VEL Ambtelijk apparaat kon bouw bij Hoechst niet goed bijbenen' Leids bezoek aan Vlissingen J^DRAKA Liturgie, zang en toneel WALCHERSE HERV. VROUWEN OP RINGDAG '70 IN ZOUTELANDE 20BÜWS AFSLUITING VAN 00STERSCHELDE HER ONDERZOEKEN' Geref. vrouwen spraken in Goes over ,de jeugd en de kerk' DE KLEDINGBOKStH 4 PROVINCIAL! ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" Levensaanvaarding' ZOUTELANDE ,Als we het leven aanvaarden als een op dracht die God ons gegeven heeft, dan komen we tot een le- i p.yv 7-- 2lJ PROVINCIALE BIBLIOTHEEK De provinciale bibliotheek te Middel burg heeft de volgende aanwinsten .geboekt': Armoer, L. The concept of truth. As- peren de Boer, J. R. J. van. Infrared reflectography. Bakoenin, M. (A). Over anarchisme, staat dictatuur. Barr. O. S. The Christian new morali ty. Bierenbroodspot. P. De therapeuti sche gemeenschap en het traditionele psychiatrische ziekenhuis. Cleaver, E. Post-prison writings and speeches. De- coufle, A. La commune de Paris (1871). Deutscher, J. Heretics and Re negades; and other essays. Dijk. E. W. Zelfverdediging van de gelovige; psy chologische overwegingen. Econoom; (uitg. van het) Directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening. Ferns, H. S. Argentina. Höjer, C. H. Le régime parlementaire beige de 1918 a 1940. Holtrop, M. W. Analyse en beleid. Kruisinga, R. J. H. Effect van de wekaminen op de mens. Lefranc, G. Le mouvement syndical. Little. B. Por trait of Somerset. Michaelis-Jena, R. The brothers Grimm. Polak, B. S. Opleiden in last. Posthumus. K. Uni versitair onderwijs. Rhee, J A. van De regenwormen (Lumbricidae) van Ne derland Richardson J Princess Ma- thilde. Schiffrin, H. Z. Sun Yat-sen; and the origins of the Chinese revolu tion. Turksma, L. Socioloog en ge schiedenis. Universiteit. De; doelstel lingen, functies, structuren. Vliegen- thart, W E. Algemene orthopedago giek. Freud, S. Aus den Anfangen der Psychoanalyse. Brauers, W K. Input- output analyse en internationale eco nomische integratie. Haussig, H. W. Byzantinische Geschichte. Biegel, L. C. Het Midden-Oosten; haard van span ningen en conflicten. Schwarz, G. Th. Archaologische Feldmethode. Clark- Kennedy, A E. Man, medicine and morality en Grosser, A Au nom dej quoi? Fondements d'une morale politi- que. vensaanvaarding die zal verrij ken tot levensvreugde en ver diepen tot levensdankbaarheid waarbij we steeds mogen beden ken dat God met ons meegaat in dit wonderlijke, moeilijke en grillige leven'. Met deze woor den besloot ds L. J. Altena zijn inleiding .Levensaanvaarding' die hij dinsdagmorgen hield op de ringdag 1970 van de her vormde vrouwengroepen op Walcheren. Uit alle delen van Walcheren waren hervormde vrouwen naar het sfeervol le middeleeuwse kerkje te Zoutelande gekomen voor het ochtendprogramma van deze ringdag. Na de begroeting door mevrouw J. Dingemanse, vice-presidente van de hvg Zoutelande verzorgde mevrouw T. Schoenmaker-Bliek, de rlngpresldente, de liturgische opening. Ds Altena zei in zijn inleiding onder meer dat aanvaarden niet alleen een kwestie van lijdelijk toezien was: .We moeten en mogen ons niet zomaar overal bij neerleggen, aan alle voor uitgang is strijd voorafgegaan. Aan de andere kant zijn er uitgangspunten die we móéten aanvaarden, het schep pingsverhaal begint daar mee: we zijn geschapen en we leven, we zijn man of vrouw en dat hebben we te accep teren.' In dit verband sprak ds Altena ook van de vrouwenemancipatie. Dat we man of vrouw zijn staat vast. hoe we dat zijn, bepalen we zelf. De plaats van de vrouw is vroeger vaak anders bepaald; de vrouw stond ntet naast maar ónder de man. Tegen die oude meningen moeten we vaak op tornen', aldus ds Altena die stelde dat de Dolle Mina's hun vrouwelijke waardigheid met mogen verliezen en dat ook zonder die emancipatie de vrouw haar