CLAPEN ALS EEN OLIESJEIK!? LEEFBAARHEID VOOR ONZE KINDEREN WILS GORDIJNSTOFFEN: VOOR ELK WAT WONEN provinciale zeeuwse courant woensdag 7 oktober 1970 Mist u dat, historisch bekeken, het bed, of eigenlijk de hele slaapkamerinrich- ting een .mode'-gevoelig artikel is? Onze jlaapgewoonten veranderen steeds, ook al is het langzaam. Uiteraard zijn alle woninginrichtingsartikelen niet zó aan mode onderhevig als de lengte van een rok, maar toch vallen er wel degelijk trends te onderscheiden die voor iedere kooplustige consument, die ,bij' wil blij ven van belang zijn. Merkwaardig genoeg vielen de verander ingen in de meubelstijlen vroeger al samen met veranderingen in de muziek, dc mode, de kunst enz. Zo veranderde ook steeds de functie van dc slaapka mer. In de tijd van de barok werd de slaapkamer gebruikt als een sociale ontmoetingsplaats, althans in hogere kringen. Bekend in dit opzicht is het Jever du roi', het ochtendeeremonieel waarbij de .Zonnekoning', Lodcwijk XlV, audiëntie hield in zijn slaapkamer, of eigenlijk meer slaapzaal. In de negentiende eeuw daarentegen was het praten over slapen praktisch taboe zodat in die tijd ook weinig aandacht werd besteed aan de inrich ting van de slaapkamer. Een degelijk bed, een wastafel met lampetkan (ook het bad was nog lang geen gemeen goed) was zo'n beetje de hele inrich ting. Jammergenoeg bleef ook een groot deel van deze eeuw deze puritein se gedachtengang, om vooral de slaapka mer als een stukje prlvé-domein te zien nog lang in ons .onderbewuste' hangen. Langzamerhand echter beginnen we te beseffen dat de slaapkamer een groot stuk van je huis is dat je, vooral nu, best kunt gebruiken als een stukje ex tra woonruimte en dat daarom ook best wat functioneler en vooral ook wat mooier ingericht kan worden. Men mag of kan het slaapgedeelte van een huis best in een open verbinding (zonder deur) laten staan met de rest van de leefruimte, maar uiteraard is niet iedereen daar voor te vinden Niet'iedereen voelt er voor om van zijn slaapkamer een deel van de huiskamer te maken waar iedereen vrijelijk in en uit kan lopen en verblijven. Immers iedereen heeft ook wel eens behoefU aan een beetje privacy. Om van de slaapkamer een leefbaar geheel te maken hoeft men er niet persé een stukje woonkamer van te maken. Men kan het ook op een andere manier aanpakken. Er zijn heel veel moderne slaapkamercombinaties te koop en bijvoorbeeld ook hele aan- bouwsystemen waardoor de vaak maar beperkte ruimte van een slaapkamer op een prettige wijze benut kan worden. In die slaapkamercombinaties zit mees tal een ingebouwde (of los verkrijgba re) toilettafel voor mevrouw. Er zijn ook combinaties met een losse, aan te bouwen schrijftafel of werktafel en zo valt er gemakkelijk een harmonieus geheel te maken met de rest van de kamer. Natuurlijk kan men het ook wat min der .verstandelijk' en wat gevoelsmati ger aanpakken bij de inrichting van de slaapkamer. Wie héél comfortabel wil slapen kan nu in allerlei standen ver stelbare bedden krijgen, zowel in een éénpersoons- als in een lits-jumeauxuit- voering (die dan afzonderlijk van el kaar zijn te verstellen). Je kunt dan beiden naar eigen inzicht je bed stel len om zo prettig mogelijk te slapen of alleen maar lekker te relaxen. Volkomen onpraktisch maar wel super- romantisch is een rond bed, als een soort slaapeiland midden in de kamer. Het is geloof ik onnodig om te stellen dat je wel over een hele forse slaapka mer moet beschikken wil je zo'n bed met een doorsnee van ruim twee meter kunnen plaatsen, maar wie er wat voor voelt om zijn huis een beetje filmster allure te geven, of wie gewoon vindt dat hij het recht heeft om als een Oosterse vorst te leven (en wie wil dat eigenlijk niet?) moet het gewoon doen! KLEUR Laten we toch maar met beide benen op de grond blijven. Hoe breng je wat meer fantasie in je slaapkamer? Allereerst de sprei. Wist u dat