sportvaria Landbouw/praktijk te Schoondijke: boerenbedrijf efficiënt leren I AARDAPPELS extw MINISTER LARDINOIS VERRICHT VANDAAG OFFICIËLE OPENING WOENSDAG 7 OKTOBER 7970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN SCHOONDIJKE Voor de nieuwe, stijlvol opgetrokken land- bouwpraktijkschoolPrins Willem' te Schoondijke staat een mo numentaal kunstwerk, creatie van de Koewachtenaar Klinck- hamers. Het is samengesteld uit gitzwarte smalle en brede bui zen en combinaties ervan. Het kordonvormige buizenstelsel sym boliseert de oogst; die van de vele graansoorten en andere ge wassen. e De drieledige landbouwpraktijkschool .Prins Willem' te Schoondijke. Links het kantoorgebouw met daaraan cast de instuctiehal. Via een open galerij kunnen de cursisten het internaat bereiken. Welke automatische methodes be- staan er om het land te bewerken en te oogsten? Hoe efficiënt kan de boer te werk gaan? Achter het agra rische symbool ligt de ingang naar de praktische leer hierover. Vandaag woensdag zal deze ingang offi cieel worden ontsloten door minis ter Lardinois. De landbouwpraktijk school draait overigens al enkele maanden. Talloze groepen leerlingen van heinde en ver hebben reeds een tijdje in het internaat gelogeerd om overdag de lessen te kunnen volgen. In de jaren die voor ons liggen, zullen duizenden en nog eens duizen den jonge, toekomstige agrariërs, voornamelijk afkomstig uit Zuid west-Nederland en Belgische leerling- agrariërs en andere weetgierigen voor een vijfdaagse cursusweek de .Prins Willem' binnengaan. Onder leiding van elf instructeurs worden de cursisten in groepjes van vier op de hoogte gebracht met de praktijk in de zich steeds meer automatiseren de landbouw. Trekkers, sproeimachi- nes, dorsers, eggen en ploegen van al le merken, maten en typen staan het onderwijzend personeel ter beschik king teneinde de cursisten zo gron dig mogelijk de werking van dit rollend, sproeiend, stotend en schud dend automatisme uit te leggen. Tot in de finesses kan dit gebeuren, want bij de stationaire voorlichting gaat de zaak helemaal uit elkaar, zodat de cursist van dichtbij kan zien waar bij het onklaar raken van een machine de verschillende hape ringen verborgen zitten. Twee mon teurs in vaste dienst zorgen er voor, dat het lesmateriaal nooit in werke lijkheid manco's vertoont. Volgens directeur ir J. Roest hebben zij een werkplaats met een inventaris bij de HECTARE De ruimte van de landbouwpraktijk school ligt niet alleen binnen haar muren. Directeur Roest vertelt, dat men achttien hectare praktijkvelden rondom de school heeft. Zeven hectare direct achter de school en elf hectare in huur van omgevende boeren. ,En dan hebben we nog ong. 6 ha voor het rooien van bieten of aardappelen', vertelt directeur Roest. Het komt namelijk regelmatig voor dat de cursisten bij een boer koste loos worden ingezet om daadwerke lijk een oogst te helpen binnenhalen. Hiervoor worden bovendien de ma chines van de school gebruikt. Zo lang de cursisten op een boerderij praktijk ontvangen, blijven de land bouwwerktuigen daar ook gepar keerd. ,We vangen geen geld voor deze gratis hulp. Maar daartegeno ver staat, dat we zo vaak als wense lijk met het werk stoppen om de jongelui op bepaalde mogelijkheden en fouten te wijzen. Het is ook niet zo, dat een boer met het verzoek kan opbellen van: kom de volgende week eens op mijn bedrijf helpen. We bepalen zelf waar we heengaan. Overal hebben we zo onze vaste adresjes en die liggen uiteraard niet te ver van de school verwijderd'. Het stuk grond binnen de school is het meest bewerkte stukje grond van de school. Onder barre weers omstandigheden wordt hier les ge geven. Een gesloten sproeicircuit kan worden ingeschakeld om de grond naar behoefte drassig te ma ken. Grote installaties zorgen voor de bijpassende temperatuur en rege len tevens het afzuigen van uit laatgassen. Ook de oude loods, hon derd meter van de nieuwe school af, komt nog steeds goed van pas. In de eerste plaats wordt de ruimte als garage gebruikt, daarnaast is ze een leslokaal voor het stationaire werk, het demonteren en monteren van allerlei