MILIEU-ZORG' IN PROVINCIE-BEGROTING Tweede (conventionele) centrale PZEM te Borssele eerder nodig Gs rekenen op 3600 woningen VEL In 1971 werk aan vier streekplannen 9 Ir BOGERD:,OVERWEGEN OF OPTIE GEBRUIKT DIENT TE WORDEN PECHINEY VROEGER IN BEDRIJF PROVINCIE BEGROTING IN CIJFERS Advies aan g s adviseur en consulent voor bejaardenwerk TWEEDELIJN PZEM NAAR KOPPELNET Provinciale coördinatie dienstverlening gastarbeiders ZEELANDBRUG: TOL IN 1971 4,8 MILJOEN NOG DIT JAAR AARDGAS VOOR ZIERIKZEE jJPDRAKA OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN ,ZO SPOEDIG MOGELIJK .Opheffing premie op investeringen: trekken industrie wordt onmogelijk' VRIJDAG 2 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MIDDELBURG Wat het provinciaal bestuur van Zee land kan doen aan het tref fen van maatregelen tegen voortschrijdende veront reiniging van het milieu, reikt niet verder dan het ei gen grondgebied. In de brief waarmee het college van g s de provinciebegroting voor het jaar 1971 aan de staten presenteert wordt gezegd: ,Mede daardoor bieden de provinciale grenzen geen en kele bescherming tegen mi lieuvervuiling van buiten af'. En om aan te tonen hoe sterk het provinciaal be stuur in deze zaken afhan kelijk is van beslissingen van anderen, wordt nog eens gewezen op de afvallozingen op de Westerschelde in Bel gië en straks bij Waarde uit de Brabantse pijpleiding. Tegen onze uitdrukkelijke bezwaren in verleende het rijk vergunning voor de lo zing van ongezuiverd Bra bants afvalwater te Waarde. Op de geprojecteerde afval waterleiding, waarvan de aanleg inmiddels is begon nen, werd later, zelfs geheel buiten onze voorkennis, de lozing van Shell Chemie te Moerdijk aanvaard. Het is te betreuren dat wij deze za ken niet geheel in eigen han den hebben', aldus g s die er overigens aan toevoegen dat zij, waar mogelijk, zullen proberen om een dam op te werpen tegen de voortgaan de aantasting van de zui verheid van lucht, water en bodem. G s achten het van groot be lang zo zeggen zij in deze begrotingsbrief dat de burgers zoveel mogelijk bij de publieke zaak worden betrokken. ,Een brede in formatie van de bevolking is daartoe noodzakelijk. Dit geldt in het bijzonder voor die onderdelen van het openbaar bestuur, die in een bepaalde situatie van essen tieel belang zijn'. Onmiddel lijk wordt in de brief echter deze restrictie aangebracht: .Verantwoordelijk voor het gevoerde en door hen te voe ren bestuur blijven de be voegde bestuursorganen. Het betrekken van de bur ger bij het openbaar bestuur door ruime informatie zal dan ook nooit iets kunnen of mogen afdoen aan de ver antwoordelijkheid van de bestuurders voor de door hen te nemen beslissing'. Over de sociaal-economi sche ontwikkeling waarin Zeeland op het ogenblik ver keert zeggen gs: ,Nog niet zolang geleden draaide deze provincie rond in een vi cieuze cirkel van dalende werkgelegenheid, een vrij wel niet groeiende bevol king en een dalend inko mensniveau. Deze cirkel is doorbroken en omgezet in een opgaande spiraal'. Volgens gs wordt voor de eerstkomende jaren met een voortgaande gunstige ont wikkeling van de werkgele genheid op de Zeeuwse ar beidsmarkt rekening gehou den. ,Te verwachten valt dat met het in Zeeland beschik bare arbeidspotentieel slechts gedeeltelijk in de vraag naar personeel zal kunnen worden voorzien'. Ergo: via wervingsacties zal personeel van elders moeten worden aangetrokken, Zee land zal zijn woningenpak ket zo goed mogelijk moeten verzorgen en andere voor zieningen voor de leefbaar heid moeten treffen, er zal ook naar buiten een gunsti ge image van Zeeland moe ten zijn. In dit verband to nen g s zich bereid een sub- sidievoorstel bij de staten in te dienen voor de kosten tot maximaal een