Schenkingen overspoelen Bruinisse voor kleuterbad De muziek' in Rilland krijgt een extraatje van 750 gulden Militaire administratie hield landelijke sportdag Instemming over standpunt streekplan ST-PHILIPSLAND KRIJGT 146.000 VOOR SANERING DEENSESTRAAT VLISSINGEN NAM AFSCHEID VAN NEGENTAL RAADSLEDEN 01' SPORTVELDEN TE MIDDELBURG AWL WIL GEMAAL WESTERSCHELDE UITBREIDEN Raad Reimerswaal: geen ambtsgebed Eerste paal voor leeszaal en flats in Vlissingen srk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 31 AUGUSTUS 1970 RAADSLEDEN WRIJVEN VERGE NOEGD DE HANDEN BRUINISSE ,Ik heb me afge vraagd, wat zijn dat toch voor mensen in Sliedrecht. Zijn ze nu blij dat ze u kwijt zijn of willen ze u graag terughebben'. Deze vrien delijke toespeling maaktevrijdag de heer M. J. van de Velde in de Bruse gemeenteraad, toen burge meester G. Hokken vroeg een schenking van 6500 te willen aanvaarden van een Sliedrechtse goede gever' voor de bouw van een eenvoudig kleuterbadje. En het bleef niet bij dit vroege St-Ni- colaaspresentje. Al bij de aanvang had de burgemeester medegedeeld, voor de bouw van het dorpshuis een schenking van 1000 te heb ben ontvangen van een Bruinisse- naar alsmede 13500 aan giften afkomstig uit Sliedrecht. Uiteraard werd de schenking voor het kleuterbadje door de raad in grote dank aanvaard. De heer Van de Velde: .We zijn de gemeenschap van Sliedrecht in welke gemeente burgemeester Hok ken thans nog woont veel dank ver schuldigd. Ekrst hebben we wat gehad voor het voetbalveld, nu weer voor het dorpshuls en >le bouw van een kleuter badje'. En onder algemene hilariteit voegde wethouder W van Gilst daaraan toe: ,En het is nog maar de helft van wat komt'. Ook raadslid C. Kik deed een duit in het plezante gesprek: .Het is een ,stik rieke" gemeente', aldus dit raadslid. Kortom, dank zij deze goedge- vigheid kan Bruinisse 'n kleuterbadje gaan bouwen. Het zal een badje wor den van 15 bij 10 meter van beton. Over de plaats waar het moet komen zullen b en w zich nog nader beraden. Raads lid M. Verspoor pleitte wel om het bad je door mensen van Bruinisse te laten bouwen, met welke wens ook burgemees ter Hokken zich kon verenigen. Medegedeeld werd ook, dat van de voor zitter van de Engelse muziekvereniging uit Oxford, die al enkele jaren goede contacten heeft met Bruinisse, een dank brief was ontvangen voor de goede ont vangst die het gezelschap was ten deel gevallen. Streekplan De raad betuigde zijn instemming met het standpunt dat. b en w hebben inge nomen inzake het ontwerp-streekplan .Schouwen-Duiveland'. Nochtans werden er enkele opmerkingen gemaakt. Zo vroeg de heer M. J. van de Velde (pvda) of het gemeentebestuur toch een open oog wil houden voor buitendijkse acti viteiten, waarvan hij vooral de sport- visserij noemdo. Naar zijn mening gaat de gemeente moeilijke jaren tegemoet en hij wenste het dagelijks bestuur veel succes toe. Wat de Noordelijke ontsluitingsweg be treft zei de hoer C. Kik (sgp), dat er geen wegen moeten komen door de reeds verkavelde polder, terwijl de heer M. Verspoor aandacht vroeg voor een par keerplaats bij de zonneweide. In zijn antwoord stelde burgemeester Hokken, dal er hard gewerkt zal moeten worden om Bruinisse leefbaar te houden. Hij deed verder de toezegging dat er zo veel als mogelijk is, anet een ieders be langen rekening zal worden gehouden zo ook met die van .Brumova'. In verband met de aanleg van straat van de Dreef naar de Dokter de Kockstraat zal een stukje grond van 20 ca van C. Kik aangekocnt worden voor 50,terwijl van S. Beekman 750 ca grond met twee garages in el- gendom verkregen kan worden voor 