IN ,DE BUSSEL' GAAT HET GOED ZAKEN-EXPO VAN MIDDENSTANDSVROUWEN nirEf DE TAPTOE ftwdiivj IS HET EINDE... FRUITC0RS0: NA KORTE ZIEKTE NU DEFINITIEF DOOD HISTORISCH OF NIET... DINSDAG 15 SEPTEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 De winkeliers in het winkelcentrum ,De Bussel' in Goes-Zuid ma ken het goed. De prognoses, die werden gemaakt door het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf worden dicht benaderd. Zo i3 volgens mededelingen van de heer J. Luteyn, voorzitter van de winkeliersvereniging Goes-Zuid de situatie twee maanden nadat ,De Bussel zorgelijk de deuren opende voor het publiek. ,Geen ondernemer heeft klachten', zegt de heer Luteyn, ,al zijn we na tuurlijk nog niet tevreden'. Het moet beter worden, maar voor dit moment zijn we tevreden. We hebben een beroerde tijd achter de rug. De vakantie betekent in Goes Zuid, dat veel mensen weg zijn en er komt niemand voor in de plaats. Pas in de afgelopen maand zijn we op •en normaal bestedingspatroon geko men en je kunt nu zeggen, dat er geen klachten zijn.' Dat betekent niet, dat er voor het nieuwe winkelcentrum, opgezet door de projectontwikkelingsmaatschappij NV Havenzathe, geen problemen zijn. Men zit nog met dezelfde moeilijk heid als waarmee men begon: op dit moment hebben drie winkeleenheden hun definitieve bestemming nog niet gekregen. In één daarvan komt een bank. Voor de andere twee zijn er nog geen gegadigden. Om toch geer. kale plekken In het centrum te heb ben zit in één van de winkels een pottenbakker en kunstschilder en de andere wordt gebruikt voor tentoon stellingen door een rijwiel, en brom fietszaak. Inmiddels is er een cafe taria-exploitant gevonden, die zioh in het winkelcentrum will vestigen. ,Er wordt langs alle kanten hard aan gewerkt om het vol te krijgen', verzekert de heer Luteyn. Hij is van mening, dat er mogelijk enige huiver bestaat om rich in het cen trum te vestigen terwijl een paar honderd meter verderop wordt ge bouwd aan een agrimarkt van de Co- operatieve Zeeuwse Aan. en Ver koopvereniging (OZAV). NOG NIET ZEKER Hoe het assortiment erin die agri markt gaat uitzien, daarover hebben de winkeliers in /De Bussel* nog geen zekerheid. Burgemeester mr P. G. A. Ruber van Goes mankte bij de ope ning van het winkelcentrum op 23 juni duidelijk, dat van de 1350 vloer oppervlakte. waarover de agrimarkt gaan beschikken, een derde gedeelte zal worden benut als supermarkt. De heer Luteyn: /Wethouder Linden- bere-h heeft ons gezegd, dat men zich verder vooral zal richten op verkoop aan leden van de QZAV. Er worden volgens de wethouder met name tuin- bouiwartikelen aangeboden. Maar ik heb toch het idee, dat eventuele ge gadigden eerst eens willen zien, wat er uiteindelijk komt.' De voonzitter van de winkeliersvereniging wijst er op, dat de mogelijkheid altijd bestaat, dat in de agrimarkt bijvoorbeeld elektrische apparaten en huishoud, apparatuur verkocht kan worden. Hij verwacht, dat als de agrimarkt er eenmaal is en men weet waar men aan toe is, snel huiurders ge vonden zullen worden voor de nu nog lege winkels. En mocht dat niet luk ken, dan zal er naar de mening van de heer Luteyn gezocht moeten wor den naar mogelijkheden om gezamen lijk ais winkeliers de overgebleven verkoopruimten te gaan benutten. ,We zouden zélf de units vol kunnen maken met artikelen, die in het win kelcentrum nog niet verkrijgbaar zijn. Dat zou betekenen, dat je de zaak gezamenlijk zou moeten exploi teren en dat is natuurlijk niet een voudig. Het winkeloentrum is volgens de voorzitter van de winkeliersvereni ging een stuk van de wijk geworden Om contact met de bevolking de klanten dus te leggen heeft men inmiddels een rebuswedstrijd achter de rug, die niet alleen 1.500,. op leverde