Burgemeester floot schooljeugd water van nieuwe zwembad in Einde in zicht conflict rij-examens Sint Margriet toonde zich een grillige dame 4 Eerste overleg actie Schip ahoy' Vlissingen Circus Boltini vooral na de pauze op dreef HALF UUR ZEELAND OP RADIO: VERONTRUSTING, TOL, TONEEL Examens PALINGOPGRAVEN AFSCHEID MISSIONS TO SEAMEN VAN REV. W. POPHAM H0SF0RD PROVINCIAL! ZEEUWSE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBER 1970 IN OVERDEKT POELENDAELETE MIDDELBURG %gaBBa»lpilpg|gjj MIDDELBURG Burgemeester mnerde hij aan de voorgeschiedenis: in dertijd werd immers gesproken over één dra P. A. Wolters van Middelburg heeft maandagmorgen de eerste schoolklas, die een duik nam in het nieuwe overdekte zwembad .Poe- lendaele' het water ,ingefloten'. Het was een klas van de Jhr mr A. F. C. de CasembrootschooL die omstreeks kwart voor negen ns het fluitje van burgemeester Wol ters in het kader van het school, «wemmen de eerste duik in het hel dere water van het nieuwe bad nam. Het nieuwe bad zal over on geveer veertien dagen, vermoede lijk op 1 oktober a.s. voor het pu bliek worden opengesteld. Het ge bouw wordt thans afgewerkt. Burgemeester Wolters ging In zijn toe spraakje nader in op de .schok', die de pubL-.kaA.ie van de tarieven bij het pu bliek heeft teweeggebracht. Deze zijn voor losse baden voor volwassenen 1,40 per uur en voor kinderen tot 17 jaar De burgemeester rekende voor, dat men bij een jaarabonnement slechts dertig cent per dag per bad betaald, Het tarief voor kinderen Ugt dan voor het eerste kind uit een gezin op een kwartje, het vierde kind uit hetzelfde gezin komt zelfs maar op ©en dubbeltje. Ook meende drs Wolters, dat naast de öiana bestaande jaar- ©n halfjaarabon nementen gedacht moet worden aan de invoering van kwartaalabonnementen. Met deze informele ingebruikneming van het overdekte zwembad (1277 leerlin- Sen van het lager onderwijs en 150 van et voortgezet onderwijs nemen aan het schoolzwemmen deel) is een grote wens In vervulling gegaan, zo memoreerde de burgemeester. Hij zei te hopen dat niet alleen de jeugd, scholleren en militairen maar ook de oudere van het bad ge bruik zullen maken. Nadat hij er op had j het bovendien ter be samen. Drs Wolters noemde het gelukkig, dat toch voor twee baden gekozen, omdat dit de animo voor het zwemmen bevordert. In 1870 zo wist de burgemeesters de Binnenvaart kanaalzone liep terug In de maand augustus TERNEUZEN zijn in de Ze 6.878 binnenvaartschepen met een laad vermogen van 4.940.280 ton gelost geladen. Over dezelfde periode van 1 waren het 9.377 schepen met een laad vermogen van 5.731.988 ton. De verdeling van de schepen is als volgt: Ter-neuzen - wesbbuitenhavan - Dow Chemical 622 schepen 863.873 ton. Ka- naalhaveus Terneuzen 2.822 schepen, 1.870.731 ton. Sluiskil 2.019 schepen, 1.587.656 ton. Axelse Sassing 268 sche pen, 106.811 ton. Sas van Gent 1.102 schepen, 511.209 ton. Er werden in de maand augustus 1. zeeschepen met een laadvermogen van 2.534.798 ton gelost en geladen. In au gustus 1969 waren dat 1.039 schepen, met een laadvermogen van 2.135.217 ton. Kanaalhavens Terneuzen 654 schepen, 788.285 ton. Sluiskil 118 schepein 269.239 ton. Axelse Sassing 6 sohepen, 1 688 ton. Sas van Gent 88 schepen, 52.197 ton. In de Westsluis te Terneu zen zijn in augustus 332 binnenvaart schepen met een laadvermogen 107.648 ton op- en afgeschut. In waren dat van januari tot en met au gustus 2106 schepen met een laadvermo gen van 384.310 ton. De imtodensluis: ;4 sohepen, 23.039 ton. De eerste acht maanden van 1969 waren er 546 sche pen, 185.988 ton. De oostflluis: 5.716 schepen, 3-411.380 ton. De eerste acht maanden van 1969 waren er 47.388 sche pen, 26.398.865 ton. Voor de pen is de verdeling van op- en afge schutte schepen als volgt: westsluis: 709 schepen. 