Advocaat vraagt vernietiging vonnis mr R. door Hoge Raad Belgische doet inval politie in villa Lonen omhoog met 400 gulden bruto 7 Vrouw moet zeil kunnen beslissen over abortus FRANCOIS MAURIAC OVERLEDEN MASSALE ANTI-SOEHARTO-DEMONSTRATIES Brief aan alle gedeputeerde staten KRUISINGA HEEFT HAAST MET PROVINCIAAL ZIEKENHUISPLAN /OENSDAG 2 SEPTEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Cassatiebehandeling strafzaak tegen Haarlemse rechter BRANDEND SCHIP FOOR WATERWEG OTTERDAM (GPD) Het Ierse hip .Mulclair' (480 brt) is gistermid- ag de Waterweg binnengesleept door sleepboot ,Sniïtbank,' nadat gister- lorgen vroeg brand was uitgebroken in s machinekamer. De Mulclair lievond! rb toen vijf mijl ten westen i htscliip .Goeroe.' leepboten van Smit en co zijn direct i weg gegaan naar de Mulclair. De irtbank is in de loop van de morgen jngszij gekomen en heeft de brand, die iimddels van de machinekamer was itgebreid naar de bema.nningsverbiij- en. geblust. De bemanning poogde on- irtussen de brand met emmers water blussen. _i Neptune van de manneluehtvaart- ienst beeft enkele uren boven het bran- snde schip gevlogen, terwijl twee hef- diroefvliegtuigen in gereedheid wer. en gehouden om eventueel bijstand te "ïnen. De Mulclair heeft als thuisha- L.merick en was op weg naar de [erwehaven in Rotterdam. HOORZITTING SCHIPHOLBAAN IEN HAAG (GPD) Een beknopt, ver ing in het Haarlems Dagblad van 28 ugnstus jongstleden over een hoorzit- ing met als onderwerp onder meer de jvende startoaan van Schiphol, is voor PvdA-kamerleden Voogd en Van hijn aanleiding geworden om schrifte- Jke vragen te richten tot de minister an verkeer en waterstaat, leide kamerleden vragen de minister op eer korte termijn het verslag van de loorzitting van de commissie, die in ju li jongstleden met het provinciaal be tuur en de gemeentebesturen van N- lolland is gehouden, te publiceren, lij stellen, da*L alle betrokken bij een rolledige publikatie ziin gebaat om mo- elijke verwarring en" misverstanden te roorkomen en alle gegevens en meningen n een zo vroegtijdig mogelijk stadium tl de publieke discussie te kunnen «trekken. DEN HAAG (GPD) Het vonnis van het Haagse gerechtshof in de zaak R. is onhoudbaar en moet vernietigd worden. Deze mening lanceerde de Haagse advocaat mr A. Mout gisteren ter zitting van de Hoge Raad tijdens de cassatiebehandeling van de strafzaak tegen de Haariemsc rechter. Thans, ruim tweeëneenhalf jaar na de fatale botsing die op 21 februari 1968 op de Haarlemse Zuiderhoutlaan het leven kostte aan de 19-.jarige bromfietser Henk Lammers uit Hillegom, is het einde van deze geruchtmakende affaire wellicht nog niet in zicht. Want als het vonnis van het Haagse hof de toets der kritiek Nederlands hoogste rechtscollege niet zou kunnen doorstaan dan moet men weer een nieuwe behandeling aan deze zaak tegemoet zien door een ander ge rechtshof, waarschijnlijk het Amsterdamse. Spitsvondig betoog: 16 cassatiemiddelen Het Haagse hof veroordeelde 22 februari tot een gevangenisstraf van 2 maanden met ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van 2 jaar, nadat de advocaat-generaal mr baron Van Voorst tot Voorst een eis had ge. steld van vier maanden gevangenisstraf, waarvan 1 maand voorwaardelijk, en eveneens 2 jaar ontzegging. Het hof verklaarde mr R. schuldig aan de dood van de bromfietser, omdat mr R. grovelijk onvoorzichtig na het ge bruik van alcoholhoudende drank met te gladde banden op de slipgevaarlijke Zuiderhoutlaan de botsing had veroor zaakt. In een toog heei de Haagse orde va.n advocaten, giste ren voor de hoge raad aannemelijk trachten te maken dat het vonnis van het Haagse gerechtshof om een veelheid van redenen nietig moet worden ver klaard. Zijn pleidooi werd zwijgend aan gehoord