PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Waarschuwing Palestijnen en Sowjet-Unie VERSTERKINGEN VS IN RICHTING VAN MIDDEN-OOSTEN Ambtenaren en bouwvakkers krijgen ook een extra uitkering Provinciale staten dagje ,op trip' naar Pechiney in het Sloe en kerncentrale Israël weigert gesprek Amman zou in brand staan Weer ernstige rellen in Reggio Vandaag in de krant... Warm en zonnig Vriendelijke mensen WEER GROOT AANTAL AKKOORDEN Aanvallen met stenen en benzinebommen op politie Maatregelen GESPREK OVER LUCHTVERONTREINIGING EN BESTRIJDING FABRIEK START IN APRIL 1971 Beperkt 213e jaargang - no. 221 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 19 september 70 Olractl» NV Bth. Ml], m M CV Provincial» Z Bur. Vila»., Walalr. 5S-40, tal. 5144 (b a 9 Ziarlktao, >«4. UI. SS4B adm. tal 2054 a Cauranb f. v. 4. Vale 1799, adv. Oil 86-584, LdvcrttntiapriJ» 40 cant lat G. A. 4a Kok. m Abonn.aril» 5,50 aar at tal. 70SI (b rad. 207S/3159,adv. 6240). Gaat, I Iniaxondao aiadadallnias 21.4 Premier Meir BFJROET-WASHINGTON (RTR-AFP) Terwijl in Jordanië de gevechten voortduren en de Palestijn se commandotroepen versterking krijgen van strijdmakkers uit Syrië, is Amerika begonnen schepen, troepen en vliegtuigen naar het oostelijk gebied van de Middellandse Zee te brengen, de mogelijkheid open latend dat zij voor meer dan alleen maar de evacuatie van Amerikanen uit Jordanië zullen wor den gebruikt. LONDEN: Een groep van 25 le den van de unie van Arabische studenten heeft een sit-in' gehou den in het gebouw van de Jor daanse ambassade in Londen. Zij wilden hiermee protesteren tegen het .criminele fascistische bewind in Jordanië'. Op de foto springt een van de bezetters uit een raam, toen de politie aanrukte om hen uit het gebouw te verwijderen. Bliksembezoek Koningin •Juliana en prinses Bea trix hebban gisteren een bliksem bezoek gebracht aan liet Zilveren Schor bij Arnemuiden. (I'ag. 2) Paard Een Zeeuws-Gronings paard maakt een goede kans om kam pioen te worden op de /warden- tentoonstelling vn Den Bosch. (Pag. S) Overval TWEE bankovervallers hebben gisteren in Heino f 7000 buit ge maakt. (Pag. 9) Nieuws uit Zeeland op de pa gina's 2, 4, 5, 7 en 13. Binnen- en buitenland op de pagina's 2 en 9. Radio en tv op pagina 23. Sport op pagina's 10 en 11. En in de Pag. 15: de laatste-jaarsstudenten van de medische faciliteit te Rot terdam. die later een huisartsen, praktijk willen beginnen, worden voor zes maanden in tie .regio' ondergebracht. Pag. 'tl: letterkundige kroniek raii Hans Warren. Pag. 19 theologiestudenten staakten in de Rotterdamse ha- Paq. 11: dammen, schaken, brid gen. hengelen, puzzel en culinair regele Het Amerikaanse ministerie van delen- iio sprak van .bepaalde voorzorgsmaat- elen' methet oog op een eventuele •uatie, en het Witte Huis verklaarde dat er ,nog geen besluiten van welke aard ook' genomen zijn met betrekking tot een Amerikaanse militaire interven-- tie in het gebied. Maar Ni.xons perschet Ziegler wilde niet ingaan op de vraag hoever Amerika zou gaan in de verle ning van steun aan koning Hoessein. Volgens diverse Amerikaanse kranten zou de president donderdag op een be sloten bijeenkomst van hoofdredacteu ren an Chicago hebben verklaard, dat de Verenigde Staten nereid zijn tot een in terventie in Jordanië om de val van Hoessein» gematigde bewind te verhin deren. Nixon zou daaraan hebben toege voegd dat de aanwezigheid van Ameri kaanse staatsburgers in Jordanië en het vasthouden van achtendertig Ame rikaanse gijzelaars door de Palestijnse commandostrijders een .excuus' zouden vormen voor zo'n ingrijpen. De .Chicago Sim Times', die op de vertrouwelijke .briefing' vertegenwoordigd was, publi ceerde een. soortgelijk bericht maar (Van onze weerkundige medewerker) GPDHet weekeinde zal in hst teken van zonnig nazomerweer staan. In de morgenuren kan plaatselijk wat mist hangen, maar