er een boel leuke kleurige en stevige spreien zijn die het bed tot een ook buiten het slapen bruikbaar geheel (waar je ook lekker languit met je kleren aan op kunt liggen) maken? Wilt u het bed toch alleen maar als bed beschouwen, er zijn ook een heleboel kleurige lichtere spreien, je kan geloof ik nog beter van beddecoraties spreken, op de markt, die een extra gezellig tintje aan de slaapka mer kunnen geven. Uiteraard speelt ook de verdere aankle ding van de slaapkamer mee in het geheel. Voorwaarde is geloof ik wel dat er een voldoende en praktische verlich ting is, met voor elk een apart lees lampje boven het hoofd, en verder na tuurlijk wat meer lampen dan gewoon lijk. Een paar wandlampjes geven al gauw meer sfeer dan één hanglamp in het midden van de kamer. Uiteraard besteedt u ook zorg aan de stoffering. Stoffering is, vooral, een kwestie van eigen smaak. De .Gulden' regel is, ondanks dat, toch wel dat de stoffering vooral niet te opdringerig mag zijn. Er wordt immers ook gesla pen en gerust in de slaapkamer. Daar om ook brengen de meeste tapijtfabri kanten speciaal slaapkamer tapijt dat in pasteltinten is uitgevoerd. Meestal is de kwaliteit van dit tapijt wat lichter dan voor de huiskamer gebruikelijk is (en daarom ook goedkoper). Om meer sfeer in uw slaapkamer te brengen hoeft u niet persé slaapkamertapijt te nemen. De goedkoopste oplossing, die ook mooi en sfeervol kan zijn, bij een juiste kleurenkeuze, is toch nog altijd de harde vloerbedekking, zoals vinyl op vilt, kruk- en gewoon linoleum, viltzeil en dergelijke. Deze viltzeil en linoleum- soorten zijn ook in allerlei .mode' tin ten en in verschillende dessineringen verkrijgbaar en de .koude' harde vloer bedekking is in een goed verwarmd huis heus niet zoveel kouder dan tapijt. U kunt dus net zo goed uw keuze een beetje van uw eigen inzicht en porte monnee af laten hangen, alhowel een los hoogpolig tapijtje of zo'n wasbaar getuft kleedje natuurlijk nog wel een extra luxe tintje aan die slaapkamer meegeeft. Over het andere slaapkamermeubilaii hebben we het nog nauwelijks gehad. Belangrijk is vooral dat u ook op uw gemak in uw nieuwe leefruimte kunt zitten. Een gemakkelijke stoel in de slaapkamer is geen overbodige luxe maar gewoon een heel prettig iets. Lekker even in een gemakkelijke stoel uitblazen of nog lekker even voor het naar bed gaan een muziekje beluisteren kan dan ook in de slaapkamer. U hebt toch al een draagbare radio en mis schien wel een draagbare tweede tv. Wie op deze manier van zijn slaapka mer een tweede verblijfplaats maakt waar het gewoon prettig toeven is, zal daar zeker geen spijt van hebben. Uw huis dat meestal toch al te klein is kan door het gebruiksklaar maken van uw slaapkamer weer een beetje groter worden. Er wordt de laatste jaren meer over .Het Kind' gepraat, dan er ooit gedaan is. Het Kind met hoofdlet ters, omdat een kind belangrijk is en ook de moeite waard is om over te praten. We praten over z'n mogelLjkheden. z'n moeilijkheden, z'n karakterstructuur en hoe wc al deze dingen in goede banen kunnen en moeten leiden. De bron van dit alles ligt voor een groot deel bij ons, bij de ouders en niet bij psychologen en onderwijzers, hoenel hun hulp vaak onmisbaar lijkt te zijn. We moeten in de eerste plaats zorgen voor leefbaarheid in ons gezin, in ons huis. Een kind heeft dat net zo goed nodig als wij volwassenen die vaak denken, dat onze problemen veel groter en moeilijker zijn dan van een kind. Eigenlijk moeten we in de schoenen van onze kinderen gaan staan om precies hun wensen en verlangens te kennen, om ons te herinneren, wat onze wensen en verlangens waren, twintig of dertig jaar geleden. Eén van die wensen was toch ongetwijfeld de mogelijkheid om ons eens terug te kunnen trekken in onze eigen ruimte, waar we ons ongestoord konden overgeven aan schelden op de hele wereld en aan grootse fantasieën die nooit zijn