door zijn cliënt mr R. en door diens vroegere raadslieden, mr Benno Stokvis en mr Van Empel. Mr Mout voerde zestien cassatiemidde len aan- Allereerst betoogde hij dat uit de dagvaarding niet blijkt waaruit mr R.'s schuld aan de dood van Lammers bestaat. In de tenlastelegging staat dat mr R. .roekeloos in botsing is gekomen', maar botsen is iets louter mechanisch, dat niet verbonden kan worden met een bijvoeglijk naamwoord, dat naar zijn betekenis uitsluitend een specifiek men selijke gedraging kwalificeert. De offic.er van justitie heeft niet kun nen zeggen waaruit die roekeloosheid bestaan heeft. En om die tot nietigheid van de dagvaarding aanleiding gevende lacune te verhullen, heeft hij een rook gordijn opgetrokken door het vermelden van allerlei bijkomende omstandigheden zoals gladde banden zonder dat hij een ondubbelzinnig causaal verband legt tussen het roekeloos rijden en het slippen. Botsen op zichzelf kan iemand niet verweten worden, wél de aan het botsen voorafgaande menselijke ge dragingen die net botsen hebben ver oorzaakt. Het causaal verband moet in de dagvaarding gesteld zijn. Nu dit wiet is gebeurd dat kon ook niet, want niemand heeft gezien dat op mr R.'s wijze van rijden iets viel aan te merken is het verwijt .roe keloos in botsing gekomen' een volko men zinledig verwijt, waarop geen verweer mogelijk ls. VERMOEDELIJKE INBREKERS AANGEHOUDEN BRUSSEL (ANP) Een vijftig tal leden van de Belgische rijks wacht, bijgestaan door leden van de Belgische gerechtelijke politie, heeft maandagavond bij een inval ]in een villa in de tot de Brusselse agglomeratie behorende gemeente Kraainem vier mannen gearres teerd. Vermoedelijk heeft ze met deze vier de daders gevat van een reeks bankoverval len die de laatste maanden in Brussel en omgeving werden gepleegd. Om de mannen uit hun diverse schuilplaatsen in de villa te verdrijven maakte de po litie gebruik van traangas. In het huis is een wapenarsenaal aangetroffen be staande onder meer uit automatische handvuurwapenen, karabijnen, pistolen, een geweerloop met telelens en geluids dempers voor pistolen- Er is ook voor een aanzienlijk bedrag aan geld en ju welen aangetroffen. den op na die bij de buurtbewoners als gevaarlijk te boek stonden omdat een van de honden onlangs nog een jonge man had aangevallen. In de tuin had den de villabewoners een netwerk van draden aangebracht die bij aanraking seinlampjes deden opgloeien op een con trolebord, dat zich in huis bevond. De po litie ontdekte tenslotte ook nog een niet voltooide vluchttunnel die uitgang had moeten geven op de spoordijk die achter de villa loopt. Bestelwagen Fort De bewoners van de villa, onder wie enkele vrouwen en kinderen, die on middellijk het huis verlieten toen de politie arriveerde, hadden het huis in een soort vesting herschapen. Voor sommige ramen waren tralies aange bracht, andere ramen waren bedekt met een metalen vlechtwerk. Ook de' garagedeuren waren van dat vlecht werk voozien. De bewoners hielden er voo ts vier hon- aangetroffen waarvan is vastgesl dat deze herhaaldelijk 's nachts naar de villa kwam. De poliitie-actie in Kraainem had een nog al spectaculair verloop. Nadat de po litie de villa, die gelegen is in een tuin van ongeveer één hectare, in een blik semsnelle actie had omsingeld, waar schuwde ze de bewoners van omliggen de huizen om zich niet bij de ramen te vertonen. De politie vreesde namelijk ge- 'apende tegenstand van de villabewoners. Drie uur lang zoeken leverde tenslotte arrestatie van de vier Twee ervan werden vrij snel gevonden maar twee anderen kwamen pas na tweeënhalf uur zoeken tevoorschijn uit een schuilplaats die zich in een schoor steen bleek te bevinden. Omwonenden blijken vrijwel niets ge merkt te hebben van de activiteiten van