8.150,De krotwoningen Molenstraat 10 en 12 zullen van M. A. Quist uit Haamstede gekocht worden voor 2.000. Een aanvullend krediet van 4.600, werd beschikbaar gesteld voor grondon derzoek op her te stichten industrieter rein in de Stoofpolaer De heer M. Ver spoor vroeg of dat nu de laatste post voor het onderzoek zal zijn, waarop be vestigend werd geantwoord. Subsidies Het wielercomitê krijgt voor dit jaar een subsidie vaa 100.terwijl de jeugdcommissie wielerbelangen Zee land een eenmalige subsidie gegeven za! worden van 25,Eenzelfde be drag werd ook gegeven aan de Ne derlandse vereniging bescherming voetgangers. Een verzoek van de kerkvoogdij van de hervormde ge meente om het godsdienstonderwijs op de openbare scnool te subsidiëren, werd met 5 tegen twee stemmen af gewezen. Voorstemmers waren de he ren S. A. Jumelet (ch) en C. Kik (sgp). Een krediet van ƒ57.400.— werd uitge trokken om langs de Deltastraat een parkstrook aan te leggen. Volgens de toelichting kon dit bedrag ten laste worden gebracht van het fonds dorpsuit leg. Een krediet van 2.713,50 werd ook beschikbaar gesteld voor het aanschaf fen van een geluidsinstallatie. Deze ap paratuur zal voor beheer in handen wor den gesteld van de stichting festiviteiten Bruinisse onder de verplichting de stich- tingskosten over een aantal jaren terug te betalen. De heer J. Goudzwaard zal ƒ1.000. krijgen als schadeloosstelling voor af braak van de schuur met berging O. F. Weisestraat 5 Afbraak is noodzakelijk omdat vele bewoners van het bejaar dentehuis uitzien op deze opstallen. Achter de Wilhelmtnalaan zal een speelterrein voor de jeugd worden aan gelegd. Dit voorstel werd met 4- tegen S stemmen aangenomen. Tegen waren de heren C. Kik (sgp), L. Bal Jzn. (pvda) en M. J. van de Velde (pvda). De heer Kik vond de speelplaats over bodig en de heer Van de Velde had het liever op een andere plaats gezien. Tot coneierge-sóhoonhoudster voor de vergaderzaal van de vrijwillige brand weer werd mevrouw J. Stouten-Otte benoemd. Tenslotte trok de raad nog een krediet uit van 1229,14 voor aan schaf van een nieuwe stencilmachine en ging men ook akkoord met de ver koop van 625 vierkante meter grond voor de som van-ƒ16.000 aan de heer C. G. Vreugdenhil Afscheid Afscheid nam de raad van de heren L. Bal Jzn (die 9 jaar zitting in de raad heeft gehad). D. de Koning (die vanaf 1953 als raadslid heeft gefungeerd) en C. Kik die vanaf 195S opeen raadszetel heeft gezeten. De heer Bal werd speci aal voor het voetlicht gehaald omdat hij ook nog wethouder is geweest en de heer De Koning mocht de verdienste van de voorzitter :n ontvangst nemen voor het feit, dat hij ook 13 jaar in de vïs- serijvereniging een bestuursfunctie heeft bekleed waarvan zelfs 12 jaar als voor zitter. Burgemeester Hokken sprak met waardering over de wijze waarop alle scheidende raadsleden de belangen van Bruinisse hebben gediend. ■Er was altijd een goede samenwerking ■n u was een voorbeeld voor uw op volgers', aldus de eerste burger. Allen mochten het fotoboek Kenterend getij' als afseheidspresentje in ontvangst ne men. Een dankwoord sprak ook wet houder W. van Gilst. waarna de heren De Koning en Kik een persoonlijk dank woord spraken. Daarbij vroeg de heer De Koning het schip Bruinisse goed te blijven sturen, vooral nu deze gemeen schap ongetwijfeld een zeer moeilijke tijd te waehten staat. Snelle beslissing van Den Haag Afscheid van 5 raadsleden ST-PHILIPSLAND Terwijl raadsbesluit van 24 maart pas de sahe- rlngsbijdrage aan het rijk was gevraagd voor verbetering van de Deensestraat, kon burgemeester G. van Velzen vrij dagavond aan de raad meedelen, dal