Soft-drugs zijn niet altijd zonder risico Sluiskillenaar nog steeds op vrije voeten Automobilist - alcoholgebruik lag straf uit in ziekenhuis Vleeskeuringsdienst voor Z.-Vlaanderen kreeg directeur 4 ZENUWARTS DR J. D. VAN SCHEYEN: Bromfietsberijdster gewond bij botsing Inwoner Nieuwdorp bij ongeval gedood RU OVERTREDERS ART. 26 VOOR POLITIERECHTER Gevangenisstraf nu voorwaardelijk opgelegd Tieren Links Vrijspraak ,NU AL TWEEDE VEEARTS NODIG' GOESE WLHELM1NABAM' OP MEUWE PLAATS voortreffelijke hachee Een goed stuk vlees hoort erbij BRIEF AAN DE PZC PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 OKTOBER 1970 MIDDELBURG Ofschoon het gebruik van soft-drugs als mari huana en hasjiesj niet door iedereen als gevaarlijk wordt be schouwd loopt de gebruiker toch wel degelijk risico's. De kans is bijvoorbeeld bepaald niet denkbeeldig, dat de hasjiesj- gebruiker op den duur zwaarder en wèl voor de gezondheid ris kante middelen grijpt zoals de heroine, lsd enz. Voorts blijken de, veelal jeugdige, gebruikers van de soft-drugs zich gemakkelijk op te laten nemen in groepen waarbinnen het gebruik voorkomt, wordt gestimuleerd en zelfs wordt gewaar deerd. Het is zelfs mogelijk, dat deze vorm van groepsgedrag, die wel eens wordt aangeduid met termen als sub-cultuur' en drug cultuur', voor betrokkene van ingrijpender betekenis zijn dan het druggebruik als zodanig. GEBRUIK VOORAL BIJ JEUGDIGEN Dr J. D. van Scheyen, zenuwarts te Middelburg, die een en ander dezer dagen stelde tijdens een bijeenkomst van de afdeling Goes van het Neder- landscbe Roode Kruis, omschreef deze sub-cnltuur als een .saamhorigheid' waarbinnen een maatschappelijke ge zien kritische instelling van de bewus te persoon wordt versterkt. .Men zet zich als het ware groepsma tig af tegen deze maatschappij en als gevolg daarvan ook tegen de alge meen geldende gedragsregels.' Aldus ds Van Scheyen, die hiermee aangaf, dat het druggebruik in een niet gering aantal gevallen ook als een sociaal probleem dient te worden beschouwd, waarbij de gebruiker via of met de groep tot on- of anti-sociaal gedrag en soms zelf tot criminele daden kan komen. Deelhebben aan een dergelijke sub-cultuur waarbinnen de gebruiker .zich in de groep van gelijkgestemden meer gerechtvaardigd voelt' ver groot ook de kans op een versterkt gebruik van drugs. Het optreden van personen die het middel propageren kan soms hele groepen tot drug-ge bruik brengen. Zo zei de heer Van Scheyen, die deze .extremisten' om schreef als figuren met maatschappij opvattingen, die meestal samenhangen met tekorten die zij in hun jeugd hebben ervaren. In dit verband sprak hij ook van .emotionele zowel als van pedagogische verwaarlozing.' Leeftijd Eerder had hij er ook op gewezen, dat de leeftijd van het merendeel van de gebruikers ligt tussen de 16 en 25 jaar. Terwijl er aan een kant juist in deze levensperiode bij de jongeren er een zekere groei is naar zelfstandig heid en een oriënteren en zich uitein delijk min of meer aanpassen aan de maatschappij, blijkt aan de andere kant nu juist deze huidige maatschap pij heel wat minder zekerheden te bieden en overheerst eerder een ge voel van onbehagen. De aldus ontsta ne verwarringen, twijfels enz. leiden in een aantal gevallen tot een bepaal de maatschappij-kritische instelling, bijvoorbeeld tot uiting komend in het studentenprotest. Deze sfeer van onze kerheden gepaard aan een dikwijls negatieve instelling ten aanzien van de huidige maatschappijvorm, kan pre disponerend werken voor verslavin gen. De bij deze drug-gebruikers opge wekte roes zou, aldus dr Van Schey en, als volgt kunnen worden omschre ven: JDe roes stelt de mens in staat zich te bevrijden van neerdrukkende zaken. Voor een aantal mensen kan dit betekenen bevrijding van de maat schappij, die naar hun gevoelens niet deugt'. Dr Van Scheyen ging ook in op de wat hij noemde .algemene