voor de wijkvereniging Goes- Zuid, maar ook indicaties over waar de klanten van het winkelcentrum vandaan komen. Er zijn voor de wed strijd circa 50.000 kaarten van klan ten binnengekomen en hoewel men nog 'niet alles geschift heeft is wel al duidelijk geworden, dat vrij veel mensen uit de" Zak van Zuid.Beveland .De Bussel' weten te vinden. Dat wordt ze gemakkelijker gemaakt sinds de AMZ een lijndienst onder- houd, de door Zuid gaat en die langs het centrum leidt. Volgens de heer Luteyn is het con- tact met de bevolking in de wijk ,vr:j innig". .De men-er zijn blij, dat ze dicht bij huis kunnen winkelen. Je hoort dat steeds', verzekert hij. De heer Luteyn meent, dat men voor de dagelijkse behoeften niet meer e== naar de binnenstad trekt, maar dat koopt men in ,De Bussel'. Voor arti- kelen als kleding en schoeisel moet men nog wel naar d_ stad, omdat het winkelcentrum daar geen winkels voor heef t. De braderie zal gedurende drie da. li§ gen wel wat mensen wegtrekken uit Goes-Zuid, veronderstelt de heer Lu- teyn. .Maar je kunt niet ook hier een braderie organiseren. Misschien, dat we in de toekomst in Zuid wel gaan meedoen aam acties, die in de hele stad worden gehouden. De ca- rillonactie, die geweest is, zoiets zou. den wij ook wel kunnen doen. De contaoten met de GMC zijn goed. Er is n-.et zoveel sprake van concurren- tle.' Ü1 NOG ZORGEN Het moge goed gaan in .De Bussel', de zorg om de komst van de agri markt is er nog steeds onder de win keliers. ,We hebben geen zekerheid, maar we rekenen op omzetafvloeidng daar naartoe', zegt de heer Luteyn. ,Er is een advies van het Centraal Instituut voor het Midden, en Klein bedrijf en dat instituut zegt, dat met afvloeiing op bepaalde punten wel rekening gen oud on moet wor den.' Maar de emoties, die er waren, toen het winkelcentrum werd geopend, zijn wat weggeëbd. Er ls kort gele den een br.ef naar de staatssecre taris van economische zaken gegaan, waarin de Goese winkeliers hebben gevraagd of een situatie, zoals in Goes_Zuid is ontstaan, kan worden voorkomen elders in den lande. Er is ook contact gezocht met verschillen de' gemeenten, waar zioh dezelfde ont wikkelingen hebben voorgedaan, als in Zuid is gebeurd. .De meningen lo- Een enorm uiteen. Men heeft er baat ij of het schaadt vreselijk', zegt de heer Luteyn. Over het totaal gezien is men in ,De Bussel' wel tevreden, maar de onze. kerheid is nog met weggenomen. le braderledagen in Goes, zal de Goese Middenstands Vrouwen Organisaties (GMVO) weer een zaken-expo or- pmlseren. Het is voor de derde achtereenvolgende maal dat de enige middenstandsvereniging In Nederland een extra attractief tintje aan de braderie van de Goese Mldden- standscentrale zal geven. De organisatie van de show dag ls helemaal in handen van de middenstandsdames zelf. Natuurlijk zullen de mode en de laatste ontwikke lingen op huishoudelijk gebied daarom ruime aandacht krjjgen. De zakenbeurs wordt gehoden in de .Prins van Oranje en begint 's middags om twee uur. Het middagprogram ma wordt om half zes afgesloten, 's Avonds duurt de expo van 7 uur tot half elf. De GMVO heeft de tentoon stelling zo aantrekkelijk mogelijk proberen te maken. Er eijn vijfentwintig verschillende stands, waarin zoveel mogelijk facetten van de middenstand In de Ganzestad naar voren worden gebracht. Ook zullen er diverse de monstraties worden gegeven: een bakker zal laten zien hoe zijn brood en banket precies gebakken worden, er wordt vertoond hoe de huisvrouw de lekkerste kaasfondue MODESHOWS De laatste nieuwtjes op het gebied van de mode worden ln aparte shows getoond. Natuurlijk ontbreken daarbij de modetips voor het najaar van 1970 niet. De oud-Goe- senaar Jan van Stee zal de presentatie van één en ander verzorgen, terwijl