Wij hebben zo'n 1130 vestigingen daarom zijn we altijd dicht bij u in de buurt. Boerenleenbank Stratenonderhoud Middelburg achterop door geldtekort Jongeren opnemen in Zeeuwse jeugdraad Overste Niemeyer nam plaats in van kolonel Van de Graaf Noodsituatie geestelijk gestoorde bejaarden Zeeland 6 Binnenstad verdraagt niet ieder type bestrating Oud materiaal Inventarisatie Beleidsplan Chr. besturenbond Vlissingen ontstemd over vakorganisaties EXAMENS DIRECTEUR GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID: Exacte cijfers geven onmogelijk PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3 OKTOBER 19? ÜRGENTIELIJST MOET PRIORITEIT BEPALEN MIDDELBURG De gemeente Middelburg geeft ieder jaar honderdduizend gulden uit voor verbetering van de straten de wegdekken in en om de stad en nog eens zestigduizend gul den tot een ton voor het norma le onderhoud van de straten. Grote bedragen, waarmee bin nen het kader van de gemeente begroting wel een plafond is bereikt, maar niet voldoende om slijtage en de noodzaak tot verbetering snel en afdoende partij te geven. Gemeentewerken stelt ieder jaar een urgentielijst samen van die straten en weg gedeelten, waarvan het wegdek hard aan verbetering toe is. Het bedrag, dat hiermee gevergd is, is vaak een veelvoud van het be drag dat men er voor beschik baar heeft. In overleg met de raadscommissie wordt dan de prioriteit bepaald. De .slijtage slag' tegen het zware verkeer en intensieve verkeer van perso nenauto's geeft, door de beperk te financiële armslag, het beeld van een onontkoombare achter stand te zien. Daarbij bomt nog: eens. dat de stra ten in tie binnenstad door htm his torische karakter esthetisch niet ie dere soort bestrating verdragen. Op vele plaatsen worden daarom de oude keien' gehandhaafd, eenvoudig omdat een klinkerbestrating er ern stig zou misstaan. Voorbeelden hiervan vindt men in Molstraat, Spanjaardstraat en in de omgeving van de Oostkerk. Het beleid is er derhalve op gericht langs monumen ten en gedeelten, waarin de histori sche bebouwing overheerst, de oude keien te handhaven. .Asfalt in de Spanjaardstraat zou een klucht zijn' is een bij gemeentewerken gehoorde opvatting niet alleen esthe tisch een klucht, maar ook praktisch: asfalt in de binnenstad, in straten, die vaak .open' moeten voor riolerings werkzaamheden of reparaties nutsleidingen, is geheel uitgesloten. Blijft dus, dat men in een dergelijke omgeving met een keibestrating blijft zitten, die niet een gladgestreken weg dek te zien geeft, integendeel, waarin vaak putten en oneffenheden voorko men, die ook bij dit type verharding bij 'n frequenter onderhoud vermeden zouden kunnen worden. Begrijpelijk, dat het aantal klachten toeneemt, be grijpelijk ook, dat gemeentewerken daaraan vaak niet direct gehoor kan geven. Binnen het kader van het fi nancieel bereik wordt jaarlijks tot het uiterste gegaan. Een voorbeeld hier van is de onlangs door de gemeente raad goedgekeurde reconstructie van het Damplein, waarbij tegelijk de be ruchte Dam Noordzijde tot aan de Beatrixbrug wordt aangepakt. Het plan met de uitvoering wordt nog eind dit jaar of begin volgend jaar een begin gemaakt is zodanig opge zet, dat men door een gecombineerd gebruik van oude en nieuwe materia len het historische karakter van de bebouwing geen geweld aandoet. De fraaie oude, maar ongelijkliggende stoepen, noodzaakten de voetgangers hier van de rijbaan gebruik te maken en in het reconstructieplan werd een oplossing gevonden, die én de stoepen én de voetgangers spaart. Er komt. zoals ook aan de kaaien is gebeurd, een voetgangerszone vóór de stoepen. Tussen de voetgangerszone en de rij baan is bovendien nog plaats voor een parkeerstrook. Omdag men in het hart van de oude stad zit was het noodzakelijk de re constructie deels uit te voeren met oud materiaal, wat gemeentewerken voor een bijkomstige opgave plaatste: waar moest men dit materiaal van daan halen? Natuurstenen afsluitbanden om de verschillende niveaus aan te geven zijn nog wel uit de groeven te krij gen, maar dan zijn ze uiteraard