PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HOESSEIN GEEFT BEVEL HET VUREN TE STAKEN Loena-16 met maanmateriaal op terugweg naar de aarde Witte raaf vier', vijf dagen namaak- oorlogsgeweld rond de Oosterschelde (ff. fff.. Vandaag in de krant... Den Toom wil niet in tweede kamer Primitieven en heiligen 213e jaargang - no. 223 WAARIN OPGENOMEN DE M IDD ELB U RG SE, VLI SSI N GS E, G O ES E, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN >lr«t<« NV l«h. MIJ. vin d« CV Provincial! Znuvrii Co 0 «ur. VIlM-, Wllilr. 56-60, tol. 5144 |b|] red. 4799 Zlerlkzee, rod. tol. 3346. «dm. tol. 2094 0 Advei Crot« Markt 2. t It f 17.20 oer fcworlMl. Dinsdag 22 september '70 VS HOUDEN TROEPEN GEREED VOOR EVACUATIE AMMAN, WASHINGTON, PARIJS (RTR, AFP, GPD) Ko ning Hoessein van Jordanië heeft maandagmiddag direct na ont vangst van een boodschap van de Egyptische president Nasser zijn troepen gelast het vuren in Amman te staken. Bij de gevechten in de Jordaanse hoofdstad zijn tot dusver, naar verluidt, vijf- tot tien duizend doden en gewonden gevallen. Deze cijfers weiden in Beiroet genoemd door een functionaris van het internationale Rode Kruis, Marcel Boisard, die juist uit Amman was aangekomen. De Verenigde Staten hebben maandag infanterie- en parachutisteneenheden in binnen- en buitenland in staat van pa raatheid gebracht voor een mogelijke evacueringsactie in Jordanië. In Amerika gebeurde dat met de 82ste luchtlandingsdivisie in Fort Bragg, terwijl in West-Duitsland eenheden van de achtste infanterie divisie en nog een infanteriebrigade paraat werden gemaakt. Er zijn alvast transportvliegtuigen naar de bondsrepubliek gezonden. Voorts liecft liet Pentagon meer sche- van zijn plannen voor een Europese pen (met 1.500 mariniers aan boord) reis, die zondag aanstaande moet begin- en vliegtuigen naar de Middellandse nen. mentator brigade-generaal Chaim Her zog, voormalig hoofd van de inlichtin gendienst, verklaarde maandagavond voor de radio dat Israël niet onver schillig kan staan tegenover ,een radica le wijziging van de grenzen in het gebied', doelend op de Syrische inval in Jordanië zinspeelde hij op een mogelij ke Israëlische actie door te zeggen dat ,of de grenzen heilig zijn of, als ze voor de Syriërs niet bestaan, in het gehele gebied niet bestaan'Hij vond deze ontwikkeling daarom .zeer ernstig voor wat Israël betreft'. Daalde het Syrische Zie slot pag. 3 kol. 5) Zee gedirigeerd. Zij zijn onttrokken aan de Atlantische vloot. Er behoort onder andere een vliegdekschip toe De bestandsorder van Hoessein staat, duidelijk in verband met de Arabische topconferentie die vandaag in Cairo wordt gehouden, en waarop getracht zal worden een verzoening tussen Hoes seins bewind en de Palestijnse verzets beweging tot. stand te brengen. De kan sen op succes lijken zeer gering. Presi dent Atassi van Syrië is al in Cairo aangekomen, volgens zijn minister van' voorlichting echter niet om de topcon ferentie bij te wonen maar om overleg te plegen met de presidenten van Egyp te, Libië en Soedan, welke drie landen een bemiddelingscommissie voor Jorda-' nië vormen. Syrië Jordanië heeft Syrië van agressie be schuldigd. Twee tot drie Syrische pant serbrigades zijn naar verluidt de Pale stijnse guerrillastrijders in Noord-Jorda- nië te hulp gekomen. De Israëlische radio sprak van zeker '200 tanks. In Amman is uit zeer goede bron verno men dat koning Hoessein en zijn offi cieren zeer bezorgd zijn over de situa tie in het noorden van het land. De Syrische troepen zouden stellingen heb ben betrokken langs een lijn van meer dan twintig kilometer, dwars door Soord-Jordanië. Syrië ontkent alle be lichten over een inval, maar in Was hington herhaalde Nixons perschef Ziegler maandag dat er naar het oor deel van de Amerikaanse regering dui delijk sprake is van Syrische interven tie. Na afloop van spoedberaad tussen Nixon en diens naaste medewerkers deelde Ziegler mee, dat Amerika de toestand in Jordanië als zeer ernstig en gecompliceerd beschouwt. .Er blijft