PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Egyptisch staatshoofd kreeg hartaanval PRESIDENT NASSER (52) OVERLEDEN Zomer 1971: expositie van gevonden Nehalennia-stukken in Oosterschelde Donderdag begrafenis Nixon: ik ben diep geschokt Onzekerheid over 6 gijzelaars VIJFJARIG MEISJE VERMOORD KLM DC-S MAAKTE GESLAAGDE ,SCHUIMLANDINGOP SCHIPHOL Vandaag in de krant... 213e jaargang - no. 229 WAARIN OPGENOMEN DE M ID DELBU RGSE. VL.ISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN s p.r „o.t 17.20 p Dinsdag 29 september '70 Mariniers oefenden bankoverval Pagina 9 Dvnantiet CAIRO (AFP/RTR) President Nasser van Egypte is gistermiddag plotseling overleden. Vice- president Anwar El Sadat maakte het overlijden V3n de president om 21 uur Ned. tijd via radio Caïro bekend. Hij zei dat Nasser om 18.15 uur (16.15 Ned. tijd) ten gevolge van een hartaanval was overleden. Een aanwijzing dat er belangrijk nieuws was vormde het onderbreken van alle uitzendingen van de Egyptische radio en televisie om tien voor zeven (Ned. tijd). De stations zonden toen nog alleen citaten uit de koran uit. Nasser (52 jaar oud) stie'rl' in zijn huis aan de rand van Caïro. Hij had de afgelopen twee jaar al verscheidene inzinkingen als gevolg van storingen in de bloedcirculatie doorgemaakt, doch na een tweede medische behan deling in de Sowjet-L'nie scheen zijn toestand sterk verbeterd te zijn. In een maandagavond uitgegeven me disch bulletin wordt gezegd, dat Nas ser onwel werd toen hij op het vlieg veld afscheid nam van de sultan van Koeweit. Men bracht hem met spoed naar zijn woning in Manchiet El Bakr waar toegesnelde artsen een trombose in de hartkransslagader constateerden. Vertwijfelde pogingen de bloedcircula tie te herstellen hadden geen succes, aldus het communiqué. Ontsteltenis De ontsteltenis in de Egyptische hoofd stad was groot. Mensen stroomden de straat op en drongen samen rond voorbijgangers met draagbare radio's of voor televisietoestellen in cafés. Een kruier, die zijn tranen de vrije loop liet, baande zich een weg door de menigte, uitroepend: .Laat. me door. ik ben een wees geworden'. Een.krantenverkoper zei: .ik had nog liever het overlijden van mijn drie kinderen gehoord, maar niet van hem'. Anderen ,het. kan niet waar zijn, hij Zie slot pag. 3 kol. 6) REACTIES OP DOOD NASSER WASHINGTON, MOSKOU, DEN HAAG (RTR, AFP, ANP) ,Ik ben diep getroffen bij het verne men van de plotselinge dood van president Nasser', zo verklaarde I president Nixon van de Verenig de Staten maandagavond op het vliegdekschip .Saratoga' van de zesde vloot in de Middellandse Zee. .De wereld heeft een opmerkelijk lei der verloren, die de zaak van zijn landgenoten en die van de Arabische wereld onvermoeibaar en met toewij ding diende.' Dit tragische verlies eist van alle lan den en in het bijzonder van die in het Midden-Oosten dat zij hun inspannin gen hernieuwen om de hartstochten tot bedaren te brengen, tot een ge meenschappelijke oplossing te komen en een duurzame vrede op te houwen. Uit naam van het Amerikaanse volk betuig ik mijn innigste deelneming met de familie van president Nasser i met zijn volk.' (Vas/iinjlon Het nieuws van de dood van presi dent Nasser had in Washington een schokeffect tot gevolg. Hoewel het ministerie van buitenland se zaken niet onmiddellijk commen taar had, zeiden diplomatieke verte genwoordigers dat de dood van de (Zie slot pag. 3 kol. 7) GOUDA (GPD) Gistermorgen heeft personeel van een metaalbedrijfje aan de Raam in Gouda, toen het aan het werk wilde gaan, het ontzielde li chaam gevonden van de vijfjarige Jo hanna Maria Deijkers, die sinds zater dagmiddag werd vermist. Ze was ont kleed. De politie neemt naar eerste indruk aan. dat het meisje slachtoffer is geworden van een zedenmis drijf. Het was het trieste einde van een intense zoekpartij gedurende het week einde. Het meisje werd zaterdagmid dag om half zes