Spoedberaad van ministers en werkgevers OOK BOUW DREIGT PLAT TE GAAN Malik: Djakarta gaat praten met rode kruis Tholen weert zich tegen herindeling tegenover de eerste-kamercommissie PRIJSINDEXCIJFER IS 1.3 PUNT GESTEGEN Vandaag in de krant... Politie zal werkwilligen beschermen BEZOEK AAN DUITSLAND 00K BEKORT Oefenen met havenschappen KERSTENS ONTSLAAT 230 MAN VOORSTANDERS NEMEN WEL IN AANTAL TOE Snel behandelen Prins Willem- Alexander naar speelklasje 213e jaargang - no. 209 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 5 september 1970 NV Ml], van CV Provincial* r. tfllaa.. W.l.tr 34 60. («I. >144 (b rad lal 3346. adm lal 2094 01186-584. azp 2751» Mlddalbura, Markt 61, tal. 7651 (b f rad. 2*6/316», adv. 6241). Coaa, Crala Markf 2. tal. 6140 tb f rad. 76S3, 5213) Ooalbu-j, lal. 23»s" 1 i]a 40 cam aar mm. Minimumprija aar advariantla f 6.Inaatondao «adadallngaa 2"£ a tarial Alla Advartacillapriiran aacluaial 4 bi. Cue 359300 Prov.n TOENEMENDE KANS OP REGERINGSINGRIJPEN DEN HAAG (GPD) In de komende week zijn stakingsacties in de bouw te verwachten. Maandag zullen de bondsbesturen van de drie samenwerkende bouwbedrijfsbonden daarover beslissen. De werkge vers in de bouw hebben gistermiddag de eis van de bonden voor een uitkering van bruto 400 van de hand gewezen. Ook in de metaal nijverheid is een gespannen situatie rond deze uitkering ontstaan. Naar is vernomen zal maandagavond in Den Haag opnieuw een spoedberaad worden gehouden, nu tussen een aantal ministers en vertegenwoordigers van de werkgevers- en van de onderne mersbonden. Aan dit overleg, dat aanvanke lijk reeds voor zaterdagavond was voorzien, zullen van de kant van het kabinet deelnemen de ministers Witteveen (financ.), Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid). Nelissen (eco nomische zaken) en Lardinois (landbouw). De president van de Nederlandse Bank, dr J. Zijl stra, is niet bij dit beraad be trokken. De vakcentrales hebben voor deze bespreking geen uitnodiging ontvangen. Aangenomen moet worden dat het beraad in het ge bouw van het ministerie van economische zaken de algemene so ciaal-economische situatie tot onderwerp heeft. Hoewel dat politiek een moeilijke i bare zaak is, lijkt de kans dat de re gering sal ingrijpen in de Ionen gro ter te worden. Enkele dagen geleden verklaarde minister Roolvink (sociale zaken) naar aanleiding van het akkoord in de Stichting van de Arbeid over de uitkering van maximaal 400,- bruto dat bij een .maximale realisering van de uitkering de grenzen van het eco- economie Bouw De raad van bestuur bouwbedrijf heeft gistermiddag de afwijzing van de eis voor een uitkering van ƒ400,. gemoti veerd met de verklaring dat ,de raad niet bereid is een bijdrage te leveren tot vergroting van he: inflatieprobleem, omdat net bouwbedrijf van oudsher be vreesd is voor conjunctuurpolitieke maat regelen, die daaruit kunnen voortvloei en en die de bouw het zwaarst treffen. In een verklaring van de bouwbedrijfs bonden worden de werkgevers alvast verantwoordelijk gesteld voor de .toene mende onrust onder de bouwvakarbei ders'. Waarschijnlijk zullen de bouwbe drijfsbonden maandag sluiten om het wapen van de .prikBtakingen' te han teren. Dat zijn stakingen, waarbij de bonden enkele bedrijven met een hoge het uit kiezen voor acties. Eerder reeft de klein-metaal dit wapen gebruikt bij de moeilijkheden rond een nieuwe cao. Klein-metaal De werkgevers in de klein-metaal heb ben nog geen standpunt ingenomen in de kwestie van de ƒ400,- uitkerini Zij willen uitkomsten van beraad i eigen kring