werktuigen. RECREATIE Na gedane lessen is het voor de cursisten zoet en gezellig rusten in het internaatsgebouw. De recreatie zaal is behalve functioneel ook sfeervol ingericht. Men krijgt er de maaltijden vanuit een moderne en goed geoutilleerde keuken geser veerd. Heeft men niet genoeg gege ten, dan kan er altijd nog een aan vullend hapje uit de muur worden getrokken. Wanneer de jongelui 's avonds, behalve op dinsdagavond de voorllchtingsfllmavond, vrij zijn kunnen zij pils drinken en mogen zij visite, ook vriendinnetjes, ontvangen. De landbouwpraktijkschool werd voor een bedrag van ongeveer 2,3 miljoen gulden neergezet. Het archi tectonische ontwerp is van Rothui- zen-Visker in Rotterdam. De bouw tot de laatste steen werd onder su pervisie van Leenhout's aannemings bedrijf te Sluis verwerkelijkt. Feitelijk is de instructiehal een grote, overdekte akker waar naar hartelust geploegd en geëgd kan worden. Middels een gesloten sproeicircuit. in buizen langs de koepelbalken getrokken, kan de bodem, in zijn geheel of in percelen, van de gewenste nattigheid worden voorzien. FOTOWEDSTRIJD Zoals bekend, heeft de Contact-Commissie VW's Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren dit seizoen de fotowedstrijd ,Dit Is Zeeuwsch-Vlaaderen uit geschreven. Voor deze wedstrijd kunnen ingezonden worden: maxi maal 6 zwart/wit foto's (formaat 13x18 tot 18x24 cm.), maximaal 6 deurenfoto,s (grootste formaat 13x18 cm.) en hoogstens 12 kleuren dia's op de geldende formaten. De foto's moeten voor 15 oktober in gezonden worden naar de Contect-Commissie VW's Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, Prins Hendrikstraat 54 in Axel. XNOLLENTUIN' IN OOSTBURG ients Gratama, de Friese cabaretier, staat garant voor een fijne onbe- orgde avond. De bevolking van Oostburg kan ongetwijfeld genieten /an deze cabaretier, die samen met de cabaretière Mady Misset en :ijn uit vier man bestaande combo, donderdagavond 8 oktober in het Ledeltheater optreedt met zijn nieuwe programma .Knollentuin' Gra tama begon zijn optreden als cabaretier in het Fries, waarmee hij een grote lokale populariteit verwierf. Later stapte hij van zijn zuiver Fries programma af en presenteerde zijn nieuwe programma's in het Nederlands. Deze verandering bracht hem niet alleen bekendheid in ons land, maar hij trad ook met aucces op in het buitenland. De twee recente ontdekkingen op wielersportgebied, de Australiër Johnson en de Duitser Tschan hebben zaterdagavond in Gent aardig partij gegeven tegen de gevestigde grootheden uit die streek de gebroeders De Vlaeminck en het duo Sercu - Monseré. Helaas was de belangstelling voor deze belangrijke openingskoersen gering. In de snelheidsnummers wonnen zowel Monseré als Sercu, terwijl beiden voorts de achtervolging en de kilometer voor hun rekening namen. Het afvalnummer was voor Roger de Vlaeminck. De eindstand: 1 Sercu Monseré 6 p; 2 en 3 gelijk: Tschan - Johnson en de gebroeders De Vlaeminck. De trofee der wegrenners (zonder Nederlanders) was voor Van Springel die de 40 km aflegde in 52 min. en 27 sec. Met Jan Janssen heeft het in het ziekenhuis van Tours allemaal wat langer geduurd dan hij zelf ver wachtte. Het schijnt dat het hem wel goed gaat maar dat er nog iets aan zijn bloed mankeert, waarvoor de Franse arts hem nog graag wat langer wilde houden. Dat komt dan wel goed uit want Jan blijkt zelf ook geen haast meer te hebben. Aan de laatste wegkoersen doet hij niet meer mee (kan hij ook niet meer meedoen) en verder heeft hij zich zelf een zeer rustige winter beloofd. Daarna wil hij er nog één seizoen tegenaan gooien en dan definitief stoppen. Tegen die tijd komen wij óók nog wel eens op hem terug. Kort geleden hadden we het in deze rubriek over het forse jaarsalaris van de Belgische coureur Van Springel en het fabelachtige inkomen van de voetballer Pele. We hebben er nóg eentje gevonden namelijk de Australische tennisser Rod Laver, die tot en met zondag 4 oktober al 630.000,- gulden met tennissen heeft verdiend. Voor het verslaan van Roy Emmerson ontving hij dit weekeinde 10.000 dollar of wel ongeveer 38.000 gulden. Als