uitgekomen Gek hé, maar dat kind van negen of veertien jaar wil weer precies hetzelfde! EIGEN KAMER Een eigen ruimte, een eigen kamer: leefbaarheid! Hebben we een huis, waarin we onze kinderen hun eigen kamer kunnen geven, dan is dat heerlijk en het begin van onze genoemde .leefbaarheid.' De ervaring leert echter dat als de omstandigheden de kinderen eigen kamers biedt, dat deze vertrekken meestal wor den ingericht met het hoogst noodzakelijkste en dan liefst zo goedkoop mogelijk. Soms kan dit niet anders, maar in veel gevallen beseffen de ouders niet, dat het belangrijk is, dat een kind leert wonen. Het is een bezigheid, die we ons hele leven moeten volhouden! Allereerst het bed. Vroeger was het opklapbed de meest begeerde oplossing (de kamer was overdag zo lekker ruim). Maar of het wel zo gezellig stond? Tegenwoordig wordt dit bed vaak vervangen door een modern divan- of bankbed. Een smal bankbedje kan overdag dienst doen als zitbank, wat heel gezellig staat en tevens weer enkele zitplaatsen biedt, die we anders met een serie stoelen zouden moeten zien te krijgen. Willen we het bed op deze manier benutten, dan moeten we een type kiezen met een houten bodem of een versterkte spiraal, die weinig inzakt. Hierop leggen we dan een polyether schuimmatras. Matras en dekens kunnen we afdekken met een leuke lap meubel stof, die goed wasbaar is. Of eventueel dezelfde stof als de gordijnen, wat eeq leuk effect kan geven. Op het bed leggen we een paar sierkussens, zodat het gezellig wordt. Moeten er twee kinderen op de kamer slapen, neem dan twee bankbedjes, als de kamer ruim genoeg is. Een stapelbed wordt eigenlijk alleen maar geprefereerd door de kleinere kinderen en dan moet u weer uw hart vasthouden, dat de .bovenligger' er in een wilde bui niet uitduikelt! We kunnen de muur achter het bed beschermen door er plastic leer op te plakken of gebruik maken van hardboard, triplex, een leuke lap of een paar baantjes Rollywood. Hebben onze kinderen een eigen kamer, dan kunnen we ook van hen eisen, dat ze daar hun huiswerk maken en hun knutselarijen botvieren. Blij ven ze in de woonkamer, dan wordt het toch tersluiks tv-kijken of gesprekken-meeluisteren! We moeten daar om zorgen voor een klein bureautje of een tafel met hoge stoel. Is de kamer wat aan de kleine kant, dan kunnen we volstaan met een schrijfklep, die eventueel neergeklapt kan worden. Voor knutselende jongens is een stevige beuken tafel meer geschikt dan een elegant bureautje. We moeten eigenlijk al heel vroeg beginnen met de kinderen dingen voor him kamer te geven, al dan niet op verjaardagen en met andere feestelijke gelegenhe den. Dan zullen zij het in later jaren vanzelfsprekend vinden, dat een stoel of een wandrekje een gewaar deerd cadeau is en niet een noodzakelijkheid, die er buiten een feestelijke dag ook wel gekomen zou zijn! ZITJE We kunnen van de slaapkemer een zit-slaapkamer maken door er een gezellig zitje te plaatsen, in de vorm van een paar rotanschelpjes of tenen kuipjes. Ook de goedkopere vlinderstoelen zullen een gretige aftrek vinden, omdat je er zo lekker nonchalant in kimt .hangen', en de uitneembare .Safari' stoel is ook een gewild model in allerlei vrolijke kleuren verkrijg baar. Linoleum is een van de beste materialen als vloerbedekking voor kamers van kinderen. Mits goed gelegd is het praktisch onverslijtbaar, er zijn vrijwel geen vloeistoffen, die linoleum aantasten. Een goede schoonmaakbeurt en het ziet er weer uit als nieuw. Voor de gezelligheid kunnen we er een leuk kleedje op leggen. Zoals we al zeiden, moeten we tijdig beginnen aan de inrichting van de kamers van onze kinderen. Niet alleen omdat het goed is voor de kinderen, maar ook omdat wij op deze manier de onkosten zodanig kun nen spreiden, dat we er nauwelijks iets van merken. Een peuter van drie jaar heeft nog geen boekenkast nodig, maar wel een speelgoedkastje. Fauteuiltjes