OKTOBER AC TIE-VERKOOP 11 3 3 N O al sinds 1883 BIJOU V de UTRECHT, zekerheid+winst Middelburgse bebouwing via Klarenbeek naar St-Laurens W SUPERKOOPJES VRIJ RONDKIJKEN 1 spectaculaire aanbiedingen r- PLAN 1200 WONINGEN TE BR1GDAMME NOG GEEN KANS EIGEN DIENST VOOR OPENBAAR VERVOER AFDELING ZEELAND VANP.C.B. WEGVERVOER VIERDE 20e JAAR Reünie R'70 voor oud-leerlingen De Ruyterschool 12PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 OKTOBER 197o De gehele maand oktober PROFITEREN van onze Vrijdag 9 oktober de gehele dag gesloten 1 Brouwenaar v. d. Kamér Langeviele 4-6-8 Pottenmarkt 22 MIDDELBURG Telefoon 2670 Onder invloed van de MIDI- MAXI-MODE is de wat grotere SCHOUDERTAS dit najaar favoriet. Suède-leer is het voornaamste materiaal voor de jeugdige modellen franje, tassen. BIJOU brengt bijzondere tassen bijzondere modellen uit alle mode centra van Europa. Prijzen: 19,90 - 39,90 Wilt u een eigen aparte tas? Komt u dan eens rondkijken in onze speciale franjetassen- afdeling. DE TASSENZAAK VAN ZEELAND. Lange Delft 44/ hoek Segeers- straat 4a. Middelburg. i Winstdeling lijkt ineens iets nieuws te zijn. Maar dat is het allesbehalve. Want de UTRECHT heeft al sinds haar oprichting in 1883 in de statuten staan, dat verzekerden récht hebben op een aandeel in de winst! Over1968 heeft de UTRECHT 11,2 miljoen gulden aan de houders van winstdelende polissen ten goede laten komen. Dat is volgens het verslag van de Verzekeringskamer over dat jaar 28,5% van het totale winstbedrag dat alle levensverzekerings maatschappijen (56 in getal!) aan hun V V individuele verzekerden beschikbaar stelden. Uit de winst over 1969 ging in totaal 18,9 miljoen gulden naar onze verzekerden. Dat is het hoogste bedrag dat ooit in Nederland als winstaandeel ter beschikking werd gesteld. Winstdeling is voor ons niets bijzonders. Een doodgewone zaak bij de UTRECHT. We hebben er dan ook nooit veel tam-tam over gemaakt. Maar 't is natuurlijk wél belangrijk voor u om dit te weten als u een levensverzekering kiest. Vandaar deze advertentie... N.V. Levensverzekering Maatschappij Utrecht, Leidseweg 2, Utrecht. De UTRECHT is lid van AMEV-groep, waartoe ook o.a. de HOLLAND (schadeverzekering maatschappij) en het Algemeen Beleggings Consortium (VerMenigGuldenPlan) behoren. MIDDELBURG De ontwikke ling van het dorp Sint-Laurens zal zich in eerste aanleg op Brig- damme richten. Er is hier een woonwijk gepland met ruimte voor de bouw van twaalfhonderd wo ningen. Dit plan sluit aan bij de ontwikkeling in het plan Klaren beek. Vanuit het plan Klaren beek II zal de bebouwing dan in de richting van het dorp Sint- Laurens komen. Deze toekomst visie werd door burgemeester drs P. A. Wolters van Middel burg toegelicht op een ontmoe tingsavond voor de inwoners van Sint-Laurens, belegd in het wijkcentrum aan de Van Citter- straat. De avond was vooral belegd om de inwoners van Sint-Laurens gelegen heid te geven hun wensen en proble men voor te dragen, waartoe mede aanwezig waren gemeentesecretaris mr J. Hooij, de in Sint-Laurens woon achtige raadsleden A. Bergsnoeff (ar) en M. Vinke (chu) en de voorlich tingsambtenaar van de gemeente Mid delburg, de heer R. Mondeel. Een interessante mededeling deed bur gemeester Wolters in deze drukbe zochte bijeenkomst, toen een vraag werd gesteld over het openbaar ver voer en hij ontvouwde, dat samen met Vlissingen onderzoekingen zijn gedaan naar de mogelijkheden van een eigen gemeentelijk openbaar vervoer. Een dergelijke .eigen dienst' vraagt echter een bepaalde grootte van de gemeen te, waarbij men toch wel moet uit gaan van een minimum van 70 a 80.000 inwoners. Middelburg en Vlis singen komen samen wel aan zo'n 70.000 inwoners, maar ze liggen voor shands nog juist te ver uiteen om van één stad te kunnen spreken. Andere punten, die aan de orde kwa men waren het clubhuiswerk voor de jeugd in het wijkgebouw, de accom modatie van het sportterrein het ontbreken van parkeergelegenheid de riolering, de openbare verlichting langs de Noordweg en het gemis aan een telefooncel in de kom van het dorp, waarover al veel vruchteloos overleg is geweest met PTT Riolering Ten aanzien van de riolering kon de heer Wolters meedelen, dat het plan er is: de kosten zijn op 400.000 geraamd en het is thans alleen een kwestie van financiering. Middelburg is bezig deze financiering via een bur gerzinlening rond te krijgen. De aan leg van de riolering staat op de prio riteitenlijst. ,Wc hopen het plan in 1971 rond te krijgen' aldus de burge meester. De heer Wolters kon geen gemeente lijke interventie