vermist toen het niet thuis kwam om te eten. Met buurtbe woners is de familie Deijkers aan het zoeken gegaan, maar toen dat om half acht nog geen resulaat had opge leverd. werd de politie gewaarschuwd. Er werd een speurhond bijgehaald die naar het vroegere terrein van de rei nigingsdienst liep., dat vlak langs de Turfsingel ligt. rimdat de politie in middels had gehoord dat het meisje het laatste om half vier in de nabijge legen Drapiersteeg was gezien, werd onmiddellijk begonnen met dreggen in de Turfsingelgracht. Later op de avond doorzochten ook enige kikvorsmannen van de Goudse brandweer hèt water van de Turfsin gel tot aan het bolwerk toe. In de loop van de nacht werd het zoeken gestaakt. Maar zondagmorgen werd het dreggen voorgezet. Om half vijf 's middags werden de pogingen opgege ven. CAIRO Vice-president Anwar El Sadat zal de taken van staats hoofd van de Verenigde Arabische Republiek waarnemen nadat pre sident Nasser overleed. Toestel had twee klapbanden SCHIPHOL (ANP) De oudste DC-8 van de KLM, de PH-DCA .Al- bert Plesman', heeft maandagmiddag om kwart voor zes op de Zwanenburgbaan van Schiphol een geslaagde noodlanding in schuim gemaakt. De machine had tevo ren aan de rechterpoot van het hoofdlandings gestel twee lekke ach terbanden opgelopen. In totaal telt het hoofdlandingsgestel aan beide poten ieder vier banden. Het toestel maakte een lesvlucht met uit sluitend drie beman ningsleden in de cock pit. Gezagvoerder was volgens opgave van dè KLM de heer G. A. Zo mer uit Heemstede. Hij draaide eerst laag overvliegend enkele rondjes langs de ver keerstoren met uitge trokken landingsgestel, waar de verkeerslei ders met verrekijkers zijn vermoeden beves tigden, dat hij twee lekke banden had. Daarna waarschuwde hij de KLM op de grond en werd op Schiphol alarm gesla gen. Op verzoek \an de KLM liet de luchtha ven de landingsbaan over een afstand van •100 meter van een laag schuim voorzien, teneinde brandge vaar als gevolg van wrijving van het rub ber der kapotte ban den op het beton zo veel mogelijk tégen te gaan. Daarin slaagde men volledig. Captain Zo mer zette zijn DC-8 be hoedzaam op de baan neer, waarbij het ge wicht van her toestel zolang mogelijk op de linkerpoot rustte. Schuim opspattend gleed de machine over de baan en kwam zon der verdere moeilijk heden tot stilstand.. Enige gewonde Ondanks alles was er nog een gewonde hij deze noodlanding. Op de parallel met de baan lopende Yijfhui- zerweg reed een land bouwer op een brom fiets voorbij. Gefasci neerd keek hij naar (Ie in hel schuim landen de DC-8 en hotste daarbij pardoes tegen een geparkeerde auto op. Fotode .Albert Ples man' na de noodlan ding. NOG GEEN PALESTIJNSE REACTIES OP AKKOORD AMMAN. DAMASCUS. BEIROET (RTR, AFP. DPA) Er heerste gisteravond laat nog steeds onzekerheid over het lot van zes Ame rikaanse vliegtuiggijzelaars, die zich in handen bevonden van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie in Jordanië. Hoewel de Ameri kaanse ar.'bassade in Beiroer aanvankelijk had gemeld dat de zes zich in de Egyptische ambassade in Amman bevonden, maakte! het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteravond: bekend, dat de zes nog steeds ergens in Amman tegen hun wil; worden vastgehouden. Het ministerie drong aan op hun on middellijke vrijlating. Engeland. West-; Duitsland en Zwitserland wachten nog| steeds op de vrijlating van alle gijze-; laars, alvorens de in deze landen gede-i tineerde Arabische guerrilla's in vrij-j beid te stellen. Arafat De leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie, .laser Ararat, reis de maandag naar Damascus om zijn volgelingen uit te leggen waarom hij in Cairo zijn handtekening heeft gezet onder de overeenkomst met koning Hoessein. Arafat zou voor dit doel, ook naar het door de Paleslijnen be-j heerste noorden van Jordanië gaan. Tot dusver heeft nog geen van de Pa- j lestijnse