MANEGE ST-GEORGE TE ABSDALE NADERT HAAR VOLTOOIING sportvaria extiA MISS ,1W HUIS '70' GEEFT HAAR EERSTE PRIJS WEG VLAAMS JOURNAAL TOEKOMSTIG HIPPISCH CENTRUM IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Samen naar het rusthuis, ja gezellig WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Zicht op manage St. George vanaf de Absdaalseweg. ABSDALE Langs de kant van de Absdaalseweg te Absdale staat een vlekkerig reclamebordje met een dorstlessende tekst voor een bubbelende frisdrank. Een .scherpe' lezer ziet er nog meer op staan: „Hier komt manege St-George'. Nog hooguit twee maandjes en dan staat ze er werkelijk, de eerst erkende overdek te manege in Zceuwsch-Vlaanderen, kant en klaar voor de rui tersport. Zakelijk leider W. de Buck vertelt waaraan St-George (patroons heilige van de ruiters) zijn erkenning een aanvraag hiervoor is ai onderweg te danken zal hebben: ,De manege heeft de officiële maten voor een springconcours'. Naast de binnenma- nege, veertig meter lang en twintig meter breed, heeft familie- beheer De Buck een buitenmanege van ongeveer honderdtachtig vierkante meter geprojecteerd. Levende inventaris van manage St. George zakelijk leider De Buck showt tien paarden Een paar kilometer van de bouw werkzaamheden verwijderd loopt wild en vrij de belangrijkste inven taris van de manege rond, tien prach tig glanzende rijpaarden. Hun vrije dagen zijn geteld, al is een openings datum nog niet precies te noemen, want vanaf die dag zullen zij moe ten opdraven en actief deel uitma ken van de ruiterschool. Als rij-in- structeur treedt de Duitse verloofde van mej. H. de Buck op. Zoals bij cJke familie-onderneming zijn de verschillende bemoeienissen eerlijk en gelijkelijk onder de twee broers en een zuster verdeeld. Zo zal mej. De Buck zich met de dagelijkse gang van zaken belasten, terwijl haar ver loofde zich met de praktische uil voering bezighoudt. W. de Buck werd reeds genoemd: hem is de zakelijke leiding van de manege St George toevertrouwd Urbunas de Buck zal zich als horecaman opwer pen, want op de eerste verdieping van de manege komt een bar-café annex keuken. OPENING Het ligt in de bedoeling dat op de dag dat de manege officieel gaat draaien, een groot concours hippi- que wordt georganiseerd, waaraan bekende Duitse ritmeesters zullen deelnemen. Als alles volgens wens verloopt zal de burgemeester van de gemeente Hulst de opening verrich ten. Volgens zakelijk leider De Buck wordt er al van verschillende zijden belangstelling getoond voor St Geor ge. Hij verwacht dan ook dat de manege in de toekomst goed zal renderen. Deze verwachting is onder meer gebaseerd op het feit, dat de Hulsterse rijvereniging al contact heeft gezocht en dat met name de Belgen nogal animo voor St George schijnen te hebben. De heer De Buck vertelt dat, indien mogelijk, hij regelmatig nationale en internati onale springconcoursen in huis wil halen. Deze concoursen kunnen dan door het publiek worden gadegesla gen vanachter de glazen wanden van de bar-café op de eerste verdeping. De manege zal niet alleen voor paar den opengesteld zijn, zo laat de heer De Buck weten, want als het enigs zins lukt wil hij ook ponyverenigin gen aantrekken. Hij heeft er alle hoop. dat veel ruiter- en ponyveseni- gingen naar St George komen, om dat volgens zijn zeggen ,er een grote ebheofte aan overdekte rij ruimten bestaat*. Behalve de ruimte krijgt de Absdaal- se manege ook een uitstekende ac commodatie. bestaande uit een grote berging, douches en kleedkamers. Over de volle lengte van de manege en met een breedte van vijf meter wordt de stalruimte, die plaats biedt aan negenentwintig paarden, inge- houwd. Ook aan het uiterlijk aanzien van St George onder meer in dc vorm van betere wegreklame en een goede oprijlaan, zal worden gedok terd. Successievelijk wordt het stalen frame opgevuld met ruwe. witte stenen. In november staat de manage .rijklaar'. .Wie zal in Parijs-Tours een nieuwe Belgische zege beletten', schreef Louis van Craen zaterdag in de .Gazet van Antwerpen'. De volgende dag had Louis een drieledig antwoord, namelijk le een schroeiende najaarszon. 