KEUKENS EN WOONKEUKENS OVER KLEURENTELEVISIE EN HI-FI DOE HET ZELF HETELUCHT VERWARMING In de winter stofvrije warme lucht, In de zomer frisse koele lucht: dat zijn de mogelijkheden met een moderne hete- iuchtinstailatie, mogelijk de opvolger van de centrale verwarming. Voor deze vrij nieuwe manier van ver warmen Is op een centraal punt een ketel nodig, een oliestook of een gaska chel. Vanaf dit pnnt wordt door fiber- glaskanalen die onder de vloer (voor zover het woonruimten op de begane grond betreft; in slaakamers lopen de kanalen boven het plafond) gelegd wor den, de warme of koude lucht aange voerd. Zo'n heteluchtverwarming die tevens van een koelagregator is voorzien is wel dubbel zo kostbaar als een ander verwarmingssysteem; de koelinstallatie die voor een volledige airconditioning zorgt kan apart geplaatst worden, de heteluchtapparatuur alleen is niet duur der dan een centrale verwarming. Pluspunten: de warme lucht komt via een of meer roosters de woonruimten in; er zijn geen radiatoren die schoon- gehouden moeten worden, want het zijn echte stofnesten. Een ander voor deel is dat de gebruikte lucht door een retourrooster afgevoerd wordt, door een stoffilter gaat zodat de lucht weer stof vrij de kamer in komt. Frisse lucht van buiten kan ook in elke gewenste hoeveelheid toegevoerd wor den, en ook de vochtigheidsgraad is regelbaar en tenslotte is de hele Instal latie ook nog geruisloos. De stoffllters moeten regelmatig schoongezogen worden en na twee a drie Jaar is men aan een nieuw filter toe, maar dat zijn de kosten niet: een filter kost circa vijf gulden. In bungalows en warenhuizen wordt de heteluchtverwarming al op grote schaal toegepast. Veel particulieren zijn nog wat huiverig voor deze methode omdat ze bang zijn voor tocht. De specialisten zeggen dat dit absoluut uitgesloten is: de lucht verspreidt zich onmiddellijk over het hele vloeroppervlak en van een bepaalde sterke luchtstroom is dan ook geen sprake. procinciale zeeuwse courant woensdag 7 oktober 1970 kindervingertje te bedienen; hittebestendig gewafeld hardplastic voor het aanrecht, vroeger tot 90 gra den, nu tot 140 graden; apart verkrijgbare houten frontjes voor koelkasten e. d. in een houten aan bouw keuken, een scala van tegels en tegeltjes, roestvrijstalen roosters in wasemkappen, een ser veerwagen als onderdeel van een aanbouwkeuken, al dan niet voorzien van een elektrisch kookplaatje, flambeerset en dergelijke luxueuze voorzieningen, machine en een centrifuge doet nu ook de was machine en een centrifuge doet nu ook de was droger haar entree in de keuken. Kleurentelevisie en Hi-Fi apparatuur en video-recor ders zullen nu en zeker in de toekomst een steeds srotere plaats innemen in ons interieur. De prijs van de zwart-wit televisies zijn in de afgelopen tien jaar gehalveerd, de prijs van de kleurentelevisies schommelt nog om de tweedui zend gulden. Toch is de vraag enorm groot; het assortiment van de kleurentelevisies overtreft nu al vaak dat van de zwart-wit ontvangers. SERVICE Kleurentelevisie is vooral de eerste maand veel service-gevoeliger dan zwart-wit tv (de kleuren dienen onder andere gedurende de eerste maanden regelmatig bijgesteld te worden). Voor vele handela ren is dit het zwakke punt. Dat komt niet alleen door een schrijnend tekort aan ervaren technici gespecialiseerd in kleur. Als we ons oor te luisteren leggen bij de importeurs en fabrikanten, horen we meestal de klacht dat toestellen te snel worden doorgestuurd. De klant moet daardoor veel langer op zijn toestel wachten dan strikt noodzakelijk is, terwijl buiten de garantieperiode 'de rekening hoger is dan strikt noodzakelijk is. Kortom: het is voor de consument uitermate be langrijk zich te wenden tot een zaak die zelf beschikt over een uitstekende, uitgebreide reparatie- afdeling. BELGIË IN KLEUR Begin volgend jaar gaat België ook in kleur uitzen den. Dit heeft tot gevolg dat de Vlaamse uitzendin gen van de zender Ruisselede die momenteel te zien zijn op kanaal 2 in kleur te zien zijn op één dei- kanalen van de UHF. Het tijdperk der universele zwart-wit en kleurenap- paraten is hiermede definitief ten einde gekomen daar de UHF-kleuruitzendingen van de BRT zonder meer in zwart-wit op een zwart-wit super toestel te ontvangen zijn. Voor de consument betekent dit bij de aanschaf van een grootbeeld kleurenapparaat een kostenbespraing van ongeveer f 150,-. Dit zal tevens tot gevolg hebben dat in Zuid- Nederland het aanbod van Duitse apparaten veel groter zal worden, een bericht, dat de vakhandel en de consument verheugend in de oren zal klinken, daar kleurentelevisies van Duitse makelij bijzon der aantrekkelijk kunnen zijn door de prettige, moderne vormgeving en vooral door de beslist grote kleurenstabiliteit. Begin volgend jaar hebben we in Zeeland ook geen grote België-antenne meer nodig, we kunnen volstaan met een eenvoudige UHF-antenne. HI-FI STEREO Hi-fi is de afkorting van High Fidelity wat vertaald zou kunnen worden als: .hoge mate van natuurge trouwheid'. Een hi-fi apparaat is dus een apparaat, dat de natuurgetrouwheid benadert; muziek gaat klinken alsof de muziekinstrumenten in