Ruim baan voor een nieuwe, lichte senoritas!20ct TOERISTENBELASTING NOG ALTIJD EEN WELLES-NIETES'-KWESTIE In Middelburg meer ruimte voor binnensporten gewenst WESPENNEST: EEN FRAAI STAALTJE VAN BOUWKUNST Voor- en tegenstanders aan het woord Speedboot vloog in brand en zonk op het Keete ZATERDAG FEESTELIJKE OPENING VAN DE FIRMA GROENENDIJK 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 27 AUGUSTUS Ify OPLOSSING MET VOOR- EN NADELEN Vakantiegangers aan de Wal- cherse kust zijn dit zomersei zoen aardig beziggehouden door mensen met vragenlijsten. De zer dagen maakte de PZC mel ding van deze enquête-explosie. De mogelijkheid is niet eens uit gesloten dat er vrijetijdsvier- ders bij zijn, die in de afgelopen weken met drie verschillende enquêtes zijn geconfronteerd. En er zou zelfs nog een vierde enquête zijn gehouden als er geen kink in de kabel was ge komen en men wegens het ont breken van voldoende tqd van voorbereiding, ervan moest af zien om via vraaggesprekken bij diverse duinovergangen na te gaan hoe groot het aantal ver- blijfsrecreanten is en hoe om vangrijk het legioen van dagjes mensen, dat naar de kust komt. Binnen dit kader wat cijferma teriaal dat wellicht lnteressanl kan zijn om te plaatsen tegen de achtergrond van de hierneven afgedrukte uiteenlopende menin gen. Over de toeristische over nachtingen zegt het bureau voor. lichting van de provincie, dat dit aantal in Zeeland sinds 1959 is gestegen van 1,6 miljoen tot 6 miljoen in 1969 Voor 1980 wor den tien miljoen overnachtingen geraamd. De cijfers voor het dagbezoelk aan Midden-Zeeland zijn geraamd op basis van ver keerstellingen op de Wester- scheldeveren. de Zeelandbrug en op rijksweg 58 bij Kruiningen. Men kwam uiteindelijk tot een tlobale schatting van 1.650.000 agtoeristen in 1967 voor Mid den-Zeeland De nota inzake de ontwikkeling van de openlucht, recreatie verwacht voor 1975 en 1985 respectievelijk vijf tot zes en zeven tot negen miljoen dag recreanten in Zeeland. Met de cilfers had men graag wil len aantonen hoeveel degrecreanten straks zouden profiteren van de toe ristenbelasting die men zo is ten minste de wens van het provinciaal bestuur van Zeeland zou willen opleggen aan de verblijfsgastenDe ze toeristenbelasting zou, zo zeggen de autoriteiten die zetelen im het Middelburgse abdijcomplex, een aan merkelijke verlichting kunnen bete kenen van de lastenvoor een aamtal recreatiegemeenten. Bij heffing van een kwartje per persoon per nacht zou ruwweg geschat in 1968 meer recente berekeningen konden nog niet worden gemaakt bruto 1,3 mil joen naar de gemeenteklassen zijn afgevloeid Nijpend probleem De toeristenbelasting ia geen zaak van vandaag of gisteren. Er wordt al jaren over geaiscussieerd. En elk jaar Wordt het een nijpender pro bleem. Want wat is het geval: de toe risten verveelvuldigen het zielental van de lokale bevolking gedurende enkele maanden. Hiervoor moeten vooral voor de logerenden en in mindere mate voor de dagtoeristen voorzieningen worden getroffen, wil het toerisme in goede banen blijven. Met deze belasting die per overnachting zeer laag kan zijn kunnen, zo stelde het ET1 voor Zeeland jaren terug al in een nota over de economische betekenis van het toerisme in Zeeland, werken wor. den uitgevoerd: zij staat borg voor de aflossing van rentelast van een investering ter grootte van de geka pitaliseerde belasting. Deze belasting moet worden beschouwd als een te gemoetkoming in de kosten van al gemene voorzieningen ten behoeve van de toerist. De belasting wordt daarmee een tegenprestatie van de toerist. Tot zover een uitspraak uit de nota van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. Uit diverse reacties blijkt, dat er in Zeeland nog altijd geen eenstemmigheid bestaat over invoering van de toeristenbe lasting, ja dan nee. Hieronder de persoonlijke meningen van een fer. vente voorstander en een .vierkante tegenstander". Een felle tegenstander van de toe ristenbelasting is dat blijkt uit al zijn opmerkingen de heer A. M den Hollander. voorziUei van de Zeeuwse afdeling van de onderne mers m de recreatie-industrie. En hij blijkt geen persoonlijke mening u t te