(Stukgoed-terminal kan voor haven Terneuzen nieuwe fase inluiden' 0i Henry Dunant' was in M'burg Harmonie Terneuzen start met nieuwe majorettengroep MODEHUIS MEIJER LAAT DE KEUS MIXI-, MIDI- OF MAXI OPEN Nieuwe ambulance in Vlissingen FEESTPROGRAMMAGOUDEN' RIJKSSCHOLENGEMEENSCHAP 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 DIRECTIE NV AUG. DE MEIJER VERWACHT: EERSTE JAAR TOT 30.000 TON... TERNEUZEN Dedireetie van NV Aug. de Meijer te Terneuzen ver wacht veel van haar nieuwe s tuk goed- terminal aan liet Zevenaardok, die bur gemeester J. C. Aschoff volgende week woensdag officieel opent. Het verwer ken van stukgoederen was tot dusver slechts sporadisch onderdeel van de Ter- neuzense havenactiviteiten, ook al om dat de benodigde outillage ontbrak. Dat is nu anders geworden. .We hopen dat de terminal een nieuwe fase inluidt in de ontwikkeling van de haven' de verwachting van directeur H. A. A. de Meijer van de NA' Aug. de Meijer. Voor het eerstkomende jaar rekent de beer De Meijer op een stukgoederen- omzeit van 25 tot 30.000 ton. Het gaat om papier, cellulose en houtproducten uit Finland en de Scandinavische lan den. De goederen bestemd voor Neder land. België en West-Duitsland, zullen in eerste instantï- worden opgeslagen in het magazijn dat samen met zes kra nen onderdeel uitmaakt van de stuk- goed-terminal. Dc doorvoer- op afroep- feschiedt per lichte-, of langs de weg. Iet smart wordt gewacht op de mo gelijkheid per spoor te transporteren. Deze mogelijkheid ontbreekt momenteel omdat het havenspoor aan het zeven aardok nog steeds niet is hersteld. Overgeheveld De goederenstroom die nu via Terneu zen wordt geleid is. aldus de heer De Meijer, .overgeheveld' van havens in de buurt. Dat is volgas hem gebeurd om dat Terneuzen gunstiger ligt als een- i verleden wat stuk- re ligging lage (kra nen, opslagruimte, een afzonderlijke ka de) ontbrak. Voor de toekomst ver wacht de heer De Meijer een spectacu laire toename van het stukgoederenver- keer via Terneuzen, op voorwaarde dat de haven qua outillage en plaatsruim te de ontwikkelingen kan bijhouden. De heer De Meijer: .Vooral het huidige ge brek aan plaatsruimte maakt het gra ven van een nieuwe haven meer dan ooit urgent. We rekenen er op dat het havenschap Terneuzen haast zal maken .Behalve met de nieuwe stukgoed-termi- met de plannen'. Hij voegt hier aan toe,inal wil de NV Aug de Meijer in Ter- dat rijkswater-staat herhaaldelijk ge-1 neuzen ook op andere wijze inspelen op vraagd is op het separatiepunt tussen'de ontwikkelingen in het scheepvaart- de sluizen een ligDlaats op boeien te verkeer. Er zijn plannen om op korte maken waar scnepen met drijvende kra-termijn aan de kop van de Zevenaar- nen zouden kunnen worden gelost. De-jhaven een bescheiden accommodatie te ze als tijdelijke oplossing bedoelde maat- creëren voor roll en roll off schepen, regel werd tot nu toe afgewezen. De aanleg en inrichting van de nieuwe Terneuzen werd reeds tweemaal door stukgoederenke.de aan de noordkant van dit scheepstype aangedaan. De heer De de Zevenaarhaven vergde een investe- Meijer: De verwezenlijking van alle ring van 1,5 miljoen. De zes kranen plannen veronderstelt op de eerste plaats werden overgenomen uit Amsterdam.de u.tbreiding van de bestaande ha maar een grondige revisie maakte ze vens, door de overheid. Het is dringend weer zo goed als nieuw. Omdat de ca paciteit van de opslagloods door de thans afgesloten contracten reeds volledig be zet is. bereidt de NV Aug. de Meijer de bouw van een tweede voor. Deze nieuwe loods zal achter de huidige wor den gebouwd. .We hadden hem er liever naast gehad, maar daar is nog geen olaatsaldu» «ie heer De Meijer, die er niettemin op rekent deze thans voor de overslag van massagoederen fkolen) benutte ruimte in de toekomst voor stukgoederen te kunnen gebruiken. Aan de nieuwe stukgoederenkade zul-| len in de beginperiode voornamelijk1 kleinere zeeschepen tot 2 a 3.000 brt