AR-expert Kieft liet bezwaren tegen belastingwetten varen Premier Jordanië is afgetreden Loena-16 geland Onderzoek toegezegd naar misstanden in bejaardentehuizen Nixon wil de opstandige studenten aanpakken HERZIENING REGISTRATIE- EN ZEGELBELASTING AANGENOMEN SCHRAPPING VAN ARTIKEL 8 IN NOVEMBER IN TWEEDE KAMER VEERDIENSTEN DOOR STAKING BEDREIGD Koop nu! NV Hennekam - Euroto MAANREIS EEN SUCCES Twee kinderen door geestelijk gestoorde gewurgd Meisje sprong onder invloed drugs in gracht VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 PROVINCIAL! ZÜUW5! COURANT 3 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG AR-financieel expert Kieft heeft gisteren in de twee de kamer driemaal deemoedig het hoofd gebogen. Hij deed dat tijdens de behandeling van drie wetsontwerpen, die in de plaats moeten komen van de bestaande registratie- en zegelbelasting. Al lereerst zag de heer Kieft af van zijn eis, dat staatssecretaris Grap- perhaus van financiën kenbaar zou maken uit welke middelen hij de lagere belastingopbrengst zou dekken. Vervolgens trok hij een amendement in, om de assurantiebelasting op WA-verzekeringen voor motorrijtuigen uit de wet te schrappen en tenslotte boog hij ook het hoofd voor de argumenten die hem werden tegengeworpen ten aanzien van zijn suggestie die heffing in de eerste twee jaar dat de nieuwe wet zal gelden, te halveren. Het opheffen van de bestaande regi stratie- en zegelbelasting gaat de staat ongeveer negentig miljoen gulden kos ten. De heer Kieft wilde slechts zijn medewerking verlenen als de staatsse cretaris duidelijk zou aangeven waar hij dit geld dan vandaan zou halen. De AR-woordvoerder meende dat het tekort op de begroting voor komend jaar al hoog genoeg is. Staatssecreta ris Grapperhaus liet weten dat deze (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede kamer wil het initiatiefwetje van D'fi6, dat vi ziet in schrapping van artikel 8 uit de loonwet (het artikel dat de regering bevoegdheid geeft in te grijpen in CAO's) pas behandelen als de SER op verzoek van minister Roolvink (socia le zaken) advies heeft uitgebracht over de werking van de loonwet als geheel. De minster heeft in zijn adviesaanvra ge aan de SER met name artikel 8, dat op verzet van de vakcentrales is gestuit, maar dat indertijd onder druk van een kabinetscrisis door de kamer is aangenomen, opnieuw ter discussie gesteld. Het advies wordt op 16 okto ber verwacht. De kamercommissie voor sociale zaken zal minister Rool vink vragen het advies snel over te leggen om op 22 oktober voorlopig verslag over het wetsontwerp van D'66 te kunnen uitbrengen. De open bare behandeling wordt dan begin no vember verwacht. Een datum daar voor kan eerst worden vastgesteld als de beide indieners van het wetsont werp, de heren Van Mierlo en Nypels, op het voorlopige verslag hebben ge antwoord en er eindverslag is uitge bracht. Een minderheid In de kamercommissie bestaande uit vertegenwoordigers van de oppositiepartijen, heeft gisteren nog getracht de procedure wat te versnellen door voor te stellen reeds nu met de schriftelijke behandeling te beginnen. Men stuitte daarbij echter op tegenstand van de regeringspartij en, die eerste het SER-advies willen afwachten. dekking te halen is uit de harmonisa ties van belastingtarieven in EEG-ver- band. Het zal bovendien nog geruime tijd duren voordat de belasting wordt in gevoerd, dus de zaak is nog niet actueel. Toen de bewindsman de heer Kieft bovendien toezegde zo snel mo gelijk de kamer schriftelijk van zijn dekkingsplannen op de hoogte te zul len stellen, liet de heer Kieft zijn bezwaren varen. Er lagen ook bij deze wetsontwerpen weer heel wat amendementen op de regeringstafel. De meeste hiervan"von den bij staatssecretaris Grapperhaus een welwillend oor en werden dan ook overgenomen. Enkele andere wer den door de indieners