EEN AXELS AVONDJE VOL JONG TALENT wieier- varia extw HET BERICHT OVER DE PASTOOR BADMEESTER PETER SCHOONES GOOIT «V HONTENISSE GEDIPLOMEERD HET WATER IN VLAAMS JOURNAAL ZEEUWSCH-VLAANDEREN Nu de beslissing is gevallen dat na Willem II ook Ca- bailero zich terugtrek-, uit de wielersport, betekent dit een zeer erro-tige zaak voor de profwielrennerij in ons land. Met name geldt dat voor de zogenaamde .mindere goden.' die onder de top vertoeven en slechts schaars In de hoogste prijzen vallen. Voor hen zal het niet eenvoudig zijn een goed onderdak te vinden, tenzij een andere spon sor het nog eens met hen aandurft. Voor ee.i aantal beslist goede renners zal het minder moeilijk zijn een .stal' in het buitenland te vinden. Dat bleek al direct uit de nieuwe verbtntenjp van Pijnen met het Franse Bjc. Ook Waglmans komt beslist wel aan een nieuwe werkkring al hoop ik (nogmaals) dat hij niet naar Faemino gaat omdat hij dan waarschijnlijk binnen de kortste keren weer op straat staat. Het waarom daarvan heb ik al eerder uitvoerig uiteen gezet. Er zullen nog wel enkele renners uitwijken maar dan blijft er toch ze ker nog een 20 tot 30 tal mannen over die het beslist erg moeilijk zullen krijgen- Sterker nog, als er geen nieuwe ploeg komt opdagen, dan zullen tal van middelmatige prof renners jn ons land volgend seizoen geen licentie meer aanvragen. Hetgeen toch wel uitermate jammer zou zijn. Dinsdag is het toch wel verrassende nieuws gelan ceerd dat de sympathieke Belg Herman van Springel zich heeft verbenden bij de Faeminoploeg van Eddy Merckx. Een wat vreemde beslissing van de man die nog altijd als België's tv/eede wielrenner staat geboekt. Eigenaardig omdat hij al geruime tijd onderhandelde, eerst met Mol- teni, later met Peugeot. Beide merken hebben hem ken nelijk minder hoog gewaardeerd dan men in België zou verwachten. Dat zal dan ook wel de reden zijn dat Her man van Springel op het aanbod van Merckx grif is in gegaan. Nog langer aarzelen zou z'n marktwaarde (ze ker ais hij zondag geen eerste wordt in Bordeaux-Parijs) nog verder verminderen. Herman zal er nu rekening mee moeten hoorden dat hij m z'n ploeg slechts de tweede man is. Voor zo'n coureur is dat heft begin van het einde.. In .Wielersport' treft men regelmatig berichten of beter mededelingen over renners welke na een bepaal de koers zijn gecontroleerd op verboden stimulerende mid delen. Enkele weken geleden betrof dat onderzoeken over drie koersen waarbij 22 renners waren betrokken. Deze werden allen met name genoemd. In het slot van de mede deling stond dat alle genoemde renners met gunstig re sultaat de controle hadden doorstaan. Wij zouden de sport commissie van de KNWU willen vragen of dat noe men van mimen bij gunstige resultaten nu echt wel no dig is. Renners vinden dat niet leuk. Het vermelden van de control" er. de aantallen renners is beslist voldoende, tenzij er onderzochte urinemonsters positief worderr be vonden. De Frant-e etappewedstrijd ,Tour du Nord' is een week verschoven co wordt nu verreden van 9 tot en piet 13 september Deze tour kent vijf etappe» van elk gemiddeld 185 km en in totaal ruim 930 km. Er hebben twaalf mer- kenoloegen voor «geschreven waaronder Willem n. Ca- ballero. Bic. Ftendria-Mars. Peugeot, etc. Er zullen evenwel slechts tien ploegen kunnen starten. Insiders beweren dat Joop Zoetemelk dc openbaring s geweast in dj dernykoers te Rotterdam van vorige week. Z'n gangmaker Smits zei dat Joop prachtig draalde maar hij (Smltii) wilde zicli nog niet in het duel Verschuercn- Pjst