Lockefeer en ,de ruis' ZELANDICA De ,muziek' van Kattendijke viert het 60-jarig bestaan Zorgen over vergrijzing Jeugdleden Subsidie EERSTE NAJAARSVLUCHT NATIO NAAL SUCCES VOOR ZEEUWEN Nog 6 nachtjes slapen en dan... SPELLING DE ACTIVITEITEN VAN DE V.C.B. LAMMERENBURG BESCHIKT U OVER EEN POST- OF BANKGIRO REKENING? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VLIEGEN OP ZONDAG 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 MUZIEKFESTIVAL MET ZEVEN KORPSEN gehouden, zodat er maar weinig mu- ziekwedstrijden overgeslagen zijn. i Oefening en Uitspanning zat meestal maal een 4e] 1 maal een 2e aantal van loO de onkos-i Oosterschelderace bij Yerseke KATTENDIJKE De muziekvereni ging .Oefening en Uitspanning' uit Kattendijke herdenkt zatardag het 60-jarig bestaar.. Dat gebeurt met een muziekfestival waarvoor ver- schillende muziekkorpsen uit de om-j geving zijn uitgenodigd. Zo zullen zaterdag In Kattendijke onder meer] optreden: .Eendracht .'Maakt Macht, uit Kortgene, .De Echo, minadorp, Ons .Genoegen,' uit Kam perland, .Hosanna,' uit Goes, .Oefe ning Kweekt Kunstuit Wemeldinge en de brassband van .Excelsior' uit KI oe tin ge. Om half twee 's middags tal het gemeentebestuur van Goes in het .Blokhuis' te Kattendijke de ju bilerende muzikanten officieel ont vangen. Ook de bewoners van Kat tendijke betuigen hun sympatic met ,de muziek': in het dorp zij" rondom de muziektent al verschillende ere- bogen verschenen, terwijl zaterdag ongetwijfeld vele Inwoners de vlag zuilen uitsteken. De muziekvereniging .Oefening en Uit spanning" is op een wat toevallige manier opgericht. Jongeren vonden dat .feestvieren zonder muziekkorps niks was.' zodat men op initiatief van dorpsschoenmaker Joh. Keukelaar 31 augustus 1910 begonnen is met vereniging. Een lijstcollecte en het uitzetten van enkele renteloze aande len zorgden voor een beginkapitaal. Voor het luttele bedrag van 275 werden van een geliquideerde fanfare uit Goes instrumenten overgenomen: 15 koper instrumenten, een overslag, een concert trom, bekkens en triangel. Met 20 leden onder leiding van schoen maker Keukelaar begonnen de repe tities- Enkele leden hadden in de Kapelse fanfare al de nodige ervaring opge daan, zodat al spoedig naar bulten op getreden kon worden (1911). 't Korps was helemaal compleet, toen voorzit ter P. de Wilde een volledige mu ziektent schonk. Natuurlijk werd al spoedig meegedaan met de concour sen van de provinciale bond. In 1934 werd de kroon op het werk gezet door plaatsing In de ere-afdeling. Na de oorlogsjaren moest opnieuw worden begonnen. Onder leiding van direc teur F. Smit die in 1940 dirigent W. Harthoorn uit Goes opvolgde begon de vereniging «pmeuw te con- ooursen in de 3t afdeling. In 1960 werd weer de ere-afdeling bereikt, maar in 1964 moest men noodgedwon gen een stapje terug: naar de afde ling uitmuntendheid, waar men nu nog in speelt. werd tijdens het concours een 2e prijs in de wacht gesleep*. In 1960 werden, de Kattend:jkse muzikanten voor hetj laatst in een nieuw uniform gestoken, donker blauwe pakken met een gele] bies. Door de zelfwerkzaamheid van de leden (die 's zomers op het landi gingen werken) kon men :n 1964 voor de respectabele som van ƒ13.000, nieuwe instrumenten aanschaffen. Voorzitter L. C. Nieuwenhuijse (sinds uit Hilhel-1 1947 de voorzittershamer hanterend) is wat somber gestemd over de toe komst van zijn korps. Er zijn momen teel nog 22 spelende leden, wat iets te weinig is. De heer Nieuwenhuijse wijt de teruggang onder meer aan de te kleine dorpsgemeenschap van Kat tendijke. ,Er is bij ons eigenlijk geen vereniging die de kop boven water kan hóuden en er is weinig jeugd die belangstelling heelt voor de muziek.' De kern van het korps wordt ge vormd door de oudere leden meest al hoven de 50 jaar die uiteraard door hun ervaring prima muzikan ten zijn, maar liet. gemis van jeugdige op\olgers begint nu reeds merkbaar te worden. .Het Ls een grote handi cap geweest dat veel potentiële mu zikanten tussen de 25 en 50 jaar uit het dorp rïin weggetrokken.' vertelt de heer Nieuwenhuijse. Men heeft wel enkele leden beneden de 20 jaar, maar te weinig. De voorzitter \indt het dan ook te betreuren .dat er zo veel jeugd toekijkt en de moed niet kan opbrengen om het muziekkorps te steunen. Zonder de muziek is het dorp immers helemaal niets meer," meent de heer Nieuwenhuijse. >e jubilerende vereniging hoopt dan oo! dat er voor de opengevallen plaat sen spoedig wat meer jeugdige be langstelling zal komen. Een van de oud-leden van de vereniging, de heer