meedelen op 18 septembe NW-bestuurder G. Maters heeft meegi deeld .zeer ontevreden' te zijn over d standpunt. Hij zei dat wanneer zich In de metaal nijverheid acties zullen voordoen voor de 18e september de bonden zich daarach ter zullen stellen. Rechtbankbrand DRIE JAAR cel eiste gisteren de officier van justitie van de Middelburgse rechtbank tegen de dader van de braiid in het ge bouw van dezelfde rechtbank vo rig jan* december, (pag. 2) Baalboekkanaal DE PLANNEN voor de aanleg van het Baalhoekkanaal (van de Westerschelde naar Antwerpen) doorkruisen een aanbesteding voor dijkverbeteriingen in Zeeuwsch- Vlaanderen. (pag. 2, Plunderaar DE EERSTE berechte plunderaar tijdens de recente Damrellen, heeft door de politierechter een straf van vier maanden met aftrek op gelegd gekregen. De maximaal voor dit vergrijp door de politierechter op te leggen straf bedraagt zes maanden. g3> Binnenlands- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9 Nieuws uit Zeeland: pagina's 2,4, 5, 7 en 10 Sport: pagina 10 en 11 Radio-tv: pagina 23 Financiën: pagina 25 En in de Pag. 17: Zeeuw gaf wiskunde in een Kameroenees ,ver. banmgsoord'. Stemmen uit de kerken: Tillen aan het ambt. Pag. 19: dammen, schaken, brid ge, puzzel en culinair 'avontuur. Inmiddels gaat een algemene loonron- de van circa 3 procent zich steeds dui delijker aftekenen. In een groot aantal sectoren en bij vele bedrijven hebben de vakbonden een uitkering van 400.- f eëïst. Gistermiddag besloten de direc- ies van de KLM en van de Koninklijke Nederlandse Springstoffenfabriek in Muiden him personeel een uitkering van ƒ400,- bruto te geven. De directie van AKZO heeft niet verder willen gaan dan een uitkering van 200,- bruto. Drs S. C. Bakkenist, voorzitter van het VNO, is voorzitter van de raad van be stuur van AKZO. De ENCK in Vlaardingen en het Me- neba-concern (Meelfabriek Nederlandse Bakkerij) hebben besloten de 400,- te betalen. Slakingen De staking bij de Rotterdamse stu-k- goedoverslagbedrijven duurde vrijdag nog onverminderd voort. De ongeveer 2300 werknemers van de staalfabriek van de NKF in Alblasserdam hebben vrijdagochtend het werk neergelegd om dat zij, ondanks een mededeling der directie van vorige week, tot vrijdag, morgen nleta van de directie hadden ge hoord nadat tn de raad van overleg in de metaalindustrie overeenstemming was bereikt. Het stakingscomité .Albatros' liet vrij dagmorgen weten, dat bij de Albatros superfosfaatfabrieken te Vondelingen plaat (Rotterdam) door de werknemers Zie slot pagina 9 kolom 3) ROTTERDAM (GPD) De Rot terdamse politie gaat de haven arbeiders die maandag het werk willen hervatten beschermen te gen elementen die mogelijk zul len proberen dat te beletten. Dit besluit is aangenomen na overleg tusseh de politie en de scheep vaartvereniging Zuid (werkge vers), die eerder vrijdag ver klaarden dat de mensen die wil den werken onvo»doende beveiligd worden door de politie. In de verklaring van de SVZ wordt gesteld dat de hervatting van het werk in een eerder stadium door invloeden van buitenuf onmogelijk is gemaakt. Voorzitter dr J. P. H. Backx van de SVZ heeft gisteren de eisen van het comité .arbeidersmacht Rotterdamse haven' ronduit be lachelijk genoemd. Hij zei dat er geen sprake van is dat de werk gevers met deze groeperingen, die een loonstijging van 75 gulden per week eist, gaan praten. Men heeft donderdag alleen uit oogpunt van veiligheid de delegatie ontvangen die het pakket eisen kwam aan bieden. Na met een helikopter naar Ypenburg te zijn gebracht nam president Soeharto op dit vliegveld gisterochtend afscheid van koningin Juliana en prins Bernhard. PRESIDENT SOEHARTO VEILIG VERTROKKEN DEN HAAG (GPD) Met dezelf de helicopter, waarmee hij donder dag bij Huis Ten Bosch arriveerde, is president Soeharto gistermor gen naar Ypenburg vertrokken, vanwaa" hij in een Westduits ,v.i.p.