1.703 ton. Middensluia: 92 sche pen. 49.354 ton. zwemmeesters en de kinderen van de De Casembrootsehool te vertellen, werd in Amsterdam de eerste zwemclub op gericht, maar het zwemmen bleef daar na lange tijd een zaak van particulieren en het zou heel lang duren, voor d« overheid belangstelling toonde en pro jecten als zwembaden stimuleerde. Hij herinnerde er ook aan, dat de over heid en de bevolking samen de bouw van het nieuwe bad hebben mogelijk gemaakt. Tenslotte feliciteerde hij voor al de zwemmeesters met de nieuwe aan winst. Na het fluitsignaal van de bur gemeester ging de schooljeugd te water en werd er direct genoten van het fraaie nieuwe zwembad. Voor nieuwe Henry Dunant VLISSINGEN .Schip Ahoy', de lan. delijke actie voor een nieuw hospitaal- schip voor het Rode Kruis (kosten vijf miljoen), een nieuwe ,1. Henri Dunant' begint ook in Vlissingen op gang te 'Maandagavond kwamen enkele tiental len afgevaardigden uit de sport wereld van Vlissingen, Ritthem en Sou burg en van hat Rode Kruis in de Schei- destad. voor een eerste bespreking in de stadhuiskant.me bijeen. Wethouder Ch. J. G.lissen Verschage, voorzitter van de Stichting Sportbe- langen, welke stichtmg de actie in ge noemde drie kernen coördineert, legde in het kort het doel van de actie uit. een. Er moet vijf m.'joen bijeen worden gebracht tijdens dj op woensdag 14 oktober met steun van de NOS-tv te voeren landelijke actie Die dag zullen de sportverenigingen in ons land tussen zeven en acht uur 's avonds collecteren. De heer Gillissen-Verschage vroeg om tien a vijftien procent van het aantal leden der sportverenig.ngen ten behoeve ■an deze collecte rn Vlissingen. Ritthem >n Souburg. Sr wei-den al toezeggingen gedaan voor o'n 200 collectanten Er zullen tussen de 500 en 600 nodig zijn. Voor 25 sep tember moet hat rond zijn. Per vereniging, aldus dit collecteplan zal een stuk wijk worden bewerkt, één collectant 2al 25 adressen voor zijn rekening moeten nemen. Om tien voor half negen begint dan de tv mee doen aan de actie .Schip Ahoy'. Overigens kan men tijdens en na de collecte ook met zijD giften terecht in de bankgebouwen, die die avond speciaal open blijven. Het is voorts de bedoeling dat men via de tv op die Henry Dunant-avond de plaatselijke totalen doorgeeft Gister avond gaven de heren ir G. A. Kemper en J. G. Burlage, respectievelijk voor zitter en secreafcris van de afdeling Vlissingen van het Rode Kruis voorts informatie over de plannen van het Rode Kruis. Heymans-expositie trok reedis 1000 bezoekers MIDDELBURG De tentoonstelling van werken van de tachtigjarige Louis Heymans in de vleeshal van het stad huis heeft de eerste tien dagen reeds duizend belangstellenden getrokken. De expositie is nog te zien tot 28 septem ber. Vereniging Schoolmuseum' vergadert De jaarlijkse bijeenkomst van de ver eniging van .Schoolmuseum Middelburg' wordt op woensdag 30 september aan staande gehouden, in het Scheldekwar- ■tier te Vlissingen- Het bestuurslid J. van de Velde te Middelburg is aftre dend en herkiesbaar. Voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen ia een vacature ontstaan ln verband met het overlijden van de heer Ch. Bukkens te Sluis, ter wijl ook voor Oost-Zeeuwsch Vlaanderen een vacature in het bestuur is voor de heer J. Verwllghen uit Terneuzen. het huishoudelijk gedeelte wordt in de ochtenduren een bespreking gehouden over de stand van zaken bij het reken onderwijs. Een forum, waarin de beide Zeeuw se pedagogische academies en het ba sisonderwijs zijn vertegenwoordigd zal deze materie bespreken en eventuele vragen beantwoorden. In de middaguren spreekt dr J. M. Lodewijks u t Den Haag over het onderwerp: ,Als b oloog in Scandinavië'. Zijn lezing wordt met en film begeleid. Aan de verga dering is. zoals gewoonlijk, een uitge breide tentoonstelling van leermiddelen verbonden. Uit het jaarverslag 1969 blijkt dat het aantal leden terugliep van 370 tot 334. Hieronder zijn 56 kleu terleidsters. LISSINGEN. Na een tournee door JBeeuwsch-Vlaanderen