de rijksoverheid 146.000 had toege zegd voor dit project- Niemand had de ze snelle goedkeuring verwacht. Men as er wel blij mee- De veertien agendapunten vergder slechts 11 minuten van de St Phi- lipslandse raad, daaren ertegen nam er afscheidswoorden bijna dm kwartf.ei in beslag. In de nieuwe raad komen vijf leden, waaronder beide wethou ders niet terug. Behalve bij dit af scheid stond burgemeester Van Vel. zen ook Btil bij datgene wajt in de afgelopen vier jaar in St Philips- land van de grond is gekomen. Het leek er op vond hij dat het gevoerde progressieve beleid bij de kie zers weerstanden heeft opgeroepen, ge zien het] feit dat vijf leden niet meer terugkomen in de raad. ,Maar het kan ook zijn, dat men nog capabeler verte genwoordigers wenst tie belasten met het besturen van de gemeente', aldus de heer Van Velzen. In cijfers uitgedrukt betekende het| progressief beleid voor St PhaLipsland dat voor een dikke vier mil joen gulden aan openbare werken, wo ningbouw en nutsvoorzieningen tot stand is gekomen, wat neerkwam op 2.000 per hoofd van de bevolking. Daaron der is in aanbouw een dorpshuis annex gymlokaal. Zo bezien kan er ook in gewerkt. Het zijn de heren W. Beur- fcens (chu), J. Verwijs (vrije Mjstj)A. P. Nelisse, M. Reingoudt, C- van Oude naarde (allen sgp). Hei merendeel had zitting vanaf 1958 met enkele onder- brekingen. Als herinnering aan hun "U werk voor de gemeente bood hij hen het fotoboek .Kenterend Getij' aan. Aan de hee A. W. Beur kens werd 500 m2 bouwgrond verkocht aan de Eendrachts- straat voor 12750 en aan de heer A. Verwijs 558 m2 grond in de Stations straat. Er kwam bijna 24.000 op VLISSINGEN Vrijdagmiddag om half twee trad in het Vlissing- se stadhuis een majorette van het Groot Vlissings Majorettenpeloton in hat huwelijk met een bestuurs lid van deze vereniging. De bruid was Jos v. d. Burgh en bruidegom de heer J. van Lowel. Majorettes tormden in uniform een charmante erehaag. AFSCHEID TH. WIJTMAN VAN PROV. GRIFFIE MIDDELBURG Op de provinciale griffie te Middelburg is afscheid geno. men van de heer Th. Wijtman, chef het bureau Expeditie (typekamer, ver. zorging agenda's ged. staten, etc.) die met pensioen is gegaan. Als eerste in de rij van sprekers noem de de heer A. J. Kal and, lid van ge- REIMERSWAAL Het VERDEELDE RAAD REIMERSWAAL VOND: Voor betaling van dure dirigent deputeerde staten, de heer Wijtman een toegewijd en gedegen werker, die er altijd voor zorgde, dat de agenda's voor gs tot in de puntjes waren verzorgd. Na de heer Kaland sprak de griffier der staten, dr D. van der Wel, lovende woorden aan het adres van de scheiden de chef. die ruim 41 jaar op de griffie werkzaam is geweest- De heer A. Visch, chef van de 5e afdeling van de griffie, herinnerde onder andere aar de soepele wijze waarop de heer Wijtman de vaak niet geringe hoeveelheden werk I dere vereniging in de gemeente een be drag van 1000,- aan subsidie zou krtjgen. De burgemeester zei dat wel was toe- j gezegd dat bij jubilea en dergelijke •oorstel omeen geldbedrag van de gemeente extra de muziekvereniging RiUandia voor I beschikbaar "kon "Worden gesteld, wat de viering van het 80-jarig bestaaneen inmiddels bij het 70-jarig bestaan van de muziekvereniging Vooruit in Waarde maar ook altijd^ op de^bres stond voor j diende extra subsidie toe te kennen van j-250,- zorgde vrijdagavond in de raadsverga dering van Reimerswaal voor enigszins verhitte gemoederen. De heer C. S. Co- remans (kvp) was van mening dat aan de muziekvereniging een extra subsidie van 1000,- toegekend moest worden, omdat Rillandia door de herindeling een grote achteruitgang