De koppelbaas - nuttig als er maar voldoende controle is VDREENV Nixon brengt vandaag bliksembezoek aan Engeland cultïvé parelsnoer AARTSBISDOM SOMMEERT KRAKERS BEZET SEMINARIE TE VERLATEN Amendement op verkiezingsprogram GROEP BINNEN VVD WIL DE DEPARTEMENTEN HERVERKAVELEN Ex-secretaris Oldenzaal moet gratificatie teragbetalen ZATERDAG 3 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 BINNENKORT GEBONDEN AAN VERGUNNINGENSTELSEL UTRECHT (GPD) De gebeurtenissen van de laatste tijd hebben de koppelbazen weer in het centrum van de belangstelling ge plaatst. Wat zijn dat eigenlijk voor lieden? Populair gezegd zijn koppelbazen mensen die zien waar een schreeuwende (tijdelijke) vraag naar arbeidskrachten bestaat, en werkkrachten uitlenen die om vaak uiteenlopende motieven graag op deze wijze willen wer ken. De algemene mening ook bij de vakbonden is dan ook dat bonafide uitleenbedrijven een nuttige functie vervullen. Dat de koppelbazen desondanks zo in opspraak zijn gekomen is te wijten aan malafide uitleenbedrijven die misbruik hebben gemaakt van hun (machts)positie. Om deze uitwassen te bestrijden wordt volgende week om precies te zijn op 8 oktober verboden ar beidskrachten ter beschikking te stellen zonder vergunning van de minister van sociale zaken. nog brood, zoals het afgelopen voor jaar toen sommige bedrijven in ver band met de feestdagen de poort tien dagen sloten. Er waren in Brabant koppelbazen die hun mensen die bij die bedrijven werkten voor tien dagen ontsloegen en ze naar het gewestelijk arbeidsbureau stuurden om een w kloosheidsuitkering. Zelf behoefden zodoende geen loon door te betalen. In bepaalde gevallen lukte dat, maar soms ook niet. Door deze maatregel wordt in de eerste plaats een registratie verkregen van degene die arbeidskrachten ter beschikking stellen terwijl doordat een tijdelijke vergunning voor de duur van één maand wordt afgegeven intussen kan worden beslist in welke gevallen een vergunning wordt toegekend of geweigerd. Vreemden Over de omvang van de activiteiten van koppelbazen bestaan geen exac te gegevens. De meeste koppelbazen timmeren liever niet opvallend aan de weg en bedrijven die werk krachten hebben ingeleend lopen er meestal niet zo mee te koop, omdat in het eigen bedrijf vaak toch een zekere weerstand tegen deze .vreemden' wordt gemerkt. Het opvallende is dat men de bena ming koppelbaas niet tegenkomt in de handelsregisters van de kamers van koophandel. De benaming is meestal uitleenbedrijf, uitzendbureau, aanne mingsbedrijf of gewoon de eigen naam als bijvoorbeeld Jansen en co. De enige voorwaarde om ingeschreven te kunnen worden bij de kamer van koophandel is dat het bedrijf inder daad wordt uitgeoefend. Men is in dat geval zelfs verplicht ingeschreven te staan. De inschrijving in het handels register geeft echter geen uitsluitsel over het bonafide of het malafide zijn van een bedrijf. Op grond van het aangekondigde ver gunningenstelsel voor het beschikbaar stellen van personeel heeft de afgelo pen weken een aantal koppelbazen zich alsnog laten registreren. Tussen 600 en S00 Een week of drie geleden heeft minis ter Roolvink van sociale zaken, toen hij het algemeen verbod voor koppel bazen bekend maakte, ramingen gege ven over de activiteiten van koppelba zen in ons land. Het. aantal bedrijven dat zich hoofdzakelijk bezig houdt met het uitlenen van handarbeiders schatte hij op 600 tot 800, en bet aantal door deze bedrijven uitgeleen de werkkrachten tussen de 20.000 en 30.000. Het aantal uitzendbureaus dat zich voornamelijk richt op liet be schikbaar stellen van administratief personeel raamde hij op zo'n 130 met 300 tot 350 vestigingen