sportvaria Heikant en Koewacht afkerig van regionaal woonwagencentrum naast de deur VLAAMS JOURNAAL extw Jk liet de negers pala pala vissen' IN RUSTIGE FERDINANDUSPOLDER JEUGDWERKADVISEUR OOSTERVELD VERLAAT ZEEUWSCH-VLAANDEREN VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN namelijk de toerist voor zijn rust en vele buitenlanders kopen hier een buitenverblijf. Die buitenverblijven staan door de week onbewoond en als er dan zigeuners in de buurt wonen dan kan je er zeker van zijn dat ze de hele boel leeg halen.' Als voorbeeld vertelt de heer Suy een sterk staaltje, dat zigeuners zouden hebben uitgehaald. ,Die lui kunnen nog gevaarlijk zijn ook. want ik ken iemand die had pas een huisje ge kocht en toe ie met het weekend kwam. bleken er op zeven plaatsen kogels door de ruiten te zijn gescho ten'. Volgens hem is de hele middenstand weinig geporteerd van de nieuwe buren. .De mensen zijn op hun dood, ze hebben de schrik op het lijf. Wat dacht je, op de markten moet al een omroeper te pas komen die de men sen waarschuwt voor aanbieding van bepaalde artikelen. Die worden meestal te koop aangeboden door woonwagenbewoners. Denk maar aan die horloge-affaires in Hulst. Ik weet wel, dat die mensen zo goed gelijk kunnen zijn als wie anders ook, maar ze hebben nu eenmaal de BEWAKING Ook bloementeler C. L. Vonck uit Heikant ziet zijn bestaan bedreigd. In de Ferdinanduspolder heeft hij een groot perceel in pacht, waarop hij bloemen kweekt. Voor hem staat het als een paal boven water, dat menig vers bosje bloemen ter opvro lijking van het woonwageninterieur niet voor een knaak in de winkel zal worden gekocht maar van zijn veld gesneden zal worden. ,In bloeitijd zet ik beslist bewaking op mijn veld neer. want het lijdt geen twijfel dat er bloementrekkers tussen die woon wagenbewoners zitten. Dan moet de politie ook maar een flink oogje in het zeii houden.' Voor het overige zegt hij vergoelijkend: .Natuurlijk heb ik liever dat dat centrum hier niet komt, maar die mensen moeten uiteindelijk ook een plek hebben.'. Slager J. van Goethem te Heikant voorspelt: .niks anders dan last', voor hemzelf en voor iedereen. .Ik vind het echt niet prettig, dat hier woonwagenbewoners komen wonen. Het liefst heb ik ze maar zover mogelijk van me vandaan.' HEIKANT-KOEWACHT Bijna alle Heikanters en Koewachtenaren krijgen kippevel bij de gedachte dat vermoedelijk het totale woonwagenvolkje uit Zceuws-A laamse regio zich in de nabije toekomst voorgoed tussen hun dorpen in zal nestelen. Een flink stuk Ferdinanduspolder, vrijwel grenzend aan de achterdeuren van de huizen in Heikant, is door hoger hand voorbestemd tot het regionale w oonwagencentrum in Zeeuwsch-Viaanderen. De officiële afkondiging moet nog komen, maar wel zijn er in een paar gemeenteraden, vorige week nog in Kloosterzande, stemmen opgegaan, die er nauwelijks twijfel over laten bestaan dat de Ferdinanduspolder de aangewezen plek is. De inwoners van Heikant en Koewacht zijn alles behalve verrast door de komst van dit woonwagencentrum, want het blijkt al lange tijd een publiek ge heim te zijn, overigens zijn ze, zoals uit hun commentaren kan worden opgemaakt, op de situatie voorbe reid. De heer A. Hermans, winkelier in Heikant, vreest met bange vreze, want hij praat uit ervaring. ,Af en toe hoor je ,boef' voor je deur en dan staat er weer zo'n grote wagen stil en heb je even later een heel stel van die woonwagenbewoners in je winkel. Ik ben dan altijd blij dat ik toevallig thuis ben en er snel bij kan zijn, want ze zijn zo brutaal als wat