nieuw. Via Monumentenzorg werd een contact gelegd met de gemeente Rot terdam, die nog over een partij van deze oude banden beschikte en deze nu aan Middelburg zal leveren. Voor de voetgangerszone wist men eveneens de hand te leggen op oud materiaal. Rijnvorm-steentjes, die de gemeente Den Haag worden be trokken. Het bestraten van het mid denterrein van het nieuwe Damplein leverde minder moeilijkheden op, om dat men hiervoor de van de Dam vrijkomende keien kan gebruiken. Voor de rijstroken gebruikt men dan tenslotte gebakken klinkers, zodat het gemotoriseerde verkeer niet meer op .de keien' komt te staan. Het totaalbeeld van deze nieuwe be strating is dus een compromis. Ande re details uit het plan zijn intussen voldoende bekend: het plantsoen blijft geheel gehandhaafd en ook in de Kor te Delft, het gedeelte dat intussen ook Damplein heet, komen parkeerstroken. BIJ gemeentewerken houdt men intus sen, los van de rem van de beperkte financiële armslag, nauwlettend in de gaten welke wegdekken het eerst voor vernieuwing in aanmerking dienen te komen. Er is een Inventarisatie ge maakt van alle materialen, die tot nu toe in de stad bij de wegverharding werden gebruikt, zoals gemeentewer ken ook over een kaart beschikt, die VOORSTEL DAGELIJKS BESTUUR GEEN INSTELLING JONGERENCONTACT MIDDELBURG De Zeeuwse jeug draad zal in zijn openbare vergadering van maandag 12 oktober een voorstel behandelen om de jonge ren tussen de 18 en 30 jaar meer inspraak te geven en te betrekken bij het werk van de raad. Het dagelijks bestuur w il clat niet doen voor het tot nu toe achterwege gebleven jongeren contact in te stellen, maar door jon geren te benoemen in voorkomende vacatures in de Zeeuwse Jeugdraad, ,totdat een situatie is ontstaan, die een redelijke participatie van alle be langhebbenden weergeeft'. Men schrijft de raad in een toelich ting, dat het jongerencontact, .zoals voorgeschreven in het reglement van de raad, niet meer voldoet aan de huidige opvattingen met betrekking tot inspraak voor jongeren.' Het dage lijks bestuur komt met de nieuwe voorstellen, nadat daarom in de laat ste vergadering van de raad is zocht. Er worden een aantal motieven ge noemd, waarom de instelling van het jongerencontact tot nu toe achterwe ge is gebleven. Daarbij wordt gewezen op een zeker onbehagen, dat in het db is gegroeid omdat aan de jeugd op de voorgestelde wijze niet de mogelijk heid zou worden gegeven tot wezenlij ke inspraak. Voorts betoogt men, dat de werkzaamheden van de raad niet waren gericht op actie, maar zich ontwikkelden in de richting van be leidsadvisering en ideevorming over beleidsontwikkeling, terwijl evenmin duidelijk werd op welke terreinen van het werk van de raad de jeugd zijn stem zou moeten laten horen. hel gebruik van de wegen verkeers intensiteit en type verkeer aan geeft. Nieuwe werken vragen op dit mo ment ook weer grote uitgaven. Welis waar worden bijvoorbeeld de aan singswerken bij het nieuwe zwembad wegen en tunnels gesubsidieerd, maar een groot deel van de kosten van het omleggen van Blauwedijk e.d. moet toch uit de gemeentekas komen, Begrijpelijk derhalve dat de verbete ring van verschillende straten die hier dringend aan toe zijn, niet direct kan worden uitgevoerd. Behalve de reconstructie van Damplein en Dam noordzijde, waarmee dus binnenkort wordt begonnen, wordt momenteel ge werkt aan de promenade Nieuwe Burg en vinden herstelwerkzaamheden aan trottoirs en wegdekken plaats in de Griffioen en in Nieuw-Middelburg. Soortgelijke werkzaamheden kwamen onlangs gereed in de Van Citterstraat te Sint-Laurens, in de St.