B. Geluk, zorgt voor het klaarstomen van de muzikantjes in spé voor het .grote' korps Het aanmelden van nieuwe leden vindt de heer Nieuwen huijse vooral belangrijk omdat an ders de deelname aan de concoursen in het geding dreigt te komen. ,Met 22 muzikanten hebben we nog wel een mooi gehalte, maar het klinkt natuurlijk wat magertjes vergeleken bij korpsen met zo'n 40 man.' De mu- ziek-voorzltter is van mening dat ie dere vereniging aan de concoursen moet deelnemen. .Anders gaat een korps onherroepelijk aan kwaliteits- gebrek en enthousiasme naar de kei len voor een muziekvereniging enorm, YERSEKE Zaterdag 12 september zijn gestegen. Een vergelijking metlza; een zeilwedstrijd, de Oosterschelde de kosten voor het instrumentarium race. op de Oosterschelde nabij Yerseke m 1910 en 1964 zegt al voldoende. worden gehouden. Er zal gezeild wor- J van zoveel mogelijk geval ru" •an de eerste prijs be-Zaterdag zal men In Kattendijke in le-1 4en jp haald. waarvan met lof. In 19691 der geval ruimschoots kunnen genie-b0:®IV De slart zal zijn - 1 - - - optredende kotsenH UUT- Behalve de wisselbaker z anaf 3 uur ls er een non-stop''fa*n-j Per een .aantal Priz-n beschik- fare- en brassband muziekprogram-handen van ADVERTENTIE: Sinds 1923 heeft het korps 35 concour se bezocht. In vroeger jaren werd er maar eenmaal per jaar een concours Het bestuur van Oefening en Uitspan ning is erg blij met de grote belang stelling van de inwoners van Katten dijke voor het wel en wee van de mu- ziekclub. Zij tonen dit onder meer door het druk bezoeken van de jaar lijkse uitvoering. Ook is men ver heugd over de subsidieregeling van de gemeente Goes (men heeft In langrijke mafte de richtlijnen var Sonma gevolgd). Dat ls ook wel no dig, omdat ondanks een donateurs- Hef aantal Kloosters en abdijen op de Zeeuwse eilanden in de middeleeuwen was gering. Vótf de 12e eeuw ontbraken ze geheel en tussen 112S en het tweede kwart van de 13e eeuw was er slechts één stichting van regulieren, zij het dan een belangrijke: de Onze Lieve Vrouwe-abdij te Middelburg Dit is een citaat uit de Inleiding op de .Regesten van oorkonden en andere teksten betreffende het Victorinnenklooster Jeruza lem te Biezelinge, 1246-1602, door C. Dekker en J. G. Kruisheer, ln het archler voor de geschiedenis van de Katholieke Kerk in Ne derland, 1970, afl- 1. Het 'klooster Jeruzalem heeft de belang stelling van kroniekschrijvers en andere historische onderzoekers getrokken. De schrijvers noemen drie redenen: le ging het om het oudste klooster op Zuid-Beveland en één van de oudste in Zeeland, 2e was dit klooster het enige in het Utrechtse diocees, dat behoorde tot de orde van Sint-Victor van Parijs, 3e en een belangrijke reden, was het kloosterarchief voor een vrij groot deel bewaard gebleven. Met de archieven van de kloosters is het droevig gesteld: een klein deel van het archief van de Middelburgse abdij is bewaard geble ven en verder nog dat van het klooster Jeruzalem. De oorzaak is niet ver te zoeken: de archieven van de kloosters zijn in de troebele jaren rond 1570 verloren gegaan. De opmerking van de schrijvers, dat we ten aanzien van Mid delburg ln de gelukkige omstandigheid verkeren, dat er nogal wat gegevens van buiten het abdijarohïef beschikbaar zijn, die als bouwstoffen voor ue geschiedenis van de abdij kunnen dienen, klinkt nog al optimistisch. Er zijn begaafde historici geweest, die een geschiedenis van de abdij hebben afgebroken wegens gebrek aan gegevens Daarbij komt nog dat bij de brand in mei 1940 neel wat stukken van het toch al geschonden archief van de abdij verloren zijn gegaan. In ieder geval v-mden de schrijvers dat naast Middelburg het kloostei Jeruzalem het enige is, waarvan op een wetenschappelijk verantwoorde manier en in een enigzins uitge- oreide vorm het mogelijk is een historisch overzicht te geven. Voordat zij een geschiedenis van bet Biezelmgse klooster gaan publiceren, wilden rij het archeif toegankelijk maken door middel van regesten dat wil zeggen door uittreksels van oorkonden en andere teksten. Het grootste deel van de stukken bevindt zich in net rijksarchief te Art werpen. Van de eerste oorkonden zijn er twee uitvaardigingen waarvan één een schenking van 25 gemeten betreft aan net nonnenklooster van de orde van Sint-Victor, ge sticht in het ambacht van Wulfardus. heer van de Maelstede, gelegen op de genoemd- gemeten land. tussen de heerweg van Byzelinge naar Vlaka. Dit stuk is van 21 emi 1246, terwijl het laatste stuk een aclif van 5 oktober 1602 betreft, waarbij Hu'oer- ta