Meningen over instellen van loonpauze zijn zeer verdeeld Minder belangstelling voor koninklijke stoet Sterke rem op economie COMMENTAREN UIT DAGBLADEN COMMENTAAR VAKBONDEN, WERKGEVERS EN POLITICI OP TROONREDE PRINSJESDAG LAAT OP GANG 970 WOENSDAG 16 SEPTEMBER If /O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 ADVBUTMHTIM DEN HAAG (ANP) Prinsjes dag 1B70 is bijzonder laat een dag geworden, waarop toch nog velen het kleurrijke gebeuren mei eigen ogen wilden aanschouwen. Het was reeds elf uur geweest, toen In de straten naar het regeringscen trum zich groepen met oranje ge sierde vaders, moeders en kinde ren, verschenen. Toch waren ze er weer: de kyk- jragen, die 's morgens om negen aur hun klapstoeltjes neerzetten langs de route, hun boterhamme tjes uitpakten en de thermosfles openschroefden. Ze waren gerin ger In aantal dan voorgaande ja ren. I)e wafelbakker, de draai orgelman, dc speldjesverkoper en de harmonicaspeler klaagden hart grondig tegen elkaar. Ze stelden vast, dat het niet aan het slechte weer alleen ligt, dat de mensen wegblijven. ,Het wordt elk jaar beroerder en dit jaar mag je bly zijn een handgeldje bjj elkaar te krijgen', meende de accordeonist. Terwijl politie en brandweer nog bezig waren de laatste auto's van de route voor de gouden koets weg te slepen, heldere de lucht op en de neringdoenden konden er wel een gat in slaan: nog net op tijd om veel Hagenaars naar de binnenstad te lokken. De politie zette tientallen man nen bij de toegangswegen. Met autobussen werden de ongeveer duizend militairen aangevoerd voor een nadere afzetting langs de 3500 drangheken. Erewachten en ere-escortes en militaire kapel len werden onder marsmuziek naar hun standplaatsen gebracht- In hun kielzog trokken zij ette lijke tientallen, veelal kinderen, mee naar het feestterrein, waar je de sfeer alleen maar kunt proe ven als je er lijfelijk aanwezig bent ,en daar kan de televisie niet tegen op'. Als eerste mocht minister Luns een applaus van het publiek in ontvangst nemen. Omstreeks half één verliet hij, met hoge hoed en in de voor deze gelegenheid pas sende kleding gestoken, zijn de partement op het Plein, om zich te voet naar de ridderzaal te be geven. Er werd allerwege geklapt en gejuicht bij het voorbijkomen van de populaire bewindsman, die de hulde lachend en met handop steken aanvaardde. Incidenten bleven uit, toen de stoet van de koningin van het paleis Lange Voorhout naar het Binnen hof trok. Alles verliep vreedzaam. Kabouters ventten een krant, die naast de .officiële' troonrede een alternatieve troonrede bevatte. Aangekondigd als de officiële troonrede vónden deze kabouter kranten nogal wat aftrek. De publieke belangstelling lans de route was bij het paleis Lange Voorhout enige rijen dik toen de stoet zich in beweging zette. Na dat het rytuig van prinses Mar griet en nir Van Vollenhoven was gepasseerd, applaudisecrde en juichte het publiek de inzittenden van de gouden koets toe. De voorzitter van de verenigde vergadering van de beider kamers der staten-generaal, mr lil. de Niet, kondigde, toen de koninklijke stoet op het Binnenhof was gearriveerd, de komst van de vorstin aan. De commissie van in- en uitgeleide werd gevormd door ir H. J. Lou- wes. drs E. Nijpels, mr J. Th. M. de Vreeze en H. Kikkert. Met de plaatsvervangend griffier van de tweede kamer, jhr mr W. H. de Beaufort gingen zjj de koningin vooraf de ridderzaal binnen. De koningin werd begeleid door de voorzitter van de tweede ka mer, mr F. J. F. M. van Thiel. Prins Bernhard. prinses Beatrix, prins Claus, prinses Margriet en mr P. van Vollenhoven volgden. Regen De terugtocht naar het palets Lange Voorhout werd zfln pracht en praal voor een groot deel ont nomen door de regen, die juist da omvang van een wolkbreuk had, toen de koningin en prins Bern hard uit de koets stapten. Een onwaarschijnlijk grote paraplu bleek in het palels voorhanden. Dit bracht een juichende toeschouwer tot do uitlating: .Goed georgani seerd, zeg, en nog wel eens King size plu'. Iedereen kon