Amerika beschuldigt Egypte van schending BLIKSEMBEZOEK AAN BELEGERDE STAD KLANKBORD Vermoedelijke dader overval Enschede aangehouden Indonesische regering doet geste: STUDIEVERZEKERINGEN VOOR KINDEREN AGENT M00LENAAR Overeenstemming verbod militair WAPENDIEFSTAL IN DEN BOSCH NEDERLAND EN INDONESIË DOOR NIEUWE VRIENDSCHAP VERBONDEN gebruik zeebodem v- Kinderen bekennen KORDON OM DEN HAAG BLIJFT TWEE KINDEREN VERMIST Ook volgend jaar trend voor het overheidspersoneel ANWB- OPROEPDIENST VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Beslissing over vredesgesprek tot zondag uitgesteld WASHINGTON. TEL AVIV, AMMAN, BEIROET (RTR, DPA, AFP) De Verenigde Staten hebben donderdag openlijk Egypte beschul digd van schending van de wapenstilstand in het Midden-Oosten door onder me. a verplaatsing van luchtdoelraketten dichter by het Suez- kanaal. De Israëlische ambassadeur by de Verenigde Naties, Tekoah, keert nog niet terug naar New York voor voortzetting van het vre desoverleg onder leiding van VN-bemïddelaar Gunnar Jarring en de Israëlische minister van defensie Dayan zal vooralsnog niet aftreden. Dit waren donderdag de belangrijkste ontwikkelingen rond de crisis in het Midden-Oosten. had gedreigd verklaarde na afloop dat er geen sprake meer is van een even tueel ontslag en dat de genomen be sluiten volkomen in overeenstemming zijn met zijn standpunt. Van welingelichte zijde werd verno men dat Israël nog geen crisis met Amerika wil en geen stappen zou doen die het vredesoverleg zouden kunnen verstoren. Stappen in Cairo en Sowjet-Unie Nadat Israël sedert het begin van het bestand negenmaal bij de Verenigde Naties had geklaagd over Egyptische bestandsschendingen, verklaarde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington don derdag dat ook de Amerikanen bewij zen van bestandsschendimgen hebben. Volgens de Amerikaanse inlichtingen heeft Egypte: het aantall raketstelTin- gem in de 50 kilometer brede zone ten westen van het Suez-kanaal vergroot, een reeks lanceerinrichtingen voor ra ketten bemand die voor de inwerking treding van de wapenstilstand onbe mand waren en nieuw oorlogsmaterieel naar de verbodszone gebracht. De Verenigde Staten nemen naar aanleiding hiervan diplomatiek stappen hij Egypte en bij de Sowjet- IJnie. Zij gaven Israël de verzeke ring dat Amerika niet zal toelaten dat de Israëlische veiligheid minder wordt. Eerder op de dag vergaderde het Is raëlische kabinet gedurende vijf uur. Na afloop werd bekend dat ambassa deur bij de Verenigde Naties Tekoah niet voor zondag naar New York zal terugkeren voor hervatting van het vre desoverleg. Minister van defensie Dayan die dezer dagen met aftreden De Israëlische regering zal op haar volgende bijeenkomst, zondag, de be sprekingen óver de missie-Jarring voort zetten. Dit heeft de Israëlische minis ter zonder portefeuille Galill donder dagavond na bet kabinetsberaad mee gedeeld. De minister zei voorts dat alle leden van de regering het erover eens waren dat de wapenstilstand slechts op basis van wederkerigheid kan worden geres pecteerd. Volgens meldingen van de Pal stijnse guerrilla-organisaties, werd ook donderdag nog in de omgeving van MM JÊK2> Zo scherp waren gisteren de vei ligheidsmaatregelen in en om Den Haag dat deze bakker in Wasse naar de inhoud van zijn broodwa gen moest laten zien... de Jordaanse hoofdstad gevochten tus sen Jordanse militairen en Palestijnen. Bet Palestijnse Rode Kruis meldde dat bij de gevechten van dinsdag in Am man 32 doden en 169 gewonden zijn gevallen. Jordaanse troepen paraat De in Jordanië gelegerde Iraakse troe pen, waarvan de sterkte op bijna 12.000 man wordt geschat, zijn in staat van paraatheid gebracht, zo is donderdag in Amman vato zeer betrouwbare zijde vernomen. Op 40 km ten noorden van de Jordaanse hoofdstad zou zich een honderdtal Iraakse tanks bevinden. Een deel daarvan was al in dat woestijn gebied gestationeerd voordat de bloedi ge gevechten van de afgelopen dagen in Amman tussen troepen van koning Hoessein en Palestijnse commandostrij- ders uitbraken. Het Palestijnse verzet zal ieder con tact met de Jordaanse regering weige ren zolang