in de subsidiëring had moeten verwerken (voorheen ƒ3000, 1000 per jaar). Hef KVP.raadslid De SGP-fractie verklaarde bij monde van de heer J. A. M. de Koster jr tegen het verlenen van enige subsidie aan een muziekvereniging te zijn. De PvdA- er J. B. Korstajije bracht naar voren dat, indien Rillandia een extra subsidie zou ontvangen, ook de 5 andere muziek verenigingen uit de gemeente een gro ter bedrag moesten ontvangen, een me ning die gedeeld werd door de heer P. C. van Putten (ar), die bovendien meer zelfwerkzaamheid van de muziekclub zelf wilde zien. Burgemeester mr C. Pijl Hogeweg deelde de raad mee dat naar aanleiding van een gesprek met de besturen van de harmonie- en fan. faregezelschappen, besloten was dat te- voor het verleggen van de Gladiolen- straat waarmee tegelijkertijd een bouw- stroom wordt gecreëerd tot aan het toe komstige sportveld. Wat de aanleg van dit veld betreft is er de verwachting, dat nog in het winterseizoen met] het werk wordt begonnen. voorstel in, dat voorzag in zijn personeel. Ook de heer J. H. Romp,een extra tegemoetkoming van 1000,-. opvolger van de heer Wijtman sprak Hij werd hierin gesteund door de raads. in deze trant. ,Ik kom in een gespreid ■--**-• - bedje' zo zei hij, onder meer doelend op de prettige sfeer onder het perso neel van het bureau expeditie. Hij bood de heer Wijtman zijn trouwe, maar nog in puike staat verkerende schrijfmachi ne aan, die mem van de provincie had kunnen kopen. Verder kreeg de heer Wijtman een mooie kanarie in een kooi, diverse kleine attenties en bloemen. Als laatste spreker bood de heer J. Parent namens een aantal .oudgedienden' van andere griffie-afdelingen, die hun loop. baan op het bureau van de heer Wijtman zijn begonnen, een platebon aan- Hier. na bedankte de heer Wijtman, die de griffie heeft zien groeien van 27 naar bijna 150 man personeel, zelf alle spre kers voor de lovende afscheidswoorden en de geschenken. Na dit .officiële' ge deelte werd een receptie gehouden, waar op het gehele personeel van het provin ciehuis van de heer Wijtman aïschied is komen nemen. Eerder op de dag had de commissaris dier koningin, mr J. van Aartsen in een persoonlijk gesprek af scheid genomen. De heer Wijtman is één van de oprichters geweest van het Middelburgse korps .Ju liana'. Hij is thans erevoorzitter. Na de huldiging op de griffie viel hem 's avonds nog een muzikale hulde ten deel, toen .Juliana' hem aan huis een serenade kwam brengen. Lichtgewonde bij botsing VLISSINGEN Twee personenauto's zijn op de boulevard Bankert aanzienlijk beschadigd en één persoon raakte licht gewond, nadat de bestuurder van een stilstaande Belgische auto, de heer A. G- uit Wommelgem, bij het wegrijden niet de doorgang vrijliet voor een auto, be stuurd door mejuffrouw A. C. R. uit Vlis- singen. Mejuffrouw A. C. R- moest met een gescheurde lip en een hersenschud ding in het ziekenhuis Bethesda worden opgenomen. Haar auto werd weggge- sleept. gebeurd. Hij meende dat het het gemeentebestuur dan ook moeilijk was om voor Rillandia andere normen te stellen, aangezien dat verregaande consequenties met zich mee zou bren gen. De heer Coremans en mevrouw Kamps-Visser wilden het voorstel in tweede instantie dan ook anders indie nen. Zij vroegen nu een éénmalige sub sidie aan het gezelschap te verlenen, ter bestrijding van de hoge uitgaven voor het 6alaris van de dirigent, daarmee rekenng houdend met de grote ach teruitgang :n subsidie. Raadslid Van Putten meende daarop te moeten stel len dat dan alle gezelschappen in Rei merswaal een extra toelage van 750,- moesten ontvangen. De discussie kreeg een wat fel