levensinstelling' van deze druggebrui kers, waarbij hij uitging van zijn ei gen praktijkervaringen. Hij wees er op, dat het hier veelal ging om ernsti ge gevallen, die op een of andere wijze onder de aandacht waren geko men van de zenuwarts. Het meest bij deze gebruikers was hem opgevallen, de passiviteit met en duidelijk gemis aan een gerichte en als .gezond' te beschouwen agressiviteit. Niet alleen wordt al dus een gangbare maat schappelijke aanpassing niet bevor derd, maar kan ook, door het bij gebruikers dikwijls totaal ontbreken van een duidelijk toekomstperspectief, van een ,wel doordachte opbouw van een maatschappelijke carrière zelfs geen sprake zijn. Filosofie Druggebruikers zien ook dikwijls de zin niet meer in van bet te lijf gaan van de grotere en kleinere moeilijkhe den, die het maatschappelijk functio neren in de samenleving nu eenmaal met zich mee brengen. Dr Van Schey en, die deze houding een vorm van overtrokken maatschappij kritiek noemde, ging binnen dit kader ook in op de drug-filosofieën', die als het ware aan het drug-gebruik een weten schappelijke of zelfs levensbeschouwe lijke grondslag willen verlenen. De betekenis van deze theorieën mag zeker niet worden onderschat. Het zal duidelijk zijn, zo zei de heer Scheyen. dat door deze benaderings wijze, die vooral in de Verenigde Sta ten veel ingang en volgelingen heeft MIDDELBURG Twee meisjes moesten gisteren, donderdagmiddag per ambulance naar het ziekenhuis ie Middelburg worden overgebracht, na dat zij in de Segeersstraat met hun bromfiets in botsing waren gekomen met een personenauto. De bestuurster van de bromfiets, de 16-jarige mej. T. A. uit Nieuw- en Sint-.Ioosland, werd ter observatie in het ziekenhuis opge nomen. Haar vriendinnetje, dat op de duozit zat, kon na behandeling naar huis. Het ongeluk gebeurde kort na vijf i uur. De meisjes reden in de richting van de Houtkaai, toen uit een smalle zijstraat van de Segeersstraat toe gang tot de fabriek van dameshand- werken .De Lelie' en door K. H. uit Westkapelle bestuurde personenauto kwam. Bij de botsing werden beide meisjes van de bromfiets geslingerd. Hoewel de auto uit een voor het oog vrij onaanzienlijk en doodlopend zij straatje van de Segeersstraat kwam, ligt. de zaak formeel zo, dat de be stuurster van de bromfiets verzuimde voorrang te verlenen aan de auto. gevonden, een toeneming van het drug gebruik in de hand wordt gewerkt. Als voorbeeld noemde hij de zoge naamde psychedelische beweging, die er vanuit gaat, dat de .bewustzijnsver ruimende effecten' van vooral het lsd- gebruik van wezenlijke betekenis kun nen zijn voor een verrijking van de menselijke geest. De inleider, die zich duidelijk van dergelijke theorieën dis tantieerde, achtte ook het falen van middelen als lsd in de psychiatrische behandeling in tegenspraak met de .wetenschappelijke' motivering het gebruik. Dr Van Scheyen maakte ook een duidelijk onderscheid tussen de aan drugs verslaafde jongeren, en de oudere mens die min of n verslaafd is geraakt aan bijvoorbeeld kalmerings- en slaapmiddelen. Bij de ze laatste categorie is er dikwijls sprake van een verstrikt raken in allerlei reëele moeilijkheden van het bestaan. Aldus dr Van Scheyen, die in dit verband nog eens stelde, dat het gebruik bij jongeren dikwijls juist andersom is bedoeld, namelijk te trach ten de alledaagse problemen te ont wijken. De Middelburgse zenuwarts ging tenslotte ook nog in het kort in op ontstaan en betekenis van de ver schillende middelen. Op de vraag of men verslaafd kan raken aan drugs als marihuana en hasjiesj, was volgens dr Van Scheyen nog geen duidelijk antwoord te geven. Volgens hem waren er wel aanwijzin gen, dat er een psychische afhanke lijkheid van het middel zou kunnen optreden. Veel gevaarlijker noemde hij de lsd en opium derivaten als de heroïne. Zo kan het lsd-gebruik niet alleen heftige angst en onbeheerste reacties opwekken maar zelfs tot een blijvende vorm van ernstige psychi sche stoornis leiden. Aldus dr Van Scheyen. HEINKENSZAND De 36-ja- rige bloembollenkweker Corne lls Murre is in de nacht van woensdag op donderdag in het ziekenhuis St .