stond het circus Toni Boltini maandag op het industrie terrein-Noord te Vlissingen. In een krap twee uur durende voorstelling traden er tientallen artiesten zowel mense lijke als dierlijke voor het .hoogge ëerd' pubUek, dat waarschijnlijk in ver band met de Willy Alberti-shoiv, die te zelfdertijd in het Scheldekwartier werd gegeven, niet voor een volle tent Iiad gezorgd. Ondanks de zwakke onderdelen, met name voor de pauze kon men de aan dacht van het publiek niet doorlopend gevangen houden, klaterde regelmatig net applaus door de licht lekkende tent. Uiteraard werden zowel in het program ma als door de spreekstalmeester weer eens de aandacht gevraagd voor do moeilijke omstandigheden waaronder Circus Boltini moet werken. De hoge belastingen en voor wat Vlissingen be treft het slechte terrein. De entree wast inderdaad drassig en vele bezoekers kwa men met bemodderde schoenen de tent binnen. De spreekstalmeester riep her publiek op een brief naar het gemeen tebestuur te zenden om te vragen onv een beter circusterrein. Hij vertelde er niet bij, dat de entree praktisch niet verlicht was en dat ook net gemeente bestuur van Vlissingen niet voor droog weer kan zorgen. Vooral na de pauze bracht Circus Bol tini een goed programma, waarin de Arcturus (trapeze», een groep sprin gende en dansende dwergpoedels, een Dmbodans (compleet met topless) en de spectaculair schommelende Reynaso Cardano opvielen. De clowns voor de pauze zorgden voor het zwakste pro gramma-onderdeel, dat bovendien bij zonder lang duurde. Vermeldenswaard uit het programma van voor de pauze zijn het optreden van William Vos met 6 leeuwen, de Frankello'% die voor de nodige lachsalvo's zorgden toen zij een aantal jeugdige Vlissingers lieten pro beren om staand op een paard een rondje te rijden en het hogeschoolrijden van Antoinette Boltini. Vandaag dinsdag staat circus Eol- «ni in Middelburg 'Hof van Tange), woensdag in Zierikzee (sportveld Zuid- boek) en vrijdag in Kapelle (Lange- gracht). WALCHEREN NIET MEER NAAR GOES MIDDELSLRG Het is mogeljjk dat er deze week nog een oplossing kan wor den gevonden voor het conflict tussen de Walcherse FNOP-rijschool houders en het Centraal bureau voor de afgift© van Rijvaardigheidsbewijzen ïn Den Haag. dat het oproepcentrum voor de rij-examens van Walcherse kandidaten van Vlis singen wil verplaatsen naar Goes. In een bespreking tussen een Walcherse dele gatie van rijschoolhouders en het CBR heeft de directie van dit bureau zich maandag bereid verklaard alsnog te zoeken naar een oproepplaats voor exa menkandidaten ,in Vlissingen of de naaste omgeving'. De voorzitter van de FNOP in Zeeland, de heer J. P. Jas perse heeft dit maan dagavond meegedeeld op een vergadring van de Walcherse rijschoolhouders in .De Eendracrt' te Middelburg. Men was daar bijeengekomen om de resultaten te iioren van tiet overleg, dat voorzitter Jasperse van de FNOP-afdeiing Zeeland en de heer Sandee uit Koudekerke als afgevaardigden van de Walcherse rijschool houders hadden gevoerd met de CBR-directie. De heer Jasperse liet weten, dat het CBR de Walcherse delegatie vrijdag zal meedelen hoever men gevorderd is met de pogingen een nieuwe oproepplaats voor de kandiaten te vinden. Zoals bekend heeft .Delta' in Vlissingen besloten af te zien van verdere samenwerking, omdat het CBR geen huur voor het gebruik van de examenzaal betaalt. De heer Jasperse bracht verslag uit van de besprekingen !n Den Haag en zei. dat men de CBR-directie er met name op heeft geattendeerd, dat het voor de Walcherse rijschoolhouders .bedrijfstechnisch en bedrijfseconomisch erg moeilijk' is naar Goes te gaan rijden. Voorts heeft men op de gevolgen van zo'n stap duurdere kosten voor de klanten gewezen. De heer Jasperse betoogde, dat de Walcherse delegatie voor dit standpunt veel begrip heeft gekregen bij het CBR en dat men heeft verzekerd ,op alle mogelijke manieren te