OPBERGPROBLEMEN WONEN provinciale zeeuwse courant woensdag 7 oktober 1970 De helft van de Nederlandse bevolking zit de helft van de dag. We zitten bij het eten, we zitten op kantoor, we zitten in de auto, we zitten 's avonds, op visite of aan de buis. We eten te veel, we zitten te veel, we lopen te weinig en we spor ten te weinig. Daarom zijn er trimclubs gekomen, worden er meer fietsen gekocht en bloeien de wandelverenigingen. Maar als we na het trimmen, fietsen en wandelen toch weer een paar uur ontspannen kunnen zitten, moeten we goóed kunnen zitten. KWALITEIT EN VORMGEVING Een goede stoel moet in de eerste plaats goed zitten, de vormgeving hoort pas op de tweede plaats te komen. Dat wil niet zeggen dat men genoegen hoeft te nemen met de meeste traditionele vormen, want ook een uitzak' een ruime zak in canvas of leer gevuld met polythy leen, die zich helemaal naar het lichaam vormt leent zich uitste kend voor een uurtje relaxen. Zo'n zitzak is wel erg laag. zodat het ouderen vaak veel moeite kost om te gaan zitten en ook weer om overeind te komen. De prijzen van deze zitmeubelen variëren sterk, ze lopen uiteen van zes- tot achthon derd gulden ruim twe canvas exemplaar. Moderne meubelen hebben de naam duur te zijn, maar het is beslist geen wet van Meden en Pe een nieuw Italiaans ont werp met een speelse bak in een roze-rode kleur, is wél prijzig, maar is dan ook voorzien van echte rund lederen kussens. Ook het eetkamerstoeltje, een door dachte staalconstructie, heeft een rundleren zitting. POLYESTER plastic even wennen. Een paar jaar geleden nog was er in de zeilerswe reld ook een controverse tussen de voorstander van polyester als bouw materiaal voor boten en de voor standers van het levende materiaal: hout. Nu zijn praktisch in elke pere boten die worden gebouwd, van gewapend polyester en niemand weet meer beter. Een houten boot is trouwens nu veel duurder. MODERN W: s" ïïwiiaiii imii i F Kunststoffen gaan onmiskenbaar een steeds groter plaats in ons dage lijks leven innemen. Ook in ons da gelijks leven zijn de kunststoffen, praktisch door de keukendeur, bin nen geslopen. Wie heeft er niet ten minste een keukentafeltje met een formica of een ander hardplastic blad in huis? Hoeveel gebruiksvoor werpen zijn al niet van de één of andere vorm van kunststof ge maakt? Merkwaardig eigenlijk dat velen dan toch nog steeds niet zo aan het polyester meubel schijnen te willen. Ook voor meubelen worden allang verschillende soorten kunst stoffen gebruikt, maar .plastic' néé dat wil de doorsnee huisvrouw nog niet. Er zal hierin wel verandering ko men. Er komen steeds meer goede polyester meubelen op de Neder landse markt, die qua vormgeving en eigenschappen niet voor het hou ten meubel hoeven onder te doen. Nog niemand heeft er bezwaar te gen gemaakt dat zijn bank is gevuld met kunststof (polyethyleen of iets dergelijks), van stoelbekleding we ten we vaak nauwelijks of die van leer of kunstleer, van wol of kunst vezels is gemaakt. Maar zodra de eigenlijke romp niet van gezellig, oerdegelijk en huiselijk hout is. dan heet het meubel gauw koud en onge zellig. Natuurlijk moet een materiaal als Is polyester eigenlijk wel zo koud? Ook met polyester kun je heel veel doen. Het kan practisch in elke kleur worden gefabriceerd (zelfs met een houtmotief), het kan in elke vorm (ook in klassieke vorm) worden gemodelleerd. Ongetwijfeld, ze zijn er zelfs al, komen er dan ook klassieke meubels van kunststof op de markt, die dan voor het oog niet of nauwelijks van houten meu belen te onderscheiden zijn. Uiteraard leent polyester zich, als materiaal, het beste voor moderne vormgeving en het materiaal is een uitdaging voor progressieve ontwer pers. In polyester zijn modellen rea liseerbaar, die in hout niet of alleen moeilijk en kostbaar gemaakt zou den kunnen worden. Ook het werken met polyester meubelen in het inte rieur zou eigenlijk een uitdaging moeten zijn, Een uitdaging voor jon ge mensen om met zeer moderne meubel en een