in diverse plaatsen, die tezamen 45.000 tot 50.000 werknemers ingeschreven hadden staan. Het spreekwoord ,een rotte appel in de mand....' is zeker van toepassing op de koppelbazen. De kwalijke praktij ken van enkelen hebben de naam koppelbaas in het algemeen 'n ongun stige klank bezorgd. Toch blijken in gesprekken de voordelen van zulke uitleenbedrijven belangrijk groter te zijn dan de nadelen. Weliswaar kan niet worden aangetoond dat uitleenbe drijven de arbeidsmarkt belangrijk hebben verruimd, maar het part-time werken van gehuwde vrouwen en klei ne zelfstandigen die noodgedwongen wat moeten bijverdienen heeft er wel een stimulans door gekregen. Ander zijds komt het echter voor dat men sen bij een bedrijf worden wegge kocht met name in de categorie onge schoolden. Voor die mensen is eer hoger loon in het handje aantrekkelij ker, waarbij ze het ontbreken van een pensioenregeling op de koop toe ne men. Het gebeurt echter wel dat een ontslagvergunning door het geweste lijk arbeidsbureau wordt geweigerd.' als mensen ontslag nemen om voor' een koppelbaas te gaan werken. Dit soort gevallen wordt echter individu eel bezien waarna, zoals gezegd, ont slag wordt geweigerd, maar in andere gevallen wordt toegestaan. Foefjes Het NVV-blad jDe vakbeweging' gaf onlangs een verhaal van een ronse laar die met een busje waarin 15 lassers zaten bij een Rotterdams bedrijf voorreed, terwijl het bedrijf om 10 lassers had gevraagd. De koppelbaas gaf ze de keus ze alle maal te nemen of er niet een te krijgen, zodat het bedrijf noodge dwongen de 15 lassers aannam. Met het motief dat er nu toch lassers te veel waren, nam de koppelbaas de 5 .overtollige' mensen weer mee en bracht ze onder bij een ander be drijf. Op deze manier incasseerde hij voor vijf man een dubbel drag. Een ander geval betrof een krullenve- ger die via een koppelbaas bij een Rotterdams bedrijf werkte. Deze man kreeg per week 50 gulden meer dan de vakman naast hem met jarenlange ervaring die bij dat bedrijf in vaste dienst was. Tot slot nog zo'n voorval dat wij deze dagen hoorden. Een be drijf dat vrijdags een man had ontsla gen, zag hem de maandag daarop weer als personeelslid van een koppel baas (tegen een hogere beloning) de poort binnenkomen. Dit soort toestan den zijn er de oorzaak van geweest dat naast de algehele spanning op de arbeidsmarkt, waarin het steeds erg moeilijk is de loonontwikkeling in goede banen te houden er onrust is uitgebroken en looneisen zijn steld. Weinig zorgen De koppelbazen maken zich weinig zorgen over het- effect van de rege ringsmaatregel. Intussen is men wel erg benieuwd naar de eisen die ge steld gaan worden, want die zi.in be palend of een koppelbaas al dan niet een vergunning (voor de duur van ten hoogste een jaar) krijgt. Met name gaat de belangstelling uit naar de wijze waarop de uitwijkmogelijkheid van (ADVERTENTIE) Uitkomst Gevallen van voor en tegen uit de praktijk. Een werkgever: ,bij ziekte van een typiste, noem maar een blindedarmontsteking, ben je vrese lijk onthand. Als je dan direct een meisje voor een paar weken kunt. krijgen ben je geholpen, ook al kost zo'n tijdelijke kracht dan wat meer. Ook bij extra drukte in het bedrijf, vakantie of vertrek van per soneel is het een uitkomst dat je via een uitleenbedrijf of uitzendbu reau de nodige mensen kunt aan trekken'. Een jong meisje: Jk vind deze manier van werken reuzefijn. Ik hou niet van een vaste betrekking en elke mor gen dezelfde deur binnen te moeten gaan, maar ik wil graag wat rondkij ken. Bovendien kan ik aan elke vinger van mij hand drie banen krijgen, ik ben vrij en ik veredien goed. Trou wens zolang ik nog niet precies weet