een grote mate van onzekerheid bestaan. Wij volgen de ontwikkeling zeer aan dachtig, en blijven diep bezorgd voor de Amerikaanse gijzelaars en onze an dere onderdanen daar,' zo voegde hij eraan toe. Van de Amerikaanse ambas sadeur in Amman was echter nog geen aanbeveling voor de evacuatie van Ame rikaanse burgers binnengekomen. Rechtstreeks contact met Russische lei ders had Nixon niet over de crisis gehad, en de situatie had nog geen aanleiding gegeven tot een wijziging Irbid bezet Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde maandag, dat er geen twijfel over bestaat dat Syrische regeringstroepen a strijd in Jordanië deelnemen. Wel was er de mogelijkheid dat enkele van de eenheden die Jordanië binnen gedrongen zijn, uit afdelingen van het Palestijnse bevrijdingsleger be staan. De numerieke sterkte vaft de bewuste strijdmacht raamde woord voerder McCloskey op .verscheidene duizenden.' Volgens het State Depart ment hebben de Syrische troepen zich in het gebied tussen Irbid en Ramtha ingegraven. Irbid wordt dooi de Syriërs bezet gehouden. Volgens de Palestijnse radio is na de .glorieuze gevechten' om Irbid een zeer groot aantal Jordaanse officieren, der-officieren en soldaten begonnen over te lopen naar de commando's. Voorts zou een grote hoeveelheid wa pens en munitie in Palestijnse handen zijn gevallen. De Jordaanse 40ste pant serbrigade is volgens fedajen-mededelin- gen in de buurt van Ramtha in een slag van 36 uur vernietigd. De opperbevel hebber der guerrillastrijders, Jasser Arafat, vaardigde een ultimatum uit (dat om 02.00 uur in de nacht zondag op maandag verstreek), w: de overlevenden van de brigade werden opgeroepen zich met hun wapens en munitie over te Beven, wilden ze niet door een revolutionair tribunaal wor den berecht. Israëls vooraanstaande militaire com- BEIROET: Aankomst van de eer ste gewonden met een speciaal Rode-kruisvliegtuig uit .Jordanië in de Libanese hoofdstad op de ze foto is te zien hoe een gewonde middenop een brandcard uit het vliegtuig wordt gedragen. Onontkoombaar loopt de zomer af nog staan de strandstoelen klaar maar de kalender weet het ons al te zeggen: t is herfst en het stoven in de zon is straks nog maar een herinnering. GROTE STAP VOORUIT IN RUSSISCH RUIMTEVAARTPROGRAMMA (Van onze ruimtevaartmedewerker) DEN HAAG De Russische Loena-16 die zondag een zachte landing op de maan maakte, is maandag van de maan opgestegen en op de terugweg naar de aarde. Het ruimtevaartuig voert maanmateriaal mee. Deze monsters van maangesteente zijn door de Loena-16 ge trokken uit de ,Zee van vruchtbaarheid' op een diepte van 350 milli meter. Dit geschiedde met een elektrische boor. Tass heeft gemeld, dat de raket donderdag de aarde zal bereiken. Wanneer de raket de aarde nadert, zal het voor de terugkeer naar de aarde bestemde mechanisme met de maanmonsters van de raket geschei den worden, de dichte lagen van de dampkring binnengaan en later aëro dynamisch afremmen daama met een valscherm landen, aldus Tass. Het landingsgestel van de Loena-16 heeft gediend als lanceerbasis voor de ruimteraket, die naar de aarde onderweg is, zo meldt Tass nog. Het op de maan achtergebleven deel gaat door met het verrichten van temperatuur- en stralingsmetingen. Dr William Rubey. hoofd van het Amerikaanse instituut voor maanwe- tsnschap, heeft naar aanleiding van de jongste Russische ruimteprestatie verklaard, dat de Sowjet-Unie snelle vorderingen maakt naar een peil. dat op gelijke hoogte ligt als her Amerikaanse. Eerste maal Het zou voor de eerste maal zijn dat de Russen zelf stukjes maan naar de aarde brengen. Zij doen dat met een onbemand ruimte vaartuig. terwijl de Amerikanen net in het afgelopen jaar twee maal met een bemande capsule hebben gedaan. Om hoeveel maan materiaal het gaat, is niet bekend, noch of dit met behulp van televi siecamera's van de aarde af door deskundigen is geselecteerd, of dat men de Loena-apparatuur zelf standig een keuze of een greep in het wilde weg heeft laten doen. Het is