-Joanna te Goes bezweken aan de ernstige ver wondingen, die hij kort tevoren had opgelopen bij een ongeval op de Heinkenszandseweg bij ,De Tol'. De heer Murre kwam van 's-Heerenhoek en ging in de richting Heinkenszand. Daar waar de weg een bocht maakt, reed hij echter rechtdoor. De auto botste tegen een boom. Daar bij werd de bestuurder ernstig ge wond. Terstond werd het slachtoffer overgebracht naar St- Joanna waar verder medisch ingrijpen echter niet meer mocht baten. De man, die onge huwd was, overleed ongeveer vijf kwartier na het ongeval, dat streeks half één plaats vond. MIDDELBURG De zitting van de Middelburgse politie rechter was donderdagmorgen nagenoeg geheel gewijd aan overtreding van het bekende ar tikel 26 uit de wegenverkeers wet, rijden na te veel alcohol gebruik. Voor negen automobi listen volgde een veroordeling; zij kregen, behalve de gebruike lijke ontzegging van de rijbe voegdheid (van vijf maanden tot een jaar) in de meeste ge vallen een gevangenisstraf van één week. In enkele gevallen werd daarnaast nog een week voorwaardelijke gevangenis straf opgelegd met een proeftijd van twee jaar. Een man die zich voor de vierde keer met een glaasje op achter het stuur had gewaagd, kreeg tien dagen on voorwaardelijke gevangenis straf. In één geval werden twee weken gevangenisstraf geheel voorwaardelijk opgelegd, een geval dat overigens door de af loop duidelijk illustreerde wat de gevolgen kunnen zijn van het overtreden van het artikel 26. Juist door deze afloop de man reed in een sloot en moest bewusteloos, met een hersenschudding, een gebroken arm en een gebroken been, uit de auto worden gehaald wilde officier van justitie rar W. J. Kolkert geen onvi waardelijke gevangenisstraf vragen te gen de man, die nog maar onlangs het ziekenhuis heeft kunnen verlaten. ,Ik wil rekening houden met datgene, wat hij zichzelf reeds heeft aangedaan', aldus de officier, die vervolgens tegen de verdachte G. M. P. uit de gemeen te Oostburg twee weken voorwaar delijk eiste met een proeftijd van twee jaar en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. P. was op 23 mei te Schoondijke In een links van de Sasputseweg gelegen sloot gereden. De passagiers van P. konden de auto met de schrik en lichte verwondingen verlaten, maar P. zelf moest in ernstige toestand per ambu lance naar het ziekenhuis worden ge reden. Later gaf hij het gebruik van zes glazen bier toe en kv/am ook uit verklaringen van anderen vast te staan, dat de drank van invloed was geweest bij dit ongeval. De politierechter, mr P. van Empel, vonniste conform de eis van de officier. Bij de behandeling van de zaak van C. V. uit Vlissingen herinnerde de of ficier eraan, dat V. al driemaal voor ditzelfde feit was veroordeeld. Daar om vroeg de officier in dit geval twee weken onvoorwaardelijk en een jaar niet rijden. V. was op 26 juli in de Walstraat van zijn woonplaats aange houden, toen hij bij het parkeren Er was voldoende ruimte voor een vrachtwagen', verklaarde de verbali sant onhandig manoeuvreerde en de bumper van een andere auto lostrok. Verdediger mr F. K. Adriaanse pleitte voor een gedwongen contact met het ZCvA en belichtte enkele persoonlijke achtergronden. De politierechter ver oordeelde V. tot tien dagen gevange nisstraf en één jaar niet rijden, waar van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en toezicht van het ZCvA. De ontzegging van de rijbevoegdheid werd, evenals bij de an dere verdachten, opgelegd onder aftrek van de tijd, dat V. het rijbewijs al kwijt J, van B. uit Arnemuiden was op 26 juli in zijn woonplaats niet alleen met een harde klap op een stilstaande auto gereden; toen de