PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MILITAIRE PREMIER VAN JORDANIË AFGETREDEN Geen industrialisatie zonder chemie Afrikanen doen bod op Radio-Nordsee ZENDSCHIP NIET NAAR SCHEVENINGSE HAVEN Vandaag in de krant... Gorilla's ONRUST BIJ TROUW DOOR BERICHT IN WEEKBLAD Om de 400 gulden PERSONEEL VEERDIENST DREIGT MET STAKING B en w Vlissingen in begrotingsbrief 1971: ,IN STROOM VERSNELLING TERECHT GEKOMEN' Vaticaan en Wille Huis Duitse Bondsdag 213e jaargang - no. ZZ6 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ectia NV Bah. Ma. v>n da CV Provincial# Zecutvta Couranti F. v. 4. Vald Bur. VII»., Walstr. 56-60, lal. 5144 (b 9 red. 479». adv. 01186-584, crikn*, red. lel. 3346. adnt. lel. 2094 9 Advtrtenüepriji 40 cent ld delburg. Markt 5 <ok. 0 Abonn.prlji 5,50 per maand, ol 16,2 rad. 2078/3169,adv. 6248). Coca, Crola Markt 2. ti Ingetonden mededelingen 214 Uriel. Alia ad Vrijdag 25 september '70 BRIGADEGENERAAL DA'OFX SPOORLOOS CAIRO, AMMAN (RTR, DPA, AFP) Koning Hoessein van Jordanië heeft het ontslag aan vaard van zijn premier, brigadegeneraal Mohammed Da'oed, die donderdag in Cairo spoorloos is verdwenen met achterlating van een afschrift van zijn ontslagbrief aan de vorst, zo heeft het (Egyptische) perbureau voor het Midden-Oosten gemeld. Radio-Amman heeft omgeroepen, dat Hoessein zijn militaire kabinet opdracht heeft gegeven aan te blijven tot een nieuwe regering is gevormd. Da'oed, een als koningsgezind bekendstaande Palestijn, deelde in zijn brief aan Hoes sein mee dat hij de weg wilde openen tot vorming van een burgerregering, die de nationale een heid in Jordanië zou kunnen herstellen. Da'oeds ontslagbrief werd donderdagavond over Radio-Amman voorgelezen. ,Nu alle deuren voor mij en mijn kameraden zijn dichtgevallen, vinden wij dat de enige uitweg nog bestaat uit te treden', zo schreef de premier o.a. Voor vrienden in Beiroet kwam Da'oeds aftreden niet als een verras sing. .Mohammed is niet de man voor dit soort zaken', zei een van hen, doelend op het bloedbad waarin Amman werd gedompeld toen daar vorige week Hoesseins pantserwagens binnenrolden om de Palestijnen te verjagen. ACHT TOT TIEN IHLN ZWITSERSE FRANKS VOOR MEBO 1 EN Z DEN HAAG (ANP) Het zendschip Mebo twee van Ra dio Nordsee International zal de haven van Scheveningen niet binnenvaren, zoals oor spronkelijk het plan was. Er worden onderhandelingen ge voerd over de definitieve ver koop van de Mebo één en de Mebo twee voor een bedrag van acht tot tien miljoen Zwit serse francs naar Afrika. Het zendschip zal direct van zijn plaats voor de kust bij Scheve- ningen naar de Middellandse Zee gaan, zodra de onderhan delingen zijn afgesloten. Geslaakt Radio Nordsee had zijn uitzendingen om elf uur donderdagochtend ge staakt, zoals woensdagavond was aangekondigd. De mensen die in de uitzendingen waren uitgenodigd de Mebo m de Scheveningse haven te verwelkomen, konden vanaf het vas teland het in felle kleuren beschil derde schip op de gebruikelijke plaats, vier tot vijf mijl uit de kust voor Scheveningen zien liggen, niet ver van .Veronica' Zij konden ook zien hoe Cees Manders, die zegt een vordering op de Zwitserse eigenaren van radio Nordsee te hebben, met een bootje uit de Scheveningse ha ven koers zette nsar de Mebo twee. om kwart over één liep het bootje de haven weer binnen. Manders was bij zijn aan komst niet bereid ook maar een woord over zijn bezoek aan de Me bo los te laten. Volgens Erwin Bnllier heeft de be manning van de Mebo opdracht nie mand aan boord te laten. De pro grammadirecteur Larry Tremaine, die met drie disc jockey's naar Sche veningen was gekomen om dc Mebo te verwelkomen, heeft gezegd dat er aan het zendschip geen reparaties