teruggenomen toen de staatssecretaris liet blijken de wet op die punten zodanig soepel te interpreteren dat hij meende aan de bedoelingen van de betrokken kamer leden voldoende tegemoet te zijn ge komen. Vrijstelling Een van die overgenomen amende menten kwam uit de koker van de KVP-er Van Laak, die stelde dat vrijstelling van het registratierecht niet beperkt moet blijven tot ge meenten die gronden aankopen voor havenuitbreiding, maar ook uitgebreid moet worden tot andere openbare lichamen, die hiermee te maken hebben, zoals veenschappen, havenschappen, waterschappen en dergelijke. Aangenomen werd een amendement van de heren Koning (vvd) en Kieft (ar) om vrijstelling van overdragsbe- lasting te verlenen voor aankoop van aangrenzende landerijen. Tegen dit amendement verklaarden zich het rendeel van de KVP, D'66 en het AR- lid De Mooy en CHU-lid Tolman. Met grote meerderheid verworpen werd een amendement van de socia list Wierenga, betrekking hebbende op overdracht van een eigen woning die men langer dan drie maanden, maar korter dan drie jaar bewoont. Voor dit amendement spraken zich uit: PvdA, D'66, CPN, PPR, DS 70 en de groep Harmsen. Slot van pagina 1 woordvoerder Friedheim betreft de maatregel een twintigtal grote tran sportvliegtuigen, waaronder zes toes tellen van het type C-130. die na de kaping van enige verkeersvliegtuigen naar de basis Incirlik in Turkije wa ren overgebracht. De alarmtoestand blijft voorlopig van kracht voor de eenheden parachutisten van de 82ste luchtlandingsdivisie in Fort Bragg Noord-Carolina) en in West-Duits- land, terwijl ook de versterking van de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee met het vliegdek- schip .Kennedy' en het helikopterschip .Guam' doorgaat. Woordvoerder Fried heim verklaarde dat de Russen in het zeegebied bij het Midden-Oosten oppervlakteschepen en verscheidene verkennings- en onderzeeboten heb ben. De zesde vloot zou over iets meer schepen beschikken. De Sowjet-ünie heeft de Verenigde Staten formeel voor interventie in Jordanië gewaarschuwd. Het Russi sche ministerie van buitenlandse za ken deelde mee. dat Moskou de Ame rikaanse regering heeft gewezen op de noodzaak dat ,alle staten voorzichtig heid betrachten in hun stappen met betrekking tot de huidige gecompli ceerde situatie in het Midden-Oosten, en ook op het feit dat elke inmening van buitenaf in de gebeurtenissen in Jordanië de toestand daar en de inter nationale situatie als geheel nog inge wikkelder zou maken.' De Israëlische vice-premier Jigal Allon heeft donder dagavond koning Hoessein met harde vergeldingsmaatregelen gedreigd, als de Palestijnse guerrillastrijders zich overeenkomstig een voorstel van de (Slot van pagina 1 bereikt met de werkgevers over een extra uitkering aan de ruim 7.000 stucadoors. Zij ontvangen 400 naar analogie van de in de bouw gemaakte maanden geleden nog innamen, afspraak. Ook personeel in dienst van de wo ningcorporaties hebben donderdaga vond overeenstemming bereikt over een uitkering van 400 bruto aan werknemers van 21 jaar en ouder. De eenmalige 400 bruto-uitkering is ook rondgekomen voor de werkne mers in de meubelindustrie. In okto ber, december, januari en februari zullen de meubelbewerkers f 100 bru to ontvangen De kappers hebben geweigerd over een uitkering-ineens te onderhandelen. vorst weer aan de bestandslijn met Israël zouden gaan legeren voor aan vallen op Israëlische nederzettingen. In dat geval moeten de Jordaanse autoriteiten de volle verantwoording dragen, aldus de vice-premier tegeno ver een aantal buitenlandse correspon-. De eassemblee van de Raad van Euro- denten. Beroep De assemblee van de Raad van Euro pa heeft donderdagmiddag Israël en de Arabische staten gevraagd, op ba sis van de resolutie van de Veilig heidsraad besprekingen te beginnen over een vredesregeling die het beiden mogelijk