dragen. ,De Reeron is hiër vierkant tegen', zo zegt hij kort en bondig. Want ik zie al waar het op uit gaat draaien. Wij zullen het op onze nek kr jgen om dat geld te gaan innen. En dat kost handen vol geld. Bovendien is het gewoon een schan daal om particulieren te gaan belas ten met n?t innen van gelden voor de gemeenten'. Onbillijk De heer Den Hollander vindt het ver der een onbillijke zaak om verblijfs. tasten wel te belasten .terwijl toch e dagtoer st ook profiteert van bij voorbeeld de aanleg van brede wegen «n parkeerterreinen'. Naast het woord .onbillijk' plaatst de heer Den Hollander als hij het heeft over de toeristenbelasting ook de kreet .onsympathiek'. Als Je. aldus de Re- cronvoorzitter in Zeeland, uitgaat van een kampgeld van een gulden, dan ga je door dat kwartje toeris tenbelasting je kampgeld verhogen met 25 procent. Dat is geen kleinig heid. En het za! niet bij dat ene kwartje kunnen blijven, want wij zelf heb ben als ondernemers geen tijd om die gelden te innen. Daar moet je ge woon een meisje voor houden en die administratieve kracht dient ook betaald te worden. Het innen van het overnachtingskwartje zal buiten de kampeerterreinen helemaal moei. hjk zijn. De heer Den Hollander noemt een voorbeeld: hier staan in Oostkapelle 300 bungalows, die ver huurd worden. Er wordt opgegeven dat men daar vijftigduizend over nachtingen voor heeft geboekt, maar als men het precies «weeft, komen we misschien wel aan ae 150 000 over nachtingen. Die niet opgegeven over nachtingen betekenen weer een ge- mns van een aantal kwartjes. Straks moeten er misschien nog ambtena ren van d?ur tot deur gaan om te kijken of iedereen zijn toeristenbe lasting wel betaalt. En dan haal je misschien laten we een rond be drag noemen bruto een ton op, maar dan veil ik het eindbedrag al tijd nog wel eens men. Nee de heer Den Hollander ziet er wednag heil in. .Het is al zo triest om als VW te zien hoe slecht de overnachtings- cijfers, die in de gastenstatistieken moeten worden worden verwerkt, binnen komen. Daar deugt al niks van- En dat kost nou nog niks...' De Recronvoorzitter heeft nog meer op zijn hart: de overheid ziet, zo meent hij, alleen maar wat er door die toeristenbelasting binnen kan ko men. Maar he hebt het dan nog niet in je zak. "En daar komt dan nog bij, dat je je streek toch wel erg im populair maakt als je in je folders wat van die toeristenbelasting moet gaan vertellen. Het gekke is, dat industrieën die hier komen, allerlei faciliteiten krijgen maar bij de toe. risten is het meer van: je kunt wel komen, maar je zult wel moeten be talen'. Een onfrisse boel, zo luidt de slotconclusie van de heer Den Hol lander over de toeristenbelasting. Heeft hij een alternatieve oplossing voor dit probleem? Zeker dat heeft de Recronvoorzitter. En hij wil er ook nog best wat van zeggen ook: .Als het een recreatiegeraeente goed gaat, betekent dat toch altijd meer inkomstenbelasting. Welnu, laat men dat terugkaatsen naar de recreatie gemeenten in de vorm van een sub sidie op het aantal verblijvenden' Andere kijk De heer A. C. W. van der Vet, voorzitter van de VW-Renesse, heeft een duidelijk andere kijk op de zaak van de toeristenbelasting. Dezer da. gen zou de kwestie weer m het WV-bestuur aan de orde komen. Vandaar dat hij liever in dit sta dium alleen zijn persoonlijke mening wilde verkondigen. We hebben, zo stelt de heer Van der Vet voorop, hier een gemeente van vierduizend zielen en die wordt uit het gemeentefonds betaald voor vier duizend zielen, maar een aantal we ken van het jaar hebben wij hier een bevolking van 40.000 mensen. Daar is ons apparaat niet op bere kend, daar zijn de voorzieningen met op berekend u kent het al jaren sle pende drama van de Westerschouw- se riolering en je kunt nu een. maal van een burgerij van vierdui zend mensen niet verwachten, dat zij uit eigen zak alle mogelijke voor zieningen betalen. De gemeentebe lastingen zijn hier al niet zo kin derachtig. Er is, zo betoogt de heer Van der Vet verder, al vaak door binnenland se zaken geschermd met verfijnmgs. regelingen voor de uitkeringen uit het gemeentefonds. Maar het duurt jaren en nog eens jaren eer