Leerplicht tot en met 18 jaar Defensiebegroting (4 miljard) hoger door stijging prijspeil 13 VERNIEUWING ONDERWIJS VERGT MEER DAN HONDERD MILJOEN ©i 44 1902 1963 1904 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971 Onderwijzers-tekort bij basisonderwijs Meer aandacht voor belangen consument Verlaging leerlingenschaal kleuter- en basisonderwijs HTS-ERS KRIJGEN TITEL Uitbreiding van universiteiten OVER TIEN JAAR... Overzicht van in procenten enkele UITGAVEN van het NATIONAAL INKOMEN Planbureau BIJ KLEUTERSCHOLEN-OVERSCHOT Kernprobleem Omroepbijdragen worden niet hoger Aantal studenten blijft groeien TWEE MILJOEN EXTRA VOOR SPORTHALLEN KUNSTBELEID Leerlingwezen POLITIE HEEFT ELK JAAR 900 AGENTEN NODIG NIEUW LUCHTDOELGESCHUT, REORGANISATIE LANDMACHT algemeen welzijn Ruim 15 miljoen voor Europese luchtbus' VERKORTING DIENSTTIJD WOENSDAG 16 september 1970 Wissel Zeeuws-Vtaanderen PROVINCIAIE ZEEUWSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De begroting van het ministerie van onderwijs en wetenschappen ligt voor volgend jaar effectief 560 miljoen hoger dan voor dit jaar. De kale cijfers geven een nog hogere stijging te zien, namelijk van 845 miljoen. Er staat een totaal bedrag op de begroting van minister Veringa van 7553 miljoen, hetgeen bijna het dubbele is van de uitgaven voor defensie. Bijna 300 miljoen van de stijging is echter nodig voor de algemene salarismaatregelen die op 1 januari voor het onder wijzend personeel van kracht worden. Een bedrag van ruim honderd miljoen is uitgetrokken voor een aantal vernieuwingen in het onderwijs. Achter elkaar gezet zijn deze nieu we maatregelen voor het onderwijs: t Verlaging van de teerlingen schaal bij het kleuteronderwijs per 1 ja nuari 1971 tot 37 leerlingen per klas {kosten 6.6 miljoen). Verlaging van de leerlingenschaal bij het basisonderwijs per 1 augus. tus 1971 tot 36 leerlingen per klas {kosten 5 miljoen). 0 Verlichting van de taak van de schoolhoofden bij het basisonderwijs door het beschikbaarstellen van een 0 Intensivering en verbetering van de middelbare opleidingen, aanvulling van de didactische opleiding, alsme de van de opleiding van leraren (kosten 6,3 miljoen). 0 Uatvoering van de experimenten wet, alsmede subsidie oan regionale en plaatselijke schoolbegeleidings diensten (kosten 2,1 miljoen), t Uitbreiding van de werkzaamhe den van de stichting voor onderzoek van het onderwijs (kosten 3,5 mil joen). 0 Verbetering van het kunstonder, wijs, waaronder vergroting van het aantal staftaakeenheden, uitbreiding van het aantal werkplaatsassisten ten en verhoging van de materiaal kosten (kosten f 2,9 miljoen). 0 Maatregelen ten behoeve van de werkende jongeren (kosten 37 mil joen). 0 Hogere subsidies voor een groot aantal bij het onderwijs betrokken instellingen en organisaties (kosten 24,2 miljoen). 0 Subsidiëring van niet-univeratai- re theologische opleidingen (kosten 8 miljoen). 0 Extra personeelsplaatsen bij hel wetenschappelijk onderwijs (kosten 10 miljoen 0 Verhoging van het maximum van de studietoelagen bij het hoger be roepsonderwijs (kosten 1,2 miljoen) Minister Veringa geeft in de toe lichting bij zijn begroting blijk van mening te zijn dat zowel de over. heid ails ieder ander die bij het on derwijs is betrokken, systematisch moet zoeken naar nieuwe methoden voor het verstrekken van informatie en het wekken van belangstelling missaris voor het wetenschappelijk onderwijs, met betrekking tot de her structurering van het universitaire onderwijs. Hei ligt in de bedoeling van de be. windsman op betrekkelijk korte ter mijn tot definitieve beslissingen te komen, die hij