verloop, toen de heer Kor. stanje opmerkte dat ,men gewoon bela zerd werd". Raadslid Coremans: .Het tegen 6 stemmen aangenomen. Met een zelfde stemverhouding werd het oor spronkelijke voorstel van b en w. een evenementensub6idie van 250,. even eens aangenomen. Na afloop van de raadsvergadering maakte de secretaris van de muziekvereniging Scheldegalm uit Hansiveert, de heer A. F. van 't Wesrtende, overigens bekend dat zijn ge zelschap op korte termijn eveneens een subsidie van ƒ750,- bij de gemeente zal claimen. Vlaggemast De raad toonde zich niet helemaal te vreden over de begroting voor de aan leg van een plantsoen by de bejaar denwoningen in het bestemmingsplan ,De Knol'. B en w hadden hiervoor een krediet van 13878,. gevraagd. Me vrouw Kamps-Visser had vooral bezwa ren tegen de hoge kosten voor het fre zen, egaliseren, inzaaien van de grond door derden, waarvoor een bedrag van ruim 3500.- was geraamd. ,Dat zou betekenen dat wanneer één man do werkzaamheden verricht het een bedrag zou vergen van 574,- per week. Is het soms de bedoeling dat do directeur van gemeentewerken dan zelf die werkzaamheden gaat doen' vroeg feit ligt er nu eenmaal en het geeft jiet VYD-raadslid zich ironisch af. ^-.Pr.Terl.vari ,we _l,v,0 Ook de heer Lako vond het bedrag aan 5SJ ■lazerd'. Mr Pijl Hogeweg bracht ten slotte een voorstel in stemming om aan Rillandia een eenmalige extra subsidie toe te kennen van 750,- als overgangs bedrag voor de extra hoge kosten voor een dirigent. Met de stemmen van de raadsleden Koster sr en jr. Don, Van Putten, Korstanje en wethouder Cor- nelisse tegen werd het voorstel met S BURGEMEESTER: FINANCIERING MOEILIJK PROBLEEM Periode van Groot-Vlissingen afgesloten VLISSINGEN ,Ik maak mij zorgen over de financiering van de collectieve voorzieningen. Er moeten niet alleen subsidies verleend worden voor de vesti ging van industrieën, maar er moe ten ook huizen, sportvelden, zwemba den, kunstijsbanen enzovoorts komen. Maar de financiën ontbreken'. Deze be zorgdheid werd vrijdagmiddag uitge sproken door burgemeester drs. D. Roe mers van Vlissingen in een afscheids- MIDDELBURG De sportvelden bij de Middelburgse sporthal wer den vrijdag bevolkt door dichte drommen militaire sporters. Voor het tweede jaar werd daar de lan delijke sportdag gehouden van de itaire administratie. Verschil lende takken van sport zag n beoefenen: voetbal. volleybal, at letiek en tennis. In het zwembad waren er bovendien zwemwedstrij den. De sportdag werd geopend door de commandant van de OCMA. kolonel D. H. Overdijking. De landelijke sportdag van militaire administratie is een vervolg op de jaar lijkse sportonrtmoetingen die vroeger tussen de COAC Middelburg en de COAC Kampen werden gehouden. Er waren verschillende prijzen: de algemene wis. selbeker, beschikbaar gesteld door de in specteur vam de militaire administratie, voor de winnaar van liet ploegenklasse- ment, een teamprijs voor de nummers een, twee en dn© van het voetbal- en volleybaltoernooi, een persoonlijke prijs voor de nummers een, twee en drie bij alle individuele takken van sport en voor elke deelnemer, alle officials en overige medewerkenden een herinneringsvaantje. TERNEL"ZEN De raad van bestuur van de afval waterl ei ding kanaalzone Zeeuwsch-VTaaaderen zal vandaag wor den voorgesteld het gemaal Wester- schelde uit te breiden met schaft- en kantoorruimtes alsmede douches. Ver der is er behoefte aan een brandvrije klais voor het opbergen van het sta tistische archief. Voorgesteld wordt verder een WA-ver-; zeker-ng te sluiten en de vergoeding] voor de secretaris te verhogen tot; 2.000 oer jaar. Het dagelijks bestuur deelt mee, dat rijkswaterstaat gevraagd heeft de jaarlijkse retributie voor de af voer van het zogenaamde zwarte water uit België af te kopen. Men ".