daar weet de zooi nog wel raad mee zodat het overdag fraai sep temberweer blijft- Landinwaarts kan 22 tot 24 gra den worden bereikt, dicht langs de kust 18 tot 20 graden. Het hogedrukgebied is stabiel en om. vangrijk en wordt voorlopig niet door depressies aangetast. Een pe riode van nazomerweer is nog zeer welkom, ook voor de land bouw waar nog heel wat valt te oogsten. Het is waarschijnlijk dat dit mooie weer ook na zondag zal aanhouden anet voorlopig bo ven normale temperaturen. ■ok dat op verzoek van het Witte Hui» l latere edities in. Dreigement Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, dat bijna twee weken geleden de vier westerse lijnvliegtul- Sen kaapte en nog 54 inzittenden van sze toestellen gegijzeld houdt, heeft vrijdagavond gedreigd met aanvallen op Amerikaanse levens en eigendom men, voor het geval de Verenigde Staten militair tn het Midden-Oosten zouden ingrijpen. Sowjet-Unie De Sowjet-Unie heeft intussen voor een militair ingrijpen van buitenaf in Jor danië gewaarschuwd. Het officiële pers bureau Tass en het regeringsblad Izwes- tia vestigden de aandacht op ,de concen tratie van oorlogsschepen van de Ame rikaanse zesde vloot voor de kusten van Syrië en Libanon' en op de .militair» voorbereidingen op de Britse luchtba- ses op Cyprus.' Dit zijn, zo verklaarden zij, .alarmerende symptomen die niet bijdragen tot de ontspanning in de we reld.' Elke interventiepogïng van bui tenaf in de interne aangelegenheden van Jordanië zal .overduidelijk leiden tot een nieuwe verscherping van het conflict, dat dan de grenzen van dat land zou kunnen overschrijden.' Dit commentaar kwam kort voor de bekendmaking in Washington, dat vlooteeniheden in de (Zie slot pag. 3 kol. 3) D: WASHINGTON (RTK, OPA) Israël weigert categorisch aan de vredeson derhandelingen onder leiding van Gun nar Jarring deel te nemen zolang de bestandsschendingen aan Egyptische zijde niet ongedaan zijn gemaakt. Dit zei de Israëlische premier mevrouw Gol- cla Meir tijdens 'een persconfenrentie Washington na afloop van bespre- ngen minister liam Rogers. Het standpunt van Israël zou volgens haar ook niet worden gewijzigd als de Verenigde Staten zouden besluiten haar land zoveel modern militair ma terieel te leveren dat daarmee de drei ging van de aan de Egyptische zijde van het Suezkanaal geïnstalleerde Rus sische SA-2 en SA-3-raketten als het ware zou worden gecompenseerd. Desgevraagd gaf mevrouw Meir toe dat ze naar Amerika was gekomen om nog meer wapenleveranties los te peuteren. Ze ontkende echter dat Nixon nad gepoogd haar ertoe over te haten aan de onderhandelings tafel te gaan zitten. Mevrouw Meir gcic ook nog even m op de crisis 5n Jordanië en zei dat die voor Israë'. van levensbelang is. Het .grote vraagteken daarbij zou zijn wie Israël nu als buur in Jordanië gaat krijgen. OVERLEG IN DE KLEIN-METAAL IS AFGEBROKEN DEN HAAG (ANP) Ambtenaren en bouwvakkers krijgen een extra uitkering. Dit zijn de voornaamste resultaten van gisteren ge voerd overleg over de 400,-. Het kabinet liet gisteren weten met de vijf centrales van overheidspersoneel van de mening te zijn dat de ambtenaren volgens het zg trendbeleid in aanmerking komen voor een uitkering in 1970. De staatssecretaris van binnenlandse za-ihiseerd overleg in ambtenarenzaken ken, mr C. van Veen, zal het beraad voortzetten, zodra meer inzicht is ver in de centrale commissie voor georga- kregen over aard en omvang van maatregelen die op dit gebied in het be drijfsleven zijn getroffen. Het kabinet is tot deze principe-uit spraak gekomen in zijn vrijdag gehou- 1en wekelijkse vergadering. Het overheidspersoneel waarop het overleg der centrale commissie en het trendbeleid betrekking hebben omvat naar schatting een kleine zeshonderd duizend ambtenaren. Naast de werk nemers en werkneemsters bij de mi nisteries. ongeveer 152.000, komen daar bij het onderwijzend