belangrijke plaats niet hoeft te bewijzen: .Zij heeft die zon der meer.' Na de gezamenlijke lunch in het vere nigingsgebouw .Middendorp' werd het programma voortgezet met samen zang onder leiding van mevrouw Van Tuyll van Serooskerken, een voor dracht in dialect door mevrouw P. S. de Kam en een toneelstuk door de groep uit Zoutelande: .Zij kwam in de avond.' De secretaresse mevrouw Hannewijk en de penningmecsteres mevrouw Lourence ga* en een beeld van de acti viteiten In het afgelopen ringjaar. Omstreeks half vijf besloot de presi dente mevrouw Schoenmaker een drukbezochte ringdag 1970. VLISSINGEN Het college van burgemeester en wethouders van Leiden de stad, die Vlissingen destijds .adopteerde' is bij toerbeurt weer een dag op be zoek geweest. Burgemeester drs D. Roemers, de wethouders en gemeentesecretaris J. W. Peters traden op als gastheer en ontvin gen het Leidse gezelschap gister morgen eerst in het stadhuis (fo to). Naderhand werd een trip door de gemeente gemaakt met bezoekjes aan het nieuwe politie bureau, het zwembad en het in dustriegebied Missingen-Oost. In het gebouw van de .Mission to Seamen' namen de beide colleges bij de thee afscheid van elkaar. (Foto PZC). H. G. Hoogenkamp doet zondag intrede te Veere VEERE Kandidaat H. G. Hoogen kamp zal zondagmiddat om twee uur te Veere, na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door zijr vader, ds .T.Hoogenkamp, intrede doen als pre dikant van de hervormde gemeente van Veere en Kleverskerke in de clas sis Middelburg, waar hij beroepen is in de vakatnre van ds W. M. Weenlnk, die op 7 juni van dit jaar naar Wamsveld bij Zutphen is vertrokken. Hendrikus Gerhardus Hoogenkamp werd op 18 december 1925 uit een predikantsgezin te Meppel geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk gymna sium te Leeuwarden, daarna het Von del-gymnasium te Amsterdam en stu deerde vervolgens aan de gemeentelij ke universiteit te Amsterdam, waar hij in juni 1967 zijn kandidaatsexa men theologie en in oktober 1968 ook zijn kerkelijk examen aflegde. Na zijn kerkelijk examen heeft de heer Hoog enkamp van november 1968 tot april 1969 bij ds W. van Asperen, predikant van de hervormde gemeente van Am sterdam. stage gelopen (werkzaam ge weest als leervicaris) en daarna was het tot september van dit jaar pasto raal medewerker en vicaris bij zijn mentor, ds W. van Asperen. In maart van dit jaar werd de heer Hoogen kamp na een te Amsterdam gehouden colloquium toegelaten tot de evange liebediening in de Nederlandse her vormde kerk. Sinds 1966 geeft de heer Hoogenkamp vanwege het IKOS gods dienstonderwijs gedoceerd aan de openbare scholen. Kandidaat Hoogen kamp is getrouwd en vader van een dochter. Zijn echtgenote is schilderes en illustratrice. Burgemeester Pijl Hogeweg: YERSEKE Burgemeester rar C. Pijl Hogeweg van Reimerswaal is van méning dat het plan van de .werk groep Oosterschelde' om de biologi sche en planologische gevolgen van de afsluiting van de Oosterschelde nog eens uitvoerig te laten onderzoeken, alvorens tot afsluiting over te gaan, bet overwegen waard Is. .Persoonlijk sta ik er van ganser harte achter', deelde de burgemeester de raad van Reimerswaal dinsdagavond mee. ,Het plan voor afsluiting van de Oos terschelde is destijds alleen op zuiver waterstaatkundige motieven gemaakt. Er zijn naderhand nog biologische en planologische elementen bijgekomen. Nu de deskundigen op dit gebied twij felen, acht men in bepaalde actiegroe pen een nadere bestudering van de eventuele gevolgen van de afsluiting nodig. Dat streven wil ik gaarne onder steunen. Onze toekomst als recreatie gemeente is niet gebaat bij een vieze troep', meende de burgemeester, doe lende op door sommige deskundigen voorspelde kwalijke biologische uit werkingen van stilstaand zout water. Eerder had de burgemeester opge merkt