mengen omdat Zoetemelk tenslotte een beginneling is achter dc derny's. Enkele wielerbaaaidirecteuren zou den Joop reed-; hebben gepolst voor een optreden in het komende winterseizoen. Tenslotte zullen dan 16 renners starten in de mara thon Bordeaux-Parijs, d.e ckt jaar nog ruim 50 km lan ger is dan voorheen. De 16 zijn de 6 Fransen Airnar. Guy- ot. Delisle, Rouxel. Perm. Proust, de 5 Belgen Bodart. BracKe, Ros.'ers. Poppe. Van Sprlngi, de 2 Nederlanders Beugels er Den Hartog, de 2 Denen Frey en Mortensen en tenslotte de Engelsman Hoban. Start zondagmorgen om een uur in Bordeaux. Rooid acht uur zullen ze in Poi tiers aanhaken achter de dernymotoren, waarna de reste rende 368 km worden gegangmaakt. Aankomst te Vin- cennes, na 611 km. zondagmiddag om even over vaer. Dat betekent dus ruim 15 uur fietsen.. Enkele u.tslagen. Gimond. won te Par j= een derny koers Merckx zegevierde in het Franse Bussières voor Poulidor, GocSefroot. 9e Zoetemelk en 19e Wagtmans. Monseré greep de bloemen en de zege voor eigen publiek te Rceselacre, voor Pijnen. In Arendonck Week Peelman de sterkste van 74 deelnemers. 7 Benjamins, 10 Holst, 15 Schepers. 19 Van Katwijk. Geen landgenoten in een zeer sterk bezette koers in Tienen waar Claes won voor R. de Vlaominck, 3 Monseré, 10 Merckx, 16 Godefroot, 24 Van Springel. Walter Godefroot finishte voor Merckx m Po- pera;ge. Van den Eynde versloeg 90 man te St-PI eters Leeuw, 9c Pijnen. Fiandrla deelde de lakens uit in Eeklo •vaar Erik de Vlaeminck won voor Leman en Roger de Vlaeminck, 5e Jan Harings, 11 broer Ger Harings, 12e Buekacki en 23 Benjamins Een tweede koers bij Eeklo was voor Van Clooster voor Bravenboer, 3e Benjamins. Se Jan Hanngs, 11 Daan Holst. Ook in Haaltere was Van Clooster iedereen te vlug af. Daar werd Buekacki 8e. In Dortmund behaalde Eddy Merckx z'n 40e overwinning van cut seizoen. Ger Harings werd daar 7e. Serpenti 13e. Leo Duyndam eindigde in Lommei als 2e achter Hooy- bergs, 7e Jan van Katwijk, 10 Pieters, 11 Benjamins, it Wim Schepers, 28 Dolman, 29 Krekels 9 Morgen (zaterdag) wordt de le omloop van Schou- wen-Duiveland verreden voor ploegen en individueien. Het is een air.ateurkoers over 167 km met start en aan komst in Zierikzee. Start 14 uur. Zondag wordt de Ron de van Cadzand verreden voor amateurs en adsptrantea. Aanvang 13.30 uur- Dinsdag 8 de Ronde van Sas van Gent voor amateurs. Start 14.30 aan de Stationsstraat. Tenslotte wordt woensdag in Dronten weer het ploeg- kampioenschap van Nederland op de weg verreden. Be- roepa en amateurs rijden er 80 km, de nieuwelingen 43. Voorts zijn er 's morgens ai dames- en veteranen wed strijden. aka. VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 REUZEN-ZONNEBLOEM (1) Meneer Oppeneer uit Sluiskil heeft in de tuin achter zyn huis aan de Spoorstraat een reuzen-zonnebloem staan. Het gevaarte, dat in juni begon te groeien uit door vo gels aangedragen zaadjes, meet maar liefst 4,80 meter. Mevrouw Oppeneer werd het deze week allemaal wat te machtig en ze knipte een van de 6 bloemen van het ge was af, om die in haar huiskamer te kunnen koesteren. Maar verder prijkt de bloem er nog in volle glorie. .Al leen een bet je water geven,' adviseert de heer Oppeneer. REUZEN-ZONNEBLOEM (2) Natuurlijk, natuurlijk: er zullen ongetwijfeld nóg grotere zonnebloemen groeien in het Zeeuwsv laamse land. We houden een reportageploeg in reserve. Met een laddertje. FESTIVAL In het kader van het Festival van Vlaanderen een cul tureel paradepaardje van onze zuiderburen exposeert onze