Bedrijven moeten komen tot grotere krachten-bundeling Ruim 75 miljoen voor sanering middenstand Opnieuw onderzoek naar perspectief voor de fruitteelt Meer geld voor de land bou w-sanering MINISTER IN BEGROTING ECONOMISCHE ZAKEN: Regeling aflossing kredieten WAT KAN MEN MET 32,7MILJARD DOEN...?? Meer geld voor structuurbeleid in de landbouw Goedkope stroom voor industrie BEGROTING VAN ROOLVINK HOGER .•L'.Tx? i VERDERE AFVLOEIING MANKRACHT Honderd miljoen voor regionale industrialisatie SOCIALE VERZEKERINGEN WORDEN BETER REGIONALE BRANDWEER MINISTER VERWACHT NOG VOOR NOVEMBER VISSERIJ-AKKOORD Een procent voor ontwikkelingshulp wordt een feit RENT-AMBT IN OOSTELIJK FLEVOLAND Regionalisatie kinderbescherming 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1970 j Het ligt :n neu voornemen m de loop van 1971 de mogelijkheid te ope nen om bij inverzekeringstelling van verdachten een raadsman toe te voe gen. (Van oiize parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Nelissen van economische zaken spreekt in zijn begroting voor volgend jaar over het grote belang, dat on dernemingen op de weg naar grotere samenwerking voortgaan met het bundelen van de financiële, de technische en de commer ciële krachten, dat zij de research-inspanning vergroten en dat zij tot de meest economische produktie-opzet komen. Hij meent dat dan in het vlak van de investeringen, maar ook in dat van manage ment en arbeidsbezetting veel doelmatiger kan worden geopereerd. Op de Ned. De weg Amsterdam-' Rome beleggen met biljetten vanfl. 25,=. De wereldbevolking f 1.10,= per man geven v/ege Overheid en bedrijfsleven moeten vol- gens minister Nelissen komen tot een verbetering van de structuur en bevordenng van de groei. Het zoe ken naar een optimaal sectorstruc- tuurbeledd is daarvan een onderdeel. Bedrijven moeten ook mee.- attent zijn op toepassing van investerin gen, die de arbeids- en kapitaalpro- auktiviteit sterk verhogen. In het kader van deze grotere sa menwerking wordt in de" begrotins van economische zaken ook aandacht besteed aan mogelijkheden van fusies en de daarmee samenhangende pro blemen. De minister zegt met grote belangstelling kennis te "hebben geno men van de werkzaamheden van de commissie voor fusie-aangelegenhe den van de Sociaal Economische Raad. Hij hecht grote betekenis aan het tijdig raadplegen van de bij een fusie betrokken werknemersorgani saties. De minister deelt mee aan de SER uitdrukkelijk te hebben verzocht het uitbrengen van adviezen over het tij dig een duidelijk inzicht krijgen door de overheid in fusieverschijnselen zo veel mogelflk te willen bespoe digen. Minder De uitgaven voor handel en nijver heid zijn in de begroting voor 1971 geraamd op 69S miljoen. Dat is zeven miljoen minder dan de aanvankelijke raming voor dit jaar. Voor de steun aan ontwik kelingsprojecten in het kader van de civiele research wordt 28 miljoen voorgesteld. De bouw van een telecommunicatie- grondstation en van de astronomi sche Nederlandse sateliet zal 14.7 miljoen vergen. Volgens de toelich ting op de begroting is het moge lijk voor het stimuleren van ontwik kelingsactiviteiten van de industrie op kernenergetisch gebied te vol staan met een bedrag van 27,3 mil joen tegenover 40 miljoen voor dit jaar. Een belangrijk deel va.n de voor de sector industrie aangevraagde ƒ250 min is bestemd voor 't regionale in- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de begroting van landbouw voor volgend jaar is meei geid uitgetrokken voor het land bouwonderwijs. liet Landbouwkundig onderzoek en de bedrijfsontwikke ling. De bedoeling hiervan is deze voor de landbouw belangrijke zaken verder te ontwikkelen ais instrumen ten van landbouwstructuurheleid. Voor het landbouwonderwijs staat voor volgend jaar op de begroting van minister Lirdmois een bedrag van 216 miljoen Dat is ƒ17,5 min meer dan vorig jaar. Voor het land bouwkundig onderzoek staat een be drag van 72.4 miljoen genoteerd, hetgeen ten opzichte van dit jaar een stijging van ruim ƒ6 miljoen be tekent. Voor de bedrijfsontwikke ling, de zogenaamde landbouwvoor lichting ls /oor 1971 een bedrag van 80 miljoen uitgetrokken. Dit bedrag, waarin niet zijn oegrepen de meerde re gelden voor het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw, ligt drie miljoen hoger dan voor 1970. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Nelissen hoopt op korte termijn een regeling te treffen met de elektriciteitsbedrij ven, waardoor het mogelijk wordt «Industriële giganten' van goedkope re elektriciteit te voorzien. Zodra het overleg met de elektriciteitsbe drijven tot een afgerond standpunt hebben geleid zal hij de tweede ka mer inlichten De minister noemt het noodzakelijk bijzondere aandacht te besteden aan de energie-intensieve bedrijven, waarvoor grote hoeveelheden elektri sche energie tegen lage prijs voor waarde zijn voor hun vestiging en uitbreiding. Hij noemt deze bedrij ven .van beiana voor de verbreding van onze industriële basis' en wijst op een scherpe buitenlandse concur rentie met oehulp van lage energie prijzen. Teneinde te voorkomen, dat Nederland n do desbetreffende in dustriële sectoren een te grote ach terstand zou oplopen, ls het wense lijk op dit terrein maatregelen te treffen', aldus minister Nelissen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De begroting van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid geeft voor de gehe le dienst over 1971 een totaal aan van bijna 2.5 miljard. Dat is een stijging van ongeveer 291 miljoen ten opzichte van de begroting van dit jaar. Deze stijging is volgens minister Rooi vink voor een belangrijk deel het gevolg van de tot 1 juli van dit jaar plaatsgehad hebbende loon- en salarismaatregelen. Daarmee was ongeveer 105 miljoen gulden ge moeid. Voorts vergt de sociale verzekering 54 miljoen meer. Dit is vooral het gevolg van hogere ramingen voor d« ziekenfondsverzekering voor bejaar den en de vrijwillige ziekenfonds verzekering benevens voor de kin derbijslagen ten behoeve van de kleine zelfstandigen. Voor de sector volksgezondheid kon een bedrag van ruim 20 miljoen meer worden uitgetrokken. Minister Roolvink noemt net verheugend dat hierdoor een verdere intensivering van de activiteiten op dit terrein mogelijk wordt Hij doelt hierbij vooral op het wetenschappelijk on derzoek, de efficiency-bevordering en het ontwikkelingswerk. dustrialisatiebeleid. De structurele in dus tri ei e ontwikkeling en derhalve de werkgelegenheid worden daarmee aanzienlijk verbeterd, alhoewijl vol gens de toelichting verschillen tus sen de verschillende regio's aan he' lioht treden. Industrie Bij het industriebeleid komt het ac cent in toenemende mate te liggen op duidelijk gerichte activteiten ter versterking van de industriële struc tuur. Omdat de doelstellingen ver dergaand dan voorheen gespecificeerd moeten worden, zal 't beleid ofwel op bepaalde aspecten van de industri ële ontwikkeling, ofwel op bepaalde sectoren, ofwel op bepaalde streken van het land gericht zijn. Een belangrijk facet van het indu striebeleid is de overheidssteun bij herstructurering. De verantwoorde lijkheid voor het wel en wee van het bedrijf berust volgens minister Nelissen bij de ondernemer. Diens verantwoordelijkheid verdwijnt niet. als het bedrijf tegenslag ontmoet. Het bedrijfsleven dient zelf de voor herstructurering noodzakelijke maat regel ente treffen. Als dat niet mo gelijk is, of het algemeen belang hulp vereist, kan op overheidssteun worden gerekend. Die steun zal