huis ouderwets gezel lig in te richten. Wie er wat voor voelt om te experi menteren, en het gros van de consu menten een vijf- of tiental jaren vóór te zijn kan nu al vrij goedkoop uit verschillende mooie progressieve polyestermeubels kiezen. Natuurlijk hoeven niet alle meubels in uw huis van polyester te zijn. Een polyester kuipstoel, een polyes ter tafeltje etc. etc. kunnen óók als eenling in een modern interieur bij zonder decoratief zijn. En bij een goed ontwerp zult u, bij een polyes ter stoel net zo tevreden zijn over het zitcomfort als bij een moderne fauteuil uit klassiek materiaal. Polyester meubelen moeten, om be taalbaar te blijven, in grote series worden gemaakt. Een ontwerp voor een polyester meubel moet, daarom alleen al, internationale allure heb ben omdat de .Nederlandse markt' te klein is voor e gressief meubel. I zijn een ontwerp Ze passen in elk en zijn ook bijz< zakelijk gebruik, voor andere pla sen aan de geb meubel worden van polyester is kleuren kan wo: (de laatste pi ren slijten niet. polyestermeubel nii oppervlak moet du: ontzien, dat doet uw houten meubel o In de meeste woningen is het een groter probleem, waar kleding, speelgoed, schoenen, boeken, tent en toebehoren, kleurboeken, voetbal, poppen plus kleertjes, een plaats moeten krijgen, dan het neer zetten van een bed, tafel of stoelen. Voor de meube len heb je als gegeven de beschikbare vloeropper vlakte, je kient precies uit hoe alles als een legpuz zel in elkaar te passen is en dan liefst een beetje speels en plezierig. Een enkele maal zoek je het in de hoogte met een stapel- of kantelbed. maar als de zaak eenmaal staat, is het uit met de problemen. Dat is natuurlijk niet helemaal waar. Soms is de woning werkelijk zo klein, dat het zelfs mei drie bedden boven elkaar nog woekeren met de ruimte blijft. Maar de grootste ellende ontstaai ook daar. door de zaken waarmee groot en klein in het gezin zich al dan niet noodgedwongen omgeeft Bij de woninginrichting en in zaken met huishoudelijke artikelen verschijnen steeds meer kleimneubelen en handig heidjes, die tegemoet komen aan het verlangen opgeruimd door her. leven te gaan. Twee schoenenzakken boven elkaar aan de kastdeur geplakt en de hele voorraad sokken en kniekousen hangt overzichtelijk voor het grijpen. Een draad mandje voor washandjes, een ander voor gymbroeken, nog een voor de collen in allerlei kleuren, die de jeugd zo graag onder wintertruien draagt. Er zijn mogelijkheden genoeg en het ruimt, allemaal lekker op. KASTEN EN LADEN Maar nu de kinderkamers, daar kom je voor speelgoed en paperassen en pruldingen met draadmandjes alleen niet klaar. Afhankelijk van de situatie en de kamerindeling, kan een wandstellmg uitkomst bieden. Veel vakken, voor boeken en poppen, dozen met spellen, de racebaan, bouwdoos, kinderserviesje. Maar vooral een paar dichte vakken, alstublieft, om meer dan een reden. De belangrijkste is, dat elk kind een eigen kastje moet hebben. Een plekje waar niemand ongevraagd aan mag komen, waar je een fijne tekening bewaart, een mooie duiveveer, een spiekbriefje van school, dat zo grappig was. je poëzie-album of je dagboek, kortom waardevolle voorwerpen. Een andere reden voor afgesloten vakken in de kinderkamer is de esthetische aanblik. Je kunt een weinig poetserige moeder hebben, die liever pannekoeken bakt en je vriendjes trakteert, je l'.unt alles wat los en vast zit mee naar huis mogen s'epen, tot dooie kikkers aan toe, maar op een zeker moment krijgt zelfs een kind een opgesloten, benauwd gevoel, wanneer bet louter door rommel is omringd. Er moet enige oide zijn, zeker in een kinderkamer, anders kun je door de bomen het bos niet meer zien. Dichte vakken dus voor de kleine prutsdingen. speelgoed en snuisterijen. En niet denken, dat 't met gordijntjes leuker staat. Dat wordt altijd een treutelig gedoe en tien tegen één steken er toch dozen of stokken naar voren, zodat het gordijn een en al bobbel wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 17