Volgend jaar 5 nieuwe provinciale wegwerken Studie milieu-aspecten Pechiney is nu afgerond Zeeuwse belangstelling voor de beroepskunst neemt toe Pas begin 1971 uitsluitsel derde dubbeldeksveerboot Nog geen begin van dijkverzwaring bij de Borsselepolder VOOR TOERISME GEÏNTEGREERD BELEID NODIG VRIJDAG 2 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RA VIT 11 TEKORT WEGENDIENST VIJF TON HOGER Drie dagen begrotingszitting MIDDELBURG De provinciale staten van Zeeland zullen drie da gen uittrekken voor de behande ling van de provinciebegroting voor 1971. Als data zijn vastge steld maandag 14, dinsdag 15 en woensdag 16 december. G S KREGEN ANTWOORD' UIT DEN HAAG MIDDELBURG Het wegenprogramma van de provincie Zee land voorziet volgend jaar in vijf nieuwe werken. In de geleide brief bij de begroting kondigde g s deze nieuwe wegwerken aan: de aanleg van de rondweg Tholen; de aanleg van de derde fase van de oost-westverbinding op Noord-Beveland; de aanleg van de weg Middelburg-Zuidsloe; het verbeteren van de hoofdrijbaan en het aanleggen van een parallelweg langs de weg Derde Verkorting-Hulst; de aankoop van grond voor de aanleg van de rondweg 's-Hee- renhoek. gewezen op de nieuw aan te leggen weg rond het industriegebied Vlissin gen-Oost een hoofdverbinding met insteekwegen naar de bedrijven. Mee gedeeld wordt nu, dat het ontwerp voor de aansluitende weg op Walche ren nog niet kon worden voltooid, omdat de vaststelling van het tracé vertraging ondervond door bezwaren, die defensie had tegen een belangrijke verkeersweg vlakbij het nabij Ramme- kens gelegen munitiedepot. In januari 1972 moet echter met de wegaanleg worden begonnen, omdat de gehele weg - op Walcheren en Zuid-Beveland op 1 januari 1974 klaar moet zijn. GS MET ZORG VERVULD.... Met betrekking tot de wegen, zeggen gs in hun geleidebrief, dat dit onder deel van het beleid hen ,met zorg vervult'. Jn het bijzonder de onder houdskosten stijgen onrustbarend, ter wijl de onderhoudsbijdragen die uit de opbrengst ingevolgde de wet uitke ringen wegen worden ontvangen, hier mee geen gelijke tred houden', aldus het college. De meerdere kosten voor bij de provincie in onderhoud zijnde wegen komen geheel ten laste van de provinciebegroting. Het tekort op de wegendienst moet voor 1971 ruim ƒ500.000 (of 20 procent) hoger wor den geraamd dan vorig jaar. Men wijst erop, dat de provincie mo menteel 36 kilometer aan wegen on derhoudt, die voordien op het provin ciaal wegenplan voorlavamen en ei genlijk vervangende rijkswegen zijn, maar als zodanig niet zijn aangewe zen: pas als dat is gebeurd komen deze wegen voor een rijksuitkering in aanmerking. .Herhaaldelijke verzoeken om tot aanwijzing over te gaan heb ben nog geen resultaat opgeleverd', aldus het college, dat laat weten de onderhoudskosten voor deze 36 km weg voor 1971 op ƒ550.000 te hebben geraamd. Verhoging Voor de quartiarie wegen heeft de provincie volgens de wet uitkeringen wegen in 1969 ongeveer ƒ4,3 miljoen ontvangen. De verwachting is, dat voor 1970 de gesubsidieerde investe ringen ongeveer 6 miljoen zullen be dragen. In de sector tertiaire wegen worden de gesubsidieerde investerin gen voor 1970 op ruim 3 miljoen geschat. .Hoewel gesteld kan worden dat met de toepassing van de wet uitkeringen wegen tot nog toe bevre digende ervaringen zijn opgedaan, zou een verhoging van de rijksuitkering gewenst zijn teneinde de vele noodza kelijke werken tot aanleg en verbete ring van wegen spoediger tot uitvoe ring te kunnen brengen', aldus gs. In het bij de begrotingsbrief gevoegde verslag over de wegen in Zeeland in 1970 wordt op tal van wegenwerken ingegaan. Daarbij wordt onder meer Prognose Voor dit nieuwe wegenstelsel rond het industriegebied is een prognose van de verkeersstromen opgesteld. Als de industriegebieden