GOESE BRADERIE: OP Z'N FRANS OP Z'N BOERS OF ZOMAAR WAT.... HAVENKOM GOES: STADSCENTRUM VOOR DE TOEKOMST 13 Evenemenfenplaats in Goes-Noord zal functie van de markt wijzigen Het witte karrenplan van wethouder Prins DINSDAG 15 SEPTEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voor de vierde maal drie dagen braderie in Goes. Met een record aantal deelnemende winkeliers van 75. Sinds enkele weken wordt «r in de omgeving van Goes via borden en spandoeken op ge attendeerd. dat de middenstand de winkels weer op straat gaat zetten. Er wordt deze keer veel werk van gemaakt, meer nog dan de vooi-gaande jaren. Langzamerhand is de braderie een activiteit geworden, die vaststaat, zoals tot voor enkele jaren het fruitcorso en vast punt was op het Goese programma. Commercieel is het in de drie voorgaande jaren een succes geworden. In getallen is dat niet precies aan te geven, maai- uit de inspanningen van de winkeliers mag wel duidelijk worden, dat de braderie klanten aan. brengt. Het lukt met de kramen in d» winkelstraten aanzienlijk beter dan met de braderie, die vroeger tij dens de fruitweek op de markt werd gehouden. Burgemeester mr F. G. A. Huber van Goes opent donderdagmorgen om half elf op de Stenen Brug de bra derie. Hij gaat dat daarna in elke straat afzonderlijk nog eens over doen. De besturen, die door de win keliers in de verschillende straten rijn gekozen, ontvangen de Goese bur gemeester en leiden hem langs alle fraais, waarmee winkelend Zeeland line dagen lang naar de Bevelandse centrumstad gelokt moet worden. En dat is nogal wat. De braderie wordt georganiseerd door de Goese Middenstand Centrale, maar elke straat maakt er iets afzonderlijks van. Het resultaat is. dat elke straat probeert er het mooist af te komen en dat er een afwisselend beeld in de hele braderie komt. RODE ROZEN Do Lange Vorststraat, die vorige week al luide in Zuid-Beveland heeft aangekondigd, wat er te gebeuren •taat, maakt er een Frans geheel van. Alle etalages in die straat zullen met Franse affiches worden gesierd, ic komen twee kaasstalletjes, twee wijnstalletjes, en een koffiebar en verkopers zullen zoveel mogelijk te kledij gaan, die de bezoeker aan La Douce France moei doen denken, Een aantal speciaal daartoe gere kruteerde dames zal de straat op gaan en die dames zullen dagelijks duizend maal één rode roos aanbieden aan de mensen in de Lange Vorst straat. Winkelen in de Goese binnen stad wordt een paar dagen la vie en rose zien. Voor de kindertjes komen er in de Lange Vorststraat grabbel tonnen te staan. Van liet gebruik van ktempalen heeft men dit jaar af gezien. Om de Lange Vorststraat een abso luut Frans uiterlijk, te geven, zijn er drie Eifehorens geplaatst, waar van de top 14 meter boven de grond komt. De torens zijn zelf tien meter hoog en dragen elk ISO lampjes. Om het sfeertje compleet te maken wor den er Franse platen gedraaid. In de Lange Kerkstraat en de Klok- sbraat betekent braderie een mooie gelegenheid om velen te tonen, .hoe men gezamenlijk van een straat een promenade maakt. Sinds de opening vorige week zaterdag zijn de KJok- straat en de Lange Kerkstraat bij uitstek geschikt voor de braderie. Er zijn geen trottoirs meer, er komt geen verkeer meer door de straten. De promenade is voorzien van bak jes en van fraaie lantaarns en er komen door de hele straat heen vi trines. Dat blijft allemaal zo. In de braderieweek maakt men het extra aantrekkelijk met kramen op straat. De Lange Kerkstraat en de Klok- •traat hebben geen bepaald thema gekozen, waaraan de dne winkel- dagen worden opgehangen. Iedere winkelier zet een kleurige parasol op straat en verder volgt iedereen zijn eigen inspiratie. De bedeoeling is. dat er onder meer een oude boe renkar wordt neergezet. EZELS In de Ganzepoortstraat worden be halve de gebruikelijke bradenestands wat schildersezels op straat gezet, waarop kinderen