-Jorisstraat (gedeeltelijk) en de Ooststraat te Sint- Laurens (eveneens gedeeltelijk). Op het programma voor 1970 staan dan nog bestratingswerkzaamheden in de Zacharias Jansenstraat en een gedeel te van de Prins Mauritsstraat. Veel tijd en mankracht vergen de laatste tijd ook de vele lekken in gasbuizen, die zich overal in de stad voordoen en waarvoor veelvul dig de straten moeten worden open gebroken. Bromfietser reed op stilstaande auto Op de Noordweg te Sint Laurens is donderdagmiddag even na vijf uur de 19-jarige bromfietser A. M. van de W. uit Serooskerke op een stilstaande auto gereden. De jongeman kwam ten val en moest met een linkerbeenbreuk per ambulance naar het Middelburgse ziekenhuis worden overgebracht. De bromfietsberijder die in de richting Serooskerke reed, zat enigszins vooro ver op de bromfiets, waardoor hij de auto niet heeft gezien. VLISSINGEN Het dagelijks be stuur van de Christelijke Besturen bond in Vlissingen heeft met ontstem ming en verontrusting de rol gevolgd van de vakorganisaties in de kwestie van de 400,-. ,Wij zijn van mening dat door de gebeurtenissen van de laatste weken de vakbeweging meer is opgetreden als pyromaan dan als brandweer', schrijft men aan de be stuursleden van de Vlissingse christe lijke vakorganisaties. In een vergade ring met de bestuursleden op 14 okto ber in het Oranje Groene Kruisge- bouw te Missingen wil men het stand punt aan het CNV uiteenzetten. Het bestuur van de christelijke bestu renbond zegt, dat door .de min of meer indirecte steun van de diverse vakbonden aan tal van (wilde) sta- kings- en protestacties en het steunen van door niets gemotiveerde eisen tot uitbetaling van een bedrag ineens is gezwicht voor agitatie en druk van extremistische elementen. Voorts vindt men. dat hierdoor de werkgelegenheid en de bestaansmogelijkheden van tal van kleinere ondernemingen in gevaar zijn gebracht. De Vlissingse chr. be sturenbond meent, dat zo de inflatie een belangrijke impuls is gegeven' in een land, dat de twijfelachtige reputa tie heeft te behoren tot die landen waar lonen en prijzen het hardst stij gen. Men denkt, dat het enige rsultaat van een en ander zal zijn, dat er in de materiële sfeer vrijwel geen resulta-' ten zijn bereikt. Aan de Nederlandse Economische Ho geschool te Rotterdam slaagde voor het. kandidaatsexamen rechtsgeleerd heid de heer J. de Koning te Vlissin gen. Aan de rijks universiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen wiskunde-sterrenkunde de heer J. Mar- teijn uit Oostburg. COMMANDOWISSELING MARINE VLISSINGEN OFFICIËLE OVERDRACHT IN KANTINE VLISSINGEN Vrijdagmor gen even over half tien is het commando maritieme middelen Schelde, wat tevens het com- vullen. Men vindt voorts, dat zich vormen en methoden hebben ontwik keld, die het mogelijk maken de in spraak van jongeren te verzekeren via sociale acties, hearings en teach-ins. De verandering van het reglement van de raad wil het dagelijks bestuur opschorten totdat een algehele aan passing noodzakelijk zal zijn in ver band met de op handen zijnde subsi dieregelingen. VLISSINGEN Gezien de lengte de wachtlijsten en de duur van de wachttijd is er in Zeeland sprake van een noodsituatie en van een beddente kort voor de geestelijk gestoorde be jaarden. Dit staat te lezen in het jaarverslag over 1968-1969 van Zeeuws instituut voor de geestelijke volksgezondheid. De directeur F. J. M. Smulders wijst er in zijn overzicht op dat door dit ernstige tekort van de zusters van het instituut vaak niet alleen een urgentie beoordeling werd gevraagd, maar, eenmaal geconfronteerd met de indivi duele nood van deze oude mensen en hun familie, werden zij vaak gedwon gen tijdelijke oplossingen te zoeken eventueel samen met wijkverpleeg sters en algemeen maatschappelijk werk. ,Het is een emotioneel en zeer tijdrovend aspect van het werk bin nen ons instituut,' aldus de heer Smulders. Er is in 1967 begonnen met een selec tie op opname-urgentie. In 1968 werd in 230 en in 1969 in 303 gevallen geadviseerd aan de directies der ver pleegtehuizen voor deze categorieën. Hiertoe bestond volgens dr Smulders in zijn jaarverslag een uitstekend con tact met de geneesheer-directceur van .Ter Poorte' en ,Ter Valcke', een rede lijk tot goed contact met de directie van Huize de Werfkampen in Rilland- Bath. ,Het is jammer dat ,De Blauwe Hoeve' te Hulst van onze diensten geen gebruik wenst te maken; daar door is het onmogelijk exacte cijfers voor heel Zeeland te geven voor de nood op dit gebied.' Sterke stijging De heer Smulders constateert