wat ik wil gaan doen is het nuttig overal wat inzicht op te doen en op mijn leeftijd vind ik pensioenpremie zonde van het geld'. De kwalificaties als ronselaar en huurlingen gelden de malafide koppel bazen, die onder de bepalingen die nu van kracht worden door de mand zullen moet envallen. Voor een buiten staander is het niet mogelijk de slech te koppelbazen aan te wijzen, omdat, het juist degenen zijn die altijd heb ben getracht te voorkomen dat het licht teveel op ze scheen. Bovendien werden de mogelijkheden om iets te .versieren' in 1965 al enigs zins verminderd, omdat toen zowel de uitleenbedrijven als de uitzendbureaus wettelijk verzekeringsplichtig werden voor de ziektewet, de ongevallenwet en de invaliditeitswet. De werknemers die zij in dienst hebben of de werk krachten waarin zj bemiddelen zijn zodoende (verplicht) wettelijk verze kerd. Hierin zagen enkele .koppelaars' toch Metde ongeëvenaarde schoon heid van echte parels, reeds vanaf f 38.- Ternauzen Nieuwstraat 14 Telefoon 2284 Vllaslngen Bellamypark 20 Telefoon 2385 Middelburg Markt 29 Telefoon 5264 In die sector bestaat namelijk geen vestigingsbesluit, maar is sprake van een vrij bedrijf. Daarom is voor het beroep van koppelbaas geen bepaalde vakopleiding vereist, wat trouwens ook niet nodig is omdat slechts personeel wordt beschikbaar gesteld, waarop door het .inlenende' bedrijf toezicht wordt uitgeoefend. Verwacht wordt dat minister Roolvink de voorstellen van de stichting van de arbeid zal overnemen ten aanzien van de eisen waaraan een uitleenbedrijf of een uit zendbureau moet voldoen. Dat betreft dan de verplichting de CAO toe te passen die voor het bedrijf van de koppelbaas geldt of die van toepas sing is op de onderneming die tijde lijk krachten inlenen. Hierbij wordt HOGERE AOW EN AWW WORDT DEZE MAAND UITBETAALD DEN HAAG (GPD) Vrijwel ieder- een, die een uitkering op grond van de AOW en de AWW krijgt, zal nog deze maand de met terugwerkende kracht per 1 augustus verhoogde be dragen ontvangen. In een klein aantal gevallen zal de verhoging niet of slechts gedeeltelijk in oktober kunnen worden betaald. Bijbetaling zal spoedig mogelijk volgen. De AOW-uitkering aan alleenstaande bejaarden zal in oktober ƒ376,50 be dragen. Hierin is de verhoging met terugwerkende kracht begrepen. In november is het uitkeringsbedrag 349.50. Voor gehuwde bejaarden zijn deze bedragen resp. 543.- en 496,-. Voor weduwen gelden 'dezlefde bedragen. De hoogste zijn voor weduwen met kinderen onder de achttien jaar, de laagste voor weduwen, die geen kinde ren onder deze leeftijd hebben. Volle wezen ontvangen in oktober ƒ120,50, ƒ178,50 of ƒ232.50 (afhankelijk van onder meer hun leetijd) en in novem ber 111.50, 165,50 Of 215.50. Door de hogere uitkeringskosten zal in een aantal gevallen meer ziekenfonds premie en-of AWBZ-bijdrage moeten worden ingehouden. Ook is het moge lijk dat in bepaalde gevallen meer loonbelasting en-of AOW-AWW-premie moet worden ingehouden. Dak van 200 meter door storm afgerukt DEN HAAG (ANP) Van de loodsen van de voormalige visafslag aan de dr Lelykade aan de tweede binnenhaven in Schevcningen, is vrijdag door de storm een stuk dak over een lengte van 200 meter afgerukt. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Door stukken van het dak werden enige geparkeerde auto's beschadigd. BOYCOT VAN BESCHERMERS VLIEGTUIG-KAPERS Mr AMI BEACH (AP) Vertegen- woordigers van vakbonden van lucht vaart employés uit 48 landen hebben vandaag besloten om alle vliegtuigen te boycotten uit landen die luclitpira- ten of saboteurs helpen of onderdak geven. .Het idee is om kapers en saboteurs in geen enkel land ter wereld meer welkom te laten zijn', zei Charles Blyth. secretaris generaal van de in ternationale transportarbeiders feder atie (ITF) op de bijeenkomst van de groep afgelopen donderdag. JARRING SCHORT POGING OP Slot van pagina 1) gevoerd met de Egyptische leiders. Hij ontmoette eerst waarnemend pre sident Anwar Sadat, die blijkbaar wasl nersteld van de hartaanval die hem' de dag tevoren bij de begrafenis van Nasser zou hebben getroffen. Vervol- er dan wel van uitgegaan dat perso neel van een uitzendbureau of uitleen bedrijf een .redelijke' extra verdienste: mag hebben, met name voor de om standigheid dat deze bedrijven geen1 pensioenvoorzieningen hebben en an-| dere secundaire voorzieningen mis sen. Tien procent De vakcentrales zijn van oordeel dat die extra beloning de 10 procent niet te boven mag gaan, en eisen dan ook dat een dergelijke marge in de CAO'S van alle bedrijven, de met uitleenbe drijven te maken hebben of krijgen wordt vastgelegd. Volgens deskundi gen zal dit een, van de moeilijkst toe te passen voorschriften blijken te zijn. In verband hiermee zullen uitzendbu reaus en uitleenbedrijven wel de ver plichting opgelegd krijgen een goede administratie met loonlijsten bij te houden (voor zover ze dat niet de den) waarvan wekelijks een afschrift aan het inlenende bedrijf moet wor den overgelegd. De aanvragen, die moeten worden ingediend bij het mi nisterie van sociale zaken, zullenals de eisen van de stichting van de arbeid door minister Roolvink worden over genomen worden beoordeeld op zaken als bijvoorbeeld een vast adres in Nederland, omdat het wel is gebeurd dat koppelbazen zich aan betaling van lonen en afdracht van belasting ont trokken, als ook op kredetwaardig- heid en solvabiliteit om zoveel moge lijk te voorkomen dat koppelbazen door gebrek aan geld geen loon meer kunnen betalen en de belasting niet. meer kunnen voldoen. Eén jaar De vergunningen die worden afgege ven worden tot wederopzegging ver leend ,r^or de termijn van één jaar. Op grond van de in dat jaar opgedane ervaring zal de procedure opnieuw worden bezien. De vakorganisaties hebben intussen in de stichting van de arbeid al de wens geuit dat de hele wet op het ter- beschikldng-stellen van arbeidskrach ten op de helling moet. Concrete wen sen zijn onder meer dat er een wette lijke meldingsplicht moet komen voor bedrijven die werkkrachten inlenen, dat de werkgevers zich moeten overtui gen dat de koppelbazen die personeel aanbiedt ook over de vereiste vergun ningen beschikt. Voorts dat er per bedrijf of bedrijfstak in de CAO wordt vastgelegd welke verhouding er mag bestaan tussen vaste en ingeleen de werkkrachten en dat de onderne mingsraad van een bedrijf uiteindelijk moet kunnen beslissen of dat bedrijf personeel mag inlenen. ROTTERDAM Het grote ver keersknooppunt Kleinpolderplein bij Rotterdam nadert zijn voltooi ing. Enkele dagen geleden werd de ondergang Stadhoudersweg - rijksweg 20 (naar Vlaardingen) opengesteld. Over enkele dagen is de ,Fly over oost' klaar. ACTIES TEGEN BEZOEK NIXON IN IERLAND DUBLIN (RTR) In Ierland zijn acties gaande tegen het bezoek van president Nixon, die vandaag aan komt. Vrijdag vernielden demonstran ten speciaal opgerichte hekken bij een begraafplaats van de Quakers in Ti- mahoe, waar enige voorouders van het Amerikaanse staatshoofd begraven liggen. Op muren en op het wegdek werden leuzen geschilderd als ,Nixon gezocht wegens moord op 250.000 Vietnamezen.' Volgens een anonlme melding aan een krant zou het verbo den .Ierse republikeinse leger" verant woordelijk zLin voor de protestactie. Intussen heeft een vooraanstaand van de Quaker-beweging verklaard het te betreuren, dat zijn mede-Quaker