Vlissingen-Oost en Borsele-Oost volledig zijn bezet kan men verwachten: op de verbin dingsweg naar Missingen 24.000 voer tuigen per etmaal, naar Middelburg 18.000 voertuigen, op de basisweg naar de industriegebieden 35.000 stuks, op de ontsluitingsweg voor de Schelde en de loswal 7000 stuks. De eerste drie verkeersstromen kunnen aldus provinciale waterstaat al leen verwerkt worden op een vier- strooks autoweg, waartoe de aan te leggen weg ,te zijner tijd' omgebouwd dient te worden. Wat de weg Middelburg-Zuidsloe be treft wordt nog opgemerkt, dat de fase tussen Torenweg en rijksweg 58 verder werd voorbereid en in 1971 kan worden uitgevoerd, evenals de derde fase, tussen rijksweg 58 en Zuid-Sloe: de uitvoering van die fase werd aanvankelijk vertraagd, omdat in verband met eisen van defensie een nieuw tracé moest worden vastge steld. Er wordt in het verslag nog op gewezen, dat het vroegere gedeelte van de rijksweg 58 tussen Lewedorp en 's-Heer Arendskerke bij de kruising met de goederenspoorweg in directe verbinding wordt gebracht met de ter tiaire weg richting Heinkenszand. Daardoor is het mogelijk geworden de secondaire weg rechtstreeks aan te sluiten op de vroegere rijksweg rich ting Goes via een zogenaamde halve klaverblad-aansluiting. Een en ander zal waarschijnlijk op 1 november van dit Jaar zijn voltooid. eventuele overdracht van deze hoofd waterkering aan het rijk. Bovendien men uitvoerig in op de subsidiëring van de waterschappen, voor welk doel achten wij het prematuur, dat dat de minister in deze reeds een bepaalde richting aangeeft, terwijl de studie commissie waterschappen (de diepdel- verscommissie) hem nog van advies dat Op korte ter-I moet dienen'. Voorts memoreert, men GRAFISCHE VOORSTELLING VAN DE BESTEMMING VAN DE INKOMSTEN 1971 IN PERCENTAGES VAN DE TOTALE INKOMSTEN/UITGAVEN inkomsten uitgaven Overige inkomsten Opcenten belastingen Uitkering Provinciefonds m°nDn Overige uitgaven Provinciale Griffie Prov. Plan Dienst Prov Waterstaat Waterkeringen, Verkeer en Verkeer Economiscne zaken Sociale zaken en Volksgezondheid Volksontwikkeling Kunsten en Wetenschappen Bestuursorganen 1973 VOOR DE HAVENWERKEN NIET HAALBAAR MIDDELBURG Pas begin volgend jaar krijgt het provinciaal bestuur van Zeeland uitsluitsel over de vraag of een derde dubbeldeksveerboot (be stemd voor de lijn Vlissingen-Bres- kens) voor de Westerscheldediensten van de PSD nodig Is of niet. Ander half jaar geleden ongeveer hebben gs daartoe al een verzoek in ,Den Haag' gedeponeerd om machtiging tot de bouw van dit schip te krijgen. Begin 1971 zal uitgemaakt moeten zijn of er na het gereedkomen van de vaste oeververbinding Wcsterschelde be- hoerte bestaat aan een derde dubbel dekker, zo is het Zeeuwse college en kele maanden geleden bericht. Voor gs is dit overigens geen vraag meer. .Alle omstandigheden in aan merking nemend kan naar onze me ning het antwoord op deze vraag niet anders dan bevestigend luiden', schrij ven zij bij de begroting 1971. ,De prognoses, waarover wij beschikken tenderen duidelijk in die richting. De consequenties van een latere beslis sing over de bouw van een derde dubbeldekker zullen vooral in de eerstkomende jaren merkbaar zijn. Weliswaar heeft de groei van het ver voer in de zomer van 1969 een zekere afvlakking te zien gegeven, maar de toeneming is dit jaar zo sterk dat ln 1973 ernstige moeilijkheden te ver wachten zijn, Indien de derde dubbel dekker dan niet in de vaart is'. Het college stelt intussen wel vast dat het technisch al vrijwel niet meer moge lijk is om aan haar verlangen te voldoen. De aanpassing van de haven accommodatie in Vlissingen en in Breskens is voor het zomerseizoen van 1973 echt niet meer haalbaar. In Vlissingen moet zoals bekend een heel nieuwe veerhaven komen. In Breskens wordt