ten aan zien van de gehele dienst een voort gaande sterke stijging van patiënten en het nagenoeg constant blijven van het aantal medewerkers. De groei van 67 pet in het aantal patiënten (van 1971 in 1966 tot 1630 in 1969) heeft het instituut gesteld voor zeer grote problemen, die slechts voor een deel door veranderingen in de interne or ganisatie van het instituut konden worden opgelost. .Het zal ieder duide lijk zijn dat bij gelijke grootte van de staf per patiënt minder tijd gegeven kan worden, terwijl wij ook het aller grootste deel van de bij ons aange melde cliënten met huwelijksproble men niet helpen kunnen helpen; deze hulp is namelijk zeer arbeidsintensief. Bij bovengeschetste gang van zaken is het begrijpelijk dat wij aan de indivi duele patiënt zeer vaak niet de zorg kunnen besteden, die nodig is om -het werk te volvoeren naar die standaard die in Nederland algemeen geldt. Dit alles werkt vaak ontmoedigend op de medewerkers die ondanks alles proberen zo goed mogelijk als In hun vermogen ligt hun patiënten cq cliën ten te helpen. Maar in een kwantita tief opzicht 67°/o zwaardere belasting bij 'n personeelsbezetting die slechts 24 pet steeg, gaat ten koste van patiën ten en helpers.' aldus dr Smulders in zijn jaaroverzicht. Nog steeds is, ondanks verbetering in vergelijking met het verleden, de fi nanciële basis van het instituut smal en onzeker. Rijk en provincie geven vaste percentages van de salarissen, maar de derde belanghebbende, de gemeenten, heeft geen vaste financiële verplichtingen in deze. Het bestuur van het instituut zegt niet helemaal tevreden te zijn over de bijdragen van de burgerlijke gemeenten in Zeeland. Er is nog een aantal dat met te kleine bedragen deelneemt, terwijl men niet genoeg inzicht heeft in de hoge kos ten, die het werk vraagt en tegelijker tijd niet altijd inziet hoe de medewer king van 't instituut de gemeenten vaak behoedt voor ernstige uitgaven. Voor 1970 bleek enige ruimte aanwe zig om enkele broodnodige deskundi gen aan te trekken. Het jaarverslag wijst voorts onder andere op het mogelijk eind dit jaar te beginnen bureau voor levens- en gezinsvragen mits bekwame medewerkers naar Zee land zijn te trekken. Elders schrijft dr Smulders over het aantrekken van medewer';ers dat het in de praktijk zeer moeilijk blijkt geschoolde en be kwame krachten naar Zeeland te trek ken. Als men niet genoeg medewer kers kan krijgen zal mogelijk worden begonnen met part-timers. Het hulp verleningsteam zal bestaan uit een psychiater, een psychiatrisch sociaal werker e n psycholoog, eventueel aan gevuld met een gynaecoloog en jurist, en pastores van levensbeschouwelijke richtingen zullen erbij worden betrok ken. mando over de marinekazerne te Vlissingen inhoudt, officieel van kapitein ter zee J. W. v. d. Graaf overgegaan in de handen van de kapitein-luitenant ter zee P. S. Niemeyer. Om half tien werd het bevel ,alle hens aan dek' gegeven, waarna alle be schikbare officieren, onderoffi cieren, manschappen, marine bewakingskorps en burgerper soneel aantraden in de kantine van de kazerne aan de buitenha ven. Na een trompetsignaal betrad kolonel Van de Graaf, in gezelschap van de nieuwe commandant en de eerste offi cier, de kantine, waar hij zijn laatste Inspectie afnam. In een korte toe spraak wierp de kolonel vervolgens een terugblik op de afgelopen 34 jaar dat hij in dienst van de marini geweest en in het bijzonder op de laatste drie jaar dat hij commandant in Vlissingen was. Hij meende dat de marine, wat werkkring betreft, naast bedrijven als Philips, Shell en derge lijke kan worden geplaatst. Voordat hij verklaarde het commando te heb ben neergelegd, sprak kolonel Van de Graaf de hoop uit dat aan zijn opvol ger hetzelfde vertrouwen zou worden geschonken als aan hem. Aan het begin van de bijeenkomst in de kantine was de ministeriële be schikking voorgelezen betreffende de commandowisseling. Overste Niemey er richtte zich in de eerste plaats tot de scheidende commandant, die hij zijn beste wensen meegaf voor zich- Bromfietser na aanrijding in ziekenhuis