de ver- fijningsregehngen er komen. Er is m Den Haag, zo weet de heer Van der Vet, ook al eens wat gezegd over een verfijningsregeling voor de recreatieve gemeenten. Maar wat zien we: het komt er niet voldoende uit. En dan kun je gaan zeggen: hef een toeristenbelasting zoals je die in Du -sland en Oostenrijk bij voorbeeld tegenkomt in de vorm van een .kurtaks van een klein bedragje. Ik geloof niet dat dit iemand ervan zou weerhouden om naar een bepaal de plaats te gaan met vakantie. Geen problemen De heer Van der Vet ziet geen pro blemen bij het innen van die belas tingscenten. Dat is een technische kwestie, meent hij. Je kunt het innen van belastingen natuurlijk enorm lastig maken. Dat is duidelijk. En ik weet ook al dat in een kampeer, gemeente zoais Westerschouwen het innen van dat kwartje zeker niet zo eenvoudig is, maar het zou onbillijk zijn om dat kwartje alleen op te leggen aan mensen in hotels en pen sions. De heer Van der Vet gebruikt zelf het woord onbillijk, een woord dat de heer Den Hollander eveneens ge bruikte, zij het dan in een ander verband. Dat was men kan terug lezen toen hij als mening verkon digde dat het onbillijk is om per overnachting belastinggeld te innen. Want daardoor zouden de dagtoe risten buitin schot blijven en toch over de rug van de verblijfstoeris. ten heen profiteren van allerlei voor zieningen die straks met de vele kwartjes van de langer aan de kust bivakkerende vakantiegangers kun nen worden gerealiseerd. .Daar zit wel wat in", zo geeft de heer Van der Vet te kennen. .Maar zo zou je op het ogenblik ook kunnen zeg gen dat en de dagtoerist en de ver- blijftoerist over de ruggen van de bevolking van de gemeente heen pro fiteren. Als dat kwartje per overnachting komt, dan kun je zeggen: de dag. toerist betaalt niets. Maar zie je dat niet overal in het leven. Zo kun je alle zaken scheef trekken. Ik betaal bijvoorbeeld als burger van het ko ninkrijk der Nederlanden mee be lasting voor dingen waar ik mis schien nooit gebruik van maak. Moet ik dan zeggen: luister eens. ik moet zoveel korting van mijn inkomsten belasting hebben, want ik heb toe vallig geen auto? Of: omdat ik nooit in de tram zit, mag het mij niet aangaan dat de Rotterdamse of Haagse gemeentetram ieder jaar zo. veel miljoen moet bijpassen uit de openbare middelen waaraan wij ook allemaal bijdragen? Ik bedoel, aldus de heer Van der Vet, alleen maar, dat je dit soort redeneringen in een breder verband nooit kimt blijven ophangen. Je kunt daar een klein stukje doelmatigheid mee trachten te bewijzen'. (ADVERTENTIE^ Alternatief Over het door de heer Den Hollan der aangesleepte alternatief zegt de heer Van der Vet: .Dat lukt gewoon niet. Want dan zou je het uitslui tend kunnen spelen via de financiële verhoudingswet rijk en gemeente. En dan moet je proberen om tot een verfijningsregeling voor recreatiege bieden te komen. Maar daarover wordt al zoveel jaren gekakeld en gedokterd. Op korte termijn is die toeristenbelasting gewoon de meest handige oplosing'. De heer Van der Vet zou het be kende kwart ie ook als uitgangspunt willen nemen. ,Dait is een mooi be drag. Wat is een kwartje eigenlijk nog tegenwoordig. Daar heb je net een ijsje voor'. De voorzitter van de WV.Renefe.se weigert verder te ge loven, dat dat kwartje per over nach- ting de toeristen zal afschrikken. .Ik reis vrli veel voor mijn vak en mijn vakantie en ik heb nog nooit voor mezelf het gevoel gehad van jasses wat is dat nou onsympathiek, dat ik hier op mijn hotelrekening moet lezen dat ik zoveel mark of procent kurtaks imoet betalen'. En daarmee wil de heer Van der Vet aantonen, dat de toeristenbelasting zoals die wordt opgelegd, door de toeristen niet als onerues wordt be schouwd. Het ETI voor Zeeland stel de het in soortgelijke bewoordingen vast: niemand zal er zijn reisroute voor verleggen. De toeristenbelasting te zo gering, dat het contra-argu ment aat Nederland moet trachten het goedkoopste toeristenland te blij. ven, g-een betekenis heeft. AANTAL VERENIGINGEN VOELT ZICH BEKNOT' Trt 1717 T7 FA P T TT7 K D TMP meer nieuwe leden aannemen. ,We zul- 1 W r.r.l r, nEiAllllN IJ len ze op de wachtlijst