hoeven worden verricht. Erwin Bollier zei dat het schip niet naar Scheveningen zal varen om de Nederlandse autoriteiten geen enkele moeilijkheid te bezorgen. De beslis sing om de uitzendingen van radio Nordsee te staken is genomen uit overwegingen van solidariteit met radio Veronica, aldus Bollier. Hij meent dat de kansen van radio Ver onica om te blijven voortbestaan groter zijn als radio Nordsee ver dwijnt. .Anderzijds speelde ook mee dat er nu zo'n hoog bod van acht tot tien milioen Zwitserse francs op onze schepen en apparatuur is ge daan', aldus Erwin Bollier. Hij be treurde het dat de uitzendingen nu stoppen. .Als we nog twee maanden Een gevecht van één man tegen vijf .gorilla's' eindigde donderdag voor de Middelburgse rechter met f 30.boete voor de man). Lees pagina 2; Nieuws uit Zeeland op pag. 2, 5, 11, 15 en 19. Binnen- en buitenland op 1, 3 en 9. Sport op pagina 17. Radio en tv op pag. 23. Beurs en financiën op pag. 25. Radio Nordsee International heeft de uitzendingen gestaakt. Het radioschip, de Mebo 2 (hier boven) zal worden verkocht en gaat vermoedelijk naar Afrika. Onder degenen die gisteren ver geefs aan de haven van Scheven ingen op het schip stonden te wachten, was Kees Manders, die naar hij zegt, nog een rekening te vereffenen heeft met de eige naars (foto geheel boven). rustig hadden kunnen draaien was de advertentiewerving goed op gang gekomen', zei hij. Beslag De lieer Bollier is ervan overtuigd dat het bevoorradingsschip Mebo één, waarop Cees Manders executoir beslag heeft laten leggen, ook ge woon kan worden meeverkoclit. Hij noemde het beslag onrechtmatig. Hij zei dat de politie ook nog bezig is met een onderzoek naar de .zeero verij' van Cees Manders eind augus tus. toen de ex-nachtclubexploitant met twee scheepjes naar de Mebo twee voer. Dit heeft een van de eigenaren van ra dio Nordsee, de Zwitser Erwin Bollier, donderdagmiddag in Scheveningen desgevraagd meegedeeld. Op de Scheveningse boulevard en langs de haven hadden zich donderdagoch tend al groepjes mensen opgesteld, sommigen met verrekijkers en anderen met shirts met het opschrift .Veroni ca'. om de aankomst van de Mebo II gade te slaan. AMSTERDAM (GPD) Het verschij nen van het dagblad Trouw' vanoch tend is tot gisteravond laat een onze kere zaak geweest. De zetters van de krant hadden het werk neergelegd.! omdat zij zekerheid wensten over hun toekomst. Na een gesprek met de directie gingen ze toch weer aan de slag. Aanleiding tot de onrust bij het dag blad was een bericht in het weekblad ,Vrij Nederland'. Daarin werd gemeld dat, Trouw' en de bladen van het Rotterdammer kwartet gedruk in de toekomst zouden worden bij het Sij- thoff-concern in Rijswijk. Dat zou be tekenen dat de zetters in Amsterdam geen bemoeienis meer met hun krant zouden hebben. De directie van .Trouw' kon de zetters ervan overtuigen dat het bericht uit de lucht gegerepen was. Weliswaar zitten .Trouw' en het Rotterdammer kwartet al geruime tijd samen in de stichting ,De Christelijke Pers', maar de bladen worden nog afzonderlijk gemaakt. .Trouw' heeft juist een druk- contract afgesloten met de NV Pers combinatie, waarin .Parool' en .Volks krant' samen gaan. Deze overeen komst wordt op 1 juli van kracht. Het Rotterdammer kwartet heeft een, drukcontract met de Nederlandse Dagblad Unie in Rotterdam. Deze overeenkomst loopt in ieder geval nog drie jaar. SCHATZOEKER OP STRAND VAIN OOSTENDE BRUSSEL (ANP) Wandelaars op de zeedijk en het strand van het Belgische Oostende worden daar dezer dagen geconfronteerd met een wat merkwaardig ver schijnsel. Ze zien er een man rondlopen die zijn blik strak op de grond gericht houdt en die ijverig in de weer is met een mijndetector. Al snel gingen