binnenkort gestart met de werken voor verruiming van de haven. Dat laatste gebeurt niet alleen met het oog op het varen met dubbeldekkers, maar is ook nodig om de dienst met de huidige .prinsesse- boten' vlotter te laten verlopen. Rij ksbijdrage De bijdrage van het rijk In de exploi tatietekorten op de Westerscbeldeve- ren (de lijnen Vlisslngen-Breskens, Ter- neuzen Hoedekenskerke en Kruinin- gen Perkpolder) wordt voor 1971 SCHADEREGELING OP KOMST.... ADVIESCOMMISSIE WATERSCHAPPEN OVER ZUIVERING MIDDELBURG Het is niet te verwachten, mi in hpfrnnnpn kan wnrripn mpfi dat de wet van 1870 op de calamiteu- mijn Desonnen Kan woraen metl po]ders binnen afzienbare tijd zal de versterking van een deel van worden ingetrokken. de zeedijk in de calamiteuze j c.a attenderen verder op het werk van de adviescommissie waterschapsbestel in Zeeland, die is betrokken bij de studie van de problematiek rond de waterzuivering in de provincie. Men wijst erop. dat deze commissie aan vankelijk een beperkte taak had. maar allengs is uitgegroeid tot eenj advies commissie voor het gehele wa terschapsbestel in de provincie. Borsselepolder. Het wachten is I nog steeds op een definitieve beslissing inzake de havenaan- leg in het kader van de uitbrei- j ding van het haven- en industrie gebied Vlissingen-Oost naar het oosten. Gedeputeerde staten zeggen in hun geleidebrief bij de begroting 1971. dat de hoge kosten van de versterking van die waterkering niet of nauwe lijks tot hun recht zouden komen bij de latere aanleg van een haven ter plaatse. Door het uitstel van deze dijkswerken kwam ook het plan om een gemaal in Borssele te bouwen nog niet in uit voering. Dat gemaal zou dienen ter vervanging van de uitwateringssluizen van de Van Citterspolder en de cal. Borsselepolder. Nu zal de bestaande suatiesluis van de Borsselepolder voorshands worden gehandhaafd. Gs: .Dit impliceert onder meer dat voorlo pig volstaan kan worden met het treffen van voorzieningen van tijdelij ke aard voor het ondervangen van het waterbezwaar van een gedeelte van het ruilverkavelingsgebied De Poel- Heinkenszand, ter grootte van 1200 ha. Daartoe zal nog in 1970 begonnen malingsinstallatie. worden met de bouw van een noodbe- Het college geeft de staten een inzicht in de stand van zaken van de zeewer kingen, de aanpassingswerken in ver band met de Deltawet en de stand van zaken in de ruilverkavelingspro jecten in de provincie. Voorts gaat in 1969 op de rijksbegroting voor het eerst geld 12 miljoen werd opgenomen. Men brengt ln herinne ring, dat voor 1970 in dit kader in totaal 16 miljoen is uitgetrokken, waarvan f 12 miljoen voor bijdragen in de kosten van beheer en onderhoud van de hoofdwaterkeringen en ƒ4 mil joen ter verlichting van de lasten der waterhuishouding Voor de vaststel ling van de subsidies aan de Zeeuwse waterschappen wordt thans het nodi ge verricht, zeggen gs Noordzeekering Het college van gs onderstreept nog- eens, dat de Noordzeekering buiten de subsidiëring wordt gehouden. Gs: .Wij! hebben hiertegen ernstige bedenkin gen. Daarmee wordt immers vooruil gegrepen op de beslissing omtrent dei STAATSBOSBEHEER: ADVIES OVER AANLEG GROENGORDELS MIDDELBURG De studie naar de milieuhygiënische aspecten van lucht verontreiniging als gevolg van de vestiging van Pechiney Nederland NV in Vlissingen-Oost is voorlopig afgerond. Een delegatie van de zogenaamde con- venantscommissic. die zich over deze problematiek heeft gebogen, beeft contact opgenomen met Pechiney en Hoecbst beide bedrijven stoten fluor uit en bereikt dat een tweede ontwerp schaderegeling in bespreking is genomen. Partijen daarin zullen zijn de beide bedrijven, de landbouw, de provincie en de gemeente Vlissingen. Twee commissies zullen met de uitvoering van de re geling worden belast: een die de