Drie doden en zeven gewonden bij ramp op de Haringvreter BILT Geen schepen in haven Vlissingen tijdens staking Grijpskerke won opnieuw van Gronings Grijpskerk 2 Toedracht Zee ALMANAK Fakkel Gewonden Motorstoring Ervaren Surinamers in voetsporen van vlootvoogd naar Zeeland Negen passagiers PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 31 AUGUSTUS 1970 Slot van pag. 1 den afgemeerd, schoten toe om de ge wonde passagiers uit de brandende bosjes te trekken. Van 't jacht, .Sha- loom II' van de heer B. Vriesman uit Middelburg, dat over mobilofoon huis Middelburg spoedden zich daar op naar de Kade in Veere, waar be trekkelijk kore na het neerstorten met speedboten m een motorboot aan wal werden gebracht. De .Shaloom IT voer twee keer tussen het eilandje en de haven van Veere voor het transport van de zwaargewonden, waarmee men had gewacht tot een arts, even eens per speedboot, op de Ha ringvreter was aangekomen. uwse Bezoek Omdat dte beide families de één uit Biggekerke, de andere uit Middelburg dee zondags weke lijks bij elkaar op de koffie kwa men, vatten ze die draad ook weer op, nadat één van de families t weken met vakantie elders was geweest. En omdat er verder geen afspraak was gemaakt, reed de één naar Middelburg en de ander naar Biggekerke. Ze kwamen bei genomen. Wacht', dacht de Middelburgse familie, jse nemen meestal een binnenweg, dan rijden wij nu zo terug'. In Middelburg bedachten de Éiggekerkse kennissen, dat de- anderen altijd vta de provinciale wegen reden zodat ze elkaar rieuw misten. probeerden het daarna allebei nog een keer en kozen voor de zelfde gedachlengangfZe nemen vast hun tweede route', waar door ze elkaar nóg eens misten. Toen gaven ze het allebei op en zochten langs een andere, toeval lig gekozen binnenweg, hun eigen hoos weer op. Ze ontmoetten elk aar nog onverwacht, in een bocht van de weg. De bestuurders rem den krachtig en dachten allebei hetzelfde: (Naar rechts dat stuur'. Zodat ze elkaar wéér misten. Waarna het samenzijn toch nog gezellig werd. Ernstig gewond werden do heer en mevrouw W. van den Driest en J. van den Driest-Notegem uit Ternen- zen. Zij liepen ernstige, maar niet levensgevaarlijke brandwonden op. De andere gewonden zijn: mevr. C. van den Driest-de Winter uit Hein- kenszand en haar negenjarige doch tertje José (familie van het echtpaar uit Terneuzen), mevr. J. van Srho- ten-de Groot uit Middelburg, me vrouw J. VVillemsen-Cijvat uit Mid delburg en de heer Boudens uit Goes. De doktoren J. W. Oosterhof uit Vee re en A. C. Kousemaker uit Seroos- kerke verleenden de gewonden eer ste hulp. kei. Terwijl jachteigenaren toe schoten met brandbiuaapparaten. kon men het gekerm van de ge wonden horen. Volgens een oog getuige moet een ongeveer 25- jarige heer Costing uit Vlissin- fen één passagier uit de branden- e bosjes hebben getrokken, een dame kon zich, doordat hy aan- w.jzingen gaf. uit de verschrik kelijk brandende resten van het toestel losmaken. Een andere ooggetuige, George de Horst uit Middelburg, die op ,De Haringvreter" wandelde, op korte af stand van de plaats waar 't toestel neerkwam: ,Tk zag een grote steek vlam toen het toestel op de grond kwam. Het was laag, in glijvlucht overgekomen. Met de vleugel raakte het een boomtop en sloeg toen drie maal over de kop. Er was een be hoorlijk aantal mensen, dat meteen begon te helpen. Voor zover ik weet zijn er drie uitgetrokken, drie kon den ondanks brandwonden en ontvel lingen, zelf lopen. Van masten zag Je brancards ma ken. Maar een doktersassistente, die ook in de buurt was, hield dit tegen. Ze zorgde er ook voor, dat men de gewonden geen water gaf. Direct na het ongeval zag ik ook een Jonge man met een wallky-talky verbin ding zoeken'. Majoor Gerritsen