Overdekte passage van Axel deed deuren open Walcherse Zuidmolukkers bij Moerdijk in bus opgehouden SlE Schelde' ging aan het werk NTB KOMT MET ,TRIPPERTJES DOOR ZEELAND' 2 Grote verliezen in fruitteelt DOOR TOEDOEN VAN WETHOUDER OGGEL oupp/iose' PANTY'S ALMANAK Zeven nieuwe zaken in nieuw complex 98-JARIGE GOESE DAME GAAT NOG STEEDS NAAR DE CAMPING NA OVERLEG IN CAPELLE AL VROEG OP TERUGWEG Signaleren Werking tweede fosforoven Hoechst in strijd met het convenant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 VLISSINGEN Het personeel van de koninklijke maatschap pij ,De Schelde' NV heeft don derdag in zijn geheel het werk hervat. Bij de eerste opkomst van de Scheldewerknemers met de ploeg van half zes 's morgens bleek al dat de KMS-vverkne- mers gehoor hadden gegeven aan de oproeping van vakbon den en (hef inmiddels ontbon den) stakïngscomité om donder dag weer aan de slag te gaan. De VHssingse bedrijven van de Ji>IS toonden weer het normale beeld. In cidenten dedeu zich niet voor. Vak bondsofficials van de landelijke bonds bes turen in Den Ilaag saven gisteren toe dat de staking bij ,De Schelde' .waar wij officieel niet ach ter konden gaan staan' tot ,één van de voorbeeldigste' uit de stakings- geschiedehis van ons land behoort Men sloot zich gaarne aan bij de lof die zowel vakbonden zélf ais KMS- directie en stakingscorrutés is toe gezwaaid voor de voorbeeldige hou ding van alle partijen in dit korte conflict Bij de NV Boddaert-Koudekerke werd donderdag ondanks de brief van de directie aan de werknemers nog gestaakt. Het bedrijf van deze gieterij in Middelburg daarentegen toonde het normale werkzame beeld. Districtsbestuurder P. van der Ende van de Christelijke Metaalbedrijfs- bond Zeeland heeft in de loop van donderdagavond na loon-bespre- kingen bij de TSM te Terneuzen, waar het rustig is gebleven ge poogd contact met de stakers van Boddaert te zoeken. Zijn collega Herman Berkhout van de metaalbedrijfsbond NW, die ook bij de Vlissingse stakingen een actieve rol speelde, gaf als commentaar: ,Ik voorzie bij Boddaert niet direct het einde van de onrust-' Hij gaf als oorzaak daarvan ,de houding van de directie', die zoals zij ons zelf mee deelde een brief aan de stakenden heeft gesxhreven, waarin zij deze sterk aanraadde donderdag aan het werk te gaan, omdat anders de ge volgen voor de verantwoording van de stakende werknemers zouden ko men. Van een onzer redacteuren) DEN HAAG .Zeeland geboren uit wolken, wind en water'. Dat staat er boven het hoofdstuk over deze provincie in de kleurige folder over .Vaderlandse trippertjes', 't nieuwe weekendplan van 't Nationaal Bur. voor Toerisme, dat donder dagmiddag op een persconferentie van het NBT in het Haagse gemeentemuseum ten doop is ge houden. Alle provincies krijgen in dit plan een apart hoofdstuk. Zo ook Zeeland, dat als .vrien- delijk. goedmoedig, koppig en weerbarstig' wordt heschreven. Vast is bomen te staan dat de Nederlander gemiddeld 10 procent van zijn inkomen, oftewel ƒ2 miljard per jaar in totaal uitgeeft aan toerisme en recreatie, waarvan hij uiteraard een deel in Zeeland kan besteden. In de folder wordt gewezen op Zeeuwsch-Vlaanderen .Zeeuwser dan Zeeuws', met uitzondering van het Land ran Hulst waar de .Vlaamse levensstijl' (wat dit dan ook moge zijd) domineert Er wordt gewezen op de mogelijkheid van het overste ken van de Westerschelde bij Terneuzen en Hoedekens- kerke (andere veren worden terloops genoemd) en op Walcheren, de .tuin van Zeeland'. Schouwen-Duiveland wordt aangeprezen als het .ko ninkrijk der meeuwen'. Tholen als een gebied, dat .aar, dig Inkt op het aangrenzende polderland van