-raagt mach tiging hierover te onderhandelen. Ten slotte wordt de raad van bestuur ge vraagd akkoord te gaan met uitkeren van vergoedingen voor schade die bij de aanleg var. "leidingen aan landbouw- perceien werd toegebracht. De organisatie van een en ander leek prettig geregeld. Bij elke plaats waar wedstrijden plaarts vónden was een wed- strijdsecretariaat. Verder was er een centraal wedstrijdsecrertariaat in een geluidswagen. Zowel bij de atletiekbaan en in het zwembad was een gewonden, verzorger aanwezig en er stond con. start een ambulance met chauffeur ge reed. De deelnemers kregen tussen de middag snert met brood en fruit te eten. Aan de sportdag namen ongeveer 560 militairen deel. Bljjk van hun belang, stolling gaven onder anderen Middelburgs burgemeester dra P. A. Wolters en ve le militaire autoriteiten, waaronder bri gade-generaal Do Gilde, inspekteur van net. dienstvak van de militaire adminis tratie. De brigade-generaal reikte tevens de prijzen uit. Winnaar van de algeme ne wisselbeker werd de B.oompagnie van de OCMA. De D-compagnie werd tweede en op de derde plaats kwamen de KMA en de C.eompagnle van de OOMA De eerste drie op elk nummer waren: ZWEMMEN: Schoolslag '23 deelnemers): 1. Bakker, Gamco R'dam, 36.4; 2. Ver sluis, BCie OCMA, 37.8 en 3. Mosterd, OCMGD, 38.3. iRugslag (8 deelnemers): 1. Van Gelder, Soesterberg, 37.6; 2. De I Zeeuw, BCie OCMA, 38.8 en 3. Thomson, DAD, 39.6. i Vrije slag (20 deelnemers) 1. Bakker. Garnc R'dam. 27.0: 2. Van Loon, BCie OCMA, 27.5 en 3. Jongeneel, BCie OCMA, 29.7. ATLETIEK: 100 m (18 deelnemers): 1. Lankhaar, BCie OCMA. 11.4; 2. Roo- vers, Garnc Eindh., 11.5 en 3. v. d. Vliet, BCie OCMA. 11.9. 400 m (7 deelnemers): OCMA, 54.1. 1500 m (10 deelnemers): 1. Hen3gens, Schaarsbergen, 4.06.0; 2. 't Verlaat, 106 Verbindingsbat.. 4.50.9 i 3. Stegeman. BCie OCMA, 4.52.9. (4000 m '18 deelnemers): 1. Van Kasteren, Schaarsbergen 13.12 2. Costers, Dep. v. Discipline, 14.23 en 3. Toosten, Volkel, 14.52. 2000 m (8 deelnemers): 1 Osmga, (veteranen) BCie OCMA, 7.05.0; 2 v. d. Putten. 223 SQ 2GGW, 7.19.0 en 3 Alberts. Schaarsbergen. 7.25. Kogelstoten (12 deelnemers): 1 Roovers, Garnc Eindhoven, 12,28: 2 Klinckenberg. BCIE OCMA, 10.78 en 3 Cadee. DCie OCMA, 10.29. Verspringen (11 deelnemers) 1 Stoop. Garnco Brea. 6.22: 2 Van Doorn. KMA. 5.71 en 3 Costers, Dep v. Discipline. 5.46. TENNIS (14 dubbels): 1 Starrenburg-Frederiks: 2 v. d. Wiel- TJzendoorn en 3 Mast-Meyer. VOETBAL 17 ploegen): 1 BCie OCMA: 2 Schaarsbergen en 3 DCie OCMA. VOLLEYBAL (28 ploegen): 1 BCie OCMA: 2 CCie OCMA en 3 DCie OCMA. toespraakje tot de raadsleden die in die nieuwe raad niet zullen terugkeren. Na dat de rondvraag van de raadsverga dering was afgeliandeld zei de burge meester dat er een periode van de raad van Groot-Vlissingen' was afgesloten. Hij meende dat "men er voor honderd procent in was geslaagd om het he le gebied te integreren. ,Eir zijn vor deringen gemaakt', vervolgde hij, ,want alle leden van de raad voel den zïdh verantwoordelijk voor de gehele gemeente'. Souburg gaat bo vendien het karakter van een dorp enigszilns verliezen. Met de integra tie van Ritthem ligt het, volgens de burgemeester wat moeilijker. De poging tot industrialisatie was geheel geslaagd. ,We moeten nu meer gaan letten op de gevaren die hier uit voortkomen, dan dat we bang hoeven te zijn dat de industrie niet wil komen' zei burgemeester Roe mers, ,we zullen onze verantwoorde lijkheid bewust moeten