heb ben pas zin als de kinderen een jaar of tien zijn geworden. We moeten bij deze inrichting steeds voor uit denken, want kinderen zijn snel groot! Heel belang rijk is dat we de kinderen zelf mee laten beslissen, vooral wat kleuren betreft. Heeft uw zoon een voor liefde voor rood, gun hem dan ook dat rood, al staat u er zelf huiverig tegenover. Het is zijn kamer, hij moet er zich gelukkig voelen. Het gaat om de kamers van kleinere kinderen, onder zoek dan of er geen gevaarlijke dingen aanwezig zijn, zoals stopcontacten, die op grijphoogte zijn geplaatst. Er zijn plaatjes in de handel, waarmee een stopcontact kan worden afgeschermd. Ook de eventuele warmte- cheltjes dus! bron mag geen gevaar opleveren, geen open straalka- Voor de kleinsten liever geen kasten en laden, dat is ook niet helemaal ongevaarlijk. Een paar leuke lamp jes (Dit geldt weer meer voor de wat oudere kinderen) zullen allicht de sfeer verhogen. Op deze eenvoudige wijze kunnen we van een kinderslaapkamer een leef ruimte maken, waar ze graag willen wonen. Het is echt niet onze bedoeling om van de kinderen .holbewo ners' te maken, die zich altijd maar afzonderen, maar elk kind heeft op gezette tijden behoefte aan alleen zijn. aan .overdenkingen' en welke ruimte is daar beter geschikt voor dan een eigen kamer? In deze bedbank zijn een heleboel nuttige laden weggewerkt. Heerlijk om veel speelgoed in op te bergen. Een paar eenvoudige plankjes geven ruimte om wat leuke aanwinsten, boeken en allerlei kleine dingetjes, uit te stallen. (Foto: Draion) wering te nemen, bijvoorbeeld Luxa flex. Luxaflex is er nu ook in allerlei moderne, hippe kleuren zoals oranje en paars. Ideaal dus als achtergrond voor een half-transparant gordijn! In opkomst zijn de rolgordijnen die ook weer zo'n achtergrondfunctie heb ben voor een transparante decoratie- stof en die bovendien ook als een vorm van zonwering kunnen worden ge bruikt. Ook deze rolgordijnen zijn in alle maten en prijzen voorhanden. Sinds kort brengt ook Luxaflex derge lijke rolgordijnen op de Nederlandse markt, al weer in verschillende moder ne kleuren. Leuk gek is ook de total-look voor slaapkamers en badkamer die wij bij Wyers zagen. De Cannon collectie royal family' omvat ondermeer badkamer kleedjes, handdoeken sprei, gordijnstof en een badjas (jurk) allemaal met een zelfde kleurige bloemmotief. Een hele vrolijke total-look' die je tot in het waanzinnig consequente door kan voe ren omdat je van de gordijnstof alles kan maken dat niet kant en klaar in de collectie zit. Wie zich in de drukstoffén wil verdie pen die er verder nog op de markt zijn moet daar maar een maandje voor uittrekken. Er zijn er te veel om op te noemen. Een uitzondering maken we nog graag even voor de drukstofjes voor de kinderkamer Bijna alle popu laire striphelden worden wel eens ver eeuwigd op een kinderkamergordijn. Eén van de laatste .toppers' zijn de Smurfen die welbekend zijn. doordat ze ook voor een benzinemaatschappij zijn geadopteerd. De Mol-smurf, de pret- smurf de snoep-smurf en de grote smurf u vindt ze allemaal terug op dit kleur rijke kinderkamergordijn. Wilt u eens wat anders, iets exclusiefs? Het is er allemaal. Maak eens een nieuwe ontdekkingstocht door gordij- nenland. U vindt er vast wat van uw gading! Voor de kinderkamer is dit kleurige .Smurfengordijnstofje' uit de collectie Aristo-krimpvrij van Wyers, Amsterdam. Deze populaire striphelden die maar één werkwoord kennen, .het smurfen', kun nen een kamertje van baby of kleuter een beetje .opsmurfen'. Wij zouden zeg gen: .smurft' u ook eens zo'n vrolijk stripgordijn. Andere motieven voor de kinderkamer zijn de fabeltjeskrant. Do nald Duck en Nijntje voor de aller kleinsten). (Foto Wyers. Amsterdam) Wie wil slapen als een vorst moet zo'n rond filmsterrenbed nemen. Uiteraard is dit een kostbare geschiedenis en niet geschikt voor klein- behuisden. Toch