iets van de bijbel af zal weten. Dat is een ernstige zaak, want ik geloof niet dat een volk gelukkig kan leven zonder God.' Ondanks het feit dat het aantal christelijke scholen zienderogen vermindert, zijn de bewoners blij dat het schooltje aan de Nieuwstraat nog altijd bestaat. ,Je kunt dit aan alles merken. Dankzij giften van ouders en begunstigers hebben wij een busje kun nen aanschaffen, waarmee wij de leerlingen naar school en weer naar huis kunnen brengen. We krijgen hier geen subsidie voor. De mensen hebben dan ook diep in de beurs moeten tasten.' Juffrouw Blok meent dat er in de toekomst één christelijke school voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen zal komen. .Ik geloof dat, dit gezien de daling van het aantal leerlingen, uiteindelijk de ideale oplos sing is.' Voordat juf' Blok voor haar klasje (gemiddeld 13 tot 15 leerlingen verspreid over de drie laagste klassen) stond, heeft zij korte tijd les gegeven in Zuidzande, Wissenkerke en Hoofdplaat. Het lesgeven aan de jongste leerlingen heeft zij altijd als het leukst ervaren.' Natuurlijk heb ik ook de hogere klassen wel eens een poosje onder mijn hoede gehad. De jongere kinderen vind ik echter leuker. Je leeft echt in een kinderwereldje. Enfin, .voegt ze er aan toe', het is misschien wel goed dat ik er nu eens uit ga. Dan kom ik ook eens met de .grote mensenwereld' in aanraking.' Standard Luik heeft afgelopen zon dag het toptreffen met Beerschot in haar voordeel beslist (3-1). maar de manier waarop scheidsrechter Thi- baut de Luikenaars heeft bevoor deeld grenst aan het ongelooflijke. Hier zijn de feiten: 14e minuut. Ge lijkmaker van Standard-midvoor De- pireux, terwijl Beerschot voor bui tenspel appelleerde. 34e minuut: Em merich brengt Beerschot op 2-1 maar doelpunt wordt na Standard- protesten ten onrechte afgewezen. 14e minuut: Depireux struikelt in het strafschopgebied en de zich steeds meer belachelijk makende ho- mereferee Thibaut wijst op de pe nalty-stip (2-1). Na een half uur in de tweede helft slaat Louis Pilot met een directe linkse Beerschot aanvoerder Jan Verheyen tegen de grasmat. Wat iedereen verwachtte gebeurde niet. Louis Pilot werd niet van het veld gestuurd. Anderlecht won met meer overtui ging en mede dankzij 3 doelpunten van Pol van Himst won het met 5-1 van Club Luik. De man ,in forme' Jan Mulder was de voorbereider van twee doelpunten en maakte er zelf één. Ook FC Brugge won overtui gend. zij het iets geflatteerd met 4-1 bij Crossing. Pierre Carteus. noncha lant als altijd, maar met Rob Ren- senbrink een fantastisch duo vor- VOETBAL IN BELGIË een slechte dag. Het verloor thuis van Racing White welke nederlaag vooral tot stand kwam door toe doen van Fons Haagdoren. St.-Trui- den kon de stijgende vorm van de laatste weken niet waarmaken. Het werd 1-1 tegen Diest. Charleroi haal de bij Antwerp een mooie 1-2 over winning en Waregem won volkomen verdiend van Union met 2-0. De stand luidt nu: mend, kopte vanaf de twintig meter de gelijkmaker in de bovenhoek na dat Frankie Schrauwen Crossing op voorsprong had geschoten. Lambert en Rensenbrink (2x) legden echter de eindstand vast (4-1). Lierse won ge makkelijk van Gantoise (2-0). Voor de Gentenaars was dit wel een zeer oneervolle nederlaag als men er re kening mee houdt dat Lierse met 6 invallers speelde. Beveren Waas had Anderlecht Standard FC Brugge St.