in een ontwerp van wet zal neerleggen. Daarbij zal als taak aan de universiteiten worden toebedeeld de zorg voor het post-aca- demisch onderwijs. Minister Veringa zegt voorts bevor dering van de studie, van onderwijs vernieuwing dringend noodzakelijk te achten. Hij verklaart zich voor stander van een centraal vernieu- wingsorgaan, dat in hoofdzaak uit full-time deskundigen zal moeten be staan. Dit orgaan zal nauw moeten samenwerken met een stuurgroep, die gevormd wordt uit vertegenwoordi gers van de grote onderwijsorgani saties en van dé overheid. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Ve ringa van onderwijs hoopt bin nen afzienbare tijd een wets ontwerp bij het parlement te kunnen indienen dat het mo gelijk zal maken aan afgestu deerden van de hogere tech nische scholen de titei van in genieur technische academie te verlenen. De titel wordt af gekort tot Ing. Afgestudeer den van de hogere landbouw scholen kunnen zich volgens dit wetsontwerp sieren met dp titel ingenieur agrarische aca demie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Verin ga van onderwijs heeft gisteren aan de tweede kamer zijn be leidsnota werkende jongeren aangeboden. De nota wil binnen tien jaar komen tot een optima le onderwijssituatie voor alle jongeren tot achttien jaar. De huidige leerplicht van acht jaar zal zich in die periode moeten ontwikkelen tot een twaalfjari ge volledige onderwijsplicht. i- wetenschgSiBS -~-Q§fensiet Cultuur- en recreatie.sir,aduwjaa_ "u^twiktetin^s'l%lp^^---=== anp jaar voor het onderwijs bij alle lagen van de bevolking. De minister bepleit voorts de oprich ting van een sociaal-cultureel plan bureau, omdat de voortdurende we derzijdse beïnvloeding van maat schappij en onderwijs het noodzake lijk maakt, dat veel fundamenteel onderzoek wordt ingesteld naar de te verwachten maatschappelijke ontwik kelingen en de repercussies daarvan op de functie en de inrichting van het onderwijs. Nog eens uitdrukkelijk stelt hij in de toelichting bij zijn begroting dat iedereen ln net onderwijs optimale kansen moet kunnen krijgen. Opti male kansen staat in dit geval niet altijd gelijk met identieke kansen vindt de bewindsman. In de huidige onderwijssituatie ziet minister Veringa een aantal kern problemen, zoals hef tekort aan on derwijs en vorming van de werken de jongeren en de huidige scheiding tussen hoger beroepsonderwijs en u- niversitair onderwijs. Hij stemt in grote lijnen in met de voorstellen van prof. Posthumus, regeringscom- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Radio en televisie zullen ook komend jaar weer extra geld nodig hebben Dit is nodig door een verhoging van de storting in het fonds voor vervangende investeringen bij de radio, van verhogingen van de uurbedragen voor radio- en televi sieprogramma's en van de uitgaven voor programme faciliteiten en de journaaldienst.. Ook is er personeels uitbreiding nodig bij de NOS en bij de televisie-afdeling van de grote omroeporganisaties. A] deze stijgingen, zo deelt minister Klompé van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk in de toelich ting op haair begroting mee, zullen een verhoging van de omroepbijdra gen niet noodzakelijk maken. Minis ter Klompé laat weten dat het hui digs bedrag in elk geval tot en met 19(3 zal worden gehandhaafd. De hogere kosten van radio en te levisie meent de minister te kunnen opvangen uit een stijging van het aantal geregistreerde luisteraars en kijkers en uit de tariefsverhoging van de ethenreclame per 1 januam volgend jaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veringa van onderwijs en wetenschappen houdt er