Zeebrugge begint belangrijke containerhaven te worden Zuidlandtheater Terneuzen met .Butler' en Beethoven REVOLUTIONAIRE HERVORMING VAN HET ONDERWIJS IN BELGIË MET SLUIS TOT 125.000 TON exti* WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Zeebrugge begint stilaan een belangrijke containerhaven te worden. In 1969 werden op de ze moderne transportmanier reeds 820.000 ton stukgoede ren behandeld bij in- en uit voer. Het is echter slechts een begin, want pas in 1968 stak men van wal. Het gaat hoof za kelijk om doorvoerverkeer tussen Groot-Brittannië en ver schillende Westeuropese lan den. Gemiddeld worden nu 52 containers per maand ver scheept, die elk een lading van gemiddeld dertien ton verte genwoordigen. Men is bescheiden begonnen, want voorlopig houdt men zich te Zee brugge alleen bezig met het vervoer op korte afstand. De .Société Belgo- Anglaise des Ferry-Boats', die het initiatief nam tot het organiseren van een containerdienst in de Zee- brugse haven, beschikt thans over 'n terminal met een kade van 270 m lengte en een diepgang van 6.70 m bij laagwater. Het snel laden en lossen gebeurt met behulp van twee portaalkranen, die elk een hefvermo gen hebben van 30 ton. Deze maat schappij beschikt eveneens over twee containerschepen (Sea freithli- ner I en II) met een laadvermogen van ieder 148 containers. Er bestaat ook nog een regelmatige dienst op verschillende havens in de Noordzee en de Baltische zee met Helsinki als eindpunt. Deze wordt dan verzekerd door de rederij .Containerships Skandinavia'. Terminal Ondertussen werden ook plannen ge smeed. die trouwens voor een deel reeds in uitvoering zijn. De .Sociét- Belgo-Anglaise des Ferry-Boats'. bouwt thans immers in de voorha ven een nieuwe terminal, die begin 1971 de grootste thans in de vaart zijnde containerschepen zal kunnen ontvangen. Men zal er kunnen be schikken over een kade van 700 m en een diepte van 13 m. De terreinen zullen ongeveer 14 ha beslaan. Twee portaalkranen met ieder een hefvermogen van 45 ton werden al besteld. Deze terminal zal vooral bestemd zijn voor het transocea- nisch verkeer. Bij het in gebruik nemen van de nieuwe installaties wordt al dadelijk één schip om de tien dagen ver wacht met een totaal van tenminste 20.000 containers voor het eerste jaar. Overeenkomsten werden in dit verband reeds afgesloten met de maatschappij .Australia Europe Con tainer Service', een pool van reders firma's. die samengesteld is uit de volgende groepen: .Overseas Containers', Associated Container Transportation'. .Hapag- Lloyd'. .Australian National Line', .Messageries Mari times', .Nedlloyd NV' en .Lloyd Triestino'. Mr Fernand Traen. wethouder voor havenaangelegenheden te Brugge, houdt zich speciaal met de ontwik keling van het containervervoer be zig. Hij deelde dezer dagen mede dat onderhandelingen werden aange knoopt met een groep reders, die de containertrafiek op het Verre Oos ten zullen organiseren. Het gaat hier om de maatschappij Hapag-Lloyd, waarbij zich twee Japanse rederijen voegen: Mitsui en Nippon Yushen Kaisha. De oceanische containerterminal te Zeebrugge kan op betrekkelijk korte termijn worden uitgebreid tot 4 of 5 ligplaatsen voor de grootste sche pen, vermits de drie beschikbare ka den van het Westerhoofd een bruik bare lengte hebben van respectieve lijk 699 m: 203 m en 595 m. Bijzon dere aandacht wordt thans ook be steed aan het wegennet. Er wordt onder meer gezorgd voor een recht streekse aansluiting op de autoweg Brussel-Oostende. lOOMO-tonners Ondertussen is Zeebrugge al toegan-l kelijk voor 100.000-tonners met ge deeltelijke lading. Dit had een gevoe