derdedeel) verbonden aan een onder zoek naar de immigratiemo tieven, uitgaande van de Zeeuwse regionale raad voor de arbeidsmarkt. Het aantal buitenlandse ar beidskrachten in Zeeland zal nog toenemen, zo ver wacht het college. Vooral bij de opbouw van de indus triële complexen in de ha venindustriegebieden van het Sloe en de Zeeuws- Vlaamse kanaalzone. Het ge heel overziend spreken gs van een bevredigende ont wikkeling ontwikkeling op de arbeidsmarkt en zien zij de toekomst met gematigd optimisme tegemoet. ,Wij zijn van mening dat wij met ons beleid een bijdrage le veren aan de zo gunstige en noodzakelijk geachte sprei ding van de bevolking en activiteiten, zoals deze her haaldelijk door de regering uiteengezet zijn'. (Op deze pagina en pagina 11 meer nieuws over de pro vinciebegroting MIDDELBURG Een tweede conventionele elektriciteitscen trale bij Borssele (met een ver mogen van 189 megawatt) zal waarschijnlijk aanmerkelijk vroeger moeten worden ge bouwd dan was voorzien. In dei begroting 1971 van de NV Pro vinciale Zeeuwse Energie-maat schappij (PZEM) stelt directeur ir T. Bogerd vast dat nu al over wogen dient te worden of ge bruik moet worden gemaakt van de optie op een verdubbe ling van de huidige conventio nele centrale, die daar op het PZEM-terrein bij Borssele mo menteel in aanbouw is. Dit houdt verband met het feit dat de aluminlumfabriek van Pechiney Nederland NV sneller In bedrijf zal komen dan was venvacht en een hoger vermogen aan energie nodig zal hebben dan oorspronkelijk was overeengekomen. De conventionele centrale te Bor- sele komt in het midden van 1971 in commercieel bedrijf. Dat is enkele maanden na de start, van de produktie bij Pechiney (planning: april). De PZEM stelt dan ook dat in het tweede kwartaal van volgens jaar het opgestelde vermogen niet toerei kend zal zijn. Een deel van het debiet! zal in deze periode moeten worden j ingekocht. Op het ogenblik is menj bovendien met de bouw van deze: conventionele centrale iets achterop geraakt. ,We hopen nog een deel van de achterstand te kunnen inlopen,' al dus ir Bogerd. De bouw van de kern centrale verloopt geheel volgens plan. Het lijkt niet uitgesloten dat deze eenheid eerder in bedrijf zal kunnen komen dan oorspronkelijk was aange-j nomen. De uitbreiding van de lever-1 ingscapaciteit met een gasturbine-een-1 heid van ongeveer 20 megawatt is in een vergevorderd stadium van voor-, bereiding. Gezien de sterk opgelopen! leveringstijden acht men het bij de: PZEM waarschijnlijk niet mogelijk deze nog in 1971 in bedrijf te stellen. In aanbouw is te Borsele ook het nieuwe 150 KV-onderstation met aan sluitende 150 KV-Ujnen naar Goes. Dit houdt verband met de nieuwe centra le-eenheid. Het komt erop neer dat dc Investerin- MIDDELBURG De begroting 1971 van de provincie Zeeland sluit (,het is ons met vrij veel moeite gelukt', aldus gs-1 met een krappe post voor onvoorziene uit gaven tot een bedrag van 907.299. Uit de rijkskas (het zo genaamde provinciefonds) wordt een uitkering verwacht van bijna ƒ16,5 miljoen. Dat is 12% meer dan de raming voor 1970. Aan salarissen voor het personeel van de provinciale griffie en de dien sten als provinciale planologische dienst, provinciale waterstaat en provinciale bibliotheek is een be drag opgevoerd, groot ƒ8,5 mil joen. Gs wijzen de staten erop, dat met een salarisverhoging van 1% een bedrag is gemoeid van ongeveer ƒ90.000 en dat de pro vincies de stijgende personeelslas ten uit eigen middelen moeten zien op te vangen. ,De uitgaven van de provincie nemen nog steeds toe', aldus het college in de begeleidingsbrief. ,als gevolg ook van de groeiende bemoeienis sen van het provinciaal apparaat Daar staat overigens geen evenre dige rijksuitkering tegenover. Voorbeelden