eiger. Lucebert van 8 tot 27 september schilderijen op de artiestenzolder van het Gentse gemeentehuis- Winnaar Wim Golverdingen ,a star is bom' Omstuwd door ouders, v ried en en familieleden zitten ze, terwijl pre sentator Jaap Ocké (een vriendelijke veertiger) de geluidsinstallatie pro beert, nog wat bleekjes achter nun tafeltjes. Een enkeling neemt met Johan de W ittc. die op hammondorgel zal begeleiden, nog een partituurtje door. Onder hen. plaatselijke favoriet Vicky van Leeuwen, een uit de klui ten gewassen, in zwart-niaxl gehuld meisje dal de zaal later aan haar voeten zal krijgen met, een spontaan gezongen (en gesprongen) ,Ra-ta-ta- ta'. Maar zover ïs het nog niet als om half 9 de ju'ry aantreedt. Leden: de Terneuzense kunstenares Rie van Driel-Vermeulen, de Axelse mevrouw Wikkerink en de eveneens plaat selijke heren Vasseur en Hoorraan. .Ik weet niet of ze met muziek op de hoogte zjjn. dat geeft ook niet', 7.egt Ocké hij de prijsuitreiking. Baar dige Hoornian heeft dan, olijk ogend, >1 diverse vragen op dat punt schert send weten af te slaan. BLOK Het aantal hanimondorganisten :s met 6 precies de helft van het totale deelnemersbestand. De familie Ver- lande u:t Zaamslag presenteert zich Jaarbij als een schier niet te over winnen machtsblok middels zonen Wim. Albert en Joop en dochter Gerda. Ze vallen niet in de prijzen. Paul Rademakers uit Terneuzen mag het programma openen met op hammond de Schaatsenrijdcrswals en Nina Bobo, een liedje waarmee Anneke Grönloh waardering oogstte. Graag even. een applausje', moet Jaap Ocké het inmiddels talrijke publiek manen. Het komt er vlot. Duidelijk meer enthousiasme heerst er ten aanzien van de blonde Ria Mangold, een Axels meisje van 13 jaar in een groen jurkje en met gele kniekousen aan. Na Wim Vertinde mag ze. als derde, iets laten horen. Ze zingt met een hoog stemmetje de .casatchok'. een nummer van Ria Valk. De zaal klapt regelmatig mee. .Geestig, geestig', ventileert Rie van Driel. Ria wordt later tweede. De volgende solist i3 de kleine Tony de Smet uit Spui. Vanaf een groen schoolschrift tracht hij ,In mijn ge dachten zip ik het kerkje weer' te zingen, een met veel liefdesverdriet gelardeerde compositie. Enige voe ling met het tempo van de organist blijft uit. Als hij na zijn somberhe den te hebben prysgegeven verras send opgewekt het podium afspringt gaat er een duidelijk afkeurend ge mompel door de rijen. Ocké sust het weerwerk krachtig: ,De zaal kan nu wel lachen, maar de zaal durft niet voor de microfoon te komen en Tony durft het wel'. En deze, fjjntjesweg, geconstateerde waarheid m:iat zijn uitwerking niet. HAPPY TRY Het Terneuzense trio .Happy Try' (door Ocké abusievelijk aangekon digd als ,trio Scheele", wat het in derdaad niet zo leuk doet op de hoes) treedt na Albert Verlinde (.The Holy City' en „The Wedding March') voor liet' neon. Het bestaat uit drie jon gelui, twee gitaarspelende jongens en een in rood pak gehuld, feilloos gekapt meisje, die het niet zonder jool op de folk-toer gooien. Een lied je van Peter, Paul en Mary en een Iers volksdeuntje oogsten veel bijval. Een van de trioleden, Wim van Gol verdingen, een duidelijk wat nerveuze deelnemer, niaar uiteindelijk glorieus winnaar van dit ,a star is born'- fcstival, zingt vervolgens solo (en met eigen gitaarliegeleiding) liedjes van Kikkert Zuyderveld (,Achtef glas') en Hans van Deventer (.Hu welijksnacht'). Dit gebeurt binnen het kader van wat is gepasseerd iieel verdienstelijk, daarover 1 Ijken ook de juryleden het wel eens te zyn. ,Ik hoop dat