Noord- Rrn.hnnt Verier staat er in de folder, dat door het deltaplan Zeeland gesloten is voor de zee, en ontsloten als een .nieuw groot-recreatiegebied voor alle mensen, die met dien tg ski? epen neuzen in de Randstad-Holland leven. Een gebied waar .voorlopig plaats en ruimte genoeg is - Bij de zomaar-wat toer-ideeën' worden zowel Middel burg met he.t Abdij-complex, als (bijvoorbeeld) Goes, Axel en Sluis aanbevolen. Voor zwervers en ruiters Onder de aigeniene hoofdstukken .zwerftrippertjes' en .riutertrippertjes' wordt gewezen op Haamstede, waar men voor de speciale ïrippertjesprijs van 65,- in het bun galowpark i Zeepe van vrijdagavond na hel diner tot en met zondagmiddag zijn weekend kan doorbrengen met rmaer andere een bezoek aan musea en deltawerken, en strand- en duinwandelingen. Een ander algemeen hoofdstuk ,zeebengeJtrippertjes' verwijst onder meer naar Zierikzee, waar voor een prijs, lie ligt tussen de 85,- en j 90 vanaf vrijdag zijn weekend kan doorbrengen met sportvissen op de Oosterschelde. bezoek aan oude dorpskern, middeleeuws stadhuis, en diner bij kaarslicht... Vlissingen woidt aangewezen als punt, van waar uit men ooit in een weekend zowel mosselen kan gaan eten in Philippine, als trips kan gaan maken naar de musea in Brugge en h<»t casino in Knokke. De directeur van de provinciale Zeeuwse vereniging voor vreemdelingen verkeer, de heer J. P. de Regt, die bij de inwijding \an de .vaderlandse trippertje*' aan. wezig was. noemde tegenover ons dit plan van het NBT- Jiet eerste kind', dat zij hebben gebaard'. .Wel iets om waardering voor le hebben'. Ik zou natuurlijk ten opzichte van Zeeland nog wel enkele kanttekeningen kunnen maken, maar over het algemeen ben ik enthou siast voot dit idee van de NBT', aldus de heer De Regt. Het plan dat het Nationaal Bureau voor Toerisme de naam .Vaderlandse trippertjes' heeft gegeven, omvat geheel verzorgde weekend-uitstapjes naar 44 be stemmingen in alle provincies van ons land, waarbij her actief en creatief bezig-zijn een belangrijke plaats inneemt. Er zijn 17 verschillende trippertjes-typen. zo als: tuinieren, autosleutelen, sport beoefenen, paard- en ponynden, varen met een klipper, wandelen en fiet sen, zee. en zoetwater vi«en, met een huifkar rond- treklien, grote steden bezoeken, naar antiek speuren, Uatorische monumenten bekijken, minder bekende ge bieden leren kennen, vogels bespieden en creatief bezig- zijn. Voor jeugdigen zijn er zg ,hippe-trippertjes'. De periode waarin dezen weekenden kunnen worden ge maakt, loopt van 18 september tot 23 mei volgend jaar, in totaa. 3o weekenden. Dit initiatief van het NBT is mede in sn menwerking met de VW's ontwikkeld. Tien tallen hotels, motels, pensions en bungalowbedrijven nemen aan dit plan deel. ook een groot aantal organi saties op verschillende gebieden Het NBT verwacht door dit plan een nieuwe stimulans te kunnen geven aan het binnenlands toerisme, vooral in de periode buiten de zomer. ouiigaiowbedrijven in alle provincies van het land zijn ingeschakeld- Het gehele weekendplan van het NBT is vervat in een >2-pagina's vierkleuren brochure, met een oplage van 350 000 exemplaren, die gratis verkrijgbaar is. Door mid del van antwoordnummer 3600 te Den Haag kan deze, zonder postzegel, worden aangevraagd Ook is de bro chure verkrijgbaar bij de VW-kantoren, vele reisbu reaus en alle winkels van Albert Heijn. Ook Shell-Ne- de.