OOSTBURG MOET CENTRUM VOOR PADVINDERS WORDEN sportvaria DE STATISTIEK LIEGT ER NIET OM extï<* Bram Ranschaert kijkt terug op zijn rijke wielerhistorie VLAAMS JOURNAAL HOPMAN OUWENDIJK: JVOPNSDAG 23 SEPTEMBER 1970. ZEEUWSCH-VLAANDEREN •AS VAN GENT Bram Ranschaert (68) tr ias van Gent zal vandaag (woensdag) op zijn U; jarige huwelijksfeest ongetwijfeld ook te -ugdenken aan zijn gloriedagen als coureur ,11c ben pas op mijn tweeëntwintigste begon nen met wielrennen. Maar ik zat al gauw bi de groten. Ik heb heel wat gezworven dooi de Europese landen. Het wielrennen van mi is eigenlijk heel onnozel begonnen. Ik wa: getrouwd en had al een kindje van vier jaaT Regelmatig ging ik kijken naar de trainingei van de Sasse wielrenners, die reden altijd vai Sas van Gent naar de Hoekse brug en wee terug. Toen ik weer eens een keer met mij: zware Hollandse fiets aan de hand langs d kant stond te kijken, zeiden ze tegen me Vooruit doe ook eens mee.' Ik dacht bi mezelf: met mijn fiets? Enfin, ik heb he' zedaan en zo ben ik er bijgekomen.' Joor een lichamelijke aandoening onder d> •ibbenkast kwam er op drieëndertigjarig! leeftijd een abrupt einde aan Ranchaerts wie Ier carrière. .Mijn laatste koers heb ik verre den op de nieuwe wielerbaan van Antwerpei er gelegenheid van de opening ervan. Hei puikje van de Europese wielerwereld kwan aaar bij elkaar. Ik heb die wedstrijd noi gewonnen ook. Het was mijn laatste, het i' icfcteraf gewoon niet voor te stellen. Ik voelde me namelijk helemaal niet goed en och won ik van al die Europese groten. Vier jagen later werd ik in het ziekenhuis opgeno nen, waar ik een Jaar heb gelegen.' •Qa zijn ziekbed is Bram Ranschaert nooi neer in de wielerwedstrijd teruggekeerd. ,Da .eeft op je 34ste na een ziekte geen zin meei )ar, ben je te oud.' Al zijn vrije tijd besteei ij nu aan de muziek. Als klein jongetje vai cht werd hij lid van de muziekvereniging .D erenigde vrienden van Sas van Gent.' .Zesti aar speel ik nu klarinet. Toen ik bij hf .orps kwam, bestond ie uit veertig tot vijfti i.usici.' Sr valt een toon van spijt, in de stem va Ranschaert te bespeuren, als hij praat, ovt zijn tijd, die hij als vedette op de renfiei meemaakte. ,We waren, het meest op Belgi aangewezen, want het was in mijn tijd moe lijk het wielrennen. De politie keurde hie maar weinig koersen goed. Vooral in de jare: iertig. Ik ben begonnen op de weg maar i) ren geëindigd op de grote wielerbanen. Oi minstens drie koersen per week kwam ik ui' Altijd één in Amsterdam en dan verder i 3arijs of Berlijn en allerlei andere grof ilaatsen )ver wielerrecords werd nooit gesproke }at was toen nog niet. Ook de ronde van Sa •u achtervolgingen zijn allemaal van na mij ijd. In elk geval heb ik mijn best gedaa: ant ik heb wel heel veel wedstrijden gewor ien Van het rendement van al mijn koerse: icn ik een fietsenzaakje begonnen. Het wie. ennen was in die dagen wel niet zo goec icorganiseerd als tegenwoordig maar ik he och goed geld eraan verdiend.' Een korte introductie. Deze varia zal in de toekomst wél voor een belangrijk deel, maar niet meer geheel aan de wielersport worden gewijd. Als de gelegenheid zich voordoet, laten we hierin dus ook andere sporten aan bod komen. .Wielersport' heeft onthuld dat de Belg Herman van Springel als .knecht' van Eddy Merckx een jaarsalaris heeft bedongen en gekregen van 72.00'i gulden. Ik ken een heleboel meesters' die het met stukken minder moeten doen. Overigens wordt er met alleen in de wieier sport met kapitalen gesmeten. 