dan uitdrukkelijk aan 'n aantal voorwaarden zijn gebon den. De steun zal namelijk slechts van tijdelijke aard zijn. Er moet op redelijke termijn herstel van rentabiliteit verwacht worden, terwijl de verlening van de steun afhankelijk zal zijr van het op stellen van een herstructurerings plan met een bijbehorend finan cieringsplan. Verdere cijfers Voor technologisch onderzoek en in dustriële ontwikkelingsprojecten is m de begroting voor volgend jaar ruim 130 miljoen uitgetrokken. Voor inf ra-structurele voorzieningen ten bate van de regionale industriële ont wikkeling ls 70 miljoen beschik baar, tegenover vorig jaar 75 mil joen. Van deze 70 miljoen heeft 68 miljoen betrekking op verplich tingen, die reeds eerder werden aan gegaan. Daarnaast wordt echter 88 miljoen aangekondigd voor nieu we ontwikkelingen, die ook na 1971 spelen. Voor uitkeringen uit hoofde van in- /an 10 >1 guldens A Toren fr 60 000 j; /-<- M •fr K j \V' Q-J. 3/ zoveel auto's laten rijden I van Km hoog 44 C steun aan de Nederlandse scheeps bouw staat 23 miljoen op de be groting, en voor steun aan de mijn industrie 116,5 miljoen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering verwacht dat de nieuwe be- bedrijfsbeëindigingsregeling midden- en kleinbedrijf een ef fectief middel zal zijn om te ko men tot de sociaal en econo misch noodzakelijke structuur verbetering in deze sector. Voor volgend jaar is voor deze hullp een bedrag van 75,6 miljoen uiige- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het landbouwbeleid voor de komende jaren zal hoofdzakelijk gericht zijn op een verdere afvloeiing van mankracht. Het aantal bedrijven zal moeten worden verminderd en de overblij vende eenheden zullen van groter omvang dienen te zijn. Voor het komende begrotingsjaar heeft minister Lardinois dan ook twintig miljoen gulden meer voor het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw beschikbaar kunnen stellen dan dit jaar het ge val was. Het bedrag zal stijgen van 57 naar 77 miljoen. trokken. De ontwikkeling In het mid den- en kleinbedrijf is volgens de toelichting bij de begroting van eco nomische zaken als gevolg van het achterblijven van de omzetgroei en de stijging der kosten onbevredigend. Ook het gevoerde prijsbeleid is erop van invloed geweest. Vooruitlopend op het rapport van de commössie-Van Soest over de vraag of werknemers en zelfstandi gen gelijkelijk worden getroffen door onze belading-heffing, heeft de re gering een wetsvoorstel ingediend om de financieringsmogelijkheden voor het midden- en kleinbedrijf te ver ruimen. Ook van belang voor deze bedrijfstak is de inmiddels aange kondigde nieuwe aftrekregeling voor de werkende gehuwde vrouw De regering is voorts van plan wet telijke maatregelen te treffen voor een algemene arbeidsongeschiktheids verzekering, die ook voor zelfstan digen zal gelden. Het onderwijs in deze sector zal wor den aangepast bij de nieuwe vesti- Dr UITGAVEN VAN HfT (WK BEORAGEN 3?? MIIJSJ» DIT IS32.7MILJARD GULDEN fimgswetgeving die momenteel bij et parlement m behandeling is. insti- Het aantal verkoopplaatsen vertoont ech ter nog steeds een dalende lijn. In de ambachtelijke sector is men er niet in geslaagd de groei voort te zetten. In de horecase ctor lijkt de da lende tendens zich te herstellen. Voor subsidies aan instituten in het midden- en kleinbedrijf ls 4,5 mil joen uitgetrokken tegenover vorig jaar 4 miljoen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Lardi nois van landbouw en visserij overweegt aan een onafhanke lijke instelling een opdracht te verstrekken voor een nieuw on derzoek naar de perspectieven van de Nederlandse fruitteelt. De moeilijke situatie van de fruitteelt vergt deze extra aan dacht. Als de prijsontwikkeling van fruit van de