van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie de dienst zal vandaag een uitgebreid onderzoek instellen verklaarde gis teravond nog geen idee van de toe dracht te hebben. De plotseling over het water van het Veerse Meer op komende dichte mist kan een rol hebben gespeeld, maar dit is slechts een mogelijkheid. De Noorse piloot Dhydal, een ex-militair vlieger, stond bekend als een ervaren piloot en had circa drieduizend vlieguren. Sommige ooggetuigen meenden, dat van het laag overkomende toestel één motor met normaal liep. Ton Brand uit Oisterwijk: Boven het eilandje moet de piloot ontdekt heb ben, dat hij te laag vloog. Honder den meters vloog het vliegtuig over de toppen van de bomen. Er werd volop gas gegeven om hoogte te win nen, maar de snelheid viel terug". De stations-manager van liet vliegveld Midden-Zeeland, de heer A. Boogert, verwees ons voor in formaties naar de dienst lucht vaart van de rijkspolitie. Het ANP meldde dat .volgens de di rectie van het vliegveld Midden- Zeeland het ongeluk te wijten is aan een motorstoring. De pi loot zou hebben geprobeerd het toestel weer naar het vliegveld terug te brengen, kort nadat het was opgestegen'. Over de toedracht van het ongeluk kon gisteravond nog mets met ze kerheid worden gezegd. Het vlieg tuig van ds NV Nationaal Vliegtuig- beheer, dat normaal de lijndienst op Lille en Rotterdam - Amsterdam on derhoudt en maximaal tien passa giers lean vervoeren, voerde gisteren rondvluchten uit en was om kwart over drie van .Midden-Zetland' op gestegen. Het moet reeds zeer kort daarna in moeilijkheden zijn geraakt; opmerkelijk is ook, dat het in zuid- het deels beboste eilandje aanvloog. Een ooggetuige. Marcel Thieron. ver telde: .We voeren vlabij de plaats van het ongeluk. Toen we op de ui terste punt van de Haringvreter kwa men, zaten we opeens in"dichte mist. We voeren door en toen zegen we een vliegtuig heel laag uit de mist duiken. Het raakte met één vleugel de bomen, waarvan toppen afknap ten. De vieuge! brak af. Het gaf een knal en direct daarna hoorden we nog een andere enorme klap. Ik denk, dat de piloot op het grote grasveld een noodlanding heeft wil len maken.' En van de vrouwelijke passagiers, die door een Vllssinger, de heer G. Prins uit de brandende brokstukken werd getrokken, ver telde hem: 't Was prachtig weer. toen we vlogen. We gingen omlaag, we gingen omhoog en toen werd al les zwart.' Een andere gewonde ver klaarde. dat de piloot niet heef» ge- Honderd meter va.n de- plaats sen van de motoren in een wei waar het toestel neerstortte kwam land terecht. (Foto PZC). plant op De Haringvreter. Rechts op de foto is duidelijk het spoor te zien dat het vliegtiug door het jonge bos trok. Foto PZC). ters verspreide brokstukken van het toestel teruggevonden. Het werd in ontvangst genomen door mr Th. Lebret, officier van justitie te Mid delburg, die zich in de loop van de middag met een rijkspolitieboot naar het eilandje begaf. Ook de burge meester van Veere .De Haring vreter' behoort tot deze gemeente de heer A. de Kam was op de plaats van de ramp aanwezig. TERNEUZEN Zaterdagmiddag; inva- I men 312 Surinaamse bezoekers naar 1 Terneuzen. Het waren hoofdzakelijk dames en heren uit Amsterdam, Rot terdam. Utrecht en Den Hang. Twee maal per jaar organiseert bet Suri naams Verbond een bustocht: dit uit stapje naar Zeeland kreeg de naam .Ahraham Crynssentocht'. Deze Crynssen was een Zeeuwse vloot voogd die tijdens de Tweede Engelse oorlog Suriname in 1667 op de Brit ten veroverde- aankomst vïel een beetje later dan was verwacht: burgemeester J. C. Aschoff en de wethouders R Hol en V Raniondt stonden het gezelschap >p te wachten voor het Zuidlandthea- er. De burgemeester sprak hier een velkomstwoord. dat werd beant- voord door de