oorzaak van gemelde schade vaststelt en de andere wanneer de schade tenminste afkomstig blijkt van beide bedrijven die het bedrag bepaalt. Gs delen dit mee in de begeleidings brief bij de bgroting. waarin zij uit voerig ingaan op zaken betreffende milieuhygiëne. ,We hebben gegronde verwachting dat deze schaderegeling tot ieders tevredenheid op korte ter mijn definitief tot stand kan komen.' aldus het college. Op het punt van de bestrijding van luchtverontreiniging hebben gs nog een paar nieuwtjes: van de kant van staatsbosbeheer is advies uitgebracht over het eventu eel aanleggen van groengordels rond industriegebieden; dit advies wordt nader bestudeerd onder an dere door de provinciale raad voor de luchtverontreiniging: het KNMI heeft zich inmiddels be reid verklaard als adviseur op te treden zowel in de raad voor de luchtverontreiniging als in de tech nische werkgroep. W.atervervuiling .De toenemende verontreiniging van de oppervlaktewateren in Zeeland ver vult ons met grote zorg,' laten gs verder weten. In deze begeleidings-j brief wordt met name ook aandacht; besteed aan het probleem van de ern-l stige verontreiniging van het polder water. Het is doorgaans het gevolg van niet of niet-voldoende gezuiverd afvalwater, waartegen maatregelen moeten worden genomen, die tot nog toe vaak zijn afgestuit op financiële gronden. Het college geeft nog eens een opsomming van de maatregelen die op het ogenblik in voorbereiding of in studie zijn: 1 Voor heel Walcheren is een globaal leidingstelsel ontworpen, waar door het merendeel van het Wal- cherse afvalwater naar de Wester- schelde zal kunnen worden s voerd. De kosten: rond 10 mil joen, waarvoor 50 pet subsidie is aangevraagd 2 Voor het kustgebied van Wester schouwen is ontworpen een riool stelsel met afvoer van afvalwater na bezinking en desinfectie naar de Oosterschelde. Totale kos ten 12 miljoen. Daarvan is f 10 miljoen tot de helft subsidiabel. 3 Voor de gemeente Goes is een plan opgemaakt tot afvoer van afvalwa ter naar de Westerschelde, waarop de 50 pet subsidieregeling van toe passing zal zijn. 4 De maatregelen voor het eiland Tholen worden bestudeerd. Ge dacht wordt aan een biologische zuiveringsinstallatie voor de ge meente Tholen. Ook wordt gezocht naar een aanvaardbare oplossing voor het afvalwatervraagstuk van Sint-Maartensdijk-Scherpenisse. 5 Voor het kustgebied van westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is een plan in voorbereiding. De nieuwe wet op de verontreiniging van oppervlaktewateren nu nog niet in werking zal meer dan voorheen maatregelen eisen. Op grond van het in deze wet verankerde princi pe ,de vervuiler betaalt' zal het vol gens gs beter mogelijk zijn om objec ten te financieren. Het college heeft zich beraden over de vraag aan wie de actieve zuiveringstaak moet wor den opgedragen. Men is van mening dat de kwantiteits- en kwaliteitsbe heersing het best in één hand bij de waterschappen kan worden ge legd. Een werkgroep bestudeert op het ogenblik de consequenties, die hieraan verbonden zijn. Het zal daarbij gaan om een omschrijving van de taak van de waterschappen, het verhaal van kosten en om de vraag hoe de ver schillende belangen (ook die van de vervuilers) in de besturen van de waterschappen in de juiste verhou ding kunnen worden vertegenwoor digd. Bodemvervuiling Er is nóg een werkgroep in 25eeland van start gegaan: een werkgroep die de vuilverwerking (vaste stoffen) voor de toekomst tot een oplossing moet brengen. Het gaat daarbij om industrieel en huisvuil. Voorzitter van die werkgroep is ir A. M. de Graauw, hoofdingenieur voor bijzondere dien sten van de provinciale waterstaat. ONDANKS LANDELIJKE TERUGGANG HOGERE BEDRAGEN OP PROVINCIALE BEGROTING MIDDELBURG Het beleid van het provinciaal bestuur op het gebied van de