PZC verwelkomde de 50.000ste abonnee P.Z.C. ,Pechiney heeft onderstation al gebouwd zonder vergunning' ZVTM voelt niets voor goedkoper reizen 65 plussers Beroemde schilders van begin deze eeuw naar museum Goes dynamische krant van Zeeland 2 Combinatie Groei 50.000 abonnees BEHOORT U AL BIJ DIE 50.000? BON Brand in Goese bibliotheek ALMANAK RPC WIL REKEN- VOORLICHTING SCHOOL HOOFDEN Vernielingen bij inbraken te 's-GravenpoIder Bromfietser op straat overleden PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970 PRIJSVRAAG EN GESCHENK ECHTPAAR UIT DE WEST MIDDELBURG Gister morgen vroeg kon de PZC de vijftigduizendste abonnee noteren, een markant punt in de groei die ,de' Zeeuwse krant de laatste jaren door maakt. In '62, toen een nieu we rotatiepers in gebruik werd genomen, bedroeg het aantal abonnees 30.000, toen al, tegen de achtergrond van het Zeeuwse bevolkingscij fer, een respectabel aantal. In acht jaar tijds kreeg de PZC er 20.000 abonnees bij, een cijfer dat duidelijk de waardering illustreert, die de krant geniet. De vijftigduizendste werd gister morgen de heer E. T. Nicasia, Driewegenhof 95 in Dauwendae- le, Middelburg-Zuid. Het was een .randgeval', want slechts enkele minuten nadat de heer Nicasia zich had opgegeven, stond het cijfer al weer,op 50.003... De uitreiking van het geschenk, een vouwfiets, werd ook een rand geval: het echtpaar Nicasia stond op punt om naar U trecht te ver trekken om daar te getuigen bij een bruiloft van vrienden... Het werd een gezellig oponthoud, dat er mee eindigde, dat het ge schenk in de autokoffer verdween om in Utrecht aan de bruiloftsgas ten te tonen. Van demonstreren kan nog geen sprake zijn want mevrouw Nicasia, een jonge, be koorlijke Antilliaanse, die gebruik ■iaat maken van de vouwfiets moet eerst nog léren fietsen... Het bezoek aan het echtpaar Nica sia was ook voor de deputatie van PZC-directie en buitendienst bijzon der aangenaam, omdat de motie ven, waarom de heer en mevr. Ni casia zich op de PZC hadden geabon neerd, een duidelijke onderstre ping waren van de functie en bete kenis van een provinciale krant. Het echtpaar de heer Nicasia is afkomstig uit Suriname was een jaar geleden naar Nederland gekomen. Mevrouw Nicasia om er enkele dagen per week te werken in een ziekenhuis het werd het Middelburgse gasthuis de heer Nicasia om een baan te zoeken hij werkt bij de NV Vitrite Fa briek in Middelburg en intussen boekhouden te studeren. .Daarvoor moest ik in een rustige plaats wo nen met niet téveel mogelijkheden om uit te gaan', vertelde hij, .bo vendien is het vinden van een huis in de grote steden erg moeilijk. De keuze viel op Middelburg, een prachtige, niet te jachtige stad, ik ben nog steeds blij dat we naar Zeeland gegaan zijn'. Toen kwam het punt nieuwsvoor ziening aan de orde. De heer Nica sia wilde allereerst geïnformeerd worden over alles wat er in bin nen- en buitenland gebeurt, maar daarnaast, naarmate hij zich meer verwant begon te voelen met de Zeeuwse samenleving, voelde hij al snel de behoefte ook zo volledig mogelijk te worden voorgelicht over alles wat zich in eigen streek en stad afspeelt. Die combinatie vond hij in de PZC. Mevrouw Nicasia: ,Je hoorde in het ziekenhuis over verschillende dingen praten. Dan bleek dat je iets miste. Je kon niet meepraten. Omdat we hier nog niemand ken den en er niet om durfden vragen zijn we een keer naar Vlissingen gereden om bij kennissen de PZC in te kijken'. Namens de directie van de PZC, Het echtpaar Nicasia bij het uit reiken van het PZC-geschenk door directeur F. van de