personeel, de amb tenaren van rijk, provincies en gemeen- REGGIO Dl CALABRIA (RTR DPA) Na enkele uren ge spannen rust zijn vrijdag in de Italiaanse stad Reggio di Cala bria opnieuw gevechten uitge broken tussen de politie en be togers, die willen dat hun stad wordt aangewezen als hoofdstad van Calabrië. De demonstranten gooiden met stenen en benzinebommen naai* de politie bureaus, van waaruit de aanval met traangas werd beantwoord. In ver scheidene delen van de stad zijn nieuwe barricades opgericht. Bij de ongeregeldheden in de nacht van donderdag op vrijdag werd in Reggio een man doodgeschoten en overleed val. Tegen klacht ingediend wegens geweldple ging en verzet tegen politie. De Italiaanse premier Emillo Colombo heeft vrijdag de bevolking van Reg gio concrete maatregelen toegezegd (Zie slot pagina 9 kolom 3) Ook werkgevers en werknemers in de bouw werden het gisteren eens. Bouwvakarbeiders van 21 jaar en ouder krijgen 400. Degenen, che 15, 16 en 17 jaar oud zijn krijgen 200, 18-, 19- en 20-jarigen ƒ300 Ineens. Het bedrag zal in twee keer worden uitbetaald. De eerste betaling ge schiedt in de week van 5 tot 9 ok tober; de tweede In de week van 30 november tot 5 december Het overleg van vrijdagmiddag heeft zij het met enige onderbrekingen en de tijd nodig voor het opstellen van een gezamenlijk communqué een kleine vijf uur geduurd. In de bouwnijverheid werken op het ogenblik 300.000 man. Dit betekent, al dus de voorzitter raad van bestuur bouwbedrijf, ir H. D. Prins, dat de bouwondernemers met sociale lasten een bedrag van 150 miljoen gul den op tafel moeten leggen voor deze Het communiqué vermeldt verdei-, dat de werknemersorganisaties hun leden zullen oproepen het werk aanstaande maandag op de normale wijze te her vatten. Werkgevers en werknemers heb ben geen afspraak gemaakt over de stakmgsuren en de werkgevers, aldus ir Prins, zullen in dezen geen advies krijgen van de raad van bestuur De heer A. Buys, voorzitter van de bouw- bedrijfsbond NW, merkte op, dat po gingen z-.jn gedaan de werkgevers wel tot een advies te brengen. Hij geloofde (Zie slot pagina 9 kolom 3) Aan lief werk staten van Zeeland zijn gisteren op excursie ge weest, bij welke gelegenheid zjj een bezoek brachten aan Pechiney in aanbouw in Vllssin gen-Oost. De ont vangst was plezierig: de di rectieleden Pomcaré en Scheuerman ga. ven informatie o.m. over de stand van zaken bij de bouw en ze deden medede lingen over het schema van de inge bruikneming, zoals dat althans door de bedrijfsleiding is geprojecteerd. Elders in deze krant kan men meer lezen over dit bezoek en de daarbij gedane medede lingen. Er is echter één punt, dat wij ook op deze plaats willen behandelen, namelijk de kwestie van de luchtveront reiniging. Directeur Polncaré ging gis termorgen deze zaak niet uit de weg: een deel van zijn toespraak was aan dit onderwerp gewijd. Terecht: zowel in de staten als daarbuiten is over Pechiney en de luchtverontreiniging zo intensief gesproken, dat het schimmig zou zijn geweest indien men erover had gezwe gen. Vandaar dat de Pechiney-directeur dit deel van zijn inleiding begon rnet de woorden: .Ik denk dat u van mij ver wacht, dat ik over het vraagstuk zal spreken van de vrijkomende gassen uit de elektrolysehallen'. Daar werd inder daad op gerekend, een verwachting, die dus zonder meer werd gehonoreerd. Na beide inleidingen was er gelegen heid tot het stellen van vragen en tot discussie. We bekennen: het was een moment, waarop we met spanning had den gewacht, het moment namelijk waarop de vertegenwoordigers van de Zeeuwse bevolking Indringende vragen zouden gaan stellen over een problema tiek, die ons allen aangaat. De recente historie van Zeelands staten leert hoe intensief men zich daar wenst bezig te houden met de verontreiniging van het milieu. Tijdens de behandeling van de begroting 1970 werd er bewogen over