2e een onbekende Duitser luisterend naar de naam Jurgen Tschan en 3e de Nederlander René Pijnen En het is alleen maar te wijten aan het feit dat de inspanningen van Jan Janssen bijzonder dramatisch eindigde anders was er nog een vierde argument bij gekomen. Zo ziet men maar weer dat men de dag niet moet prijzen voor het avond is... Eén van de sportcommentatoien van de BRT deed er zondagavond nog een schepje bovenop door te verklaren dat najaarsklassiekers eigenlijk uit den boze zijn. ,Na zo'n zwaar seizoen is het eigenlijk absurd dat nog klassieke wielerwedstrijden als Parijs-Tours en Ronde van Lombardye worden verreden', aldus de Belgische verslaggever. Dat kan dan best waar wezen maar het doet wat vreemd aan, dergelijke dingen altijd te moeten vernemen als een Belg naast de zege grijpt. Het zelfde doet zich regelmatig voor na wereldkampioenschappen op de weg. Als er geen Belg wint, worden er pleidooien gehouden voor merkenkampioenschappen en als die te zijner tijd op een mislukking uitlopen, dan zal men wel weer terug willen naar landenformaties... Intussen kan Jan Janssen onderhand wel gaan gewagen van een voor hem dramatisch jaar. Wat een pech heeft die knaap gehad. Alleen al in de Tour zijn hem een paar zo goed als zekere zegepralen ontgaan door domme pech en nu dit weer. Dit had een mooie afsluiting van het seizoen en misschien wel van Jan's loopbaan kunnen worden. Het is immers wel een duidelijke zaak dat Jan Janssen op deze manier niet veel langer door zal kunnen gaan. Iemand die opgewassen is tegen een dergelijke reeks van teleurstellingen als Janssen dit jaar heeft moeten incasseren, moet van graniet zijn als hij daar overheen kan komen. En Jan is niet van graniet. Daarom zou dit wel eens het begin van het einde kunnen zijn... De oud-Biervliet speler Ad. Versluys blijkt in België een gevreesd man te worden. Dat menen we te mogen concluderen uit een vraaggesprek tussen een Belgisch reporter en een speler van Turnhout, de ploeg die zondag jl tegen Berchem (waarin Versluys) moest uitkomen. .Als we die Versluys kunnen uitschakelen, dan is de aanval van Berchem al voor de helft lamgelegd', aldus de Turnhouter. Dat is blijkbaar gelukt want de uitslag werd 0-0. Een paar aardige opmerkingen van Rik van Looy in een afscheidsartikel- tje over hem: ,Als Jempi Monserë doorgaat met het behalen van overwinnin gen aan de lopende band, dan zou hij Merckx wel eens kunnen verdringen, zeker wat populariteit betreft'. En verder: ,Het wordt Merckx allemaal te gemakkelijk gemaakt. Kijk eens naar zo'n jonge vent als Zoetemelk, die wilde in de Tour alleen maar tweede worden. Ik zou nog liever dood van mijn fiets gevallen zijn in eervol en hardnekkig verzet tegen Merckx', aldus Rik van Looy... En inderdaad boekt Monseré de ene zege na de andere. Nu weer in Adinkerke waar hij een heel stel snelle jongens achter zich liet. Feit is in elk geval dat Monserë in de paar weken na z'n wereldkampioenschap al meer bloemtuilen heeft verworven dan de vorige wereldkampioen in diens hele proflöopbaan. De klimkoers tegen de Spaanse berg Montjuich is een eclatante overwinning' geworden van Ecidy Merckx. Eerst moest hij Gianni Motta voor laten gaan in een rit in lijn van 22 km, maar in de tweede (tijd-)rit van 12 km liet de Belg iedereen achter zich. Totaal resultaat 1 Merckx, 2 Ocana, 3 Agostinho, 4 Thomas Petterson en 5 Motta. 8ste werd Poulidor. Peter Post die in Londen al weer blijk heeft gegeven terug te zijn zal de zesdaagse van Dortmund rijden met Renë Pijnen. Verdere koppels: Altig-Fritz, Sercu-Seeuws. Porter-Johnsson. Kemper-Boelke, etc. Op 11 oktober een dag ra de Ronde van Lombardije wordt de bekende Doortocht van Lausanne' verreden. Daarvoor zijn al uitgenodigd Poulidor, Merckx, Van Springel, Bitossi en de Fransman Delisle. De eerste twee syclocrossen in België zitten er op, namelijk in Bredene en in Pollare. Het werden meteen zegepralen voor de ijzersterke Berten van Damme, die respectievelijk 53 en 34 mededingers achter zich liet. Maar het moet gezegd dat de befaamde crossers, de gebroeders De Vlaminck, nog niet van de partij waren. Walter Godefroot deed niet mee aan Parijs-Tours, wel aan het criterium van Aalter dat hij met voorsprong won. Een zege nu te Heist op de Berg boekte ook Herman van Springel, 5e Krekels, 10e Harry Stevens, 11 Dolman, 15e Wim Schepers, 21 Arie den Hartog. In Baasrode verwierf Walter Planckaert de bloemen. 