-vliegtuig' naar Bonn is ge vlogen, Tot het laatst toe zijn de uiterst intensieve veiligheidsmaat regelen onverflauwd gehandhaafd. Terwijl Soeharto en koningin Ju liana al in de K.L.M.-helicopter za ten, geëscorteerd door legertoe- VAN HALF IUU TOT HALF AUGUSTUS stellen, werd het verkeer op dej Haagse invalswegen nog steeds ge controleerd. Op en rond de vliegbasis patrouilleer den 350 mariniers en manschappen van de luchtmachtbewakmgsdienst Verderop hielden politie en marechaus see de omgeving in de gaten. Het pu bliek, dat donderdag nog hier en daar langs de Rijswljkseweg had gepost in de hoop een glimp van de .glimlachende president' op te vangen, liet het gister morgen helemaal afweten. Voor een he likopter. zelfs met hoge gasten aan boord, blijft men met stilstaan! Op Ypenburg was alleen de Indonesi sche *- meenschap toegelaten. Die ont vouwde spandoeken met ,Indonesia-Ne- derland: leve de samenwerking' en de vertaling in het Behasa daarvan. In de ontvangstzaal werd afscheid genomen van onder mc.r de beide Vamervoorzit- ters, premier De Jong en minister Luns. Een paar minute., over tien vertrok de Westduitse Convair. President Soeharto vertrok zoals l.ij kwam. President Soeharto heeft rt nadat hij was opgestegen van de vliegbasis Ypen burg mede namens zijn echtgenote een persoonlijke boodschap gezonden aan ko ningin Juliana en prins Bernhard. In de boodschap spreekt de president zijn (Zie slot pagina 9 kolom 6) STIJGING IN 1968 7,5 PROCENT DEN HAAG (ANP) Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie, zoals dit maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1964=100, is van 132,2 medio juli tot 133.5 medio augustus gestegen. Deze stijging werd mede veroorzaakt door het gedeeltelijk verdwijnen van het uitverkoopeffect voor kleding, schoeisel en woningtextiel. In verband hiermede steeg het indexcijfer voor kle ding en schoeisel dat de vorige maand van 133,4 tot 126,6 daalde thans tot 129,8. Voor woningtextiel liep het in- prijsstijging geregistreerd. Het index cijfer voor voeding gaf een stijging te zien van 127,9 tot 129,9. Vooral voor aardappelen, groenten en fruit liep het indexcijfer vrjj sterk op. Voorts wer den nog prijsstijgingen waargenomen voor margarine, melk en eieren. Over de eerste acht maanden van dit jaar bedraagt de stijging ten opzichte van de overeenkomstige periode van het vorige jaar 3,9 procent. In augustus Jongstleden waa het index cijfer 5,4 procent hoger dan in augus tus 1969. Het prijsindexcijfer va consumptie over het In 1969 n de gezins. gehele jaar 1969 is 7.5 procent Hoger uitgeko men dan het gemiddelde over 1968, Vorig jaar bedroeg het jaargemid delde nl 126,8 tegen 118 het jaar daarvoor (basis 1964 is 100). Dit wordt ontihuld in het verslag De bewindsman merkt daarin op in de verslagperiode 1 januari 1969 tot 1 januari 1970 veel van het prijs beleid is gevergd. De nieuwe wijze van heffing van omzetbelasting betekende dat alle prijzen op korte termijn moesten worden herberekend. Daarbij vormde de totale belastingdruk, die onder het oude stelsel op de afzon derlijke goederen en diensten drukte, voor de individuele ondernemer een on. zekere factor. Behalve de omzetbe- Zie slot pag. 3 kol. 4 De wetsontwerpen die de havenschap pen Vlissingen