7n Zuid-Amerika be vind zich een voetballende meneer met de lange welluidende naam Edson Arantes do Nascimento (bij ons beter bekend onder de naam Pele) die in 1969 een salaris verdiende van 675.000 gulden. Dat salaris houdt in een heel erg hoog vast loon en daarnaast een aantal toelagen, premies, etc. Men verwacht dat Pele dit jaar ver over de zeven ton zal gaan verdienen Uit België bereikt ons net bericht dat op 50-jarigi leeftijd is overleden de oud-wielrenner Desiré (Dies: Keteleer. Hij was aan het eind van de veertiger jaren lang de meesterknecht van de Italiaan Fausto Coppi en later van de bekende Belgische renner Fredje de Bruyne. Overigens won Keteleer ook zelf een aantal wedstrijden, zoals een etappe in de Tout in de Ronde van Zwitserland, hij zegevierde in de Waalse Pijl, de Ronde van Normandië en de Elf Steden. Als actief renner heeft hij twintig jaar mee gedraaid Merckx heeft te kennen gegeven dat hij ook nog graag de Nederlander Harry Steevens in z'n ploeg zou willen heben. Dus zijn de onderhandelingen daar over momenteel gaande. Leo Duyndam koestert een voorliefde voor Frankrijk (is trouwens ook met een Francaise gehuwd). Hij voert onderhandelingen met Mercier-Fagor. Een paar data voor schaatsliefhebbers om te onthouden. Op 23 en ?4 januari aanstaande worden in Heerenveen de Europese kampioenschappen hardrijden voor heren gehouden. Veertien dagen te voren, op 9 en 10 janari vinden in Amsterdam de wedstrijden plaats voor dames, heren en sprinters om het kampioenschap van Nederland. De jaarlijkse wedstrijd Noorwegen - Nederland is voor dit jaar toegewezen aan Noorwegen op 19 en 20 december aanstaande. De wereldkan'pioenschappen worden in Götenburg verreden op 13 en 15 februarie. Tenslotte nog de data voor de kampioenswedstrijden dames 30 en 31 januari Leningrad Europese -en 6 en 7 februari Helsinki wereldkampioenschappen. Nog een paar data om te onthouden maar nu voor zesdaagse-enthosieasten. Londen is inmiddels al weer verleden tijd. De volgende is Berlijn (sport palast) 8 tot 14 oktober, Dortmund 22 tot 28 ok tober. Frankfurt 30 oktober tot 5 november. Br us sel 6 tot 12 november, Gent 116 tot 22 november, Munsiei 23 tot 29 november, Zurich 30 novembei tct 6 december, Keulen 30 december tot 5 janauri, Bremen 7 tot 13 januari, Rotterdam 15 tot 21 januari. Grenoble (nieuw4 26 janauri tot 1 februari Milaan 8 tot 14 februari. An*werpen 19 tot 25 februari en misschien weer Groningen 3 tot 9 maan Rik "an Looy heeft aangekondigd geen afscheids wedstrijden te zullen rijden. Vreemd want wielren ners die aan het eind van hun carrière zijn geko men. worden voor dit soort wedstrijden goed be taald, hoeven er zich niet tot hei uiterste voor in te spannen en wonder boven wonder komt het publiek nog kijken ook. Voor Rik II hoeft het dus niet. In Antwerpen kon hij zelfs een buidel franken krijgen voor eén optreden. Een aantal wieleruttslagen- Zoals wellicht bekend won Joop Zoetemelk in Boxtel met Vianen op de tweede plaats. Harry Stevens greep de bloemen in Orchies met Krekels als 2e. Harry Janssen 4e, Via nen 5e en Duyndam 8e. Buckacki werd 3e in Lan degem en 16e in Waarschoot waar Bravenboer de 3e plaats voor zich opeiste, Buckacki, een vaste klant in het Vlaamse, werd 5e in Nazaret. 3e Ser penti. In Puurs was de eer voor Verstraete. 