afmeren. Maar voor de toekomstI rekent de heer De Meijer op heel wat grotere vaartuigen .Die ontwikkeling zit er wel in. In andere havens ging het net zo'. De heer De Meijer noemt de ontwikkelingen op het gebied van het stukgoederenverkeer vooral van belang qua werk en geldomzet. ,Op de totale goederenomzet van twee miljoen ton per jaar maakt de verwachte 25 a 30.000 ton voor het eerste jaar nog niet zoveel uit'. noodzakelijk dat het havenschap"'^., neuzen-kanaalzone in oprichting sDoe- dig rechtszekerheid krijgt ea dan" het sedert enkele jaren zwevende bestuurs- vacuum in de haven kan opvangen'. Vakwedstrijden voor bakkers in oktober in Goes Fedratïe van Bakkerspatroons or ganisaties in Zeeland organiseert 14 en 15 oktober m Goes in de zalen van Schouwburg Juliana", de provinciale bakkersvakwedstrijden. Deze vakwed- strijden, die om de 2 jaar plaats vmden, krijgen steeds grote belangstelling uit de gehele provincie, daar zij iedere Zeeuwse bakker volop de gelegenheid geven de vakkennis te verr.jken en in onderlinge wedstrijd te kampen om de pr.jzen die beschikbaar worden gesteld. Medewerking aan deze manifestatie ver lenen ook de opleidingsscholen voor bak. kers door het tentoonstellen van liet werk dat door de leerlingen gemaakt wordt. Zij geven ook voorlichting over de opleiding. Verder zijn veel firma's aanwezig met de nieuwste bakkerij_aip- paratuur, machines en grondstoffen. Met fraaie winkel interieurs en de dernste verpakkingsmiddelen vormen zij samen de tententoonstelling. Beslissing subsidie museum uitgesteld GOES B en w van Goes .ebben voorstel om het museum voor Zuid- en Noord-Beveland te subsidiëren met tien cent per inwoner geschrapt van de nda voor de raadsvergadering van september. De raad zal volgende week woensdag dus nog niet over sub sidie voor het museum beslirsen. WEINIG MINI VOOR DE WINTER MIXI-LENGTE FAVORIET MIDDELBURG De najaarsshow Modehuis Meijer te Middelburg stomd in het teken van het nieuwe modebeeld anno 1970: de mixi-, midi- en niaximo- de. De meest praktische en meest getoon de lengte de zoom valt dan tussen de knie en de kuit wordt met de hier en daar al ingeburgerde term ,mixi' betiteld en gaf het publiek stof tot praten in overvloed. Vooral bij de kleding voor de wat oude re vrouw cn ook voor de wat grotere maten viel die mixi-lengte goed in de smaak. Voor de jongere garde koos mo dehuis Meijer een ruimte sortering tus sen mini en maxi in. Midi was er er bijvoorbeeld in scheerwollen twee met een gérende rok en een kort battledress-jasje of in een mantel in visgraat dessin met een bij behorende pantalon en lange sjaal. Voor degenen die nog niet aan de midi-leng- te willen was er ook een combinatie mixi-mantel/pan talon. Paars in vele nuances en lila en bruin zijn de hoofdkleuren voor deze winter; kleuren die dan ook steeds in deze show- terugkwamen. Ook de jongste manne quin Marieke toonde een leuk lila jurkje met witgestreepte mouwen. Modehuis Meijer bracht gewoonte getrouw ook een hele serie klassie ke japonnen, deux-pieces en mantels van bijzonder goede coupe en kwa liteit. Bovendien was er een serie fraaie bontmantels. Voor de kinde ren waren er vistramjasjes, vaak af gewerkt en gevoerd met nylonbont. Maison Houmes le Cointre verzorgde een goede aanvulling van de show door de keuze van hoeden en pruikjes. Belangrijk detail voor dit modeseizoen zijn de stolpplooien in japonnen en rok jes. Andere modische details: reptiel dessin, suède kleding en dan graag mét franje lange sjaals, poncho's voor jonge kinderen en lurex voor de cocktailkleding. Met een combinatie van een midi-lang groen vest met een kort groen-wit ge ruit rokje en een witte jumper deed ook modehuis Meijer een suggestie voor een elegante oplossing voor de keus mini of midi. Bij de foto: een auberginekleurige maxi-! mantel van wollen bouclé. (Foto PZC). VORIG PELOTON NAM DE BENEN NA EEN CONFLICT OM LEIDSTER TERNEUZEN De harmonie Terneuzen heeft een nieuw