politie zich voor het, geval interesseerde sprak hij wartaal, vloekte en tierde, gedroeg hij zich agressief en weigerde hij de bloedproef. Het liep nu uit op twee weken gevan genisstraf, waarvan één week voor waardelijk met twee jaar proeftijd, toezicht en negen maanden niet rij den. De officier had eenzelfde straf ge vraagd, maar voor wat het voorwaar delijke gedeelte betreft een proeftijd van drie jaar. Een plaatsgenoot, J. de R„ had zich op 2 augustus aan hetzelfde feit schuldig gemaakt. Op de hoek van de Schorer straat - Rademacherstraat in zijn woon plaats veroorzaakte hij bovendien een kleine aanrijding, waarna hij doorreed. De politie had geen moeite de toestand van De R. te taxeren: de man beklom met veel moeite de trap van het politie bureau. De officier eiste twee weken cel, waar van één voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en acht maanden niet rijden. De politierechter liet het bij één week cel en vijf maanden ontzegging. Van J. L. van 't- W. uit Vlissingen was het een uitschieter geweest. De rappor ten lieten zich over de huiselijke om standigheden van de man in meer dan gunstige zin uit. Van 't W. had het glaasje op, toen hij in de vroege mor gen van de 26ste juli over het Bella- mypark in zijn woonplaats reed. De of ficier kwam tot een eis van twee we ken cel, waarvan één week voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar, toezicht en negen maanden ontzegging. De politierechter nam die eis over, maar bepaalde de proeftijd op twee jaar. De Domburger R. de Z. was het Vlis- slngse Beüamypark op de vroege mor gen van de 31ste augustus eveneens te veel geworden. Hij reed voortdurend links en de politiepatrouillewagen had moeite om in een positie vóór De Z. te komen. De eis was één week cel en zes maanden niet rijden, het vonnis één week gevangenis en zes maanden niet rijden, maar daarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Twee weken onvoorwaardelijke gevan genisstraf hoorde A. K. B. uit Oostka- pelle tegen zich eisen, die op 15 maart in de Vlissingse Paul Krugerstraat na het gebruik van een aantal glazen bier op een stilstaande auto was gereden. De officier eiste bovendien een jaar ont zegging, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Nadat raadsman mr H. Bruin naar vo ren had gebracht, dat een arts B. ma tig onder invloed vond en de jonge man bepaald niet te rangschikken is onder de drinkebroers, integendeel, een rustige, hardwerkende jongen is, mr Bruin vond bovendien dat de eis boven het gebruikelijke tarief lag vonniste de politierechter één week ge vangenisstraf en een ontzegging voor de tijd van negen maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. J. D., die te Oostkapelle in de Mante ling niet geheel rechts reed en toen in botsing kwam met een tegenligger, kreeg vijf dagen cel en ontzegging van zes maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. De officier had één week gevraagd en negen maanden niet rijden, waar van zes voorwaardelijk. Voor enkele gladde banden werd D. bovendien con form, een boete van 100 opgelegd. De Middelburger P. C. S. smaakte bij een veroordeling voor overtreding van het artikel 26 ook het genoegen van een vrijspraak. S. zou namelijk een stopteken van de politie hebben gene geerd. ,Ik ben inderdaad niet met gie rende banden gestopt', voerde S. aan, ,maar ik ben onmiddellijk teruggere den. Ik had niet direct door, dat het om mij te doen was.' Die gang van za ken bleek juist, weshalve de officier voor dit punt al een schuldigverklaring zonder oplegging van straf had geëist. De politierechter ging dus verder en sprak de man hiervan geheel vrij. Voor het alcoholgebruik kreeg S., conform de eis, een week cel hij mag zes maanden niet rijden. Tenslotte een geval van rijden onder invloed op de fiets, waarvoor de Mid delburger P. C. B., die slingerend over de Londense Kaai had gereden, bij verstek