Nixon toestemming heeft gekregen naar Ierland te komen daar een her denkingssteen in het Quaker-tehuis in Dublin te onthullen. In een ingezon den stuk in een Dublins blad schreef de zakenman Victor Bewley, Nixon vereenzelvigd wordt met het Amerikaanse beleid in Vietnam, .het toneel van een van de afschuwelijkste oorlogen van deze tijd.' De Quakers stellen dat elke oorlog in strijd is met de leer van Christus. Een andere paci fistische organisatie, de Ierse .groep voor de derde wereld', heeft aange kondigd zondag bij de Amerikaanse ambassade te zullen betogen tegen het bezoek van Nixon. Ook de Ierse stu dentenunie, de politieke organisatie Sinn Fein, het studentengenootschap voor steun aan de VN en de Maoïsti sche beweging hebben geprotesteerd. Confrontatie met politie Bisdom: woonklaar maken is te duur UTRECHT (ANP) Het aarts- bisdom in Utrecht heeft de kra kers van het seminarie Rijsen- burg in Driebergen gesommeerd binnen enkele dagen het gebouw te verlaten. Wordt aan de eis van het bisdom niet voldaan dan volgt uitzetting door de politie. De krakers, die nu enkele weken een deel van het enorme gebouw dat in een tuin van dertig hectare is gelegen, bezet houden, zijn studenten van de sociale academie De Horst in Drieber gen. Zij hebben besloten het ultima tum van het aartsbisdom te aanvaar den wanneer er een definitieve be stemming voor het gebouw terrein is gevonden en wanneer er een sociaal aanvaardbare oplossing wordt aangeboden voor de in het gebouw <ens sprak de Sowjet-premier enige! ondergebrachte woningzoekende gezin- tninisters en andere leidinggevende fi-j nen en studenten. guren in Egypte. Je vertegenwoordiger van president Nixon bij de begrafenis van Nasser, Elliot Richardson, is ook voor bespre kingen in Cairo gebleven. Hij sprak een uur met de Egyptische minister van buitenlandse zaken en zal volgens vclingclichte kringen nog een ontmoe ting hebben met waarnemend presi- Icnt Anwar Sadat. Een ander lid van de Amerikaanse: delegatie, ambassadeur John McCloy, heeft vrijdagmorgen een ontmoeting gehad met de Egyptische minister van oorlog, Mohammed Fawzi. Wil het aartsbisdom hier niet aan voldoen dan willen de krakers het op een confrontatie met de politie aan laten komen. Zij zullen, zo hebben zij meegedeeld, zich niet verzetten. Hun doel is een procesverbaal en een behandeling van hun zaak voor de rechter. Het aartsbisdom wordt misbruik macht verweten omdat zonder moti vering tot ontruiming is besloten. Bo vendien verwijten de krakers aartsbisdom een halsstarrige houding] omdat wordt geweigerd met de kra-j kers te praten zolang zij in het ge bouw zitten. Drs B. J. Weterman, econoom van het aartsbisdom, heeft desgevraagd verklaard dat hij g bezwaar heeft tegen tijdelijke bewo ning mits eerst een aantal voorzienin gen zijn getroffen zoals watervoorzie ning, riolering en gas- en lichtaanslui- tingen. Ook moeten reparaties worden verricht aan de verwarmïngsinstalla- tie. Dat kost volgens hem bij elkaar ongeveer 80.000 tot 100.000 gulden, maar niemand is volgens zijn zeggen bereid die kosten te maken wegens de onzekerheid over de duur van de tij delijke huisvesting. Nu is volgens de heer Weterman de situatie onhoud baar om medisch-hygiënische redenen. Probleem oplossen De heer Weterman zei dat hij zich kon voorstellen dat men ,van buiten anders aankijkt tegen de gang van zaken rondom het seminarie', maar dat hij al twee jaar zit met de vraag hoe de problemen rond dit leegstaan de gebouw op te lossen. DEN HAAG (ANP) Het Liberaal Democratisch Cen trum, een groepering bin nen de WD, wil komen tot een herverkaveling van de thans bestaande departe mentale indeling. Naar de