lige stijging van het goederenver keer in deze haven voor gevolg tij dens het afgelopen jaar. De totale goederenbeweging bedroeg in 1969 niet minder dan 9.526.000 ton. tege nover 5.645.000 ton in 1968 of een toename van 68,7 procent. De aan voer van ruwe aardolie bereikt nu reeds 5.5 miljoen ton. Het grootste schip dat de haven aandeed was de .Takachiho Maru' (135.800 dwt). Ook het passagiersverkeer is niet te verwaarlozen. Zoals bekend, gaat het hier hoofdzakelijk om de Town- send-lijn tussen Zeebrugge en Dover. In 1969 werden in beide richtingen bijna 380.000 passagiers vervoerd en 124.000 auto's. De cijfers zullen voor 1970 ongetwijfeld nog veel hoger liggen. In de voorhaven wordt inmiddels gewerkt aan een nieuwe roll-on/roll- off terminal, die begin 1971 klaar komt. Zeebrugge krijgt dus als polyvalente haven stilaan een vaste waarde voor de Belgische economie. Dit heeft de regering ook begrepen, vermits be slist werd een sluis van 125.000 ton te bouwen en verder nog zeer belan grijke infrastructuurwerken uit te voeren voor een totaal bedrag van 16 miljard fr; gespreid over acht jaar. Ook het Boudewijnkanaal, dat Zwemexamens In het zwembad Kloosterzande wer den de zwemexamens afgenomen. Van de 46 kandidaten werd er één afgewe zen. Wethouder W. Lambert van Hon- tenisse reikte de diploma's uit. De geslaagden zijn: zwemproef: J. Ne ve. P. M. van Rooij. M. A. van Goe- them, I. M. Waterschoot, A. G. Mee- sen, M. Leenknegt, M. L. Heerewegh, M. L. Bleijenberg, M. van Jole, M. L. Asselman-Marcus en R. M. Verschu ren. Geoefend zwemmer: M. F. van Goe- them, C. Vereecken. M. A. van Goe- them, J. M. van Waterschoot, A. G. Meesen. M. E. de Kort en mevrouw J. W. Lucas se-Meesen. Zwemvaardigheid 1: J. R. M. de Waal, W. H. L. Kint. L. Schelfhout, J. M. Roctus. Y. W. M. Martens, M. A. van Goethem, M. H. Leenknegt, C. Jonk- heijm. M. A. Goossens. N. M. Goos- sens en E. J Neve. Zwemvaardigheid II. H. J. W. Sponse- Iee, .P A. M. Blommaert. C. M. Crab- be, C. M. Rijk, L. A. Jonkheijm, M. J. van Goethem, M. T. Vereecken, M. R. Kint, A. R. Hemelaar en L. C. de Waal. Zwemvaardigheid III: C. C. M. Rijk, A. C. D. M. van Dam, C. J. M. Kal- meijer en L. M. Lucasse. Zwemvaardigheid IV: E. M. Asselman. A/meren van de Takachiko Maru' (135.000 dwt.), het grootste schip dat ooit de haven van Zeebrugge aan deed de verbinding verzekert met de ach terhaven te Brugge zal aanzienlijk verbreed en verdiept worden. Op de oevers zullen industrieterrei nen aangelegd en uitgerust worden. In totaal zal men in de streek van Brugge, maar dan voornamelijk langs het kanaal 2000 ha nijverheids- gronden. gelegen aan diep water be schikbaar hebben. Het uitzicht van gans het gebied zal in de komende jaren ongetwijfeld sterk veranderen. Er staan dus heel wat plannen op het getouw en deze evolutie heeft ook aanleiding gegeven tot de vor ming van Groot-Brugge, dat op 1 januari 1971 werkelijkheid wordt. De oude middeleeuwse stad zal hier door groeien van 51.000 inwoners tot 115.000 en het grondgebied wordt verdrievoudigd. Op 11 okto ber as trekken de rasechte en de nieuwbakken Bruggelingen naar de stembus om een nieuwe gemeente raad te kiezen, die het roer in han den zal nemen. Het hoeft wel geen betoog dat in de nu steeds stijgende verkiezings koorts de haven van Zeebrugge een heel voorname rol speelt. Voor het historische Brugge is 1970 zeker een heel belangrijk jaartaL TONEEL EN MUZIEK.... TERNEUZEN Eric van der Donk, René Lobo, Liselot Beek- meijer, Sjoukje Hooymaayer en Arthur Boni spelen mee in ,De Butler', het stuk waarmee het Arnhemse .Theater' vrijdag avond de toneelactiviteiten