de hammondorganist Cees Hoogeste- ger voor de achtergrondmuziek tekent. Behalve de dames-confectle, hoeden en tassen zal er naar alle waarschijnlijkheid ook kinderkleding te zien zijn. Voor de liefhebbers is er een .rad van avontuur', waar uiteraard mooie prijzen weg te halen zijn. De presidente van de Middenstands Vrouwen Organisatie, mevrouw J. Berks, vertelt ietwat trots dat de 16-jarige GMVO erin is geslaagd om in de loop der jaren steeds meer standshouders aan te trekken. Drie jaar geleden waren er 18, het tweede jaar 21 en nu al 25 verschillende stands. Mevrouw Berks: Er komt heel wat voor kijken, om alles in orde to krygen, maar de echtgenotes van de Goese winkeliers doen ln leder geval actief mee aan de wlnkeldagen.' WSf t Vierhonderd jaar geleden zongen Goese koorknapen in de straten van de Ganzestad op Sint-Nicolaasdag. Ze deden dat, omdat het Sint-Nicolaasgilde, het gilde der kramers ofwel de middenstan ders, hen daarvoor trakteerde. Terwijl de knapen vrolijk zongen, twinkelden de klokjes van de beiaard van Sinte Magdalena. De moderne navolgers van het Sint- Nicolaasgilde, de Goese Middenstands centrale heeft dit met haar laat- van de Goese braderie muzikaal wel laten op luisteren. Men zocht het niet in de sferen van koorzang, maar van meer aan de buitenlucht aangepas te klanken: het geluid van tamboers- en trompetterkorpsen en van fanfa reorkesten. De Goese braderie wordt namelijk zaterdag 19 september afgesloten met een showtaptoe, waaraan naast en kele Zeeuwse formaties ook show combinaties van buiten de provin cie meedoen. Iedere avond van de braden eweek, althans van maandagavond tot en met vrijdagavond zal er een blaas orkest afkomstig uit de nieuwe ge meente Goes een openluühtconcert ge ven in een historische, intieme om geving: de tuin van het Manhuis. Eerlijk gezegd vindt de taptoe ia de stad Goes weinig historische grond. Twee eeuwen geleden, wellicht ook eerder, ontstond de gewoonte om de soldaten van het garnizoen lof van de bezettingsmacht's avonds door middel van een hoornsignaal er op attent te maiken dat het tijd werd de herberg te verlaten en kampement of kazerne op te zoeken. Dit signaal, dat dus beduidde, dat er mets meer getapt mocht worden, dat ,de tap toe' moest kreeg de populaire bena"- mimg van taptoe'. Het was in som mige legers de gewoonte om in de tijd die verstreek tussen het eerste signaal (First post) en het laatste (Last post) een groen militaire mu zikanten door de straten te laten marcheren, waarbij de /huiswaarts" kerende militairen zich konden aan sluiten. Uit dit gébruik zijn later in de garnizoenssteden de muzikale riten gegroeid, die wjj kennen als taptoe. Ook dit begrip is in onze tijd weer van betekenis veranderd: taptoes wor den ook uitgevoerd door burgerkorp sen. Het zijn muzikale schouwspelen, meestal opgevoerd in de avond, en dat is eigenlijk het enige wait zij nog met de oorspronkelijke taptoe gemeen hebben, want niemand denkt bij zo'n showtaptoe nog aan enige militair gebeuren. Goes zo verna men wij van de Goese gemeente archivaris, de heer L. J. Abelmann heeft nooit een ,eöht', vast gar nizoen gehad, in tegenstelling tot bij voorbeeld Middelburg. In de tijd van de tachtigjarige oor log en in de Napoleontische tijd heeft de Ganzestad wel zijn groe pen en groepjes bezettingssoldaten van de strijdende partijen gekend. Er zal dus wel eens een trompetsignaal door de Goese straten hebben ge klonken en er zal wel eens een ven del soldeniers, voorafgegaan door een tamboer door de stede hebben ge marcheerd. Maar het is de vraag of Goes ooit m het verre verleden gTo- de taptoes in de historische zin van het woord heeft meegemaakt. Als we de taptoe van zaterdag in het verband van de braderiebezien, dan