zullen proberen de examens in Vlissingen of omgeving te handhaven/ De Walcherse rijschool houders willen nu afwachten wat het onderzoek van het CBR tot vrijdag heeft opgeleverd. Overpeinzingen van een polderbewoner Polderlandschap snel gewijzigd J^e tweede droogteperiode van dit jaar heeft een onge woon snel verloop van de graan oogst bevorderd en toch eigen lijk Sint-Margriet beschaamd gezet. Van de zes weken regen die haar spreuk voorspelde, zijn er maar tweealthans hier uitgekomen. In het noorden moet het overigens wat anders zijn. Een grillige dame. Het polderlandschap heeft zich nu even snel gewijzigd. De goudgele vel den zijn verdwenen en hebben plaats gemaakt voor stoffige stoppels. En ae groene aardappelvelden hebben ten dele al een roestige kleur aangeno- moen, slechts sommige door natuur, lijk afsterven, maar de meesten ten gevolge van doodspuiten. Ergens is zelfs al een soort vlammenwerper gesignaleerd. d:e het loof verbrandt. D.t principe kenden we al eerder, omdat een soortgelijk apparaat al enige jaren gebruikt wordt bij oogst van zilveruden, om het laf dode loof t« verschroeien en te pulveren. Bij de aardappelen gaat het echter om nog levend loof en is het dan ook een minder eenvoudige zaak van langere duur. Bij een gesprek onlangs met een toevallige 'jtHT bleek mij dat men buiten de landbouw niet weet wat kunstmatig vroeg doen afsterven van het loof be tekent. Misschien veronderstelt men zelfs dat het groene front er agres siedriften mee afreageert en er maar op los spuit zonder afweging van belangen. Het tegenwoordige doden van het loof met een .bijtend' mid del is gelukkig èèn van de onscul- digste zaken bij de spuittechniek. Het gebeurt om late gewassen voor de natte najaarstijd rooibaar te ma ken. Sterft het loof vooral na een zeer laat voorjaar ails '70 niet in de eerste helft van september vol doende af. dan laten de knollen in de grond ook niet van de onderaardse VLISSINGEN Als het half uur Zee land maandagmiddag tussen half vier en vier over Hilversum 2 (NOS) viel ln de, volgens een door de NOS zelf ge daan onderzoek, twee uur en drie kwar tier die de gemiddelde Nederlander be steedt aan radiolulsteren, dan is het niet helemaal verloren tijd geweest, onale i het i Ne derland' met een speciale spotlight op het Zeeuwse gebeuren. Het ging over verontrusting op Noord-Beveland (ge zien de ontvolking), over verontrusting op Tholen, vanwege de plannen voor Op de te Breda gehouden examens be haalde de volgende kandidaten het praktijkdiploma machineschnjven: uit Hansweert: de dames C. Bogaert, M. J. Hardloper-Taille. Y. v. d. Pol en J. Wartenberg. Mejuffrouw C. Joose Ka pel le-Bi ezel inge). De dames C. M Blok. M. K. Fraanje, D. C. Jansen, P. L. Kramer, M. C. Lako, G. T. v. d Lee J. Leendertse. J. C. Paauwe, C. Poley, J. D. v. d- Repe, E. B. Sinke, E. L. Sinke. J. E..Sinke, M .C. Sinke en M. L. G T. Waverijn (Kruinngen De heer J. Bauer (Krulningen). de heer M. J, Veerhoek (Srhore»; de dames F. A. M. Louwiesse, E. J. Vreeke en M. Westveer en de heer J. J- Dalebout (Waarde): de heer J. Butler (Yerseke); de heer A. H Vis (Oud-Vosscmeer) de heer W. Jansen (Poortvliet): me juffrouw A J .den Haan (St.-Anna- landi: de dames W. Heij. J. A. Kot, S. M. Leenhouts en O. D. Z. van Trigl en de heren R. Heij en J. C. v. d. Zan- de (Tholen), Al'.en werden opeeleid door de heer Koetsdijk, leraar machine- schrijven. 