KLEINE DINGEN VOOR FIJNER WONEN provinciale zeeuwse courant woensdag 7 oktober 1970 De belangrijkste ingrediënten voor een gezellige en sfeervolle woning zijn: een redelijke ruimte, praktische meubelen, war me kleuren, een vleugje originaliteit, een flinke scheut durf en een verzameling leuke details. En woning kan immers nog zo groot zijn, de meubeltjes nog zo mooi en waardevol, zonder bewoners blijft het een leeg, kaal en koel huis; de sfeer wordt pas geschapen door de men sen zelf, door de eigen manier van wonen. Door de rondslin gerende of juist keurig opgeborgen boeken en bladen door een vaasje hier, een kleedje daar, een bloemetje zus en een lampje zo. Door al die details wordt een huis een thuis. Belangrijk bij de combinaties van al die details zijn de kleuren. Vooral in moderne interieurs zijn er steeds meer mensen die zich aan een be paalde kleur of een bepaalde groep kleuren houden. Dat mag ook wel want als men een bankstel, een hele vloeroppervlakte, een hele wand, al in drie verschillen de kleuren heeft is het oppassen geblazen om geen allegaartje te krij gen; en dat geldt zeker voor felge kleurde moderne dingen. Een voorbeeld: bij een bruin bank stel, een beige vloerbedekking, een groene wand en een wit bergmeubel en dat is een van de meest voorkomende combinaties zullen een blauwe lamp, een rode asbak, een oranje kandelaar, een stel tur quoise kopjes, een zwarte poef, een gele bloemenvaas, een paars dien blad en een felgekleurde prullen mand al een vrij rommelige indruk geven. Voor hetzelfde geld kon de asbak en de vaas ook oranje zijn, en de kopjes en de lamp ook paars, de prullenmand alleen paars en oranje. Enfin, elke goede zaak in interieur verzorging kan laten zien hoe het wèl moet. En vermeld op een verlanglijstje rustig de gewenste kleur, ook van kopjes, een theeblad, eierlepeltjes, een peper- en zoutstel, een wekker, een asbak, een kaars of een kande laar. Want al die kleine dingen bij elkaar helpen de sfeer in huis te bepalen. Bij de foto's van links naar rechts: 1 Polyester, ook voor .klein-meube- len': een oranje bijzettafeltje, een groene prullenbak, een oranje en een witte hoge asbak, allemaal met dezelfde ronde belijning. 2 In een gezin met kinderen, bepa len ook de kinderstoel en de box en het speelgoed de sfeer in huis. Op de foto is de tafel voor de jongste spruit gedekt, vlak bij een zeer mo derne schommel van stevig en goed afgewerkt hout. 3 Stevig en solide zijn deze stukken kinderspeelgoed van doodgewoon ongeverfd hout. Op de foto een ka- boutertrein de kabouters kunnen j in- en uitstappen, verre reizen ma ken met een helicopter, een ouder wetse automobiel ofwel aan het werk gaan met een grote wals. Speelgoed dat niet gemakkelijk stuk te krijgen is, dat ruimte laat voor de fantasie van de kinderen en dat zo mooi is afgewerkt dat ook de ouders plezier aan dit speelgoed in de huiskamer zullen beleven. 4 Een grote kunststoffen schaal met wel dertien grote en kleinere vakken voor fruit, noten, kralen, snoepjes, knikkers en tal van andere zaken die zo makkelijk ergens rond blij ven slingeren. De schaal is bedoeld voor grote mensen, maar het zal ook een heerlijk speelgoed voor kin deren blijken: lekker alle sinaasap pelen van het ene vak in het andere leggen, en dan weer eens knikkeren, en dan weer eens proberen de eer ste beginselen van de rekenkunst onder de knie te krijgen. 5 Een set van die hele kleine huis- tuin en keukendingetjes: een peper en zoutstel, een speldekussen, onder- zettertjes en schaaltjes voor zoutjes voor garen, of snoepjes of oorbellen of legoblokjes etc.. etc. 6 Kaarsen, groot en klein. Ze zijn er in onvoorstelbaar veel maten en soorten en kleuren. Zeker met Kerstmis al weer in zicht, een dank baar cadeautje in elke prijsklasse. 7 Een lamp die aan de wand beves tigd wordt en veel licht geeft boven een tafel bij een stoel. Een aardige oplossing om de strakke opvatting een lamp precies midden in de ka mer te hangen te omzeilen. 8 Kleine klokjes die maar heel wei nig plaats vergen, duidelijk de tijd aangeven en die door vorm en kleur in een modern interieur leuk zullen kunnen combineren. 9 Een kostbare kristallen kroonluch ter, zoals dit kaliber lampen nog altijd genoemd worden. Een fraai exemplaar dat zich heel goed in een klassiek, maar ook wel in een mo dern interieur thuisvoelt. 10 Een moderne lamp in een popu laire prijsklasse van geverfd hout, in oranje, rood. groen of naturel. 11 Een hypermodern gecombineerd kook- en eetservies, is het laatste nieuws op het gebied van de potjes en pannetjes Het eetservies is van porselein, de koekepan met deksel (.lekkere hapjes pan' heet dat tegen woordig), de pannen en een fondue set zijn van emaille. De kleuren, groene en oranje ballen op een wit Plafond, zijn bijzonder goed op el kaar afgestemd; dat heeft ongetwij feld heel wat denkwerk in de be trokken fabrieken gekost. 12 Een hele nieuwe vorm voor een Engels (bonechine) servies: een op volger voor de ronde klassieke lij nen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 21