maakt binnen veilige en er kende grenzen te leven, en die voor ziet in een rechtvaardige oplossing van het probleem van de Palestijnse vluchtelingen. (ADVERTENTIE, Bij ons volop keus in le klas occasions Nieuwe wagens worden weer duurder en gebruikte wagens dus ook. Een greep uit onze voorraad Vauxhall Viva de luxe >9, met gouden met./zwarte bekl. 27.644 km 5550,- Peugeot 4D4, '67, 70.000 km, wit/rode bekl. VW 1300. '68, wit/rode bekl., 19.174 km VW 1300, '70. beige/zwarte bekl., 18.616 km Capri 2000 GTXLR, '69, rood/zwarte bekl., 30.392 km Simca 1000 GL, '69, donkergroen/bruine bekl., 20.117 km Cortina 1300, '68, zilvergrijs/zwarte bekl., 65.678 km brons/bruine bekl., 67.163 km Cortina 1200, '68, wit/rode bekl., 10.045 km Cortina 1200, '67, wit/zwarte bekl., 49.486 km Cortina 1300, '68, wit/zwarte bekl., 50.314 km Cortina 1300, '68, wit/zwarte bekl., 51.606 km d. blauw/bl. bekl., 17.264 km wit/zwarte bekl., 44.060 km 12 M 1300. '70. zilvergrijs/zwart bekl., 4,059 km 15 M RS, '69. zilvergrijs/zwarte bekl., 41.477 km 15 M, '67/'68. d. blauw/blauwe bekl., 38.384 km OM TS. '68, beige/bruine bekl., 51.000 km 20 M Stationcar, '63, wit/zwarte bekl., 38.064 km 4375,- 5495,- ƒ9179,- 4575.- 4750,- ƒ5150,- ƒ4500,- ƒ3250,- 4750,- 4975,- 5200,- 4975,- 6250.- 7350.- 4175,- 6250,- 7500,- BURG. FREYTERSLAAN - ROOSENDAAL TEL. 01650-36302 Open: dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur, zaterdag van 10.00- 18.00 uur. °rins Johan Friso viert vandaag zijn tweede verjaardag. De foto I is gemaakt door Prins Claus. PARTIJBESTUUR PM: SAMENWERKING MET KVP NOG NIET MOGELIJK DEN HAAG (ANP) .Zolang echter de KVP, ondanks een nieuw program ma en ondanks nieuwe leiders en met haar blijkbaar de AR en de CH voorkeur toont voor samenwerking met de VVD, ziet de raad niet hoe samenwerking met de KVP tot de mogelijkheden behoort', aldus het par tijbestuur van de PvdA in een ont- werp-verldaring die de partijraad, die zaterdag in Utrecht bijeenkomt, is voorgelegd. Het partijbestuur vindt, dat pas als bij het KVP-bestuur en bij de nieuwe politieke leiding van die partij ruim schoots voor de verkiezingen voor keur zou bü.iken voor samenwerking met de PvdA, respectievelijk met de in een progressief stembusakkooord samenwerkende partijen, een nieuwe situatie zou ontstaan, waarover dan congres zich zal moeten uitspreken. Het bestuur van de PvdA geeft de partijraad ook in ovenveging zich op korte termijn opnieuw te richten tot de besturen van D'66, PPR en PSP en tot andere vooruitstrevende groepen. Nagegaan moet worden, of en zo ja, hoe onderlinge samenwerking moge lijk is bij de kamerverkiezingen in 1971. Maximaal kan deze samenwer king ijveren voor een toekomstige ka binetsformateur, het op basis van dat programma aanwijzen van kandiaat- ministers en een gemeenschappelijk fractie-optreden. Minimaal zau de sa menwerking kunnen bestaan in de verzekering, dat de deelnemers voor en na de verkiezing zullen overleggen over hun houding bij de kabinetsfor matie. Daarbij zullen zij streven naar blijvende overeenstemming in hun af wijzing van de huidige regeringscom binatie, waarin de VVD een overheer sende rol speelt. Het bestuur van de PvdA houdt de partijraad voor, voorkeur te hebben voor een stembusakkoord in de ruim ste zin, maar wijst gemeenschappelij ke lijsten in de gegeven omstandighe den af. De donderdag gepubliceerde verklaring van het partijbestuur geldt als basis voor de (openbare) discussie van de partijraad op zaterdag aan staande. MOSKOU DPA-REUTER-AFPDe terugkeer-capsule van de Loena-16 heeft donderdagochtend om 6.26 uur Nederlandse tijd (8.26 uur Moskou- tijd) een zachte landing gemaakt op ongeveer 80 km ten zuidoosten van de stad Djezkazgana in Kazakstan. De succesvolle voltooiing van de vlucht van de Loena-16 betekent dat de Sowjet-Unie er als eerste is in geslaag om zonder