's-HEERENHOEK Ook met een graafmachine blijkt men zeer goed ter paUngvangm te kunnen gaan. Bij het schoonmaken van zijn waterput haalde de heer J. Hoendert uit, 's-Heerenhoek met een dergelijk apparaat rn ieder geval een paling van ruim één kilogram en acht ons naar boven. Het exemplaar was 103 centime ter lang. Organistenkringen maakten excursie Voor her. eerst hebben de beide orga- nis-.enkringen van de NOV en de GOV in Zeeland afgelopen zaterdag een daad werkelijke poging gedaan om te kom er tot een hechte samenwerking: een aan tal organisten die bij beide verenigin gen zijn aangesloten, maakten geza menlijk een orgelexcursie naar Belg.sch- viaanderen onder de leuze .Als broe ders samen op weg voor het ene doel.' Het gezelschap werd in de St-Martl- nuskerk in het plaatsje Sysele. gastvrij ontvangen. Er werd naar hartelust op het fraaie kerkorgel gespeeld. Vervol gens werden de orgels bezichtigd en be speeld in Vivencapelle (St-Kruis) en de kathedraal van Brugge. Twee aanrijdingen in Kapelle KAPELLE Op de 's-Gravenpolderss Oudedijk in Kapelle deed zich maan dagmorgen een aanrijding voor Iukm-j» twee personenauto's. Het ongeval ontstond doordat J. J. L uit Hoedekenskerke afremde. De be stuurder van een achteropkomende au to, J. B. M. uit 's-Gravenpolder, gleed bij het afremmen door. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Op de kruising Prins Mauritsstiaat Spaahngstraat, eveneens m Kapelle, ge- beurdem aandagmiddag een tweede aan rijding. De botsing "ontstond doordat G. J. v. O. uit Kapelle geen voorrang verleende aan de van rechts komende A. P. eveneens uit Kapelle. Ook h:er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor terwijl beide auto's zwaar "bescha digd werden. KVP-fractie betrekt inwoners bij raadsagenda De KVP-fraotieledcn van de Oostburgse gemeenteraad gaan dc inwoners van de nieuwe kern iJzendijke dinsdagavond inlichten over diverse punten die de ge meenteraad in de eerstkomende verga dering te behandelen krijgt. Zij doen dat tijdens een open bijeen komst in café .De Losanne'. waar de komende raadsagenda besproken wordt. De bijeenkomst begint om half acht. Been bevrijd «net breekijzer een tweede pationaie luchthaven Steenbergen, over cultuur in Goes, over betalen voor de Haringvlietbrug en daart, gen te doen en tot slot over de Leeuw, zijn Zeeuwse comedie en vestoaktheate-r in het Vliasumgse Bella- mypark. Piet Grootendorst liet burge meester P. J. Evers van Kortgeme ver klaren dat probleemgebied Noord-Beve- land alleen uit de zorgen kan komen als het als woongebied wordt bestem peld tegenover industrie in Sloe en Goes. Gemeenteraadslid Bert Broei cihuis van Tholen verklaarde dat men zich de gevolgen van een tweede lucht haven op buurland Brabant niet re aliseert: ,Wat betekent een luchtha ven voor welzijn, de zaak wordt nog al van de economische kant bena derd met bedrijfsleven steunen er andere fraa-.e leuzen, maar de ge luidshinder dan en andere factoren? reden waarom men zidh op Tholen s&men met West-Brabant wil bera den wat te doen. Dra J. Dijkgraaf, wethouder in Goes, vertelde dat zijn gemeente Goes een projectontwikkelingsmaatschappij op dracht heeft gegeven te bekijken wat er met het stuk Goes rond oude man- huispoort te doen valt. Statenlid C. F. v. d. Peijl gaf zijn me ning over een tolvrije Harlngvlietbrug, dus overname door het rijk, gewoon een ,must' nu alle toeletdende verbin dingen gereed zijn. .Rijkswaterstaat heeft er een voordeel van 25 miljoen mee. De bouiw kostte 45 miljoen, nu zou die brug zo'n zeventig miljoen kos ten', aldus de heer v. d. Peijl. Tijdens het laden van aardappelen kwam R. van G. uit Terhole met zijn voet tus sen de rollen van een transportband te recht en kwam bekneld te zitten. Met behulp van een breekijzer moest het been en de voet bevrijd worden. In het ziekenhuis te Hulst werden evenwel Igeen breuken geconstateerd maar wel [flinke kneu/..ngen zodat Van G. voorlo- Ipig enige rust zal moeten houden Wachtmeester vierde 25-jarig jubilum NIELWKRKERK In de raadzaal van het Duivclandse gemeentehuis te N'ieuwerkerk is dezer dagen het feit gevierd dat vvaehtmeester eerste klas, de heer J. C. Papevcld te Nieuvverkerk, vijfentwintig jaar geleden in politie dienst trad. De bijeenkomst werd bijge. woond door burgemeester en wethou ders, enkele hoofden van gemeentedien sten, oud-burgemeester A. A. van Eeten, collega's, genodigden en familieleden. Burgemeester