Wim het wint', be kent een toeschouwster. Intussen be stijgt Teraeuzeni'.dr Frans Boelckamp het podium voor, op hammond, ,Ju- anita' en de wals .Donauwellen', die we meer horen. Axel heeft in de vorm van Vicky van Leeuwen een niet geringe troef in handen. Stampend en klappend (er wordt zichtbaar gevreesd voor de dunne planken) neemt ze het podi um en de zaal voor zich in met ,Ra- .a-ta-ta'. Behalve dit refrein bestaat deze song van eigen bodem nog uit de summiere mededeling: ,Elke mor gen om half 7 gaat weer de wekker dan moet :1c eruit. Als ik eruit ben sta ik te beven, mijn man lacht me dan uit.' Waarna er een oorverdo- AXEL Het jonge muziektalent in Zeeuwsch-Vlaanderen is nog niet dood. Integendeel: het springt over het podium, manoeuvreert met handmicrofoons of het belegde broodjes zijn en af en toe speelt het hammondorgel en brengt dan een bedeesde ,Donauwel- !en' of ,The Holy City' voort. Wie wilde peilen hoe de zaken er mo menteel voor staan in het wereldje van de amateurmuziek (wie signaleert een Gert en Hermien, een Anneke, een Willeke of een Ria niet gaarne in htm eerste stadium?) kreeg dinsdagavond een helpende hand gereikt door de organisatoren van de Axelse mid- denstandsbeurs ,Expo '70'. In een met klapstoeltjes uitgeruste tent aan het Szydlowskiplein, waar bedienend personeel via pils menig een over zijn misère trachtte heen te helpen, verzamelden zij 12 regionale coryfeeën voor een grootscheepse talentenjacht'. vend .Ra-ta-ta-ta' volgt. Vicky slaag- Ie erin de aantrekkelijkheid van het nummer aanzienlijk te verhogen, door na ieder refrein een dansje of een luchtsprongetje te maken, met de ar men te zwaaien en het publiek tot meeklappen aan te zetten. Er werd nok na afloop luid geapplaudisseerd. Nadat de Axelse joyeus van het po dium was gegleden om zich onder het gewone volk te mengen was het ieder duidelijk: hier schrijdt een Kandi date. ,2e zou het leuk doen als mu zikale clown', vond Riie van Driel. Maar toen speelde Gerda Verlinde inmiddels alweer op het hammond orgel. PIERRE Het boeiendste intermezzo van de hele avond werd bekwaam aange dragen door de 48-jarige, vrjjwel tandeloze Oostburgse Pierre Leen- houts, een man die iu vroeger tijden (bl|jkens een korte necrologie van Jaap Ocké) nog heeft gezongen voor Radio Kortrjjk, een Belgische zender. Leenhouts (bruin jasje, donkere Uroek. verzorgd, hoewel schaars, gr|js haar) zal aan zijn come-back in de regionale showbusiness onge twijfeld plezierige herinneringen be waren. Hij speeld" op zijn mondhar- nonika (halverwege terzijde gestaan door organist Johan de Witte) .Sim ple Melody' en verraste iedereen met een zelfvervaardigd A-B-C van tele visiesterren. Enkele niajkante stro fen: ,B dat is Bouman. die Mies is nooit stil, C dat is Conny, een stra lende Vink, D is Davids, wat is Hein nog flink'. En zo ging liet nog even door. Na afloop wenste Leenhouts cjjn .vrienden in Axel" (zoals h|j ze, met een royaal armgebaar, aanduid de) ,goo nacht'. Het was toen circa 22 uur: Joop Verlinde maakte de eerste ronde bekwaam af op inderdaad: het hammondorgel. De ju ry txok zich vervolgens bescheiden terug voor een eerste oordeel. Wim Golverdingen, Vicky van Leeuwen en Ria Mangold bereikten de finale, zon gen nogmaals een liedje (hetzelfde, met uitzondering van Golverdingen lie Jaap Fischer's ,De monniken' bracht) en toen was het grote mo ment daar. De man die steeds de pils had aangedragen, caféhouder Groe- nowoud reikte mede namens een inder horecabedrijf een fraaie be ker uit aan Wim Golverdingen, die