toezeggen bij een vraag, die opnieuw het openbaar ver voer betrof. Het ging om de aanslui ting van de autobusdiensten naar Sint-Laurens op de aankomst van de treinen in Middelburg. Hierbij zouden zich wachttijden van drie kwartier voordoen, maar drs Wolters vond dit meer een zaak voor overleg tussen de wijkvereniging en het Streekvervoer Walcheren. Wél een toezegging tot in terventie van gemeentezijde kwam er uit de bus toen het punt telefooncel in de dorpskom aan de orde werd gesteld. Hiervoor heeft al een dames comité geijverd, er zijn hantekenin- gen verzameld, maar PTT heeft tot tweemaal toe geweigerd met het argu ment dat de cel hier niet rendabel zou zijn. De burgemeester zegde toe. dit bij PTT te zullen aansnijden. Be halve voor parkeergelegenheid bij het sportterrein de vraag is op een uitgave hiervoor op dit moment ver antwoord is, zo bleek uit het ant woord werd er door vertegenwoor digers van de sportverenigingen ge pleit voor een sportzaal te Sint-Lau rens. één van de acht, die in de sportnota genoemd worden als te ver delen over Middelburg. Voor een der gelijke gymnastiekzaal belek echter een inwonertal van 4000 vereist te zijn. Nu er echter 1200 woningen bij Brigdamme gepland zijn. bestaat de mogelijkheid, dat dit in de toekomst toch tot de mogelijkheden gaat beho ren. Een andere wens betrot de verbete ring van de bestrating van het gedeel te Noordweg tussen de Noordsingel en de vroegere gemeentegrens. Hier bij werd de toezegging gedaan, dat dit zal worden bezien bij het vaststel len van de prioriteitenlijst. Het ge meenteraadslid de heer Vinke vulde hierbij nog aan, dat de moeilijke situ atie hier de flessenhals mede zal verbeteren, als de rij oude wonin gen aan het begin van de Noordweg, waar het plantsoen van het Jacob Roggeveen komt alsmede parkeerha vens. wordt afgebroken. In een inleidend woord had burge meester Wolters gesteld, dat het er thans, na de herindeling, waarbij de bijna 2000 inwoners van Sint-Laurens bij Middelburg kwamen, om gaat de zaken in het grotere geheel van de nieuwe gemeente in te brengen. Hij schetste de voor- en nadelen. Vroeger had Sint-Laurens een eigen bestuur en gemeentelijke apparaat, beide gemak kelijker te benaderen. Een voordeel EXAMENS Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam slaagde de heer W A. K. Laur'ense, vroeger wonende te Ooster- land, voor het, doctoraal-examen in de economische wetenschappen. Drs. Lau- rense is inmiddels benoemd tot refen- daris tweede klasse bij het- directo raat generaal voor begrotingszaken bij het ministerie van financiën te 's Gravenhage. van de nieuwe toestand is, dat in het grotere verband alllerlei zaken gemak kelijker verwezenlijkt kunnen worden. Activiteiten De heer Vinke schetse \ervolgens de totstandkoming van het wijkgebouw en de activiteiten van de wijkvereni ging, die na de oprichting al snel contact opnam met b en w van Mid delburg. De vereniging, die direct de oprichting reeds enkele honderden leden telde kon met geld van de gemeente Middelburg een speeltuin opbouwen, waarbij ruimte werd ge vonden voor een omheind trapveld. Veel mensen hebben hieraan geld, an deren hebben er hun werkkracht aan gegeven. Gelijktijdig kwam het wijkcentrum tot stand. Thans zijn ook contacten gelegd met de stichting Opbouweerk Middelburg en bestaan er. in overleg met 't Trefpunt' plannen voor activi teiten voor de jeugd in het wijkge bouw op woensdag- en zaterdagmidda-1 gen. In dit verband herinnerde burge meester Wolters er nog aan, dat in de begroting van het Trefpunt rekening is gehouden met clubhuiswerk in Sint- Laurens. Aan het begin van de avond had de voorzitter van de wijkraad, de heer L. Jansens, woorden van welkom ge richt tot de burgemeester en de depu tatie. De heer Jansens zei vooral ge troffen te zijn door het open oor, dat men bij het bespreken van problemen op het Midelburgse stadhuis vindt. Werkbijeenkomst in Yerseke ,Fiscus wil steeds groter stuk van vervoerskoek' YERSEKE Twintig jaar geleden richtten enkele leden de afdeling Zee land van de Nederlandse bond van protestant christelijke beroepsgoeder- envervoerders op. Zij hadden tot het jaar als verspreide leden van deze werkgeversorganisatie deelgenomen aan het vakorganisatie- werk. De organisatie zelf werd in 1949 opge richt in verband met de noodzaak om een eigen geluid te laten horen bij de totstandkoming van de Wet Autover voer Goederen, een wat die het gunningstelsel opnieuw zou rege len. Bij zijn openingswoord van de zater dag in ,De Oestcrbeurs' gehouden werkvergadering stond de