6e Kre kels en 7e Zoontjes. Schepers werd 9e in Retie. De KNWU heeft de data vastgesteld voor de veldritten in Nederland. De provinciale kampioen schappen zullen op 9 en 10 januari 1971 worden ge houden Daarna volgt het Nederlands kampioen schap in Apeldoorn op 31 januari 1971. terwij! ten slotte op dat zelfde parkoers in Apeldoorn op 2! februari a v de wereldkampioenschappen cyclo cross worden verreden. Alle Westeuropese vedetten van enige naam starten zondag aanstaande (27 sept.) in de herfst- klassieker Parijs - Tours, vorig jaar gewonnen door Herman van Springe', voorts éénmaal door Jo de Haan, twee maal door Jo de Roo en later nog eens door Gerben Karstens. In deze provincie is er zaterdag weer een koers voor amateurs en nieuwelingen in "s-Gravenpolder en zondag in Oostburg voor amateurs (Noordwal). a ka JAARBEURS GENT In het (gemeentelijke) Floral ia-paleis in Gent wordt tot en met 26 september de internationale jaarbeurs van Vlaanderen gehouden. Voor de 25e maal zijn in de zalen van het paleis vele bijzondere zaken te bewonderen. Erg uitgebreid zijn de stands met allerlei elektrische appa ratuur: volop televisietoestellen, stereo-installaties, band recorders, radio's, video-apparaten, kortom een uitgele zen verzameling van de meest moderne snufjes van d( .wonderen der techniek'. De jubileumtentoonstelling heeft ieder .jaar een .gast- vedette'. Ditmaal is Spanje de eer te beurt gevallen om land, mensen en produkten op een Osaka-achtige wijze te presenteren. Natunrlijk zijn er ook een groot aantal Nederlandse bedrijven en overheidsinstellingen die he' Nederlandse produkt op de beurs aanprijzen. Verder zijn er nog deelnemers uit onder meer Israël, Bulgarije. Rus and. Italië. Canada en Marokko, zodat het internationale ïspect ruimschoots vertegenwoordigd is. De internationale jaarbeurs is geopend van 13.00 tot 18.00 uur en zaterdags en zondags van 10.00 tot 19.00 uur. ZONNEBLOEMEN (6) Toch nog een wat verlate zonnebloem-reactie van ;en lezer uit Biervliet. Hij vertelt ons In zijn tuin ook trote zonnebloemen te hebben gekweekt, die een week jeleden vlak voor de bloeiperiode de lengte hadden van 1.20 meter. Of er na de bloeiperiode nog wat centimeters ")ijgekomen zijn kan de heer Claeijssen ons nog niet ertellen. Toch wel leuk om te horen dat er ook in West- 'eeuwsch-Vlaanderen hoge gele .blommen' groeien... De bureaus en instituten voor de statistieken werken als rasenden om ons onszelf te leren kennen. En die kennismaking valt altijd in ons nadeel uit. We lezen nooit eens: Nederlanders zijn prettige mensen dii zich voorzichtig voeden en er verder een voorbeel dice leefwijze op na houden, nee. altijd het tegen elkaar en houden ons dan de spiegel voor: alsjeblieft - zo zien jullie er uit., jullie doen zus en laten zo Waarbij je dan altijd nog de indruk krijgt, dat di verzamelaars zelf verre zijn van minder goede ei genschappen. We weten van het gesprek aan de deur. ïan tafel in de huiskamer, een juffrouw of meneei met een diplomatentas vol formulieren met allemaal vragen die we dan zo goed en zo kwaad als hel gaat beantwoorden. De mannen en juffrouwen vullen ja of nee in, of een ondoorgrondelijk cijfer en zie daar. er is een stuk opinipeiling geboren. Wat uit '>et palaver komt gaat de computer in die aan het rekenen slaat in procenten en gemiddelden en na not een hele heisa komen de cijfers voor de dag. De ver gaarde kennis doet ons perplex staan over onszelf Dat hebben we allemaal niet geweten, wat er alle maal ore; ons is uitgekomen en nu rauwelings gt