hulp van astronauten maanmonsters naar de aarde te brengen. Zij bewijst daarmee haar lang verkondigde theorie dat het mogelijk is hemellichamen door automatische ruimtevaartuigen te laten onderzoeken, zonder daarbij mensenlevens in gevaar te brengen. Tass berichtte dat de capsule vanaf de aarde te zien was toen hij aan een parachute naar beneden zweefde. Daarop is de capsule door een helikopter naar Moskou gebracht, waar hij ter beschikking zal worden gesteld aan de Sowjet-akademie van wetenschappen. De resultaten van het wetenschappelijk onderzoek zullen gepubliceerd worden. Gesteente aan boord De Loena-16 was op 12 september gelanceerd en afgelopen zondag op de maan geland. Maandag begon de terugkeer-capsule de tocht naar de aarde, waarbij de rest van de Loena als lanceerplaats werd gebruikt. In de tussentijd was met een elektrische boor gesteente losgemaakt, dat vervolgens met een robot-hand' aan boord van de Loena werd gebracht. De monsters van de Loena zijn afkomstig uit de ,Zee der vruchtbaar heid', waar ook de Amerikanen nog geen gesteente van hebben. De Russen waren er al twee maal eerder in geslaagd een ruimtevoertuig een zachte landing op de maan te laten maken, maar het is de eerste keer dat een deel van het voertuig weer naar de aarde terugkeert. Aanmerkelijk goedkoper Bij de Nasa, het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, is de spectaculaire vlucht van de Loena met grote belangstelling gevolgd. Twee dingen trekken vooral de aandacht: de Loena heeft bewezen dat ruimteonderzoek kan worden verricht zonder mensenlevens In gevaar te brengen, en de Russische werkwijze is aanmerkelijk goedkoper. Ook voor die laatste overweging Is de Nasa, die met toenemende budgettaire moeilijkheden kampt, niet ongevoelig. Opmerkelijke nooruilgong Het succes van de Loena toont een opmerkelijke vooruitgang in de Russische ruimtevaarttechnologie, die lange tijd leek te stagneren. Tevens blijkt dat het lanceren van bemande satellieten niet het enige doel van het Russische ruimtevaartprogramma is. De Amerikanen mogen dan de primeur van de eerste maanlanding hebben, maar de eerste monsters van Mars en Venus zouden wel eens door de Russen naar de aarde gebracht kunnen worden. Dat is althans de mening van wetenschappelij ke kringen in Washington, die daarbij wijzen op de aanzienlijke besnoei ingen in het Amerikaanse programma. De nieuwe directeur van de Nasa, George Low. sinds 16 september in functie, sprak maandag al over een .grootse technische en weteaschappelljke onderneming' van de Russen. KLEEF De geestelijk gestoorde Hanz-Walter (17) uit Oberhausen heeft woensdagmiddag in een bos in Bedburg-Hau bij Kleef twee jongens van zes en vijf jaar gewurgd. Kort daarna meldde dc dader zich zelf in de psychiatrische inrichting, waar hij sinds 1966 verblijft en veelal als schil der werkt. Hermann-Joseph Rikken (6) en Freed Wensel (5) uit Bedburg-Hau werden door K. eerst met de handen ge wurgd. Daarna sloeg en trapte hij zijn slachtoffertjes nog om vervolgens van één van de kinderen de bretels te pakken en hem aan een boom op te hangen. Volgens de officier in Kleef is er geen sprake van een zedenmisdrijf geweest. De twee jongetjes gingen woensdag middag tegen kwart voor vijf spelen in het Sternenwald. K. had een vrije wandelmiddag gekregen en was daar bezig met het plukken van bramen. Hij ontmoette de twee jongens tegen zes uur en wurgde hen onmiddellijk. AMSTERDAM (ANP) In het water van de OudezIJds Voorburgwal ln Am sterdam is donderdagochtend een zwemmend meisje aangetroffen, dat volgens de politie zwaar onder in vloed van verdovende middelen was. Nadat het m-isje. van wie de Identi teit nog steeds niet vast staat, op de kant was geholpen wilde zij weer In het water springen, maar dat werd haar belet. Omdat zij .buiten haar zinnen' zou zijn geweest, werd zij het