werd veroordeeld tot een boete van 90. Er was 150 geëist. EERSTE VERGADERING KRINGRAAD C. HUISZOON BEREID TOT GESPREK MET ABC OVER ONTSLAGENEN TERNEUZEN De lieer P. J. Borm (43) uit Nieuw-Namen, plaatsvervan gend hoofd van de voormalige vlees keuringskring Hulst, wordt directeur van de nieuwe vleeskeuringsdienst voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Als admi nistrateur is de heer J. A. Oostdijk (28), adjunct-commies uitvoerrechten en accijnzen in Terneuzen, aangesteld. De kringraad van de vleeskeurings dienst, die donderdagmiddag voor het eerst vergaderde in het Terneuzense stadhuis, had voor beide benoemingen een vrij langdurige besloten bijeen komst nodig. In zijn openingswoord van deze eer ste vergadering memoreerde voorzit ter P. A. Lindenbergh, wethouder van Temeuzen, de langdurige periode van voorbereiding die aan het stichten van de centrale dienst voorafging. Al met al is er 2 jaar aan gewerkt, onder meer door een werkcommissie en de veterinair inspecteur voor Zeeland, de heer G. Jongeneel. Die waarschuwde bij de rondvraag al, dat de dienst het waarschijnlijk niet kan stellen zonder een tweede keu ringsveearts. ,Ik heb daar bij de werkcommissie tevergeefs voor gepleit', aldus de heer Jongeneel. Hij rekende voor dat de directeur straks 3 Va dag in Hulst en tweemaal een halve dag in Sluis zal moeten werken. ,Dan schiet er van die vijfdaagse werkweek niet zoveel meer over.' Nog los daarvan staat de ver vanging van de directeur. Voorzitter Lindenbergh beloofde dat, men zich over dit punt nader zal beraden. .Is het wel nodig dat de directeur in de gemeente Terneuzen woont?' vroeg wethouder W. H. M. Colsen, vertegen woordiger van de gemeente Sas Gent zich af, toen de .instructie voor de directeur' moest worden vastge steld. Artikel 12 van deze verordening verplicht de directeur van de dienst zich binnen de gemeente Terneuzen te vestigen. ,Een begrijpelijke zaak', vond de voorzitter. ,Een directeur van een normaal bedrijf moet ook in de buurt van zijn bedrijf wonen.' Als .redelijke termijn' waarin de directeur kan verhuizen stelde hij een jaar voor. Vermoedelijk begint de heer Borm zijn taak op 1 december, de heer Oostdijk start al op 1 november met de werkzaamheden. Wethouder A. R. A. IJsebaert, vertegenwoordiger van Axel, bleef het een moeilijke zaak vinden, de vestiging in Terneuzen. De heer J. J. Vergouwe, wethouder van Oostburg, liet zijn aanvankelijke be zwaren varen toen de heer Linden bergh de bepaling had toegelicht. Afspraken Wethouder G. F. Bonte van Aarden burg had wat bezwaren tegen de 50 procent verhoging van slacht- en keur loon wanneer de dieren thuis worden geslacht of gekeurd. Zijus inziens worden daardoor heel wat huisslach ters gedupeerd. De heer Jongeneel waarschuwde, dat de dienst landelijk gezien lage keurlo nen hanteert en dat de interesse voor het huisslachten (dat voor de dienst toch al extra kosten met zich mee brengt) afneemt. Ten aanzien van de grootslachters, die vaak afspraken hebben gemaakt met plaatselijke dien sten over reductieprijzen, zal als richtlijn worden aangehouden dat hun aanvoer over de maanden oktober, november en december met 4 wordt vermenigvuldigd, waardoor ze toch binnen de reductienormen van de cen trale keuringsdienst vallen. Ook hiero ver maakte de heer Bonte opmerkin gen, Hij werd bijgevallen door de vertegenwoordiger van Hulst, wethou der P. J. Brand. Voorzitter Lindenbergh beloofde de heer Vergouwe te zullen bekijken of de leden van de kringraad een presen tiegeld kan worden toegekend. .Als wethouder verdienen we toch al niet teveel', vond de heer Vergouwe. De heer Colsen stipte aan, dat er bij andere gemeenschappelijke regelingen wèl presentiegelden worden uitge keerd. GOES Donderdagavond om streeks half acht hees een kraan van de firma L. Hoek man op de Westwal te Goes de .Wilhelminabank' van de plaats waar deze sinds 1923 