Bouwensdr, non van het klooster Jeruzalem, in verband met de troebelen thans verblijf houdende op het slot van jhr. Van der Weerde in Goes, aan haar medezusters Catharina en Maijkea Jobsdr. of aan de langstlevende al haar roerende en onroerende goederen vermaakt CU uiu^suauu luuiichUfUKraill- - ma. dat geopend wordt door de jubl-1 de watersportvereniging .Yerseke.' lerende vereniging. Om 3.45 nur|_ treedt de harmonie EMM, onder lei ding van F. Smit op, gevolgd door, de fanfare .de Echo', met dirigent H. J. Everwijn. Om 5.15 uur is liet I de beurt aan fanfare Ons Genoegen, I onder leiding van F. Smit, die om I 6.45 uur ook Hosanna uit Goes zal I dirigeren. Fanfare OKK van f recteur A. van de Cllngel betreedt o... 7.30 uur het podium van de muziek- 1 tent. De bekende brassband van Ex-11 celsior uit Kloetinge. met als diri-J gent Ko den Toonder sluit de con-11 certen-reeks af. Het ligt in de be- T doeling dat alle korpsen een geza-1 melijk slotoptreJen zullen verzorgen, j Duivenrubriek A. van Hyfte uit Oostburg winnaar IJZENDIJKE De eerste in de serie nationale najaarsvluehten vanuit Enge land, ge rganfeeerd door de PY Maas sluis van ae bond van zaterdagvliegers, waaraan meer dah 7000 duiven deelna- men, is voor de Zeeuwen een geweldig succes geworden. A. van Hyfte te Oostburg won de eer ste nationale vlucht en natuurlijk is hij provinciaal eveneens eerste- De overwinnaar van dit sensatiecon cours, zoals we de vludhten vanuit En geland zeer zeker mogen noemen, is een prachtige lichtgeschelpte doffer, die nraktisch ieder jaar voor enkele stun. .en weet te zorgen. Zo won hij alls jonge duif een zeer vroe- rijs vanuit Angoulême door in Zee als één van de amper zeven dui ven op de lossingsdag er doorheen te komen. Vorig jaar was hij op de midfond en fondvluchten een goede vlieger, maar dit jaar vlogen de duiven van A. van Hyf te juist in hun specialiteit op hun zwakst en waren er enkel op de vitesse- afstanden successen weggelegd. Toen de wetenschap er aan te paf kwam, werd geconstateerd dat de dui ven praktisch alle leden aan ontste- king van de luchtwegen, die hen vooral op de grotere afstanden zodanig parten speelde, dat duiven, die in voorgaande jaren schitterend voor de dag kwamen, nu moeite hadden papier te raken. Na genezing kwamen er enkele weken viteasemtslagen, die werkelijk verbluf fend waren en van deze topconditie heeft A. van Hyflbe thans op een well bijzondere manier geprofiteerd. Zijn licht geschelpte weduwnaar, die be zorgde hem een nationale zege De 67- 640877 kweekte hij uit een stel duiven, die in hiun voorgeslacht de superklas van België vormen. WERELDBEROEMD De vader van deze duif, gekregen van R. Vers traeten, komt uit een zoon van de Jonge Klare, die dus een zoon is van de wereldberoemde oude Klare van De SmeteMathijs uit Nokere. De Jonge Klare zat toen ge koppeld aan het Angoulemke, die op haar beurt weer uit een zoon van diezelfde Jonge Klare kwam met de Catulle duivin. Deze kocht Verstrae- ten bij Deneweth in Brussel. Een koppel duiven, dat onder andere ook de bekende fondduif van Cor de Zeeuw uit Eindhoven schonk. De moeder van de nationale overwin naar kocht de heer Van Hyfte op de verkoping van R. Verstraeten in Rot terdam. Deze duivin komt uit de ,71' die een zoon is van de Elfpenner van De Smet-Matihijs met het Blesje, duivin, die Verstraeten eveneens bij De Smet-Mathijs kocht en die gekweekt was uit een zoon van de wereldberoem de Zwarteband van De Vriendt van Moe- re en uit de Dikke Blauwe- Die ,71' zat gekoppeld aan het ,Mees- terke', een duivin, die René haalde bij die andere Nokerse kampioenen, de ge broeders De Baere, die dit duifje kweek ten uit een zoon van de .Coppi' van Michel Nachtgegaele uit Zulte en uit een duivin van R. de Meester uit Ma. ohelen. Deze duivin is dus een zuster van hun bekende kwekers JDe Boze' en ,De Kerstman'. Namen, die insiders het water in de mond doen komen. UITSLAGEN Orleans: PV ,Nog Sneller" te Breskens met 125 duiven, waarvan zeer veel vroe ge, zowel op provinciaal als nationaal vlak. J. van Gijs 1, 2, 5, 9, 18 en 23. Jac. Buize 4. A_ Vermeulen 3 en 7, Note- baart de K. 6 en 10, A. Oorne'.is 8. Vanuit Moeskroen met 87 jonge duiven: J. v. d. Broeke 1, A. Vermeulen 2 en 7, J. Oostenbrugge 3, W. v. d. Slikke 4, Notebaart de K. 5 en 9, I- Riteco 8, Jn. Faas 10. Met 77 oude duiven: W. Bruynoge 1 en 5, J. van Opdurp 2, A. Versprille 3, J. Wisse 4, Notebaart de K. 6, Quaars-L 7. R. de Smit 8, C. van Opdurp 9, I. Riteco 10. Uitslag koppelkoers: 1 A. Vermeulen J. Zegers 22 pr. 100): 2 I. Riteco - I. de Jonge 20 pr.; 3 P- Cornelis - A. Hamelijnck 19 pr.: 4 J. van Gijs M. Leurgans 17 pr.; 5 Quaars - L. - I. Oostenbrugge 16 pr.; 6 J. Donze - D. Klaas8en 16 pr-; Notebaart de K. P. (ADVERTENTIE) Deze week in Eva: dan start de kwart-miljoen-gulden prijsvraag ten bate van Unesco/Unicef die nu door Danny Kaye dringend wordt aanbevolen. Verder een test voor uw zelfkennis, een waarschuwing tegen dokteren op eigen houtje en een reportage over de jongste oma (34) van Nederland, tn al zou u dit nummer alleen maar kopen om de deskundige, objectieve vaste-vloerbedekking-informatie in Eva Praktisch, dan nog zijn uw 80 centjes geweldig nuttig besteed. een open blad Overal te koojt Buize 16 pr.; 8 M Quaars - H. Schel- straete 15 pr- Uitslag verenigingszesdaagse: 1 J. var. Gijs 8 pr. 231 punten; 2 Notebaart de K. 8 pr. 303; 3 Quaars -L. 8 pr. 408; 4 A. Vermeulen 7 pr. 115; 5 J. v. d. Broecke 7 pr. 323; 6 J. vain Gijs 6 pr. 116; 7 H- Schelstraete 6 pr. 288; 8 I duiven vanuit Orleans: 1ste 1265 m: Butler, Kapelle 1 en 3. P. Kuyoer Kpl. 2, H. Banier Kru. 4, L. Traas Hhk 5; Ph. Steketee Yer. 6; J. Poleij Kpl 7, J. en R. Voois Kru. 8; Jac. Schrier Kpl 9; H. van Koeveringe Kru 10 en 17; P- van Opbergen Yer 11; A. van Dries Ovz 12; P- Heidens Krd 13; Sorber-Jaris- sen Gs 14 en 19; N. de Nooyer Gs 15; H. Blok Wrd 16; P. Kekebeke Kru 18; C. IX jl Kru 20. Vanuit Moescroen met 1460 duiven, 1ste 1054 mpm: C. Boonman Hhk 1; G. Ver. bart Hhk 2 en 4; W. Raas Hhk 3 en 5; F. Hundersmarck Kpl 6; P. Rijk Hhk 7; H. Beulens Kwd 8; J. van Eijkeren Hhk 9; P. de Jonge Ovz 10; J. Wisse Kru 11; J. de Meijer Kru 12; C. Eelen- baas Yer 13; K. Tjarks Yer 14; M. Hengstdijk Kpl 15; P. Kakebeke Kru 16; H. Streek Hak 17; J. Janssen Hhk 18; Th. Vreeke Hhk 19; H. Witte Kru 20. .De Vrede' te Sas van Gent met 130 jonge duiven vanuit Moeskroen: 1ste 1278 mpm, laatste 902 m: M. de Smet SI 1; W. Rademaekers Sas 2; E. Neijt 3; J. van Oppen 4; F. van Hoye 5: gebr. Box 6; J. van Biezen 7 en 10; ICde Bakker 8; A. Lampo 9. PV ,De Luehitlbode' te Souburg met 67 jonge duiven vanuit Orleans: 1ste 1190 mpm, laaitste 911 m: C- de Poorter 1 en 8; I. Joziasse 2 «n 3; H. vain Belzen 4; M. HHbels 5; C. Terwiel 6; Van Pe.e- nen en Zn 7; J. Janssen 9; L. Bouw man 10. ConeourscLub Walcheren met 204 jonge duiven vanuiit Orieans: 1ste 1204 mpm, laaitste 938 m: F. Wagenaar VI 1; C. de Poorter Sbg 2; I. Joziasse Sbg 3 en 5; J. Meerman VI 4; A. Balje VI 6; H. van Belzen Sbg 7; M. Hibels Sbg 8; G- Schroeveis VI 9; C. Terwiel Sbg 10. Vrije Vlucht Sasput' met 45 duiven van uit Orleans: late 1264 m. laatste 989 m: P- de Poorter 1; A- de Wever 2; H. Ca- lon 3, 4, 6, 7, G. Calon 5; J. Boogaard 8; J. Boone 9; H. Riemens 10. Vanuit Moeskroen met 53 jonge duiven: lste 1092 m, laaitste 976 m: J. Boone I, 7 en 9; A. Siben 2; J. Dhont 4; Th. de Smit 5 en 6; C. Boogaard 8; P. Boo gaard 10. Kring West en Walcheren vanuit Orleans met 1013 duiven: lste 1327 mpm, laatste j 1013 m. J. van Gijs, Breskens 1, 9, A- de Put ter, Cadzand 2, P. de Poorter. Sasput 3. J. Buize, Breskens 4. R. Verstraeten, Oostburg 5, A- Vermeulen Breskens 6, 13, A. Duininck, Chidzand 7, M. van Hee Cadzand 8. J. de Zwart. Söhoon- dijke 10, Th. de Buck Groede 11. J. Notebaert de K 12, J- Mangnus Bier. vliet 14, P. Dellaert IJzendijke 15. F. Wagenaar Vlissingen 16, L. Martens Hoofplaat 17, H. v. d- Walle Cadzand 18, J. de Klerk Aardenburg 19, G. Claeijs IJzendijke 20, M. Dweneijn» IJzendijke 21, C. Geornaer IJzendijke 22, Oh- de Poorter Souburg 23, v. d. Linde du Puv Biervliet 24. H. Zwart Aardenburg 25. Winnaar hoofdprijs A. de Putter en zn. De serie onaangeduid zowel als aange duid en de ploegenprijs werden gewon nen door J. van Gijs te Breskens. EMM Bond van zaterdagvliegers te Ter- neuzen vanuit Orleans met 205 duiven, lste 1269 mpm laatste 992 m. Buiten gewone prestatie van D. Deurwaarder die 1. 9. 11. 14, 16, 20, 23. 25. 28. 30. 31, 36, 37. 51. 52, 54, 55, 57, 60. 61. 67 won en J. Zegers 2. 7. 8. 10. 12, 22. A. SMal. legange 3, 4, J. Dhaeze 5, A. Scheele 6. Provinciaal concours vanuit Arleans met 2954 duiven J- van Gijs Breskens 1. 18. 69. A. de Putter Cadzand 2. P. de Poorter Sas put 3. J. Buize Breskens 4. P. Rot tier Sint-Jansteen 5. P. van Melr Ter- neuzen 6. R. Verstraeten Oostburg 7, A. Vermeulen Breskens 8. 