mening van het LDC zou moeten worden overgegaan tot de instelling van een de partement voor milieube heer en volksgezondheid, en er zou een departement voor technologie moeten komen. Het departement van erm zou moeten worden gewijzigd in ener zijds een departement voor cul tuur en sport en in anderzijds de overheveling van maatschappelijk werk naar het departement van sociale zaken en de overbrenging van recreatie na. het departe ment van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Deze wensen van het Liberaal Democratisch Centrum zijn neergelegd in enke le uit een reeks van mandemen ten op het verkiezingsprogram van de VVD, onlangs uitgebracht onder de titel liberalen op nieu we wegen'; zoals bekend, zal dit programma eerst op 6 februari van het volgend jaar definitief worden vastgesteld. In het pro gram dient naar de mening van het LDC, te worden opgenomen dat ,de overheid zich zo op te stellen, dat de burger haar kan den als een dienende functie en niet als een bedreiging' De in het ontwerp-program opge nomen voorstellen met betrek- ang tot de zedelijkheidswetge ving, worden door het LDC zou essentieel genoemd, dat zij .on verkort' in het regeringsprogram ma moeten worden overgenomen. Zou dit onverhoopt niet geschie den, dan zou de WD medewer king aan een nieuw kabinet moe ten weigeren. Bejaardenzorg Zoals bekend heeft de stichting Fran ciscaner Bejaardenzorg een voorlopig koopcontract voor het gebouw om er een inrichting voor demente bejaar den van te maken. Maar de stichting zou het niet eens kunnen worden met de gemeente Driebergen over de verdeling van het terrein van 30 hec tare. De gemeente wil de stichting vijf hectare overlaten. De 25 ha moeten een bestemming krijgen op het gebied van de volkshuisvesting maar daar zijn nog geen definitieve plannen over. Het overleg tussen de stichting en de gemeente is vastgelopen. Inmiddels hebben zich ook andere aspirant-ko pers bij het aartsbisdom gemeld. HOGESCHOOLDAG VAN DE VRIJGEMAAKTEN KAMPEN (ANP) Tussen de 13.000 en 14.000 bezoekers waren woensdag in Kampen getuige van de jaarlijk se theologische hogeschooldag van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt). In drie kerkgebouwen en in twee ten ten kon men luisteren naar een aan tal hoogleraren en predikanten. Rector prof. dr J. van Bruggen gaf in een toespraak getiteld .Kampen '70' een uiteenzetting over de huidi ge situatie in Kampen wat het onder wijs aan de studenten betreft. Kennis der klassieke talen en van bijbels hebreeuws blijft een overan- derlijke eis. In andere theologische fa culteiten werken krachten die de talen deels facultatief willen stellen. Ook bij een maximaal aantal afstude- renden zal de behoefte in 1975 nog in het geheel niet zijn verdwenen. Ds J. J. Arnold te Amersfoort herin nerde in zijn toespraak .Schulde naars' aan de moeilijke tijden die de ze kerkformatie achter de rug heeft. Hij zei, dat God de hogeschool der ker ken opnieuw heeft behouden, toen de fundamenten aan het wankelen wer den gebracht en toen de kerken wer den .gezeefd naar het begeren van de satan'. Ds Arnold zei dat er ontzettend veel werk aan de winkel is. Men moet in de vrijgemaakte kerken van de grond af beginnen en in confrontatie verder gaan. VOORLOPIG GEEN REGIONALE TV DEN HAAG (GPD) De kans. dat Nederland spoedig een net van regio nale televisiestations zal tellen Is niet bijster groot. Dat ban worden afgeleid uit mededelingen van minister Klom- Man gedood door vallend ijzer ECHTENERBRUG (ANP) De 65- jarige visser B. Hulzinga is vrijdag middag ln Echtenerbrug bij Lemmer om het leven gekomen, toen hij door een stuk ijzer van 500 kilogram werd getroffen. De man