droog binnen worden geloodst, maar prins Claus wacht te niet tot het hemelwaterwerend doek boven zijn hoofd werd gehou den. Het publiek waardeerde dit net een extra applausje. Ofschoon de rijen langs de hekken reeds aanzienlijk waren gedund, kon de regen de overigen niet deren. Des kundigen mochten dan hebben vastgesteld, dat er dit jaar toch werkelijk minder mensen langs de route waren dan vorig jaar, wie de regen manmoedig trotseerden, waren meer dan enthousiast. Zij braken zich een baan naar het pleintje voor het paleis, zongen luidkeels het ,oranje-boven' en zwaaiden met armen en vlaggetjes. De koninklijke familie hield ook in de regen de traditie in ere om op het balkon te verschijnen en terug te zwaaien, ofschoon niet ledereen dekking onder de paraplu kon vinden. DEN HAAG: Dit Jaar voor het corst werd. de militaire afzetting langs de Korte Vijverberg vervan gen door het Sckeveningse vrou wenkoor. Slot van pagina 1 tigingen met een tijdelijk karakter een bijdrage moeten leverei, tot her stel van het verstoorde evenwicht. Hel programma heeft de instemming van ae Europese commissie. In de adviesaanvrage aan de SER tal met name aandacht worden ge vraagd voor de gevolgen op de prij zen van de recente extra uitkerin gen (de -100). Voorkomen moet wor den, aldus de minister, dat de prijs stijging, die U'iit deze uitkeringen voortvloeien, straits tot nieuwe loons verhogingen leidt. De regering doet een ernstig beroep op het georgani seerde bedrijfsleven om in het be lang van de welvaart en de werkge legenheid de gevraagde medewer king te verlenen. Woningbouw De regering hoopt door de heffmg op aannenungssommen enige ont spanning op de bouwmarkt te krij gen ten gunste van de woningbouw. In de miljoenennota wordt daarover letterlijk gezegd: .Teneinde de wo ningbouw zoveel mogelijk veilig te stellen is reeds overgegaan tot een gedeeltelijke herinvoering van het vergunningenbeleid voor bedrijfsge bouwen en in de sectoren nijverheid, handel en vee-keer met name in die gebieden, waar de spanning het grootst is en waar het gevaar voor toeneming van grenspendel van bouw vakarbeiders niet of in mindere mate aanwezig is. Door deze maatregel zal tevens op korte termijn enige ont DEN HAAG (ANP) De centrale werkgeversverbonden VNO en NCW zeggen in hun commen taar op de miljoenennota in dit stadium de zin en het nut var. een algemene loonmaatregel te betwij felen. ,De aankondiging van deze maatregel zal geen verandering brengen in het beleid van de verbon den om de loongolf in te dammen. Zij zullen hun leden dienovereenkomstig adviseren. Tot nu toe zijn extra uitkeringen tot een klein deel van het bedrijfsleven beperkt gebleven. De verbonden gaan ervan uit dat de resultaten van het georganiseerde overleg in de bedrijfstakken en ondernemin gen een algemene loonmaatregel overbodig maken. De verbonden zijn van mening dat ón het pakket vaji andere conjunc turele maatregelen de bijdrage van de overheid 140 miljoen be slist onvoldoende is. Dit treft te meer nu de regering zelf zegt dat een bedrag van 850 miljoen van de overheidsuitgaven voor wijziging op korte termijn vatbaar is. Een gro tere matiging van de overheidsuit gaven zou meer bijdragen tot af koeling van de oververhitte econo mie dan het voorgestelde program ma. Zoals diit programma er nu uitziet, worden de zwaarste lasten op het bedrijfsleven gelegd. Onder deze om standigheden is een .krachtig prijs beleid' voor de verbonden niet aan vaardbaar'. Het KV O is zeer teleurgesteld over troonrede en begroting van de rege ring-De Jong. Als belangrijkste be zwaar tegen het thans uitgestippel de beleed stelt het KVO, dat de reeds lang bestaande onevenwichtigheid in de sociaal-economische sector niet wordt bestreden, laat staan ongedaan wordt gemaakt. Het KVO is altijd voorstander geweest en is dat nog van een anti-inflatoir beleid. Maar het thans geformuleerde beleid komt erop neer, dat niet de lonen in de hand worden gehouden, maar een nieuwe onevenwichtigheid tot stand komt aan de kant van de onderne