Velde (mid den) en de heren W. F de Pagter, adjunct-directeur (geheel links) en inspecteur-buitendienst G. Schout. (Foto PZC vertegenwoordigd door de heren F. van de Velde en de heer W. F. de Pagter, adjunct-directeur, zei de heer Van de Velde in een felicita tietoespraakje bijzonder gelukkig te zijn met het bereiken van het getal 50.000. ,Het gaat ons in Zeeland bijzonder goed', zo zei hij, ,we groeien sterk, maar dat we in acht jaar tijds met 20.000 abonnees zouden groeien hadden we nooit durven denken. Voor ons was die 50.000 een soort magisch getal. Tegen de achter grond Van het aantal inwoners van Zeeland is het een groot succes'. De heer Van de Velde stipte ten slotte nog aan, dat re sprake is geweest van .echte winst', omdat er in de achterliggende acht jaren in Zeeland geen 20.000 gezinnen zijn bijgekomen. Het had de inspecteur buitendienst van de PZC, de heer G. Schout, vooral getroffen dat, toen hij in een gesprek met de familie Nicasia het argument ,de krant kunt u niet missen' gebruikte, haastig werd geïnformeerd ,met de krant be doelt u toch wel de PZC?' In het feit dat het van buiten Zeeland komende echtpaar zich als abonnee aanmeldde zag de heer Schout de bevestiging van zijn .verkoopargument', een krant ma ken volgens een zodanige formule, dat frien op de hoogte is van het wereldnieuws én van het nieuw uit de eigen straat. In verband met de inschrijving van de 50.000ste abonnee is een prijsvraag uitgeschreven met extra geldprijzen. Zo niet, vul dan onderstaande bon in en stuur deze naar PZC, Antwoordnum mer 2, Middelburg. (U hoeft geen postzegel te plakken). Ondergetekende Straat Plaats Handtekening wenst zich m.i.v. 1 oktober 1970 te abonne ren per kwartaal op.de PZC. per maand RAAD TERNEUZEN J. M. HAMELINK: .KEIHARDE AFWIJZING' TERNEUZEN B en w van Terneuzen zullen bij diverse bus- maatschappijen informeren naar J hun ervaringen met bejaarden tarieven. Burgemeester J. C. Aschoff zei dit donderdagavond het PvdA-raadslid J. M. Hame link toe. De heer Hamelink toon de zich nogal verbolgen over het feit dat de ZVTM (,In drie kei harde regels') had gemeld als openbaar vervoersbedrijf geen speciale tarieven voor bejaarden in te kunnen stellen. De directie meende dat men dat als gesubsidiëerd bedrijf niet kon doen. .Maar de NS lukt het wel', zei de heer Hamelink, die verder van mening dat juist bij uitstek de bejaarden gebaat zijn met een tariefsverlaging. De heer Hamelink was ook wat ver-' baasd dat hij nog steeds geen ant woord had binnen gekregen op zijn vragen over een explosie in een flat aan de Chopinlaan en de mogelijkheid een beveiligde Spoorwegovergang aan te leggen bij de Sluiskilse pont. Wat de eerste zaak aangaat: burgemeester Aschoff kondigde aan dat er in een volgende raadsvergadering ophelde ring over de explosie zal worden gege ven. .Het rapport van de brandweerin spectie liet even op zich wachten', vertelde hij. Volgens wethouder A. Ramondt, die de vraag over de spoor wegovergang beantwoordde, hebben b en w zich al op 10 juni over dit punt tot rijkswaterstaat gewend. ,We hebben tot nu toe niets ve GROTE EXPOSITIE IN HET WEESHUIS GOES Vanaf donderdag 1 ok tober tot en met zaterdag 14 no vember zal de reeks tentoonstel lingen in het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland te Goes het Oude Weeshuis wor den voortgezet met een expositie van reprodukties van werken van beroemde schilders uit de eerste decennia van deze eeuw. De expositie zal de titel dragen .Painting from 1900 tot 1925'. De tentoon te stellen reprodukties zijn alle eigendom van de