TERNEUZEN Op de kruising Koe- horsstraat - Kruisweg te Terneuzen donderdagmorgen de bromfietser van H. uit Sas van Gent in botsing gekomen met een auto, bestuurd door F. R. C. G. van W. uit Westdorpe. De bromfietser verleende op de kruising geen voorrang aan de auto. Van H. moest met een rechter beenbreuk en eenhoofdwond per ambulance naar het Elisabethziekenhuis in Sluiskil worden vervoerd. zelf en zijn gezin. Voorts sprak 1 over de voldoeningen en verantwa delijkheden van het dragen van b commando. Hij dankte de kolo; voor de wijze waarop hij hem h ingewerkt. Hierop verklaarde oven Niemeyer het commando te aanvi; den. Tot de bemanning zei hij dat t tijd al lang voorbij is dat de commt dant een eenzame, mysterieuze was. Zonder medewerking van i manschappen is het goed uitvoe van het commando niet moget meende hij. ,Ik houd u op de hoof. beloofde de nieuwe commandant c het oog op inspraak, ,maar houd; mij dan op de hoogte.' Namens de gehele bemanni bracht de chef der equipage, set per J. J. Schaap, kolonel Van Graaf dank voor zijn .mensell,: commando' en bood hem twee 1 schenken aan: een klein exempli van het wapenschild van de kaze: en een tekening van het zogenaz de Beeldenhuis in de Hendrikstr» waar de kolonel woont. Een woord van dank voor de cadet en voor de prettige samenwerk: van de scheidende commandant sloot de officiële bijeenkomst in t kantine. Op de foto: kolonel J. W. v. d. G11 pakt de geschenken uit die hem doon gehele bemanning werden aangebod ter gelegenheid van zijn afscheid i commandant van de Vlissingse mart kazerne. (Foto PI Provinciebij drage aan stichting voor revalidatie MIDDELBURG Gedeputeerde t ten van Zeeland hebben de Zeeu* afdeling van de vereniging van Ne4 landse gemeenten verzocht het v zoek te steunen van de Zeeuwse stk ting voor de revalidatie aan Zeeuwse gemeente met ingang vu januari 1971 een subsidie van cent per inwoner te verlenen. Gs n nen dat de gemeenten in Zeeland n doende zijn gewezen op de noodzu positief tegenover het verzoek van: stichting te staan. Zij vinden het du om niet noodzakelijk zelf officir steun te verlenen aan het verzoek. I financiële commissie uit de staten I» gs gevraagd of zij bereid waren h invloed bij de gemeentebesturen u te wenden zodat gunstig op het n zoek beslist zou worden. De commissie vroeg dit naar aan) ding van een voorstel van gs bijdrage a fonds perdu aan de stil! ting te verlenen. (ADVERTENTIE) In de toelichting op het voorstel haalt het db enkele punten uit het beleids plan van de Zeeuwse Jeugdraad aan, waarin wordt gezegd, dat het vanaf 18 jaar mogelijk moet zijn jongeren voor te dragen met zodanige kwalitei ten dat zij een waardevolle inbreng kunnen hebben in de meningsvorming binnen de raad. Naar de mening van het db zal de inbreng van de jongeren bij het uitvoerende werk het grootst zijn: op dit niveau zullen mogelijke activiteiten van de jongeren zelf het meest aanspreken. Er wordt voorts op gewezen, dat dit uitvoerende werk gebeurt in een groot aantal jongere norganisaties, instuif- en sociëteit»- werk, .waar de jongeren zeker het programma en de ontwikkeling van het werk bepalen'. Bij de huidige activiteiten van Zeeuwse Jeugdraad acht het db het mogelijk de participatie en medebe slissing van Jongeren te kunnen bevor deren door ze vakatures te laten ver- De Boerenleenbank is de banlc-van-nüvoor Altijd vlakbij. Stap er gerust eens binnen. Bijvoorbeeld om er üw manier van sparen te kiezen uit de vele spaarvormen. Met rente vanaf 4%, ah deeds direkt over uw spaargeld wilt f beschikken, tot 8', its u op langere termijn wilt sparen. Of kom eens praten over een Privérekening voor de ontvangst van uw salaris.of over een van onze andere dienstverleningen, 't Is immers zo makkelijk: al uw geldzaken buiten de deur en.praktisch naast de deur! de bank voor iedereen 1160 vestigingen Goes, St-Adriaanstraat 6; 's-Heerenhoek, Werriluun 25; Heinkenszand, Mr dr Meslaan 1; Lewedorp, Srheldestraat 54; Ovezande, Kerkplein 6; Vlissingen, Lange Zelke 19-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 6