5 Rentmeester, 6e Buckacki, 10e Jan Janssen. 21 Renë Pijnen. Buckacki eindigde als 5e in Stekene-Waes. 7e Krekels en 23e Rentmeester. Over het afgelopen seizoen in Zeeland valt niet zo veel meer aan te kondigen. Dinsdag aanstaande CR okt.) is er nog een koers voor amateurs in Hulst. Aanvankelijk was dat de laatste voor Zeeland, maar er is voor zaterdag 10 oktober nog een nieuwelingenkoers in Groede bij gekomen. Aanvang half drie. KLOOSTERZANDE De negentienjarige Yvonne Pieters uit Terneuzen mag zich voor een jaartje Miss Witte Huis' noemen. Yvonne werd afgelopen zaterdag in dancing .Het Witte Huis' in Klooster- zande uit dertien kandidaten van wie de meesten voor de eerste maal de moeilijke, nerveuze en soms wat houterige schreden naar een miss-titel zetten verkozen. Onder kritisch oog van ongeveer achthon derd bezeoekers en een viertal juryleden, onder wie het Koewachtse zangeresje Georgette de Bock. ver gaarde het Temeuzense kantoormeisje de meeste (124) punten. De zestienjarige Sonja Sponselee uit Hengstdijk wist, met vier punten minder, beslag te leggen op de tweede plaats. Riet Franse (19 jaar) uit Kwadendamme kreeg 115 punten toegekend en eindigde daarmee op de derde plaats. Na een stroom van felicitaties over zich heen te hebben laten gaan, vertelde de zichtbaar gelukkige Miss Witte Huis '70' niet verwacht te hebben dat zij door de jury tot de nieuwe miss zou worden gekozen. .Eerlijk gezegd had ik er niet zo veel hoop op. Ik deed mee omdat ik het wel leuk vond. Misschien ben ik wel om mijn benen verkozen. Tenminste,' zo voegt zij er haastig aan toe,' ,dat zegt mijn verloofde.' De juryleden hebben echter niet alleen naar de benen van Yvonne gekeken. Bepalend voor het puntenaantal waren ook de antwoorden op de vragen (in de trant van .houd je van muziek?' en Welke groep staat op de eerste plaats in de Yvonne Pieters uit Terneuzen. wordt door haar voor gangster tot de nieuwe Miss Witte Huis' gekroond. Veronica top-veertig?') die Jurylid Willem Hendriks de meisjes voorlegde, en de manier waarop de .kandidaat-missen' zich over het geïmproviseerde plankier voortbewogen. Gaat Yvonne, die vorig jaar als tweede eindigde bij dezelfde verkiezingen, nog meedoen aan andere miss-verkiezingen? .Ach. misschien doe ik nog wel eens mee aan de ,Miss World' verkiezingen in Amerika, als ik er de gelegenheid voor krijg,' grapte zij, met een glimlach een pas verkozen miss waardig. Door op de eerste plaats te eindigen, heeft Yvonne een driedaags snoepreisje naar Engeland gewonnen. Ondanks het feit dat zij nog nooit in Engeland geweest is, heeft Yvonne besloten geen gebruik te maken van deze gelegenheid. ,Ik wil dit reisje aan een paar kennissen van mij aanbieden. Die mensen hebben de laatste tijd zoveel privé-moeilijkheaen ondervonden. Ik vind dat zij er maar eens lekker voor een paar daagjes tussenuit moeten gaan. WEENSE CHARME NAAR ANTWERPEN Op dinsdag 13 oktober komt de Wiener Eisrevue met het volledig nieuwe programma .Eisparade' naar het sportpaleis te Antwerpen. Het is voor de vierentwintigste maal dat de W'iener Eisrevue in het sportpaleis optreedt. In deze vierentwintig jaar heeft men telkens verbluft gestaan over de nieuwe vindingen, de rijkere costumerine en de variaties in het ijsspectakel. Deze verdiensten komen in de allereerste plaats toe aan Will Petter. de W'eense tovenaar en bedwinger van de jjsfeeën'. De wereldpremière van de nieuwe ijsshow, vond enige weken geleden onder enorme belangstelling plaats in de Nibelungenhalle in Passau. ,LA F0RZA DEL DESTIN0' IN GENT De operaliefhebbers kunnen op vrijdag 2 oktober hun hart ophalen in de Koninklijke Opera in Gent. Op die datum vindt de première plaats van Verdi's ia forza del destino'. De voornaamste hoofdrollen worden vertolkt door William du Pree, Peter Binder, een bariton van de Opera in Bern en de Nederlandse dramatische-sopraan Autoinette Tiemessen. Op zondag 4. vrijdag 9 en zondag 11 oktober wordt .Romeo et Juliette' uitgevoerd. In de namiddag voorstelling wordt op 11 oktober ,Het Hollandse wijfje' een