publicëeid. Maar toch. Hoe komen ze overal achter zonder dat we er zelf iets van merken? Plotselim meldt de EG Basisstatistiek een instituut waa ie gemiddelde Nederlander beslist geen kind aar huis is dat wij de grootste vet-eters van de EG-lat den zijn. Zoiets komt aan. aangezien ons nu al enig decennia lang werd geleerd, dat vet taboe is voor a gezondheid. Vroeger lag dit wel een beetje andere Mïin moeder placht voor alle kwalen één remedi' achter ac hand te hebben: Melk. Met melk bereikt ie het summum van gezondheid en melk genas. D- slagzin. .Neem per man, driekwart kan' bracht mij moeder nolens vollens tegenover ons in de praktijk Bovendien was dik zijn vroeger een statussymbool W'e dik was, at er goed van. de dikte was er he bewijs van, met de financiën was het dus ook dik m orde. Want altijd hebben er mensen geleefd dit materieel bezit verwarden met intelligentie en geluk en hei aanzagen voor iets dat de ene mens boter de andere stelt. Maar nu. wig de grootste veteters. honderdvijftig gram de man. elke dag. Dat ordinaire eet dot ge dik en vroegtijdig oud maakt en afta ■relt. We worden daar even in de EG als stompzinnige etschranzers te kijk gesteld. De mededeling slaat mtuurlijk op het vet dat in alle voedingsmiddelen 'v de markt gebracht wordt en door ons kwistig ge onsumcerd. Maar vet is vet en funest voor wie oud 'I worden en der dagen zat. En bovendien: Zijn o andere EG-partners dan zo fijnbesnaard en wei :veha dat ze het vet mijden als de ziekte? Zo iets :reekt zich natuurlijk en prompt daarop lezen we an ook. dat Nederland het hoogst aantal lijders an hart- en vaatziekten bezit en dat de mannen ■ierbii voorop gaan Schraalhans moet keukenmees er zijn, dat weten we nu, eens en voor altijd. We ebben onze liefde voor de eigen streek en woonstee ooit onder stoelen of banken gestoken. En we nen ook nog iets anders. Wij Zeeuwen, vergrijzen •?t meest, f3,1 procent oude lieden hebben wij in ■nze provincie onder dak, tegen een landelijk ge hiddelab van 10 procent. En we geloven het, omdat oiets heel makkelijk valt na te gaan. We leven ■iel alleen op het land. waar het leven goed is. maar ■et duurt ook langer. Er is nog iets. De meeste mde lieden zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen te vinden, 'n maar klagen over de luchtverontreiniging. Of •ijn wij Zeeuwen misschien zo ijzersterk dat we v»s door geen luchtje laten vellen? ,OOSTEURG kan en moet een padvindersontmoetingsplaats worden zoals Wiltz dat is in Luxemburg. En nu wil ik helemaal niet eng doen en die eer alleen voor Oostburg opeisen, want heel West-Zeeuwsch-Vlaanderen zou deze service moeten kunnen bieden. Onze groepen in Aardenburg, Sluis en IJzendijke zijn zeker, evenals de Oostburgse, bereid hieraan mee te werken, maar dan zou er wel iets moeten veranderen.' Deze energieke gedachte heeft hop man en groepsleider van de St El- oyscoutinggroup J. P. H. Ouwendijk (53) te Oostburg in het mededelin genblad Moker en aambeeld' onder woorden gebracht. In een persoon lijk gesprek komt duidelijk tot ui ting, dat zijn woorden geen losse opmerkingen zijn die hij nog gauw even kwijt wilde, voordat hij na 25 jaar zijn functie van groepsleider aan een opvolger overgeeft. X»e top van de West-Zeeuws-Vlaamse pad vinderij is het met mijn visie eens'. Liever vandaag dan morgen ziet de heer Ouwendijk deze .verbouwing' ten behoeve van de padvinderswe reld in de gemeente Oostburg uitge voerd. ,Er wordt zo dikwijls ge