nabijgelegen stadhuis binnengebracht en later vastgebonden op een bran card door de geneeskundige dienst naar het Wilhclm'na gasthuis ver voerd. VERDELING OPBRENGST KINDERPOSTZEGELS UTRECHT (C.PD! Utrechtse kinde ren (een kleuterklas van de openbare scholengemeenschap Roosevcltlaan on der leiding van mevrouw Sonncvcld- Heideman) vormden donderdag de en tourage voor de verdeling van de kindi-rpostzegdopbrengst 1909 en voor de Jntroduklie van de kinderzegels 1970. Dat gebeurde in het Utrechtse jaarbeurs congrescentrum waar ze voor een gezelschap genodigden uit de kinderbeschermingswereld een muur tje van blokken bouwden met afbeel dingen van de nieuwe kinderpostze gels. Bij de symbolische verdeling van de ruim vijf miljoen van de kinderpost zegelactie 1969 nam de ambassadeur van Joegoslavië, de heer M. Milutino- vice, de gift voor buitenlandse pro jecten van het Nederlands comité voor kinderpostzegels in ontvangst: 275.000 gulden, bestemd voor een compleet kleuterdagverblijf in de vo rig jaar door een aardbeving verwoes te stad Banjaliuke Naar de Nederlandse Antillen en Suri name gaat 245.000 gulden, naar de Nederlandse kinderbescherming 1.975.000 gulden, naar de jeugdgezond heidszorg 1.525.000. Aan leningen staat 500.000 gulden op het verdelings schema, voor een gemengde groep projecten waaronder kleuterdagver blijven, 350.000 gulden. Andere begunstigden die symbolisch de hun toegedachte en al verstrek te giften in ontvangst namen: de stichting algemene maatschappij voor varenden te Rotterdam (40.000 gulden voor zweminstructiemateriaal voor kinderen), de stichting katholiek schipperswerk in Rotterdam (60.000 gulden): de r-k vereninging voor meis- jesbelangen huize Vredeoord in Rot terdam «.125.000 gulden); het Jongeren adviescentrum (30.000 gulden): de ver. tegen kindermishandeling (20.000 gulden plus een garantie van 70.000 gulden). De nieuwe zegels werden onthuld door drs Ph. Leenman, hoofddirecteur posterijen. Thema van de kinderpost zegel dit jaar: het kind en de kubus. Resultaat: een revolutionaire, kubisti sche aanpak van het kinderpostzege- lontwerp. Op 10 november begint de uitgifte. Maar dinsdag 29 september gaat de schooljeugd, die ieder jaar twee derde van de opbrengst in handen heeft, er v/eer op uit langs de Nederlandse deuren om bestellingen op te nemen voor velletjes kinderpostzegels en kin- derkaarten. (ADVERTENTIE) Ribfluwelen sportkostuums ƒ165,- O4} modieus en praktisch erópuxj STAATSSECRETARIS VAN DE POEL: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De staatssecreta ris van erm, mr H. J. van de Poel, gelooft dat misstanden in bejaardentehuizen, zoals door VARA-ombudsman Marcel van Dam aan het licht zijn gebracht, tot de uitzonderingen behoren. Desondanks heeft hij donderdag morgen in de tweede kamer toe gezegd een onderzoek te zullen instellen naar de angstgevoelens onder de bejaarden om de nodige .Van onze correspondent, in Washington, mr H. L. Leffelaari Wat na een afwezigheid van enkele we ken vakantie in het buitenland opvalt bij terugkeer in Washington, is dat nu ook liberale democratische senatoren als Edward Kennedy, George McGovern en Edmund Muskie zich in steeds sterke re bewoordigingen uitspreken voor de handhaving van ,orde en recht' en voor tegen het gebruik van geweld in de studentenwereld. Er zijn in de afgelo pen weken weliswaar een aantal bomex plosies aan voorafgegaan, waarvan er één het wiskundegebouw en computer centrum van de universiteit van Wiscon sin verwoestte, maar toch is de accent verandering opvallend vergeleken bi i de positie die deze senatoren enkele Niet dat zij toen het gebruik van gewelc goedkeurden, maar zij legden toen de nadruk op dc frustraties van de jongeren, de dovemanso ren van de regering voor hun klachten en de maatschappelijke misstanden waartegen deze jonge Amerikanen ageerden. Nu echter