het Jordaanse leger haar stellingen rond Amman blijft innemen, aldus een donderdag gepubliceerde ver klaring van AI Fatan. ENSCHEDE (GPD) Dankzij een snelle actie heeft de Ensehedese poli tie reeds woensdagmiddag, althans dat neemt men op dit moment aan, klaar heid gebracht in de overval op de nacht waker van het confectiebedrijf ,De Tuk. ker' A. van de Woude uit Glanerbrug. Omstreeks vijf uur hield de politie op straat de 25-jarige B. D. A. (P. S.) uil Gronati aan, die de waarschijnlijke da. der is. De aanwijzingen tegen hem zijn thans reeds zo positief dat hij ondanks ont kenning vastgehouden wordt De ver dachte kwam de afgelopen wfnter in het nieuws toen hij als gevangene in Alme lo bleekwater wist in te nemen waar door het noodzakelijk werd hem in een ziekenhuis op te nemen. Daaruit ont snapte hij in het holst van de nacht. Na de eerste veroordeling in Almelo werd hij naderhand in hoger beroep wijgesproken. PARIJS (AFP-DPA) In de leeftijd van 72 jaar is woensdagavond in Parijs de Franse generaal Marie-Pierre Koenlg overleden aan de gevolgen van een ope ratie. Hij was van 1944 tot 1945 militair gouverneur van Parijs en tot 1949 Frans opperbevelhebber in Duitsland. DEN HAAG (GPD) In een poging iets te doen om het leed van de weduwe van de by de bezetting van de Indonesische residentie om het leven gekomen Wassenaarse hoofdagent Hans Moolenaar te verzachten heeft de regering h» Djakarta haar meegedeeld te zullen zorgdragen voor studie verzekeringen tot en met universiteitsniveau' voor de kinderen van de overleden politieman. De Indonesische ambassadeur in Nederland, generaal Tas win A- Natadinin- grat heeft dit bekendgemaakt in een brief aan mevrouw Moolenaar, waarin hij zijn .innige deelneming" met haar lot en dat van haar kinderen kenbaar maakt. Mevrouw Mooienaar heeft het aanbod van Djakarta geaccepteerd. Een paar maal ging de politie in Den Haag tot actie over togen Ambonese betogers. Tijdens een van deze charges moest een arge loze voorbij gangster het ontgel den. Zij werd onder de voet gelo pen en kwam onder een bromfiets terecht. Een agent bevrijdde haar tenslotte uit haar pijnlijke posi tie... DEN BOSCH (GPD) In de nacht! van woensdag op donderdag is inge_j broken bij de munitie.fabriek ,De Kruit hoorn' in Den Bosch. De Bosse recher. che tast nog volkomen in het duister omtrent de richting waar de daders moeten worden gezocht. Vaststaat al leen dat er meer dan één man is bin nengedrongen via een achterdeur waar hij waarschijnlijk een valse sleutel is gebruikt. Er Ls tenminste geen spoor van braak gevonden. Uit het eerste onderzoek is kamen vast te staan dat de daders vier geweren en een machinegeweer hebben meege nomen. Bovendien is een demonstratie model vuurwapen, een opengewerkt mo del, eveneens ontvreemd. Patroonmaga zijnen, maar leeg, zijn eveneens ont. vreemd. Hoewel ër duidelijk naar sleu tels is gezocht hebben de inbrekers de goede sleutels voor de mtautie niet kun. nen vinden. Buiten een aantal op ge. weren passende bajonetten wordt ver der niets vermist. Er is een fabrieksbewa Jcing, zelfs met een hond. Maar op geen enkele manier heeft deze veiligheidsdienst iets ge merkt. Op de vraag op welke manier de deuren zijn beveiligd of de deur naar de betrokken afdeling beveiligd was, a gieen antwoord. De politie nergens enig motief kunnen ont dekken om de recente inbraak te ver binden aan de politieke ontwikkeling van de laatste dagen. ,Wirj weten ab soluut nog niiet in welke richting moet worden gezocht. Het onderzoek la in volle gang en wdrj hopen daaruit aan wijzingen te krijgen omtrent de da ders. Er is al wel contact met de om. liggende politiekorpsen en met het in ternationale apparaat omtrent de opspo. ring", aldus de politie. KONINGIN JULIANA IN TOESPRAAK TOT SOEHARTO: GENÈVE (AP) De door 25 landen bijgewoonde ontwapeningsconferentie te Genéve heeft algemene overeenstem ming bereikt over een Amerikaans. Russisch ontwerpverdrag, dat een ver. bod inhoudt om vernietigingswapenen op te slaan op de bodem van de zee. Deze ontwikkeling schijnt de weg te effenen voor de aanvaarding van het verdrag door de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die