zijn, maar we moeten ook beseffen dat industriali satie een levensbelang is voor Zee land'. Voorts sprak dè burgemeester over zijn bezorgdheid betreffende de flanciering van collectieve voorzie ningen. Men zal trachten om ruim te te maken voor nieuwe investe ringen, hijvoorbeelld door bezuiniging op andere posten of verhoging van belastingen. Vervolgens richtte de heer Roemers zich tot de negen raadsleden die niet meer m de raad zullen terug keren: L. A. W. J. Hollaers (kvp), H. A. Reddingius (bp), W. Land heer (wd). J. M. H. van de Sande (bp), L. L. C. Koster 'psp), W. van Leeuwen (pc), W. P. Hamerlinck (kvp), J. Sinke (pc) en H. van Rooijen (pc) De burgemeester con stateerde dat er een sterke door stroming was. Hij noemde de Vlis- singse raad overigens een construc tief orgaan. Voor ieder scheidend raadslid had de burgemeester een persoonlijk woord en een kleine ka rakterschets aan de hand van zijn raadswerkzaamheden. Zo noemde hij de heer Van de Sande een van de ijverigste raadsleden, die ook aan dacht had voor de details, maar dat was, naar de mening van de burge meester, onderhevig aan zijn beroep van apotheker, waarin je ook niet een vleugje teveel of te weinig kan nemen. heer Koster had het er gens de burgemeester als eenmans fractie nog heel aardig vanaf bracht. SOUBURG Langer dan bij de anderen stond de heer Roomers stil l>y het vertrek van de heren Smko en Van Rooijen. De heer Sinke is 19 jaar lid van de raad van Souburg geweest en vier jaar van de raad Vlissingen. In de heer Sinke be dankte de burgemeester alle Souburgers die deze voormalige gemeente gemaakt lindden tot wat het nu is. De herinde ling was meer nodig voor Vlissingen dan Souburg, meende de burgemees- Roemers betreurde het dat hij wegging. Namens de raadsleden werden de schei dende collega's waarderend toegespro ken door de heer J. J. Kempe. Er moch ten dan in de raad de nodige politieke prikken worden uil gedeeld, de mense lijke verhouding was bijzonder goed. De heer Kempe sprak zijn dank uit voor wat de heren voor de gemeente heb ben gedaan en voor de góede verstand houding. Namens de vertrekkende raadsleden sprak de heer Van Rooijen, Hij zei dat het vertrek voor ieder een zekere wee moed met zich mee bracht. .Het raads lidmaatschap was voor ons een bijzon der gebeuren, iets wat we met bijzon der veel genoegen hebben gedaan'. De heer Van Rooiien voelde z:ch niet in de eerste plaats politiek in de raad ver tegenwoordigd. maar om de belangen van de gemeente Vlissingen te behar tigen. Hij zei de verrichtingen van de raad met belangstelling te zullen blij ven volgen. In zijn dank betrok hij ook het college van b en w. de secretaris en het personeel van het stadhuis. Alle scheidende raadsleden ontvingen uit handen van burgemeester Roe mers een aandenken, terwijl de he ren Sinke en Van Rooiien bovendien liet boek .Kenterend getij' met voor in een opdracht in ontvangst moch ten nemen. de hoge kant, terwijl hij een rag a 1 uitgavl van 540,. voor een vlaggemast onjuist vond. De heer E. A. E. M. Snij (kvp) bracht nog naar voren ,een hekel te hebben aan hoge bomen en daarom een lage beplanting te willen zien aanbren gen'. De heer Koratanje meende dat in het plantsoen (met een oppervlakte van ruim 2000 m2) met machines volgens de raming van b en w per dag slechts 65 m2 per dag gereed zou komen. Bur gemeester Pijl-Hogeweg zegde toe dat de kosten zoveel mogelijk gedrukt zul len worden, waarbij rekening gehouden zal worden met de wensen en opmer kingen van de raad. Zonder stemming werd het voorstel daarna aangenomen. De raad ging akkoord met het beschik baar stellen van subsidies