openluchtrecreatie en het toerisme zal zich de komende jaren vooral richten op de gemeentelijke samen werking in streekverband; de financië le moeilijkheden van de recreatiege meenten: de ontspanningsaccommoda tie (siechtweer-voorzieningen) in de recreatiegebieden en de recreatieve voorzieningen voor de eigen bevol king. Gs wijzen er In de begrotings brief 1971 op, dat op de door de provinciale recreatieraad georgani seerde recreatiedag met name deze' zaken werden genoemd als proble men, die bijzondere aandacht vragen. Men meent, dat maatregelen en beslis-! singen moeten steunen op een geïnte greerd provinciaal beleid. geraamd op een bedrag van 14.128.900,-. In een overzicht van de verschillende lijnen en het verkeer dat daarop werd verzet wordt vastgesteld dat dit jaar het veer Vlissingen Breskens boven aan de lijst staat met een stijging van 9°'o (Kruiningen Perkpolder 5°/o). De stijging in de zomermaanden (seizoen- piek) heeft zich in 1970 veel duidelij ker laten gelden dan het jaar daar voor. Gs hebben overigens de indruk dat de algemene groei van het ver keersaanbod op de veren niet meer volledig afhankelijk is van bepaalde pieken. Dit jaar is er zelfs sprake van een grotere spreiding over de dag dan in vorige jaren. Het publiek schijnt bewuster rekening te houden met de spitsuren. Terneuzen Over de toekomst van het veer Ter- neuzen - Hoedekenskerke kunnen gs niets nieuws vertellen. Zoals bekend zullen er moeilijkheden ontstaan voor het in stand houden van dit veer wanneer de werkzaamheden in de ha ven van Terneuzen in het kader van de deltawerken zullen zijn vol tooid. In het eerste halfjaar 1970 is de daling in het vervoer op dit veer verder gegaan. Wat het autoverkeer betreft heeft juli een bescheiden voor uitgang te zien gegeven, waardoor over de eerste zeven maanden van 1970 van een zekere stabilisatie ge sproken kon worden: 23.185 auto's (vorig jaar 23.884 Ter vergelijking vermelden gs nog: het aantal passa giers op Kruiningen - Perkpolder is het tienvoudige van dat op Terneuzen - Hoedekenskerke, het aantal auto's het dertigvoudige. Overdracht beheer weg Valkenisse MIDDELBURG Provinciale staten van Zeeland zullen in de vergadering Gs betogen dat men dit jaar bijzon-; van 16 oktober besluiten over dere aandacht heelt besteed aan de .-~-.~~.~i - -- .- gemeentelijke samenwerking in de re-1 creatieve sector en dat men streeft; naar de totstandkoming van ontwikke lingsplannen voor alle regio's die aan sluiten bij bestaande inrichtingsplan-; voorstel van gs met ingang van 1 januari 1970 in beheer en onderhoud van de gemeente Valkenisse te bren gen en binnen de bebouwde kom van Kouaekerke gelegen stuk weg. Dit stuk weg is ongeveer 480 meter lang nen zoals voor Veerse Meer en Greve-j en het is een gedeelte van de weg Tn Koudekerke Vlissingen. In verband met deze overdracht stellen gs voor aan Valkenisse ineens uit te keren 15.000,- het benodigde verhardingsma teriaal, afwateringsmiddelen en der gelijke kosteloos aan de gemeente ar te staan en voor ƒ1.- de massa het eigendom van het wegvak over te dragen aan bedoelde gemeente lingenbekken. In verschillende regio' zijn intussen werkgroepen in het leven I geroepen. In het kader van de streeksamenwer- king zal vooral in het kustgebied de ontspanningsaccommodatie de aan dacht moeten hebben en men denkt daarbij aan de suggestie in de nota .Recreatie in Zeeland', waarin accom modatie per recreatiecomplex, per streek en per badplaats worden be pleit. Overheidssteun daarbij achten gs noodzakelijk. In het kader van de geringe financiële armslag van recrea tiegemeenten bepleit men opnieuw verruiming van financiële faciliteiten en invoering van een toeristenbelas ting. Men herinnert er de staten aan. dat over de ontwikkeling van het Zeeuwse Meer qua inrichting en