Unes co, die deze werken ter beschik king stelt in het kader van het internationaal jaar van het on derwijs, als bijdrage aan de .edu cation permanente', het .voort durende onderwijs'. Dc tentoonstelling zal op woensdag half vijf worden geopend door de heer J. Lindenbergh, wethouder culturele zaken van de gemeente Goes in de expositiezaal van het .Weeshuis'. De reprodukties komen uit Ierland, waar zij op een tentoonstelling sterk de aandacht trokken, en zullen vanuit Goes weer rechtstreeks naar Ierland worden teruggezonden. Zeeland krijgt dus de unieke kans deze tentoonstel ling te zien. Op de expositie zal men hel, oeuvre kunnen bewonderen van schilders als Claude Monet, die er met Renoir het impressionisme verte genwoordigt. Van de laatste zal onder meer ,de Loge' te zien zijn, een be roemd werk evenals ,de Waterlelies' van Monet, dat uit 1918 stamt. Van Gogh's werk is te zien bij de groep post-impressionisten, onder andere een schilderij voorstellende het inte rieur van zijn slaapkamer in Arles, en het .Korenveld met de tarweraper'. Gauguin ontbreekt niet (.Vrouw van Tahiti') evenmin als Toulouse-Lautrec met .De vrouwelijke clown Cha-Ukao.' Van de Fauvisten is Georges Bra- que present (.Haven van Antwer pen"), terwijl het werk van Kees van Dongen wordt gepresenteerd met een reproduktie van JDe Clown,' een werk uit 1907. Ook stromingen als het Duits expres sionisme met onder andere Kokosch- ka (.Zelfportret'), het kubisme (met onder meer Picasso), de ,non-figuran- tieven' (met Paul Kleeten, Mondriaan en anderen), en de moderne figuratie ve kunst (Utrillo) zullen niet ontbre ken. In de groep Dadaisme en Surrea lisme zijn tenslotte werken van Max Ernst en Joan Miro te zien. De gehele expositie omvat in totaal 90 reproduk ties. De Unesco, de onderwijs- en op voedingsorganisatie van de Verenigde Naties, meent dat de volkeren elkaar beter zullen leren kennen, als men eikaars kunst leert bewonderen. Dit is de reden voor Unesco om tentoonstel lingen als deze, die in Goes door de gemeente wordt ingericht, te stimule ren. Na .Painting from 1900 to 1925' zullen er dit jaar nog twee tentoonstel lingen in het Bevelands Museum vol gen: Van 2 tot en met 15 december is er te zien de expositie .Manifestatie 50x50,' een tentoonstelling van grafie ken van 50 kunstenaars, die overal in het land op dezelfde tijd start onder auspiciën van Openbaar Kunstbezit en de provinciale culturele raden. Van 20 december tot en met 15 januari komt de tentoonstelling .Noord- en Zuidbe- velands amateur-kunstenaars' in het museum .Het Weeshuis.' GOES Een brand veroorzaakte vrijdagmiddag omstreeks half drie een sterke rookontwikkeling in het gebouw van de openbare bibliotheek aan de Wijngaardstraat-Vlasmarkt. Door tot nu toe onbekende oorzaak had een hoeveelheid papier en boeken, die in de gang op de benedenverdie ping en in de kelderkast lag opgesla gen, vlam gevat. De brandweer was snel ter plaatse en moest, voorzien van persluchtmas kers, het gebouw binnendringen, waar men overigens met twee hogedruk- en een lagedrukstraal de brand snel had' bedwongen. Bij toeval passeerde brandmeester J. Stokans van de Goese brandweer met zijn van een ladder voorziene particu liere bedrijfsauto het gebouw, net nadat de brand was uitgebroken en een verstikkende rook tot in alle hoe-, ken en gaten doordrong. Met behulp van de ladder wist hij personeelsleden uit hun rokerige positie op de tweede verdieping te bevrijden. De Goese re cherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. J. M. BANNINK (D'66) IN RAAD VLISSINGEN: Leeuwse Links De gevolgen van de gemeente raadsverkiezingen blijven interes sant om te volgen. Zo heeft onze man in Westerschouwen weer verrassende ontwikkelingen gesig naleerd. Jn de nieuwe samenstel ling lanceerde de raad deze avond een nieuwe opstelling', zo meldt hij ons. .Het geheel maak te een kwartslag naar links.' Hé, denk je dan. dat zijn me daar radicale jongens. Nadere informa tie leert echter dat de vroede vaderen van Westerschouwen slechts besloten lot een andere indeling van de raadzaal. Dat valt tenminste af te leiden uit deze zinsnede: ,de burgemeester zit nu met zijn rug naar het. raam in plaats van naar de kachel.' DRS D. ROEMERS: .DAT WIST U EERDER DAN IK' VLISSINGEN De aanvraag van Pechiney Nederland NV om vergunning voor de bouw van een onderstation, transfor- matorrevisiehal, bedieningsge bouw en gelijkrichtergebouw in Vlissingen-Oost wekte vrijdag middag in de vergadering van de gemeenteraad van Vlissin gen enige tegenzin op bij het raadslid J. M. Bannink (D '66) Niet alleen had hij bezwaren te gen voorbereidingsbesluiten, maar het meest stak hem nog wel dat hij zich, zoals hij zei, met een kluitje in het riet ge stuurd voelde, daar het onder- station waar nu een bouwver gunning voor wordt aange- vraagt er reeds staat. De heer Bannink zei hiernaar in de commissie vóór ruimtelijke ordening geinformeerd te hebben, maar zou toen ontwijkende antwoorden heb ben gekregen. In de eerste plaats reageerde burgemeester drs. D. Roe mers hierop met de opmerking dat hij hoopte dat de heer Bannink in de komende maanden, misschien zelfs weken, ervan overtuigd kon worden dat men in de ruimtelijke ordening niet kan werken zonder voorberei dingsbesluiten. Voorts zei hij dat er in de commissie voor de ruimtelijke ordening niet was gesproken over de kwestie van het er al dan niet reeds staan van het onderstation. .Dat het al is gebouwd wist u overigens eerder dan ik'. In antwoord op een vraag van dej heer E. de Priester (pvda) zei de heer Roemers dat het vast staat dat de' Sloeweg wordt verlegd. Dit in ver band met het feit dat het onderstati on nu op dertig meter uit het hart van de weg staat, terwijl dit volgens' het betemmingsplan Vlissingen-Oost minstens vijftig meter moet zijn. De heer Bannink liet het er evenwel niet bij zitten: .Iedereen moet zich houden aan de bouwvergunning. Als iemand in Souburg zijn bijkeuken moet afbre ken omdat hij er géén bouwvergun ning voor had, dan moet Pechiney dat ook'. Een lichtelijk geïrriteerde burge meester Roemers: ,Ik wist het later dan u, dat moet u dan maar van mij (ADVERTENTIE) aannemen Deze zaak zal overigens met Pechiney worden opgenomen'. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad tenslotte akkoord met het voor stel van b en w om te verklaren dat een wijziging wordt voorbereid van het bestemmingsplan Vlissingen-Oost. Na dit vuurwerk rond Pechiney kwam er ander vuurwerk in de raad: del verordening op de gevaarlijkse stof-1 fen. die ook enkele ontploffingen van welsprekendheid met zich meebracht. De heer Bannink wilde in deze veror dening ook graag opgenomen zien hel vervoer en overslag van gevaarlijke stoffen te land en le water, te meer daar hij had vernomen dat er ter hoogte van de haven Vlissingen-Oost binnenkort ook overslag zal plaatsvin den. Het toezicht op de naleving hiervat vilde hij in handen stellen van he korps controleurs. (Wat dit korps ontroleurs precies behelst wist nic nand overigens te vertellen, ook cl ieer Bannink niet» Het gaat in dez /erordening hoofdzakelijk om ontplol ingsgevaarlijke stoffen, had de hee 3j. Joustra (pvda) geconstateerd, ei lij miste de chemische stoffen. Ooi daarvoor zou naar zijn mening cei 'lepaling moeten komen. Zo wist hi dat op de Nieuwe Waterweg bij Ik paalde klimatologische omstandig!