voar de zaal, blijkens een yell ,\Vim- pie, Wim-pie' was geworden. Tweede werd Ria Mangold, derde Vicky van Leeuwen. Alle deelnemers kregen een toe gangsbewijs (.en dat zijn dure', waar schuwde Ocké) voor de show van Willy en Willeke Albert: in sporthal ,De Dullaert' in Hulst. En terwijl de zaal leegstroomde, een eenzame Axe laar vanaf het pedium bulten me dedinging tevergeefs publiek trachtte te trekken imet iets onna volgbaar schors zei een tevreden Pierre Leenhouts vanaohiter een groot glas pils: ,Het was een gewéldig feest. 2e kennen me hier allemaal nog.' Bob Lagaay ZEEUWSCH-VLAANDEREN .Verrek', zei Jacob, turend op het bericht in de krant, .verrek' en daarna volumineus,Lien, het gaat niet door'. .Ben je belazerd, zuurkool', deed Lien vanuit de keuken terug deze twee mensen ge bruikten een eigen voertaal waarom niet Het concubinaat zat Jacob hoog en bhjkens het krantenbericht met hem vele anderen. Meer dan vijf en twintig in concubinaat levende gewetens bezwaarde bejaarden belden een Limburgse pastoor op om alstjeblieft door hem als huwelijkspaar inge zegend te mogen worden. Hij had dit al eens een keer. gedaan. Zeker, ze konden ook naar het stadhuis gaan maar daar zat hem nu juist de kneep. De wet tige sanctionering maakte van twee maal een aow eenmaal twee aow's. En tweemaal een aoio is meer dan eenmaal twee aow's. ,De gewetensnood', zei de pastoor uit Wavsum, ,is onder deze groep zeer groot,En. Mis ik het niet doe dan gaan de mensen raar België om daar hun huwelijk te laten inzege nen'. Jacob en Lien woonden al enige tijd samen en een huwelijk hing allaan in de lucht, 't Moest alleen nog wachten op de 65ste )aardag van Lien. Vanwege de aow. Jacob kende de wet en wist dat ze na die datum ook als se trouioden beiden over het eenpersoonspensioen souden blijven beschikken. Tot zo lang hadden ze in concubinaat, en in gewe tensnood geleefd. Beide toestanden waren hen niet aan te zien. Concubinaat. Men mag alles samen doen. Eten, de vaat wassen, zij de kamer stoffen, hij stofzuigen, boodschappen doen, uitgaan, zwemmen, roeiendan sen, op vakantie gaan en ter kerke, het moge zo zijn, er ontbreekt één ding aan voor het leven m concubinaat. Concubinaat verwijst uitsluitend naar de sponde. Als die samed gedeeld wordt, pas dan is er sprake, van concubinaat. Daar zijn de mensen heel streng in en letten goed op of ze deze zwakke plek In een verhouding kunnen ontdekken. Om, als dit zo is, de gelieven er figuurlijk mee om de oren te- kunnen slaan. Lien had de huwbare leeftijd in dit geval dus 05 jaar bereikt. Jacob drong aan op het huwe lijk. Waarom?' kwam Lien, ,'t gaat toch goed zo?' .We leven nu in concubinaat', deed Jacob preuts .Wat s dat?' kwam Lien weer. JCan dat kwaad?' -Vw hei zover was kwam het bericht. Juist op de morgen dat ze in ondertrouw zouden gaan. Geluk kig dat Jacob de krant las. Weer een bewijs, dat men de krant niet missen kan, geen dag. 't Ging ■ïus niet door en Jacob vatte de draad van zijn ge wetensnood weer op zonder hierbij ook maar de minste steun van Lein te ontvangen. Gelukkig volgde op de onJieilsmare een tegenbericht: Wees maar niet bang, lieve aow-ers, als jullie huwen, blijft, wat het pensioen betreftalles bij het oude, ■Jat :s: twee maal een eenpersoonspensioen Jacob ">i Lien begonnen op het stadhuis met een schone lei. Minstens vijftig .anderen zullen hun voorbeeltl hebben gevolgd. En de pastoor hoeft icat hen be treft, de wet niet meer te overtreden. ,Als het even kan zullen er in september nog eens 70 mensen afzwem men. En