bestuurlijk advies is gevraagd aan de provincile raad voor de recreatie. Men denkt over deze zaak binnenkort nadere mededelingen te kunnen doen. HOGER SUBSIDIE VOOR ONDERHOUD ANWB-B0RDEN MIDDELBURG Gedeputeerde sta ten stellen provinciale staten van Zee land voor met ingang van 1 januari 1969 de provinciale bijdragen aan de ANWB jaarlijks ten behoeve van onder houd aan de in Zeeland door de ANWB geplaatste wegwijzers, rich tingsborden en paddestoelen te verho gen met de btw die de ANWB moet betalen. De fiscus beschouwt de dienstverlening door de ANWB thans als een verplichting van de overheden die door deze bond wordt uitgevoerd. De vergoedingen die de bond daar- p... voor ontvangt worden geacht te druk-; neuzen, alsmede een sporthal en over- ken op de geleverde prestaties Voor-| dekt instructiebad te Zierikzee. Voorts heen was de ANWB geen omzetbelas-bedragen van ƒ150.000, voor de ting verschuldigd maar nu, met de; Zeeuwse bibliotheekcentrale, een wijk- btw, wel. De ANWB heeft daarom nu; centrum in Vlissingen en een medisch gevraagd en GS vinden inwilliging van centrum in Middelburg Voor het het verzoek redelijk en ook de staten- Zeeuws Museum is een bedrag van commissies hebben gunstig geadvi-J f 100.000.- voorgesteld. De sporthallen TWEE MILJOEN VOOR DE KERNEN VLISSINGEN De minister van erm heeft voor Zeeland in het kader van het bijzonder regionaal welzijns beleid voor de periode 1969 tot 1972 een bedrag van 2.702.800.- tot 1972 zen. De minister heeft, aldus gs In hun toelichtng op de provinciebegro ting voor 1971, deze gelden ln hoofd zaak bestemd vovor de industriële ont wikkelingskernen en gemeenten met een typische streekfunctie. Aanwezig zijn- Goes, Hulst., Sint-Maar tensdijk, Middelburg, Terneuzen, Vlis singen en Zierikzee. Gs hebben voorge steld ook Axel en Oostburg op te nemen, maar dit is door erm niet ingewilligd wegens een strenge beper king van het aantal gemeenten. Van de toewijzing mag echter 15 procent aan de andere gemeenten worden toe gewezen Gs hebben als bestemmingen aan de minister voorgesteld' bedragen van ƒ200.000.- voor een sociaal-cultu reel centrum of een overdekt instruc tiebad te Goes, het sociaal-cultureel centrum in Hulst, de concertzaal te Middelburg, het openluchtbad te Hein kenszand (Bcrsele), het zwembad te Tholen, het zwembaa te Oostburg en de sportvelden van Vlissingen en Ter- seerd. De bidragen die men thans perl stuk aan onderhoud voor de ANWB betaalt zijn respectievelijk ƒ8. ƒ6, en f 3 voor wegwijzers, richtingsborden en paddestoelen. Het subside is totaal j thans 5258. De btw is f 630.96 van Goes, Hulst en Terneuzen worden aanvullend bedacht met een voorstel van 254.327,- samen. Aan reserve blijft over een bedrag van 98.473.-. ADVERTENTIE WAT MIST U IN QF KFIIKFN? ■X? VLISSINGEN Ondanks de landelijke teruggang van de be langstelling voor uitingen van beroepskunst kunnen gs van Zeeland in hun begeleidingsbrief bij de provinciale begroting een optimistisch tegengesteld geluid laten horen: in Zeeland blijkt voor diezelfde uitingen hoe lan ger hoe meer belangstelling te komen. Als directe graadmeter daarvoor ge bruiken gs de activiteiten van de stichting cultuurspreiding Zeeland, die voor liet seizoen 1970-1971 driehon derd evenementen moest plannen (om enigzins aan de vraag te kunnen vol doen) tegen nog slechts 225 in het seizoen daarvoor. Gs: ,De jaarlijks toenemende bevol king en de daarmede verband houden de stijgende potentiële vraag spelen bij deze ontwikkeling een rol. terwijl voorts de aanwezigheid van nieuwe theateraccommodatie in Axel en Ter neuzen haar invloed doet gelden'. In een kleine inleiding lopen gs al vooruit op de aanbieding van het vervolg van de sociaal-culturele ont- wikkelingsschets van 1969 die men in het begrotingsjaar 1971 aan de staten wil