-Truiden Lierse Waregem Antwerp FC Luik Crossing SK Beveren Beerschot FC Diest Gantoise Racing White Sp. Charleroi Union St. G. 5 5 0 0 10 14- 3 5 3 2 0 8 14- 3 5 3 2 0 8 11- 3 5 2 3 0 7 8-6 5 3 0 2 6 7-3 5 13 1 5 4-4 5 2 1 2 5 4-6 5 2 0 3 4 6-9 5 1 2 2 4 3-9 5 1 2 2 4 2-6 5 1 2 2 4 2-7 5 0 4 1 4 2-3 5 1 1 3 3 7-9 5 1 1 3 3 6-8 5 1 1 3 3 3-8 5 1 0 4 2 5-13. WOENSDAG 7 OKTOBER BRESKENS Oranjeplein, 10-12 uur: bibliobus. HULST Boekhandel Van Geyt, 9- 12 en 13-18 uur: tentoonstelling .Het kind in de kunst'. SCHOONDIJKE Landbouwprak- tijkschool: officiële opening door minister Lardinois van landbouw. SINT-ANNA TER MUIDEN Sint- Annaplein, 13-13.30 uur: bibliobus. SLUIS Goeverneurstraat 14-14.45 uur. Markt 15-16.30 uur:bibliobus. WESTDORPE Galerie Troutzaer- te, 9-18 uur: tentoonstelling werken Pirn Olivier en Ferry Bunder. DONDERDAG 8 OKTOBER CADZAND-BAD Eglantierlaan, 14.15-14.45 uur: bibliobus. CADZAND-DORP Markt, 15-16.15 uur: bibliobus. HULST Koning van Engeland, 14 uur: openbare vergadering water schap Hulster Ambacht. Boekhandel Van Geyt, 9-12 en 13-18 uur: tentoonstelling .Het kind in de kunst'. OOSTBURG Ledel, 20 uur: optre den Rients Gratama's cabaret. RETRANCHEMENT Dorpsplein, 16.30-17 uur: bibliobus. WESTDORPE Galerie Troutzaer- te, 9-18 uur: tentoonstelling werken Pirn Olivier en Ferry Bunder. ZUIDZANDE Dorpsplein, 12-13.30 uur: bibliobus. SAS VAN GENT Deze vliegensvlugge visie op de Stijfsel- en Glucosefabriek in Sas van Gent laat nog niet zien waar dit be drijf - 450 werknemers - het afgelopen jaar een uitbreiding van 2 ha. realiseerde. Dat gebeurde voornamelijk ten oosten van de fabrieksgebouwen, op het door bomen omgeven oude sport veld van de voetbalvereniging ,Com Boys' (rechts op de foto). De uitbreiding omvatte de bouw van buiksilo's, een zetmeel- droger, een nieuw indampstation, een glucose-bulkstation en silo's voor de opslag van maïs-zetmeel. De Stijfselfabriek, een van de ondernemingen van de wereldwijde ,CPC International' maar ressorterend onder de in 17 Europese landen werkzame ,CPC Europe', kreeg verder een nieuwe distributie-afdeling van 2700 m2, betere accommodatie voor de brandweer en een por tiersloge. Aan een nieuwe toegang, die ondermeer het buik transport moet vergemakkelijken, wordt gewerkt. Het totale fabrieksterrein momenteel voor een derde be bouwd met 20 ha. Op deze foto: de Stijfselfabriek vóór de uitbreiding. SCHOONDIJKE!! OKTOBERMAAND, WINKELMAAND, ACTIEMAAND SCHOONDIJKE Voor de Fransen is de oktober maand de wijnmaand, voor de Sclioondijkers is okto ber de winkelmaand. Want liet mag zo langzamerhand genoegzaam bekend zijn, dat de georganiseerde winke liers in deze maand jaarlijks twintig dagen lang (nu van 2 tot 24 oktober) verkoopactie voeren. De .Ver- koopactie Schoondijke' viert dit jaar haar elfde ver jaardag. Tussen twee haakjes: over het algemeen heeft het actie- bestuur er een hard hoofd in. dat de actie erg bejaard zal worden. De totale omzet tijdens deze speciale winkeldagen vorig jaar verminderde namelijk aanzien lijk. Dit was bepaald niet te wijten aan de klanten, want die waren even kooplustig als altijd. De knoop zat bij de winkeliers zelf. Verschillende zagen namelijk ran deelname af. omdat zij het inleggeld voor de gezamen lijke pot van vijf procent te bezwaarlijk vonden. Ook dit jaar is het te verwachten, dat sommige winkeliers zich afzijdig houden. Ondanks deze interne problematiek was de gemiddelde omzet van de winkelactie afgelopen jaar toch nog ongeveer tienduizend gulden. Tussen de zeven- en achthonderd mensen vielen in de prijzen, heter gezegd in de waardebonnen, en konden profiteren van het voordeel, namelijk een zelfde bedrag vrij besteden aan roerende goederen en consumptieartikelen, dat op de .winnende' dag van de actie werd uitgegeven. Omdat de winkelactie bij de Sclioondijkers bekend wordt geacht, timmeren de winkeliers zeer sobertjes aan de weg. Hun actiereclame bestaat uitsluitend uit raamstickers voor auto en winkel. Daar waar een sticker zit, ligt uw winst. Schoondijkes winkelconcentratie JEUGDWERK IN HERVORMD JEUGDGEBOUW Na enkele jaren stilstand is er in Biervliet weer clubwerk voor de jeugd van de grond gekomen. Zater dagmorgen startte een groep Juniors 1 met diverse spelletjes <n hel Her vormd Jeugdgebouw aan de Kerk straat. Voor cle oudere jeugd, van 13 tot 15 jaar was er een avond