de kamer bespeeld worden. Hi-fi weergave is weergave van alle hoorbare tonen zonder voor het oor waarneem bare vervorming en in de juiste verhouding. Stereo- fonie is gebaseerd op het feit dat een bepaald geluid het ene oor iets eerder bereikt dan het andere. Het geluid wordt opgenomen en weergege ven door middel van twee gescheiden kanalen. Hierdoor wordt het mogelijk een orkest of combo in de juiste verhouding en opstelling te beluisteren. Het geluidsbeeld wordt niet langer vanuit één punt uitgestraald, maar heeft een transparante, ruimtelij ke indruk. Ook is het mogelijk via een FM-ontvan- ger stereo radiouitzendingen te beluisteren. De ont vanger dient dan echter uitgerust te zijn met een zgn stereo-decoder. De decoder ontvangt het geza menlijke effect van twee verschillende kanalen en herleidt deze weer tot afzonderlijke kanalen. Op de markt voor hi-fi apparatuur wordt een enorme verscheidenheid timers (radioafstemeenhe- den). versterkers, platenspelers, bandrecorders en luidsprekerboxen aangeboden alles variërend van heel eenvoudige tot bijna professioneel. Daar het zonder meer niet mogelijk is om verschillende onderdelen van hi-fi installaties op elkaar aan te sluiten, zonder daarbij een aantal regels in acht te nemen is de klant bij de aanschaf genoodzaakt zich te wenden tot een gespecialiseerde vakman. VIDEO-RECORDING Video recording ook wel genoemd magnetische beeldregistratie wil zeggen het opnemen en weergeven van televisieprogramma's of eigen opna men. De bediening van een video recorder (uiterlijk biina een gewone taperecorder) is uiterst eenvoudig en vergelijkbaar met die van een normale bandre- corder.Bij de recorder kan eventueel een camera geleverd worden zodat het mogelijk is eigen tv- programma's samen te stellen. Op de band worden tegelijkertijd beeld en geluid geregistreerd. Alhoewel thans nog in een experimenteel stadium mag men de betekenis van video recording in de nabije toekomst niet onderschatten. Naar verwacht wordt zal de kant en klare informatie op magneet band voor een groot deel de .geschreven boeken' gaan vervangen. In ieder geval op het gebied van instructie, onderwijs en andere informatieve infor matie. De combinatie van beeld en geluid biedt uiteraard veel mogelijkheden en is ook veel indrin gender dan het geschreven woord alleen. blijft behouden. De vloerbedekking kan een pro bleem vormen, marmoleum (oersterk) of tapiflcx zijn het meest praktisch, twee soorten vloerbedek king in één tint is natuurlijk ook goed mogelijk. Als er tussen keuken en kamer een afscheiding komt die iets hoger is dan het kookgedeelte (zie foto) blijven alle pannen, rommeltjes en verrassingen in het menu voor het oog verborgen. In de keukenbranche zijn er altijd tal van kleine nieuwtjes: liftdeurtjes die naar boven klappen, tele scoopgeleiders voor de laden en vakken: met een De laatste jaren is de woonkeuken meer en meer in I trek. Met de moderne afzuigkappen kan men de f etensluchtjes zo goed afvoeren, dat het voor de j meeste huisvrouwen alleen maar een pluspunt is als de keuken en kamer met elkaar in open verbinding I staan. Vooral op het platteland komt het nog veel voor dat er in een veel te kleine keuken gewerkt en geleefd wordt en dat er één kamer vrijwel niet gebruikt wordt. De mooie kamer' is goed voor veel schoonmaakwerk en voor de zondagse en verjaars visite. Als zo'n kamer aan de keuken grenst is er één doelmatige oplossing: de muur tussen keuken en kamer weg te breken en er een gezellige en ruime woonkamer van te maken. Ook voor zomerhuisjes zou dit een confortabele oplossing zijn. Een afzuig kap is in een woonkeuken natuurlijk helemaal geen luxe, maar een noodzaak! Voordelen van een woonkeuken: een moeder kan haar peuters en kleuters in 't oog houden, oudere kinderen kunnen moeder in hun spel betrek ken en ook het contact met de rest van de familie of bezoek tijdens het koken en het koffiezetten Voor de enthousiaste doe-het-zelvcr heeft een goed uitgeruste speciaalzaak alles in petto om een heel huis zelf te verbouwen: wandschroten en panelen in alle soorten, kwaliteiten en maten, zelf le leggen parketvloeren, deuren, enzovoort enzovoort. De beginnende doe-het-zelver zal zich hieraan voorlopig niet wagen maar ook voor hem zijn er tal van kleine zaken die het vermeldei waard zijn. 1 Nieuw zijn ze niet meer, maar wel reuze handig, de kleiiu handzame kistjes van spaanplaat. Fr kan een prachtige wandstel- ling van gemaakt worden, en tieners kunnen er hun eigen krukjes, stoeltjes en tafeltjes van maken. 2 Patio-tegels, ze zijn er in drie verschillende vormen: worden veel voor buiten, maar ook voor binnenmuurtjes gebruikt. Ook decora tief ouder boekenplanken, onder een plantenbak of op een tienerka mer. Tierelantijntjes komen overal in terug, na alle strakke vormen van de moderne woningbouw wil men toch weer iets speelsere vormen in diverse details terugvinden. Ter verfraaiing van deuren, wanden, ledïkantjes en dergelijke zijn er kleine smalle witte plastic strips in de handel. De krulletjes zijn ook terug te vinden in de drukke deurknoppen en kleerhakcn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 25