majo- rettenpeloton. Maandag zijn 25 meisjes aan hun opleiding begon nen onder leiding van mej. Truus Dieleman. Met nauwelijks verho len trots maakte viee-voorzitter J. Stenvert dit nieuws dinsdagavond bekend op de algemene ledenver gadering van de harmonie in het Terneuzense café ,La belle vue'. Het oude majorettenpeloton, zo'n 20 meisjes sterk en geleid door mevrouw Jansen, nam eind juni en bloc ontslag nadat hun leidster hetzelfde had gedaan. In de vergadering zijn aan dit conflict weinig woorden vuilgemaakt. Wel liet de heer Stenvert doorschemeren dat er al geruime tijd moeilijkheden bestonden tus sen mevrouw Jansen enerzijds en bestuur en dirigent van de harmonie anderzijds. .Mevrouw Jansen vereenzelvigde zich der mate met het majorettenkorps dat het steeds meer een zelfstandig onderdeel -ing vormen van de vereniging. En dat an niet: drumband, korps en majoretten dienen nu eenmaal een onverbrekelijk ge heel te vormen.' Volgens de heer Stenvert heeft het bestuur meermalen getracht een oplossing te bereiken. ,Op een ven moment stelde mevr. Jansen, i een goede samenwerking moest komen en dat deze, als er teveel wrijfpunten ble ven, ei-mee zou stoppen. Er viel geen overeenstemming te bereiken en wat we verwachtten gebeurde: de majoretten stonden als één vrouw achter hun leidster en na een laatste, nogal verhit verlopen, onderhoud stapte de hele groep de ver eniging uit.' Dat gebeurde 14 dagen voor drumband en majoretten in het Franse Rouaan werden verwacht voor een op treden. De vereniging ontsnapte aan een vervolging wegens contractbreuk door ijlings een groep meisjes uit Middelburg mee te nemen. ,En zo is het wel meer voorgekomen dat we vlak voor belangrijke optre dens door de majoretten werden ge chanteerd', liet zich dirigent P. Eek man ontvallen. Volgens de heer Sten vert was het hele conflict ,een serie speldeprikken die op de duur een grote werk ten behoeve van het peloton. Een merkwaardige bijkomstigheid was, dat het bestuurslid J. Riemens als gevolg van het conflict zijn zetel ter beschikking stelde. 'Op een vergadering had het be stuur met algemene stemmen besloten mevrouw Jansen te bedanken. De volgen- bestuur'. vertelde de heer Stenvert. Wat de nieuwe majoretten aangaat: die zul len waarschijnlijk rond Sint-Nicolaas op de been zijn. Geen straatconcerten ,Ik voel er niets voor om straatconcerten te geven. Ze breken de tent onder je voeten af', zei een verontwaardigde Eek man toen er vanuit de vergadering werd gevraagd of de harmonie eens kan concerteren ln de nieuwe wijken. Directe aanleiding: de werving van donateurs. De vereniging heeft er zo'n 320, maar dat aantal ls zo vond de vergadering beslist voor uitbreiding vatbaar. Voor stellen om per lid drie donateurs te wer ven of om huis-aan-liuis geïnteresseer den te werven passeerden de revue, zon der dat men overigens tot een uitspraak kwam. Siraatconeerten zitten er in ieder ge val niet in, volgens de heer Eekmnn. ,Er was beslist voldoende publiek, maar dikwijls moest Je de kinderen van de trapjes afsturen. Ik ben al eens met de politie gaan praten maar dat heeft niets uitgehaald. Vice-voorzitter J. Stenvert werd herko zen, als nieuwe bestuursleden deden de heren R. A. B. IJsebaert, L. de Doelder en C. P. van Langevelde hun Intrede. Op een volgende vergadering wil men komen tot het kiezen van een voorzitter (oud voorzitter W. Bliek kreeg van de heer Stenvert een pluim voor zijn activiteiten) en een afgevaardigde (een vrouwelijke nogal liefst) van de majoretten. Hamer- stuk: een voorstel om de contributie te verhogen tot 2.per maand voor le den tot en met 15 jaar en studerenden en 2,50 voor de overige leden. Blijkens het jaarverslag van secretaris P. Rlngelberg zijn er momenteel 86 leden, waarvan 60 een Instrument bespelen. Er worden 15 muzikanten opgeleid. Dp heer Eekman vertelde dat men voor het eoneonrs in '71 (de harmonie speelt in de afdeling .uitmuntend') Röntgen's Oud Nederlandse Dansen', Jan