gedebatteerd, waarbij werd gezinspeeld op wetenschappelijke rapporten en op dis cussies over Pechiney In de raad voor de luchtverontreiniging. In de verkiezings strijd was de milieu-hygiëne zelfs hét onderwerp van de dag. niet bij één. maar bij vele partijen. Eén partij zelfs maakte min of meer aanspraak op exclusiviteit op dit stuk van zaken, namelijk D '66. Men zal moeten toegeven: er was alle reden om met grote spanning deze con frontatie van volksvertegenwoordiger-a en industrie af te wachten. Een span ning, die nog weer gemotiveerd bleek toen de Pechiney-directie zelf de lucht verontreiniging ter sprake bracht: in feite een regelrechte uitnodiging om over dit onderwerp vragen te stellen. Wj moeten er echter met enige ver bazing en teleurstelling melding van maken, dat de staten van Zeeland gisteren tijdens de bijeenkomst in het bedrijfskantoor van Pechiney geen vra gen van wezenlijk belang hebben ge steld. Vreemd: de statenleden spreken gaarne en veelvuldig over luchtveront reiniging, maar nu zij oog in oog ston den met de vertegenwoordigers van een In dit opzicht omstreden industrie, heerste er rust. Ter wille van de eerlijk heid willen wij hier de namen (in alfa betische volgorde) noemen van diege nen. die wél een vraag stelden: W. Don van de PvdA. J. Hoekstra %-an de VVD. R. Hol. PvdA. en C. Th. A. van Water schoot van de PPR. Daarenboven was er nog een vraag van gedeputeerde Schlingemann. Geen hunner echter ging diep op de hier behandelde problematiek J^antlijK BERNADETTE DEVLIN NIET NAAR ROTTERDAM ROTTERDAM (GPD) Het Engel se lagerhuislid Bernadette Devlin nit Ierland mag niet aanwezig zijn bij de opening van de vredesweeb, vanmiddag in Rotterdam door burgemeester Tho- De stierting Vredesweek Rotterdam zegt telefonisch te hebben vernomen van de Engelse premier Heath dat het Ber nadette Devlin niet zal worden toe gestaan de gebeurtenissen bij te wo nen. VLISSINGEN-OOST De jaarlijkse excursie van Zeelands provinciale staten is gisteren een soort van .tour d'industrie' gewordenhet gezelschap oriën teerde zich een dag lang op de ontwikkeling in en om het Sloe- gebied. Per bus bracht men een bezoek aan de aluminiumfabriek in aanbouw van Pechiney Ne derland NV en aan de toekom stige stroomleverancier van dit bedrijf, de kerncentrale te Bors- sele, die daar in opdracht van de NV PZEM wordt gebouwd. Bij Pechiney kregen de stalen uit de mond van <ie heer J. Poincnré, alge meen directeur van het bedrijf, de volgende informatie: de eerste serie van 256 alu- miniumsmrltovens komt in april volgend jaar in bedrijf: de tweede volgt dan in mei 1972; samen zul len deze elekfrolyse-prodnktiehai- len een hcgincapaeiteit hebben van 170.000 ton. er wordt voor een bedrag van ongeveer 675 miljoen in het productiebedrijf van «lit moment op liet i4 hectare grote terrein geïnvesteerd: het personeelsbe stand van de fabriek zal komen liggen tussen 700 en 750 man; bij dit aantal zal het Franse perso neel zich beperken tot ongeveer 15 ingenieurs en technici, die ge leidelijk door Nederlander» zullen worden vervangen; Pechiney re kent erop dat liet afgeleide effect op de werkgelegenheid zo groot /.al zijn dat 1500 nieuwe arlieids- olnatsen worden gecreëerd in de t weede produktïefase. «9 Pechiney heeft de laatste tijd bij het opvangen en uitwassen van de zogenaamde afgaseen een zeer wezenlijke vooruitgang geboekt wat haar techniek betreft; ,dit geeft mij het recht vertrouwen te hebben in de beperkte ont vang van de schade die voor de landbouw zal voortvloeien uit de werking van de eiektrolysefa- 'jrïek', aldus de heer Poincaré. De vvnsinstnllaties, aangebracht in de nokken van de smeltovengebou- vven garanderen dat 96 pet van de in de lucht aanwezige fluorwa- terstof in het water wordt opge lost. De heer Poincaré sneed in een toe spraak bij de ontvangst van de sta tenleden zelf het onderwerp van de luchtverontreiniging