voorzitter van het ver- lond, de heer H. A. Samson. .Zeeland s altijd een begrip voor de Surina- ners geweest', zei deze. er in het theater, na de maaltijd die uiteraard bestond u;t Surinaamse ge- echten onder andere bruine bonen met rijst, kip en snijbonen, zei de bur gemeester te hopen dat het bezoek zich zou herhalen. Als herinnering hieraan werd hem door de heer Sam son een grammofoonplaat met mu ziek uit Suriname geschonken. De heer Samson vertelde dat het de der tiende maal was dat door het verbond een dergelijke tocht werd georgani-1 seerd. .Deze uitstapjes zijn onder dei Surinamers zeer populair'. Na de ge. zamenlijke maaltijd stapte men weer! in de bussen voor een bezoek aan i .Porgy and Bess', waarvan eigenaar F. Koulen hard gewerkt had om alles voor elkaar te krijgen. De prachtige Surinaamse klederdracht, waarin sommige dames zich hadden getooid trok veel bekijks in de omgeving van het theater. De kota missies behoef den in de foyer niet te bedienen: ieder haalde zijn eigen bord met het ge wenste voedsel om het vervolgens, aan tafel gezeten, met smaak weg te werken. Vier gewonden bij frontale botsing SLUIS Vrijdagavond omstreeks 7 uur ontstond op de rijksweg van Sluis naar Draaibrug een frontale botsing tussen een Belgische personenwagen en een Ne derlandse bestelauto, waarbij vier menser werden gewond. De zusters F. uit Oost burg reden in hun bestelauto in de rich ting van Draaibrug toen de tegemoetko mende Belgische auto plotseling uit de file kwam en frontaal tegen het bestel- wagenlje botste. De auto's werden totaal vernield; en twee zwaar en twee licht gewonden moesten per ambulance naar het St. Antoniusziekenhuis in Oostburg worden overgebracht. Daar de politie "lsteravond over dit ongeval onbereik baar was, is niet bekend wie de slacht offers zijn. DIRECTEUR C. OREEL VLISSINGEN Zolang de staking van het havenpersoneel in Rotterdam duurt, zullen in de haven van Vlissingen evenmin schepen worden gelost of geladen. Dat verklaarde zondagavond desgevraagd Vlissingse havendirecteur C. Oreel. ,Nu de vakbonden achter de staking zijn gaan staan, accepteren wij ook geen schepen meer', zei hij. De heer Oreel meende, dat de stakingen in Rotterdam verder geer consequenties voor de Vlissingse haven zullen hebben. Zaterdagmiddag werd de Vlissingse haven aangedaan door het Griekse passagiersschip .Ellenis' (18.564 bruto registerton). dat oorspronkelijk Rotterdam als bestemming had. Daar kon men echter de passagiers niet kwijt, wa3ma het schip doorvoer naar Vlissingen. De heer Oreel: ,Dat was vrijdag a! afgesproken'. In Vlissingen ging een gezelschap van onge veer 520 passagiers voornamelijk Amerikanen van boord. De .El lenis' nam 312 nieuwe passagiers aan boord voor een reis naar Australië. De bestemming is Melbourne, via Southampton. De Ellenis' kwam uit New York. Omdat direct na het ongeluk twee stoffelijke overschotten werden ge vonden, werd aanvankelijk aangeno men. dat slechts twee doden wa ren te betreuren. Familieleden van het uit Goes afkomstige slachtof fer waren cr echter van overtuigd, dat ook de heer Gunst op het laat ste moment voor de rondvlucht had geboekt. Zijn stoffelijk overschot werd later onder een van de vleugels gevonden. F-r hadden niet, zoals men aanvankelijk meende, acht passagiers an het toestel gezeten, maar negen. Deskundigen noemden 't een won der, dat van de tien inzittenden het er zeven levend hebben af gebracht, Het feit, dat de Nor- man Islander zo Jaag vloog, en de omstandigheid dat de mensen uit het toestel werden geslingerd, moeten hierin een rol hebben ge speeld. Direct na het bekendwordem van het ongeluk verzamelden zich op de dijk en de kade te Veere veel mensen, die de gebeurtenissen men kon vanaf de wal de brand op ,De Ha