in een kwartiertje of twintig minuten een tekening mo gen maken. Een jury met mensen van Palet beoordeelt elke dag wat het mooist is geworden. De winnaars krijgen een prijsje en hun werk wordt in de etalages tentoongesteld. Verder doet iedere winkelier ook wat hem invalt. In de Witte Paardstraat zullen tij dens de braderiedagen dezelfde kuns tenaars staan als op de onlangs ge houden kunstmarkt. Er worden on geveer tien stands neergezet. Wel als één geheel komt de Korte Kerkstraat voor de dag. Men han teert het thema landbouw en dat wordt geconcretiseerd door verko pers, die zioh in boerenkielen steken en vogelverschrikkers naast de stand, die geacht worden de bezoekers van de braderie niet af te schrikken. Kin deren kunnen er een rondrit maken per boerenwagen. Voor de winkeliers, die in een straat buiten de win kei kern zitten, worden m de verschillende braderiestraten ruimten beschikbaar gesteld, zodat iedereen, die zin heeft mee kan doen om er iets zeer feestelijks van te maken. De braderie draait donder dag en vrijdag van 10 uur 's mor gens tot 9 uur 's avonds en zater dag begint men op dezelfde tijd, maar eindigt men al om zes uur. Op de Grote Markt zal zaterdagavond ter gelegenheid van de festiviteiten een handbalwedstrijd worden gehou den tussen een team van de Goese Sport Combinatie en waarschijnlijk EMM uit Middelburg. Daarna is er een taptoe, waaraan wordt meege werkt door .Excelsior" uit Goes, ,Ju- lina' uit 's-Gravendeel, .Wilhelmus" uit Sliedrecht en het groot Vlissings Majorettenkorps. Om een bezoek aan de braderie ex tra aantrekkelijk te maken, heeft de GMC een actie georganiseerd, die in houdt. dat de kopers bonnen krijgen, waarop voor duizend gulden aan prij zen te winnen is. GOES De plannen voor de aanleg van een evenemententerrein In Goes-Noord nemen vastere vormen aan. Als de financiering voor het project rond komt, zal in de loop van 1971 tussen de Mattheus Smallegangebuurt en de Zaagmolenstraat een ruim opgezet terrein verschijnen, dat behalve als parkeerplaats voor ruim 250 auto's) dienst zal doen als; evenementenplaats. De ambitieuze plannen van het Goese gemeentebestuur voor de sanering van de noordwijk zijn daarmee dan helemaal rond. In drie verschillende fasen zal men aan de uitvoering gaan beginnen. Eerst komt de reconstructie van de Westeratmaat aan de beurt. In de ju li-vergadering heeft de gemeente raad hiervoor een krediet van ruim 7 ton ter beschikking gesteld. Langs deze Westerstraat zullen de middel eeuwse bolwerken van Goes weer in ere worden hersteld. Langs het bol. werk met de molen, komt een nieu we vest te liggen, die aansluit op de vestenreeks langs de binnenstad. De tweede fase omvat de aanleg van het evenemententerrein, dat achter de Zaagmolenstraat komt te liggen. In een later stadium kan zonodig de vrijgekomen grond van het dan af gebroken slachthuis bijgetrokken worden. Het terrein krijgt een af wisselende bestrating van klinkers (kinderkopjes), betonstenen en ee. wone gebakken straatstenen. De ste nen worden in een bepaalde vak- verdeling gelegd, die meteen duide lijk de parkeervakken aanduidt. Langs de randen van het terrein is een ruime groenbeplanting opgezet, met speelweiden en boom-rijen. De derde en laatste fase van het struc tuurplan Noord-I zal de aanleg van de toegangen tot het terrein met een voetpad langs de Mat. Smallegan gebuurt) en een parkeerterrein in de omgeving van de Rosemarijnstraat bevatten. Wethouder dr E. J. Prins, van open. bare werken, volkshuisvesting en planologie, is blij met de projectie van een evenementen-plaats, omdat .bepaalde evenementen op de markt moeilijk te handhaven zijn en ande re gebeurtenissen er niet op kun nen.' Dr Prins meent dat het terrein in eerste instantie bedoeld moet zijn voor de grote evenementen, die Goes door de streekcentrumfunctie kan verwachten. Hij denkt daarbij aan tentoonstellingen, heit