J. D. de Kam sprak een welkomstwoord, en feliciteerde de fa milie en de Jubilaris .Het is zo.' aldus de burgemeester, .dat een politieman soepel als rubber moet zijn, standvas- waarnemend districtscommandant der rijkspolitie te Miödelharnis, majoor Bjorra. Oude herinneringen werden op gehaald door oud.burgémee8ter A. A van Eeten. die eerst als magistraat van de gemeente Nieuvverkerk en daarna van Dulveland. vele j'iren als hoofd van het plaatselijke polmeapparaat met de jubilaris neeft samengewerkt. Vervol gens spraken opD&rwachtmeester A. W. Bruggcmans waarnemend groepscom mandant van de groep Bruinisse) na mens de bond van Christelijke Politie ambtenaren wachtmeester D Coppool- e uit Bruinisse en de plaatselijke arts j. J. van der Zande. Verschillende sprekers noden de jubilerende wacht meester geschenken order couvert aan. Tevens werd de familie Papeveid in de bloemetjes gezet. Na een gezellig sa menzijn m net gemeentehuis werd het feest in huiselijke lering voortgezet. De heer Papeveid kwam op 10 septem- plaatst. In de dagen van 1953 heeft de heer Papeveid zich vooral verdienste lijk gemaakt met h»t identificeren van de slachtoffers. In 1955 kreeg de heer Papeveid een nieuwe collega, de heer M. van Schelven. Nog steeds denkt de heer Papeveid eender over dp N'ieuwer kerk ers: .Het is er prettig dienst doen de bevolking is aardig om mee om te gaan en we zijn volledig in de gemeenschap opgenomen. Dat we hier met als bui tenstaanders wonen, bewijzen de vele bloemen wel.._' stengels los en lopen met de loof. scheidmg in de machinale rooiers mee. Dit leidt dan tot grote knol- verliezen. Vroeger bij handrooien moesten deze knollen met de hand losgetrokken worden. Tot oktober en later wachten geeft onaanvaardbaar slecht-weer-risico's, terwijl boven dien de bieten staan te wachten. Er is geen beter moment om de polder te beleven dan 's zondagsmor gens vroeg op de fiets nu de vakan- tietijd om is. De 31e augustus om 8 uur ontmoette ik op mijn tocht 1 wandelaar en 1 bromfietser en zag aan de zeedijk één auto geparkeerd, waaruit zich één mens naar de kreu- kelberm begeven had. In de heilig heid op het water was in de verte één snelbootje vaag te zien; maar niet eens te horen. Er was geen briesje wind en zoelheid in het och. tendrónnetje. Zo mager als... Ik peinsde over de gedaantewisse ling van dit polderlandschap. Hoe er vroeger een tijd was geweest met een zomers schoven- en hokkenlandschap, dat volmaakt van deze aardbodem verdwenen scheen, om plaats te ma ken voor momentopnamen van grote groene gevaarten enkele uren op en korenveld; de maaidorsers die een rechthoekig patroon van vlakke stro richels achterlaten. Dat schoven- en hokken- of stuken en schelven- landschap. naar gelang van de streek, afgewisseld nog met vlasschelven, erwten- en hooiruiters, is verleden tijd. Slechts het ruiterlandschap is nog gebleven. Let wel driepootroi- ters met erwten, schokkers, wit- of luzernehooi en tegenwoordig ook boontjes erop. Niet. stedeling, die zich aan deze rubriek mocht wagen, een polderlandschap gestoffeerd met landelijke ruiters op vierbenige paar den, hoewel ge die verdwaald ook overal kunt tegenkomen. Vroeger maakte dat ruiterlandschap zo rond Zeeuwse metiers lange ronde dikke hout, waar rond de bruine bonen als zuilen te drogen werden gezet. Om te zorgen dat de onderste sta peling niet op de vochtige gTond zou rotten, werden een paar kleine schoof jes stro gebruikt of later toen die in gebruik waren gekomen twee omgekeerde pootgoedkistjes. bramenzoeken, maar \ooral ook an- wege het uurtje stoken op 't aard appelland. De eenvoudigste manier om liet dode loof op te ruimen was het aan bijeengeharkt hoopjes te ver branden, een prima karweitje voor de jeugd. Doch voornamer nog dan het .stoken', was het aardappels pie pen in de gloeiende as. Nooit heeft een petoate, een patat, zo lekker gesmaakt. Vele jaren later