bijzonder knap wat de Rus sen thans hebben gepresteerd. Zij slaagden erin een onbemand ruimte vaartuig onbeschadigd op de maan te plaatsen, daar werk te laten ver richten. het weer te laten opstijgen en naar de aarde terug te halen. Dit is in verschillende opzichten een be langrijke primeur. De Amerikanen hebben mensen op de maan gezet, daar werk laten verrichten en veilig naar de aarde teruggehaald. Een goed opgeleide astronaut kan beter op onverwachte situaties reageren en in steeds wisselende situaties een keuze uit alle mogelijke program ma's maken dan een robot, die ai- leen maar kan uitvoeren wat hem in een geheugen of brein is meegege ven. In dat opzicht wordt aan een automatisch onbemand ruimtevaar tuig veel hogere eisen gesteld dan aan een bemand. Anderzijds moet een bemand vaartuig weer aan veel hogere technische eisen voldoen om de veiligheid van de ruimtevaarders te garanderen en bovendien hun leefklimaat te verzorgen. Ook bete kent het vervoer van mensen door de ruimte een aanzienlijk groter ge wicht van het vaartuig. Verfijnder De Russen moeien op hnn manier veel verfijndere automatische appa ratuur meevoeren. De Amerikanen echter veel meer apparatuur en een veel grotere bedrijfszekerheid waar borgen. In dc onbemande ruimte vaart telt een mislukking niet zo zwaar, zeker niet wanneer deze geen propagandistische mislukking bete kent, omdat de Russen de taktiek volgen niet van tevoren het doel van een ruimte-experiment aan te kondi gen. Het Russische systeem van het on bemande onderzoek van een ander hemellichaam geeft voor de komen de jaren evenwel een enorm voor deel. In de eerste plaats moet dan worden gedacht aan het onderzoek van de buurplaneten Mats en Venus. Voor bemande vluchten naar deze planeten moeten leefsystemen voor de astronauten worden ontwikkeld en gebouwd, die hun in staat moe ten stellen ongeveer een jaar in hun capsule te verblijven. Op zichzelf vergt dit al een enorme investering en daarna de bouw van geweldige ruimtevaartuigen. Daar is Amerika zeker nog met. aan toe. nu het ruim tevaartbudget steeds verder wordt besnoeid. Zonder die bezuinigingen, die enkele jaren geleden begonnen, zou Amerika in 1975 mensen op Mars hebben kunnen zetten. Nu zal het wel tot het begin of het midden van de jaren '80 duren. Bovendien blijkt de planeet Venus zo warm te zijn, dat mensen daar niet zonder uitzonderlijk ingewikkelde voorzie-; mngen kunnen verblijven of zelfs i maar landen. Onbemand onderzoek, waarop Rus land zich specialiseert, vergt niet deze extra voorzieningen, terwijl ro bots in staat zijn meer extreme omstandigheden te verdragen dan mensen. Weet Rusland zijn techniek van onbemand onderzoek van hemel lichamen met de maan als oefenter rein snel te ontwikkelen, dan heeft het een goede kans als eerste appa ratuur op één van de buurplaneten te laten landen en met materiaal naar de aarde te laten terugkeren. dat zou een verbluffend succes zijn, dat de balans in de ruimte, die thans naar Amerikaanse kant door slaat. weer naar de Russische zijde zou doen kantelen. Misschien is de, vlucht van de Loena 16 daarvan de inleiding, maar het zal zeker nog wel vijf jaren duren, voordat dat blijkt. fvuti']» J Simon Vestdijk in ziekenhuis DOORN (ANP) Dc 71-jarige schrij-, ver Simon Vestdijk ligt scclert de vori ge week in het Sint-Antonius ziekenhuis j in Utrecht. Hij is daar ter observatie opgenomen voor een interne controle. Volgens zijn vrouw kan zijn toestand j niet ernstig worden genoemd. Koude kermis DE MIDDELBURGERS die de kermis ook op zondag open wil den zien. zijn van een koude ker mis thuisgekomen Dc raad be steedde er overigens warme uur 'jes aan (pag. 2) Partijen D '66 WIL een laatste poging on dernemen om de impasse in de oartijpolitiek te doorbreken doar op regionaal en gemeentelijk ni veau een discussie op gang te brengen met PvdA en KVP 'pag. 3). Experiment HET BOUWFONDS Nederlandse lemeenten wil in Amersfoort wo ningen neerzetten die bij wijze van proef door de kopers worden tfgebouwd... (pag. 