daarvan- de industri alisatie. milieubeheersing, cultuur, recreatie. Er worden voorberei dingen getroffen om deze aange legenheid in interprovinciaal ver band te bespreken om na te gaan of er redenen zijn als gezamenlij ke provincies een beroep te doem op de regering dit probleem te helpen oplossen'. gen in de elektriciteitssector van de PZEM zich voor 1971 geheel concen treren op het grote vcstigingsterrein te Borsele. In totaal gaat het hier om een uitgaaf van 120 miljoen. De omzet van de PZEM in kilowattu ren elektriciteit zal naar verwachting in 1971 de 2 miljard passeren. Dat betekent dan in twee jaar tijd een verdubbeling. Gs zeggen in de provin cie begroting dat deze voor Nederland ongekend sterke groei van een ener giebedrijf zich in de komende jaren zeker zal voortzetten. Voor het eerst is in deze begroting van het nieuwe MIDDELBURG Zowel de stichting Zeeland als de federatie samenwer kingsorganen hebben gs adviezen ge stuurd over het open bejaardenwerk.! Het college Iaat in de geleidehrief bij de begroting 1971 weten, dat de advie zen .tenderen naar het aanstellen van een bejaardenwerkadvlseur en en be jaardenconsulent'. Men zal de staten over deze zaak binnenkort dc visie van het college kenbaar maken. De paragraaf over de bejaardenzorg heeft met name betrekicing op de proeve van een wetsontwerp ter wijzi ging van de wet op de bejaardenoor den. Gs wijzen erop dat het zich laat aanzien, dat de meldingsplicht, zal ver vallen en worden vervangen door een verklaring van geen bezwaar, die het mogelijk maakt een bejaardenoord te stichten en welke verklaring door gs moet worden afgegeven. Als weige- ringsgrond kan gelden, dat het bejaar denoord niet past in de op te stellen provinciale planning voor de bejaar denoorden, zegt het college. Zo wordt - aldus gs - aan de planning reële inhoud gegeven en wordt aan belang hebbenden optimale garantie gegeven voor een duidelijk en rechtszeker be leid. Men noemt voorts, dat. wordt gepoogd voor het opnamebeleicl de sociale of medische indicatie op basis van vrijwilligheid ingang te doen vin den en de mogelijkheid een preventief prijzentoezicht voor te schrijven. Wat dit laatste betreft spreken gs een voorkeur uit voor een provinciaal prijzentoezicht boven een rijkstoe- zicht. BORSSELE Het .stalen bos' op de voorgrond, dat steeds verder dicht groeit is het nieuwe 150 kV- onderstation van de PZEM te Borssele. daar in aanbouw met het oog op de nieuwe centrales (rechts de conventionele en links de kerncentrale). (Luchtfoto Wim Riemens) Zeeuwse energiebedrijf ook de gassec- tor opgenomen, nadat de fusie met de voormalige NV Zegam half 1970 een feit is geworden. De totale omzet van de maatschappij komt hiermee op een bedrag van 121 miljoen: ƒ96 miljoen voor de elektriciteitsafdeling, ƒ21 mil joen voor de gasafdeling en ƒ4 mil joen voor waterafzet (afkomstig uit de waterfabriek-annex-elektriciteitscen- trale te Terneuzen). Op grond van de omzetramingen wordt een winst be groot bij de PZEM van 2.013.000. Het exploitatieresultaat wordt beïnvloed door een aantal factoren die een sterk stijgende tendens heb ben, zo licht ir Bogerd in de begro ting toe: lonen en salarissen, rente, investeringslasten, stijgende brand stofkosten. Overigens is het voors hands niet nodig de tarieven aan te passen. MIDDELBURG Het ziet ernaar uit dat de PZEM van het nieuwe elektri citeitscentrale-complex te Borssele een nieuwe verbinding krijgt met het Nederlandse koppelnet. De gedachten gaan uit naar een .route": Borssele- Goes-Willemstad-Geertruidenberg. In eerste instantie een 150 KV-koppellijn, i die overigens later kan worden omge zet in een 380 KV-verbinding. Deze verbinding zou dan naast de bestaan de koppelleiding