circus en an. clere evenementen, die geen speciale binnenstadfunotie hebben. .Dat kan van alles zijn, landelijke en regiona le manifestaties, zoals bijvoorbeeld een concours van fanfarekorpsen', al- ous de wethouder. De dinsdagse weekmarkt moet volgens dr Prins niet naar het terrein verhuizen, om dat dat zou betekenen dat een zuivere binnenstadsfunctie naar buiten wordt verplaatst. Wel zou de kermis naar het terrein kunnen verdwijnen, al is de he&r Prins zich ervan bewust dat lang niet alle standhouders daar even gelukkig mee zullen zijn. ,Wij zijn de grote schaal niet gewend en reageren nog steeds als .dorpelin gen', maar we moeten ons realiseren dat de functie die Goes heeft, die van een grote stad is', vindt de Goe se locoburgemeester. .Goes heeft functies voor een inwonertal van 75.000, en als zodanig past een eve nemententerrein daarin.' Sprekend over de verdere mogelijkheden voor het terrein, zegt de heer Prins ,dat men voorzichtig moet zijn met ver huizingen van "de markt naar het terrein. .Belangrijk is dat we ons afvragen wat de functie van de Grote Markt is. Ik zie die Markt niet als een op vangplaats voor een lading blik, maar de Markt is voor mij in wezen altijd een ontmoetingsplaats ge weest', aldius wethouder Prins. ,Ik ben dan ook een fanatiek voorstan der van bomen op de Markt. Er zijn bepaalde ontwikkelingen gaande zoals bijvoorbeeld de voetgangerspas sage en ik geloof dat de Markt meer ontmoetingscentrum moet wor den, met beperkingen voor lang par keren, beplanting en veel terrasjes. Het ontbreken van de zitjes m het centrum wordt met het toenemen van het. oerisme meer en meer een gebrek', vindt dr Prins. Hij vindt dat cle functie van de Markt in belang rijke mate bepaald wordt door het binnenstadsbeleid in de Ganzestad. wethouder Prins: ,Die binnenstad moet aantrekkelijk zijn. met vol doende parkeermogehjkheden rond om, en beperkende bepalingen voor het parkeren in SlngeJstraat, Grote Markt en Vlasmarkt.' In .1969 heb ben de Goese inwoners zich door mid del van een enquête mogen uitspre ken over de binnenstad-mogelijkhe den. De resultaten van d t onder zoek zijn momenteel m studie bij b en w. Het ingebruiknemen van het evenemententerrein zal er ongetwij feld toe bijdragen dat de plaats en functie van de Grote Markt en daarmee van de gehele binnenstad gewijzigd worden. Bij de foto: een overzicht van het nu nog woeste gebied, waar te zij ner tijd het evenemententerrein van Goes zal verschijnen (Foto PZC). Ijverige middenstanders doen hun best, om Goes ook buiten de drie jaarlijkse braderiedagen gezellig te laten zijn: de nieuwe winkelpromenade is er een voorbeeld van. Toch mist Goes iets, dat zovele andere winkelcentra in toeristengebieden maakt tot plaatsen, waar men niet alleen heen gaat om Inkopen te doen, maar ook voor de gezelligheid: Goes heeft geen echte terrasjes, Goes heeft geen picknickplaatsen, Goes heeft wel volle winkel straten, maar geen echt stadscentrum waar het aangenaam flaneren is. De Goese Markt zou zo'n ontmoetingsplaats kunnen zyn, maar de markt is dood. Hel is een grote parkeerplaats, met aan de zonzijde terrasruimte voor nauwelijks tien mensen. Vele toeristen, die ondanks alle ongemakken in Goes hun boterham willen opeten, strijken zomers neer langs de onwelriekende wallen van de oude havenkom. Tegen de verdrukking in ontwikkelt de oude liaveu zich als een werkelijk centrum van de oude stad, eigenlijk terecht, stedebouwkundig is het de mooiste plek in Goes. ('■én van de weinige plaatsen In Goes gaat worden zonder al te veel overlast van auto's. Voor het doorgaande verkeer worden de kades namelijk onaan trekkelijk, omdat <le antobrug wordt vervangen door een rustiek ogende voetgangers-ophaalbrug. Het parkeren langs de kades za! wel verboden wor den, zodra ten gevolge van de sanering in Goes-Noord nieuwe parkeerruimte wordt, geschapen. PANDEN OPLEVING Het gemeentebestuur heeft deze ontwikkeling onderkend. De raad heeft plannen goedgekeurd om van de ongebruikte oude havenkom een aanloop- haven voor jachten te maken. Als het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk niet te lang talmt met het verlenen van subsidie voor de uitvoering van de plannen, kan de aanloophaven in het zomerseizoen 1971 in gebruik worden genomen. 