langs de tegenwoordige parkeerplaats staat. De negen ton wegende bank stond uitbreidingsplannen van een bedrijf aan de Westwal m de weg. Een kraan van de firma West- dorp uit Goes had in de loop van de dag de bank uitgegra ven. De kraan van de firma Hoekman, die een hijsvermogen van twaalf ton heeft, bracht de bank naar de overkant van de weg, waar het gevaarte een plaats kreeg voor het AMZ-lcan- toor. Omstreeks half negen was het karwei geklaard. (foto PZCJ Tijdens de vergadering van de kring graad gingen onder de hamer door: de instructie voor de directeur, de vleeskeuringsverordening, de verorde ning op de heffing en invordering van keurlonen, de financiële en controlere- gelen, de bezoldigingsverordening en de vergoedingsregeling reis- en ver blijfskosten van de leden van de kring raad en het dagelijks bestuur. De kringraad gaf verder zijn fiat aan het voorstel het pand Beethovenstraat 27 in Terneuzen te huren als kantoor. Tot plaatsvervangend-voorzitter werd gekozen wethouder Brand van Hulst, secretaris-penningmeester werd mr H- P. L. van den Beid, burgemeester van Sluis en de functie van plaatsvervan gend secretaris-penningmeester viel toe aan wethouder Vergouwe van Oostburg. VLISSINGEN De heer C. Huis- zoon, de directeur van het Vlissingse ■choonmaakbedrijf waar maandag 16 werknemers op staande voet werden ontslagen omdat zij staakten voor ho ger loon, heeft zich tegenover de heer R. Hueting van de algemene bond Mercurius bereid verklaard om een gesprek te hebben over deze kwestie. De heer Hueting heeft daarop deze zaak, omdat Mercurius in feite niets met schoonmaakbedrijven te maken heeft, overgedragen aan de heer P. Scheele, districtsbestuurder van de Al gemene Bedrijfsgroep Centrale. De heer Scheele heeft vandaag (vrijdag) een gesprek met de heer Huiszoon om mogelijk tot een oplossing te komen. De heer Hueting had van de heer Huiszoon de indruk gekregen dat deze de werknemers wel weer terug in dienst wilde nemen en tevens be reid zou zijn om verbetering in de lonen aan te brengen. De heer Huis zoon kon daar nog moeilijk iets op zeggen, daar dit onder meer ook af hangt van het feit of hij werk voor de 16 man heeft. (ADVERTENTIE) lekker eten tips Neem gesneden doorregen toevoegen, laurierblad en 2 runderpoelet. kruidnagels. Roer een dessert- Wat zout en peper. lepel bloem door het vlees, Langzaam bakken In 1/3 rund- voeg water en azijn toe. vet en 2/3 boter. Halverwege 2,5 uur sudderen. 2 3 gesnipperde uien Dien het eens op met rijst Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven HUISZOEKING IN HUIS IN ZANDSTRAAT TERNEUZEN De politie in Zeeuwsch-Vlaanderen zoekt nog steeds naar de voortvluchtige smokkelaar R. R. M. H. uit Sluiskil. Men neemt aan dat hij zich nog in Zeeuwsch-Vlaandereh op houdt. ,Hij heeft genoeg vrienden waar hij zich een paar dagen kan drukken, maar uiteindelijk zal hij toch tevoorschijn moeten komen', vertelde adjudant E. Russchen van de ge meentepolitie Terneuzen. Zes man rijks- en gemeentepoli tie, van wie drie in burger heb ben donderdagmorgen in alle vroegte huiszoeking gedaan in een huis w Zandstraat. De bewo ner van het doorzochte huis ver telde dat hij om ongeveer 06.45 uur wakker gebeld werd. Het on derzoek heeft zich beperkt tot het huis waarbij zelfs de vries kast niet werd overgeslagen. In Zeeuwsch-Vlaanderen, maar met name in Sluiskil en omge ving, heerst onrust, nu H. na zijn ontsnapping nog steeds op vrije voeten is. Men is bang dat de voortvluchtige smokkelaar wan neer hij in het nauw gedreven wordt, zonodig geweld zal gebrui ken. H. heeft dit donderdagavond via een .contactman' telefonisch nadrukkelijk ontkent. Op de vraag of hij een vuurwapen in bezit heeft antwoordde hij: ,Daar moet ik om lachen, ik zal nie mand ook maar één haar kren ken'. Iedereen kan rustig slapen ook al vertoef ik buiten de cel.' Adjudant Russchen is van mening dat de