dit ont werp in behandeling neemt op zijn eer ste commissievergadering aan het eind van deze maand in New York. Het ont werp verbiedt de plaatsing van lan- ceennstaillaties en van opslagplaatsen voor raketten met atoom lading op de zeebodem. Het verdrag heeft geen betrekking op de Amerikaanse, Russische en Franse onderzeebootvloten met atoomraketten aan boord die nu al in grote getale de oceanen bevaren en waarvan een groot aantal in aanbouw is. De conferentie zal nog een middag bij een komen om het formele rapport aan de algemene vergadering goed te keu. ren. In tegenstelling tot vorige jaren was er geen wezenlijke onenigheid over het opstellen van het rapport. HAARLEM (GPD) Twee jongetjes van tien jaar hebben bekend de brand te hebben gesticht, die eind vorige week in de Koudenhornkazerne in Haarlem woedde en waarbij voor een kwart mii-l joen gulden schade werd aangericht. DEN HAAG (ANP) De ring van politieposten, die gemeente en rijkspolitie in de nacht van 1woensdag op donderdag op onge veer tien kilometer afstand rond Den Haag hebben gevormd, blijft vooralsnog gehandhaafd. Donder dagmiddag hebben de ministers van justitie en van binnenlandse zaken beslist dat dit kordon in verband met veiligheidsmaatrege len gehandhaafd blijft. Op de rijkswegen, zo vernamen we, gaat het aanhouden en contro leren van auto's en busjes gewoon door. Vele geschenken uitgewisseld DEN HAAG (ANP) Het bezoek van president Soehar- to wordt door de Nederlandse natie gevoeld als de voltooi ing van een eeuwenlange ont wikkeling, ,die in deze eeuw vele jaren onze hoofden, maar vooral onze harten zeer heeft beroerd'. ,Het geeft grote voldoening elk ander nu eindelijk, in de per soon van het staatshoofd zelf, als broederlanden in voUe vrijheid te Ironnen ontmoeten', aldus heeft koningin Juliana donderdagavond op het dtoer op Huis Ten Bosch verklaard. Nederland en Indonesië zijn aan elkaar verbonden geweest op een wijze zoals dat beide nauwelijks met een ander ooit zijn geweest- Hoe voor de Nederlanders de ge voelens ook mogen zijn van zelfverwijt of van weemoed, van verwijt aan of genegenheid voor de tegenpartij en wat ook de uwe mogen zijn, er is uit heel die warreling van emoties en opi nies iets bezonken. En dat is wonderbaarlijk vriendschap'. De gedachtenwisseling die presi dent Soeharto donderdag met de ministers De Jong. Luns en Udlnk en met leden van eerste, en twee de-kamercommissies heeft gehad, is verlopen in een sfeer van open- landen op velerlei terrein', aldus heeft de president donderdagavond aan het diner in Huis Ten Bosch vc klaar d. De president refereerde tweemaal, kort, aan de bezetting van de ambtswoning vao de Indonesische ambassadeur: eenmaal toen hij zijn dankbaarheid 'sprak voor de stappen die de Nederlandse regering heeft genomen om de gevolgen van ,de ongewenste ge beurtenissen die onlangs hebben plaatsgevonden' weg te nemen en toen hij opmerkte dat zijn be zoek ,als gevolg van een versto ring die is opgetreden', slechts een dag zou duren'. Uitnodiging Aan hert slot van zijn rede no digde de president koningin Ju liana en prins Bernhard voor een bezoek aan Indonesië uit. Geschenken Na de lunch donderdagmiddag op paleis ,Huis Ten Bosch' hebben koningin Juliana en president Soeharto geschenken uitgewisseld. De koningin schonk aan de pre sident drie schilderijen, waaron der twee schilderijen van de be kende Indonesische schilder uit de negentiende eeuw. Raden Sa- leb, voorstellende twee jachtta ferelen. Het derde schilderij is van Weas- senbruch. President Soeharto schonk de koningin een gouden avondtasje en prins Bernhard ont ving een van Djokjazilver ver vaardigd rookstel. Daarnaast wa ren er geschenken voor alle km-, deren van president en mevrouw Soeharto en voor de Nederlandse prinsen en prinsessen. Voor prins Claus was er onder andere een roudan kris. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse kinderpolitie verzoekt de opspo ring van de 11.jarige Christina Maria van de Hatert en haar 9-jarige broer tje Lode wijk van de Hatert. De kinde ren verlieten op 27 augustus de ouder lijke woning in .Amsterdam en zijn sinds dien spoorloos. Volgens de politie zijn de kinderen wel meer van huis weggelopen. Signalement meisje: lang 1.20 m, bland haar en blauwe ogen. Zij was gekleed in een groene jurk en droeg witte kousen en bruine schoenen- Signalement jongen: jangl meter, slank, blond haar en blauwe ogen. Hij droeg een korte broek, blauw geblokte blouse, geblokte kousen en bruine schoenen. Degenen die inlichtingen kunnen ver. strekken wordt verzocht zich in ver binding te stellen met het bureau kin- derpolftie, telefoon 020-62456. (Slot van pagina 1 melijk liet hoge gezelschap via de Laan van Nieuw Oost Indië de stad binnen rijden. Dat was dan ook de reden waar om de politie hardhandig optrad tegen een niet busjes en auto s aangevoerde troep ambonnezen. De eerste klappen vielen en de spanning nam per minuut toe. Het vliegveld Ypenburg was intussen van de buitenwereld afgesloten. Zwaar bewaakt door politie en militairen was het zelfs voor de 300 genodigden een hele toer de luchthaven te bereiken. Tanks stonden voor het hek en militai ren met gecamoufleerde helmen lagen op de daken. Omstreeks negen uur verscheen de auto van koningin Juliana en prins Bern- hard voor de poort van Yoenburg. Ko ningin Juliana was gekleed in een mos groen pakje, prins Bernhard in het uniform van inspecteur-generaal van de koninklijke luchtmacht. Toen kort daar op het presidentiële toestel van de Ga- ruda begeleid door straaljagers van de koninklijke luchtmacht boven Ypenburg verscheen, werden zes helikopters rond het militaire vliegveld samengetrokken. Leden van het Devvalcingsdetachement tuurden met verrekijkers de omraste ring van het vliegveld af op zoek naar mogelijke ordeverstoorders. RECEPT Een welgevormde vrouw in Kielce, in Zuidoost-Polen, heeft dezer dagen een bezoek aan de dokter ge bracht ern kreeg na een onderzoek een br.efje, dat zij voor een recept aanzag. Zij ging enmëe naar de apotheek. De apotheker bestudeerde het velletje papier lange tiid en krabde zich achter de oren. vervolgens gaf hij het aan de vrouw terug met de mededeling, dat hij tot zijn spijt haar niet kon helpen, al. dus meldt een Pools weekblad. Toen ook de blondine het .recept," ge schreven met het bekende .dokterspoot je' aan een nauwkeurig onderzoek on derwierp. ontwaarde zijde zin: ,u zoudt mij een groot genoegen doen als u mij vanavond om zes uur een bezoek zou walen brengen.' Verbazing e DC-8 .Balie' ^.cww...., ..aar het konin klijke gezelschap zich had opgesteld. In de deuropening verscheen in sa rong en kabaja gestoken mevrouw Soeharto. Na de verwelkoming speel de de luchtmachtkaoel het Indone sische volkslied: 21 saluutschoten denderden over het vliegveld. De zon brak door en terwijl het gezelschap naar de grote ontvangstzaal van Ypenburg begaf, reed een stoet auto's de ingang binnen- Een kwartier later daalde een KLM- helikopter van de maatschappij .Noord zee.' Tot grote verbazing van vele aan wezigen stapte minister van buiten landss zaken Adam Malik met een deel van het presidentiële gezelschap in het toestel, dat snel in de richting van Den Haag verdween. De spanning in Den Haag steeg naar het kookpunt. Door de vele wegomleg- gangen en controles op de invalswegen was het verkeer in een chaos veranderd. Even werd de spanning groter toen en kele hofauto's voorafgegaan door bere den politie passeerden. In een flits her kenden de wacrtenden de gezichten van prinses Beatrix en prins Claus, die zoals later bleek, minister Malik en 'olt op Huis ten Bosch verwelkom- Om kwart voor elf landde voor de tweede maal de KLM-helikopter voor Huis ten Bosch. De erewacht leunde te gen de door de roterende bladen aan gewakkerde wind. De koningin en haar ten stapten uit en begaven zich na inspectie van de erewacht naar het bordes van het paleis. Vijf minuten la ter batrad het gezelschap een bordes om de fotografen de gelegenheid te bieden een .staatsiefoto' te maken. Al leen de prins kon ontspannen terug- wuiven naar een fotograaf, die zonder het te weten, kijkend iin zijn reflex- camera, met zijn hand had gezwaaid. Een kwartier lateir vond een bespreking laats tussen president Soeharto en de iederlandse