in het Terneuzense Zuidlandthea- ter opent. De voorstelling, waarvoor nog een groot aantal plaatsen beschikbaar is, staat onder auspiciën van ,Uit in Zeeuwsch-Vlaanderen'. de regie berust bij René Lobo en Elise Hoomans. X>e Butler' werd geschreven door de En gelse auteur Robin Maugham. Tony Williams, een jonge Engelsman van De container terminal te Zeebrugge. Groot-zilver voor verzamelaar Lyppens Philympia-Londen TERNEUZEN De heer H. A. Lyp pens uit Terneuzen, een Nederland verzamelaar, heeft op de .Phllympia' ln Londen, de grootste filatelistische tentoonstelling die ooit is gehouden geëxposeerd met de eerste emissie- uitgifte 5 c. blauw, 10 c. rood en 15 c oranje, uitgegeven op 1 Jaunarf 1832. Voor deze inzending kreeg de heer Lyppens groot-zilver. In totaal waren dertien Nederlandse inzendingen op deze tentoonstelling te bewonderen. Om op de .Philympia' te mogen exposeren, ging een zeer stren ge selectie vooraf. Een van de voor waarden was een postzegelobject te tonen, waaruit het eigen werk van de verzamelaar bleek. goede huize en pas terug uit het hartje van één van de hoogstwaar schijnlijk koloniale gebieden, schaft zich in Londen een huis en een butler, Barrett, aan. Daarmee begint dan de terreur van het bedienend personeel. Barrett, die zijn baas alles uit handen neemt, weet Tony binnen de kortste keren aan zich te onder werpen. een ontwikkeling die hem vervreemdt van zijn vriendin Sally. Barrett haalt na verloop van tijd zelfs zijn liefje, Vera, in huis, al introdu ceert hij het meisje als nichtje. Tony start vol verve en ijverig gestimu leerd door zijn butler een verhou ding met haar, die loopt op niets uit en dan is er eindelijk de langverwach te aanleiding Barrett de eikenhouten deur te wijzen. Maar de baas is niets zonder zijn butler: hij eet onregelma tig, maar verzorgt daarentegen zijn drankjes zo zorgvuldig dat de comple te verloedering uiterst nabij raakt. En op die kans heeft Barrett gewacht: hij maakt glorieus zijn rentrée. Voor goed. Dolf Spoor vertaalde Maug ham's ,'The Servant', Hep van Delft maakte de décors. Beethovenavond Liefhebbers van de grote Beethoven na 200 jaar (of juist daarom) grootscheeps in de concertzalen worden vrijdag 9 oktober In het Zuid- landtheater verwacht voor een Beet hovenavond met het .Amsterdams Pliilharmonisch Orkest' en pianist Da niël Wayenberg. Anton Kersjes treedt traditiege trouw op als dirigent. Het pro gramma: de ouverture .Egmont', het Concert voor piano en orkest no 1 c grote terts en de Vijfde Symfonie c kleine terst opus 67. .Egmont', voor het eerst uitgevoerd in juni 1810, is gecomponeerd als muziek bij Goethe's gelijknamige treurspel. De langzame inleiding symboliseert de druk van de Spaanse overheersing van de Neder landen. de zachte motieven van de blazers brengen het lijden van de bevolking tot uitdrukking. Het vrij woelige allegro staat voor de opstand en het slot van .Egmont' is duidelijk gecomponeerd als .overwinningsmu- ziek'. Beethovens eerste planoconcert Is feitelijk zijn derde: al in 1784 .omponeerde hij een concert in es, 'at echter later is ontdekt en zelden vordt gespeeld. In 1798 kreeg het erde (eerstet concert pas zijn defini- ieve vorm. De driedeligheid van het verk nam Beethoven over van Mo zart. die er, met hem, een gewoonte van maakte de klavierpartij aanvanke lijk niet helemaal uit te schrijven omdat componist en executant bij die eerste uitvoeringen meestal één wa- (Van onze correspondent) België steekt thans van wal met een revolutionaire hervor ming van het onderwijs, dat een volkomen nieuwe geest en inhoud krijgt. Het is de bedoe ling het onderricht