hij wat flink doorslaat, komt hij dit jaar wellicht nog aan de miljoen gulden. Geen wonder dat men de inkomens verdeling op de helling wil brengen... De Belgische voetballers Van Himst en Puis, die zoals bekend hebben geweigerd voor het Belgisch elftal uil te komen in de interland tegen Frankrijk, zijn tegen vrijdag aanstaande op het matje geroepen bij de techni sche commissie van de Belgische voetbalbond. ,Eddy naar Mexico voor het verbeteren van het AKA werelduurrecord, daar weet ik niets van', aldus manager Jan van Buggenhout op het gerucht dat vorige week alle kranten haalde. Eddy Merckx zelf heeft overigens het afgelopen weekeinde gezegd dat hij waarschijnlijk vol gend jaar aan zo'n poging gaat denken. Good old Rik van Looy is vorige week tot ridder in de Belgische kroonorde geslagen. Als er één renner in België zo'n hoge onderscheiding heeft verdiend, dan is het wel de al lang .ongekroonde' keizer van Herenthals. Proficiat Rik (ook namens de lezers van deze rubriek, als u het allemaal goedvindt). Er waren zeer vele oud- renners, maar ook Eddy Merckx, bij deze plechtigheid aanwezig. Jammer dat men één groep had vergeten uit te nodigen, namelijk een vertegenwoordiger van de duizenden supporters van Rik, die altijd klaar hebben gestaan om hem te bejubelen en ook altijd goed genoeg waren om hun frankskens neer te tellen aan de kassa's van de weg en de baan. Jammer Richard Buckacki, die al maandenlang in vrijwel alle wedstrijden waaraan hij deelneemt, bij de eerste vijf is te vinden, is nu eindelijk eens met de eer en de bloemen gaan strijken. Hij deed dat in Knesselare in een felle eindsprint waarin hij op de eindmeet Hermie versloeg. In Berlare had diezelfde Hermie enkele dagen tevoren de zege behaald, met Rentmeester op de 8ste, Schepers 12e, Krekels 26e, Buckacki 18e en Benjamins 23e. Sprinter Eric Leman was weer eens de snelste in Langemark waar hij onder anderen Monseré klopte. Van Katwijk werd daar 8e. Roge de Vlaeminck werd over winnaar in Lichtervelde, waar hij 12 seconden eerder finishte dan Dan. van Rijckegem. Rosiers won in Ham- me, 10 Rentmeester, 16 Theo Verschueren, 19 Kisner. In Ruddervoorde behaalde Van Katwijk een fraaie 2 plaats achter Willy Maes. Bij de crossers voegde Albert van Damme weer twee zegepralen aan zijn erelijst toe. Voor de zesdaagse van Gent is Peter Post gekoppeld aan de West-Vlaamse favoriet Roger de Vlaeminck. Zij zullen het in eerste instantie moeten opnemen tegen het sterke (en in het Gentse zeer favoriete) koppel Sercu - Monseré. Eric de Vlaeminck wordt gekoppeld aan de Duitser Rudi Altig. Dat belooft daar in Gent een spannende six days te worden. Liefhebbers van Catch kunnen zaterdag aanstaande voor een nogal sensationeel programma terecht in het Antwerpse Sportpaleis. Vast staat al dat de Amerikaan se geweldenaar Scarface, bekend uit de politie- en gangsterfilm .De Onkreukbaren' acte de présence zal geven. Op de rest van dit programma komen we vrijdag terug. KLOOSTERZANDE Nauwelijks zeven maanden gele den vestigde de heer W. G. Horsman zich in Kloosterzande. Op maandag 5 oktober was er even wel al reden om feest te vieren: opperwachtmees ter Horsman vierde zijn 25-jarig ambtsjubileum bij de rijkspolitie. Vlak voor de aanvang van de receptie in hotel Van Leuven in Kloosterzande vertelde de heer Horsman dat het eigenlijk niet helemaal juist is om te stellen dat hij al 25 jaar bij de rijkspolitie werkzaam is. Mijn loopbaan bij de rijkspolitie ben ik op 1 oktober 1954 in Hulst begonnen'. Voordien was de heer Horsman bij de koninklijke marechaussee. ,Na de oorlog, om precies te zijn op 1 maart 1946, trad ik in dienst van de marechaussee. Voor die tijd had ik enkele jaren militaire dienst achter de rug. Het viel mij echter allemaal wat tegen. De marechaussee was na de oorlog nogal veranderd. Ik kon er weinig van de politiedienst in terugvinden. In 1954 besloot ik dus maar om bij de politie te gaan. Hulst was de eerste stad waar ik als politie man werkzaam was.' De in Lisse geboren opper kende Hulst al vrij goed. ,Ook in de tijd dat ik bij de marechaussee was, heb ik er gezeten. Trouwens, niet