rekening mee dat liet aantal studen ten In ons land in 1975 zal zijn ge. gtroeid tot 125.000 Voor het thans lo pende studiejaar wordt dit aantal op 100.000 gesteld. Het toegenomen aantal studenten heeft ertoe geleid dat voor volgend jaar boven de begrote uitbreiding met 1626 personeelsplaatsen nog 349 ex tra plaatsen over 12 instellingen van wetenschappelijk onderwijs zullen worden verdeeld In verband met de groei van het aantal studenten heeft minister Veringa hef algemeen finan cieel schema voor de periode 1971- 1975 opnieuw bijgesteld. In 1971 is een bedrag van ƒ530.447.000 beschikbaar voor de in vesteringen van het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek. Dit bedrag Is exclusief hetgeen nodig is voor de landbouwhogeschool in Wageningen. Dit bedrag is als volgt verdeeld: voor de universiteiten en hogescho len bijna 369 miljoen, voor de aca demische ziekenhuizen ruim 85 miljoen, voor de aankoop en bouw. rijpmaken van terreinen 26,5 min en voor wetenschappelijk onderzoek ri4m 49 min. (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Volgend jaar zullen de leerlingenschalen bij het kleuter- en het basisonder wijs opnieuw met één worden verlaagd. In de onderwijsbegroting gaat de minister ook in op de proble men van de onderwijskrachten, die precies tegenovergesteld lig gen. Bij het kleuteronderwijs is momenteel een overschot. In 1971 zal het aantal geslaagde kleuterleidsters lager liggen dan de voorafgaande jaren, maar in 1972 en 1973 wordt weer een aanzienlijke stijging verwacht. Bij 't basisonderwijs is nog van 'n te kort aam krachten sprake. Het aam bod van diploma-bezitters zal vol gens de minister eind 1071 wel zo'n 900 groter zijn dam de vervamgimgs- beihoefte. maar het zal toch niet vol doende zijn om de thans aangekon digde maatregelen te kunnen opvan gen. Voorzichtig De onderwijsvoorziening zal voorlopig dan ook moelijkhedem blijven geven. Eind 1972 wordt echter volgens de huidige gege vens opnieuw een overschot ver wacht en wel van ongeveer 1200 onderwijzers. De minister meenit echter dat al deze cijfers met voorzichtigheid gehanteerd moe ten worden. Minister Veringa deelt verder mee, dat een voorontwerp van een nieu we wettelijke regeling van het ba sisonderwijs is voltooid. Dit is in middels aan een aantal onderwijs organisaties toegezonden met het ver zoek voor 1 oktober aanstaande ad vies uit te brengen. Door het verlagen van de leerlingen schaal bij het basisonderwijs kan het probleem van de zittenblijvers verder worden aangepakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De begroting van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk voor volgend jaar bevat een extra mogelijkheid voor subsidie van sportzalen tn van overdekte zwem. en instructïebaden Naast het nor male bedrag heeft minister Klompé hiervoor twee miljoen gulden extra beschikbaar gesteld. Verwacht wordt, dat mede hierdoor in het komende jaar subsidie kan worden gegeven voor de bouw van 10 a 12 sportzalen Volgend jaar zal voor het eerst ook de mogelijkheid bestaan subsidie te verlenen in de kosten van technisch leidinggevend kader. Hierbij wordt vooral gedacht aan het kader, dat leiding geeft aan jeugdgroepen van sportveren gingen. Op het terrein van de lichamelijke vorming en sport is een onderzoek in voorbereiding naar omvang, en achtergronden van de ongeorganiseer de en recreatieve sportbeoefening. Onder volksontwikkeling en recreatie krijgt vooral de permanente educatie grote aandacht Er is 500.000. uitgetrokken voor experimenten op dit terrein. Het openbare bibliotheekwerk vraagt in zijn aanvullenae functie voor het onderwijs