in de scho len aan te passen aan de snel le evolutie, die zich thans in alle domeinen van onze maat schappij voltrekt. Men wil de leerlingen in staat stellen zelf hun opleiding individueel sa men te stellen, volgens hun aanleg, belangstelling en mo gelijkheden. Deze ingrijpende vernieuwing is de vrucht van studies en experimenten, die sedert 1947 onafgebroken wer den verricht. De invoering van het systeem zal natuurlijk geleidelijk ge schieden en de rijksscholen van Brugge, Hasselt en Vilvoorde moe ten de spits afbijten. In deze drie centra werd de nieuwe onderwijs vorm sedert begin september ingevoerd. Volgend jaar wordt de methode uitgebreid tot 100 scholen en in 1973 tot gans het land. De innovatie dient volgens het door de regering en het parlement goedge keurde schema afgewerkt te worden in een periode van tien jaar. Het geldt hier alleen het secundair on derwijs (van 12 tot 18 jaar), maar ongetwijfeld zal deze lijn later wor den doorgetrokken tot de universi teit, waar trouwens ook nu reeds een aanpassing op til is. Praktisch De pedagogen, die gelast werden met het ontwerpen van de onder wijshervorming in België, leggen vooral de nadruk op de praktische opvoeding. Het strakke keurslijf van het trouwens totaal verouderde leer programma, wordt overboord ge gooid en vervangen door een veel vlotter zittend pak. De klemtoon wordt gelegd op het Jeren leren' in plaats van de jongeren vol te stop pen met allerlei wetenschap en data, die na het examen toch uit het geheugen gewist worden. Veel belangrijker wordt het nu ge acht om de studenten wegwijs te maken in een bepaalde leerstof. Ook twee volkomen nieuwe vakken wer den in het programma opgenomen: maatschappelijke vorming en tech nologische opvoeding. Men wil op die manier pogen de enorme kloof, die nu bestaat tussen de school en de maatschappij te overbruggen. Dank zij de maatschappelijke vor ming zal men de jongeren ver trouwd maken met de structuren van onze samenleving en zal men hen ook een inzicht geven in de ren. Het eerste deel van het eerste pianoconcert in c wordt gekenmerkt door de jeugdige kracht van de Beet hoven van zijn eerste symfonie. Het largo verraadt een duidelijke bezon- kendheid en in de finale komen de weerbarstige wendingen naar voren, die karakteristiek zijn voor de latere Beethoven Na de pauze volgt er nog een uitvoering van de vijfde symfonie met een aan één motief ontsproten eerste deel (allegrp con brio), een lyrisch tweede deel (andante con mo to), een derde deel in minuer en een grootse overwinningsfanfare waarmee de finale begint. Solist Daniel Wayen berg is in 1929 in Parijs geboren als zoon van een Nederlandse journalist en een Russische violiste. Als 20-jarige veroverde hij de Grand Prix de la ville Paris, die hem optredens in een groot aantal landen opleverde en in 1951 maakte hij zijn debuut in de VS. actuele problemen in de wereld. De technologische opvoeding heeft tot doel de jeugd in te wijden in de nieuwste technieken. Hiervoor zal men ongetwijfeld moeten beroep doen op specialisten uit het bedrijfs leven. Deze twee vakken zullen door alle humaniora-leerlingen moeten ge volgd worden, omdat ze de basis vormen van de algemene vorming. Streekverband Om van het onderwijsstelsel werke-l lijk een veelzijdig en soepel instru- ment te maken, worden alle middel bare scholen van een bepaald cen trum samengesmolten tot één ge heel. Daarom wordt in elke kern ook een leraar-coördinator aange steld. Zo vormen nu de 22 rijksscho len van de streek van Brugge één enkele groep, waarin zowel athenea, lycea als beroeps- en technische scholen werden opgenomen. In het