oogst van dit jaar opnieuw ongunstig is, dan zal de financieringsregeling voor de periode oogst 1970-oogst 1971 opnieuw worden toegepast. Er wordt naar wegen gezocht om de eerste aflossing van de kredieten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ten behoeve van het regionale industrialisatiebeleid is in de nieuwe begroting een bedrag van 100 miljoen ter oeschikking gesteld, waarvan 95 miljoen pas in de jaren na 1971 tot uitbetaling zal komen. Tengevolge van de in voorgaande ja ren in het kader van dc industrie- stimuleringsregeling aangegane ver plichtingen, is in 1971 circa 108 mil joen nodig, tegen 94 miljoen in 1970. Tengevolge van net regionale indu striebeleid is de structurele indus triële ontwikkeling en daarmee de werkgelegenheid Belangrijk verbe. terd. Wel treden er verschillen tussen de diverse regio's aan het licht. Zo lijkt m Zeeland, mede dankzij de recente beslissing tot vestiging van een olie raffinaderij, de drempel tot een au tonome industriële expansie duidelijk te zijn overschreden. Het komt de regering derhalve aanvaairbaar voor om over te gaan tot schorsing van de wei-Icing van de investeringspre mieregeling van de provincie Zeeland met ingang van l januari 1971. Daar tegenover is het tempo van de in dustriële ontwikkeling in Oost-Gro- ningen minder gunstig. Dit wordt nog geaccentueerd door een mm of meer sterke concentratie van zwak. ke bedrijfstakken. Een en ander is voor de regering aanleiding tot het voeren vain een beleid, dat enerzijds rekening houdt meit de verbetering die in het algemeen is bereikt en anderzijds met de nog voortbestaan- de regionale verschillen. De begroting van landbouw voor ko mend jaar is opnieuw sterk gericht op een versterking van de positie van de Nederlandse land- en tuinbouw en op een verbetering van de levensom standigheden van de agrarische be volking. De principiële beleidslijnen blijven dan ook gehandhaafd, zij het dat hier en daar enkele accentsver schuivingen zullen plaatsvinden. De draagkracht van het borgstel lingsfonds voor de landbouw is voor 1971 opnieuw versterkt. Dit Jaar met 20 miljoen. Dit houdt mede verband met de voor 1970-1971 in het uit zicht gestelde overbruggingsfinan- eiëringsregeling voor de fruitteelt, indien de prijsontwikkeling van het fruit opnieuw ongunstig mocht zijn. Structuurverbetering De prioriteit van de structuurverbe tering van het platteland wordt on verzwakt gehandhaafd. maaT de fi nanciële inzet wordt versterkt. Het betreft hier zaken als ruilverkave ling, cultuurtechnische werken, plat telandsvernieuwing en landschaps- en recreatiebelangen Dit jaar was voor ruilverkaveling een beding van ongeveer ƒ195 miljoen beschikbaar. De totale uitgaven voor de cultuur technische werken stijgen van ƒ314 miljoem tot 339 miljoen. De minister van landbouw verwacht een verbetering van de coördinatie en grotere effictëncy In het landbouw kundig onderzoek door de oprichting van de stichting landbouwkundig on derzoek. In dit overkoepelende or gaan zal geleidelijk het merendeel van de onderzoeksrichtingen worden opgenomen Voor het landbouw-researchappa- raat zal bovendien een belangrijke taak zijn weggelegd op het gebied van de mllieubeheerslng. BOJAAR RIJKSUITGAVEN 0 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de komende jaren mag worden verwacht dat de rege ring verdere stappen zal doen óm de sociale voorzieningen in ons land nog beter te doen zijn dan nu als regel het geval is. Minister Rool vink van sociale zaken is van plan in de toekomst de netto aow- en aww- uitkeringen geleidelijk op het niveau van het netto minimumloon te bren gen. De oplossing van de problemen omtrent een aanvullende pensioen verzekering voor alle werknemers zal ongetwijfeld een stuk dichterbij