29. H. Ever- aert Hulst 9, A. Duininck Cadzand 10, M. de Smet Sluiskil 11. D. Deurwaar der Terneuzen 12. A. de Meijer Sint- Jansteen 13, M. van Hee Cadzand 14, P. Butler Biezelinge 15, P Kuiper Ka pelle 16, geb. Moorthamer Kuitaart 17, W. Rademakers Sas van Gent 19, Felïus Westenbrugge Zierikzee 20, J. de Zwart Schoondijke 21. J. Dobbe- laere Kloosterzande 22. Th. de Buck Groede 23, J. StevenB Clinge 24, J- No- tevaert de K, Breskens 25. Onderwijzers vergaderden in Terneuzen De afdeding Zeeuwsch-Vlaanderen van de algemene bond van onderwijzend personeel houdt maandag 7 september een ledenvergadering in café-restaurant .Monopole'. Na afloop van het huishou delijk gedeelte is er een lezing over .De zin van de pedagogische centra in hel algemeen en die van het regionaal pe dagogisch centrum in net bijzonder' van de heer A. G. C. Kappenburg, coördina tor van het RFC 5m Zeeland. Benoeming De heer Fr. Francken uit St-Janstcen ts met Ingang van 15 september be noemd tot directeur maatschappelijk werk en gezinszorg. Deze stichting om- 'vat de gemeenten Hontenisse en Hulst. Maandag 17 augustus JJ. konden we in de P.Z.C. een objectief verslag lezen van de op 15 augustus gehou den ZevLbel-reUnie. Tot zover dach ten wij terug te kunnen zien op een voor de visserij geslaagde dag. Des te verbaasder (niet geërgerd) waren w(J toen wij in dc krant van 1S augustus een bijdrage van de kantlijnschrijver vonden onder de ti tel "Ruis" waarin deze meende dit visserijgebcuren nogmaals voor de Zeeuwse bevolking te moeten ontle den, en dan vooral duidelijk te moe ten maken wat voor een man die voorzitter van Zevibel wel is. En te vens weten we nu ook welke mensen die vissers nu wel zijn. Om het dan nog maar eens duidelijk le stellen, die vissers zijn dan mensen kennelijk zonder een eigen mening want zij luisteren volgens de kantlijnschiti- ver met een v.n, reformatorische in slag naar bewogen volzinnen en la ten zich door hun voorzitter op een zijn dat hetgeen de heer Lockefeer m Oostburg heeft gezegd b(j de kant. lijnschrijver als een afgezaagde gram mofoonplaat is overgekomen maar hij zou toch moeten weten dat er in de provincie in verscheidene varia ties al reeds zeer lang parodieën be staan van di Lockefeer L.P. Op het feit dat al deze platen door onze o- verhe.d niet gehoord willen worden stoelt waarschijnlijk de uitspraak van de heer Lockefeer dat in onze pro vincie door enkele mensen de dienst wordt uitgemaakt. Foei, dhr Locke feer moest toch weten hoe een be leid tot stand komt. Ja dat zal wel. maar het verschil met vroeger is dat Jan-met-de-pet daar ook zacht jesaan is achtergekomen. De kant- lijnschryver mag dan uitspraken ci teren van jaren her. hij vergeet er echter bij te vertellen dat er jaren her in onze provincie een streven was om tot welvaart te komen, en dat kon maar op een manier: industrialiseren. Door een gebrek aan arbeidsplaat sen, deels ook het gebrek aan kennis betreffende de gevaren aan sommige industrieën verbonden dat alles maak te dat dat beleid werd gedragen door de gehele Zeeuwse bevolking. Toen kwamen we op een punt dat er welvaart was d.w.z. werk voor ieder een zodat we dus hadden mogen ver wachten dat dat beleid omgebogen zou worden van welvaart naar wel zijn. Een en ander zal er dan ook ze ker niet vreemd aan zyn dat mensen als een heer Lockefeer hun inzich ten onder druk van de omstndighe- den hebben gewijzigd. Als de kant- Iynschryver de vraag stelt of de te genwoordige bestuurders dan uit slechter hout gesneden zouden zijn, willen we dat in het midden laten, alleen maken zij naar onze indruk ken de fout stil te zyn biyven staan in een tijd dat men automatisch tot ridder geslagen kon worden wegens al dan niet bewezen diensten aan de gemeenschap. Als er dan ook eens vervelende vragen gesteld worden, wordt dat volgens gedeputeerde Kal land gedaan door .Mensen in Zee land met een gevestigde positie die niets te winnen heben'. (P.Z.C. 12-3-70) Men zou kunnen denken dat de ge ringe opkomst van de Zeeuwse be volking bij de laaitste verkiezingen ook onze bestuurders duidelijk moet hebben gemaakt dat de Zeeuw zich niet meer laat beet nemen, maa.r daar merken we nog niet veel van. Als het gaat over de vestiging van een raf finaderij staat er op de Lockefeer L.P. een liedje met de titel .TotaJ- -Loss' in de ver. Milieu-hygigne Zee land gebruikt het opschrift: gedepu teerde staten .Total-in de olie', wat is het verschil? Als we in het bulle tin van genoemde vereniging dan le zen over het rapport .Eilers' van vijf bladzijden waarvan een bladzijde ge wijd ia aan de milieuvervuiling, als de persoonlijke mening van prof. Eilers is, en dan otteren we: ,het is voor de economische bedrijfsvoering van een raffinaderij niet noodzakelijk dat petro-chemische nevenbedrljven in de nabijheid