er in de Belgische badplaats geruchten dat er zich explosieven op het strand zouden bevinden en dat een man van de Belgische mi)nop- ruimingsdienst (in burger) daar naar op zoek was. De zaak ligt echter anders. De ijverige, het strand afzoekende man is een Amerikaan die een mijndetector heeft gehuurd en die in het mulle zand op zoek is naar geldstukken die daar door de stroom van vakantiegangers in het afgelopen seizoen ongetivijfeld verloren moet zijn. Af en toe heeft de man .beet'. Dan bukt hij zich, woelt even het zand om en graaft iets op. Meest al. aldus scherpe waarnemers, blijkt het wat metalen afval te zijn, maar een enkele keer gaat het wel degelijk of franlcskes. Met engelengeduld zet de man zijn speurtocht voort, door de Oostendenaren van harte toege wenst dat hij er in ieder geval de huur van de detector uit zal ha- Volgens waarnemers in de Libanese hoofdstad zal Da'oeds besluit de posi tie van koning Hoessein ernstig ver zwakken, niet alleen tegenover de Pa lestijnen maar met name tegenover zijn eigen .harde' militaire adviseurs. Het aftreden van Da'oed, een weinig bekend beroepsofficier en beschouwd las gematigd conservatief, kan de cwg vrijmaken voor krachtfiguren als Hoesseins oom, generaal-majoor Sja-j rif Nasser bin .Tamil. Terwijl in de Jordaanse hoofdstad Amman donderdag nog slechts spora disch werd geschoten, hebben Jor-j daanse vliegtuigen, tanks en artillerie volgens ooggetuigen hun aanvallen op stellingen van de Palestijnse verzets beweging in het noorden van het land met. volle kracht hervat. In de avond arriveerde in de Jordaanse hoofdstad een afvaardiging van de Arabische topconferentie in Cairo om nog eens te pi-oberen een bestand te bewerk stelligen. Volgens Radio-Amman had de delegatie direct een onderhoud met koning Hoessein. De missie ■wordt geleid door hel Soedanese staatshoofd El Nimeiri, terwijl voorts de premier van Tunesië, de minister van defensie van Koeweit, de persoon lijke vertegenwoordiger van koning Saoed van Saoedi-Arabië, de stafchef van het Egyptische leger, generaal Sa- dek, en een lid van het centrale comi té van het Palestijnse verzet, Irbra- him Bekr, er deel van uit maken. Via de Jordaanse radio deed president El Nimeiri van Soedan als leider van de bemiddelingsmissie van de Arabische landen dringend een beroep op de Palestijnse leider Arafat, te melden waar hij hem zou kunnen vinden voor een gedachtenwisseling. Behalve de Arabische missie uit Cairo, die een bestand wil bewerkstelligen, zijn ook functionarissen van het internationale i comité van Rode Kruis-verenigingen! (ICRK) in Jordanië aangekomen om te proheren de nood onder de slachtof fers van de strijd te lenigen. EX-PREMIER DA'OED Hulpactie Het internationale comité van het Ro de Kruis te Genève, heeft donderdaga vond onder meer op het Nederlandse Rode Kruis een dringend beroep ge daan om hulp te bieden. Het comité vraagt speciaal ook bijdragen in geld: om nodeloze vrachtkosten te vermij den zullen bepaalde hulpgoederen in landen nabij Jordanië worden aange kocht. Het Nederlandse Rode Kruis brengt dit appèl met klem onder de aandacht van het publiek. Op giro nummer 777 van het Nederlandse Ro de Kruis in Den Haag, dat maandag jongstleden voor hulp in Jordanië werd opengesteld zijn donderdag de eerste giften binnengekomen. Evacuatie Intussen is de evacuatie van buitenlanders uit Jordanië begon nen. Met een gehuurd vliegtuig van de Middle East Airlines' kwamen 97 eva cués, onder wie Amerikanen, Britten, Chinezen, Japanners en Indiërs in Bei roet aan. De Verenigde Staten be-, schouwen de situatie in Jordanië na de terugtrekking van Syrische tank-' eenheden in zoverre verbeterd, dat het Pentagon de alarmtoestand die voor