mingen. De miljoenennota 1971 met de daar bij aangeboden macro-economische verkenning, waarin naast de reeds voorgenomen maatregelen met be trekking tot belastingen en over heidsuitgaven tevens een aantal bij- stur ings maatregel en zijn opgenomen, heeft de diepe bezorgdheid, wélke bij de ondernemersfederatie bestaat ten aanzien van de sociaal-economi sche situatie :n 1970 en 1971, niet kunnen wegnemen, aldus het com mentaar van deze federatie. De sociale onrust, die zich voor een deel richt tegen het te grote beslag dat de collectieve voorzieningen leg gen op het arbeidsinkomen, zal door de voorgestelde regeringsmaatrege len met afnemen, maar eerder toene men met alle nadelige gevolgen voor het ondernemingsklimaat', aldus de onde.memersfederji tic. door het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond en de vakcentrales ondernomen poging om de arbeidsvrede te herstellen. Door een loonstop zullen nieuwe ar beidsonrust en ongecontroleerde toon bewegingen ontstaan. Opnieuw zou den alleen de inkomens van werkne mers rechtstreeks worden getroffen, terwijl voor de overige groepen geen inkomensstop is voorzien. Een dergelijke maatregel ontneemt de vakbeweging de mogelijkheid, in de onderhandelingen met de werkge vers een zelfstandige bijdrage te le veren aan de oplossing van de be staande eociaal-economische proble men. aldus het overleg. De economie kan en dient ook zon der loonstop in de gewenste richting te worden bijgestuurd. De betalings- balansproblemen zijn van veel klei ner omvang dan de regering doel voorkomen, zo vindt het overlegor gaan. een krachtige, maar ook in grote lijn een evenwichtige aanpak. De regering stelt zich positief op met betrekking tot een behoorlijke, reële loonsverbetering in 1970 en 1971, maar, wil ten behoevee van alle bur gers, ook de inflatie en overbeste- aing indammen. ,De regering doet met haar beleidsvoornemens een reële en positieve poging om het sociaal- eoonomisch bestel in goede banen te leiden- En dus: om het vele goe de, dat wij, mede dank zij dit kabinet, hebben verworven te behou den en nieuwe kansen voor de toe komst te scheppem. De in het algemeen verre van populaire maat regelen die de regering mat de ver kiezingen m zicht voorstelt getui gen van moed en karakter", aldus ar Schmelzer in zijn commentaar. hebben tegen verschillende onderde len. Conjuncturele maatregelen, al dus de heer Mellema, schijnen mij onontkoombaar, maar .het is de vraag of via een algemene machtiging een kabinet de bevoegdheden moet krij gen conjuncturele schommelingen af te stoppen'. Dat beknot zijns in ziens de parlementaire controle en de heer Mellema zegt met bijzon dere belangstelling het desbetreffen de SER-adviea te zullen afwachten. De passage in de troonrede over de landbouw is naar zijn mening .bene den de maat'. .Resumerende moge ik stellen, dat deze zorgel.jke troon rede en miljoenennota de Nederland se bevolking in ai zijn geledingen tot de nodige zelfbeheersing en zelf beperking zal brengen- Overspannen Bestudering Triest Onuitvoerbaar De voorzitter van de PvdA-frac- tie in de tweede kamer, drs J. M. den Uyl begint zijn commen taar op troonrede en miljoenen nota met er aan te herinneren, dat het kabinet-De Jong zich bij zijn optreden in 1967 als voor naamste taak stelde: het tot stand brengen van een even wichtige economische ontwikke ling. ,Het is triest, dat met het einde van dit kabinet dm zicht de econo mie chaotischer, die inflatie groter, de sociale verhoudingen gespannener en de tegenstellingen in inkomens schrijnender zijn dan sinds lang het geval was. Het resultaat van drie jaar rechts regeren is bitter", aldus drs Den Uyl. Het regeringsprogramma geeft vol gens de PvdA-fraebïevoorzstter niet het vertrouwen dat daarmee de over verhitte economie in goede banen zal worden geleid. De voorgestelde verhoging van de btw met ingang van 1 januaru a.s, zal de prijsstijging, die de afeelopen maanden toch reeds de raming ovenscherden, nog verder doen toenemen en de spanningen ver groten'. In een