ervan gebouwd worden. Wel zien de diverse overheden een raffi naderij vaak als een trekpleister voor de vestiging van petro-chemische in dustrieën". Dan is het niet moeilijk tc raden welke verrassingen men voor ons nog in petto heeft. Immers we kunnen niet aannemen dat er 150 ha. goede landbouwgrond verkwanseld wordt om hooguit 200 man aan een boterham te helpen. We dachten dan ook dat er tussen ons welzijn en het zich laten vergiftigen door allerlei stinkende niet voor de welvaart en het welzijn van de Zeeuwse bevolking ter zake doende industrieën, nog wel Het was te verwachten dat na de pu- blikatie van de brief aan de minis ter inzake de spelling van de Neder landse taal, gezonden door enkele be voegde organisaties, lezers zouden gaan schrijven. In de PZC is de heer A P. van de Broecke te Breskens daarmee begonnen. Hij is geen des kundige op taalgebied, schrijft hij. Kennelijk niet: htj weet het versclUl met tussen taal en spelling, want hij beweert dat men aan de Neder landse taal wil gaan knabbelen, ter wijl het alleen maar gaat om spel lingsvereenvoudiging. Om het hem duidelijk te maken: als we iets op schrijven, noteren we in tekens (spel- ling), hetgeen we zeggen of denken (taal). Wanneer we ernaar streven dat noteren zo doelmatig mogelijk te doen. verandert er aan de taal mets, maar dan ook niets. De heer Van de Broecke heeft het over verschillende wijzen van uit spraak van de woorden beer e® teer ra dialect, over kolen en kooien cn hij wil daar waarschijnlijk mee zeg gen dat hij meer waardering heeft voor de vroegere spelling De Vries en Tc Winkel dan voor de huidige. De spellingswijziging die de door hem gewaardeerde ee's en oo's ,n open lettergrepen afschafte, noemt hij de vorige spellingswijziging, ter wijl het tenminste de voorvorige was. Het is hem een raadsel dat de Ne derlandse onderwijswereld zo op ver eenvoudiging is gebrand elders spreekt hij over gemakzucht. Als hij op dezelfde pagina 13 van de PZC waarin zijn uitspraken werden opge nomen. kijkt, ziet hij dat de heer J. K. Mesu het heeft over dat hip- piegespuis dat hot nationaal monu ment op de Dam bevuild (met een di en ontheiligd (idem). Wanneer, zoals de .deskundigen' zo graag wil len. bevuilt altijd met een ,t' wordt geschreven, evenals ontheiligt, had de heer Mesu deze vaak voorkomen de spellingsfout niet gemaakt. Het onderwijs besteedt aan de werk woordsvormen en andere verwarren de spellingszaken een onverantwoor de hoeveelheid tijd. die veel beter voor echt taalonderwijs gebruikt zou kunnen worden. Tenslotte is het de heer Van de Broecke niet bekend dat men in Duitsland, Frankrijk en Engeland hetzelfde nastreeft. Dat zal wel. Dat neemt niet weg dat men ook in die landen met deze materie be zig is. .Liefde voor onze mooie Ne- derlandse taal' noopt de .deskundigen' de spelling ervan zo doelmatig moge lijk te doen zijn, opdat aan die taal zelf meer zorg kan worden besteed, steed. H P. J. van Mourik Middelburg andere mogelijkheden lagen. En ter wijl het nu reeds gonst van geruchten over het aannemen van buitenlandse arbeidskrachten vindt de commissa ris der koningin de grote voordelen nog altijd belangrijker dan de kleine nadelen (P.Z.C. 30-5-70). Vindt de kanUrjnschrijver het nu echt zo vreemd dat de gemiddelde Jan-met- de-pet in Zeeland langzaam tot de overtuiging moet komen dat hier door enkelen de dienst wordt uitgemaakt? Of om eens een onnet woord te ge bruiken. dat we .belazerd' worden Laat staan een heer Lockefeer, want. en dat moet zelfs de kantlrjnschrrjver toegeven, die is van de gang van za ken op de hoogte. Het irriteert ons altijd een beetje dat er in onze pro vincie voor aLles wat er gebeurt steeds weer een dekmantel gezocht wordt in de vorm van al of niet door zichtige rapporten of instituten. Als het dan ook over openheid gaat moeten we toch respect hebben voor onze zuiderburen. Onze Antwerpse schepen Delwaide durft in ieder geval nog, zelfs op Zeeuwse bodem te ver klaren dat een ongelimiteerde lozing \an afvalstoffen een van de attractie ve elementen is voor industrievesti ging. Zoiets doet het gezag bij ons niet, nee daar hebben we trouwens nevenbedrijven voor, zoals b.v. het .Riva'. Wanneer de Belgische verbruikers unie met een rapport komt betref fende de dubieuze toestand van het badwater voor onze kust, komt haar directeur weliswaar niet direct met cijfers die het tegendeel bewijzen, maar de goede man is toch terstond bereid om voor ons. wel of niet in vol ornaat, vanaf de Vlissingse boulevard in het Walcherse rioolwater te springe®. Het