regering. Daarna maakte burgemeester Marijnen zijn opwachting, die van het Indonesische staatshoofd een miniatuur gamalanorkest in zilver ontving. Het Binnenhof was onderwijl geheel voor het publiek gesloten. Precies vijf mi nuten na drieën stoof een escorte mo toragenten het Binnehof op, gevolgd door enkele zwarte limousines. Presi dent Soeharto. begroet door kamervoor zitter Van Thiel. begaf zich vriende lijk glimlachend naar het gebouw van de tweede kamer, waar hij in een ern stige toespraak tot het parlement een soort verslag uitbracht van de jonge historie van zijn land. Na de lunch vertrok de koningin in gezelschap van mevrouw Soeharto en mevrouw Malik per helikopter naar pa leis Soestdijk. Den Haag verkeerde in onzekerheid over de wijze waarop de president zich naar het Binnenhof zou begeven, waar hij volgens het progra ma in de namiddag vertegenwoordigers van het Nederlandse parlement zou ont moeten. De spanning langs de mogelijke routes steeg dan ook met de minuut. Op de Bezuidenhoutseweg hoek Laan van Nieuw Oost Ind:c kwam het tot een treffen tussen politie en jonge Am bonnezen, die provocerende leuzen met zich meedroegen. Om vijf uur was de president weer te rug op Huis ten Bosch. Een vermoeien de morgen en middag waren voorbij. President Soeharto had eindelijk even tijd om zich te bezinnen op zijn rede voering die hij aan het door ter ere van zijn |jj - diner zou uitspreken. schenen door schijnwerpers, maakte bij het vallen van de avond een feërieke Indruk. Maar die droom werd verstoord door het gezoem van de motor een helikopter die voortdurend boven het Haagse paleis rondcirkelde. Helikopter alle kanten be- Een Ambonees wordt gearres teerd... DEN HAAG (GPD) Ook in het ko mende jaar zal voor het overheidsper soneel weer het .trendbeleid' gelden: dat wü zeggen dat de ambtenaren begin van het jaar een voorschot krijgen op de vernachte loonontwikkeling in het bedrijfsleven, waarna dan in de loop van het jaar de definitieve afrekening, de zogenaamde nacalculatie, komt. Hierover is donderdag in he: georgani seerd overleg voor ambtenarenzaken overeenstemming bereikt Verder zal de rijksoverheid faciliteiten gaan verlenen ten behoeve van het vormingswerk van jeugdige ambtenaren. Alle ministeries krijgen op korte termijn bericht over de voor dit vormingswerk te schennen ruimte. Onderstaande personen worden verzocht zo snoedig mogelük contact op te ne men met de ANWB.Alarmcen: rale te Den Haag 070-2G4426. Nederland: De heer Adolf Lucowicz uit London- England reizende in Nederland. ZUID-EUROPA naar Nederland: De heer Ricky Crawford u Rondebos- Zuid-Afrika reizende van Malta naar Nederland. Op nog geen vijfhonderd meter afstand had de politie intussen de grootste moeite de opdringende menigte -,n be dwang te houden. De jenge ambonne zen hadden de aankomst van de pre sident zwijgend gade geslagen, maar als gold het een afspraak, na enige tijd sloeg hun berusting geleidelijk over in agressie. Een groep Ambonnese meis jes hief een spreekkoor aan. De politie werd nerveus en drong de menigte te rug. Een vloek weerklonk en de eerste klappen vielen. Een felle charge was het gevolg. Het publiek trok zich terug, een eenzame vrouw van middelbare leeftijd achter latend. Zwijgend hield zij een bord voor zich waarop duidelijk te lezen was daa zij de komst van president Soeharto niet wenste- Een in paniek geraakte agent zag h ar staan en rukte haar het bord uit de handen. Den Haag ver gat residentie te zijn. Om half vijf vertrok het presidentiële gezelschap wees- naar Huis ten Bosch. Negentig linuten eerder was een hof- auto op de Bezuidenhouitseweg gesig naleerd mat een vermoeid uitziende prins Bernhard op de achterbank. Toen anderhalf uur later een verbaasde nieuwsgierige de presidentiële stoet in een flits voorbij zag trekken, kon hij nauwelijks zijn ogen geloven. .Je krijgt het gevoel alsof we weer opn.euw de oorlogstijd beleven', zei de toeschouwer met duidelijk Indische trekken. ,En dan, meneer, te bedenken dat hier de meeste Indische Nederlanders wonen. Ik had nooit gedacht dit nog eens te zullen be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3