-lanri zal in dit plan inhaken. De prijzen van de trippertjes liggen gemiddeld op 50 per weekend, met uitschieters naar beneden en boven 19 en 90. Deze weekenden beginnen in het algemeen op zaterdag ochtend, maar kunnen ook op vrijdagavond aanvangen. Voorlichting Actief bezig zijn Trippertjes zijn het resultaat van een enquête door het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme te Breda en de NV voorheen Nederlandse Stichting voor Statistiek te Den Haag, lm opdracht van het NBT in (969 verricht. Dit onderzoek bracht aan het licht, dat de behoeften aan een weekend-uit groot zijn, maar dat de Nederlander graag een vast doel voor ogen wil hebben, eux gehele verzorging van zijn weekend pre fereert. bovendien wil hij vooraf weten waaraan hij financieel toe is. Ook kwam uit dit onderzoek naar voren dat hij met niet te veel moeite zijn reservering wil maken en vooral in een prettige, andere omgeving dan waarin hij gewoon is te verkeren actief of creatief bezig wij zijn. Op deze gegevens heeft het NBT de vaderlandse tripper. tjes afgestemd. Naar 44 aantrekkelijke bestemmingen kunnen 17 verschillende weekend mogelijkheden gemaakt worden. Enkele tientallen hotels, motels, pensions en Door middel van een boekingskaart in de brochure kan men zijn eigen reservering maken. Deze worden door een nationale reserveringscentrale verwerkt. Ruimschoots voor bet tijdstip van vertrek ontvangen de deelnemers een informatiepakket waarin zich onder meer bevinden de waardecoupons voor logies en ontbijt en eventueel maaltijden, te maken excursies en te bezoeken musea, een lijst met titels van boeken over tnppertjes-gebieden, een volledige lijst van adressen waar de toeristenmenu's genuttigd kunnen worden. Een folder over trimmen van de Nederlandse sportfederatie, een mededeling van het Verbond voot Veilig Verkeer, folders met informatie over het geboekte trippertje en een kleurenplaat berin, den zich eveneens in dit pakket. Een eigen verzekering onder de naam SOY-verzekering speciale onaangename voorvallen verzekering) be schermt de deelnemers tegen onverwacht panne. De/.e verzekering houdt bijvoorbeeld in bet verlies van ba gage, hel op bet laatst niet kunnen doorgaan van bet weekend wegens ziekte, ongeval, pech met de auto, gladheid en dergelijke. De premie van deze verzekering is in de prijzen begrepen. als gevolg van de lage prjj; voor appels en peren wordt betaald, duurt ook dit seizoen onverminderd voort- Bij het begin van het aanvoer- aelzoen leek het er even op dat de prijs vorming iets meer bevredigend zou gaan verlopen. BIJ de appels ts het ras James Grleive op het ogenblik het belangrijkste ras dat wordt aangeboden. Hiervan is een goede kwaliteit te koop maar de appel as bijzonder moeilijk te verkopen. Het grootste deel van de aanvoer gaat naai de fabrieken. De prijs ligt daar tussen 11 en 12 cent per kg. De prijs van de James Grieve die voor de consumptie wordt verkocht ligt tussen 15 en 25 cent per kg. De kostprijs van deze appel moet gesteld worden op minstens 40 cent per kg en het is dan. ook te be grijpen dat de stemming in de Neder landse fruitteelt bijzonder somber is. Met betrekking tot de afzet van peren Mgt de situatie al niet beter- Het aan bal van peren wordt geleidelijk groter maar ook hiervan liggen de veilingperij. gemiddeld beneden de helft van de (ADVERTENTIE) Eitend deale ItbeUe- in alle kleuren en maten voorradig |S KOUSENKUIS WAXiHi n MOKI&IK Zeeuwse Sprookje Eet zal de geregelde lezer dit hoekje niet ontgaan zijn dat in een groot icoua bij Borssele eens een meestal op een plat te steen gezeten koning leef de met zijn vrouw, die daarom koningin was. Op een goede dag kreeg de konin gin een zoon en ze was er erg blij mee. Moor dat gold niet voor de koning: hij wtst van de prins geen kwaad en besloot, omdat hij zijn platte steen niet zo maar aan de eerste de beste kon afstaan, een diepgaand onderzoek in