zal dan ook wel voor ons gelden wanneer de .Nieuwe Ga zet' in België de indruk heeft dat de graad van gevaarlijk zijn vooral bepaald wordt in functie van natio naal economische belangen, wanneer zij het heeft over de vervuiling van zeeën en waterlopen. En de visserij Is het in deze provincie met een over heid die er alleen maar lijkt te zijn om economische machtsgroepen te be schermen nu zo verwonderlijk dat de stem van de visserij niet meer ge hoord wil worden? In deze provincie waar het nog maar kort geleden ls voorgekomen dat de voorzitter van een visserijveren iging de mond ge snoerd werd door cie commissaris der koningin himself Maar misschien dat de kantlijnschrijve-r nog eens Iets voor ons kan doen. Wanneer h|j het heeft over voor de visserij werkelijk belangrijke dingen moeten we ten minste aannemen dat hij cr nogal ver stand van heeft. We zouden net dan echter wel op prijs stellen als hij dat op een andere manier deed dan mid dels een kantlijn zijn lezers een val se voorstelling van zaken voor te schotelen. Als het handelt over af sluiting van de Oosterschelde en de heer Lockefeer vertelt voor de zoveel ste keer dat niemand minder dan pro ste keer dat niemand minder dan prof. Korrlnga stelt dat afsluiting daarvan desastreuze gevolgen zal hebben voor het biologisch Teven ln de zuidelijke Noordzee, dan mag dat voor de kanthjnschrjjver een afge zaagd deuntje zijn. Misschien zou het toch nuttig zijn wanneer hij eens las wat onze staatssecretaris van binnen landse zaken mr. C van Veen heeft gezegd in een toespraak gehouden op 23 april 1970 over het onderwerp: .Naar een nieuwe bestuurlijke organi satie'. .Wij beleven de tijd dat van de overheid wordt verwacht, dat zij zelf die concrete voorzieningen treft die de mens voor het zich welbevinden nodig heeft'. En dan iets verderop, handelend over openheid en plannen makerij: .Dat men bereid moet zijn een plan tijdens de uitvoeringsfase periodiek opnieuw tc waarderen in verband met mogelijke veranderingen in opvattingen en omstandigheden die aanvankelijk niet waren voorzien'. Als het dan in de tweede kamer nog eens handelt over afsluiting van de Oosterschelde hopen we dat de staatssecretaris daar dan eens een stukje wil voortezen uit zijn eflgen boekje, maar dan wel hardop, zodat we dat m Zeeland kunnen horen. Mis schien zou dat dan voor onze over heid een reden kunnen zijn de Locke- feerplaat nog eens af tc draaien, en dan ook eens werkelijk te luisteren. J.M.Walhout a-b BR 36 Pr. Julianastraat 16 Breskens Naar aanleiding van het verslag over het zomerfeest ,VCB Lammerenburg' in de PZC van dinsdag 25 augustus, zou ik graag een kanttekening willen maken. Ik ben blij dat deze vereniging uit een heel klein begin is uitgegroeid tot wat deze verem^ing nu is, gezien de activiteiten en de plaats welke deze zij volgens dit verslag in neemt. Maar zeer verwonderd was ik bij het lezen van dit verslag, toen ik de pas sage tegenkwam waar drs D. Roe mers, burgemeester van Vlissingen memoreerde, dat de VCB Lammeren- burg was ontstaan uit een ringrij- dersvereniging. Dit is een misvatting. Wat is namelijk het geval? tn het voorjaar van 1946 kwam de Meer J. van de Velde, die zelf geen kinderen had, maar niettemin een zeer groot kindervriend was, bij mij om' een firaatje te houden, oin te proberen n de buiurtsc-hao een buurtvereniging op te nichten. "Als er kinderfeesten georganiseerd werden, zoals konin ginnedag en in de toekomst te ver wachten bevrijdingsfeesten, waren onze kinderen altijd aangewezen op de kom van de gemeente Koudekerke, ook gingen al vele kinderen uit de buurtschap in Vlissingen op school. Deze feesten waren steeds voor de kinderen gedeeld en voor de toenma lige verbindingen te ver weg en de communicatie onderling onvoldoende. Samen hebben we enkele personen luierover gepolst, onder andere de he ren W. Goldof, N. Pol, A. C. Koole, C. Geljon, P Dmgemanse en anderen. Daar de heer Van de Velde tijdens de evacuatie veel contact gehad heeft met de heer Slagboom die daar ook geëvacueerd was en kennis genomen had van ds veelzijdige interessen van de heer Slagboom, wilde hij bij een eventueel slagen voorstellen voor te dragen als voorzitter. Een vergade ring, gehouden in een schuurtje slaagde wonderwel en de oprichting van de buurtvereniging Lammeren- burg was een feit. Het bestuur zag er als ik mij nog goed herinner, als volgt uit: J. Slagboom, voorzitter; J. van de Velde, tweede voorzitter; J. Harthoorn, secretaris; N. Pol, pen ningmeester; W. Geldof, algemeen bestuurslid en C Dmgemanse en