en Temeuzcn vaste grond onder de voeten moeten ge ven. tollen op dit moment langzaam maar toch wel heel zeker door de Haag se parlementaire molen. Tenminste: de ministers die er hun handtekening voor zetten, hebben laten weten dat het wets ontwerp voor het havenschap Terneuzen .nog deze maand' de kamer zal bereiken; het wetsontwerp havenschap Vlissingen komt volgende week in openbare behan deling in de eerste kamer, de laatste I radertjes voor het verschijnen ln de I staatscourant. Eindelijk heeft dan de olifant een mui» 'gebaard, is de eerste reactie bij het le zen van dit soort mededelingen over de moeizame vorderingen op de weg van departement naar parlement en zo ver der. Immers, ruim zes jaar geleden werd bij Vlissingen met feestelijk vertoon bet nieuwe havenindustrieterrein rond het Sloe geopend. En de havenontwikkeling in en om Terneuzen is ook niet van van daag of gisteren. Nog steeds echter staat er heel bescheiden de afkorting i.o. (in oprichting) achter de naam van beide havenschappen. Het lijkt allemaal wat op een bouwwerk, waarvoor de funda menten zijn gelegd, maar waarvan da aannemer is failliet gegaan. s we nog even terugkijken naar de razendsnelle vaart i binnen ander half uur), waarin het wetsontwerp havenschap Vlissingen enkele maanden geleden in het openbaar werd behandeld in de tweede kamer, kunnen we ons niet voorstellen dat de wetsconstructle voor deze beide .gemeenschappelijke regelin gen' want dét zijn het tenslotte zo onvoorstelbaar Ingewikkeld is. Het tempo van de voorbereidingen wordt veel meer bepaald door de voortgang van het overleg tussen ambtelijke instan ties en overheidsfunctionarissen op uit eenlopende niveaus en dat alles in een onvoorstelbaar aantal richtingen. Over al komen vragen en opmerkingen, wan neer de samenstellers van de wetten weer een paar regels denken geformu leerd te hebben, zonder dat er haken en ogen aan zitten. En op al die kritische noten moeten telkens weer andere des kundigen hun visie geven. Interdeparte- mentaal overleg lijkt in dit jort situa ties eerder op een doel dan een middel en voorbereidingscommissies voelen zich verplicht om steeds opnieuw allerlei overwegingen en formuleringen te her kauwen. RAAMSDOXKVEER (ANP) Vrij dag heeft de directie van Kerstens Bouwbedrijf NV in Raanisdonkveer aan alle personeelsleden met ingang van maandag 7 september ontslag aan gezegd. faillissementsaan vrage indienen bij de arrondissements rechtbank in Breda. Het betreft 230 personeelsleden, onder wie dertig be ambten. (Van onze correspondent). BONN Ook president Soehar- to's staatsbezoek aan de bondsre publiek wordt om veiligheidsrede vertragingen ontstaan, omdat er hier en daar nogal eens verwar ring heerst over taak en doelstelling van een havenschap. In het kort komt het er op neer dat een havenschap met meer en niet minder opdrachten en bevoegdheden heeft dan: beheren en exploiteren van industrieterreinen en havens binnen de nen beperkt. Reizen naar Bremen grenzen, zoals die in de wet worden om- en Hamburg, die op het program- ma stonden, zijn afgelast. ervan uitgaat dat het bestuur van een dergelijke gemeenschappelijke regeling Het ministerie van binnenlandse zakenlook het miiieUbeheer moet voeren; het Bonn, dat verantwoordelijk is voor is ook met de taak van een havenschap de bescherming van de Indonesische president, verklaarde gistermiddag over aanwijzingen te beschikken dat Soehar- to's leven bij het uitstapje naar Noord- Duitsland gevaar had kunnen lopen. Het afgelasten van de bezoeken is gis. termiddag door het