volgend jnar wil ik 400 zwemmers hun diploma laten tuilen. Ik heb een nieuwe methode bedacht, waarbij ik vooral aandacht ga besteden aan de beenslag en de enkelvoudige rugslag. Verder zullen er al wat cur sisten op de lessen hier worden voorbereid in het andere zwembad van Hontenisse, dat van het recreatiegebied De Vogel bij Vogelwaarde- Ik wil me volgend jaar helemaal gaan wijden aan de hogere diploma's, C- D, E, F en G. Er waren genoeg kandidaten, maar ik heb ze omdat ik werkelijk niet. wrist hoe ik die lessen In m'n schema moest inpassen.' Toen de, in smetteloos wit truitje en dito korte broek gestoken Brabander vier jaar geleden zijn baan van zwem-instrueteur van een zwembad in Steenbergen verwisselde voor die van badmeester in het toen splin ternieuwe, open luchtb ad van Kloosterzande viel het hem op hoe bedroe vend «het eï was gestald met de gediplomeerde zwemmer:j. Je had 3 a 4 man die in het diepe bassin derfden, de rest zat in het halfdiepe midden- bad- Het kon ook niet anders: als de mensen hier wilden zwemmen moes ten ze de Schelde in en dat is een gevaarlijk karweitje.' Sinds 1966 hebben zo'n 1000 Hontenissenaren hun zwemdiploma gehaald. Het bad staat 7 da gen in de week open voor zwemlessen. Op werkdagen is dat van half 8 tot 9 uur en van 16 tot 20-30 uur, op zaterdagen wordt er van half S tot 12 uur en op zondagen .yan 8'tot 12 uur gezwommen. Peter Schoones heeft leerlingen uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen en zelfs uit Belgische plaatsen. Hontenisse levert toch de hoofdmoot. ,Als ouders dat willen kunnen al vanaf 4 jaar terecht- Ik lieb voor deze leeftijdsgroep de en de zaterdag gereserveerd. Maar we hebben ook oudere dames Bij het diploma-zwemmen van afgelopen zaterdag kreeg bijvoor- Bogaert, de 5f. is, haar papiertje. De animo onder de man leeftijd 'is nlejjzo denderend. Kennelijk hebben ze nog om bet bad ic te duiken.' Volgens Schoones brengt hij al een week of drie en dat zijn 15 20 lessen de zwem- die tijdens de training voor het diploma op bepaalde minder goed mee kunnen worden apart bijgeschoold na slui- vén het bad. Schoones: .Zoiets kan alleen maar met medewer. een gemeentebestuur dat voor de zwemmerij voelt, Daarover heb te klagen. Als de openingstijden van het zwembad in verband met le zwemlessen gewijzigd moeten worden komt er altijd vlot toestemming. 3n je ziet öok vertegenwoordigere van het gemeentebestuur bij de diploma- iltrelking.' Iet zwem seizoen van Hontenisse kan het volgend seizoen wellicht belang rijk worden verlengd, als het bad de beschikking heeft over verwarmd wa ter. Peter Schoones zit er nu al op te vlassen: wat hem betreft levert djn diploma-fabriek in 1971 duizend zwemmers af. ,Je maakt je taak als badmeester alleen goed waar in een lesbad zoals liet onze,' vindt hij. ,Er zijn ooit baden voor vrij zwemmen, maar daar lieperkt je werk zich tot liet uitdelen van waarschuwingen langs de kant. Mij niet gezien.' KLOOSTERZANDE Vier jaar, een modern zwembad en de medewer king van het gemeentebestuur had badmeester Peter Schoones (32) no dig om Hontenisse zwem-minded te maken. Dit seizoen leverde hij tij dens ,afzw emdagen' op 8 en 29 augustus welgeteld 212 gediplomeerde zwemmers en zwemsters af, voor Zeeuwsch-Vlaanderen een opvallend hoog aantal. En nog is Schoones die dit seizoen bij het lessen voor het eerst as sistentie heeft van twee man, de heren Bogaert en Schigt, niet tevreden: Peter Schoones instrueert, vanaf de tuint (natte) cursisten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 25