Vlissingen-Goes-Roos-1 endaal-Geertruidenberg komen. Een I studie naar de tweede Zeeuwse aan-j knoping op het Nederlandse koppelnet wordt verricht door de Samenwerken de Elektriciteits Producenten (SEP). In een later stadium, zo wordt in de PZEM-begroting gezegd, kan een twee de 380 KV-verbinding via de deltadam- men naar de Maasvlakte-centrale wor den overwogen. MIDDELBURG Gs van Zeeeland vin den, dat de dienstverlening aan bui tenlandse gastarbeiders in Zeeland op provinciaal niveau moet gebeuren en provinciaal dient te worden gecoördi neerd. Het college meent, dat daarbij kan worden geprofiteerd van de erva ringen elders. Dat zegt men in de begeleidingsbrief bij de begroting 1971. Daarbij wordt erop geattendeerd, dat op Walcheren, Zuid-Beveland en in de Kanaalzone momenteel ongeveer 300 gastarbeiders werkzaam zijn, gs note ren, dat het gaat om een nogal hete rogeen samengestelde groep, die over verschillende delen van de provincie is verspreid. Zij zeggen, dat de zorg voor deze mensen zich voorlopig nog beperkt tot het geven van voorlichting en het onderhouden van contacten met werkgevers, vakverenigingen en de gewestelijke arbeidsbureaus. In het hoofdstuk maatschappelijk werk signaleert men voorts de ten dens tot schaalvergroting bij verschil lende instellingen voor maatschappe lijke zorg. En men zegt: Deze schaal vergroting betekent onder meer de opheffing van een aantal eenmanspos ten, waardoor het aantrekken van be roepskrachten wordt vergemakkelijkt'. Het college wijs erop, dat de werk groep organisatie en planning van de raad voor het maatschappelijk werk na de periode van inspraak en vooro verleg de verdere realisatie van de ontwikkelingsschets ter hand namen over de sociale en sociaal-medische dienstverlening. In samenhang met de ze ontwikkelingsschets bestuderen de raad voor maatschappelijk werk en de federatie van samenwerkingsorga nen voor de sociale dienstverlening in Zeeland voorts de nota samenwer kingsorganen van het ministerie van erm, waarover gs adviezen jnet be langstelling' tegemoet zien. MIDDELBURG De tolopbrengsten aan de kassa's van de Zeelandbrug worden voor 1971 geraamd op een bedrag van ruim ƒ4,8 miljoen. Dat is dan bijna 600.000 hoger dan de in komsten, die men voor het nu lopen de jaar voorziet en waarvan gs de verwachting hebben dat ze ook inder daad zullen worden gehaald. Toch is ook in 1971 voor de Zeeland- brug nog een bijdrage van de provin cie nodig ter grootte van ƒ1.750.000 om het gat te stoppen tussen de Inkomsten en de uigaven voor deze verkeersverbinding in de deltaroute. Voor de goede orde hebben gs bij de aanbieding van deze nieuwe provincie- begroting de tolopbrengsten over de verschillende dienstjaren van de NV Provinciale Zeeuwse Brugmaatschap- pij nog eens op een rijtje gezet: 1966: ƒ2.9 miljoen, 1967: 3,2 miljoen, 1968: 3,5 miljoen, 1969: ƒ3,8 miljoen en 1970 (verwacht): 4,2 miljoen. Er wordt dan gezegd: .Zoals uit deze cijfers blijkt beweegt het verkeer over de brug zich in een duidelijk opgaande lijn' Hoewel toch de bijdra gen van de provincie in de tekoren van de Zeelandbrug belangrijk hoger zijn dan het college van gs zich aan vankelijk had voorgesteld, ,mag niet uit het oog worden verloren dat de waarde van de Zeelandbrug in het kader van de ontwikkeling van de provincie hoe moeiijk te becijferen ook zeker als zodanig moet den ingecalculeerd'. MIDDELBURG Voor 1971 rekent het college van g s op de houw van ruim 3600 woningen In Zeeland. De verwachting ls, dat dit Jaar in totaal 3450 woningen gereed zullen komen. In deze aantallen zijn tevens begrepen het aantal aan de woningvoorraad onttrokken en te onttrekken woningen, namelijk 1350 dit jaar en 1525 in 1971. Gs, ln de geleidebrief bij de begroting *71: ,Het