in je winkel. Ze pakken alles maar vast. Vooral in een dorp is dat een linke zaak, want je hebt niet voortdurend personeel in je zaak staan. Dat zou veel te duur en on economisch zijn. Op een dorp gaat alles in een gemoedelijke sfeer.' De heer Hermans wil dan ook best weten, al is hij ervan overtuigd dat er ook goeie elementen onder de woonwagenbevolking zijn, dat hij deze mensen liever ziet gaan dan komen. VERKEERD In Koewacht denkt men er precies eender over. De caféhouder van ,De Anjer' zei al: ,Goh, ze zijn hier allemaal tegen.' De woorden van de Koewachtenaar A. P. Suy, makelaar van beroep, logen er niet om. .Waar om wordt dit centrum op ons afge schoven? Men vindt zeker dat het hier best op zijn plaats is. Dan heeft men het wel verkeerd, want we kun nen een woonwagencentrum hier goed missen. We hebben er geen gebrek aan. Dat men die mensen op onze rug wil duwen, daarover spreekt iedereen op Koewacht schan de. Die woonwagenbewoners pas sen niet in deze omgeving. Waarom niet? Ik had juist het idee, dat men Zeeuwsch-Viaanderen als een recrea tiegebied wil uitbuiten. Hier komt FERDINANDUSPOLDER nog ongeroerd en ongerept BEETHOVEN Vrijdagavond 9 oktober wordt in het Terneuzense Zuidlandtheater een .Beethoven-herdenkingsavond' gehouden. Deze beroemde componist werd tweehonderd jaar geleden geboren. Tijdens deze Beethovenavond concerteert het Amsterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Anton Kersjes. Solistische medewerking verleent de in Parijs wonende pianist Daniël Wayenberg. Het concert begint met de ouverture Egmont. Vervolgens wordt het eerste pianoconcert uitgevoerd. Als besluit van deze avond kunnen de Beethoven-liefhebbers genieten van de vijfde Symfonie. DE BUTLER Toneelgroep Theater komt vrijdag 2 oktober met het stuk .De Butler' van de Engelse auteur Robin Maugham naar het Zuidlandtheater in Terneu- zen. Maugham bewerkte zelf zijn roman ,The Servant' tot toneelstuk, nadat eerder Harold Pin'er het scenario schreef voor de film, die Joseph Losey maakte met Dirk Bogarde en James Fox in de hoofdrollen. Maugham verdeelt de maatschappij in meesters en bedienden; de eersten zijn decadent, de laatste sluw In de geschiedenis van de duivelse huisknecht Barett, die zijn zwakke meester Tony veernietigt, geeft de auteur een bijtende analyse van een imperialistische samenleving, die langzaam maar zeker aftakelt. Tegenover de ondergang van de werkgever staat de opkomst van de werknemer. GROEDE Na vier jaar in Zeeuwsch- Viaanderen werkzaam te zijn geweest als jeugdwerkadviseur, keert de heer J. Oosterveld per 1 oktober hel Zeeuwse land de rug toe. Met ingang van die datum is hij benoemd tot directeur van de Robert Bacldstichting in Utrecht. Deze stichting heeft een aantal club- en buurthuizen in beheer. In zijn afgelegen woning aan de Mos- seldijk in Groede, vertelt de heer Oos terveld geboren in Bussum dat hij geen moment spijt heeft gehad van zijn beslissing om in Zeeuwsch-Viaande ren te gaan werken. ,Ik heb hier een ontzettend fijne tijd achter de rug. Het is dan ook beslist niet de streek die mij heeft doen besluiten om naar Utrecht te verhuizen. In ons vak ligt het echter zo, dat- je na een aantal jaar van werkomgeving moet veranderen, omdat je nu eenmaal in die periode dat ie in een bepaald gebied werkt altijd met een bepaalde groep mensen .op eén golflengte' bezig bent De heer Oosterveld geeft toe met een zekere weemoed afscheid te nemen van Zeeuwsch-Viaanderen. ,Ik heb hier al tijd prettig gewoond en ik heb mijn hart echt wel aan het. platteland ver