blijven de koorknaapjes die voor het Sint-Nicolaasgilde zongen de voor gangers van de Iuidspelende trom petterkorpsen en marspasjes maiken- de majorettes. Stedelijke blaasorkesten vinden hun .voorgangers" onder meer bij de stadspijpers. De stadspijpers waren van overheidswege aangestelde mu zikanten, die sinds de 15e eeuw bij officiële gelegenheden musiceerden. Zij waren vaak in een g.ide ver enigd en stonden in veel hoger aan zien, dan de rondtrekkende speel lieden. Aan het feit dat de stads pijpers hun muziek vaak van kerk torens deden klinken, danken we nu nog prachtige sonates. Gemeente-archivaris Abelmann moest ons teleurstellen. .Goes heeft geen stadspijpers gehad', vertelde hij des gevraagd. Wel kon hij ons aan speel lieden helpen. De Goese gilde huur den voor hun grote .Ommeganck' op de naamdag van ante Magdalena. de schutspatrones der stad, deze rondtrekkende muzikanten. Het spijt ons oprecht voor de Goese muziek korpsen dat wjj hen geen .illustere voorvaderen' zoals stadspijpers kon den bezorgen, en dat rij het maar met de .speellieden' moeten doen. Hun spel zal er beslist niet minder om rijn de komende dagen. DE TUINCONCERTEN Vijf blaasorkesten uit Groot-Goes zul len ieder op zijn beurt en .zijne wijze' een tuinconcert geven :n de rustige, uniek gelegen sfeervolle .groenehof* van het Goese Manhuis. Wat kopermuziek betreft heeft Goes tegenwoordig een gevarieerd menu. Men kan er de .Hollandse fanfare' beluisteren en er zijn korpsen, die het meer zoeken in de benadering van de Engelse klankkleur en dar. ook wel .brassband' worden genoemd. De reeks braderie-tuinconcerten is maandagavond geopend door het be kende Kloetingse korps .Excelsior' onder leiding van Ko den Toonder, dat vooral de laatste jaren met suc ces de Engelse manier vat koper- blazen heeft benaderd. Vandaag dinsdag avond speelt .Euphonia' uit Goes nder leiding van Daan Burger enige tijd gele den getransformeerd van harmonie tot koperorkest. Alle concerten be ginnen om 8 uur. Woensdagavond speelt .Oefening en Uitspanning" uit Kafctendijke, een or kest dat de stijl van de Hollandse fanfare beoefent. Dirigent is Foort Smit. Donderdagavond kan men luisteren naar .Hosanna' uit Goes, eveneens onder leiding van Foort Smit; een korps dat nog niet zo lang geleden de harmoniebezetting vaarwel zei om fanfareorkest te wonden. Vrijdagavond besluit .Excelsiort 's-Heer Arendskerke, onde leiding van Daan Burger, een korps dat ook toenadering zoekt to' het Engelse koperspel, de reeks tuinconcerten. Het idee voor deze tuloooooerien ia van de Kloetingse heer A. J. Blok, voorzitter van .Excelsior"Hij lan ceerde het in rijn kwaliteit van ambtenaar ter culturele afdeling van de Goese gemeentesecretarie en vond een willig oor bij het college van burgemeester en wethouders ook voor de subsidie) en b i het bestuur van de GMC DE TAPTOE Zaterdagavond vanaf 8 uur za'. men op de Goese Markt kunnen kijken en luisteren naar het Goese trom petterkorps .Excelsior* ook be kend buiten de grenzen e:: naar een charmante groep majorettes, de meisjes van het Groot-Vlissings ma- jorettenpeloton. Vanuit Zuid-Holland komen op be zoek het tamboer- en trompetter korps .Juliana' uit 's-Gravendeel en het tamboer- en trompetterkorps .WiHhetonus" uit Sliedrecht. Beide korpsen tellen een kleine vijftig mu zikanten, beide korpsen hebben een grote ervaring in het brengen van muzikale show, en ook zij toonden hun kunnen reeds in het buitenland. Het Goese .Excelsior* en de GMC tekenen voor de organisatie. Voor liefhebbers van forse hoorn- en trom- petklaniken, ritmische tromme 1 varia^- tf.es en correcte show, gebracht door speciale combinaties in kleurige uni formen (en verder voor iedereen) is de taptoeshow .het einde* van de Goese