om een wettelijke rege ling. aldus minister Klompé in de toelichting op haar begroting. Een voorontwerp van wet voor het ge- Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veringa van onderwijs en wetenschappen ver-) wacht in de eerste maanden van ko mend jaar een plan in hoofdlijnen te ontvangen over de vestiging van cle medische faculteit in Maastricht. Dit plan wordt opgesteld en uitge werkt. door de commissie voorberei ding medische faculteit te Maas tricht onder leiding van dr J. Tans. Het plan voor de medische faculteit zal tevens voorzien in een acade misch ziekenhuis Aan de landbouwhogeschool in Wa- genigen wordt met ingang van dit studiejaar de mogelijkheid geopend biologie te studeren. Een commissie van de rijksuniversiteit in Leiden be studeert de mogelijkheid om daar een subfaculteit voor tandheelkunde te Verwacht wordt dat dit cursusjaar A/TfTITT? (~\T* f T~) VOOl? de eerste paal wordt geslagen voor vJL/IjL' V L/v/l\ Subsidie muziekscholen (Van ohze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klom pé van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft de post voor kunsten, oudheidkun de en natuurbescherming op haar begroting voor komend jaar met ongeveer 22 miljoen gulden kuhnen verhogen. Ruim negen miljoen hiervan komt ten goede aan de kunsten, de rest aan beide andere zaken. De minister is van oordeel dat voor een heroriëntatie van het cultuurgebied een Inventarisa tie en analyse van wat in de wereld van kunst en kunste naars leeft, nodig is. Er is, zo deelt ze in de toelichting bij haar begroting mee, een begin gemaakt met het opstellen van een nota over het kunstbeleid. De minister hoopt op korte ter mijn te kunnen beginnen aan een overleg met de kunstenaars wereld over de vraagstukken, die hierbij aan de orde moeten komen. In de begroting voor komend jaar is een extra dotatie van 200-000.aan het fonds voor letteren opgenomen. Dit bedrag is bedoeld als een zekere ver goeding aan schrijvers in ver band met het uitlenen via de bi bliotheken. Voor de overige doeleinden is in dit begrotings artikel rekening gehouden met een verhoging van 213.000. TV?r verbetering aan de subsi- dieverhoudingen met de instel lingen voor muziekonderwijs ia in de begroting een extra be drag van 600.000,uigetrok- ken. Dit is bedoeld voor een rijkssubsidie aan de muziek scholen- Ook is rekening ge houden met het verbeteren van de salarissen van orkestmusi ci. Een bedrag van 450.000,— is gereserveerd om te kunnen beginnen met het nemen van een aandeel in de pensioenlas ten van orkestleden. Het bedrag voor de monumen- de nieuwbouw van het ziekenhuis van de universiteit van Amsterdam in de Bijlmer-meerpolder. Na ongeveer twee jaar zal deze nieuwbouw worden gevolgd door die van het academisch ziekenhuis van de rijksuniversiteit van Leiden, Weer twee jaar later volgt dan de nieuw bouw van het academisch ziekenhuis van de rijksuniversiteit in Utrecht. ANDERHALF MILJOEN MEER VOOR KNMI de rijksbegroting 1971 voor een be drag van 17,9 miljoen. Dit jaar 16,3 miljoen. Van de 17,9 miljoen gaat 12,9 miljoen op aan personeelskosten. De toelichting cp de begroting vermeldt geen bijzondere nieuwigheden. Alleen dat het personeelsbestand met 8 man mag worden uitgebreid en daarmee op 522 zal komen. Voorts dat volgend jaar het lichtschip Goeree zal wor den vervangen door een onbemand lichteiland waarop automatisch wer kende .netereologische (en oceano- grafische) bist rumen ten zullen wor. den geplaatst. VERWACHTING VOOR 1971 Hel prijspeil van de - particuliereccoGumplie stijql4,97o. Heerlen zal de primeur krijgen van een streekcentrum voor werkende