te la ten stellen. De Ixmingin, die wel wist waar dat op uit zou draaien, was zeer bedroefd maar haar tranen kon den de koning rechtvaardig als hij was niet van zijn voor nemen en nog minder vati zijn steen afbrengen. Vrouw/, sprak hij, ,ik heb altijd gezegd: men moet tn alles recht docrr zee gaan, dus ook nu'. En onmiddellijk de daad bij het woord voegendstapte hij de zee dijk op en af om even later via jje in de golven te verdwijnen. Sindsdien ontbreekt van hem elk spoor. De koningin-regentes zit nu op de platte steen. Ze kijkt naar de wapenspreuk boven de wieg van haar zoon die daarom prins is) en lacht daarbij tevreden in haar vuistje: Onderzoekt alles en behoudt het goede'. AXEL Loco-burgemeester D. J. Oggel van Axel heeft donderdag middag in één klap 7 nieuwe zaken aan het Axelse winkelbestand toe gevoegd. Tussen Noordstraat en Kerkdreef, in het hart van de stad, opende hij de eerste overdekte win kelpassage van Zeeland. De passa ge telt 9 winkeleenheden. Daarvan zijn er momenteel 7 verhuurd aan in totaal 6 winkeliers. Er lopen nog onderhandelingen over de 2 leeg staande ruimten. De uitvoering van de passage, die werd ontworpen door de NV .maatschappij voor projectenont wikkeling ,Ipeo' in Brussel, een dochteronderneming van Bredero Vast Goed NV uit Utrecht (eige naar van het winkelcentrum), vergde circa een jaar. Wethouder Oggel die burgemeester M. K. van Dijke verving wegens ziekte denstand ruime inspraak wil geven bij het ontwikkelen van plannen die haar aangaan. ,Axel begint zich meer en meer te ont wikkelen tot hét koopcentrum van Zeeuwsch-Vlaanderen', aldus de loco burgemeester. Hil zette een vraagteken achter de mo- lijkhekï om mede ten behoeve van passage parkeerruimte te schep pen aan de Kerkdreef. .We zullen dat nog eens goed moeten bekijken; hel is een doorgaande verkeersroute. die sluit je niet zomaar af.' Overigens maakte de heer Oggel meldaig van plannen om de passage door te trekken, wat inhoudt dat de .loopstraat' wordt uitgebreid. Hij bereed een van zijn stokpaardjes, arche ologie. door uitvoerig in te gaan op de geschiedenis van het stuk grond waarop ie passage is gebouwd. Bij de werk zaamheden kwamen scherven uit de Ka rolingische tijd (circa 1000 jaar geleden) boven- Verder waren er de openbare la- e school en de christelijke lagere rnlsche school gehuisvest, In '67 we- Examen Els van Cruyningen uit Zuidzande slaagde in Aardenburg voor haar zwem diploma-A, plannen den de kkeld. *iir door de gemeenteraad. Voorzitter C. W. KLaassen van de ver eniging .Winkelpassage' (waarin de pas- >zaken samenwerken) kwam aan jeugdsentiment van Axels wet hou- tegemoet door hem het bordje .Schoolstraat' te overhandigen, de ou de naam voor de verbinding. Winkelpatroon Drs P. L. Sprick, directielid van Bre dero Vastgoed, droeg de passage sym bolisch over aan de winkeliers, verte- or de heer Klaassen merkwaardig winkelpa troon', vond hij. ,Heit fungeert niet al leen als centrum voor de eigen bevol king maar ook voor die van overig Zeeuwsch-Vlaanderen en een groot aan tel Belgen. De heer Sprick zag de tot standkoming van het project binnen het perspectief van de Belgisch-Nederland-- se verhoudingen en als een belangrijke uitbreiding van Axel's gevarieerde win-l keipakket. Samenwerking van de winkeliers, juist bij de presentatie naar buiten: daarop legde hun vertegenwoordiger de heer Klaassen de nadruk. Hij was vaai me ning dat de passage ook een dimensie aan het beeld van Axel toevoegt, maar zette enkele kritische kanttekeningen bij de parkeerruimte. .Wij hebben voorna melijk behoefte aan uitbreiding van de mogelijkheid tot kort-parkeren. De men sen moeten vlug even