do villabewoners. Ze verklaarden nooit last te hebbeh gehad van de .rustige' bewoners die er al acht jaar woonden. SER-ADVIES GEVRAAGD OVER SPAARLOON DEN HAAG (ANP) De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Rooivink en de staatssecreta ris van financiën dr F. H. M. Grapper- haus hebben gisteren advies gevraagd nan de Sociaal-Economische Raad over de consequenties van het spaarloon op het terrein van de sociale verzekering. In de adviesaanvrage wordt verwezen naar sen door de overheid ingestelde commissie, die tot taak heeft te onder zoeken of de totstandkoming van bespa ringen met name ook van het spaar loon kan worden bevorderd door vrij stelling van de heffing van belastingen en van premies der sociale verzekering. Deze commissie za.1 op korte termijn haar rapport uitbrengen. Hierop vooruitlopende willen de vmdslieden. dat ae SER reeds thans de gevolgen daarvan voor de sociale ver- zekeringsuitkenngen beziet. Het gaat DEN HAAG (GPD) De Nederlandse federatie van instellingen voor de onge huwde moeder en haar kind vindt dat het zelfbeschikkingsrecht van do onge wenst zwangere vrouw met betrekking tot het al dan niet voortbestaan vah üc vrucht algemeen moet worden erkend. In een zo emotioneel geladen zaak als het. nemen van een dergelijk besluit is echter overleg met anderen een absolute vereiste om tot eesn zo verantwoord mo gelijke beslissing te komen. De functie die deze anderen in dit over leg hebben moet echter beperkt blijven tot het helpen onderzoek en het tezamen deratiebestuur in een dinsdag versche nen rapport na dit overleg definitief tot abortus dan dient zij ook ten aan- zilen van de uitvoering hiervan zoveel mogelijk te worden begieleld. Rookgordijn j PARIJS In de rijke salon van zijn Parijse woning hebben gisteren do hele idag honderden bekende literatoren, ac- jteurs, schilders, geestelijken, maar ook talrijke anonieme bewonderaars een laatste groet gebracht aan de 85-jarige schrijver I'rancois Mauriac, die in de nacht van maandag op dinsdag is over leden. De condoleance telegram men die door de paus, generaal De Gaulle, door president Pompidou en de aartsbisschop van Pa rijs, kardinaal Marty, en vele anderen verzonden waren, stroomden gelijktijdig binnen. Mauriac was Nobelprijswinnaar voor de literatuur, lid van de Académie Fran- caise en grootofficier van het legioen van eer. Francois Mauriac. die zichzelf graag een katholieke schrijver noemde en die op zijn 21ste jaar al door de toenmalige voortrekker der nationalistische stro ming m de Franse literatuur, Maurice Barres, ontdekt werd. is, ondanks alle officiële eer en luister, zijn hele leven op zijn manier een rebel gebleven. Hij rebelleerde als jong romancier reeds te gen het conservatieve, provinciale en burgelijke milieu, waaraan hij zich nim- Banden In het arrest van het hof zijn bewijs middelen gebruikt die niet redengevend kunnen zi'jta, aldus mr Mout. Zo kan naar zijn oordeel niet redengevend zijn het feit dat mr R. wist dat zijn banden aan vcrtiieuwing toe waren. farage waarschuwde dat zijn ban- ij de volgende servicebeurt aan ver nieuwing toe zouden zijn- Dat impli ceert niet dat mr R. geweten heeft dat zijn banden al direct slipgevaarlijk zou den kunnen zijn. Integendeel: volgens het Verbond van Veilig Verkeer dieneD banden bij een profieldiepte van 2 mm vervangen te worden. De garage waar schuwt bij 3 mm. Uitgaande van een beginprofiel van 10 mm en van het aantal in Nederland rijdende auto's kaai men zeggen dat in ons land omstreeks 300.000 automobilis ten rijden met de wetenschap dat hun banden aan vernieuwing toe zijn, ter wijl hen geen enkel verwijt kan wor den gemaakt dat zij rijden op ondeug delijke banden. Evenmin kan redengevend voor de bewe zenverklaring zijn de omstandigheid