wel te weten daf zoals de wet nu van kracht is de Ooster schelde in 1978 dicht zal gaan. Over het pijpleldingproject, waardoor zout water vanuit de Noordzee naar een bassin in de afgesloten Ooster schelde gevoerd zou kunnen worden ten behoeve van de schelpdierencul tuur, verwachtte hij binnenkort een voorlopige beslissing. Ook hoopte hij dat de gemeenteraad dit jaar nog zou weten waar men aan toe is met de mogelijkheden tot liqui datie van de visserijbedrijven in Yer- seke, .maar de studie met betrekking tot de mosselverwatering in de Wad denzee vergt tijd*, aldus de heer Pijl Hogeweg. Hij zegde de raad een mossel-oester- en kreeftennota' van zijn hand toe. Tentoonstelling Louis Heymans De Louis Heymans-tentoonstelling in de Vleeshal te Middelburg is thans definitief gesloten. In totaal werden bijna 2000 bezoekers geregistreerd. Aanbieding van Zeeland-nummer van Maatstaf MIDDELBURG Een geheel aan Zeeland gewijd nummer van het lite raire tijdschrift .Maatstaf' wordt mor gen, donderdag, aangeboden aan de commissaris van de koningin, mr J. van Aartsen. Dat gebeurt 's middags om vier uur in het provinciehuis te Middelburg. Ds D. Zemel 40 jaar predikant AXEL Ds D. Zemel, predikant van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) in Monster heeft begin deze week zijn 40-jarig ambtsjubileum gevierd. Ds Ze mel studeerde aan de vrije universi teit in Amsterdam en werd op 28 september 1930 predikant van de gere formeerde kerk in Vianen. In 1943 nam hij het beroep aan naar de gereformeerde kerk van Axel waar hij bleef tot 11 maart 1951. Inmiddels had ds Zemel zich o* 1 augustus 1945 van de gereformeerde kerken losge maakt. Hij ging toen mee met de .vrijmaking.' In de oorlogsjaren had hij een belangrijk aandeel in het ver zet en moest enige tijd in de gevange nis te Rotterdam en in het concentra tiekamp te Amersfoort verblijven. GOES In de Oosterkerk in Goes hielden dinsdag de gereformeerde vrouwenverenigingen uit Zeeland hun provinciale dag. Om half elf opende de presidente, mevrouw J. A. de Moet- Dekker, de morgenvergadering in de volledig bezette kerk. Zij heette onder anderen mevrouw E. Huber-Schneider en mevrouw Dijkgraaf welkom, als mede de afgevaardigde van het lande lijke bondsbestuur, mevrouw Boer uit Alphen aan de Rijn. Na het openingswoord van de presi dente werden de jaarverslagen door de penningmeesteresse en de secreta resse voorgelezen. Dominee L. Zwaan uit Zaamslag hield een referaat over .Vastheid en Ver draagzaamheid'. Deze twee begrippen spelen volgens de dominee een enorm grote rol bij de samenwerking tussen de kerken. .Vroeger was er vastheid, die een star karakter droeg en zo doende eigenlijk niet juist te noemen was. Tegenwoordig is vastheid op de ze manier dan ook niet meer gebo den'. Wat betreft de verdraagzaam heid. die meer en meer tevoorschijn komt, ziet men volgens de dominee vaak dat men niet weet waar de oevers liggen. Na het referaat van dominee Zwaan nam men afscheid van drie bestuurs leden; mevrouw C. M. van der Putte- Polderman, die tien jaar deel uit maakte van het bestuur en zodoende niet meer terug mag keren; mevrouw M. J. P. Versluys-Sybrandy, bestuurs lid en mevrouw N. Dalebout-den Boer, bestuurslid. In hun plaatsen werden geïnstalleerd de dames J. van Wave- ren-van Egmond; A. Boxhoorn-Urbanus en W. M. Maljaars-Wondergem. Tijdens de om twee uur begonnen middagvergadering kwam het referaat van dominee Zwaan ter discussie. Op vragen over de houding van de jeugd ten opzichte van de kerk zei dominee Zwaan onder meer: De jonge mensen verwachten van de ouderen duidelijk heid. Dat houdt in dat de ouderen grenzen dienen te stellen, weliswaar weloverwogen. De kinderen moeten niet gedwongen worden met, de woor den je moet!', maar eigenlijk al vanaf de wieg moeten we met hen over de kerk praten, bijvoorbeeld