komen. Minister Roolvink schrijft dit in zijn toelichting bij de begroting voor vol gend jaar. De minister laat ook we ten het vertrouwen te hebben dat de komende jaren een volksverzeke ring tegen arbeidsongeschiktheid ver der haar beslag zal krijgen. Daar naast vindt hij dat binnenkort wij zigingen noodzakelijk zijn in de wet telijk geregelde ziektekostenverzeke ring. De bestaande verdeling van lasten met name voor degenen die vallen onder de bejaardenverzekering en de vrijwillige ziekenfondsverzekering noemt minister Roolvink onbevredi gend. De voorzieningen ingevolge de algemene wet bijzondere ziektekos ten dienen te worden uitgebouwd mei die van extra-murale zorg. De minister meent dat binnen en buiten het bedrijf voorzieningen wen selijk zijn. als in de toekomst meer dan tot nu toe gebruikelijk is de .'ouw met gezinsverantwoordelijk- ne.d bedrijfsarbeid. dus werk buiten haar woning, gaat verrichten. NOG GEEN EVENWICHT OP ZUIVELMARKT (Van onze parlementaire redactie) DEN* HAAG Alhoewel het alge mene beeld van de internationale zui- velmarkt enigszins gunstiger is ge worden, kan op langere termijn nog niet worden gesproken san een nor male door een redelijk evenwicht tussen vraag en aanbod gekenmerk te situatie op de zuivelmarkt. Op grond van de huidige verwachtingen mag echter worden gesteld, dat «lat er in het produktiejaar 1970-1971 geen hoeveelheden magere melkpoe der van betekenis zullen worden in geleverd en dat de voorraden inter- ventieboter aanzienlijk geringer zul len zijn dan tot nu toé. Deze gematigd optimistische ver wachting laat minister Lardinois van landbouw en visserij blijken in de toelichting op zijn begroting voor komend jaar. Hij laat bovendien we ten dat op de verstoring behalve de structurele factoren ook de toe vallige weersomstandigheden in 1969 en 1970 van grote invloed zijn ge weest. Met het oog op de ontwikkeling van de zuivelmarkt op langere termijn blijft volgens de bewindsman een herstel van het marktevenwicht en een heroriëntering van de produk- tie geboden. Een afremming van de groei van de melkproduktie in de landen van de Europese gemeen schap, alsmede verbruikbevorderen- de maatregelen zullen volgens de mi nister ook in de komende periode essentiële onderdelen moeten blijven van het zuivelbeleid. Br wordt van uitgegaan. dat uiterlijk 1 februari 1971 de bepa lingen inzake gemeentelijke en pro. vinciale belastingen in werking tre den; met ingang van het belasting jaar 1971-1972 vervallen dan de ge meentelijke en provinciale verorde ningen tot heffing van opcenten op de personele belasting. Garnalenvisserij De bijdragen voor verbetering van de structuur van de kust- en zee visserij zullen worden verhoogd van ƒ6,5 miljoen in 1970 tot ƒ8,5 mil joen volgend jaar. De minister wil de ■- moeilijkheden verkerende garna- 1 bied i- Hij ver- kiest deze boven bijdragen in de ex- door stimuleringsbijdragen. Hij i Ïloitatinsfeer. De overheidssteun e geslaagde experimentele visserij zal worden voortgezet. Voor de sanering en de vernieuwing van de Nederlandse vissersvloot zul ten ook volgend jaar weer geiden beschikbaar worden gesteld. Dit zal ook het geval zijn voor de techni sche outillage van de Nederlandse vissersvloot. Ook zal er opnieuw geld beschikbaar zijn voor de verbetering van dc zeewaardigheid van de sche pen. Sportvisserij (Van onze parlementaire redactie; OEN HAAG In ongeveer twintig gebieden van ons land zijn er be sprekingen aan de gang over de re gionalisatie van de brandweer. In een klein aantal gevallen is er reeds een ontwerp-regeling aan gedeputeer de staten voorgelegd. Voor de algemene hulpverlening in regionaal verband Is er volgens mi nister Beernink een groeiende be langstelling. Zowel de hulpverlenen de diensten