dat mr R. wist dat de Zuiderhoutlaan slip gevaarlijk was. Deze omstandigheid zou alleen redengevend hebben kunnen zijn in samenhang met een wijze van rijden die onder de gegeven ongunstige standigheden aanleiding had kunnen geven itoit slippen. Van een zodanige wijze van rijden is echter in het ge heel niets gebleken. Dat de overheid de gevaarlijke toestand van deze weg ja renlang heeft laten voortduren, kan aan mr R. evenmin worden verweten. Duister Vidêres (het slangengebroed), die ook in Nederlandse vertaling zijn versche nen, legde hij met een klinische door dringendheid, die soms naar een soort wrede wellust smaakte, de zelfgenoeg zaamheid, de hypocrisie, het egoïsme en de gelddorst als de drijfveren van de handelingen van de Franse bourgeoisie, waaruit hij zelf was voortgekomen, bloot. AMSTERDAM (GPD) .Van avond protesteren de anti-kolo niale krachten van Amsterdam tegen de komst van de Indonesi sche generaal Soeharto. Am sterdammers, sluit u aan bij deze demonstratie'. i Aldus een man in een geluidswagcn die gisteravond even na acht uur bjj de Dokwerker op het Jonas Daniël Meqerplein in Amsterdam het ver treksein gaf voor een massaal .Soe harto ongewenst'. De stoet van on geveer tweeduizend mensen groeide vrij snel aan tot ruim drieduizend, een r(j, langer dan de Utrechtsestraat waar zy doorheen liepen op weg naar d.e oude RAI. In de oude RAI sprak als eerst prof Wertheim: .Eergisteren hoorde ik een radiouitzending"uit Djakarta, waarin uitvoerig werd betoogd dat men toch niet iemand alleen op aanwijzingen kon arresteren, bijvoorbeeld als hij veel op grotere voet leefde dan zijn officieel salaris toeliet. Men kon de bewijslast toch met gaan omdraaien, en van ai die hoge pieten eisen dat zij hun onschuld moesten bewijzen. Im mers, Indonesië wilde als een rechts staat optreden. ,DLt waren wel erg vals klinkende geluiden. Want zij kwamen uit een land, waar honderdduizend mensen zonder enig spoor van bewijs van een vergrijp als politieke gevangenen worden vastgehouden. Maar dit zijn ook geen corrupte generaals, die te gen de gerechtvaardigde volkswoede moeten worden beschermd met ju ridische schijnargumenten. .Wij voelen het als onze plicht ons. vanwege onze solidariteit met het In donesische volk, te bemoeien met de smerige zaken die de heren zo graag binnenskamers zouden willen houden, met de massamoorden en massa-ar restaties die zij alleen maar als bin nenlandse politiële acties wensen voor te stellen', aldus prof. Wertheim. Na hem spieleen Wietske Miedema, Karei Nagel en Marcus Bakker, reep voorzitster van de AS VA. Noordhol lands statenlid en tweede-kamerlid Den Haag De door de CPN district Den Haag georganiseerde demonstratie .Soe harto ongewenst' is gisteravond in .-.Lie rust verlopen. Ongeveer tachtig demonstranten met spandoeken en sandwichborden liepen in optocht van het station Hollands Spoor naar het ministerie van buitenlandse zaken aan het Plein, waar de stoet zonder moeilijkheden werd ontbonden. Op de foto: De demonstratie ln Den Haag. (Slot van pagina 1) de Arbeid :s het eens geworden over een oplossing voor het koppelba- zenvraagstuk. De stichting zal minister Rooivink (sociale zaken) op korte ter-| !mijn adviseren de activiteiten van kop-j pelbazen aan een vergunningenstelsel te hinden, hetgeen mogelijk is op basis j van de bestaande wet op terbeschik-, langstelling van arbeidskrachten. Ver der wil de stichting de mogelijkheid onderzoeken van een wetswijziging. werk neer, omdat 200 jongeren door hun leeftijd niet voor de volle Integrale uit kering van 400 gulden, welk akkoord de dag tevoren met de vakbonden was be reikt, in aanmerking zouden komen. Het werk is inmiddels hervat, maar de eisen die de werknemers hebben gesteld zijn verzwaard. De werknemers