eerste studiejaar, volgend op het lager onderwijs is het onder richt volkomen gelijkvormig voor iedereen. Men tracht de eventuele tekorten bij te werken, terwijl het kind ook gestimuleerd wordt, om goed te presteren in de activiteiten, waarvoor het aanleg heeft. Dit laat ste wordt vooral van grote beteke nis van het tweede jaar af, want dan moeten reeds naast de algeme ne vorming, fundamentele en aanvul lende opties genomen worden. Dit zijn dan richtinggevende en aan vullende keuzevakken, die overigens de basis vormen van het ganse sy steem. Naarmate men in de hogere STC verloor van Philippine (6-14) De Sluiskilse topbiljartclub speelde in haar clublokaal, café Dallinga de re turnwedstrijd tegen ,'t Witte Paerd' uit Philippine. De heenwedstrijd won nen de Sluiskillenaren met 11-9. Nu werd het een duidelijke nederlaag. De Philippinenaren trokken met 14-6 aan het langste eind. Uitslagen: K. de Koeijer-P. van de Bossche (0-2): E. Hemelsoet-W. Haers (0-2); J. Wille-F. de Mul (0-2); P. van Meir-H. Schie man (1-1); C. Bleijenberg-W. Lauret (1-1); G. Pladdet-C. van Ooteghem (1- 1); G. de Feber-B. Rammeloo (1-1); M. Dallinga-J. van Steenbergen (1-1); L. Dallinga-A. Vermeire (1-1); C. Brac- ke-L. Haers (0-2). klassen opklimt, vermindert het aan tal lesuren van de gemeenschappelij ke vorming geleidelijk. terwijl steeds meer aandacht besteed wordt aan de keuzevakken. Zo is de stu dent in staat zelf een bepaalde vor ming uit te stippelen. Een brede waaier van mogelijkheden zal voor hem open staan. De 18-jarige gaat. werkelijk zijn einddiploma van ho ger middelbaar onderwijs ,a la car te' samenstellen. Wie niet verder wenst te studeren zal op die manier reeds een degelijke specialisatie be reikt hebben in het gekozen vak. Wie naar de universiteit wil, zal eveneens al heel wat meer afweten van de stof, die hij daar zal te verwerken krijgen. Examenpsychose Dit zijn de hoofdlijnen van de ver nieuwing, die nu in België op het getouw staat. Men wil echter met een ook gans de geest van het onderwijs moderniseren. Dit geldt in de allereerste plaats voor de ge bruikte methodes. Zo zullen in de komende jaren enorme investerin gen gedaan worden voor het inrich ten van taallaboratoria en het aan passen van de apparatuur in de technische scholen. Alles zal ook in het werk worden gesteld om de hinderlijke examenpsychose uit de school te verbannen. Trouwens, de traditionele examens op het einde van het leerjaar worden afgeschaft. De overgang naar het volgende stu diejaar zal voortaan geschieden op advies van de klasseraad, samenge steld uit de leraars en het hoofd van de betrokken onderwijsinstelling. Ook het puntensysteem verdwijnt volkomen om plaats te maken voor een nieuw systeem van waardering der studies. Aan de hand van grafie ken en schriftelijke adviezen van de leerkrachten zullen ouders en leer lingen een beter inzicht krijgen in de geboekte resultaten. Het is dus wel een héél programma, dat in België, natuurlijk met ge mengde gevoelens werd onthaald. Er zijn geestdriftige voorstanders, maar ook pessimistische tegenstanders. Eén zaak staat echter wel vast: er moest aan het verouderde onderwijs in België beslist geschaafd worden om het aan te passen aan onze moderne maatschappij. Dit is nu ge beurd en wel op een heel doortas tende manier. Of de maatregelen al dan niet te drastisch zijn, zal in de nabije toekomst wel blijken. ,UIT IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN' Foto: Daniel Wayenberg, solist tijdens 1 oto: Eric van der Donk, hoofdrol ut de Terneuzense Bcethovena- Butler vond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 38