j'ongeren. Minister Veringa laat in zijn nota weten dai het beleid ten aanzien van de werkende Jongeren in het af gelopen jaar intens: eve stud:e en voorbereiding heeft gevraagd. De no ta schetst eeD beleid dat uit drie delen bestaat: Het in versneld tempo verwe zenlijken van de mogelijkheden die :n de bestaande onderwijswetten lig gen besloten. Het toewerken naar een nieuw soort part-time onderwijs, dat de schoolcompenent van het toekomsti ge participatie-onderwijs za! worden en het voorbereiden van de maat schappij-component van dit onder wijs aoor het treffen van maatrege len in de arbeidssfeer. De verwezenlijking van het recht op onderwijs voor werkende jongeren moeten worden ingevoerd. Op het terrein van die wettelijke verplichtingen worden al twee maat regelen aangekondigd d e op 1 augus tus volgend jaar zullen ingaan: De leerplicht zal van acht tot negen jaar worden verlengd. In en kele gevallen kan dit negende jaar worden vervangen door een gedeel telijke leerplicht. De partiële onderwijsplicht van een dag per week gedurende een jaar voor wie nog geen 16 jaar is maar wel leerplicntvrij, zal worden ingevoerd. Nederland telt momenteel negen zelf standige streekscholen voor bereops- begeleidend onderwijs. Een verdere uitbreiding is mede afhankelijk van de bouwkundige voorzieningen die ge troffen moeten worden. In elk ge val staat het vast dat Heerlen de primeur zal krijgen van een eerste streekcentrum voor werkende jonge ren. Hierin zullen zijn samengebracht een school voor beroepsbegeleidend onderwijs, een mater amabilisschool en een levensschool. Een landelijke stuur- en uitvoeringsgroep zal der gelijke expenmenten begeleiden. Minister Veringa verwacht l>ovendien dat door verdere concentratie van cursussen aan lagere technische scho len en door het tot stand komen van meer streekscholen en streekcentra de opheffing van de avondscholen zich de komende jaren in een ver sneld tempo zal voortzetten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de komende tien jaar moet elk jaar ongeveer negen honderd man worden aangetrokken tie de sterkte van de gemeentepol erantvvoord peil te hoi den. In 1974 en in de jaren daarna worden namelijk veel pensioneringen verwacht. Dit betekent overigens dat vijftig procent meer adspiranten zul len moeten worden verworven dan in de afgelopen jaren. Op dit moment worden verschillen de plannen op het ministerie van bin nenlandse zaken uitgewerkt, zoals de verbetering van de wervingsorgani satie. Minister Beernink wil de aan stelling van vrouwelijke krachten bij de politie bevorderen, omdat zij in de praktijk goed blijken te voldoen. Met minister Polak heeft mr Beer nink besloten dat voortaan ook vrou wen kunnen warden toegelaten tot de opleiding aan de Nederlandse Politie Academie. Nog dit jaar zal waarschijnlijk een begin worden gemaakt met de nieuw- lon- (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Minister Nelis- sen van economische zaken acht een uitbouw van de mogelijkhe den aan consumentenzijde, om tot een goede vertegenwoordi ging te komen in het overleg met de overheid over consumen- bouw moet in 1972 zijn voltooid. .Het is wenselijk gebleken', aldus mi nister Beernink, .meer aandacht te besteden aan de taak van de ge meentepolitie op het stuk van orde maatregelen'. De bewindsman denkt erover om de opleiding van mobiele eenheden landelijk aan te pakken, .waarbij in het bijzonder rekening zal worden gehouden met de behoeften van deze tijd, die om een genuanceerd optreden vragen. Aan de pschologi- sche begpffHjgjafjgg dacht d (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na de