braderie-week. GERARD C. VAN LOO lllHM Het evenement, dat veertien keer jaarlijks geweldig grote mensenmassa's naar Goes trok, het tot ver over de landsgrenzen beroemde Zeeuwse fruiteorso is nu definitief dood. Vorig jaar al moest Goes het zonder fruiteorso doen, maar toen hoopte men alom nog op een herleving. Nu, een jaar later, ziet. zelfs de voorzitter van de stichting fruiteorso, Duivelands burgemeester J. D. de Kam geen kansen meer. .Niemand heeft meer de middelen om grote praalwagens te bouwen. Een heleboel dingen vervagen in deze tijd. De mensen hebben er geen ambitie meer voor", stelt hij somber vast. Als herinnering aan het corso had Goes vorig jaar tenminste nog fruit- feeën, in het eerste corsoloze jaar officieel fruitambassadrices genoemd. Trinet van Stee, Huigje Geluk, Cor- rie Srtoutjesdijk en Jenny Cijsouw waren -ie laatste Zeeuwse schonen, die volgens de fruiteorso-traditie bakjes Zeeuws fruit ronddeelden in ziekenhuizen en bejaardentehuizen. Het laatste optreden van de ambassa drices omschrijft de heer De Kam als ,een uitloop van het corso. Ach', zegt hij, ,dat hebben we dit jaar ook niet meer gedaan. Vergeet niet, zoiets brengt ook nogal kosten met zich mee.' Voor de Goese Middenstandscombina- tie (GMC) betekent het verscheiden van het corso zonder meer een klap. Het is een kleine ramp', ze: GMC- voorritter A. L. Kampman, toen hij vorig jaar het nieuws over het niet doorgaan van het corso hoorde. ,Er is geen enkel evenement, dat 20.000 tot 25.000 mensen naar de stad haalt. De presentatie van Goes krijgt hier door een grote deuk. Het corso maak te, dat Goes een bekende naam kreeg bij de mensen, die naar de stad kwa men. Je krijgt wel eens het gevoel dat het corsobestuur er niet te fel bovenop rit om deelnemers te krij gen voor het corso.' kwam geen corso. ,We zullen zien, wat het in 1970 wordt', sprak men toen nog hoopvol. Het werd niets en het zal nooit meer iets worden. BELANGSTELLING Behalve het enthousiasme van de praalwagenbouwers was het fruiteor so ook afhankelijk van de belangstel ling van de betalende kijkers. Deze belangstelling liep de laatste jaren ook sterk terug. In 1964 kwam er nog 32.000 gulden aan entreegeiden binnen, het volgen de jaar bleken de inkomsten met 5000 gulden teruggelopen. Na een stijging m 1960 was men in 1967 weer terug op het niveau van 1964: 32.000 gulden Maar er waren duide lijk minder kijkers: in 64 betaalden de mensen één gulden, in 67 werd er anderhalve gulden gevraagd. De heer De Kam is ervan overtuigd, dat de beslissing om te stoppen een goede is geweest. ,Je moet ermee ophouden op een hoogtepunt. Je moet deze dingen niet laten verlopen tot dat het een schertsvertoning wordt.' GEVOLGEN GMC is overigens al succesvol be zig met de gevolgen van deze klap te boven te komen met liet organi seren van een attractieve braderie. Er is tussen GMC en de stichting fruiteorso ook nog overleg geweest over de aanleg van fruitmozaïeken in Goes tijdens de braderie. ,We wilden het we! doen, maar hei is niet gelukt', aldus de heer De Kam. Het is alleszins begrijpelijk dat men d? fruittelers niet meer en thousiast krijgt voor het meewer ken aan dergelijke manifestaties. Zoals bekend gaat het slecht, zeer slecht in de fruitwerélid. Het was vcor de organisatoren van het fruitevenement een uiterst moe: lijke beslissing om vorig jaar geen corso op straat te laten verschijnen Men heeft zich vastgehouden aan een opmerking van voorzitter De Kam ter gelegenheid van het corso 1968. Er waren toen acht praal wagens. De heer De Kam zei: .Minder kan het niet'. Toen in 1969 duidelijk werd, dat men op zes, hoogstens ze ven wagens kon rekenen, heeft het bestuur de knoop doorgehakt. Er

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 15