-' den het vervoer van verschillend stoffen verboden is. In Vlissingen l» staat niets van dit al, op het sluizei complex ^taat bijvoorbeeld niet eer een bordje .Verboden te roken' I lieer Joustra meende dat een dergel ke verordening zou voorzien in behoefte van een plaats als Vlissingr Burgemeester Roemers noemde d onderhavige verordening in feite var. ondergeschikt belang, daar deze voor namelijk van toepassing is op de tijd rond oudejaarsavond. Op de vragen die nu naar voren waren gekomen zei hij niet voorbereid te zijn en stelde daarom voor deze kwestie te zullen laten bestuderen. Dc heer Joustra wees fn tweede in-j stantie nog op de bijzondere omstan-j digheden in Vlissingen met dc zich inl ontwikkeling bevindende industrie. Dc verordening op dc gevaarlijke stoffen werd zonder hoofdelijke stemming MIDDELBURG Het Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland zal bij voledoend belangstelling een drietal Informatieve bijeenkomsten organise ren over .wiskunde op de basisschool', die bestem d zijn voor de hoofden van alle basisscholen In Zee land. Dit blijkt uit een brief, die het RPC- Zeeland, de ze week heeft gezonden aan de schoolhoofden in de provincie, i In verband met de vele plannen om trent modernisering van het rekenon-| derwijs opde basisscholen, wil heti RPC nu de hoofden in de gelegenheid i stellen kennis te enmen van de veran-j derende inzichten. Het ligt in de be doeling, dat- de informatieve bijeen- j komsten rayonsgewijze worden gehou-' den. Deze bijeenkomsten zullen onder leiding staan van de heren J. C. Boek-; kooi en J. J. .de Kok, resp leraar wiskunde aan de christelijke en aan de rijks pedagogische academie tei Middelburg. Naast een drietal onder-1 werpen, die van belang zijn voor het moderne rekent wiskunde )onderwij s op de basisschool, zullen de hoofden; worden voorgelicht over nieuw reken- nateriaal. De uitnodiging geldt alleen .le hoofden, omdat zij in de eerste men'. .Mag ik dan de kopie van de brief even zien?' informeerde de heer Hanielink. Toen die, bij de rondvraag, was gearriveerd sprak liet PvdA-raads lid er zijn verontwaardiging over uit dat rijkswaterstaat niet wat meer spoed had betracht. Logiesverordening De logiesverordening van de gemeente Terneuzen, waarin ook normen zijn aangelegd waaraan pensions (onder meer voor gastarbeiders) moeten vol doen. is klaar en zal op korte termijn in de raad komen. Dat antwoordde burgemeester Aschoff op een vraag van de heer S. Vlieger fd'66) die de burgemeester eraan herinnerde dat. hij al op 27 november vorig jaar had beloofd dat er ten aanzien van de pensions richtlijnen zouden komen. De raad had verder niet veel zin om op de voorstellen in te gaan. Hamer stukken werden een aantal grondtrans- acties. het vaststellen van de gemeen tebegroting, de begrotingen van ge meentelijke diensten en de wijziging die zich alweer hadden voorgedaan. Ook enkele gemeenschappelijke rege lingen (schoolartsendien.st en die op het voortgezet onderwijs) ontmoetten geen bezwaren. 