enige luchtmachteenheden in Eu-! ropa gold, heeft opgeheven. Volgens Zie slot pag. 3 kol. 1 ROZENBURG (ANP) Na-I mens het personeel van de veer- j dienst Rozenburg-Maassluis, i voor 95 procent georganiseerd, bij de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, heeft deze bond, onderafdeling van het; NW, per telegram de rederij j SBS (van der Schuyt-Boom-1 Stanfries) gewaarschuwd, dat indien er geen beslissing op, maandag 28 september vóór 14 uur is genomen inzake de .uitke ring 1970' voor het veerdienst- personeel dit personeel zal sta-1 ken. De afdeling Maassluis van de NBVi vergaderde donderdag om haar eisen te formuleren inzake de bewuste 400. Het. veer Maassluis - Rozenburg pacht SBS van de provincie Zuid-Holland.' Gedeputeerde staten van Zuid-Holland j moeten uiteindelijk beslissen in haarl verencommissie. Het personeel van de veerdienst, ongeveer 54 man. dat ook bij de vaststelling van cao's altijd langer moet wachten dan andere be drijfstakken, is er zich van bewust dat vooral de bevolking van Rozen burg en de vele industrieën in Botlek i en Europoort gebied zeer gedupeerd zullen zijn door een staking, maar heeft deze datum bewust gekozen we-1 gens de lange wachttijden vóór erj definitieve beslissingen worden geno men in de verencommissie van gs. SBS kan niets doen zonder toestem-! ming van gs. De grief geldt dus niet de rederij, maar via de rederij gs van Zuid-Hoiiand, in casu de verencom-i missie van gs. Akkoorden In verscheidene sectoren van het be drijfsleven werd gisteren overeen stemming bereikt over de uitkering ineens. De raad van bestuur voor de zeevaart en de werknemersorganisa ties ter koopvaardij bereikten een ak koord over een uitkering van 400: gulden in twee termijen, te weten in! oktober en in januari aanstaande. Dc vakbonden in de bouwnijverheid hebben donderdag overeenstemming (Zie slot pag. 3 kol. 1 VLISSINGEN ,Een afwij zing van de chemische indu strie zou de industrialisatie aan bloedarmoede ten gronde doen gaan, met de schone, ar beidsintensieve bedrijfstakken als vogels in de lucht. Een der gelijk beleid is naar ons oor deel niet verantwoord. Wij wij zen zo'n beleid dan ook af. Dat wil niet zeggen, dat wij geen oog hebben voor de on gerustheid over het behoud van een gezond leefmilieu.' B en w van Vlissingen schrij ven dat in een uiteenzetting over het algemeen beleid van het college in de aanbiedings brief bij de begroting-1971. liet college: .Het lijdt geen twij fel, dat Vlissingen tav de industri alisatie in een stroomversnelling is gekomen. Het is verheugend, dat die stroomversnelling niet be perkt is tot nieuwe vestigingen in Vlissingen Oost, doch zich ook uit strekt tot .Dc Schelde', nog altijd verreweg de belangrijkste bron van werkgelegenheid in Vlissingen. Moesten wij in 1969 nog een stag natie vrezen, thans is die situatie- geheel veranderd. Was er in 1969 nauwelijks sprake van kritiek op het industrialisatiebeleid van rijk, provincie en gemeente, thans is de kritiek niet van de lucht. Het college constateert, dat de noodzaak van industrialisatie nau welijks wordt bestreden, maar dat men arbeidsintensieve bedrij ven wil, die geen vervuiling ver oorzaken. ,Het spreekt vanzelf, dat ooit wij de voorkeur geven aan dergelijke industrieën, maar tot dusver hebben zij zich niet aangemeld: al zijn er wel contac ten geweest, maar die hebben geen resultaat gehad', aldus het Vlissingse college, dat erop wijst dat de ontwikkeling van Vlissingen Oost steeds is gericht op chemi sche industrieën, .waarvoor conti nuïteit een levensvoorwaarde is.' Voorts attenderen b en w op de Zeeuwse plichten in nationaal op zicht. Men onderstreept nog eens, dat bij iedere belangrijke vestiging in zake de