als gevolg van de produktie in deze aluminiumfa briek in het Sloegebied aan. ,Wij ont kennen niet dat ook de aluminium- ïndustrie rookmengsels uitstoot die gassen bevatten, die een ongunstige dieren eten, op het vee. al naar ge lang deze gassen niet zijn gezuiverd Aan dit feitelijke gegervën voegde de algemeen directeur van Pechiney meteen toe. dat het concern sinds tal van jaren een systeem voor het opvangen van de rookgassen heeft ontwikkeld en dat bij iedere nieuwe vestiging heeft geperfectioneerd. Ervaringen die Pechiney met het op vangen van de gassen ih de nieuwste vestigingen van het concern in Ame rika heeft opgedaan waren voor de heer Poincaré aanleiding genoeg om de statenleden :e verzekeren dat slechts beperkte schade wordr. ver oorzaakt voor de landbouw en dit .Bij de vestiging in Vlissmgen zal op dit punt de meest geavanceerde techniek worden benut', zo zei hij nog, er daarbij op wijzend dat Pe chiney bijna de helft lan alle uitga ven voor research op het gebied van aluminium besteedt aan de oplossing van het vraagstuk van de luchtver ontreiniging. Letterlijk zei de heer singen geen enkel schadelijk gevolg Poincaré nog dat de fabriek te Vlis- van enige aard zal hebben voor de volksgezondheid. En waf de schade voor de landbouw betreft attendeerde hij erop dat de gezamenlijke industrieën, de bestuur lijke autoriteiten en de Zeeuwse land bouw een vergoedingsregeling uitwer ken die het mogelijk maak; om al'.e schade, waarvan bewezen is dat zij is ontstaan als gevo'.g van de uitstoot fZie slot pag. 7 kol. 1 Was de reden wellicht, dat van de kant van Pechiney de voorlichting zo omstandig was, dat alle vragen bij ■oorbaat al waren beantwoord? We er kennen: de informatie van Pechiney maakte een openhartige, allerminst te rughoudende indruk. Van die kamt was er bereidheid om zoveel als maar mo gelijk was te vertellen. Toch bleven en kele zaken versluierd, vermoedelijk zon. der opzet. Over die punten nu was een nadere vraagstelling zonder meer ge wenst. Enkele voorbeelden. De Pechi ney-directie deelde mede, dat de ver- ontreinigingsrisico's geografisch gezien zeer beperkt zouden zijn. Wat lag er nu meer voor de hand dan dat een statenlid zou hebben gevraagd wat deze geografi sche risico's in feite inhouden, welke straal is er mee gemoeid? Meegedeeld erd ook. dat niet minder dan 96<* van de fluor in wasinstallnties kan worden uitgewassen. Dat klinkt indrukwekkend. Niettemin kunnen we ons voorstellen, dat de statenleden het op hun weg had den gevonden te vragen wat deze getal len in absolute cijfers inhielden. Overal wordt voorts gesproken over de reini gende werking van groengordels, ook al zo'n dankbaar onderwerp. Doet Pechi ney er iets aan? De statenleden zwegen er vastberaden over. Terwijl zij toch te genover de directie van het door hen zo aak besproken bedrijf zaten. Geen raag ook over de onderhandelingen tus sen Pechiney en de convenantscommis sie, toch wel belangrijk gelet op de data. die aangenomen worden voor de inge bruikstelling. Met name de technisch directeur had vermoedelijk vele details kunnen verschaffen, waardoor de kennis van zaken bij de Zeeuwse volksvertegen woordigers zou zijn vergroot. Blijkbaar hadden de staten van Zeeland echter geen behoefte aan deze kennisvergro ting. Een dergelijke houding behoort uiter aard tot de verant woordelijkheid van dc staten. Als zij willen zwijgen, dan zwijgen zij. Als zij geen vragen willen stellen, dan stellen zij geen vragen. Maar het maakt wel een eigenaardige indruk. Wel bij allerlei gelegenheden praten over luchtverontreiniging, maar zwijgen over hoofdzaken als men tegen over de deskundigen zit van een in dustrie. die in dit hele spel een belang rijke rol speelt. Ze zullen bij Pechiney wel gedacht hebben: .Vriendelijke men sen. die statenleden' Nou ja. dat klopt dan ook wel. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1