hun auto kwijt kunnen om een boodschap te doen.' Gelukwensen kwamen er verder van de heer P. A. van der Plas, vlce-voorzit- ter van de kamer van koophandel. Naar zijn mening komt het zelden voor centra als dat in Axel middenin de stad verrijzen. .Axel heeft een nieuw hart ge kregen'. aldus de heer Van der Plas. Na afloop van het officiële gedeelte dat zich afspeelde in een nog niet bezette showroom op de eerste etage beke ken de genodigden de winkels. Behalve de 9 eenheden (totaal winkeloppervlak 000 m2) omvat de nieuwe passage een showroom en kantoorruimte met een oppervlakte van circa 650 m2 en 3 woon huizen. GOES Op zomerse en zonnige dagen telt camping ,De l'aarden- kreek' in Kortgene onder de vele gasten en touristen tenminste één bijzondere bezoekster. Het is de 98-jarige mevrouw A. Buijsrog- ge.Bonsten uit Goes, die ais het even kan gretig iedere gelegen heid aangrijpt om een dagje uit .kamperen' te gaan. De krasse campingbezoekster kruipt uiteraard niet- meer in een tentje, maar gaat naar de cara- hebben staan. ,Het is een hele grote caravan, waar je gemakke lijk niet z'n vijven in kunt zitten', vertelt mevrouw Buijsrogge iet wat trots. ,Als ze komen vragen of ik mee wil gaan, zeg ik altijd graag ja, want het- is hier anders ook maar een hele dag zitten', vindt de bejaarde kampeerster, die sinds eind 1968 in het verpleeg tehuis Maria Terweel in Goès woont. Mevrouw Buijsrogge ds zo lang zamerhand een bekende verschij ning op de camping geworden. Meestal zit zij in een hoge leun stoel onder een parasol te genie ten van liet mooie weer. Het ge beurt nogal eens dat de geregelde campingbezoekers een praatje met haar maken, kennelijk nieuwsgie rig naar de beweegreden van de hoogbejaarde dame, om het mo derne en woelige kampeerleven van zo nabij gade te slaan. ,Ik verveel me nooit', zegt zij. ;Het is er wel erg druk, net- een groot dorp maar het gaat er heel wat gemoedelijker aan toe dan in een stad.' Vanaf haar zitplaats heeft me vrouw Buijsrogge een goed uit zicht op het Veerse Meer. Veel last van de spelende kinde ren heeft zii niet, want tussen de speelplaats oevindt zich nog een groot grasveld- Wel vindt zij dat de jeugd heel wat anders gekleed recreëert dan m haar jonge jaren: ,Ze lopen allemaal in hun zomer pakje, bijna zonder iets aan in nun blootje', vertelt mevrouw Buijsrogge wat vermanend. Zij neemt nogal eens een hand werkje mee om de tijd wat te do den. ,Ook kijk ik veel naar de zeilboten, diie vlak langs het kam peerterrein op het Veerse Meer varen, maar ik zou zelf voor geen geld meer in zo'n wankel ding willen stappen', vindt de vitale da- Overnachten in de caravan doet zij niet meer. Wel worden de maaltijden in de caravan gebruikt. .Ik moet bijtijds terug zijn ïm Maria Terweel, hè. Be kom om 7 uur 's avonds weer terug in het verpleegtehuis', vertelt me1 vrouw Buijsrogge opgewekt. In haar kamer zijn verschillende resultaten van haar handwerkhob- by te zien: enkele fraai gebor- dïnirde kussens en tafelkleden. Zij loet dan ook nog geregeld mee aan ie huis-tentoonstelling. waar door le bewoners van het huis gemaak- :e artikelen tentoon worden ge steld. Mevrouiw Buijsrogge is over ie behandeling in het tehuis bij sonder tevreden. ,We hebben al- ijd bezigheid en de zusters ko. mem dikwijls vragen of we iets ïodlg hebben. Ja, de behandeling s er puik, we kunnen niet beter wensen', meent zij. Hoewel het handwerken nog bijna altijd zon der brill gebeuirt, slaat mevrouw Buijsrogge tegenwoordig de kran- tenlectuur over; het zijn te klei ne lettertjes voor haar. Trots vertelt zij, nooit een dokter nodig te hebben gehad- Wel heeft zij enkele jaren geleden haar