ziet u hiér wat er mee wordt bedoeld als we zeggen dat er in de slaapkamer méér kan worden gewoond. Het zitje en de bijzettafeltjes zijn bijvoorbeeld zaken die je in iedere goed ingerichte slaapkamer zou moeten kunnen vinden. die nu net bedoeld zijn voor degenen die van iets opvallends houden. Wat vindt u bijvoorbeeld van gordijn stoffen met als motief levensgrote ro mantische meisjes. Of van hele grote tandraderen? Een grootmeester in het ontwerpen van dergelijke (handdruk)- stoffen is de Weense textieldrukker Kindermann die allerlei meer dan le vensgrote of levensgrote motieven ge bruikt voor zijn stoffen zoals thonet- stoelen, renbaanbezoekers uit de vorige eeuw, geometrische motieven e.d. Zijn ontwerpen zijn vooral geïnspireerd door de Jugendstil wat natuurlijk nu vreselijk actueel is. Wie het nog exclu siever wil doen kan een zogenaamd .ikdessin' bestellen. In een vertrokken schaakbordmotief kan in een medaillon een portret (ieder willekeurig portret zelfs, op bestelling) worden geprojec teerd. Gek genoeg zou je denken dat deze motieven wel heel lawaaiig zullen zijn of zelfs kitscherig maar dat zijn ze helemaal niet. Ze zijn vrij bescheiden van lijn en doen het geweldig in een modern, ietwat romantisch interieur. TRANSPARANT .IN' zijn ook de transparante en half- transparante gordijnstoffen, zowel de grofgeweven types als de bedrukte half- transparante stoffen. Soms dienen deze transparante stoffen als een tussenvorm tussen gordijn en vitrage, soms zijn ze ook echt bedoeld als overgordijn (vooral de zwaardere kwaliteiten). De half-transparante deco- ratiestoffen zijn te combineren met vi trage, de lichtere stoffen ook met een effen overgordijn. Er kan op deze ma nier een leuk tweekleuren effect wor den bereikt. Wie als overgordijn alleen een half-transparant gordijn wil zou ik aanraden daarnaast een moderne zon De Kindermann-drukstoffen hebben vaak een levens groot motief, zoals deze marionetten, Er zijn ook non- figuratieve motieven, bestaande vit grote vloeiende lij nen en vlakken. (Foto: Wyers, Amsterdam) Total-look voor de slaapkamer en de badkamer. Deze Cannoncollectie omvat bijna alle textiel bestemd voor bad- en slaapkamer. Misschien een rappig idee voor u? (Foto: Wyers. Amsterdam Fijn eigenlijk dat men bij de inrichting van een woning zo verschrikkelijk veel keus heeft. Neem nou alleen maar het aantal modellen stoelen waaruit men kan kiezen. Er is een variatie die het eigenlijk onmogelijk zou moeten maken om te kiez enomdat je je voortdurend voelt als een ezel tussen een zee van hooibergen. Ook ln gordijnstoffen is er zo'n gezellig grote keus en wie dan ook gordijnstof fen moet gaan kiezen, omdat zijn huis eens aan een verjongingskuur toe is, of omdat er verhuisd of opnieuw ingericht moet worden moet zijn ogen eerst eens goed de kost geven! Nu staat bij de meesten wel vast wat ze eigenlijk graag willen. De een wil een dichte stevige gordijnstof, die toch gemakkelijk valt te onderhouden, de ander wil een lichte kleurrijke stof en weer een ander wil een transparant of half transparant gordijn. Er zijn zelfs mensen die helemaal geen gordijnen willen wat toch vreselijk kaal en onge zellig is. Of ie nu een velours gordijn kiest of een wollen stof, linnen of katoen, in alle soorten heb je leuke kleurstellingen, motieven en patronen. Dralonvelours is er nu bijvoorbeeld al in een heleboel moderne kleuren. Voor al in drukstoffén (machinaal of hand druk) is er een hele grote variatie. U zult versteld staan van de keus die u bij elke woninginrichter zult vinden. Mocht u daar nóg niet genoeg aan hebben dan kan u vaak op introductie van uw woninginrichter een toonzaal van een woningtextielgrossier bezoeken. Uiteraard is de keuze die u daar vindt nog vele malen groter. Je vindt er bijzonder mooie stoffen, maar vaak ook heel aparte ja zelfs gekke dingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 19