vernieuwing van het pantserwapen met de Westduitse Leopard-tank, richt defensie zich nu intensief op de modernisering van de luchtafweer. Daarvoor zal in de jaren 1971- 1976 totaal 650 miljoen gulden worden uitgetrokken, waarvoor 100 stuks geschut met munitie en onderdelen kunnen worden ge kocht. De experimenten met luchtafweersystemen op een Leopard- onderstel (kanonnen met ingebouwde zoek- en volgradar) verlo pen zo goed, dat voorjaar 1971 een keus kan worden gedaan. Voor de eerste aanbetaling staat 10 miljoen op de begroting 1971, die in totael de 4 miljard overschrijdt. voor de groeiende macht ter zee van de Sowjet-Unie, waartegen de te ruggang in de marinesterkte van het westen gevaarlijk afsteekt. Mede onder invloed daarvan worden voorbereidingen getroffen voor het ontwerp van fregatten die tussen 1975 en 1980 onderzeebootjagers moeten vervangen. Wat betreft een tweede bevoorradingsschip, waarop lang is aangedrongen, is nu de knoop doorgehakt: in de begroting is de eerste termijn voor de bouw van een dergelijk schip opgenomen. Landmacht rapport over de mogelijkheden ver wacht, waarna een keus kan wor den gedaan. Wel staat vast dat er van 1972 tot 1976 belangrijke in vesteringen moeten worden gedaan in nieuwe geleidewapensystemen. In de legersterkte is een geleidelijke teruggang te zien: van 31.943 man in 1969 via dit jaar 31.413 man naar volgend jaar 30.761. Die daling komt geheel voor rekening van de land macht, waar de behoefte aah burger en militair personeel aanzienlijk kan worden teruggebracht. tenaangelegenheden bijzonder urgent. De groei van de consu mentenorganisaties kan volgens hem daarin niet voldoende voor zien. Het Consumentencontact orgaan zal dan ook een hogere subsidie krijgen, die kan dienen voor het aanstellen van een fl/lJLA nieuw staflid. Meet aandacht voor (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé van cultuur, recreatie en maatschap, pelijk werk hoopt binnenkort te kun nen starten met het uitwerken van een voorontwerp van wet op het maatschappelijk en cultureel welzijn. Zij acht voor een meer systematische ontplooiing van maatschappelijk en cultureel welzijn wettelijke regelin gen van groot belang. B:j het op stellen van het wetsontwerp zal re kening worden gehouden met dc ad viezen die het ministerie zullen be reiken naar aanleiding van het om advies rondgestuurde memorandum .voorbereiding wetgeving maatschap pelijk en cultureel welzijn'. Naast het vergelijkend warenonder zoek, dat volgens minister Nelissen zijn bestaansrecht al voldoende heeft bewezen, aoht de minister de infor matieve etikettering van betekenis. Hij acht het moment aangebroken om op dit terrein tot meer initiatie ven te komen en het bedrijfsleven ertoe te brengen de etiketten toe te passen. Er zal dan ook meer geld voor beschikbaar worden gesteld. Op grond van informaties die de mi- nister van de consumentenorganisa ties hoopt te verkrijgen hoopt minis ter Nelissen een beter inzicht te krij gen in de misstanden inzake mislei dende reclame. Op basis daarvan hoopt hij er tegen te kunnen gaan optreden. Komend jaar zal een wets ontwerp worden ingediend om agres sieve colportage aan banden te leg gen. Voor onderzoeken en activitei ten ten bate van de consument is 1,2 miljoen beschikbaar. Dat is een verhoging (met 20 procent. Werden in 1968 de defensie!asten voor 1971 nog op ruim 3.5 miljard begroot, de werkelijke uitgaven be dragen nu 4.000046.113 gulden. Deze verhoging, in weerwil van de reorga nisaties bij de luchtmacht, schrijft minister Den Toom toe aan de niet voorziene stijgingen van het kosten- cn prijspeil. Er is een situatie ont