eerste reactie op de troonrede en de miljoenennota, stelt het over legorgaan vaYi de drie vakcentrales (N'VV, NKV en CNV), dat de daarin aangekondigde loonstop ongewenst, in de praktijk onuitvoerbaar en eco nomisch niet noodzakelijk is. Het overlegorgaan is van mening, dat het voorstel om artikel 10 van de loonwet toe te passen een ave rechtse uitwerking zal hebben op de Sober Drs W. K. X. Schmelzer, voorzit ter van de KVP-tweede-kamerfrac- tie zegt In zijn commentaar de troon rede sober te vinden. .Er worden geen onhaalbare belof ten gelanceerd: de huidige spannin gen tussen behoud en vernieuwing en dc spanningen op sociaal-econo misch gebied worden duidelijk en kernachtig naar voren gebracht. Over de kleine zelfstandigen en de land bouw zou drs Schmelzer overigens ook in de troonrede graag duidelijke taal gehoord hebben. Zonder nu op alle afzonderlijk voorgestelde maatrege len, die m de miljoenennota wor den gepresenteerd, in te gaan, meent de KVP-fractievoorzitter als eerste algemene indruk te kunnen geven: .Minister Witteveen heeft thans een zwaar pakket ingrijpende voorstelten op onze politieke ta fel gelegd. Een dergelijk afkoe- lingspakket acht ik in de huidige situatie onontkoombaar aldus mr mr B. W'. Biesheuvel, de voorzitter van de AR-fractie in de tweede kamer in een commentaar op de troonrede en de miljoenennota. Of er sprake is van in alle op zichten evenwichtige maatregelen, vereist naar zijn mening nadere bestudering. Mr Biesheuvel wijst erop dat zowel in de troonrede en in de miljoenen nota dit jaar de bezorgdheid over heerst van de regering over de span ningen in onze economie. Naar zijn onder moeilijke omstandigheden aan geboden. De vereiste structurele dek king van de begroting acht :k beter dan in voorgaande jaren- Een uiter mate moeilijk en belangrijk punt is naar zijn mening het voornemen van de regering artikel 10 van de loon wet toe te passen. Terecht wordt de SER hierover geraadpleegd. In dit verband is van belang de bereidheid van de regering eveneens advies aan de SER te vragen over de werking van de loonwet als geheel. In zijn commentaar w-.jst mr Bies heuvel erop dat uit de memorie van toelichting op de begroting van so ciale zaken blijkt, dat de regering daarmee ook het omstreden artikel 8 in discussie wenst te brengen. Mr W. J. Gortsema, de voorzit ter van de WD-fractte vindt, dat uit de miljoenennota overduide lijk blijkt, hoe overspannen de Ne derlandse economische situatie op dit moment is- ,Ik deel de grot» bezorgdheid, waarvan de regering blijk geeft. Het is mijns inziens dan ook juist, dat de regering n er. volstaat met het indienen van de ze begroting, die op zich al een bijdrage vormt tot het even wichtsherstel, maar daarnaast nog een geheel pakket van afkoelings- maatregelen aankondigt.' In zijn algemeen acht mr Gesrtse- ma dit pakket hoe onaangenaam het sommigen ook zal treffen re delijk evenwichtig. Volgens mr Geertsema is het, voor hei evenwicht, natuurlijk onvermij delijk dat ook aan de stormachtige loonontwikkeling iets gedaan wordt. voor een toepassing van artikel 10 van de loonwet. Daarbij is natuur lijk een krachtig prijsbeleid gelijk dat wordt aangekondigd noodza kelijk. Eton uitwerking daarvan rmx lk wei op prijs gesteld hebben.' Conflicten lakei ijk .Onontkoombaar', zo noemt J- T. Mellema, de voorzitter van de CH- fractie in de tweede kamer het to tale pakket van regeringsmaatrege len, zoals deze worden aangekondigd in troonrede en miljoenennota. De troonrede heeft naar zijn mening, wat te sterk het karakter gekregen van een zakelijke samenvatting van de miljoenennota. De heer Mellema acht ingrijpende maatregelen in de huidige situatie zeer wel te begrijpen, doch zegt per soonlijk nog wel enige reserve te Naar het oordeel van mr H. A. F. M. O. van Mierïo .schreeuwt' de gehele presentatie van het pakket van regeringsmaatregelen In de huidige omstandigheden om con flicten. De afkoeling van de oververhitting in de economie zal op deze wijze zijns inziens een stimulans betekenen voor een