J. Vtake, commissarissen. Al na een jaar bleek de naam buurtvereniging te eng te z-jn en mede door de veel zijdige activiteiten van de heer Slag boom bleek een bredere opzet nodig Gaarne maken wij u dan attent op de meest eenvoudige wy'ze om het abonnementsgeld over te maken. U kunt ons namelijk machtigen het abonnementsgeld per kwar. taal van uw rekening af te schrflyen. Als u voelt voor deze prettige betalingswijze waaraan voor u geen kosten zijn verbonden, schrift u dan een briefkaartje aan: MARKT 51 - MIDDELBURG en wtj zenden u het machti gingsformulier, dat hiervoor nodig Is, omgaand toe. te zijn. ook in verband niet de ver langens van de oudere buurtbewo ners. De naam buurtvereniging werd omgezet in Vereniging voor Culture le Belangen Lammerenburg. Al heel vlug kwamen er resultaten: damclub, korfbalclub en toneelclub. Eerste doelstelling was het creeëren van een speeltuin Daarvoor was grond nodig en die hadden we niet, maar door aankoop van een stukje S-ond in naar ik me goed herinner omburg en dit om te ruilen voor een stukje aan de Zuidbeekseweg (we zaten toen i.n de hervekavellng), kon den we dit plan realiseren: Eerst toen die speeltuin ingericht was, kon de bestaande ringrijdersvereniging ook hier haar activiteiten ontplooien. U leunt dit alles naslaan m de notu len van de vergadering uit de eerste Jaren, als d!e bewaard zijn gebleven, k hoop hiermede een misverstand uit de weg geruimd te hebben en ik ben dankbaar voor de activiteiten die deze vereniging wlke klein begonnen ds nog steeds ontplooit en de plaats welke zij nu ook in Paamvenbuirg in neemt. V. Vlnke. Gerbramdystr. 20 Vlissingen. secretaris damc'ub Lammerenburg. Naar aanleiding van het lezers schrij ven van de heer C. Kleinepler, in de PZC van 26 augustus 1970, zou ik de heer Kleinepior de volgende vra gen willen stellen over het. egoïsme van de mens op zondag, in het be lang van het ware Christendom en ter ere van God. Gaarne wou ik ver nemen hoe Jezus over de zondag zijn boodschap heeft gedaan, en hoe wij tot bekering kunnen komen? Wan neer Kleinepier ons dit heel duide lijk kan maken, zonder verzinsels en bijbedoelingen, zullen velen hem daarvoor dankbaar zijn. Wat staat er m de bijbel over zondagvliegers; zijn di'. mensen die volgens psalm 14 God niet erkennen? Dus zijn deze. mensen, die zeggen daar is geen God Heeft God de mens geschapen om zes dagen te zwoegen, uit egoisme en zondags geen egoist te zijn, dus niet te vliegen Heeft God misschien meer behagen in mensen die 's zondags meer dan een keer naar de kerk gaan, en hem voor schut laten staan, omdat zij de genade verwerpen, en toch doorgaan voor vrome schepsels? Wat vertelden de farizeeën van de zondag of sabbat. Hielden zij die niet perfect in ere, loofden en prezen zij hun God daarmede? Worden er men sen gedwongen op zondag te vliegen en te zwemmen Hocvelcn zijn er wel gedwongen naar de kerken te gaan en te luisteren naar een halve waarheid, waar de. mens niet weet waar hij hot zoeken moet? Hoe komt het dat velen naar dc kerk gaan uit angst in plaats van met blijdschap, en uit de kerk gaan of komen zo dor als een been" "Is dit God loven en prijzzn. en hoe velen zijn er ln de kerlc blij met hun God en hun ver losset' Is dit een offer aan God brengen, en God lief hebben met een lang ge zicht? Velen gaan naar de kerk uit puur egoïsme, omdat zij bang zijn voor de'hel. Zij wiilen door een offer van misschien vijf cent in het korke- zakje nuar dc hemel, terwijl zij op hun dood zijn dat zij er niet zullen komen? Vele mensen vinden het prachtig op bc stijgen in een vlieg tuig. en neer te kijken op de aarde, en zij kunnen dan zien hoe mooi Zee land nog :.s. en zou ik wensen dat zij God zullen loven en prijzen voor die zeg'-n. zijn wonderen te mogen aan schouwen. Zijn daar de zes dagen voor gegeven, en d;e zondag die van God is, moeten wij dan onze ogen sluiten, onze kinderen binden en sid deren voor Gods aangezicht Mogen en z.jn wij niet verplicht te genieten van de zondag hoe aan ook? Als wij dan maar weten dat deze dag onze dag is door God geschon ken, niet om te kreperen onder de dreigementen van vele dominee's enz. Ik zou tegen alle dominee's willen zeggen zoekt kracht van omhoog, ga desnoods vliegen cn ga dan vertellen van Gods wonderen, dan kunnen de mensen, die God zoeken hem des te beter vinden, en is niet de wet onze verlossing, maar alleen de genade, voor de veilige landing die wij kun nen maken in de arme® van Jezus. A. Blankenburgh. Lewcdijk 11. Nieuwdorp,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 14