over de din gen die tijdens de dienst gebeuren.' Volgens de dominee kan men de jeugd geen groter kwaad doen dan onzekerheid te demonstreren en te laten zien dat men eigenlijk niet pre cies weet wat men met het jeugd probleem' aanmoet. Na de discussie verzorgden leerlingen van het christelijke lyceum onder lei ding van de heer A. Cornet voor Zeeland een drie kwartier durend ont spanningsprogramma, waarin de ex pressie met woord en gebaar centraal stond. Examens AaB de christelijke opleidingsschool voor kleuterleidsters De Voorpost' te Rotterdam slaagde rtiejuffrouw E. Stoutjesdijk te Oosterland. en veel meer koopjes in dames- heren- en - -wkwaliteitskleding. Hulst - Temeuzen Goes Vlissingen VLISSINGEN Als er niet op nieuw nog een kink in de kabel komt krijgt Hoechst Missingen NV op 30 oktober aanstaande haar vergunning op grond van de hin derwet (1875) voor de tweede fos- foroven van het fabriekscomplex in Missingen-Oost. Dat is dan ruim tien maanden nadat de tweede zogenaamde eeu wige vlam op een pijp boven deze oven werd aangestoken, waarmee deze tweede produktie-eenheid toen in proefbedrijf kwam. Dat proefdraaien is niet zonder een kritische begeleiding verlopen. Er zijn vragen over gesteld aan het Vlisslngse college van burge meester en wethouders (bij de wet de verantwoordelijke instantie voor het afgeven van de vergun ning), aan het Zeeuwse college van gedeputeerde staten, aan minister Roolvink van sociale zaken. Waar om mocht Hoechst proefdraaien zonder vergunning? Dat was toch tegen de afspraak die de drie be- leidsinstanties met elkaar hadden gemaakt in een plechtige verkla ring, waaraan men tegenwoordig de naam convenant geeft?. En als zo'n afspraak niet wordt nageko men, waarom dan een bepaling daarover opgenomen? Hoe zit het met de fout, die Is gemaakt toen de aanvraag om een vergunning van Hoechst voor ie dereen ter visie werd gelegd?. Gaat het in de toekomst allemaal weer zo verwarrend toe, bij aan vragen van Pechiney en Total? Het zijn vragen die nog wat naromme len. wanneer straks Hoechst ,met wettelijke toestemming' mag gaan produceren. Maar het ,hoe' en .waarom' van die vragen kan ieder moment weer actueel worden. Daarom hieronder de feiten nog eens op een rij met daarbij een toelichting waarom het één werd gedaan en het ander nagelaten. Het beginpunt van het hele verhaal ligt in de periode 27 juli tot 20 augustus 1966, toen de toenmalige ministers van sociale zaken, Veld kamp, van verkeer en waterstaat, Suurhoff, de commissaris der ko ningin in Zeeland, mr Van Aartsen en Vlissingens loco-burgemeester Gillissen Verschage hun handteke ning zetten onder eeen .Convenant betreffende de vestiging van Hoechst in het gebied van het voormalige Zuid-Sloe.' De bijna honderd jaar oude hinderwet schrijft voor dat het college van b en w moet uitmaken of en zo ja, onder welke voorwaarden een ver gunning kan worden afgegeven voor de oprichting en exploitatie van inrichtingen die gevaar, achade of hinder kunnen veroorzaken voor de omgeving. Onder de vigeur van de hinderwet vallen bakkerijen, smederijen, leerlooierijen en slacht huizen, maar tegenwoordig ook de chemische industrieën, Tenminste, zolang de nieuwe wet op de lucht verontreiniging nog niet in werking is getreden. Deskundigheid op het gebied van milieuhygiëne is hoe veel er ook over geschreven en gesproken wordt een schaars artikel. Gebundeld is ze min of meer op rijksniveau en daarom zal een college van b en w Vlissingen beslist niet op eigen houtje kunnen overgaan tot het afgeven van een hinderwetvergunning als die aan Hoechst. Hetzelfde college van b en w geeft toe dat het vrijwel volledig afhankelijk is van de ad viezen, afkomstig van buiten het eigen ambtelijk apparaat. Daarom vindt men ook in de zoge naamde Vlissingse commissie inza ke luchtverontreiniging en in de provinciale