krulmige operette van Imre Kalman, gespeeld. Mona en Peter Szabo speelden een Jlinke rol in de internationale kunstschaatswereld en brengen nieuw leven in de .Eisparade', die 13 oktober in Antwerpen te zien Het had aan de voorzijde meerdere grote ramen die waren onderverdeeld in vele vierkante kleine ruitjes. Het heette: Oudemannenhuis en dat was een naam die niet klopte met de bestemming, want er verble ven ook oude vrouwen in het. huis. De mensen werden in die tijd door de bank genomen niet zo erg oud, doch wel vroeg. Het merkwaardige was, dat er in het huis geen (oude) wezen woonden maar dat ze allemaal nog in he* bezit van hun ouders waren, een echtpaar, dat, met elegante grimmigheid, de scepter in het huis zioaaide en titulair wenste te worden toege sproken met: moeder en vader. Volle neef kwam ook in het rusthuis terecht. Ned. een overgeschoten jongeling uit een groot gezin, die altijd trouw zijn verdiende centjes aan de ouwelui had afgedragen, vond het niet- eens zo gek, opeens weer een vader en moeder te bezitten. Misschien vond hij het zelfs prettig, de aanspraak: .vrouw' was er voor hem immers nooit bij geweest? Neef was een godsdiensttwister, ene, die moeilijk zijn mond kon houden en het kwalijke voor hem was, dat hij het op durfde te nemen tegen mensen die meer in de melk te brokken hadden dan hij. Daar was weinig voor nodig want neef was zo arm als de mieren en had alleen zijn neiging tot bekvechten ter beschikking. Ten tijde van het verblijf van volle neef in hel rusthuis heerste er in die kleine ordelijke gemeen schap echtparen werden, hoewel niet van tafel, dan toch van bed gescheiden een enigszins gefortuneerde despoot-bewoner, die door de leiding naar de ogen werd gezien. Doch geenszins door recalciirante neef. die hartige disputen met de man niet uit de weg ging. Van al dat gatwist over zuiverheid in de leer werden dc vader en de moeder hondsmoe en ze besloten, dat het nu maar eens uit moest zijn. En neef werd verwezen naar een kamertje op zolder, waar hij heel alleen, zijn veelspraak kon botvieren legen de stoel en de tafel, die er stonden, desnoods tegen de vogels buiten, achter het raam cp de boomtakken gezeten die toch geen weerwerk gaven, maar niet tegen de despoot. Nee) werd 7iiet van zijn vrijheid beroofd, er werd hem alleen in het huis het spreken met anderen belet. Dat war. dan het grijze verleden. Zulke dingen 'zomen niet meer voor. Echtparen blijven in een' rusthuis bij elkaar. Moeder en vader wordt er tegen de directie niet meer gezegd. Hoewel vroeger waren er tenminste geen injec tienaalden die je door agressieve leizen in je billen geworpen werden. Want helemaal goed, zit het met sommige particuliere rusthuizen nog niet, als we af mogen gaan op een televisieprogramma dat vorige week werd uitgezonden. Er weraen brieven geprojecteerd met de meest navrante klachten, er was een gesprek met een oude vrouw, ei-verpleegde van een rusthuis waaro ver zij ontstellende dingen vertelde wat betreft de behandeling haar en anderen overkomen. Tot zover dus geen misverstand. Maar wel geheel open voor een negatieve interpre tatie was het de minuten lang in beeld zijnde, moeil'jk schuijelende paar voeten in de geruite pantoffels die zich eenzaam voortbewogen door een ■.ange gong en de bevende vingers, die voor dit karwei steun zochten aan iedere richel die gepas seerd werd Toen was het, of de bezitter van die krachteloze benen zich helemaal alleen in die eindeloze kale gang bevond waar men slechts zo nu en dan een jchicht op de achtergrond zag. Frappant was direct daarop de mededeling van de presentator dat er in ons land een hoop goede rusthuizen zijn waar hij zich met plezier in zou vestigen. En dat de gang waar zoeven die man doorsukkelde gelegen was tn een dergelijk rusthuis. Wel jammer, dat er dan niemand aas om hem op zijn moeilijke tocht bij te staan. Het wes een uitzending, die sommige ouderen de stuipen op het lijf moet. hebben gejaagd. De rol van de inspectie op de bejaardenoorden, kwam in het geheel niet ter sprake. Doch, afgaande op het gebodene. was volle neef van vroeger, niet de laatste die gestraft werd in een rusthuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 37