pand. Overigens word ik geen stads mens ondanks het feit dat ik naar Utrecht verhuis. Ik ga wonen in Amei- de, een plaatsje dat net zo groot is als Groede en Nieuwvliet samen.' De filmaffaire die zich destijds in Groe de heeft afgespeeld en nogal wat stof heeft doen opwaaien, heeft de heer Oosterveld ondergaan als een van zijn leukste ervaringen. Zoals bekend ver bood de toenmalige burgemeester van Groede de vertoning van een tweetal films (De verscheurde stilte en de Maagdenhuis film) in de soos .Nihil' .Ik heb mij toen helemaal solidair ver klaard met de jongeren van deze soos. Deze affiare heeft er ook nog toe geleid dat ik mij met de actieve politiek ben gaan bemoeien (D'66).' De heer Oosterveld gaat toch niet hele maal voldaan uit Zeeuwsch-Viaanderen weg. ,Ik heb nog steeds het gevoel dat ik meer had kunnen doen. Ik ben er echter niet aan toe gekomen, omdat ik het allemaal alleen heb moeten doen. I-Iet is dan ook zeker geen overbodige luxe een tweede man te benoemen. Dit staat al een tijd lang op de begroting. Als de gemeenten er hun fiat aan verle nen geloof ik zeker dat binnen niet al te lange tijd een tweede jeugdwerkadvi seur in Zeeuwsch-Viaanderen wordt aangesteld.' MENSEN IN HET NIEUWS De heer Oosterveld: .Toch ga ik niet helemaal voldaan uit Zeeuwsch-Viaanderen weg.' OUD-VISSERMAN PIETER ERASMUS: Visser Eramus vertelt ,de laatste' aan Fraülein Gieseking BRESKENS Vanachter zijn blonde neutje kijkt oud-visserman Pieter Janus Erasmus naar buiten, door het halfbeslagen glas van zijn stamkroeg ,'t Vissershuis' te Breskens. Dan, na een paar nipjes van het geestrijke vocht, zegt ie: .Ik zal je alles over ae visserij vertellen, wat je maar weten wilt. Denk je als je thuis bent: ik heb nog niet genoeg; dan kom je maar hier naar toe want ik ben hier zo'n beetje altijd te vinden. Want eh.. weet je wat 't is joh... ik ben maar alleen en als je dan de hele dag thuis zit dan vliegen de muren op je af. Dat is niks voor mij. En weet je, ik ben van 15-4-11, dat was een droge zomer, Ik ben toen geboren met een droge keel .vandaar die bor rels'. Wat geheimzinnig schuift Pieter. de visser, «at dichterbij: .Nou moet je natuurlijk niet alles me teen in dat dikke boek van je schrijven, maar wat ik nu zeg is uniek. Eigenlijk moet je het maar niet noteren ook, anders lijkt het net of ik opschep. Maar goed ik zal het vertellen. Ik viste een keer op de Noordpool en toen zag ik me daar ineens zo'n mooie grote Ijsbeer. Ik dacht bij mezelf die moet ik hebben en ik lei rap mijn boot aan een ijsschots vast. Met mijn geweer ging ik er op af, want je moet weten ik ben een voortreffelijk schutter. Ik schiet. Mis! Ik schiet nog eens. Weer mis! En zo ging dat vijf keer achter elkaar. Want wat deed die rotzak steeds; elke keer als ik schoot, hield ie zijn poot voor zijn kop. Bij het laatste schot stond ie voor me en lei allebei zijn poten op mijn schouders. 150 kilo's, meneer, ik ging dwars door het ijs. Zoiets maak je ook mee als visserman.' WATERFAMILIE Na nog verteld te hebeen, dat hij nooit in Breskens terecht zou zijn gekomen als zijn voorouders niet als vervolgde Hugenoten waren opgejaagd, begint visserman Erasmus heel serieus allerlei herinnerin gen uit, vervlogen jaren te spuien. ,We waren met zijn vijftienen thuis. Zes zusters en zeven broers. Ik ben toevallig de beste, want ik ging op mijn vijftiende jaar al met mijn vader mee op de visvangst. De eerste twee jaar alleen zomers, want voor de wilde winterzeeën was ik nog te jong. Ja dat ging zo als je van huis uit in een waterfamilie