ringvreter' waarnemen volgden. Hier circuleerde al snel het gerucht dat het toestel op een groep mensen was gevallen, die op het eilandje aan een picknick zat. Er waren, zo bleek later, wel mensen in de buurt aan 't wandelen, picknicken en voet ballen. Op het vbegve'd .Midden-Zeeland' was het na het bekend worden van het ongeluk gistermiddag bijzonder druk. Mensen van wie een familielid het ongeluksvliegtuig gezeten had, kwamen informeren, anderen liepen zenuwachtig heen en weer. Overal stonden groepjes mensen bedrukt te praten. Soort vliegers haastten zich naar het vliegveld, een toestel met een televisieploeg moest via de pq- litiemobilofoon door de laaghangende mist aan de grond worden gepraat. Rond zes uur arriveerden gisteravond op de Haringvreter de deskundigen van de dienst luelitvaart van de rijkspolitie, die vandaag hun onder zoek voortzetten. Er heerste een stemming van verslagenheid, Tot in de verre omtrek van het wrak ran de cabine lagen onderdelen. Het ge-: heel verkoolde stoffelijk overschot i van de piloot bevind zich nog in het toestel. De rijkspolitie betrok van nacht de wacht op de plaats van de ramp. DODE EN DRIE GEWONDEN BIJ BOTSING HULST HULST Zaterdagmiddag om onge veer zes uur ontstond op het kruis punt Absdaalse weg - Rijksweg 60 na bij Hulst een botsing tussen twee Bel gische personenauto's. Hierbij raakte een inzittende van een van de auto's de 64-jnrige mevrouw L. D. Vermairen uit Terhagen (B), zodanig gewond dat zij op weg naar het ziekenhuis te Hulst overleed. Het slachtoffer zat 3n een auto, bestuurd door de 25-jarige G. C- C., die gaande in de richting van de grens, op het kruispunt geen voorrang kreeg van een auto bestuurd door de 68-jarige J. G. M. M. uit Brussel, rijdende in de richting Hulst. A. de C., mede-inzittende van de auto bestuurd door C., liep een dubbele been breuk op en het driejarig dochtertje van de bestuurder werd licht gewond C. liep een lichte shock op. De bestuurder van de andere auto kreeg geen verwondingen. ,OOM AGENT VERVOERDE FEESTMUZIEK ZIERIKZEE Het ,oom agent5» schijnt voor Zierikzee nog steeds op te gaan. Zaterdagnacht rond het middernachtelijk uur vonden Z agenten van de surveillancewa gen in De Beurs een druk dan sende en zingende groep van on geveer veertig jongeren. In hun midden stond een orgel, waaruit men allerlei klanken trachtte- te ontfutselen. De agenten brachten de jongelui aan het. verstand dat het, gezien het late uur, vrij be twaarlijk was om het feest mid den in de stad voort, te zetten. Met algemene instemming werd het orgel in de politiewagen geladen waarop het door de agenten naar ie zeedijk werd- gered-en. Na, deze ongebruikelijke service werd hier het feest nog enige uur tjes ongestoord voortgezet. LOTING BESLISTE NA SPANNENDE STRIJD: Op de Kade te Veere- werden de den gereed voor een snel transport gewonden aan wal gebracht door naar het Gasthuis te Middelburg, ie Shaloom II', Ambulances ston- (Foto PZC). ONDERZOEK BEGINT VANDAAG DEN HAAG De directie van Na tionaal Vliegtuigbeheer, welk be drijf de zondagmiddag verongelukte .Islander' een tweemotorig toestel, ongeveer twee maanden in dienst had, gaat vanmorgen vroeg naar het zaak van de vliegramp. Het was zondagavond met mogelijk naar het eilandje te varen, vanwege de dichte mist De directie van het bedrijf heeft zon dagavond in een verklaring haar groot leedwezen uitgesproken over het on geluk. .Onze gedachten gaan uit naar de familieleden van de slachtoffers en naar dc gewonden*, aldus de heer V. B. Feteris. president-directeur. De omgekomen piloot kreeg De luchtvloot van de maatschappij omvatte, naast, de neergestorte .is lander'. een tweemotorige .Skyser- vant'. een .Cessna', een .Beagle Pup', en een .Fairchild'. Er wordt twee maal per dag