willen nu voor iedereen 400 gulden netto ineens en per 1 januari een loonsverhoging van een gulden per uur. De vakbonden en de ondernemings raad staan niet achter deze ess maar trachten wol te bemiddelen bureau dat geen vergunning heeft, straf baar wordt gesteld. De middenstandsbonden en landbouw - lisaties zijn niet meegegaan met •an maximaal ƒ400. omdat zij de kos tenstijgingen dit jaar al aanzienlijk vin- vain de Arbeid weer bijeenkwam, en NKV hebben na de aanvaarding van de loonwet steeds geweigerd J" de stichtór i stichting en de Kloos zei daar over: .Dit is een nogal bijzondere ver gadering van de stichting. Bovendien «iin we nooit zo tegen centraal loonover- leg geweest, maar er ligt nog altijd een probleem A1V Mout noemde liet vonnis van heti Haagse hof .duister en innerlijk tegen strijdig'. Zo signaleerde hij het feit dat enerzijds het bof overwogen heeft dat verdachte ten tijde van het ongeval on der drankinvloed verkeerde dit werd zelfs redengevend geoordeeld voor de be wezenverklaring terwijl anderzijds dit element niet bewezen is verklaard en do verdachte er van is vrijgesproken- Het belangrijkste argument voor nietig verklaring van het vonnis van het Haag se hof achitte mr Mout ook in ver band met de publieke opinie dait uit de gebezigde bewijsmiddelen niet de grove schuld blijkt zoals de wet dat vordert. Wamt op mr R.'s wijze van rij den viel niets aan te merken. Het is niet bewezen dat drankinvloed een rol gespeeld heeft. Het is met bewezen dat mr R. schuld draagt aan de dood van Henk Lammers, zelfs niet dat het onge luk een voorzienbaar gevolg kon zijn van verdachtes handelingen. De schuld is niet bewezen en helemaal onbewezen is de grove schuld die voor een veroorde ling nodig is, aldus mr Mout. De procu reur-generaal bij de hoge raad zal op 14 september conclusie nemen. DEN HAAG (GPD) Staatsse cretaris Kruisinga (volksgezond heid) heeft de colleges van gede puteerde staten van alle provincies dringend verzocht de voorberei ding van een provinciaal zieken huisplan ter stond ter hand te ne men. Weliswaar moet het ontwerp van de wet ziekenhuisvoorzieningen, die deze taak voorschrijft, de eerste kamer pas seren, maar de staatssecretaris hoopt met deze vroegtijdige aanpassing zeer spoedig na de invoering van de wet over de provinciale plannen te kunnen be schikken. Deze zijn de basis voor een landelijk ziekenhuisplan. pu teerde staten gaat de staatssecretaris ook in op enkele algemene aspecten, die voor een doelmatig volksgezondheidsbe leid van grote betekenis zijn. Regionali satie en integratie moeten worden be vorderd om tot een goed afsluitend sy- Ook doelmatige planning van zieken huizen naar functie is zeer belangrijk. Met klem wijst dr Kruisinga erop dat de initiatiefnemers van bouwactiviteiten zich stópt moeten houden aan de gebrui kelijke procedure. In sommige gevallen is dat namelijk niet gebeurd. Dit kan leiden tot ondoel matige voorzieningen en soms zelfs tot een overcapaciteit aan bedden. Richtlijnen Voor het .opstellen van de plannen zijn de provinciale besturen door dr Kruisinga m lie: bezit gesteld van praktische richtlijnen. In zijn brief aan de colleges van gede- NEDERLANDER VERDRONKEN BRUSSEL (ANP) De 49-jarige Ne derlander Johannes Pauw is maandag middag bij het onbewaakte strand in Middelkerke aan de Belgische kust ver dronken. De Nederlander is het elfde slachtoffer dat de zee tijdens het af gelopen badseizoen aan de Belgische kust geëist heeft. Slaking De hoofdbesturen van de drie vervoers- bonden hebben dinsdagavond besloten op de normale tijd weer aan het te gaan. De bondsbesturen achten het voorstel van de Scheepvaart Vereniging Zuid van gistermiddag aanvaardbaar. Dit voor stel, inhoudende een verhoging van de lonen door middel van een