met reisverhaal en vertoning van kleuren dia's over Zuid-Afrika, Volgende week beginnen de groepen Juniors II in Biervliet en Seniors II in Driewegen. Alles onder leiding van de nieuwe predikant ds W. Meeuse, die ook in zijn vorige gemeente Annerveen-Eex- terveen in Drente, veel aan clubwerk heeft gedaan. ONDERLINGE WEDSTRIJD .SPORT EN GENOEGEN' Ondanks het woelige Scheldewater trotseerden 27 leden van de hengel sportvereniging .Sport: en Genoegen' te Hoek het slechte weer om bij een clubwedstrijd hun geluk te beproeven. De uitslag luidt: 1 J. de Bree 450 ptn, 2 H. Meeuwsen 275 ptn. 3 Ko Harms 245 ptn. 4 ,J. Knol sr. 210 ptn, 5 F. Taalman 140 ptn, 6 F. Meeuwsen 90 Ptn. 7 Joh. Harms 80 ptn, 8 Jac. Harms jr. 70 ptn. 9 G. van Ticl 60 Ptn, 10 C. Scheele 60 ptn. Ter gelegenheid van het ingebruikne- men van een hobby-barak is zaterdag en zondag een tentoonstelling gehou den van het werk van bejaarden uit het St. Antoniustehuis te Oostburg. Dankzij de stimulerende leiding van Zuster Arnolda Verschuuren is dit welfare-werk onder de bejaarden in de laatste jaren sterk geaktiveerd, waarvan het succes op deze tentoon stelling duidelijk te zien was. Op ver- leilei gebied, pitrietwerk, mozaïek, brei- en borduurwerk, waren hier werkstukken te zien, dat zowel in aantal als in uitvoering blijk gaf van het enthousiasme waarmee de bejaar den hun vrije-tijdsbesteding weten aan te pakken. Gezien de belangstel ling voor deze tentoonstelling en de vele werkstukjes die door de bezoe kers werden aangekocht mag Zuster Arnolda, die veel van haar vrije tijd aan dit werk besteedt, met haar be jaarden terugzien op een zeer geslaag de expositie. Biljartwedstrijd Aan de biljartwedstrijd bij Fr. Buijs te Clinge namen 27 personen deel. De uitslag luidde: 1 R. Bogaert, 2 E. Reijns. 3 R. Thijssens, 4 R. Coone, 5 A. v. Overmeire. Telefooncel 'v nieuwe wijk In het Frans Snijdersplantsoen, een wijk in het nieuwe gedeelte van Hulst, heeft de PTT, de tweede open bare telefooncel geplaatst. REÜNIE OUD-LEERLINGEN Bij gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van het Jansenius Lyceum te Hulst en tevens bij de heropening van het Hulster Lyceum zal er door de reüniecomrnissie een grootse reünie belegd worden voor alle oud-leerlin gen van het lyceum. De oud-studenten worden uitgenodigd aanwezig te zijn om half vier in het schoolgebouw te Hulst, waarna om 18.30 in de .Koning van Engeland' een mosselmaaltijd bruikt zal worden, met daarbij 's avonds een gezellige bijeen komst. Demonstratie-avond In het verenigingsgebouw te Graauw hield de heer J. Weemaes uit Sint- Jansteen voor de leden van de r-k boerinnenbond uit Graauw een de monstratie over elektrische huishoud- apparatuur. Deze druk bezochte de monstratie viel bij de dames zeer in de smaak. Na afloop vond een verlo ting plaats, waarbij het winnend lot, dat recht gaf op een elektrische kof fiemolen, ten deel viel aan mevrouw G. Mangnus-Staal uit Graauw. Nieuuie voorzitter voor katholieke politiebond Op de jaarlijkse vergadering ter gele genheid van het. patroonsfeest van Sint Michaël heeft de katholieke poli tie bond. afdeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen een nieuwe voorzitter ge kozen, wegens het aftreden van de heer Abrahamse in verband met. ver huizing naar Vlijmen. Met meerder heid van stemmen werd de huidige 2e voorzitter de heer Van Bunder uit Terneuzen als voorzitter gekozen. Als nieuw bestuurslid werd verder geko zen de heer Horsman uit Kloosterzan- de. De vergadering werd door vele leden bezocht. Zilveren jubileum Mevrouw J. Verschueren-Polfliet her dacht het feit dat zij 25 jaar geleden werd aangesteld als schoolschoon- houdster van de Sint-Bernardusschool te Clinge. Het schoolbestuur liet dit feit niet onopgemerkt voorbijgaan. Door jeugd werd de jubilaresse gehuldigd en het schoolbestuur onder voorzitter schap van pastoor