richten deze senatoren zich direct tegen de radicalen in de studentenmaatschappij en zeggen dat hun methodes geen plaats hebben in een universitai re samenleving Wat deze positieverschuiving bewijst is minder het feit, dat ,men' in brede lagen van de Amerikaanse bevolking genoeg begint te krijgen van terreurmethoden, dan wel de simpele wer kelijkheid dat dit een verkiezingsjaar is in een conservatief-politiek klimaat. Vice-president Spiro Agnew, die door president Nixon op het oorlogspad is gestuurd om de bevolking met boute uitspraken op de gevaren van het. libera lisme te wijzen en de kiezer uit schrik in de armen van de republikeinse kandidaten te drij ven blijkt niet zonder succes zijn allitererende retoriek over hen te hebben uitgestort. Utt. eer aantal voorverkiezingen (waar twee of meer kandidaten van dezelfde partij elkaar voor de kandidatuur voor een zetel in het congres bekampen) is gebleken dat de liberalen, zoals de Kennedy-achtige senator Joseph Ty- dings van Maryland, een zware dobber heb ben gehad om hun conservatieve mededingers te verslaan. Deze feiten bij elkaar zijn kennelijk ±en waarschuwing geweest voor de liberalen om zich niet te ver van de veilige politieke mid denweg te wagen. Met dit al is het duidelijker dan ooit dat er in Amerika een conservatieve wind is opgestoken, aangeblazen door het Witte Huis cn niet minder rloor het ministerie van justitie, waar president Nixons meest invloedrijke adviseur voor de binnenlandse politiek, minister John Mitchell, le lakens uitdeelt. (Het was Mitchell die zich mlangs op een cocktail-party liet ontvallen: Dit land wordt rechtser dan u in uw stoutse dromen kunt vermoeden'). Wal de houding van de regering ten aanzien van de radicale studenten betreft, is er geen enkele reden om geloof te hechten aan de opmerking van dr Alexander Heard, die na de dood van vier studenten aan Kent University door president werd aangesteld als zijn adviseur voor universitaire aangelegenheden, en die deze week zei, dat de Nixon-regering nu meer begrip had voor de onrust onder de studenten. Dr Heard zei dat vice-president Agnew met zijn opruiende toespraken deze onrust wel had aan gewakkerd. maar dat zijn uitlatingen nu afge zwakt werden. Wat Agnews verbale aanslagen betreft, kan dr Heard gelijk hebben, maar uit recente toespra ken en beslissingen van de president zelf lijkt eerder dat hij zich nog meer heeft verschanst in zijn mening, dat de oorzaak van de studenten onlusten gezocht moet worden in de universi teiten zelf, in het slappe beleid van curatoren, en in een verwerpelijke karakterloosheid van hen dip beter zouden moeten weten. Om deze me ningen kracht bij te zetten heeft Nixon ruim veertig miljoen gulden ter beschikking gesteld voor het aanwen-en van een extra-macht van duizend agenten voor de binnenlandse veilig heidsdienst, die belast zullen worden met het onderzoek in geval van terreuraanslagen aan universiteiten die regeringssubsidie krijgen (het aantal universitaire instellingen dat geen subsi die krijgt is zeer gering) Op het eerste gezicht lijkt deze versterking van de binnenlandse veiligheidsdienst van Herbert Hoover, weinig meer dan een uitbreiding van hel normale politionele onderzoek dat na elke terreurdaad wordt ingesteld. Maar wat eclitei met opzet onduidelijk werd gelaten was hei punt dat deze rechercheurs ook de bevoegdheid hebben om zich in de universitaire samenleving te begeven om samenzweringeq en bomcomplot ten te ontdekken. Dit betekent dat de Ameri kaanse universiteiten geïnfiltreerd zullen wor den met afgezanten van het ministerie van justitie, en dat de wetenschap van hun aanwe zigheid de vrije politieke gedachtenwisseling van studenten onderling niet ten goede zal komen. Sinas juli heeft president Nixon zich drie keer in het openbaar beziggehouden met de onlusten aan de Amerikaanse