9). Nieuws uit Zeeland op pagina 2,4 en 5 Binnen- en buitenland op pagina 3,9 en 13 Sport op pagina 7 Radio en tv op pagina 11 Beurs en financiën op pagina 13 HULP AAN JORDANIË DEN HAAG (GPD) Het Neder - landsche Roode Kruis heeft zijn rampengiro 777 opengesteld voor hulpverlening aan de slachtoffers van de oorlog in .Jordanië. Verle den week zijn vijftig sets bloed- plasma naar het internationale Rode Kruis in Genève verstuurd, dat voor doorzending zorgdraagt, deze week worden er nog eens 900 sets verzonden Het Rode Kruis heeft contact met het Palestina Comité, dat een iparte inzamelactie heeft geopend voor de Palestijnse Rode Halve Maan. een onofficiëleRode-Kruis organisatie in het Midden-Oosten. Volgens het. Nederlandsche Roode Kruis is er beslist geen samenwer king met het Palestina Comité, omdat haar actie eenzijdig gericht is. Men houdt elkaar wel op de hoogte van de resultaten. Belgische overheid treedt op tegen privé-milities DEN HAAG (ANP) De minister van defensie, de lieer W. den Toom. heeftl BRUSSEL (ANP) De Belgische mi- het secretariaat van de WD laten we- nister van justitie, Vranckx, beeft een ten, dat hij zich niet verkiesbaar zal wetsontwerp voorbereid dat de Belgi- stellen voor de tweede kamer. i sche overheid in staat stelt te kunnen Ook de minister van financiën, dr H. J. optreden tegen de in België voorkomen- Witteveen, heeft, de VVD medegedeeld, de zogenaamde privé-milities, zoals bij dat hij zich niet meer beschikbaar wil i oorbeeld de Vlaamse Militanten Orde stellen voor een eventuele kandidaat-! (V.MO). 1 stelling voor de tweede kamer. Wel Her ontwerp kom- eerstdaags in de i stalt hij zich beschikbaar voor de kan-'parlementscommissie voor justitie en didaatstelling voor de eerste kamer.wordt dan ter goedkeuring doorgezon- Van deze kamer maakte dr Witteveen den naar het parlement. Het ontwerp I reeds van 1959 tot 1963 deel uit. beoogt een verbod var de privé-milities en van groeperingen die door hun op treden de rust en de veiligheid pogen te Sultan Abdoel Halim, de vorst van de deelstaat Kedah. is in Koeala Loem- poer beëdigd tot koning van Maleisië voor een periode van vijf jaar. De 42- jarige sultan was in juli tot koning gekozen door de vorsten van de negen Maleisische staten. verstoren' De indiening van het wet sontwerp komt nadat vorige week een dode viel toen een groep Vlaamse mili tanten 's-nachfs op een groep affiche plakkers van het Waals Front des Fran cophones (FD.-) stootte en deze met knuppels aftuigde. BELGISCHE EN NEDERLANDSE MILITAIREN OP GROOTSCHEEPSE OEFENING UITVOEREN VAN ENKELE RAIDS EERSTE DOEL... HAAMSTEDE Vijandelijke troepen hebben vannacht het vliegveld Haamstede bezet en rukten vervolgens op naar de haven van Burghsluis, welk strategisch punt ook in hun handen viel. Mariniers hadden de aanval op het vliegveld voorbereid, waarna omstreeks negen uur 's avonds de eerste parachutisten op het vliegveld Haamstede neerdaalden ter voltooiing van de verovering. Gezamenlijk trokken de troe pen daarna op naar Burgh- >luis, waar het gevecht om de haven eveneens in hun voor deel werd beslist. Maar, zo stond het ook in hel draai boek en dc bevolking van Schouwen- Duiveland zal van deze hele gewcldda dige actie weinig hinder hebben on dervonden. want het betreft hier slechts de militaire oefening .Witte raaf vier', die tot en met 25 septem ber rond de Oosterschelde wordt gehouden. Het eerste treffen in deze oefening, waaraan zo'n 1000 man Nederlandse en Belgische militairen deelnemen, vond plaats in de nacht van maandag op dinsdag. Het was nog maar het voorspel van de eigen lijke oefening, die draait om de strijd tussen de .Groenen' en de .Blauwen.' Het voorspel, dat niet in de praktijk werd gebracht, zou als volgt zijn geweest: de .Groenen' hebben Zeeuwsch-Vlaanderen bezet en doen pogingen om ook meester te worden over Zuid-Beveland. maar bij het Kanaal door Zuid-Beveland worden ze door de .Blauwen' staande gehou den. De .Groenen' veroveren vervol gens wel Tholen en St-Philipsland. Schouwen-Duiveland