7,o'h aanloophaven is op zichzelf niet onbelang rijk voor de watersport, wie de zomerse drukte van .kortliggers* in de be staande haven wel eens beeft gezien zal dat beamen. Het belang van zo'n aan- loopliaven voor Goes is eclitcr veel en veel groter: het is voor de oude haven komeen magneet, die nieuwe bedrijvigheid aantrekt. De gemeente zorgt voor steigers en voor openbare toilet- en douchegelegenheid in het Soephuys, een project dat bijna een half miljoen gaat kosten, inclusief verbetering van de kademuren en een aantal andere voorzieningen, Maar er zal meer komen: in het plan is rekening gehouden met de vestiging van horecabe drijven langs de havenkom. Er is ook gedacht aan een .drijvend terras' Dit is een kwestie van particulier initiatief. Deze initiatieven zullen wel geno men worden, nu reeds zien horeeamensen in de havenkom aantrekkelijke vestigingsmogelijkheden. Voor toeristen zal het er goed toeven worden temeer omdat de havenkom Een gevolg van deze te verwachten opleving is een groter wordende be langstelling voor de panden langs de havenkom. Eén van de meest opvallen de gehouwen is het .Gotisete Huis', waarin vroeger het museum voor de Bevelanden gevestigd was. Het werd door de gemeente gehuurd van de Am sterdamse Hendrik de Keizervereniging, een vereniging, die in heel Neder land waardevolle panden koopt, laat restaureren en exploiteert. De gemeen te betaalde tot en met dit jaar '2000 gulden huur per jaar. Omdat die huur per 1 januari 1971 is opgetrokken tot 4000 gulden zal Goes van het Gotische Huis geen gebruik meer kunnen maken. ,Het is voor de gemeente een te dure zaak, boven die huur komen nog hoge stookkosten enzo voort', aldus burgemeester mr F. G. A. Huber van Goes. Als de gemeente liet gebouw wel had gehouden, zou het verbouwd moeten worden. .Wij dach ten aan het laten maken van een grote zaal beneden en een grote zaal op de eerste verdieping, verbonden door bijvoorbeeld een wenteltrap. Het huis zou dan een bestemming kunnen krijgen als galerie. Het is echter de vraag, of de Hendrik de Keizerveieniging met die verbouwing akkoord zou zijn gegaan', vertelde de Goes<* burgemeester. Een ander opvallend gebouw aan de haven is de woning van notaris M. K. J. F. van Dissel. De familie Van Dissel gaat dit pand binnenkort veriaten. De kapitale woning blijft echter in gebruik als kantoor. ,Het komt dus niet leeg te staan'l aldus de notaris Het gebouw van architectenbureau J. A. de Bruyne wordt binnen afzienbare tijd volledig gerestaureerd. Alles kan beginnen, het wachten is op een aannemer. Als dan over enkele jaren de bootjes van dagjesmensen gemeerd liggen aan de kant van de Kleine Kade (alleen dagjesmensen, want een aanloop haven is geen verblijf shavenals er meer bomen rond de prachtig bebouw de kade groeien en als terrasjes vol zitten, eerst dan is Goes werkelijk de centrumplaats voor een wijde omgeving. lülllllfl \m IIIIIIIII GOES Wethouder dt E. J. Prins is van mening dat het winkelen in de Goese binnen, stad aantrekkelijker gemaakt moet worden, door het Inzetten van .witte karren'. De Goese wethouder vindt dat de middenstanders de consument moeten begeleiden van koopcen trum naar parkeerplaats. ,Dit kan het beste gebeuren door het gebruiken van .witte kar ren', waarmee de kopers zich gemakkelijk met bun artikelen van de binenstad naar hun voer tuig kunnen verplaatsen'. Dr Prins heeft zijn idee enige tijd geleden al eens tijdens een mid denstandsvergadering gelanceerd, waar het overigens