beeld van de volkshuisvesting in onze provincie ls in het algemeen gesproken niet ongunstig. De gemiddeld* woningbezetting, een maat voor de aanpassingsmogelijkheden van de woning markt aan de woningbeh >efte is de laagste in den lande; de heren vertonen niet het extreme oplopen zoals elders nogal eens wordt waargenomen en bovendien loopt het aantal slechte woningen geleidelijk terug'. Men wijst erop, dat de produktie aan nieuwe woningen in tempo ls verminderd in vergelijking tot 1967 en 1968, maar ln die jaren werden dan ook aanzienlijk boven de directe behoefte uitgaande aantallen woningen voltooid'. Overigens vinden gs dat de woningproduktie zich nu weer ln stijgende lijn beweegt tov de 3100 woningen, die in 1969 gereed kwamen. Hoewel tot nu toe een zeker evenwicht tot stand kon worden gebracht tussen vraag en aanbod achten gs met het oog op de toekomstige ontwikkelingen een hogere woningproduktie noodzakelijk. Men laat weten, dat de toewijzing begin 1970 Initieel bijna 2200 gesubsidieerde woningen bedroeg en waarschijn lijk 3000 woningen als einduitkomst zal hebben. Men wijst er nog op, dat de markt minder gunstig voor de woningbouw is geworden door ae met kracht doorgevoerde bouw van de nieuwe industrievestigingen, waardoor een groot beroep wordt gedaan op de beschikbare aantallen bouwvakkers. Er is sinds begin april 1969 een toename van 1100 mensen in de sector bedrijfsgebouwen waar te nemen. MIDDELBURG Zierikzee krijgt voor het einde van dit Jaar aardgas. Dat staat nn wel ongeveer vast. Als gevolg van stagnatie bij het leggen van de transportleiding van Goeree- 1 Overflakkee naar Schouwen-Duiveland Is het niet meer gelukt om Zierikzee nog deze maand september 1970j van aardgas te voorzien, zoals aanvan-; kelijk was voorspeld. De toestand ls! nu wel zo zeker dat aan de nieuwe streefdatum de band kan worden ge houden. Na Zierikzee zullen in snel tempo alle. daarvoor vatbare kernen op Schou-! wen-Duiveland op het aardgasnet wor den aangesloten. De investeringen voor het Zeeuwse gasdistributienet worden begroot op 8,7 miljoen. Daarvan is 4,5 miljoen bestemd voor ontsluiting van witte gebieden (in hoofdzaak Schouwen-Duiveland). De begroting van de PZEM voor 1971: geeft een raming van gasverkoop tot; een volume van 184,5 miljoen kubieke j meter. Voor het lopende jaar werd' 135 miljoen m3 geraamd. In aanmer-' king genomen dat in 1969 89,7 miljoen m3 aardgas in Zeeland werd verkocht, j is ook hier net als bij de levering, van elektriciteit sprake van een verdubbeling van de afzet in twee jaar. In de raming op de begroting ls- rekening gehouden met een toeneming! van het aantal verbruikers in j aangesloten en nieuwe gebieden ook met een verdere penetratie van het aardgas ln de verwarmingssector. Een meer of minder strenge winter kan daardoor op de totale omzet een duidelijk merkbare invloed hebben. De tot nu toe toegepaste inkoopprijs van het aardgas (5,8 cent per m3) is onderwerp van gesprek op landelijk niveau met de Gasunie. Contractueel is herziening mogelijk per 1 januari as. Een verlaging van de inkoopprijs zal van de kant van de gasdistributie- bedrijven worden bepleit. (ADVERTENTIE) de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" MIDDELBURG Er wordt bij de provinciale planologische dienst in Middelburg gewerkt aan vier streekplannen of her zieningen van streekplannen. Het gaat om: de tweede (algehele) herzie ning van het streekplan Schou wen-Duiveland, dat al is gepu bliceerd en dat waarschijnlijk in de tweede helft van 1971 kan worden vastgesteld door de sta ten; de opgehouden voorbe reiding van het streekplan O-Z- Vlaanderen, waarvan gs een voorontwerp ,zo spoedig moge lijk' in de openbaarheid willen brengen; het streekplan Oost-Zeeland