raad inzake de lucht verontreiniging steeds weer dezelf de rijks .bewakers van het milieu.' Wat namelijk heeft meegespeeld als het erom gaat een antwoord te geven op de vraag .waarom heeft het allemaal zo lang moeten du ren?' is het volgende: de kleine groep deskundigen in Nederland moet een pakket milieuproblemen aanpakken dat voor de beschikba re mankracht gewoon te groot is, het overleg tussen de- deskundigen en de beleidsfiguren bij rijk, pro vincie en gemeente vergt heel wat meer tijd dan misschien de meest pessimistisch ingevoerde op dit terrein -heeft gevreesd. De commis sies met steeds weer dezelfde des kundigen en de afspraak, die ge meenschappelijk overleg tussen partijen (dat convenant dus) moet garanderen over de voorwaarden aan in dit geval Hoechst, zijn dus in feite alleen maar pogin gen om de mensen sneller rond de tafel te krijgen, om een college van b en w niet alleen de verant woordelijkheid te laten dragen en om geen dubbel werk op verschil lend niveau te laten doen. ,Niel bijbenen' Intussen is wel gebleken dat het tempo waarin een chemische in dustrie fabrieksuitbreidingen reali seert en installaties opbouwt in het ambtelijk apparaat niet kan worden bijgebeenil. Alle convenan- ten en commissies ten spijt. De praktijk rondom de aanvraag van Hoechst voor de tweede fosforo- ven heeft dat duidelijk aangetoond. Een eerlijk bedoelde bepaling in liet convenant, overgenomen uit de hinderwet, bleek namelijk nicl haalbaar. En dat betreft dan het inmiddels berucht geworden .artikel 3 van het convenant', dat voorschrijft- .de hinderwetvergunning moet wor den verleend, voordat het beproe ven van een inrichting een aanvang neemt.' .Moeten' en .kunnen' zijn in dit geval namelijk begrippen ge worden die beslist niet vergelijk baar waren. Daarom zijn de .par tijen' in het convenant eigenlijk teruggekomen op wat zij over een vergunning tijdens de proefdraaipe riode hadden afgesproken. Zij er kenden samen dat de bepaling niet kon worden gehanteerd, en ze de den dat in hetzelfde onderlinge overleg waarin deze was opgesteld Het convenant bindt de partners tegenover elkaar. Het bedrijf in kwestie Hoechst is geen par tij, maar verklaart alleen in een bijlage dat het zich zal houden aan de voorwaarden die hem worden gesteld. Eigenlijk een wat overbo dige verklaring, want datzelfde eist namelijk de vergunning op grond van de hinderwet. De convenantpartners zijn dus zon der meer bevoegd om him onder linge afspraak te wijzigen. Anders staat het met de bepaling in de hinderwet, die ook voorschrijft dat er een vergunning moet zijn tij dens het proefdraaien. Hoe was het mogelijk op dat punt niet in botsing te komen? In feite ging het om een oplossing tussen twee situaties, die geen van beide mochten ontstaan. Aan de me kant achtten de convenantpart ners het onheus tegenover Hoechst, dat het bedrijf bij de start van deze produktie-uitbrei- ding klem zou komen zitten als gevolg van een ambtelijke procedu re, waarvoor zij geen verantwoor ding droeg. Daartegenover voelden de rijks-, provinciale en gemeente lijke overheden er weinig voor om gevangenen van een ontwikkeling te worden, die ln strijd zou zijn met de hinderwet. Feiten Terug naar de feitelijke gang van zaken. Naar de vraag: heeft Hoechst dan soms niet op tijd de hinderwetaanvraag ingediend? On middellijk zijn daar de formalitei ten: wanneer kan een aanvraag worden beschouwd als officieel in gediend? Dat is niet het moment, waarop voor de eerste keer een brief uitgaat van het bedrijf naar het gemeentebestuur, maar de zaak is pas zover gevorderd, wan neer de hele stapel tekeningen, be schrijvingen, lijsten van luchtver- ontreinigingspunten enzovoorts compleet is. En daar zit 'm nu juist de kneep. Nadat Hoechst in augus tus vorig jaar de procedure van de aanvraag had geopend, zijn er la