Sluiskillenaar met zijn ontvluchting niet veel opschiet, maar de mensen eerder tegen zich heeft ingenomen. ,Het is al' leen maar plezierig voor hem als hij zich meldt', aldus de adju dant. II. had zich dinsdag hij de justi tie in Middelburg willen melden. Hij zag daar vanaf omdat hij teleurgesteld was over de manier waarop hij in de kranten werd afgeschilderd. Dit schrijft II. in een brief van vier kantjes, die donderdagavond arriveerde op de redactie van de PZC in Terneu zen. Het getypte stuk zou blij kens een met de hand geschreven aanhef, verzonden zijn vanuil Brussel. De Sluiskillenaar gaat uitvoerig in op zijn vlucht uit het; Terneu zense politiebureau. .Na enkelf dagen voorbereiding besloot ik zondagavond te vertrekken. Toen de klokken op de kerktoren 7 uur sloegen nam ik de benen er om half acht was ik thuis omdal ik wist dat mijn ontsnapping nie' voor 12 uur ontdekt zou worden Volgens zijn brief heeft hij in b' bureau nog een schrijven achter gelaten, waarin hij de hoofdin specteur-korpschef van de Ter neuzense gemeentepolitie, de heer E. Hubregtsen bedankt ,voor het geen hij voor mij heeft gedaan.' De Terneuzense agenten noemt hij .prima kerels'. De fout van de ontsnapping is niet hun schuld, maar de oorzaak moet gezocht worden bij de ont werper van het gebouw', aldus H. Een belangrijk gedeelte van de brief is gewijd aan de poging tot doodslag, waarvan de Sluiskille naar wordt verdacht. H. schrijft, in België in contact te zijn geko men met de eigenaar van een clandestiene stokerij, die hem vroeg het vervoer voor dit .be drijf' te willen verzorgen. De Belg en een vriend van H. uit Sas van Gent werden gearres teerd. ,Nu was alleen ik nog op vrije voeten, daar ik toch regel matig in België kwam, zaten de gendarmen dikwijls achter mijn veren.' Op 27 augustus bracht H, zo blijkt uit de brief, een zaken relatie naar huis in Evergem. .Al daar gekomen zat 's nachts om half 2 een kerel in een bushalte huisje zogenaamd te slapen. In- plaats te stoppen reed ik eerst voorbij daar ik dat zeer verdacht vond. Tenslotte besloot ik de man eens te vragen of hij op de bus zat te wachten, daarom keer de ik mijn voertuig en reed met uitgeschakelde motor en met ge doofde lichten terug in de richting vanwaar ik gekomen was. Ter hoogte van een aldaar liggende zijstraat liepen plots twee rijks wachters de weg op, deze mensen waren echter iels te laat daar ik geruisloos kwam aangehold'. Vol gens H. maakten de politiefuncti onarissen wel stoptekens met .fel le rode staaflampen'. ,Ik passeer de ze helemaal links rijden^, maar nu sprong de man in bur- gerkledij de weg op uit het 30 m verder gelegen buskotje.' H. ont dekte. dat de man een vuurwapen had en probeerde hem te ontwij ken. ,Mijn snelheid benaderde die van een fiets, toen trok ik mijn volle lichten aan en passeerde de inan in burger op zo'n groot mogelijke afstand, Deze in paniek geraakte kerel vluchtte het trot toir op en vuurde toen ik pas seerde met. zijn wapen van zwaar kaliber: resultaat: een achterband aan flarden en een kogel in het rechterportier. Met een snelheid, ondanks de platte band, van 120 km wisten wij te ontsnappen aan de woedende rijkswachters', schrijft H. die zijn wagen 5 km In een binnenweg verstopte een nieuwe band monteerde en naar Sas van Gent reed. De volgende dag deed hij aangifte bij de rijks politie in Sas van Gent. I-I. ver wijt de rijkswacht ,een flater' te hebben begaan en die te hebben willen goedpraten door een schietpartij te ensceneren. II. stelt in zijn schrijven, dat de Belgische rijkswacht hem en alle Nederlanders onrechtvaaridg be handelt. Als men voor de recht bank in België moet verschijnen on men komt uit Holland dan krijgt men een extra-lading cn men heeft er niets te zeggen.' II. besluit zijn brief met de medede ling dat bij de komende gebeurte nissen rustig afwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4