Morks .Zeeuwse reien' en de dorpsdansen van Gretry gaat Instuderen. Voorts vroeg hij zich af of de harmonie kan meewerken uitvoeringen van de muziekschool. De muzikanten zullen in de toekomst In ieder geval wel gaan spelen in het Hoekse bejaardencentrum .Vremdicke'. «ptTT 3 i«mw |i i - ii ifgifilWm MIDDELBURG - Het Rode-Kruishos- pitaalschip, de ,J. Henry Dunant', mot 72 chronische zieken aan boord, heeft dinsdag Middelburg aange daan. Het schip dat met patiënten uit het Westland, Delft en Vlaardin- gan een tocht maakt over de Zeeuw se wateren, meerde aan het eind van de tweede dag van de reis af langs de Loskaai te Middelburg. Een depu tatie van het Middelburgse Rode Kruis, bestaande uit dr D. van Ooijen, Y. P. Wiersma en L. E. Ri- vère bracht het schip een bezoek. Een serenade werd aangeboden door het tamboer- en pijperkorps Juliana uit Middelburg, dat in vol ornaat en compleet met majorettes optrad. Voorts kregen de patiënten een klei ne attentie aangeboden. De Henry Dunant, waarop elke week weer patiënten uit een ander di strict varen, vertrok maandag uit de Koningin Wilhelminahaven te Vlaardingen naar Werkendam. Van- VLISSINGEN De Stichting zieken- vervoer Vlissingen stelt donderdag 17 september met enig officieel vertoon een nieuwe ambulance in gebruik. De nieuwe ambulance is overigens al Inge schakeld bjj het vervoer. Wethouder G. J. Janse zal de ambulance oproepen waarmee dan de wagen in be drijf is gesteld. Eén en ander zal zich afspelen in de brandweerkazerne in Vlis- stichbing r drie moderne ambulances. extra uitgebreid om ook dienst nen doen op de ambulances. Men heeft daar tevens de nodige kundigheid voor. H. Eversdijk lichtte CHU-beleid in raad Borsele toe HEINKENSZAND Tijdeus een verga dering van de CHU, afdeling Heinkens- zand in de Nederlands hervormde kerk heeft de lieer H. Eversdijk, fractielei. der van do CHU in d- raad van Bor. sele, een inleiding gegeven over de di verse aspecten van het. gemeentebeleid van Borsele en het aandeel dat de CHU hier in heeft. Na zijn betoog volgde een geanimeerde discussie waaruit bleek dat de aanwezi gen instemden met het beleid van de OHU 1n de gemeenteraad. Op deze ver gadering werd tevens aandacht besteed aan de kandidatenlijst voor de tweede kamerverkiezingen van volgend jaar. daar werd koers gezet naar Middel burg. Via Sas van Gent en Bergen op Zoom vaart het schip weer te rug naar Vlaardingen, waai- de pas sagiers op 12 september van boord gaan. De Henry Dunant vaart reeds sinds 1959 voor het Rode Kruis. In tijd van nood doet het schip dienst als rampenschip. Daar de veiligheid aan boord boven alles gaat, beschikt de Dunant over bijzondere voorzienin gen als radar, mobilofoon, een pa- tiëntenlift, een speciale geluidsinstal latie en een moborreddingsschip. Toch is het schip aan vervanging toe. De artsen zijn de laatste jaren steeds meer tot het inzicht gekomen dat het verstandig is om juist ook de cate- forie patiënten, die de gast van de Henry Dunant plegen te zijn, zo veel mogelijk te mobiliseren en te la ten recreëren. Maar daarvoor is ex tra ruimte aan boord nodig, ruimte die er thans niet is. Aan de andere kant wil men ook het aantal van 72 gasten per week niet verminderen, omdat er bij het Medisch Bureau van het Rode Kruis elk jaar een grote wachtlijst met de namen van hon derden chronische zieken en bedlege- rigen, die voor een tocht met het hospitaalschip ón aanmerking komen. Daarom heeft zich onlangs een comi té fondsvorming Rode Kruis-schip J. Henry Dunant II gevormd, waarin als leden zitting hebben bekende Ne derlanders uit vele schakeringen van het maatschappelijk leven, vooral ook uit de sportwereld. Op de foto: De Henry Dunant te Middelburg (foto PZC). Reclamestoet uit Goes trekt door Zuid-Beveland GOES Een grote reclamestoet van de Goese middenstand zal donderdag avond en vrijdagavond door een groot gedeelte van Zuid-Beveland trekken- Met de optocht wil de Goese Midden standscentrale. de