guerrillabewegingen officieel; gereageerd op het akkoord, dat voor-; ziet in de ontruiming van Amman en: andere Jordaanse steden door de Pa-| lestijnse commando's. De Jordaanse regering heeft zich ver bonden haar troepen uit de steden1 terug te trekken en de duizenden gu-| errillastrijders vrij te laten die tijdens, de gevechten gevangen zijn genomen. Het in Beiroet verschijnende blad El: Kifah, dat als een spreekbuis van het: Iraakse bewind wordt beschouwd, I veroordeelde maandag het akkoord. Arabische bestandswaarnemers, rij dend in politieauto's met rode zwaai lichten en groene vlaggen, zijn maan dag in Amman hun delicate taak be gonnen. De situatie %vas nog zeer ge-, spannen, doch hoewel de stad nog; steeds de aanblik van een legerkamp biedt, hebben zich maandag geen bot-: singen tussen Palestijnen en Jordaan-j se militairen voorgedaan. De toestand van de burgerbevolking is| nog steeds kritiek. Zondagavond vuur-1 Dl ftunthjn (Zie slot pagina 9 kolom 1 Ontsnapping tiet achterlating van wat rijkson- dergoed heeft een Sluiskillcnaar ?en geslaagde ontsnappingspoging red aan uit het Terneuzense poli tiebureau. (pagina 2) Oefening MINISTER DEN TOOM heeft de .bankoverval-oefening', door ma riniers in Den Helder uitgevoerd, .verkeerd geïnterpreteerde instruc ties' genoemd. (pagina 9) Grens HET ZUIDMOLUKSE echtpaar Astro reist al weken achtereen vanuit Dieren naar de Duilse grens om hun jarenlang doodge waande zoon te ontmoeten, die geen verblijfsvergunning voor Ne derland krijgt. (pagina 9) Nieuws uit Zeeland op pag. 2, 4 en 5; Binnen- en buitenland op de pag. 1, 3 en 9; Radio en tv op pag. 13; Sport op pag. 11. ONDERZOEK WORDT - MET DUIKERS - VOORTGEZET STUKKEN NOG NIET NAAR ANDERE MUSEA LEIDEN Het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden streeft ernaar in de zomer van volgend jaar een expositie te wijden aan de Nehalennia-vondsten in de Oosterschelde. Conservator dr P. Stuart liel maandagmorgen tijdens een persconferentie we ten, dat men een dergelijke ex positie in Leiden wil situeren: de bedoeling is namelijk om de uit de Oosterschelde opgediep te altaren-stukken ter ere van de Romeinse gedin de eerste tien jaar bij elkaar te houden en ze niet dadelijk over ver schillende, onder meer Zeeuw se, musea te verspreiden. Dr Stuart: AVe moeten tie zaak voor lopig bij elkaar houden. Dat is eerst nodig niet het oog op de wetenschap pelijke publicatie. Daarna zullen bui tenlandse archeologen de gevonden monumenten willen zien. Later kun nen we mogelijk stukken in bruikleen afstaan aan musea in Zierikzee cn Middelburg. Het gaat nog altijd om opzienbarende vondsten. Van onze eerste overmoedige opmerking, dat het om de vondst van de eeuw gaai, hoeven we nog niets terug te nemen.' De eerste fase van het onderzoek naar de bij toeval aangetroffen Ro meinse stenen en monumenten heeft men op het rijksmuseum van oudhe den nu afgesloten Dr Sluart en drs L. P. Louwe Kooiïmans zijn nu bezig geweest een inventarisatie te maken van de ongeveer honderd opgehaalde in een aantal gevallen nog gave alta ren. Behalve de aankondiging van de expositie naar een zaal moet nog nader worden omgezien werd op e maandag nog mee- dat er een wetenschappelijke pu- blikatie over de Nehalennia-vondsten wordt voorbereid door vijf deskundi gen; de archeoloog prof. .1. E. Bogaers (insciptics), prof. dr P. Stuart, con servator van liet rijksmuseum van oudheden (Nederlandse afdeling), drs L. P. Louwe Kooijmans, afdeling Ne derlands onderzoek, (over de geologi sche gesteldheden en de vondstoni- standïgheden), drs Overweel. minera loog (over de herkomst van de ge steenten) en ir .1. Trimpe Burger. Zeelands provinciaal archeoloog to ver de plaats van Zeeland in de Romeinse tijd): dat het onderzoek wordt voortge zet. voorlopig niet met de TH fi, maat niet behulp van militaire beroepsdui kers van de Genie: vandaag dins dag vaart men voor het