voorleggen Gs achten het onont koombaar dat op bepaalde terreinen een herverdeling van de subsidietaak tussen provincie en gemeenten tot stand komt en het college denkt daar bij met name aan de sector beroeps kunst. Daarbij wordt met klem betoogd dat dc provincie zicli niet wil terugtrek ken maar dat anderzijds een groter aandeel in de lasten voor rekening van de gemeenten dient te komen en ook kan komen, onder meer als ge volg van de totstandkoming van gro tere gemeentelijke eenheden. Gs tonen zich in nauw verband hier mee bijzonder verheugd over het in werking treden van het zogenaamde .subsidiëntenoverleg' (gemeenten en provincie), waarvan ze verwachten dat nog in 1971 de eerste resultaten waarneembaar zullen zijn. Gs zullen nagaan in hoeverre aan de beweeglijk heid van cultuurbeleid en de daarmee samenhangende subsidiëringen kan worden tegemoetgekomen door de in stelling van een cultuurfonds. MazieE-foneei Op de begroting zijn hogere bedragen opgenomen in de sector amateurmu- zieli, onder meer ten behoeve van het concourswezen. Dit. aldus gs, ,ter on dersteuning en stimulering van de bloeiende activiteiten van de Zeeuwse blaasorkesten'. Voor de cursussen van de Zeeuwse muziekschool voor orga- nisten-cantores blijkt de belangstelling zo groot, dat verdubbeling nodig is gebleken. Gs vragen voor de provinciale toneel- adviseur f 6.000,— meer, voornamelijk bedoeld als bijdragen in de kosten van het Nederlands centrum voor het amateurtoneel Kunstzinnige vorming Gs hebben goede hoop dat het Zeeuws instituut voor kunstzinnige vorming binnenkort een vaste rijkssub sidie krijgt. Gs worden hierin aange moedigd door het blijkbaar gunstig verlopen overleg met het ministerie van erm. Het Zeeuws instituut valt momenteel nog onder een aflopende subsidieregeling. Ook de mogelijkheid tot een samengaan van kunstzinnige vorming met de muziekschool is nog steeds punt van overweging In het gesprek over de herstructure ring van de Zeeuwse muziekschool is ook de Terneuzense muziekschool be trokken. Gs: .Het blijft een treurige zaak dat de bijdragen van liet rijk. aan de muziekscholen nog steeds zeer; gering zijn. 31ijkens de begroting; voor 1971 wordt een begir gemaakt' met de verhoging van de subsidie! voor muziekscholen. Een wezenlijke! verlichting van de gemeentelijke las ten betekent dit evenwel nog niet'. Op grond van het te venvachten ex- tra-1 astenpakket in verband met de verhuizing van het Zeeuws Museum van de Middelburgse Wagenaarstraat naar de Kanniuükenwoningen pogen en hopen gs tot een deelname in het tekort van de museumstichting te kunnen komen op basis van een 3:3:2- verdeling tussen rijk, provincie en ge meente. In 1969 kende de provincie uit de 15 procentsregeling 7.928,55 toe bij de aankoop van werken van Zeeuwse kunstenaars. Particulieren maakten hiervan gebruik voor 128 werken met een totale cataloguswaar-! de van f 55.542, De provincie wordt gesteld voor een steeds toenemende aanvraag van sub sidie voor restauratie van monumen ten van geschiedenis en kunst. Een aantal aanvragen moest al aangehou den worden tot de begroting voor 1971 Deze belopen samen een bedrag van ƒ70.000,— Na reservering voor kleine aanvragen (f20.000,—) blijft een bedrag van slechts f 120.000.— over, veel te gering om aan de vraag te kunnen voldoen. Het totaal van de aanvragen die zijn doorgezonden naar de minister komt op 5 miljoen. Met de verwerking van dit bedrag is vijf jaar gemoeid Dit betekent bij de 5- procents provinciale regeling een last van ƒ50.000,— per jaar voor de pro vincie. In een detail van deze wat sprookjesachtig aandoende keuken is mei opzet iels weggelaten. Let u vooral op de plaats van het vraagteken. Komt u er niet uit? Zie dan voor de oplossing pag. no. 18.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 11