aandacht vestigen op de braderie, die volgende week in Goes wordt gehouden. De reclamestoet vertrekt beide avon den vanaf de Oostsingel tegenover het stadskantoor. Acht motorrijders zullen in samenwerking met de rijkspolitie de optocht begeleiden. Koningin Wilhelmina' Oostburg Twee maal opvoering van .Driekoningenavond' OOSTBURG Vanaf maandag 14 sep tember tot en met zaterdag 19 sep tember staat Oostburg in het teken van het gouden jubileum van de rijksscholengemeenschap .Koningin Wilhelmina'. De eerste ldassers bui ten de spits af. Maandagavond wordt voor hen een feestavond georga niseerd in de aula van de .gouden' school. Dinsdagmorgen worden op het sportveld volleybalwedstrijden gehouden. Van tien tot elf uur is er een quiz tus sen leraren en leerlingen. Niet alleen op het gebied van de vergaarde ken nis gaan de leerlingen zich met de leerkrachten meten. 's Middags wordt voor scholieren en leraren een aurtorally op touw gezet. Dinsdagavond is er een feest voor de tweede tot en met de zesde klassers in het schoolgebouw. Voor woensdagmorgen vermeldt het pro gramma een spelochtend voor de eer ste en tweede klassen, 's Middags volgt een oriëntatierit per fiets. In de namiddag concerteert de Mari nierskapel. Dirt gebeurt op verzoek van de winkeliersvereniging Oost burg.' Woensdagavond om acht uur wordt Donderdagmirgen gaan de leerlingen voor de verandering hun lei-aren les geven. Verder ls een filmvoorstelling en een fancy-fair gepland, 's Avonds wordt voor de tweede maal .Drieko ningenavond' in liet Ledelrtheater ge speeld. Vrijdagmorgen wordt op het sport veld gecostumeerd gevoetbald. Om half acht 's avonds is een ontmoe ting van reünisten in het schoolge bouw, waarna een gezellig samenzijn volgt. Op de laatste dag, zaterdag 19 septem ber, gaan oud-leraren en leraren les geven. Om twee uur zal ln de St- Baafckerk in Aardenburg een her denkingsbijeenkomst worden gehou den. Na afloop zal de school recipië ren. Om zes uur worden de genodig den verrast met een Cadzandse pol dermaaltijd in de Oostburgse res taurants ,Du Commerce' en ,De Een hoorn.' Als sluitstuk van deze feestweek wordt in het Ledeltheater het .Kezandse stukje in twéö tonêéltjes: .D'nnek- saosie op de fles, dao kom eetn hbs', opgevoerd. Tijdens deze week wordt in de bur gerzaal van het gemeentehuis de ten toonstelling ,Van Rijks HBS tot Rijksscholengemeenschap' gehouden. (ADVERTENTIE) Het kan verkeren. Dat slaat maar raak! Ik was gewoon op weg naar een bespreking toen ik opeens in die rel terecht kwam. Nou, ik ben vijftig en bepaald niet wat je noemt een hip type, dus het is wel duidelijk dat ik met dat hele gedoe niets te maken had,maartoch schreeuwde een agent, dat ik moest wègwezen. Jawel, ik ga daar hollen, dacht ik, maar meteen zat ik verward in een kluwen vechtende kna pen en vóór ik me uit de voeten had kunnen maken had ik al een haal te pakken. Zó 'n buil -beulen zijn het! Die kraamverpleegster belde om half vijf. Dokter, zei ze, het gaat harder dan ik dacht. Kunt u een beetje haast maken? Ik in de auto - maar in de Koningstraat zaten ze op de tramrails en op de rijweg, een hoop politie en een hoop van die hippe vo gels - en ik sta daar en ik zeg tegen zo'n politieman: hoe móet dat nou? Ik ben op Weg naar een bevalling. Hij geeft niet direct antwoord, ik werd opeens wit-heet en ik zeg: waarom rammen jullie ze d'r niet af? Hij zegt: dokter, als het even kan doen wij dat anders. Hij gaatnaar zo'n troepjetoe,hij wijst op mijn auto, daar zit een aesculaapje op en hij zegt: „He ren", ja, dat zei hij, „Heren, in die auto zit een dokter en die is met spoed op weg naar een bevalling. Wilt u effe opstaan en hem doorlaten Dat deden ze metéén, ze liepen zelfs nog voor mij uit naar het volgende troepje om mij toch maar voor al niets in de weg te leggen. Ik was op tijd - terwijl ik dat kleverige mannetje aanvatte dacht ik: GOED DAT ER POLITIE IS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4