aan het mu seum voor Zuid. en Noord-Bevel and 500,-), de stichting regionaal peda gogisch centrum Zeeland 0,10 per in woner), en de Zeeuwse stichting voor revalidatie (in 1970 2Vè cent per inwo ner). Voorde aanschaf van nieuwe tafels m het cultureel centrum in Krabbendij- ke werd een krediet van 1372,. gevo teerd. Zowel b en w als de raad waren blij met de principe-medewerking aan de instelling van een centraal alarmnum mer voor ongevallen in midden- en noord-Zeeland. Burgemeester Pijl Ho geweg deelde desgevraagd nog mee, dat cfe cenrtraalpost waarschijnlijk in Goes zal worden gevestigd. Voor de verbetering van de openbare verlichting aan de Molenpolderdijk ln Yerseke werd een bedrag van 8200,- ter beschikking gesteld. Voorts besloot de raad na enige discussie tot goedkeuring van het be stemmingsplan Krabbendijke Zuid-West H. REIMERSWAAL Voor en na de ver gaderingen van de Reimerswaal He ge meenteraad zal geen ambtsgebed wor den uitgesproken door de raadsvoorzit ter, maar de raad zal in stilte bidden. Zo werd vrijdagavond besloten bij do •aststolling van het reglement van or. Ie. Een amendement, van de SGP op het voorstel tot vaststelling van dat reglement waardoor zou worden bepaald dat wel een ambtsgol>ed wordt uitge sproken, werd verworpen. Alleen de vier SGP-raadsleden en het AR-raadslid P. C. van Putten stemden voor het amen dement. De SGP-er J. A. Don stelde bij de moti vering van het amendement, dat de over heid Gods dienaresse is en dat die over heid daarvoor ook in het openbaar moet uitkomen. Hij wees er verder op, dat haast alle raadsleden de eed hebben af gelegd, wat hij ook beschouwde als een. gebed. ,Het zal door vele christenen ln de gemeente worden betreurd', zo meen de de heer Don, ,als erj*een ambtsgebed wordt uitgesproken'. Burgemeester mr C. Pijl Hogeweg was van mening, dat de overheid inderdaad openlijk de naam van God mag belLjden, maar hij was van oordeel, dat een formule-gebed tot vervlakking van de inhoud zou leiden. Daarom was de meerderheid van b en w dan ook van mening, dat ieder voor zich kan bidden, direct na de opening en voor sluiting van de raadsvergadering. De WD-fractie stemde daar weer te gen, omdat zij van mening was, dat men het stil gebed voor en na de officiële vergadering moet doen. De raad benoemde vrijdagavond na veel stemmingen de heren E. A. E. M. Suij (kvp), J. Walraven (pvda) en C. J. van de Velde (chu) tot leden van de commis sie van advies en bijstand, die b en w zal adviseren over de behandeling van bezwaarschriften van mensen, die aan vragen doen om bijstand. VLISSINGEN Burgemeester drs D. •J. Roemers van Vlissingen zal aanstaan de woensdagmiddag om vier ui* de err- ste paa! in de grohd slaan voor de Sjenbate leeszaal- en hibiotheek met ats op de hoek Paul Krugerstrnnt - Badhuisstraat (tegenover het stadhuis) in Vlissingen. Zoals bekend zal op deze plaats een L- vormig complex van vier etages ver rijzen. in opdracht van de stichting .Bedrijfspensioenfonds voor het schil dersbedrijf' waarvan het grootste ge deelte van de begane grond onge veer 650 vierkante metier verhuurd wordt aan de Vlissingse openbare bi. [bliotheek. Voor het andere deel van de 900 vierkante meter op de begane grond is nog geen huurder gevonden. De drie daar boven te bouwen flatetalages wor den voorzien van centrale verwarmüag. Er komen woningen met 2 en met 4 kamers. Achter het complex wordt een Parkeerterrein met garages aangelegd. >e bouw die wordt uitgevoerd dóór de firma P. C. Soffers uit Hoogcrheide moet over ongeveer anderhalf jaar gereed zijn. fADVERTENTIE!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4