niet overmatig enthousiast werd ont vangen. l'och ziet de loco-burgemeester veel voorde len in zijn plan. Dr Prats: .Wanneer we de markt en omgeving meer loopgebied willen maken, betekent dit vooral een aanpassing op service-gebied'. De goedkoopste manier daarvoor zijn de witte karren. De inves tering is praktisch nihil en het betekent een unieke sendee van de middenstand voor de kopers". De heer Prins gelooft mei dat de bezoekers van de binnenstad de karren niet zullen ge bruiken. ,Men loopt ook nu met een winkel, wagentje door de supermarkten, dus waarom niet van het centrum naar parkeerterrein?' In het structuurplan voor de bebouwde kom van Goes is al sterk in de richting van een auto-vrije binnenstad gedacht. Rondom het centrum en de stadsrondweg zijn volop nieuw aan te leggen parkeerterreinen geprojecteerd, die het kwijt raken van de auto gemakke lijker moeten maken. Overigens heeft de bin nenstad nu al veel parkeerruimte vindt wet houder Prins. ,Er is de afgelopen jaren volop geïnvesteerd en we hebben nu bijna 900 par keerplaatsen en dat is voor een kleine stad nogal veel'. De bestaande perkeerplaatsen zijn nu als volgt verdeeld: Grote Markt (240). Vlasmarkt '231. Singelstraat (80), Beestenmarkt (60), Oostsingel (200), Westwal (63). Koepoort (35), Van der Goesekade (63), station (18) en de M. A. de Ruijterlaan (12 bodeplaat sen of 27 personenauto's). Wanneer de plan nen doorgaan, zullen de parkeergelegenhe- den op de Singelstraat, Vlasmarkt en Grote Markt vrijwel geheel verdwijnen. Hiervoor In de plaats zijn een aantal nieuwe terreinen gepland, die een parkeerring rondom het cen trum moeten vormen. Aangelegd worden in ieder geval terreinen bij de 's-Heer.Henclriks- kinderenstraat-Rozemarijnstraat 160het toekomstige Stoofplein (Stoofstraat en omge ving) (130), het evenemententerrein Noord (250), saneringsgebieden Scheldeetraat (300 en 100) en de omgeving Piccardtstraat (100 gemeten) (100) en de reconstructie van de Koepoort -30). Dit betekent dat bij een .ver lies van 343 autoplaatsen, er 1070 nieuwe mogelijkheden bijkomen. Verder zijn er plannen ontwikkeld om in de toekomst parkeerplaatsen te creëren bij het Stationsplein (145), de omgeving van de Trompstraat (170), omge ving Karei Doormanstraat (4501, de Oude Singel (310), de omgeving 's-Heer-Hendriks- kinderendijk, klein Frankrijk (430) en de hoek Middelburgsestraat-Westsingel (400). Over een aantal ja rem zal de Goese binnen stad. met de .city-ringen' er dus heel anders uit komen te zien. Misschien met witte kar ren, maar in ieder geval met voldoende par- keermogelijkheden. IIIIIIilkillllllllllllL MIDDENSTAND WIL MEEPRATEN OVER BELEID IN GOES Terwjjl er <lruk voorbereidingen worden getroffen voor de bra derie deze week in Goes, poogt de Goese Middendstand Centrale een commissie in te stellen, die regelmatig contact met het ge meentebestuur zou moeten gaar* onderhouden- GMC-voorzitter A. L. Kampman: .De middenstand moet meeden ken en meepraten over het ge meentelijk beleid en daarvoor zon je moeten beschikken over een contactcommissie'. De midden stand wil via de commissie zien meer aandacht voor problemen en bepaalde wensen te krijgen. Eén van die wensen is bijvoorbeeld de instelling van een blauwe zone voor een aantal parkeerplaatsen in de binnenstad. Er is ook ooit ■ens over gedacht om iets niet de tuin van het Schuttershof te gaan doen: er waren suggesties om er speeltuig voor kinderen te plaat sen. Winkelende ouders zouden hun kinderen dan achter het. De heer Kampman: .Goes moet een goede winkelstad blijven. We moeten voorkomen, dat op een gegeven moment de mensen bij voorbeeld vanwege het moeilijke parkeren, maar even naar Misgin gen rijden voor boodschap; n. De middenstand is een grote groep en we willen vroegtijdig kunnen overleggen over allerlei dingen, die «ns i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 13