ter het was toen al januari en de fosforoven draaide al proef op verzoek van de arbeidsinspectie nog nadere gegevens over de uit stoot van S02 (zwaveldioxyde) aan het dossier toegevoegd. Met het gevolg dat aanvraag voordien dus nog niet .compleet' was. Enkele data van .markante mo menten' in deze affaire, vooral ge accentueerd door de kritische be langstelling van buitenaf in het bijzonder de Vereniging voor Mi lieuhygiëne geven een indruk van het verdere verloop: 22 april 1970: de plannen van Hoechst tot uitbreiding van de fa briek in Vlissingen-Oost met een .tweede fosforoven' (een fabriek waarin fosfor, fosforzuur en natri- umtripolyfosfaat worden geprodu ceerd) liggen voor iedereen in het stadhuis ter inzage. Tegen 12 mei, 's morgens om 10 uur wordt een openbare hoorzitting uitgeschreven, waar mondeling bezwaren kunnen worden ingebracht. De Vereniging voor Milieuhygiëne roept haar leden op om bezwaar schriften in te dienen onder het argument dat de hoeveelheid zwa veldioxyde de norm van TNO voor het Sloe zal overschrijden, wan neer deze fosforoven in bedrijf komt. 2 mei 1970: Er zijn intussen 161 bezwaarschriften ingediend, vooral door inwoners van Borssele en Nieuwdorp. Met name van de kant van de Vereniging voor Milieuhygië ne worden de ter visie gelegde stuk ken zo druk bestudeerd dat ten stadhuize wordt besloten om een tweede dossier .fosforoven Hoechst' aan bezoekers beschik baar te stellen. Enkele dagen later wordt ondekt dat in die tweede set niet (voortdurend) aanwezig is ge weest een lijst met gegevens over de S02-emissie. Om te voorkomen dat over deze procedure bezwaren bij de kroon worden ingediend be sluiten b en w van Vlissingen de lanvraag van Hoechst opnieuw ter visie te leggen. De hoorzitting op 12 mei komt te vervallen, ze wordt uitgesteld 12 mei 1970: B en w van Vlissin gen staan voor de vraag of Hoechst moet worden toegestaan zonder hinderwetvergunning verder proef te draaien dan wel of moet worden overgegaan tot de eis de produktie step te zetten. Het colle ?e ziet voor het laatst .geen levens jevaar of onduldbare hinder' aan wezig. Het college van gedeputeer de staten (tweede partij in het ;onvenant) komt. in Vlissingen op visite om over de kwestie te pra ten. Er wordt contact opgenomen met minister Roolvink (het rijk derde partij) en na langdurig be raad wordt besloten een circulaire van de minister van sociale zaken uit 1960 hanteren om het proef draaien te kunnen laten doorgaan In die circulaire stond dit: Hel kan. vooral bij technisch ingewik kelde of wetenschappelijke nieuwe installaties, voorkomen dat het praktisch onmogelijk is. van tevo ren de werking ervan te beoorde len en eventueel voorwaarden toi het tegengaan van gevaar, schade of hinder op te stellen. In eer dergelijk geval zal toegelaten kun nen worden, dat de inrichting wordt opgericht resp. in werking gesteld, mits aan aspirant-vergun unghouder uitdrukkelijk te kennen wordt gegeven, dat dit op zijn risico geschiedt, dat het gemeente bestuur geen enkele garantie kan geven, dat uiteindelijk een vergun ning wordt verleend en dat er nog altijd de kans bestaat dat deze in beroep wordt geweigerd.'. Later vecht de Vereniging voor Milieuhy giëne deze stelling aan. 22 mei 1970: Het verzoek van Hoechst om hinderwetvergunning voor de tweede oven wordt op nieuw ter visie gelegd. Er is tien dagen gelegenheid om schriftelijke bezwaren in te dienen. 29 mei 1970: De raad van Vlissin gen stelt zich achter het beleid van b en w over het proefdraaien van de Hoechst-fosforoven. Burgemees ter drs D. Roemers stelt: ,Het college zou geen ogenblik geaar zeld hebben om maatregelen tot stopzetting te nemen, wanneer dit proefdraaien levensgevaar met zich zou hebben gebracht. Dit is echter geenszins het geval.' I juni 1970: In totaal zijn 811 schrif- -.elijke bezwaarschriften ingediend. Velen hebben gebruik gemaakt van het standaardbezwaarschrift van de Vereniging voor Mileuhyglëne. Genoemd worden: de uitstoot van zwaveldioxyde en fluor, geluidshin der en psychische overlast. 