reiskosten- goeding ran 12,50. een havenwerkers, toeslag van 12,50 (niet belasting vrij en koppelbazenverbod, werd echter door de stakende haven arbeiders verworpen. Zij eisen een volledig belastingvrije vergoeding van 25 per week. Er staken thans nog al tijd 16.000 havenarbeiders in het Water weggebied. Het aantal sta,kende metaal arbeiders in en rond Rotterdam is con stant gebleven op circa 14.000. Bij de bedrijven ten oosten van de Van Brie- nenoordbrug is het werk weliswaar her vat, maar 2500 werknemers van Verol- me sloten zich gisteren bij het stakings- leger aan. Dé metaalbonden gaan vandaag met kleine groepen leden praten om te trach ten hen tot werkhervatting over te ha len. De vakcentrales zyn van mening dat degenen die niet willen werken in de minderheid zijn en de meerderheid van werkwilligen belet het werk te her vatten. Bij Boele's scheepswerven en machine fabrieken NV in Bolnes legden dinsdag middag 600 werknemers opnieuw het MAN STAK NA RUZIE ZIJN HUIS IN BRAND SCHEEMDA (ANP) Een hooglopen de ruzie met zijn vrouw heeft in Wes- terlee (gemeente Seheemda) de 50-jari- ge H. Bieeker zijn landarbeidershirisje in brand gestoken. De woning brandde geheel af. ZSjn vrouw en drie kinderen wisten uit de woning te komen. De man werd door de politie i Dodelijke val van ballonvaarder man, die door een luchtbalion de 1 was ingesleurd, heeft in de nacht van maandag op dinsdag van een hoogte van 250 meter een dodelijke val gemaakt op het dak van een huis Voli van 250 meter een dodelijke val ge ma lak van een huis in Beie de politie was de man b met het opblazen van de balion, I deze met hem opsteeg. Door vermoeid, heid en kou bevangen moest hij de bal lon na korte tijd loslaten. De man zou deelnemen aan de Westduitse kampioen schapen voor ballonvaarders. WANHOOPSDAAD VAN 12-JARIGE BELGRADO (RTR) Een 12-jarige jongen, die per ongeluk een li-jarig meisje raakte met een schot uit zijn windbuks, heeft zichzelf opgehangen, omdat hij dacht dat het meisje dood was. Dit heeft de politie in de Zuidsla- visehe hoofdstad bekend gemaakt. Maar het meisje bleek slechts licht ge wond te zijn ADVERTENTIE Het kan verkeren ■i Het was zó maar een controle. Ik er rustig op af, altijd al mijn papieren in mijn linker binnen zak, mij maken ze niks. Maar die ene agent liep zo om mijn wagen te draaien, ik dacht ai- wat móet-ie, toen hij aan mijn portierraampje verscheen! „U rijdt op zowat gladde banden, meneer." - „Kom nou," zei ik. „D'r zit nog loopvlak op, ik koop elke vijftigduizend kilo meters nieuwe." Hij wou toch wel even meten. Nou ja, te me ten was het niet, en ik kreeg een bon. Nee, ik weet nog niet waar het op zal uitdraaien, maar hebben ze niets anders te doen? Zeker een jongen, die er een streepje bij wou verdie nen Ik kon geen geluid uitbrengen... Mijn knieën trilden. Dat jon getje stond aan de rand van het zebrapad te wachten, die auto kwam er aan - reed-ie hard? Ach, wat is hard In elk geval begon dat jongetje te lopen terwijl die auto zon dertig meter wegwas - het re gende zachtjes. En toen gleed die auto dóór - dat is een af schuwelijk gezicht: zijn wielen stonden stil en hij ging scheef op dat kind af - maar van de andere kant nam een man een schuiver, een postbode washet, ze rolden samen over het as falt, maar die auto raakte hen niet! Die stond een eindje ver der stil. Dat jongetje had niet mogen oversteken - maar gek, dat die auto zo doorschoof. Dat vond die agent, die even ver der stond, óók. Die autobe stuurder zei eerst nog, dat zijn remmen hadden geweigerd. De agent bekeek het loopvlak van de banden. En toen zei hij „U staat knap glad op de band jes, meneer. Dat had dat kind zijn leven kunnen kosten". GOED DAT ER POLITIE IS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7