lin kerheup gebroken en daar heeft de bejaarde kampeerster nog steeds last van. Toch heeft zij net zo lang geoefend tot het in- en uitstappen in de auto weer zelfstandig gaat. .Eerst het zere been erin en dan gaat het in- en uitstijgen vanzelf', zegt mevrouw Buijsrogge. Tijdens haar lange leven op 1 oktober hoopt zij haar 99-jari. ge verjaardag te vieren heeft mevrouw Buijsrogge heel wat zien veranderen. Radio, televisie, en dergelijke heeft zij allemaal zien opkomen- Zij blijft echter belang stelling tonen voor de gang van zaken in haar geboortestad Goes: onlangs bezocht zij nog de kermis op de markt. Wanneer men op kampeerterrein de Paardenkreek een statig oud dametje onder een parasol ziet ge nieten van zon en omgeving, vraag haar dan niet naar een kamp- kaart, want die heeft mevrouw A. Buijsrogge uit Goes nooit ge had. ,Daar zorgt mijn dochter wel voor', zegt zij ferm... (Foto PZC). ZEVENTIG JONGEREN MIDDELBURG De in Zeeland woonachtige Ambonezen, die zich verwant voelen met de zaak van de Zuid-Molukken, hebben zich, voor wat hun aandeel betreft in de demonstraties rond het bezoek van Soeharto aan Nederland, bijzonder rustig en waardig opgesteld. Met een autobus vau een ondernemer uit St.-Willibrord vertrokken gister morgen om half zeven ongeveer zeventig jongeren uit Middelburg en Souburg van Walcheren in de richting van de Randstad. 7,\j zyn echter niet verder gereisd dan het woonoord .IJneloord' in Capelle aan de IJsel, waar mede op advies van leiders van .Badan Persatuan', de overkoepe lende organisatie van Zuldmolnkkor* in Nederland werd besloten niet ver der te reizen naar Den Haag, omdat men het uitgevaardigde demonstratie verbod niet wilde overtreden. Reeds don derdagavond vroeg keerden de zeventig Ambonese jongeren terug in Middel- bnrg en Souburg. i De autobus met de jonge Zuidmolukkers uit Walcheren is nog. op weg naar Capelle aan de IJsel enige tijd opge houden bij de Moerdijk. Zoals overigens gistermorgen vroeg al bij alle belanghebbenden bekend was voerde de rijkspolitie controle uit op alle verkeer, dat via de Grevelingen- dam, de Moerdijkbrug. de Volkerakdam en Keizersveer naar de richting Den De njkspoTitie had niet de bevoegdheid personen tegen te houden, maar kon uiteraard wa' ing-ijpen indien concen- tief-r-echterlijke sfeer mancc's werden gesignaleerd, zoals het ontbreken van een vergunning ingevolge de wet auto- vervoor personen In die sfeer lag ooi» het oponthoud van de autobus met de jonge Zuidmoluk kers uit Walcheren aan de Moerdijk. De papieren van de chauffeur van de auto bus waren niet geheei in orde; de be stuurder zou, zo word later verteld, een doktersverklaring hebben overgelegd, die niet geheei in orde was. Dit betekende dus oponthoud molukkers in een café aan de Moerdijk de ontwikkelingen afwachtten, spoedde zich de eigenaar van de busonderne ming naar de Moerdijk, die wel over de vereiste papieren beschikte en de jongelui verder read naar Capelle aan de IJsel. Terug in Middelburg vertelde een \an de leiders van de Zuidmolulcsc gemeen schappen op Walcheren, de heer W. A. Leiwakabessy, dat de ogenschijnlijk doelloze rit naar Capelle aan de IJsel toch niet zondor effect is geweest. .Er waren overal langs de wegen doorj de controle grote opstoppingen', aldusj de heer Leiwakabessy, en wat heeft; het de Nederlandse bedrijven met ge-| kost die opstoppingen. Allemaal omdat Soeharto nier één dag komt. Ons doel j was daar de aandacht op te vestigen.; Wij hopen nog altijd op een gesprek tussen de president van de Zuid-Moluk ken, ir Manusama en Soeharto. Wij zijn niet de richbing Den Haag ge gaan om relletjes te trappen. Wat in Wassenaar