afzonderlijk zoeken sa menwerking als de verschillende hulpverleningsdiensten m regionaal verband. Een stuurgroep die begin dit jaar werd geïnstalleerd om de problemen rond de organisatie van regionale hulpverleningscentra te be studeren, zal in oktober haar eerste rapport hierover uitbrengen. Zodra dit rapport binnen is, wil minister Beernink met kracht een andere organisaitie van het hulpver leningswezen ter hand nemen. die in 1969-1970 ztjn of zullen wor- len verstrekt, voor rekening van de overheid te doen komen. Het criteri um is dat voor 10 juni 1970 van de overbruggingsregeling gebruik moet zijn gemaakt. Tot half juni waren 603 aanvragen bij het borgstellingsfonds ingediend; 416 daarvan zijn toegewezen door het fonds. 369 door de gemeenten van de aanvragers. Voorts "zijn 109 aanvra gen afgewezen, 45 werden ingetrok ken of zijn vervallen: 80 aanvragen zijn nog in behandeling. De gemid delde borgstelling was 40.000. In totaal zal de overbruggingsfinancie- ringsregeling in 1970 lo tot 20 mil joen gulden gaan kosten. Als de regeling het komende jaar opnieuw moet worden toegepast zal de gemeenten worden verzocht voor kosten van levensonderhoud een uit kering fonds perdu te verstrek ken. Minister Lardinois houdt er aan vast dat de fruitproduktie nog ver der moet worden ingekrompen door middel van vermindering van het areaal. De produktie van peren :s van 1968-1969 tot 1969-1970 inder daad teruggelopen en wel van 126 tot 100 miljoen kilo. De appelproduk- tie nam daarentegen nog steeds to# en zal over 1969-1970 475 miljoen kilo bedragen tegen 414 miljoen ki lo het seizoen daarvoor. Het fruitteeltbcleul in de zes EEG- landen moet geheel gericht z(jn op een duidelijke inkrimping van de produktie door vermindering van het aantal boomgaarden. Alleen bij in grijpende maatregelen bij de pro duktie in alle betrokken landen, kan een gunstiger verhouding in vraag en aanbod worden verkregen. De hoogste prioriteit zal dan ook worden gegeven aan opheffing van de con currentievervalsende maatregelen die in enkele EEG-landen van kracht zijn. BIJDRAGEN VOOR GARNALENVISSERIJ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lardinois van landbouw en visserij heeft goede hoop dat voor 1 november van dit jaar een gemeenschappe lijk visserijbeleid voor de EEG-landen tot stand zal komen. Hij deelt dit mee in de begroting voor 1971 van zijn departement. De minister wijst er in zijn toelichting op dat de onderhandelingen bij zonder moeizaam zijn verlopen. Het nationale visserijl>eleid blijft afgestemd op de verbetering van de visserijstructuur en op de verster king van de positie van de Neder landse visserij binnen dp EEG. Het visserijbudget voor liet komende jaar bedraagt ƒ20 min tegenover ƒ17,1 miljoen voor 1970. Het structuurbe leid zal volgens de minister worden voortgezet om schaalvergroting en integratie te stimuleren. (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Nederland gaat het komende begrotingsjaar één proeent van het nationaal inkomen bestem- onrivikkelingssamenwer- 970 miljoen uitgetrokken. Dat is een stijging met 26 procent 203 miljoen) ten opzichte van 1970. Door deze verhoging kunnen bestaan de programma's aanzienlijk worden uitgebreid en nieuwe initiatieven worden genomen. De hulp aan Suriname en de Antil len zal met een bedrag van 35 mil joen stagen. Ook de Nederlands© ka pitaalstroom naar <ie andere landen, waarop minister Udink de hulpverle ning concentreert, wordt, dikker. Verder zal onder andere de bijdra ge aan het wereldvoedselprogramm» van de Verenigde Naties worden ver hoogd van 13 tot 17 miljoen gulden. Een nieuw initiatief van de Neder landse regering is hot: deelnemen hl het maatschappelijk kapitaal van de Wereldbank voor een bedrag van 13,8 miljoen. de