verhitting op het maat schappelijk vlak. Naar het oordeefl van de fractievoorzitter van D '66 mag een matiging in de loonontwik keling van de werknemers alleen dan gevraagd worden als gelijktijdig een beteugeling van de prijzen plaat» heeft. Deze beteugeling is evenwel niet terug te vinden in de maatrege len van de regering. Mr Van Mier ïo wijst er op, dat bij de huidige verwachting voor 1971 van een prijs- .volstrekt onaanvaard baar' lijkt om over te gaan tot ener zijds de toepassing van artikel 10 van de loonwet, waardoor de loon ontwikkeling volledig wordt gestopt, en anderzijds de heffing van de in komsten belasting nog iets wordt ver hoogd. In een voorlopige standpuntbepaling zegt de fractievoorzitter het onjuist te vinden, juist gezien in relatie tot de oververhitting, als de tweede tranche van de belastingverlaging zou doorgaan. worden verkregen. Het kabinet stelt zioh voor deze maatregel in 1971 te vervangen door een tijdelijke hef fing op de aannemingssom van deze bouwwerken. De opbrengst daarvan ivordt globaal op ƒ200 miljoen ge schat,' aldus de miljoenennota. Mi nister Witteveen heeft inmiddels la ten weten te denken aan een hef fing van 15 procent op de aanne mingssom. leeland Bij nadere informatie op het depar tement van volkshuisvesting bleek ons, dat er nog geen zekerheid is in welke gebieden de nieuwe maatregel zal worden toegepast en of Zeeland daaronder zal vallen. Het toepassen van het vergunningsbeleid, dat de re gering in ,8panningrijke' gebieden weer hanteert wordt toegepast In Gelderland, Utrecht, Zuid-Holland, Noord-Holland en Noord-Brabant. Een greep uit de commentaren op de miljoenennota van enkele dagbladen: DE NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT schrijft: Enige na dere aanduiding van de groepen tegen wie .krachtig optreden' in het vooruitzicht wordt gesteld, zou gewenst zijn geweest. Nu kan er te gemakkelijk een alge mene oproep tot ,law and order' in gelezen worden, een poging tot mobilisatie van de .zwijgen de meerderheid' in het laatste jaar voor de verkiezingen of in geval van een lange hete winter. Maar zelfs zo'n aanduiding zou niet voldoende zijn geweest .indien niet gevolgd, of voorafgegaan door de constatering, dat de vervreemdheid van velen jegens de maartschappij haar oorzaak vindt in die maatschap pij zelf. en dat die groepen die ver vreemdheid slechts exploiteren en aanwa .Keren, niet veroorzaken'. De loonpauze noemt de NRC een .psychologisch riskante maatregel', maar tegenover de aangolvende toon beweging kon de regering weinig an ders stellen. Minister Roölvink hoopt het centraal overt eo- te kunnen her stellen door met de ene hand het ge baar te maken dat art. 8 opnieuw ter discussie is, en in de andere hand de stok van toepassing van art. 10 te houden. Het .spiraliserende' element, beslo ten in geïndexeerde lanen, zou kun nen worden weggenomen, zo stelt de NRC als de prijsindex waar de cao's „n, gezuiverd wordt van onechte elementen zoals de in vloed van de btw. Dat is geen novum, want het onlangs ingediende wets voorstel op de automatische aanpas sing van de loon- en inkomstenbelas ting aan de inflatie werkt ook met zo'n gezuiverde index. Essentieel is echter, aldus de NRC, om met de woorden van de miljoenen nota te spreken ,de bereidheid de lastenverzwaring te dragen'. HET PAROOL voor het ko ppelbazenconflict meende minister Witteveen blijkens een in deze krant verschenen nogal gerucht makend interview, dat de spanning tussen bestedingen en middelen zo toenam dat er geremd zou moeten worden. De door het roekeloze ak koord in de Stichting van de Arbeid verwekte vierhonderd gulden psy chose heeft, afremmen tot een acuut uit te voeren noodgreep gemaakt. De regering meent een .goed afge wogen' pakket van maatregelen op tafel te hebben gelegd. Daar lijkt het ook wel op. De ondernemer, de werknemer, de consument en de over heid zelf zullen stuk voor stuk een veer moeten laten. En zo op papier is naar al die kanten op een aardig evenwichtige wijze met het .rode potlood' gewerkt. Met