hielp op een jacht werf bij het takelen van het stuk ijzer, toen de touwen braken. Hij was op slag dood. UTRECHT (ANP) De heer M. B. van Hoek, ex-gemeentesecretaris van Oldenzaal, moet de gratificatie van anderhalve maand loon (ruim 4000 gulden) die hij vorig jaar enkele maanden voor zijn pensionering ont ving. terugbetalen. Zo'n gratificatie is in strijd met de gemeentewet. De centrale raad van beroep in Utrecht heeft woensdagochtend beslist j dat het gemeentebestuur van Olden- pé (erm) in haar memorie "van* tóe- zaal terecht terugvordering heeft ge- lichting op de begroting. eist, nadat het provinciaal bestuur b en w over de uitbetaling op de vingers had getikt. De heei Van Hoek glngi daarmee niet akkoord en vroeg het! ambtenarengerecht in Zwolle om een uitspraak. Dit rechtscollege verklaarde zijn beroep niet ontvankelijk. Op een enkel onderdeel tekende de heer Van Hoek daarop beroep aan bij de cen trale raad in Utrecht, doch deze be-! vestigde woendag de uitspraak ran het ambtenarengerecht. De ex-gemeen-1 tesecretarls had te.ugbetallng gewei gerd, omdat het om een verzoek van zou gaan en niet om een Minister Klompé deelt in deze memo rie van toelichting mee. dat een nota over de regional omroep thans in concept gereed ligt. Het is de bedoe ling dit concept aan de omroepraad voor te leggen. Na ontvangst van een advies van deze raad zal de regering zich over de beschouwingen en voor stellen beraden, waarna de nota aan de tweede kamer zal worden aangebo den. In verband met de alom m den lande bestaande belangstelling voor de mogelijkheden, die de regionale omroep kan bieden, wil ondergeteken- aan bovenstaande mededelmg Gigantische organisatie moet zorgen voor een informele lunch op buitengoed Chequers van premier Heath bevel, zoals de gemeentewet naar zijn; thans reeds de waarschuwing verbin- ii« r^- j dgn dat niet op korte termijn een belangrijke uitbreiding buiten het be staande mag worden verwacht', schrijft minister Klompé. Wat er op het gebied van de regionale televisie kan gebeuren, is volgens haar afhan kelijk van verschillende factoren, zo als bijvoorbeeld het daarvoor beschik bare (of op te leiden) personeel, de mogelijkheid zenders en studio's te verkrijgen en met name ook de finan ciële ruimte in de middelen van de omroeo Bezoek aan graven Nixons voorouders in Ierland (Van onze correspondent) LONDEN ,Raad eens wie er op de lunch komt?' zou de titel kunnen luiden van het scenario voor het bliksembe zoek van vier uur dat presi dent Nixon vandaag aan Enge land brengt.. Het antwoord op deze, naar omstandigheden misschien wat onbescheiden vraag is: Koningin Elizabeth die de Britse regering heeft la ten weten een staatshoofd verzoekt nooit iets dat zij wil aanzitten aan de informele lunch die premier Edward Heath op zijn buiten Chequers voor de Amerikaanse presi dent laat aanrichten. Het is zonder precedent dat de ko ningin deelneemt aan een lunch waarover de Britse premier als gast heer de scepter zwaait en het zal ook de eerste keer zijn dat koningin Elisabeth het historische landhuis Chequers, simpel en sober in zijn vroege Elizabethaanse architectuur, betreedt, dat voor baar een even groot mysterie is ais voor de mees te andere Britten. Dat de koningin naar deze topbijeeri komst gaat zij vliegt speciaal uit Schotland hierheen en zal na de maaltijd naar het noorden terugke ren is natuurlijk geen spontane gril. Het protocol vereist dat zij een bezoekend staatshoofd ontmoet. De tijd is echter te kort om Nixon helemaal naar Balmoral te laten rei zen. Er zit echter ook een persoon lijk kantje aan deze verrassende vi site. Koningin Elizabeth is namelijk bijzonder getroffen