universiteiten. Twee keer in toespraken en de derde keer door het rond sturen van 600 exemplaren van een artikel van dr Sidney Hook, die hoogleraar in de filosofoe is aan New York University, en die Nixons opvattingen deelt. Nixons theorie is dat de dot lot in Vietnam, de sociale misstanden in Amerika, en het beleid van zijn regering ten aanzien van bijvoorbeeld de demonstranten, niets te maken heeft met de explosieve stemming onder de jongeren in het algemeen en de studenten in het bijzonder. Volgens hem zijn leze jongeren de slachtoffers van de toegeef lijkheid waarmee zij door htm ouders werden opgevoed (en dr Spock». en van het ontbreken; van daadkrachtig leiderschap aan de universi- ceiten en andere instellingen van onder wijs. 3esien de regelmaat waarmee de president zich met dit onderwerp bezighoudt, wordt in Was hington gespeculeerd dat. Nixon de door hem ingestelde commissie ter bestudering van de onlusten aan de universiteiten wil discrediteren. Volgens berichten zal deze commissie, die onder 'eiding staat van de voormalige republikeinse] ise :ouverneur van Pennsyvania, William Scranton,1 binnenkort uitkomen met een rapport waarvan ie eindconclusie zou zijn dat de oorzaak van de] onlusten gezocht moet worden- in het nationale] klimaat van onleefbaarheid. in de uitzichtloze] Vietnam-oorlog en in het ontbreken van een klankbord in de Nixon-regering. wettelijke maatregelen te kunnen nemen. De staatssecretaris bleek in de tweede kamer, waar hij door mevrouw Hero- ma-Meilink (pvda) werd geïnterpel leerd, geschokt door de klachten die de ombudsman op de televisie heeft gebracht. .Mensonterend', aldus mr Van de Poel. JHiertegen moet scherp worden opgetreden Staatssecretaris Van de Poel kondigde aan met de justitiële autoriteiten te zullen nagaan of er aanleiding tot strafvervolging is. Hij heeft daartoe de gegevens van de VARA opgevraagd. De staatssecretaris vond echter dat dit soort klachten r.iet als regel kun nen worden beschouwd. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de bejaarden in het algemeen een goede verzorging in de tehuizen krijgen. De hem bekende klachten betrefien meestal het eten, ae vaststelling van de bezoekuren, de te starre reglementering, de prijzen en dergelijke ,Wel 3llemaal zaken die het dagelijkse leven onaangenaam kunnen maken', aldus mr Van de Poel. Hij zei dat in al deze gevaUen met inschakeling van het provinciaal bestuur een onderzoek is ingesteld, dat meestal tot passende maatregelen heeft geleid. Dat Marcel van Dam de misstanden aan de kaak heeft gesteld, vond de staatssecretaris in tegenstelling tot mevrouw Dettmeijer-Labberton (vvd) een goed ding. maar er mag naar zijn mening niet uit worden afgeleid dat alle bejaarden nu zo worden behan deld. ,Dit zal een blaam werpen op die tienduizenden personeelsleden van de vele honderden tehuizen die met toewijding hun niet altijd gemakkelij ke taak vervullen', aldus mr Van de Poel. De wetgeving op de tehuizen, de provinciale inspecties en de wijze waarop de klachten worden behandeld waarborgen volgens de staatssecreta ris dat bejaarden in redelijke zelfstan digheid en vrijheid een goede verzor ging kunnen ontvangen. Een verdere versterking van deze waarborgen hoopt de staatssecretaris te bereiken met de reeds aangekondig de wijziging van de wet op de bejaar denoorden. Voor het onderzoek dat de staatsse cretaris wil instellen zal zoveel als mogelijk is de anonimiteit van de ondervraagden worden gewaarborgd. Op de vraag van mej. Van Leeuwen (ar) of de inspecties hebben gefaald, ging de onderminister niet in. Wel vond hij het aantal inspecties (30 tot 40 op de 2000 bejaardenhuizen, niet groot. Ook het personeelsgebrek in vele tehuizen is volgens hem aan de misstanden, zoals door de ombuds man zijn gesignaleerd, niet geheel vreemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3