verontreiniging een con venant tussen de -overheidsorga nen is gesloten, waarbij de onder neming zich in een aanhangsel be reid verklaard zich aan de voor schriften tc houden. .De bepalin gen van deze convenants vormen uitgangspunt voor ons beleid', al dus b en w. Het college wijst erop, dat bij de behandeling van de hïnderwetsaanvrage van Pechi- ney een werkgroep is gevormd onder leiding van dr N. Groen, hoofdinspecteur van de milieuhy giëne van volksgezondheid, welke werkgroep ook bij grote nieuwe vestigingen als adviesorgaan zal dienen en waarin een lid van b en w en de directeur gemeentewer ken zitting hebben. B en w: Eventuele bezwaren zul len wij ernstig overwegen. De be treffende stukken zullen wij gaar ne ter kennis van de raad bren gen, voor zover door rijk of pro vincie geen bezwaar wordt ge maakt. Met eventuele fabrieksge heimen moet rekening worden ge houden.' In de toelichting op hei algemeen beleid delen b en w nog mee. dat de openbare loskade in Vlis- singen-Oost begin 1971 in gebruik genomen kan worden. dat wordt onderzocht of en hoe een nieuwe insteekhaven kan wor den aangelegd ten oosten van Bor- sele, omdat, een tekort dreigt aan industrieterrein aan diep vaarwa ter; dat voor de NV Haven van Vlis singen ook voor 1970 een gunstig bedrijfsresultaat in de lijn der verwachtingen ligt; dat een verbetering van het veer Breskens-Vlissingen (een nieuwe veerhaven voor dubbeldekkers .des te meer' noodzakelijk is, nu de vaste oeververbinding via de Westerschelde zover naar het oosten, by Kruiningen-Perkpol- der is gepland; B en w attenderen er nog op. dat het college zich verheugt over de opname van Borsele als lid van het havenschap en dat het college aan een volledig lidmaatschap van Middelburg de voorkeur geeft bo ven een adviserend lidmaatschap. .Wij achten een nauwe samenwer king met Terneuzen van belang. Eén havenschap voor de Wester schelde als vrucht van die samen werking zouden wij in ernstige overweging nemen'» aldus b en w van Vlissingen. Meer nieuws over de Vlissingse ge meentebegroting op pagina 15). Jorige week maakte een V Italiaanse krant melding van een merkwaardig ge sprek, dat zou zijn gevoerd tussen paus Paulus en de Belgische kardinaal Suenens. De paus zou aan de kardi naal hebben gevraagd: ,U moet voor mij bidden, want mijn taak is erg zwaar'. Waarop de primaat van België zou hebben gezegd: .Uw taak is niet al leen zwaar, hij is onmogelijk. U moet teveel dingen alleen doen. Er zou een veel sterkere decentralisatie dienen te komen, gebaseerd op de bisschoppelij ke collegialiteit'. Een tekenend ver haal: als het niet waar is. zou het waar geweest kunnen zijn. De opmerkingen van de Belgische kardinaal passen Im mers volledig in een betoog, dat hij kort geleden in Brussel hield: toen pleitte hij voor een pauskeuze door bis schoppen in plaats van verkiezing door kardinalen. Het is overigens niet. aan ons in te gaan op de kerkrechtelijke kanten van het pausschap en de paus keuze, wel echter willen we de opmer kingen van kardinaal Suenens in een breder verband plaatsen. Zij raken na melijk het probleem van de verant woordelijkheid van diegenen, die al leen staan in een belangrijke machts positie. Het pausschap is een voorbeeld van deze verantwoordelijkheid in de kerk. In de politieke sfeer is het pre sidentschap van de Verenigde Staten een dergelijk exempel. De opmerkin gen van kardinaal Suenens zouden dan ook met enige veranderingen tevens kunnen gelden voor de president van de VS. Weliswaar gaat het hier om een democratisch regeringssysteem, maar dit stelsel geeft enorm grote be voegdheden in dit land aan het hoofd van de uitvoerende macht, de presi dent. Vooral in de buitenlandse poli tiek is hij een mach