A. C. J. Fict nodig de haar en haar echtgenoot uit op de pastorie, waar haar in aanwezigheid van het voltallig schoolbestuur als blijk van waardering een staande schemerlamp werd aangeboden. SLUIS Het. jaar 1969 liet zich aan vankelijk aanzien als een slecht toeris tisch jaar, o.a. door de invoering van de btw en de lagere koers van de Bel gische frank in het hoogseizoen 1969, maar achteraf is alles toch nog veel meegevallen. Deze nadelige invloeden hadden speciaal betrekking op het dagtoerisme, want volgens de uitkom sten van de ingevoerde gastenstatis- tlek is het aantal overnachtingen met 12 o/n gestegen. Het aantal leden steeg van 135 naar 145 en slechts een klein gedeelte van de belanghebbende mid denstand wenst nog niet als lid te wor den ingeschreven. In verband met hef. ontbreken van een middenstandsvereniging in 1969 (nu, in 1970, is die er inmiddels wel) moest de VVV zich vaak begeven op een ter rein dat eigenlijk niet specifiek gere kend kan worden tot een WV-taak. Zo bijvoorbeeld de actie tegen de piek- meters van de PZEM. een actie die ge voerd werd met de middenstanders uit Oostburg en de kamer van koop handel en die leidde tot uitstel van deze zeer nadelige tariefwijziging van de PZEM. De gewone rekening sluit I met een batig saldo van 165,24. De I buitengewone rekening, waaruit de I evenementen worden gefinancierd, j heeft 'n batig saldo van 3850.76. Voor j deze buitengewone activiteiten werd 1 door de leden 10.660 opgebracht. Prijsuitreiking van de schoolwedslrijden zwemmen In hotel .Hof van Brusel' te Sluis wer den de prijzen uitgereikt aan de deelne mers van de laatste gehouden school- wedstrijdzwemmen te Sluis. De voorzit ter van de zwemvereniging .Het Vrije' kon een talrijk publiek welkom heten en behalve aan de schooljeugd kon hij aan een groot aantal liefhebbers, de prestatiespeld overhandigen aan die genen die hadden meegedaan aan de prestatietochten in het kader van het recreatief zwemmen De heer J. Clijncke uit Sluis vertoonde enige films, waaronder een mooie rol prent van de recente feestelijkheden die de onafhankelijkheid van Sluis tot onderwerp hadden. De beloningsspeld werd uitgereikt aan: Goud: Lue. van Beijsterveldt, dhr R. van den Neste, Maria Warmerdam, Yvonne Bakker, Angele Hubregtse, Geert Kees Kapsenberg (2 keer), Paul de Milliano, Kees Herrebout, Etienne Berckmoes. Monique Berckmoes, Cees Boogaard, Christiane Bogisch (Middel burg) Christianne Claerhoudt. Carina Clijncke, mevr. Herman-Fremouw en dhr. J. Leurgans. Verzilverd: Florent Dusarduijn, Lies- beth Kapsenberg. Maria Kapsenberg, René Herdink. Sonja Coppens. Carolien Claerhoudt. Ingrid Bakker, Patrick v. Landschoot. Lucie Modde, Eddy Spe- lier. dhr. J. Spelier. Dva Wemaer Herman Dekker. Brons: Jacqueline Herman, men. rendse-Smit en mevr. Lannoije-Wester- weele. Opnieuw pech Steen voor vv De speler J. Ivens van de voetbalvere niging .Steen' te Sint-Jansteen die te vens de mts te Terneuzen volgt is te Zaamslag bij het oversteken van de weg met- zijn bromfiets door een auto gegrepen. Met een gebroken kuitbeen en bekkenkneuzingen is hij naar het Sint-Liduinazïekenhuis te Hulst over gebracht. De voetbalvereniging .Steen' die toch al met zo veel pech te kampen heeft, zal ook deze speler voor het gehele voetbalseizoen moe ten missen. Spaartegoed bij Raiffeisenbank Bij de spaarbank van de Coöp. Raiffeisenbank werd over de maand september ingelegd f 470.782.25. Over dezelfde maand werd 440.349,97 te rugbetaald. Het spaartegoed bedroeg ultimo september 17.865.868,92. Er waren 24 nieuwe inschrijvingen. Kaarting Aan de kaarting bij C. de Wilde te Clinge namen 64 personen deel. De uitslag luidde: 1 P. van Bunder - J. Kimpe: 2 A. Smet - J. Pauwels: 3 J. Vermeulen - R. de Corte: 4 J. v. Kemseke - K. v. Buynder; 5 R. van Goethem - P. de Loor. fSSjfjgf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 37