9 juni 1970: Openbare hoorzitting in het stadhuis. Aanwezig zijn 39 belangstellenden. Vijf. sprekers ko men achter de katheder: hun toe lichting op de bezwaarschriften richt zich op: uitstoot zwaveldioxy de en fluor, geluidshinder en de gevoerde procedure. 10 juni 1970: Het tweede-kamerlid dr M. J. A. A. Imkamp (d '66) stelt vragen aan de ministers van socia le zaken, justitie, binnenlandse za ken en economische zaken of het .usance' is dat bedrijven zonder hinderwetvergunning proefdraaien. Het kamerlid wijst erop dat de in de wet vastgelegde mogelijkheid tot Inspraak der burgers elk effect wordt ontnomen in dit geval. 8 Juli 1970: Minister Roolvink ant woordt het kamerlid: ,De gemeente lijke overheid moet Inderdaad zo stipt mogelijk aan de eisen van de hinderwet gevolg geven, maar ln bepaalde gevallen kan een soepel beleid worden toegepast. Dat is hier gebeurd. De termijn van ver gunningloosheid isdoor redenen, waaraan het bedrijf geen schuld had, verlengd.' 3 september 1970: De Vereniging voor Milieuhygiëne .ontdekt' het convenant van rijk, provincie en gemeente Vlissingen met het oog op de vestiging van Hoechst en schrijft in een brief aan b en w van Vlissingen dat het proefdraai en van de fosforoven in strijd is met artikel 3 van die .afspraak'. Aangedrongen wordt op .openheid' rondom de convenan ten. II september 1970: D'66-statenlid J. Roodenburg stelt vragen aan het college van gs van Zeeland. Hij wil weten of dit college het met hem eens is dat een convenant niet meer is dan ,een vodje papier'. 18 september 1970: D'66-kamerlid dr Imkamp en Vlissingens raadslid J. M. Bannink stellen vragen. Zij vin den dat convenant en circulaire van de minister uit 19Q0 in dit geval elkaar tegenspreken. 26 september 1970: Discussie in de raad van Vlissingen naar aanlei ding van het antwoord van b en w op de vragen van de heer Bannink. Er wordt vastgesteld dat het stre ven erop gericht is te handelen overeenkomstig de gesloten con- venanten. Dr kunnen zich echter gevallen voordoen, dat omstandig heden met zich brengen dat afwij ken geboden is.' Niet meer ln het convenant rondom de vesti ging van Pechiney Nederland NV komt geen bepaling over proef draaien meer voor. Dezelfde part ners hebben die eruit gelaten, om dat de praktijk heeft uitgewezen dat het een .onhaalbare' bepaling is. Een convenant rondom de Total Raffinaderij zal wel dezelfde ver korte tekst opleveren. Alleen is daar de gemeente Borssele partij; niet Vlissingen. Burgemeester drs Roe mers van Missingen achteraf: ,In wezen voldeed de inrichting van Hoechst aan de voorwaarden die gesteld worden, anders hadden we echt wel bevel tot sluiting gegeven. Denkt u nu echt dat b en w in deze zaak de verantwoording had den durven nemen, als we niet de overtuiging hadden gehad dat de zaak zou .rond' komen? Bovendien kunnen we toch niet zo onverstan dig zijn om onze naam als vesti gingsgebied voor industrieën te verspelen.' Of het aan zorgvuldigheid heeft ontbroken? De burgemeester had al eerder uitgelegd dat bet tempo van de bouw van industrieën te hoog ligt voor de ambtelijke proce- lures. En hij voegt er aan toe: .De discussie gaat niet om een hinder wetvergunning. Het gaat om de vraag: al of niet Industrialiseren? Op het ogenblik wordt alles aange grepen wat zich leent voor het deeds weer stellen van die vraag Als ilc zou merken dat de raad Vlissingen het beleid van b en w niet meer steunt, zou Ik er wel ooliticke consequenties aan verbin den.' fADVERTBNTTBl Terlenka kleuter anorak leeftijd 1-6 jaar gewatteerd met DORG' gevoerde capuchon

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4