door de hartelij ke ontvangst welke de Nixons eer der dit jaar in Washington prins Charles en prinses Anne hebben he reid en daarom in deze unieke vorm van welkom hun uiting geeft aan haar dankbaarheid Het heeft heel wat hoofdbrekens en getelefoneer tussen het paleis en Whitehall gekost om de tafelschik king te regelen, alweer omdat een Britse monarch nog nooit een stap op dit officiële landgoed heef" gezet Berg die muis baan De bekende berg die evenals bi» vorige bezoeken van een Amerikaan se president zo goed als zeker wai de inhoud van het gesprek betreft een muis zal baren, ontbreekt ook ditmaal niet. namelijk een gigantisch perscentrum dat op de Londense luchthaven op Heathrow-noord is in gericht voor de journalisten-invasie Zoals gebruikelijk reist het hele perskorps van het Witte Huis met de Amerikaanse president mee Nixons verblijf in Engeland brengt daarom maatregelen met zich mee die lijken op de voorbereiding van een grote militaire campagne. Een vloot van zes helikopters twee Sikorsky's met 16 zitplaatsen en vlei Bell-toestellen voor 6 perso nen elk zijn speciaal van Amerikaan se helikopterbases in Duitsland over gevlogen om de president en zijn gezelschap naar Chequers en teru' te vervoeren Voor het geval het weer slecht if staan twee kogelvrije, presidentiële auto's klaar. Het hele reizende circus 425 mai sterk, van wie 200 Amerikaanse journalisten komt met vijf vlieg tuigen Slechts acht persmensen kun nen naar Chequers gaan voor het. maken van een gezamenlijk verslag waaruit de anderen kunnen putten Het eerste toestel arriveerde vrij da gavond met de auto's aan boord Het tweede werd vanochtend vroeg verwacht en zou de voorhoede van gespecialiseerde communicatiemen sen en leden van de Amerikaanse veiligheidsdienst aanvoeren. Dan ko men er twee jet-ladingen journalis ten, met mei vlak achter ,air force one', waarin de grote man zelf met zijn vijftig adviseurs. Deze stoet wordt besloten met. de machine waarin de bagage zit Men kan daarom gevoeglijk zeggen dat dit noenmaal op Chequers de duurste Iunchafsnrr"^- or ooit De dood op de weg is gemaakt HEUSDEN ANP) Vrijdagavond is de 18-jarige mej. Truus Kou wen- berg uit Oud-Heusden bij een verkeers ongeval op de Abdijlaan in Haar steeg (gemeente Heusden) om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde, toen de perso- Minnpn-llnsfpn nenauto, waarin mej Kouwenberg zat, HllUUtn UUoltTl bij het passeren van bromfiets in een slip raakte en tegen een tegenlig ger botste Het slachtoffer ws= op slag dood Van de overige inzittenden van de auto werden er een zwaar gewond en 'wee licht.- Alle drie werden naar een ""Venhuis in Den Bosch overgebracht. Het Midden-Oosten is het niet moei lijk te gissen voornaamste onder werp van gesprek. Di: zou ook zo zijn geweest indien president Nasser nog zou leven. Want Nixon heeft zich zoals men weet op deze reis op de beveiliging van het Middellandse- Zee-gebied geconcentreerd. Dat hij zich na zijn bezoek aan Engeland naar de Ierse republiek begeeft, waar hij wijlen president Kennedy imiteert met bezoeken aan de graven van blijkbaar kort gele den ontdekte Ierse voorouders, is blijkbaar vooral met het oog op de roomskatholieke stemmen die hij bij de komende verkiezingen zo hard nodig heeft. 0 WASSENAAR (ANPi ln de St- Ursulakliniek in zijn woonplaats Was senaar is vrijdagavond de 56-jarige B. A. Slats aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden. De man liep donderdagmiddag ernstig hoofd letsel op toen hij rijdend op zijn bromfiets in de Theresiastraat in Den Haag in aanraking kwam met ee inhalende autobus en ten val kwam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9