welk werk wacht op het resul taat van een Brabants-Zeeuwse werkgroep, die de alternatieve Reimerswaalplannen in studie heeft; de herziening van het streek plan Midden-Zeeland, die men aan het eind van 1971 hoopt te kunnen publiceren en die sa menhangt met ,de plaatsvinden de en te verwachten ontwikke lingen in het Sloegebied en langs de Oosterschelde'. In de geleidebrief gaat het college op dit stuk van zaken met name nog in op de vorderingen bij het werk aan het streekplan O-Z-Vlaanderen. Men herinnert eraan, dat vorig jaar al een ambtelijk ontwerp gereed was. waarin het gebied bij Ossenisse en de kanaal zone als industriële groeipolen werden aangewezen. De voorbereiding werd echter opgehouden, omdat enkele voor het streekplan belangrijke vraag stukken als vaste oeververbinding. Baalhoekkanaal, positie van de kern Terneuzen aan de orde kwamen, .waarover meer inzicht moest worden I verkregen.' Gs laten nu weten, dat voor het tracé van de oeververbinding ,een begin van een oplossing is gekomen,' dat een beslissing over de tracering van het Baalhoekkanaal op rijksniveau ligt en dat de groeimogelijkheden van de stadskern Terneuzen in relatie tot het industriegebied Ossenisse zijn bestu deerd door een ambtelijke werkgroep, waarin ook Terneuzen is vertegen woordigd. Op hfet gebied van de ruimtelijke or dening wordt voorts nog gewag ge maakt van het voorstel aan de Zeeuws-Vlaamse gemeentebestuurders om een nieuwe bebouwingsgrens aan te houden zeewaarts van de bestaande lijn. die in het streekplan W-Z-Vlaan deren is opgenomen. Die nieuwe lijn moet worden gezien als een over gangsregeling voor de bestaande be bouwing. die dan kan worden uitge-j breid als gs daartegen geen bezwaar; heeft. GS HERHALEN: MIDDELBURG .Opschorting van de investeringspremie-regeling In de gehele provincie Zeeland maakt de vestiging van nieuwe zeehavenindus trieën vrijwel onmogelijk. Hiermee wordt een belangrijk beleidsinstru ment bij het aantrekken van dit soort bedrijven uit handen gegeven'. Gede puteerde staten herhalen in hun bege leidende brief bij de begroting 1971 nog eens het protest dat ze al eerder hadden aangetekend tegen deze beslis sing van de regering, die per 1 janua ri 1971 moet ingaan. Het heeft ons zeer verbaasd dat de minister van economische zaken heeft gemeend het voor de periode 1969 tot 1971 aangekondigde regionale beleid op een dergelijke ingrijpende manier tussentijds te moeten wijzigen en de ze wijziging dan bovendien alleen tot Zeeland te beperken. De regeling houdt in ze geldt dus nog tot 1 januari aanstaande dat een industrieel bedrijf bij vestiging in een industriekern (Vlïssingen-Oost, Terneuzen, Goes, Zierikzee en St.- Maartensdijk) een premie kan ontvan gen van 25% van de investeringen in vaste activa met een maximum van 3 miljoen (tenzij de minister anders beslist). Op grond van de regeling kan een bedrijf bij uitbreiding binnen het stimuleringsgebied (en dat is de hele provincie Zeeland) een premie van 10% met een maximum van 1,2 mil joen krijgen. Per 1 januari vervallen in Zeeland dus deze premie-regelingen. Gs vinden dat naast de havengebieden in Zeeland ook de secundaire kernen door deze opschorting zeer worden gedupeerd. .Wij' achten het een bijzon der ernstige zaak dat ook de kleinere industrieën niet meer voor een vesti gingspremie in aanmerking komen, terwijl tengevolge van de vestiging van enkele grote basisindustrieën juist de mogelijkheden voor toelever ingsbedrijven wat meer gestalte be gonnen te krijgen. Deze eenzijdige op schorting van de faciliteiten komt bo vendien de concurrentiepositie van ons gewest ten opzichte van het Belgi sche industriegebied niet ten goede', aldus het college.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9