vraagd: waar kan ik met mijn groep naar toe? En dan blijkt dat er vooral aan de kust praktisch geen kampeer mogelijkheden bestaan, ter wijl juist de kuststreken in trek zijn. Dat is niet alleen in Zeeuwsch- Vlaanderen zo maar overal wel Daaraan zou ik graag verandering in deze bestand willen zien'. Als tref fend voorbeeld van accommodatie en opvang voor de internationale scouting noemt hij het Luxemburgse plaatsje Wiltz. ,We zijn destijds met 61 mensen daar wezen kamperen. Het was er enorm prettig en de voorzieningen zijn er prima'. TERREIN Hopman Ouwendijk heeft al eens een balletje opgegooid bij de ge meente om het braakliggende ter rein achter de Oostburgse waterto ren permanent in gebruik te kunnen nemen en daar de voorgestelde op zet te verwezenlijken. ,Zo af en toe mogen we dit stuk grond gebruiken. Het is een prachtige groenstrook, heel geschikt voor ons doel en net wat we zoeken. Maar het nieuwe gemeentebestuur ziet er weinig heil in. Het is namelijk geen gemeente grond meer, ze heeft er dus geen directe zeggenschap over en daarom zitten er allerlei haken en ogen aan'. Wel heeft de gemeente Oostburg de noodgebouwen aan de Baljuw Vel- dersweg toegezegd. Zodra deze leeg komen, worden ze door Scouting Oostburg ingericht als centrale post voor alle groepen: St.-Eloy van de katholieke verkenners, Catheline- groep van de Nederlandse Gidsen, Stanleygroep van de Nederlandse padvinders vereniging en de Een- hoorngroep van het Nederlandse Padvinders Gilde. Wanneer Scouting Oostburg zich in dit complex onder dak heeft verschaft dan zal min ol meer het andere plan van hopman Ouwendijk, ook in navolging van Wiltz, in de praktijk kunnen worden aanbesteed. Met scouting-bureau moet dan als een soort VW-kantoor voor de padvinders dienst gaan doen'. Hij is namelijk van mening dat de plaatselijke groepen het best georiënteerd zijn op de mogelijkhe den binnen hun regio. WEILAND Om wat ruimer in de mogelijkhedt te zitten zou de heer Ouwendijk hei bepaald toejuichen, indien de padvin ders, die niet in horden op officiële campings mogen bivakkeren, wel be paalde stukken weiland na over leg met de eigenaren krijgen toegewezen. .Men zou voor de pad' vinders de uitzondering moeten ma ken. dat zij buiten campings hun tenten mogen opslaan. Behalve wa ter behoeft er nauwelijks accommo datie te zijn, want de groepen be schikken allemaal over chemische toiletten. Kijk, we zouden natuurlijk wel op een camping kunnen gaan in uiterste noodzaak gebeurt dat ook wel eens maar dat komt er niets van het verkenningsspel te recht. Want verkennen wil zeggen, dat je een eigen plaats maakt, je tenten opbouwt met een vlag er voor. En verder dat het programma voor een hele week wordt klaarge maakt. Op een camping gaan al deze zaken verloren. Daar krijg je pre cies aangewezen waar je moet staan en dat kan ook niet anders' Met zijn aftreden ais groepsleider van St.-Eloy keert hopman Ouwen dijk de padvinderij allesbehalve de rug toe. ,Het is gewoon een schaak spel. Alleen de stukken worden ver zet.'. Want per slot van rekening blijft hij districtsvoorzitter van West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Ka tholieke Verkenners, lid van de groepscommissie van St.-Eloy en de Cathelinegroep en secretaris van Scouting Oostburg. Hopman Ouwen dijk heeft dus nog alle kans ziin zelf angedragen plannen voor de Oost- rurgse padvinderij tot verwerking te irengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 23