alleen in Hulst. Ook heb ik in Kerkrade, Hoensbroek en Vlodrop gewoond. Ik heb dus eigen lijk ai op heel wat plaatsen gewerkt. Maar vooral in die tijd was dat geen bezwaar. Ik was toen nog vrijgezel, dus het bracht weinig problemen met zich Volgens de jubilerende opper zijn er in die tijd dat hij in Zeeland als politieman zijn werk doet, weinig schokkende dingen gebeurd. ,Ach ja, ik heb natuur lijk wel eens arrestaties verricht, maar echte zware jongens zijn het nooit geweest. Ik heb niet meer meegemaakt dan de gemiddelde politieman.' Toch kan de heer Horsman zich een voorval nog duidelijk herinneren. .Het was met de Hulster kermis. Er waren wat vechtpartijen geweest en we hadden een aantal van de rellenmakers in de kraag gepakt Eén wist echter te ontkomen. Hij kroop onder de tent van de autoscooters. Het was alge meen bekend, dat de man geestelijk niet helemaal normaal was. Niemand van ons voelde er dan ook iets voor om hem onder die tent vandaan te halen. Tenslotte hebben we de brandweer er maar bijgehaald, en de man is toen letterlijk onder die tent wegge spoten.' De heer Horsman is bijzonder tevreden met de gang van zaken bij de politie. .Er zijn geen bepaal de zaken die ik graag veranderd zou willen zien. De verhouding met de bevolking is goed, en ook de onderlinge verstandhouding bij de politie is fijn. Wat wil je nog meer?' Ook dit jaargetijde heeft zijn bekoring. Vooral de oude lieden nemen in de Zeeuws-Vlaamse contreien een hap recreatie tot zich die hun lijfelijk staalt en gastronomisch lekker gedekt de winter door doet komen. Op het land waar het leven goed is. ziet men ze rondscharrelen: aardappels zoeken, de win tervoorraad vergaren, 't Is een sport waarbij sommi gen hoogrode konen krijgen, ze tonen zich als nijvere bijen en ontzien waarachtig enig bulcwerk niet. Hun kan de groenteman waar het de edele aarpeltjes betreft gestolen worden. Ze grijpen het rijwiel met hulpmotor en trappen hel met spoed weg of ze verrichten rap het lenige benen- werk met lichaamsenergie. Tegen het vallen van het duister zie je ze de bebouwing binnendruppelen de buit, opgetast in zakken bengelend aan hei voertuig tussen de stangen of hangend achter het zadel. De glans van de overwinnaar op het gelaat, de groeven ervan gevuld met een natuurlijke make up: spetters van de vette Zeeuwse klei, die hun aanzienlijk jonger maakt Men weet hoe het gaat Men heeft geen enkele aspiratie in de richting van de barre akker. Men is gepensioneerd. Men heeft zijn rust verdiend. Men wil het verder aan de jongeren overlaten. Maar wat ziet men voor een tafereel als men 's morgens even de neus buiten de deur steekt om wat frisse wind te ademen? Juist De buurman, de neef, de vriend, diens os en ezel diens huismaagd. En wat doen zij? Verstolen kij kend als hadden ze niets in de zin? uist. Ze gaan op pad met zak en rijwiel en verder zie boven en dus begint de onrust aan ons hart te knagen. Er zijn bedenkingen. De gade klaagt: .We hebben met z n tweeën niet zoveel aarpeis nodig. .En: .Je zou de keuken toch witten?', maar de drang naar het veld wordt steeds groter. De incidentele rapers zien we 's avonds, (enz. zie boven) en thans staat ons besluit vast. Opeens is de aardappel fel begeerd, men kan zich niet meer inhouden en onderneemt de volgende morgen de tocht. Men zoekt op goed geluk en stort zich op de omgewoelde akker: ogen er nog. grijp ze. de bonkige akkervruchten. Je een exelleert meer in het rapen dan de ander naar met lege zakken vertrekt niemand. En als er lan niets meer van hun dienst is. gaan ze op huis aan. Moe? Ja. misschien, maar dan toch met een wldane. ontspannen moeheid. Men heeft.de winter- :oorraad bijeen, eerlijk gegaard, soms zelfs in het lijfelijke zweet, aldus het oude gebod ook na het oensioen opvolgend. De aardappel maakt haar naam als volksvoedsel in deze tijd wel heel erg waar en de rapers maken er ongewild een geweldi ge reclame voor. Straks komen ze op tafel: De 'olommige. de nergens te evenaren Zeeuwse. Dit is 1e man. Dit zijn z'n aardappels. Zegt het voort. De cinter naakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 35