afdelings voorzitter de heer J. J. Snoep uit Yerseke stil bij dit feit. De Zeeuwse afdeling mag bogen op een groot ledental van beroepsgoeder- envervoerders over weg. De heer Snoep bracht dank aan de werkers in Zeeland van het eerste uur, de heren J. M. Blomaard Sr uit Goes en W. van der Endt sr uit Goes. De heer Blomaard maakt nog steeds deel uit van het hoofdbestuur van de organisatie en was een reeks van jaren voorzitter van de afdeling Zee land. De heer Snoep signaleerde de prettige samenwerking tussen de rijksverkeers inspectie en de organisatie, van wel ke inspectie een delegatie in de verga dering aanwezig was. ,Het is een ergernis voor iedere voerder', zei de heer Snoep, dat de fiscus met zijn motorrijtuigenbelas ting jaarlijks een groter stuk van de koek van vaste kosten wordt.' Hij wekte zijn gehoor op om aan de vooravond van de publikatie van de nieuwe tarieven in het geregeld en ongeregeld vervoer zich te bezinnen over de toepassing daarvan. De algemeen secretaris van de bond/ drs J. van Ede, bracht in zijn speech de gelukwensen van de gehele staf van de organisatie over. Hij stond stil bij de ontwikkeling van Zeeland van agrarisch gewest tot industriegebied. Hij liet) in het midden of de Zeeuw zich met deze ontwikkeling gelukkig moet prijzen, maar stelde vast dat deze ontwikkeling voor de wegver voerder een gelukkige is in verband met de bezettingsgraad van het rol lend materieel. Moeizaam Als deelnemer aan de tarief onder han- delingen in het buitenland kon de heer Van Ede opmerken dat dit een moeizame zaak is. De onderhandelin gen over liet bilaterale Duits-Neder lands tarief duren nu reeds twintig jaar. Verwacht mag worden, dat bin nen niet al te lange tijd de onderhan delingen zullen worden afge rond. Drs Van Ede stond stil bij de vergun ningverlening door de Duitse overheid aan de Nederlandse wegvervoerder. Hij zag hierin een sterke beknotting van de activiteiten van de Nederland se vervoerder, die ook in het, vervoer over dc weg de vrachtvaarder van Europa is. .Nederland is een land van vervoerders het is de specialistische inbreng van dit land in het Europa van heden. Jammer dat door staatslie den als de Duitse bondsminister van verkeer Leber zo weinig Europees ge dacht wordt', aldus de bondssecreta- ris. Alhoewel niet voldoende ritmachtigin- gen door dë Franse overheid worden verleend houdt Frankrijk wel reke ning met de ontwikkeling van de han del tusser Nederland en Frankrijk. De Nederlandse handel met Frankrijk nam toe met 30 procent. De Fransen verleenden 10 procent meer ritmachti- gingen (autorisaties). De Duitsers blij ven echter star het getal van 1950 ritmachtigingen per dag handha ven. In een korte inleiding deelde de heer P. L. Hut, algemeen-adjunct, de verga dering mee dat de organisatie haar leden adviseert de tarieven in het VLISSINGEN De vereniging van oud leerlingen van de De Ruyter school te Vlissingen houdt vrijdag en zaterdag 16 en 17 oktober de reünie ,R'70'. De reünie begint vrijdagmiddag vier uur met een filmvoorstelling in het nieuwe schoolgebouw. De films werden gemaakt door oud-leerlingen en handelen over de school. In hel restaurant van het internaat wordt 's avonds een algemene ledenvergade ring gehouden. Voor zaterdag staat een reeks evenementen op het program ma. De vissers onder de reünisten vertrekken acht uur 's morgens om op de Oosterschelde vanaf een boot een visje trachten te verschalken. In de sporthal wordt 's morgens een volleybaltoernooi gehouden tussen zes teams Eveneens 'smorgens is er eer ,open dag' in de school. Na de lunet wordt een oriëntatierit gehouden. Om kwart voor twee vertrekt een bus naar het Sloegebied voor een excursie naar de NV Hoechst en de marine. Voor de kinderen treedt vanaf vier uur het jeugdcircus Hogerop uit Goes in de sporthal voor hel. voetlicht. Eveneens in de sporthal wordt 's avonds van negen tot drie uur een feestavond gehouden waar de prijzen van de verschillende wedstrijden wor den uitgereikt. Het dansorkest Tl» Variations zorgt voor de muziek nationaal vervoer te verhogen 13Va procent. Deze verhoging is nood zakelijk de opgelopen achterstand op te heffen. Het totale Nederlandse beroepsver voer over de weg beschikt, over 500.000 ton nuttig laadvermogen. Wan neer de groei zich voortzet als o? heden dan mag worden verwacht dar dit laadvermogen binnen 5 jaar zal stijgen tot 750.000 ton. Na het sluiten van de werkvergade ring bleef het gezelschap bijeen om gezamenlijk in .De Oesterbeurs' van een diner te genieten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 12