staan, waarin de krijgsmachtsonder delen urgente voorzieningen hebben moeten beperken of uitstellen om binnen dc. gestelde financiële gren zen te blijven, aldus minister Den Toom, die dit de grootste teleurstel ling noemt welke hij heeft moeten incasseren. Ook voor het overige overheersen grote resreves en teleurstellingen de ze begroting voor het komende jaar, zowel wat de nationale als Atlan tische defensie betreft. Den Toom betreurt met name dat de wil tot samenwerking binnen de NAVO te klein is gebleken, om nationale be langen en belemmeringen te over winnen. Ook moet hem van het hart dal ,de stemmen die zich tegen het door regering en parlement vastge stelde veiligheidsbeleid richten, zo- luid blijven klinken en een negate- ve invloed uitoefenen op het besef in de krijgsmacht dat deze een eer volle en onmisbare opdracht heeft'. Minister Den Toom blijft van me ning dat het gezamenlijke westelijke defensievermogen aan de politieke en strategische verwachtingen beant woordt: het uitblijven van conflicten dankzij een kracht. Voor zover besparingen mogelijk zijn bij defensie, zullen (lie vooral uit de reorganisatie moeten komen. Deze leidt on de andere tot biet on aanzienlijke besparingen aan func ties voor beroepspersoneeL Bij de herstructurering wordt ge adviseerd door een efficiency-bureau. De artillerie-inrichtingen Hem- brug, waarover dit bureau dezer da gen een negatief rapport heeft uit gebracht. staat met een geraamd verlies van 3.4 miljoen op de begro ting). Aangedrongen wordt op cm snel besluit over nieuwe oefenterrei nen, omdat nog steeds de ruimte voor de noodzakelijke oefeningen in groot verband ontbreekt. gewapende en wicht ir Marine Luchtmacht Over de vervanging op langere ter mijn van de Starfighter kan nog steeds geen besluit worden genomen. Ito het najaar wordt een definitief ■g 1900-1371), defensie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland gaat met Frankrijk en West-Duitsland samen werken voor de ontwikkeling van een luchtbus. die speciaal geschikt zou moeten zijn voor vluchten tussen de grote steden in Europa. Op de be groting voor volgend jaar is hiervoor een post opgenomen van 15,5 mil joen. De luchtbus (.airbus') is 'n gezamen lijk project van vliegtuigindustrieën m de drie landen en zal op korte af standen ongeveer 250 passagiers moe ten kunnen vervoeren. .Het moet van eminent belang wor. den geacht,' aldus minister Bakker, ,dat de Nederlandse vliegtuigindustrie (Fokker, red.), de aansluiting bij de Europese vliegtuigindustrie niet mist en deel heeft aan de stroom van .know how* die door dtt project tus- d* peztoen won* oftgèwöwid'. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Voor alle dienstplichtigen beneden de rang \an sergeant wordt dc diensttijd teruggebracht tot 16 maanden. Als eerste zal de lich- tïngsploeg januari 1971 hiervan profiteren. Deze verkorting is mogelijk door in de burger maatschappij opgedane kennis en ervaring in de militaire op leiding in te passen. Minister Den Toom gaat in zijn defensiebegroting uitvoerig in op een ander aspect van het personeelsbeleid in .zijn' leger: het streven naar vernieuwing, ïangeduid door termen als 1S- >eralisering. democratisering en klimaatsverbetering.' Naast vaardering voor de maatrege- en die op dit gebied z.jn geno. Tien. toont hij begrip voor de jezorgdheid dat ,van ouds be staande oo vattingen en ge dragsregels' kunnen worden aangepast. Hij concludeert ech- :er dat ook in de toekomst nog allerlei vernieuwingen nodig Éjn, zonder dat dé kwaliteit fan het leger daardoor in ge vaar komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 27