dit alles wil niet gezegd zijn dat hert afkoelingsprogramnia ge makkelijk verkoopbaar zal zijn. Zo is en blijft het een ongerijmdheid, dat via de ongewijzigd gehandhaaf de tweede etappe van de inflatie correctie de betalers van loon- en inkomstenbelasting een dikke ƒ300 miljoen wordt geschonken, terwijl hun tegelijkertijd (per drie pdocents- wiebeltax) en bedrag van naar schatting 400 miljoen wordt afge nomen. ,De troonrede is een gematigd en matig stuk dat meer getuigt van zorg dan van vreugde. Over wat de regering verklaart over de bevordering van de milieuhygiëne is geestdrift niet op zijn plaats. De regering zegt wel een open oog te hebben voor de problematiek der lucht- en watervervuiling: maar de op dit punt bestaande wettelijke mo gelijkheden laten zich eigenlijk ai- leen maar verstandig toepassen in een goed stelsel van ruimtelijke or dening, waaraan het to ons land nog altijd ontbreekt'. HET ALGEMEEN HANDELSBLAD Is, zo vraagt men zich af, het pak ket conjunctuurniaatregelen (waar van ook de tijdelijke verhoging van een aantal belastingen deel uitmaakt) wel zo gekozen dat er een billijke verdeling van de lasten ontstaat Lag het niet meer voor de hand be lastingverlagingen die op stapel staan zoals een deel der inflatiecor rectie, nit te stellen dan nieuwe al gemene verzwaring van de belas tingdruk in te voeren? Kam de regering die nog kort gele den haar prijsbeleid versoepelde, nu m ernst volhouden dat alleen aan de kamt van ionen en inkomens strin gent moet worden opgetreden? En niet in de laatste laatsp: is te ver wachten dat de vakbeweging enigs zins mee zal werken aan de nieuwe maatregelen Voor ons zijn deze vragen bepaald niet afdoende beantwoord. Op het laatste punt, dat politiek het meest explosief is lijrt een negatief ant woord zelfs zonder meer voor de hand. Voor de noodzaak tot ingrijpen voert de regering overigens goede argu menten aan- Al deze overwegingen zijn toegespitst door de 400 gulden-golf. Pas deze onverwachte en gevaarlijke loonex plosie heeft de loonpauze in het pak ket van conjuncturele maatregelen gebracht. Wie het stuk, waarmee de regering de verkiezingen tegemoet gaat in zijn geheel nog eens overziet moet wel tot de conclusie komen dat een .gooi is gedaan naar het imago van een krachtige doelbewuste ploeg die de overweldigende problemen van een oververhitte economie en een kreu pele openbare orde uitstekend aan kan. Overtuigend is deze gooi al leen niet. HET ALGEMEEN DAGBLAD schrijft: Er is in de laatste maanden van de kabinetsperiode nog heel wat werk aan de winkel. Voorlopig kan de slotsom zijn, dat het kabinet strak» met voldoening zal kunnen terugzien op een redelijk vruchtbaar beleid, dat een batig politiek saldo ople vert. Het moet voor het kabinet wiel een teleurstelling zijn om na drie jaar naarstig pogen om enig evenwicht in onze economie tot stand te bren gen, nu koelwater te moeten aan dragen om een dreigende oververhit ting te voorkomen. De conjuncture le ingreep is bepalend voor het ka rakter van de troonrede, die op an dere beleidsterreinen voornamelijk al- femeenheden bevat- oberheid en beperktheid zijn de kenmerken van deze .troonrede v&n het afscheid', maar dit hoort kenne lijk bij een afscheid in de stijl-De Jong. Miljoenennota Zij d:e het kabinet-De Jong een kwaad hart toedragen, zullen de maatregelen om de groei van de be stedingen en investeringen af te rem men, graag een nieuwe bestedings beperking nomen. Dat is nóet juist. Deze maatregelen vormen de prijs, die wij met zijn allen moeteii beta len voor de onrust in de havens en andere bedrijfstakken en voor het «ellicht \\-at al te gemakkelijk geslo ten akkoodd in de Stichting van de Arbeid over de vierhonderd gulden. Volkomen juist, maar moeilijk ver klaarbaar voor de buitenwacht is het doorgaan van de tweede moot van de belastingcorrectie (verlaging van de loon- en inkomstenbelasting) ener zijds en invoering van een .wiebel, tax' vah voorlopig drie procent an derzijds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9