eerst uit: dat de tot nu toe gevonden stuk ken in de komende drie maanden worden bewerkt in een bad. om het zout er te laten uittrekken. Het is voor de beide medewerkers aan het Leidse museum duidelijk, dat er nog meer aan de godin Nehalennia gewijde altaren op de bodem 20 tot 22 meter diep van de Ooster schelde moeten liggen. Bij het onder zoek met de Th 6 voelde men ver schillende malen schokken als de netten achter nog vastzittende stenen bleven haken. Omdat men van rijks waterstaat bij het. onderzoek moderne radiografische navigatieapparafuur te leen kreeg, was het mogelijk de posi tie van het schip steeds te registre ren: men weet dus. waar nog monu menten of delen van altaren zitten. Drs Louwe Kooijmans vertelde tij dens de persconferentie, dat het ge bied van de vondst in de .Schaar van Colijnsplaat' zinh uitstrekt over een afstand van vijfhonderd bij hon derdtwintig meter, aan de noordzijde van de geul. Drs Kooijmans: ,We moeten wel aannemen, dat naast de geul, bedolven onder tenminste tien meter zeezand nog veel meer resten van de Nehelenria-tempel verborgen liggen.' Hij wees ei op. dat de gevon den stenen allemaal of aan de voor kant- of aan de achterkant sterk zijn verweerd, omdat ze aan de .zeezijde" aangetast^ zijn. Men heefi het ver moeden. dat het grootste deel van de boot gekomen stenen nu geborgen is. De verwachting is. dat by de komen-, de onderzoekingen eerder .aanvullen de' dan nieuwe stenen gevonden zul len worden. V erzanding In dit verband werd erop gewezen, dat men nu nog de kans heeft om te zoeken met de mogelijkheid stenen te vinden: de verwachting is. dat dit niet meer het geval zal zijn als de Oosterschelde is afgesloten in 1978. Dan is er sprake van stilstaand water en dat zal aldus drs Kooijmans verzanding tot gevolg hebben. .En een halve meter is al genoeg om nieis meer te vinden', zo zei hij. Dr Stuart wees er op, dat de naam Nehalennia nog steeds niet bevredi-j gend verklaard Is sinds ze in 1647 bekend werd door altaren-vondsten bij Domburg. Naar zijn overtuiging bieden de nieuwe vondsten bij Co lijnsplaac veel meer informatie dar. de üomburgse' stenen en zijn ze ook belangrijker. De stenen van de alta ren variëren in hoogte van 40 cm toi Zie slot pag .2 kol. 2 week heeft Elsevlers Magazine nagegaan we! ke achtergronden een rol hebben gespeeld bij de be H richtgeving in de Londense V'GJ Times over de Nederlandse troonrede. Zoals men wee: kwam dit leidinggevende Britse blad na de derde dinsdag in september met een nogal opzienbarend hoofdartikel, waarin met enige ironie de toestand in ons land werd behandeld en voorts werd gewaagd over een mogelijke staatsgreep om orde en rust te her stellen. Immers, de politiek in Neder land is de afgelopen maanden over genomen door langharige kabouters, de arbeiders worden beheerst door links-extremen en de kerk door pries ters, die zich haasten om te trouwen, aldus de Times. Het bewusle artikel heeft hier nogal aandacht getrokken. Trouw bijvoorbeeld publiceerde een volledige vertaling en wijdde er een bars commentaar aan. Aan de minis ter-president werden er vragen over gesteld tijdens zijn persconferentie na de kabinetsvergadering. Het. blijkt nu uit het onderzoek van Elsevier dat de Times-be- schouwing waarschijnlijk grotendeels is gebaseerd op twee berichten. Het eerste was afkomstig van de Reuter- correspondent in Den Haag. die naar aanleiding van de troonrede seinde dat er in Nederland wel eens een roep om een dictator-achtige regeringsstijl zou kunnen worden gehoord tengevolge van de onrust, veroorzaakt door com munistische agitatoren. De correspon dent schreef deze opvatting toe aan .gezaghebbende bronnen'. Daarop vroeg de Times-re- dactie aan zijn eigen correspondent in Nederland nade re uitleg. Deze wees er op. dat de om streden verklaring in het begin van de troonrede stond en daardoor als be langrijk moest worden beschouwd. Verder