is gebeurd was alleen om te laten zien wat we altijd langs rede lijke weg hebben gewild. Nu is dat eens anders gedaan na bijna twintig jaar van petities. Wat daar is gebeurd streuren wij. Maar het is te begrijpen.' Vereniging Milieuhygiëne: VLISSINGEN Dat de tweede fosfor oven van Hoechst Vlissingen NV sinds mei 1969 lil bedrijf is, is in strijd niet ar tikel 3 van het convenant, niet betrek king tot de vestiging van Hoechst in het gebied van het voormalige Znid- Sloe'. De vereniging voor Milieuhygiëne Zeeland schrijft dit in een brief aan b en w van Vlissingen, gedateerd 31 au gustus. In artikel 3 van dit convenant staat dat de mogelijkheden die de hin derwet biedt uitputtend zullen worden benut en dat de hinderwetvergunning verleend zal moeten zjjn voor dat het beproeven van een inrichting een aan vang neemt. De vereniging Is van mening, dat het be paalde in het convenant de circulaire van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, waarin wordt gesteld, dat het practisch onmogelijk kan zijn van te voren de werking van nieuwe in stallaties te beoordelen en eventueel voorwaarden te stellen, bulten werking stelt. In mei en juni reeds correspon deerde de vereniging over het zonder hinderwetvergunning in werking zijn van de tweede fosforoven van Hoechst. Het college van b en w van Vlissingen beriep zich toen op eerder genoemde circulaire. Op 5 juni schreef deVerem- gïng Milieuhygiëne, dat deze circulaire niet toepasselijk kon zijn. aangezien dit geen wetenschappelijk nieuwe installa tie is en met de technisch ingewikkelde aard van het bedrijf al ruime ervaring was opgedaan gedurende de Jaren dat de eerste fosforoven in bedrijf was. De ver eniging noemt het onbegrijpelijk, dat be stuurders de bepalingen van èen conve nant bij de eerste zich voordoende gele genheid ter zjjde schuiven, nadat ter ge ruststelling van de burgers eerst was ge wezen op een speciaal convenant. De ver eniging verzoekt nu aan het Vlis9ingse college de onzekerheid, die onder de be volking ontstaat, weg te nemen door te verklaren dat alle convcnanten en de Hinderwet in het vervolg stringent zul len worden toegepast en dal. de grote openheid zal worden betracht mot be trekking tot reeds gesloten en in de toe komst nog te sluiten convcnanten. I ADVERTENTIE) STRANDWEERSVERWACHTING Van onze weerkundige medewerker) Een hogcdruk-uilloper geeft vandaag droog weer met zon Matige zeewind. Iets aan de koels kant Ongeveer 18 traden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: tijdens het weekeinde komen wij in Iets warmere en tevens vochtiger lucht. Weersverwachting van het KNMI tot "rijdagavond: TEGEN DE AVOND REGEN Aanvankelijk droog weer met opkla ringen- In do loop van de dag toene mende bewolking met tegen de avond van het westen uit plaatselijk regen. Dezelfde temperaturen nis gisteren of iets lagere. Tot matig. later krachtig toenemende wind krimpend van west naar zuidwest. ïet Individueel zijn slechts zeer wéinig op Walcheren woonachtige uidmolukkers per trein richting Den Haag gegaan. De indruk bij de Nederlandse Spoorwegen was. dat het vervoersaanbod voor de eerste, uil Z-eland vertrekkende trei nen, volgens normale patronen verliep. enige regen en ongeveer hormnle tempe raturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot S: min. temp.: zaterdag omstreeks nor maal; max.-temp.: vanongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 2 tot 8: min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent: kans op een geheel droog etmaal: 60 procent ZON EN MAAN 5 september Zon op 05.57 onder 1919 Maan op 1108 onder 20.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2