ministerie van bui tenlandse zaken en de Indonesische de- f™ "f,2™ °P nog geheim gehouden plaats in het zui- P°ten te zetten, den van de Bondsrepubliek reizen, om vandaar uit zondagnacht naar het Afri- om de planologische bestemming een gebied vast te leggen. De beslis singsbevoegdheid over dit soort aange legenheden ligt op ander niveau: bij het rijk, b(j provinciale staten, bij gemeente raden. Toch werken al dit soort dingen remmend op het architectenwerk dat n ntussen is een havenschap een wat vleugellam lichaam, wanneer het i.o. achter de naam niet kan worden weg gestreept. Een niet gelegaliseerd haven schap kan geen zaken doen. Wanneer er bijvoorbeeld grond moet worden ver kocht aan een bepaald bedrijf, moet het havenschap te biecht bij de dienst der domeinen, de feitelijke eigenaresse van staatseigendommen. Wanneer contrac ten moeten worden getekend zyn dag- .reizen nodig om handtekeningen te ver- schmidt, aan op verdere intensivering' van de «meBTOrtdng tussen beide apyte in.tant.es, die den. De Bondsrepubliek noemde hij een j "0 de zaak ergens betrokken zijn. symbool van scheppende kracht en een Overigens is het nu wel duidelijk dat Loesaka te vertrekken. Aange nomen mag worden dat de economische besprekingen, die in Hamburg zouden plaatshebben, nu in het zuiden worden gehouden. Het overleg daarover was fisteravond nog volop aan de gang. resident Soeharto was gistermorgen door president Heinemann en minister van buitenlandse zaken Scheel in de Bondsrepubliek ontvangen. In een ta- drong hij. tijdens een lunch presidentiële villa Hammer-1 bron van inspiratie voor de Indonesiërs- De aangekondigde demonstratieve acties tegen Soeharto s bezoek hadden gister, middag in Bonn weinig om het lijf. In één van de universiteitsgebouwen was een klein aantal studenten en hoogle raren (als spreker onder andere de derlandse prof. Wertheim) voor een dscussie bijeen, op een marktplein wer den pamfletten verspreid, waarin Soe harto massamoord werd aangewreven. 34 RAADSLEDEN TEGEN; 19 VOOR THOLEN Het eiland Tholen blijft zich weren tegen de herindeling. Het aantal voorstanders voor de ingreep mag wat toegenomen zijn, de commissie van de eerste kamer, die vrijdag een hoorzitting in Tholen hield, kon concluderen, dat nog 34 Thoolse raadsleden tegen herin deling zijn en 19 vóór. In meerderheid tegen zijn de raden van de ge meenten Sint-Annaland, Scherpenisse, Ond-Vossemeer en Poortvliet. De burgemeesters of waarnemend burgemeesters van de zeven ge meenten, waarover binnenkort in de eerste kamer definitief de beslis sing zal vallen, zetten vrijdag voor de commissie de standpunten nog eens uiteen. Met één zekerheid ging men na afloop heen. ,Na deze hearing zal het wetsontwerp heel snel in de eerste kamer worden be handeld', zo verzekerde commissievoorzitter dr P. G. van de Vliet (wd). .Zelfstandigheid boven alles-, 70 waarschuwde de eerste-kamerle- concludcerde burgemeester P. den namens de hele Poortvlietse van Doom in een toespraak, die raad, tegen aanvaarding van het hij fti de met visnetten versierde wetsontwerp. De behandeling in zaal van het ,Hof van Holland' in de tweede kamer vond de heef Tholen hield. De heer Van Doorn Van Doorn teleurstellend. ,Aan de argumentatie, waarom Tho len moest worden samengevoegd, werd dikwijls voorbijgegaan', zo stel de de Poortvlietse burgemeester. ,Da raad kreeg de indruk, dat de herin deling moest plaatsvinden om de her- indeling zelve, waaraan de argumen- tatie ondergeschikt werd gemaakt. De betogen wekten dikwijls de in druk, dat het meer ging over een