's-GRAVENPOLDER In de nacht van donderdag op vrijdag zijn in 's- Gravenpolder twee inbraken gepleegd. In de openbare lagere schooi liehben de daders zich door een raampje te verbrijzelen, toegang verschaH tot eni ge lokalen. Hier werden de lessenaars en kasten doorzocht en ook werden schriften uit elkaar gescheurd. In de school wordt niets vermist. In het kantoor van Rovers' Bandenservice, waar de da ders binnenkwamen door het forceren van een raam aan de achterzijde richtte men een grote ravage aan. De grond lag bezaaid met papieren, kas ten waren doorzocht, bureauladen opengetrokken en leeggehaald, de gor dijnen van de ramen getrokken en ook werd een elektrische typemachine op de grond gegooid. De kluis, die in het kantoor staat, bleef onbeschadigd. Na de ravage in het kantoor te heb ben aangericht zijn de daders de op bergplaats binnengegaan' waar een groot aantal autobanden ligt opgesta peld en waar onder meer de appara tuur om de autobanden uit de balan ceren staat opgesteld. In de nacht van de inbraak stond daar tevens de sportwagen van de zoon van de heer Rovers. Deze auto was niet afgesloten. Uit de auto heeft men een autoradio ter waarde van ruim ƒ245 meegeno men. Hierna heeft men het panel aan de achterzijde weer verlaten. Behalve de radio hebben de daders niets mee genomen. In dezelfde nacht is ook in het aan- hangwagenbedrijf van de heer Dinge- manse in Kapelle ingebroken. De da ders verschaften zich ook hier toe gang tot het .bedrijf door het indruk ken van een raampje. Er werden hier geen vernielingen aangericht en ook wordt niets vermist. TERNEUZEN De 65-jarige heer A. J. de Zeeuw uit femeuzen is vrijdag middag onwel geworden en op straat overleden. De man reed op zijn brom fiets op de Grosneweg in Terneuzen. toen hij plotseling op straat viel. De arts C. Verboom uit Zaamslag consta teerde een natuurlijke dood. Het stof felijk overschot is overgebracht naar het Terneuzense Jul ianaziekenhuis (ADVERTENTIE) Ontwerpstudlo Drukwerkverzorglng Relatiegeschenken Reclamebureau Studio 13 Weststraat 13 - Axel - Tel. 01155-1861 VRIJ WARM uw»* Droog, tamelijk zonnig en vrij >laats degenen zijn, die op de hoogte weer met een meest zwakke zuidelij- noeten zijn van de vernieuwingen in Ke w,ncl- DRS D ROEMERS niet geweten... iet rekenonderwijs, van nieuw lesma- eriaal en de eventuele aanschaf daar- an, mede in verband met de vertiea- leerslofplanning. Ook uit organisa- irisch oogpunt gezien acht het RPC et in dit stadium niet urgent alle irsoneelsleden van het basisonder- 's te informeren. Inbraakpoging in woning JZELINGE Aan de Smokkelhoe- eg te Biezelinge recht tegenover laurant-motel .De Caisson' is in nacht van donderdag op vrijdag gewenst nachtelijk bezoek geweest de woning, van de heer J. D. In het nd, dat als kantoor en opslagruimte ndt gebruikt, wordt niets vermist, el is er een bureau opengemaakt. - aaruit de politie afleidt, dat het om1*' september ld te doen is geweest. Door een r?" ®P aampje open te maken is men bin- p ien gekomen. De rijkspolitie van Ka pelle en de technische recherche uit;28 september Den Haag hebben de zaak in onder-:Zon op zoek. iMaan op Vooruitzichten voor zondag en maan dag. opgesteld door liet KNMI op vrijdag om 18.00 uur: Overwegend droog met zonnige perioden en tame lijk warm voor de tijd van liet jaar. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag: Aantal uren zon: twee tot acht; Min. temp: nul tot vier graden boven nor maal; Max. temp: nul tot vier graden boven normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent; Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Voor maandag: Min. temp: een tot vijf graden boven normaal; Max. temp: een tot vijf graden boven nor maal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent.; Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON EN MAAN ZON EN MAAN 06 55 04.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2