daarentegen is in handen van de .Blauwen.' waar van enkele pelotons hun tenten heb ben opgeslagen op het vliegveld Haamstede en bij de haven Burgh sluis, in afwachting van versterking. Toen kwam dan de aanval van de .Groenen'. Mariniers landden op het eiland en veroverden met medewer king van de parachutisten het vlieg veld en de haven. De .Blauwen' moesten zich over de Oosterschelde terugtrekken op Walcheren en Noord-Beveland ter weerszijde van de Veerse Gatdam. Deelnemers Aan de oefeningen, die onder de algehele leiding staan van de majoor der mariniers A. G. Laurens, wordt deelgenomen door een compagnie van de genie uit Wezep, twee com pagnieën van de mariniers uit Doorn en mensen van het derde bataljon paracommando uit Belgic. Voorts zijn er helikopters van het squadron 7 uit Valkenburg en enkele Belgi sche helikopters, landingsvaartuigen van Texel en het patrouillevaartuig luns .Balder.' De kikvorsmannen, die ook een belangrijk aandeel in de oefening krijgen, komen uit Doorn en van de lints .Soemba' van het niarineduikbedrïjf te Den Oever. De elkaar bestrijdende groepen, de .Groenen en de .Blauwen.' hebben ieder uiteraard hun eigen comman dant. Zo staan de in het nauw gedreven .Blauwen' onder leiding van de ma joor der mariniers P. de Roche- mont, terwijl de .Groenen' hun lei ding hebben toevertrouwd aan de Belgische kapitein Verstraete van het derde bataljon paracommanda's Dit houdt evenwel niet in dat het een strijd is van Belgen tegen Ne derlanders, want de deelnemende Belgen zijn gelijkelijk over beide groepen verdeeld. Het is overigens, met uitzondering van de deeinemen de Belgen, een zuiver nationale oefe ning, die in geen enkel verband slaat met de NAVO. Lie afloop van de strijd in de nacht van maandag op dinsdag stond reeds bij voorbaat vast. want zo had de leiding va'1 de oefening (die op neutraal terrein op het vliegveld Haamstede zetelt) het bepaald. Niet >m de militairen h<=t initiatief uit handen te nemen, maar omdat de verdere oefening, wanneer bijvoorbeeld de .Blauwen* de .Grue- nen' ervan rouden weerhouden om het vliegveld te veioveren. dan ge heel zinloos zou worden. De schermutselingen van tie afgelo pen nacht hadden zodoende alleen tot doel om in tic uitgangsstelling; voor de werkelijke oefening te ko-| men. Het doei van .Witte raaf vier') is namelijk om de manschappen te oefenen in het uitvoeren van zoge naamde raids op .vijandelijk' gebied. Dit houdt in dat men snelle, onver wachte uitvallen moet uitvoeren met het oogmerk om vijandelijk materi aal te vernietigen waarna men weer naar de basis terugkeeert. Deze raids worden van beide zijden (Zie slot pag .2 kol. 2 fNnlangs maakten we een nogal heftige discussie mee dit soort gesprek ken zijn aan ae orde van de dag over het eeuwige on derwerp ,de jeugd van tegen woordig'. Een eeuwig onder- werp inderdaad: het is niet alleen van deze tijd, maar van alle tijden. Wel i heeft het in elke periode bepaalde spe- Icifieke trekken en juist die spreken de tijdgenoten meestal het sterkst aan. Daardoor komen aanduidingen tot stand, die oppervlakkig bezien correct lijken, maar bij nadere overweging een I nogal tijdgebonden karakter hebben. In I het hierbedoelde debat werd bijvoor beeld de opmerking gemaakt: .Al dat progressieve gedoe, lange haren, baar den. slordige kledij, het is onbegrijpe lijk'. Progressief gedoe? Wanneer deze uiterlijkheden symptomen zijn van een protest houding waarbij een vergaande maatschappij-omwenteling wordt nage streefd. dan ligt het in de rede voor menigeen om deze kenmerken gemaks halve maar onder te brengen bij het (misprijzend gebruikte) begrip .progres sief. Men ziet namelijk in de bebaarde langharigen de boodschappers der revo lutie. Wanneer men echter wat meer af stand neemt, komt onvermijdelijk de vraag naar voren of het hier niet in feite gaat om symptomen van een soort oer-conservatisme. De Britse hoogleraar John Sparrow uit Oxford heeft enkele weken ge leden in het weekblad Sunday Times een uitvoerige