hebben we op vakantie op de Zwitserse alm, de bergwei, eens raclette geproefd en waarachtig bij die plakken ge smolten kaas kwam onze gepiepte aardapiiel ook uit het vuur. Doch het doodgespoten loof van tegenwoor dig wil eigenlijk niet eens branden, 't spuitmiddeis is blijkbaar teven» een soort blusmiddel. Zelfs de slootkanten, waar het dode afgemaaide gras op dezelfde manier aan zijn eind gebracht pleegt te wor den, .stoken met zo goed meer als vroeger. Het waterschap spuit ook al met zo'n soort blusmiddel. Ik las dat collega De Visser ontsteld was over wat er zodoende aan flora alle maal uit liet gezichtsveld verdwijnt. Men zou de w atereehapsmensen moe ten voorlichten over de belangrijkste planten die gespaard zouden moeten blijven. Hier is het gelukt om de heemst (althéa) althans buiten schot te laten blijven. Met maaien bereikt men bij sommige soorten soms een omgekeerd effect. Nooit bloeit de vlasleeuwenbek zo uitbudignu nog als waar hij vroeg, in Juni, weg. gemaaid is tegelijk met de distels in de berm. En nergens komen som mige andere planten zo goed vol gend jaar terug, als waar de sloot kanten zwartgeblakerd afgebrand de herfst ingaan. De mens heeft in dit zelfgewonnen polderland de na tuur nooit aam zichzelf overgelaten of rust gegund. Te vuur en te zwaard, dat wil zeggen met stoken en maaien heeft hij "vroeger ingegegrepen, nu is de spuitboom daarbij gekomen. Het is geen escalatie ten goede, doch laten we zien ook deze uiting van technocratie, zoal6 met zoveel ande re nodig is. al discuss.ërende, over leggende, maatregelende en ingrij pende. onder de knie te krijgen. Eer het zover is zijn wij er al lang met meer, maar mits de ruimtelijke or dening aan zijn naam tevens beant. woordt, zal er altijd nog wel een stuk polder m 't Zeeuwse gewest onver woestbaar blijven. Polderman. zeker de helft heeft plaats moe ten maken voor ruiters, die dan kleiner em steiler uitvallen dan de gewone erwtenruiter. Wanneer de tollen van 't land waren verdwenen met een kar opgehaald meestal was het ook diepe herfst en stond er weinig anders meer in de polder dam de suikerbieten te velde, waar in men dan ook druk aan 't rooien (botten) was gegaan. De lengte van het tolhout heeft overigens aanlei ding gegeven tot het gzegde: ,Zo mager als een tolhout.' Dat geldt dan voor iemand die door 't lampe glas kan, als -j ik bedoel. Ia er veel verdwenen en veran derd, er is ook veel voor in de plaats gekomen, 't Kleurrijkst zijn ongetwijfeld de bloemenzaad- veldjes, die hier en daar de polders versieren, en die van de dijken af gezien rood en blauw schitteren als Dij een glas in lood kerkvenster waai de zon doorvalt. Doch daarnaast be ginnen nu ook de tot nog toe saaie fladiol en velden hun rol te spelen. De oeders van deze velden kunnen het verwijderen van de bloemstengel: niet meer bijhouden en overal breekt de kleurenweelde nu uit zijn boeien en steekt in stroken van diep pi tot bleek violet, van bloedrood zacht rose en van donkeroranje tot zwak geel de kop op. Het levert ge woon van dag tot dag nieuwe ver rassingen. Dan begint ook de maïs na velé jaren weer zijn rol te spelen. Dat wil zeggen, wat snjjmaïs viel nog altijd wél te melden, maar er zijn nu enkele grote percelen kor- relmaïs bijgekomen, die met hun meer dan manshoge planten gepluimd en gekolfd statig als ridders in slag orde overeind staan. De eerste ver kleuring van donkergroen tot geel bruine vliezigheid begint zich reeds af te tekenen. De maand september had vroeger voor ons als polderkinderen een apar te bekoring, niet alleen vanwege liet Auto tegen boom 2 gewonden SAS VAN GENT De Terneuzenaar R. van B. en H. S. uiit Santpoort zijn maandagmorgen met onder meer een zware hersenscnudding in het Sluis kilst» Strvt-Eliaabethziokenhius opgeno men nadat ze op de Sasdljk tussen Axel en Wcstdorpe met hun wagen van de weg af raakten, nog begrijpt wat De auto, die ward