een dienst Amsterdam Rotterdam - Midden-Zeeland - Rljs- sel onderhouden. Daarnaast worden rondvluchten gemaakt. De vlucht vanaf midden-Zeeland neemt een kwartier in beslag en gaat over Wal cheren, Noord- en Zuid-Beveland. Voor deze vluchten bestond grote belangstelling; en er waren dagen met vijfden rondvluchten. spannende NCRV-zeskamp-achtige wedstrijd tossen Grypskerke en Grijpskerk uit Groningen. Dat ge beurde allemaal op de speelweide te Grjjpskerke, waar omheen zich een talrijk publiek aehter dc afrastering verdrong. Publiek en spelers waren heslist niet voor niets gekomen. Tal van potsierlijke en spannende .toe standen' hielden van hel begin tot. het einde de aandacht levendig, en ook de houwers van de lang niet gemak kelijke hindernissen, die bij de schillende race's moesten wórden ge nomen, hadden dus eer van hun werk. i de De Gro ningers deden echter zeker niet voor de Zeeuwse ploeg onder, want de wedstrijd eindigde onbeslist en loting moest de oplossing brengen. Uit han den van Grijpskerks burgemeester A. H. M. Mulder mochten de Zeeuwen de beker in ontvangst nemen. Of echter de Groningse ploeg zo veel slechter af was. is sterk de vraag: een zilveren beker kun je tenslotte, niet eten. de tulband, die een bakker uit Grijpskerke voor de verliezers had gebakken wél. Helemaal met lege handen ging het ge zelschap uit Groningen niet op terug reis. De Groningers kregen als her innering een vaantje van Grijpsker ke. De Zeeuwen aan de andere kant ontvingen een lepeltje met het wapen van Grijpskerk er op. Op dc speelweide kon men zaterdagmid dag achtereenvolgens kijken naar een balenracet, die door Groningen werd gewonnen, een draagracc waarin roningen eveneens sterker bleek, een banden-estafette en een ladder- proef, die beid© door Zeeland werden ■engen in de gelijk opgaande de mensen uit Grijps- Gronmgen eindigden en een voetbal proef. die door Zeeland werd gewon nen. De estafette, die het laatst werd gehouden moest dus de beslissini brengen in de Jammer voor kerk, won hier Grijpskerke. De ploeg uit Grijpskerk bestond uit 32 mensen, die uit Grijpskerke uit 31. Het sportief gebeuren werd luister bijgezet door het muziekkorps Kunst melijk ook connecties met die plaats, en kon. bij gebrek aan een eigen mu- mentator achter de microfoon trad tijdens de ontmoeting tussen de twee Grijpskerken op de heer L. Francke. Zaterdagsavonds ging het gezelschap uit het Groningse Grijpskerk weer op de terugreis. De foto geeft een beeld van de gebeurtenissen op de speel weide te Grijpskerke zaterdagmid dag. (Foto PZC). Horlogehandelaren mishandelden Belg HULST Zondagmiddag is op de mnrkt te Hulst de Belg M. P. uit Evere door een aantal horlogehandelaren mis handeld. Toen P. niet positief reageerde op een aanbod van een der handelaren, gaf deze hem plotseling een vuistslag in het gezicht. Tijdens de vechtpartij, die toen ontstond, kwamen zes andere horlogeliandeiarcn hun collega te hulp. Met zeven man ging men P. te lijf. Toen de politie op hel slagveld ver scheen waren de handelaren reeds ver dwenen. P. kon zich na dokters behan deling naar huis begeven. (ADVERTENTIE) VERWACHT... KOELER Droog weer met zonnige perioden. La- *%r van het westen uit toenemende be- olking. In de kustgebieden mistbanken. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest. In het aigem«;en iets lagere temperaturen. STRAND'WEERSVERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Na het optrekken van fjnkele mistgebie- den opnieuw vrt) zonnig. Later iets meer hoge bewolking. Zwakke zuidoosten wind- Temperatuur 19-21 graden C. Zeewater: 18 graden. Vooruitzichten: hoj,edrukgebied blHft doinmeren met rede ;yk strandweer. september jZon op Maan op ZON E MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2