beschouwing ge wijd aan de uiterlijkheden van bepaal de jongeren en daarbij kwam hij tot de conclusie, dat deze symptomen op twee grond-typen teruggingen, namelijk .the saint and the savage', de heilige en de primitieve mens. In zijn meest extreme vorm waarbij het niet bij uiterlijk heden is gebleven zijn deze trekken herkenbaar hij de groep, die onder lei ding van Charles Manson de gruwelijk ste moorden bedreef. Maar ook in de on schuldiger vormen herkent men een po gen om zich van de huidige maatschap pij te distantiëren jongeren voelen zich geroepen tegen die maatschappij te protesteren daarbij het accent leggend op menselijke relaties, die niet worden gehinderd door autoriteit, conventies en wat niet al. Protest tegen wat als een corrupte samenleving wordt gezien, protest tegen en zelfs vlucht uit deze samenleving. Het druggebruik past in dit beeld, in laatste instantie ook het uiterste protest door sommige jongeren toegepast, dat van de zelfmoord. Jaren geleden heeft de (in 1964 over leden) Nederlandse historicus Jan Romein een theorie ontwikkeld, waarbij hij de Europese beschaving als een .afwijking' aanduidde van het alge meen menselijke patroon. Die bescha ving zou volgens Romein zijn begonnen met het analytische denken van de Grieken in de vijfde eeuw voor Christus: dit denken was de eerste afwijking van een algemeen menselijk patroon. Buiten Europa in Azië, in Afrika ging dat patroon het minst verloren, ter wijl inmiddels in het westen zich een ge heel eigen beschaving ontwikkelde, voortbordurend op die eerste .afwij king'. Deze theorie van Romein heeft een jaar of vijftien geleden begrijpelijk en niet ten onrechte felle kritiek op geroepen. maar zij heeft niettemin de verdienste dat zij twee bepaalde levens sferen duidelijk tegenover elkaar zet: de technisch hoog gekwalificeerde maatschappij van het westen, gebaseerd op een logische analyse die reeds bi.i de Grieken is begonnen: daartegenover de veelmeer synthetische denktrant van de oosterse wereld. Het eigenaardige nu van allerlei moderne iongerenprotes- ten is. dat zij zo duidelijk uiting geven aan het verlangen naar wat Romein het algemeen menselijk patroon noemde De protesterende jeugd tekent verzet aan tegen de .afwijking' van dat patroon in haar huidige vorm een technologi sche en technocratische maatschappij waarbij zij voorts zoekt naar een nieu we mens-beleving. In deze gedachten- gang past de neiging om allerlei denk beelden te annexeren uit Aziatische lan den, aangevuld met expressiemiddelen uit Afrika. Sommigen geven aan dit verzet, ol aan de symptomen ervan, inderdaad de aanduiding .progressief. Met even veel recht kan echter het woord .con servatisme' worden gebruikt, zij het dat het hier een verder strekkende betekenis heeft dan er meestal aan wordt gegeven: deze jonge .conservatieven' willen niet het huidig maatschappijbeeld handha ven. maar het verstoren om terug ïe keren naar het algemeen menselijk pa troon: de heilige en de primitief. De hier gegeven systematisering is uiter aard we erkennen het zonder voorbe houd veel te globaal, de werkelijk heid is veel ingewikkelder dan zij hier wordt voorgesteld. Niet elk mystiek uiterlijk behoeft in deze tijd te worden uitgelegd als een oproep tot verlooche ning van de Europese .afwijking'. Geluk kig maar. In een verloochening van de Europese civilisatie is namelijk geen en kele oplossing te vinden voor de pro blematiek van deze tijd. Men kan het verleden niet uitwissen, het. vergezelt ons voortdurend, welk uiterlijk we ons ook mogen aanmeten. Het verleden is onze schaduw, ook van de primitieven en de heiligen van deze tijd, a! kost het hun nogal eens moeite om met hun schaduw te leren leven. Tito in oktober naar ons land J^N HAAG (ANP) De president van de socialistische federatieve republiek Joegoslavië en mevrouw Jovanka Bror zullen van 20 tot 23 oktober a.s. op uitnodiging van de koningin en de prins der Nederlanden een staatsbezoek aan Nederland brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1