tig man. Overigens is de praktijk van het presidentschap bl.1 iedere ambtsdrager weer anders. Eisenhower bijvoorbeeld was een sterk delegerende president, hetgeen voor een oud-militair nogal opvallend was. Hij had echter deze werkwijze ook als generaal toegepast, met name tijdens de beslissende strijd in West-Europa in de tweede wereldoorlog. Na het pre sidentschap van Eisenhower kwam het bewind van John F. Kennedy en hij bleek voorstander te zijn van een uit gesproken persoonlijk presidentschap. Johnson volgde op zijn wijze eenzelfde koers. Bij de laatste presidentsverkiezingen ontwikkelde één der kandidaten een nieuwe visie op het ambt. name lijk Eugene McCarthy. Deze koos als uitgangspunt voor zijn eventuele be leid de decentralisatie van het presi dentschap. Arthur M. Schlesinger jr eens adviseur van president Kennedy heeft daarop onlangs nog eens ge attendeerd in een interessant boek over de vertrouwenscrisis in Amerika. McCarthy was Inderdaad voorstander van wat men een .passief' president schap zou kunnen noemen: ,Dit land is een goed land, mits de president het er de gelegenheid toe geeft' was één van zijn uitspraken. Hij vond dat de Verenigde Staten geen behoefte had den aan een sterk persoonlijk leider schap van het type-Roosevelt of -Ken nedy. maar zag de president vooral als een instrument .om de individuele burgers vrij te maken, opdat zij hun eigen leven zouden kunnen bestem men'. McCarthy was duidelijk bevreesd voor de dictatoriale elementen in het presidentschap en had een groot ver trouwen in initiatieven, die van ae kant van de bevolking moesten komen. Zijn theorie sloeg echter niet aan: hij had maar een beperkte kring van me destanders. r\e moeilijkheid bij deze overwegin- ■L/ gen is, dat bestaande structuren niet zo makkelijk zijn te vernieuwen, zeker niet als het om een staatsmachi- nerie gaat. Men heeft te maken met een traditionele eerbied voor gevestig de instellingen, er bestaat een zekere huiver om daaraan te sleutelen. Voorts is er de vertragende werking, die van de bureaucratie uitgaat, evenals van spel en tegenspel der politieke beïn vloeding. er zijn voorts allerlei beper kende constitutionele bepalingen, die een snelle en gemakkelijke verande ring van een staatsorganisatie verhin deren. Met als onvermijdelijk gevolg dat vee! bij het oude blijft. Ir. de K-K Kerk moge kardinaal Suenens nu wel paus Paulus meedelen, dat hij zijn ambt moet decentraliseren, hij kan ook wel vragen om een andere metho diek bij de pauskeuze, toch is het zeer de vraag of deze wijzigingen zullen worden uitgevoerd. Evenmin is te ver wachten. dat in de nabije toekomst het presidentschap in de Verenigde Staten andere trekken zal krijgen. Een man als McCarthy was in zijn doelstel lingen een uitzondering: als regel zal geen kandidaat bereid zijn de beknot ting te propageren van een door hem begeerd ambt. Bovendien: McCarthy leed een nederlaag. Amerika zag niet veel in hem. Toch was hij een soort kardinaal Suenens: hij zag in. dat al lerlei factoren het Amerikaanse presi dentschap tot een haast onmenselijk ambt maken voor slechts één man- machtsontwikkelingen, vertechnisering van het beleidsapparaat. het militair- indust rieel-complex, de nucleaire ver houdingen, het rassenvraagstuk enz z!j vormen een ondragelijke last. Voor lopig evenwel is deze problematiek nog niet. aan een oplossing toe. Misschien zou de Belgische kardinaal na zijn ont moeting in het Vaticaan ook eens het Witte Huis kunnen bezoeken BONN (DPA) De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft donderdag in het parlement \erklaard dat hij en zijn regering achter minis ter van financiën Alex Möller slaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1