opgroeit. Mijn vader was namelijk eerst beurtschip per en is later overgestapt op de visserij. Op mijn negentiende jaar was ik zelf ook schipper van een vissersboot. Dat was in het begin nog met zeilen va ren. Maar ik was niet alleen schipper, ik was ook machinist, waarvoor ik mijn diploma in 1932 heb gehaald En ik was ook radiotelegrafist. Aan boord van zo'n vissersboot moet je feitelijk alles kunnen wezen. Trouwens, wat heb ik al niet gedaan en waar ben ik al niet geweest. Ik was één van de grootste smokkelaars van Nederland. Alco hol... spiritualiën, weet je wel. En koeien en boter, alles eigenlijk. Het smokkelen van alcohol en boter ging natuurlijk makkelijk. Met koeien ging het niet zo makkelijk, die moest je flink in 't vooronder wegstoppen. Ach. je maakte van alles mee. want je bleef, dat was in mijn jonge tijd, wel zo'n zes weken aan een stuk weg.' Ineeas springt de 59-jarige Pieter Erasmus over op een ander chapiter: .Ken je de duinen van Walche ren? Daar voeren we altijd op. Op de Lange Jan bepaalden ze onze route. Alle duinen hebben bij ons namen. Dat zijn voor ons de merken op zee waar wrakken liggen. Ik zal het hele rijtje opnoemen. Eerst krijg je .broer en zus', dan .vader en moeder', dan het .doodskistje' en de .vallei'. En dan krijg je ZO WAS HET VROEGER de .gaigenput' en de .zoeker'. Dat zijn ze. Ook lagen we vaak voor de Belgische kust te vissen. Daar heb irt op mijn eerste reis in '27 ook mijn eerste stormweer meegemaakt. Ik ben bijna vier keer verzopen door strandingen, die ik daar heb meege maakt.' WALCHEREN Visser Erasmus blijkt een bereisd man te zijn, want hij vertelt dat hij alle viswateren, van Brev Kcns tot Lagos, op zijn duimpje kent. .Dat komt, doordat ik ook jaren in Nigeria heb gezeten. Daar moest ik de negers leren vissen en leren netten ma ken. Twee schepen uit Den Helder, de 24 en dc 25, de tmmie Nappie' en de .Willem' zijn toentertijd aan het Nigeriaanse gouvernement verkocht. Er moest natuurlijk iemand zijn die die negers een beetje wegwijs maakte aan boord. Nou. d3t ben ik met inijn maat geweest. Maar er wordt beweerd, dat ik die negers in het vissen heb verpest. En toch Kwamen ze na elke visdag met elf kilo per man 'huis. Maar 7.p zeiden: jp laat ze pala pala \issen. iVeet je wat dat is... Dat is ondermaatse vis, maar smaakt ook goed, óf niet!' Nadat Pieter Erasmus zovast een glaasje koud heeft laten zetten stapt ie mee naar de overkant van de weg om zich in charmant gezelschap van een toevallig passerende toeriste tegen een waar- acntig decor van vissersschepen op de foto te laten vereeuwigen. Bij afscheid zegt ie: .Zet nou niks over die ijsbeer neer. en dan slaat de deur van ,"t Visserhuis' dicht Niet minder dan 135 renners hebben ingeschreven voor deelname aan de 64ste wedstrijd Parijs - Tours, die overmorgen wordt verreden. Caballero is daarin present met Duyndam, Steevens, Den Har- tog, Schepers, Krekels. J. Harings, Zoontjes, Holst. Vianenen Benjamins. Willem-II komt aan de start met Cttenbros, Serpenti, v. d. Vleuten, Van Kat wijk en Van Midden. Verder zullen deelnemen onze landgenoten Zoetemelk, Bravenboer, Harry Janssen an Jan Janssen. Merckx en z'n ploegmakkers blijven thuis evenals trouwens Walter Godefroot. Wel zijn van de partij Pouiidor, Monseré, Ocana en onder meer v. Sprin gel. De PSV-er Johan Devrindt (ex-Anderlecht) zit in de put. Hij debuteerde in de Eindhovense club, maakte 16 doelpunten in 10 oefenwedstrijden, scoorde het bijzonder belangrijke tegendoelpunt te gen Gottwaldov maar kon tot z'n eigen grote verbazing