afronding van de rest van Zeeland dan de noodzaak van de herinde ling van dit moment.' De heer Van Doorn verwees naar een artikel van professor Groenman onlangs in deze krant gepubliceerd die zich daarin kritisch uitliet over de Zeeuws-Vlaamse herindeling Naar het inzicht van het Poortvlietse ge meentebestuur is economisch noch bestuurlijk behoefte aan de ingreep voor Tholen. Net als de andere te genstanders wees de heer Va_i Doorn op de relatie tussen bestuurders en bestuurden, die na de herindeling minder goed zou worden. De Poort vlietse burgemeester citeerde wat uitspraken, die in een onlangs gehou den raadsvergadering werden gedaan en hij kwam tot de slotsom: .Poort- vliets raad laat er geen twijfels over bestaan, zij acht dit voorstel tot herindeling prematuur.' Burgemeester J. E. van Boeljen van Tholen was zeer kort, over de zaak. Hij maakte duidelijk, dat in Tholen 8 raadsleden vóór herindeling zijn en 3 tegen. Overigens drong hij alleen aan op een snelle behandeling van het wetsontwerp in de eerste kamer. Fel tegen waren 6 van de 7 raadsle den v n Sint-Annaland, die burge meester W. Baas hadden afgevaar digd om dat tot uitdrukking te bren gen Ook hij verwees naar andere henr Mingen en hij stelde Kan men werkelijk in allen gemoede en vol overtuiging stellen, dat elders in Zee land en daarbuiten, waar nieuwe ge meenten zijn gecreëerd, de finan-iële positie hetzelfde is gebleven, of be ier en sterker is geworden, alsmede, dat de bestuurkracht aanmerkelijk is versterkt? Als men de raadsversla- gen leest, rijst zeker en terecht veel twijfel', zo hield de hc Baas de uit negen man bestaande commissie voor. .Gesteld kan worden, dat men ir de nieuwe gemeenteraden letterlijk .kermt' over de financiële kant en als c. i loden last torst men een lege buidel', zo schilderde de burgemees ter van Sint-Annaland, die naar zijn inzicht dreig: te ontstaan bij herin deling van Tholen. .Typisch da; iet* (Zie slot pag. 10 kol. 1 men zelfs in Den Haag het talmende ge doe rondom de formele oprichting van de havenschappen goed beu is. Met het gevolg dat vragen die van wezenlijke invloed zjjn en waarop eigenlijk al een concreet antwoord is gegeven (de beide havenschappen zouden inderdaad tot één groot havenschap voor het Wester- scheldebekken moeten worden samenge voegd) voorlopig opzij worden gescho ven omdat de zaak door allerlei kleinig heden te lang is opgehouden. Jn Zeeland, in de kamer en ook op de departementen is al bij herhaling vast gesteld, dat de beide havenschappen gemakkelijk in elkaar te schuiven zijn. Tenslotte is er in de besturen al een soort van personele unie: dezelfde figu ren van rrjk en provincie hebben daarin zitting. Toch zeggen de bewindslieden: niet nu, maar straks dat grote haven schap. Als we opnieuw alle formaliteiten moeten verrichten om deze heilige over tuiging in de wet vast te leggen, komen we misschien wel nooit aan de eind streep. Daarom: nu maar vast wat oe fenen met twee havenschappen. In ieder geval levert het onderling geharrewar rond vergadertafels en achter bureaus dan geen problemen meer op voor wie met een havenschap moet werken. Maar vondst om in een hogere versnel ling formaliteiten af te handelen en knopen door te hakken kan natuurlijk ook een paar jaar eerder worden ge- A.L DES HAAG (ANP) Prinses Bea trix en prins Claus hebben besloten hun oudste zoon deze winter gedurende eni ge ochtenden in de week in Baarn doen deelnemen aan een speelklasje dat zal bestaan uit twaalf kleuters van drie en vier jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1