beroepsvisserij. eriorltelten aan de sportvisserij ver men, waarbij echter uitdrukkelijk rekening zal worden gehouden met de belangen van de beroepsvissers. De vorming van federaties van ben gelsportverenigingen als overkoepe lende organisaties zal bij uitwer king van dc splitsing van het vis recht kunnen leiden tot een her structurering in het beheer van het Nederlandse viswater. De waterver vuiling blijft een voortdurende bron van zorg en aandacht voor de minis- nisch leidinggevend kader in de s tor lichamelijke vorming en sport. Het ligt m het voornemen om in het kader van het bejaardenbeleid ztekenverzorgsters in te schakelen hierdoor zal de subsidie ten behoeve van verenigingen voor gezondheids zorg stijgen met ruim f3 miljoen Tengevolge van de intensiever wordende internationale betrekkin. fen dient de bezetting van de Ne- erlandse diplomatieke posten in he'. buitenland in 1971 met circa 100 man te worden uitgebreid; de totale be zetting van die oosten over de gehe le wereld bedraagt dan rond 2250 man. i Van onze parlementaire redactie) DEN" HAAG Dt regering heeft besloten tot instelling van een rent ambt der domeinen voor het ooste lijk deel van de nieuwe polder Ooste lijk Flevoland, het gebied van de toe komstige gemeente Drontcn. De in stelling geschiedt per 1 juni 1971. In verband met de grote moeilijkhe den die thans worden ondervonden in de fruitteelt, zal in 1971 niet tot uitgifte van fruitieeltbedrijven wor den overgegaan, behoudens In bijzon dere gevallen, waarin de door uitgif te te dienen belangen van doorslag gevende aard zijn In overleg met de minister van landbouw en visserij zal worden nagegaan of zich zodanige ontwikkelingen nebben voltrokken, dat in een volgend jaar een verdere uitgifte van .'ruitteeltbedrijven ,n Oostelijk Flevoland gewenst is, zo blijkt uit de toelichting op de begro ting van het ministens van finan ciën. (Van onze parlementaire redactie) DEN* HAAG Minister Polak denkt «lat wellicht door regionalisatie ver beteringen in bet kindcrbcscher- mingswerk kan worden aangebracht. Een algehele striK-tuurverandering van de kinderbescherming ziet «le bewindsman niel op korte termijn tot stand komen omdat nog niet ie dereen hetzelfde denkt over de rich ting die moet worden ingeslagen. Regionalisatie Binnen afzienbare tijd moeten er verbeteringen -o' stand komen en wel door bole ra samenwerking tus sen plaajtseljke instanties en tussen interne en externe kinderbescherming. .Verbeteringen op deze punten kun nen mogelijk bereikt worden door regionalisatie (n de regio's zullen dan organen moeten komen die de nodige bevoegdheid hebben.' aldus het ministerie van ïustitie. In de begroting wordt ruimte ge. schapen om hei'aantal maatschappe lijke werkers bij de gezinsvoogdij verenigingen te verhogen, waardoor de werkbelasting met 30 tot 35 pet wordt verminderd Gedacht wordt om het «laarbij niet te laten, maar te streven naar een werkvermindering tot vijftig pet in 1972 Wetsontwerpen Bii rijke wetsontwerpen op stapel, wat door er nieuwe wettelijke regelingen komen over belediging, inclusief be lediging van «n bevriend staats hoofd. voor de gratieprocedure, her ziening van de regels bij terbeschik kingstelling, voorwaardelijke veroor deling. voorwaardelijke invrijheidstel ling en de rechtspositie van de ge vangenen. Verder komt er een wets ontwerp in net komende jaar gereed over onderhoudsvorderingen in het familierecht Op de rijksbegroting is rekening gehouden met een forse uitbreiding van de maatschappelijke bemoeiingen met het aantal >n ons land verblij vende buitenlandse gastarbeiders, AnbUlianeo en Surinamers; de uitga ven stijgen van bijna 5 miljoen in 1970 tot ruim 7 miljoen in 1971.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 14