bestuurd door Van B., reed tegen een boom en kantelde. Heit voertuig werd totaal vernield. Afdeling Verbond voor Veilig Verkeer in Schoondijke opgericht een in /.aal Wijfels gehouden bijeenkomst werd de heer J. Fremouw tot voorzitter benoemd, terwijl de heer W. Gijzeis de functie van secretaris-penningmeester zal vervullen. Men hoopt binnenkort een definitief bestuur te kunnen vormen. Voor de pauze werd een drietal films vertoond. Na het kopje koffie werd een dia-quiz gehouden. Onder de aanwezigen bevond zich de heer Pfan, districtscom missaris van het Verbond voor Veilig Verkeer ln Middelburg. Aanrijding AXEL In de kerkdreef te Axel kwa men zaterdagmiddag omstreelcs drie uur twee Belgische personenauto's met elkaar ln botsing. De botsing ontstond toen G. de G. uit Hemiksen stopte en A. G. uit Wezembuk op hem inreed- Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Beide auto's werden beschadigd. Met drukke receptie en cadeaus Padre' vertrekt naar Engeland idendo predkant .Kenterend Getij' over handigde. Nadat zich uit de verzamelde zeelieden in de club z:ch een Deens zee man had lo-ssemaakt om de .padre' te verklaren dat ook hij genoot .n de club van de Missions In Seamen op de °S'?, Veel belangstelling voor wandeltocht De door de WSV .Clinge' te Clingc ge houden wandeltocht is n succes gewor den. Er waren 182 deelnemers en deelneem- stere. Wethouder J. Blonunaert en de raadsleden B. de Keyzer en J. van Duy- se namen het defile af. Van de deelne mers die door dc kom van de gemeente Clinge trokken, voorafgegaan door de - ldoen do Seheldepoortvverf in Vlissingen-Oost werd maandagavond afscheid genomen van reverend W. Popham Hosford uit Rot terdam. door wiens activiteiten de Mis sions to Seamen ook ln Vlissingen kwa men. Na een communiedienst waarin reve rend Popham Hosford onder andere werd geassisteerd door de heer An thony Driver, leider van de Missions to i Seamen m Zeeland, vond een drukbe zochte receptie plaats. De heer G. v. d. Graaf, .ohairman' van de Miss.ons to Seamen ;n Vliss.ngen, bracht .padre' Hosford en zijn echegenote dank voor alles wat zij hadden gedaan. Reverend Popham Hosford was 25 jaar voor de Missions tot Seamen m Rotterdam en de Anglikaanse kerk in ons land werk- zaani. Hij vertrekt thans naar Brighton. In 1961 verzorgde hij de eerste com muniedienst m Vhssingen en voor een klein aantal Engelsen, m 1966 verrees'- mede dankzij de Koninklijke Maat- WSV Jiomtenisse'. 3 WSV .Jeugdbelang'. schappij De Schelde, de Flying Angel 1 en 5 WSV ,Dc Jonge Zwervers' I en club met kapel van de Missions to Sea- H, 6 WSV .Cling men. De bemanning van een Chinees10 km wedstr.jd: 1 WSV .Beatrix'. Cl mg: fanfare .Weid Dc wedstrijden liepen ove: 15 km. De uitslag luidde: edstrijd 1 WSV door Var- 10 en schip was in feite de eerste die hardop informeerde waarom er geen Missions to Seamen ln Vlissingen was. Namens de Missions Vlissingen kreeg reverend Popham Hosford een horloge en zijn eontgenote een fraaie broche. Mr J. Quast. sprekend namens de Schelde, verklaarde dat als zaken lieden met leta nieuws beginnen in het begin hun vertrouwen met zo groot is. maar zo gauw als reverend Popham Hosford zichzelf en zijn werk had geïntroduceerd, was er aan de kant van de Schelde geen aarzeling meer. .WIJ zijn u lieel erg dankbaar dat u hier begon, u hebt hier heel goed werk ge daan' aldus de heer Quast die de schei- WSV .Blezelingc'. 3 WSV ,Dc Jonge Zwervers I', 1 WSV .Oranje Nassau', 5 WSV .De Jonge Zwervers 11', 6 WSV .Clinge'. 15 km wedstrijd: 1 WSV .Biezelinge', 2 WSV .De Jonge Zwervers', 3 WSV .Clinge'. De wisselbeker blijft ln het bezit van de WSV .Biezelinge Biljarten Aan de biljartwedstrijd bij F. Buijs te Clinge namen 37 liefhebbers deel. De uitslag was: 1 L. van Raemdondc. 2 A. de Block. 3 W v d Kelen. 4 C. v Guyze, 5 P. de Cok, 6 A. v. Overmeira, 7 A_ Bogaert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4