nog geen enkel doelpunt scoren in z'n eerste Nederlandse competitieseizoen. Overigens is Tohan niet de enige bij PSV die in de zorgen zit Het hele elftal deelt in de malaise... Het Antwerpse Sportpaleis opent 28 november Maar zonder Merckx en zonder Van Looy (met wie drie uur werd onderhandeld maar die .neen' bleef zeggen). Wel zal wereldkampioen Jempi Monseré op de openingsmatch aanwezig zijn. Antwerpen start met een omnium voor .wegvedetten', te weten Monseré, Jan Janssen, Altig, Godefroot en Rog. de Vlaminck Voor het sprintnummer treden die dag aan I<oeveseijn, Sercu, Johnson, Van Lancker en Beansch. Verder in het kort de rest van het winterseizoen. 19 december de Grote Prijs Stan Ockers, 27 decem ber een omnium voor wereldkampioenen, waarna in januari volgen de kampioenschappen van Belgie achter dernies, de Prijs George Ronsse en het kampioenschap van Europa achter dernies. De zes daagse van Antwerpen wordt verreden van 19 tot 25 februari. Een bericht uit Denemarken. In Aarhuus werd een wielercriterium stilgelegd door de plaatselijke politie. Van de 34 deelnemende renners werden er 18 uit de strijd genomen omdat zij geen bel op hun fiets hadden. .De wet voorziet niet in een uitzonde ring voor coureurs', aldus de politiemannen. Wat ons het meest verbaast is dat de overige 16 renners wél een bel op hun fiets hadden. Voetbal perikelen in Belgie. Wilfried Puis en Po) van Kimst wensen geen deel meer uit te maker, van het team van de .Rode Duivels'. Het is een gevolg van een reeks klachten over de reis van de Belgische ploeg naar Mexico waaraan volgens som migen te weinig aandacht is besteed. Vandaar de weigerachtige houding van de beide Belgen. Het ergst vinden onze zuiderburen het dat ze vlak voor de belangrijke interland tegen Frankrijk staan Zonder dat hij er zelf erg in had. speelde Jan Mulder zondag zijn honderdste competitiewedstrijd voor Anderlecht. Een goede wedstrijd ook. die de hoofdstedelijke ploeg won met 4-0 van het Antwerp se Beerschot. Twee van de doelpunten kwamen van de voet van Mulder. In België worden plannen gesmeed om het we reldkampioenschap achter de motor te vervangen door een wereldkampioenschap achter dernymoto- ren. Dat lijkt wel op een beetje in de kaart spelen van Theo Verschueren. Zondag begint in België de eerste veldrit, name lijk in Bredene. Voor de eerste drie maanden zijn er nu al een honderdtal gepland, waarvan op 4 oktober te Moerboke, 6 oktober te Knokke, 18 okt. te Assenede, 31 okt. te Zelzate. 3 november te Stekene, 5 december te Westkapelle om er maar een paar dicht in de buurt te nomen. Hebt u ook de laatste uitspraak gehoord van Eddy Merckx. Die uitspraak luidde: .Ik wil in 1971 Herman van Springel de Tour de France helpen winner'. Wie lacht daar..? Verder wil Merckx vol gend jaar alleen de tour rijden en geen Giro of Vuelta. Een paar wieleruitslagen. Met een geslaagde de marrage op het eind van de wedstrijd legde Henk Benjamins beslag op de eerste plaats in Ekeren. 3e Wim Erzvenboer, 6e Jos van der Meuten, 13e Wim Schepers en 20e Daan Holst In Vichte. waar Eric Je Munster won, kwamen geen Nederlanders in de uitslag voor. In Viane werd één de Vlaminck- festival gehouden. Roger demarreerde en pakte de bloemen, Eric stopte af en werd toch nog tweede. Ook hiei geen Nederlanders bij de eerste twin tig. Ten attentie nog even een herhaling, zaterdag 26 (morgen) een koers voor amateurs en nieuwelingen e 's-Gravenpolder en zondag één voor amateurs in Oostbuig (Noordwal). aka.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 33