herinnerde hij aan de uitlatin gen van burgemeester Thomassen over de agitatoren onder de Rotterdam;# stakers, maar hij betoogde tenslotte, dat de regeringsverklaring géén dicta torschap inhield. Deze beide berichten nu. aangevuld met wat archiefmate riaal, zijn vermoedelijk de basis ge weest. voor het omstreden hoofdartikel in de Times. Ook in het binnenland heeft de be wuste zinsnede in de troonrede reactie opgeroepen. Sommigen betoog den. dat ze rechtstreeks uit de pen van minister Udink zou zijn gevloden, an deren zeggen dat er in het kabinet lang en breed over is gediscussieerd, waarbij nog weer allerlei veranderin gen zouden zijn aangebracht. Ter her innering: de passage begon met een ver wijzing naar verschuivende normen en de daarbij optredende spanningen, ver volgens werd vastgesteld dat funda mentele waarden niet mogen worden prijsgegeven en dat verdraagzaamheid van groot belang is: daama werd in gegaan op de regeringsverantwoorde lijkheid, gezegd werd dat de regering zal voortgaan de wetgeving aan te pas sen aan de zich wijzigende invloeden (.het verlangen naar meer vrijheid en meer democratische beïnvloeding'), waarna tenslotte de .harde' passage volgde. Zij luidde: de regering .zal krachtig optreden tegen groepen, die ge boden vrijheid misbruiken om op on verdraagzame wijze anderen hun op vattingen en gedragspatroon op te dringen of ernstig overlast aan te doen'. Op zichzelf een redelijk klinken de mededeling Het t'nema .harde lijn' was onvermij delijk ook het hoofdmotief in een bespreking over de troonrede van ae minister-president met een groep jour nalisten. Bij die gelegenheid wees de premier er op. dat een democratische samenleving niet op geweld is inge steld en er ook niet op rekent: de wet geving gaat er van uit, dat iedereen :n alie redelijkheid meewerkt. In de dis cussie stelde de minister-president nog eens nadrukkelijk allerminst te denken aan wat de Duitsers noemen een Notstandgezeisgebung'. een stelsel van wetten, dat in werking treedt als een noodtoestand is afgekondigd. Later zei hij niet als .law and order'-figuur te willen optreden. Het huidige beleid blijft gehandhaafd de premier ver klaarde dat met zoveel woorden en tevens wordt gestreefd naar een aan passing van de wetgeving aan moderne omstandigheden, liberalisering derhal ve Er zal echter niet worden geaar zeld op te treden tegen diegenen die onverdraagzaam hun opvattingen aan anderen wensen op te leggen. Het gaat hier om de onverdraagzaamheid, die gebruik maakt van benzinebommen en wat niet al. Zo héél hard lijkt ons deze lijn niet: de regering doet in dit op zicht wat van haar mag worden ver wacht. Niettemin, anderen vooral in het buitenland hebben meer uit de bewuste passage in de troonrede ge lezen en zelfs op een soort staatsgreep gezinspeeld. De Londense Times zette als opschrift boven haar'beschouwing: .Is dit Holland1' Waarop allerlei Ne derlandse critici ernstig de vinger op hieven. deze Britse krant zou zich beter op de hoogte moeten stellen van de situatie in Nederland. Dat is na tuurlijk waar. maar waarom daar zo grimmig over te doen? In de Neder landse kranten verschijnen ook hoofd artikelen over buitenlandse aangele genheden: zouden dergelijke stukken in het bewuste land soms niet een soortgelijke reactie (ze begrijpen er niets van') oproepen als nu dit Times- artikel in Nederland? De werkelijkheid wordt soms heel anders beleefd door diegenen die er deel van uitmaken dan door buitenstaanders. Dat is hier kennelijk gebeurd: een uit hel verband gehaalde zin werd plotseling een stuk dynamiet. Het kabinet-De Jong echter speelt naar ons gevoel daar allerminst mee. De Noor Leif Huser heeft zaterdag in het Deense Horsens het wereldkamoi- oenschap ploegen gewonnen D? Ier' James Murphy was tweede en de Neder lander Ad Havermans uit Zevenberg- sche Hoek derde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1