moeten plaatsen', Keete tegenover de Krabbenki speedboot ,Hisa' in brand gevlogen en korte tijd later gezonken. De schipper- eigenaar, de heer C. W. Valkenburg uit Zundert. kon zich door overboord te springen in veiligheid stellen. Het ongeval ontstond toen de heer Val kenburg om een uur in de middag aan het vissen was op het Keete. Hij wilde zijn boot verhalen en probeerde h.ertoe de motor tje starten. Plotseling schoot er echter een enorme steekvlam uit de mo tor en binnen de kortste keren stond de hele boot m lichterlaaie. De heer Valkenburg kon niet meer bij de brand blusser komen. Wel wist hij nog een zwemvest te grijpen, waarmee hij zon der het te kunnen aantrekken in het water sprong. Een zich in de buurt be vindende sportvisser, de heer M. Boere u;t Prinsenbeek, wist de heer Valken burg uit het water te halen, waarna hij In Bruinisse aan wal werd gezet. Toen de rijkspolitie te water korte tijd la'er op de nlaats de? onheils een on. derzoek instelde was van de boot niet veel meer over dan enkele wrakstuk ken. De speedboot kostte 22.900. De ei genaar was verzekerd. OVER SPORTNOTA MIDDELBURG Verschillende sportverenigingen in Middelburg voelen zich in hun ontplooiings kansen beknot door naar hun me ning onvoldoende of gebrekkige voorzieningen op het gebied van zaalaccommodatie. Dat bleek dins dagavond tijdens de tweede hoor zitting die de gemeentelijke stich ting sportbelangen in het stadhuis had belegd ter bespreking van de Middelburgse sportnota. Vertegenwoordigers van enkele vereni gingen lieten het niet alleen bij deze kritiek maar namen tevens de gelegen heid te baat om te pleiten voor de tot. standkoming van een geheel eigen ac commodatie voor hun tak van sport. Dat betrof de judo en de tafeltennis. Van andere zijde, onder meer door de vertegenwoordiger van een badminton vereniging, werd met klem aangedron gen op een zo spoedig mogelijke reali sering van een tweede sporthal in Mid delburg om aldus deze sport op een be. tere wijze dan tot nu toe te kunnen beoefenen. De heer L. Moerings, die namens de Middelburgse judoschool als eerste op deze mat-.g bezochte hoorzitting het woord voerde, zei nog liever .vandaag dan morgen' de eerste paal voor een eigen accommodatie, een .dojo' in de grond te zullen zien gaan, omdat zo be toogde de heer Moerings, met een ee- sohikte ruimte het wel tot een verdubbe ling van het aantal beoefenaren van de- sport zou kunnen koenen. De heer Moerman, die zich als pleitbezorger opwierp van de tafelten n.sverenigmg Zuid, zei dat zowel voor de beoefening van de topsport als de recreatiesport het tafeltennis zeer gediend zou zijn met een eigen accommodatie, ook al omdat men bepaald niet kan volstaan met alleen maar een .tafel en een bal letje." .Deze gedachte wint gelukkig ook landelijk veld. Middelburg zou hier een :oed voorbeeld kunnen geven', aldus de .jeer Moerman, die in dit verband voorts de suggestie aan de hand deed om te komen "tot een complex met overdekte accommodatie voor tafeltennis en judo en voorts buitenbanen voor tennis. Niet alleen zouden n-er drie takken van sport van één kantinevoorziening enz ge bruik kunnen maken maar zou er ook zomer en winter ten minste één sport worden beoefend. De thans in gebruik zijnde gymnastieklokalen waren, aldus de heer Moerman, veelal voor een juiste beoefening van het tafeltennis niet berekend. aldus deze vertegenwoordiger, die voorts op wees, dat de gymnastiekloka len voor de badminton-wedstrijdsport eigenlijk niet geschikt waren. Niet helemaal tevreden was ook de woordvoerder van de Middelburgse schietvereniging .Tot Oefening en Ont spanning.' Deze vereniging heeft, op de zolder van de Kloveniersdoelen, welis waar ruimte genoeg maar zit nog te springen om de noodzakelijke hinderwet, vergunning. De schutters zouden voorts graag de beschikking hebben over eer buitenbaan. De heer" L. Nijsen (hand balvereniging HMM) wees erop, dat de zaalhandbal een spectaculaire groei doormaakt, zodat ook meer traimngs- mogelijkheden voor deze specifieke zaal- sport gewenst waren. Ook de korfbal rekent op een verdere groei van het ledental. Dat bleek uit de woorden van de heer J. den Hollander (Swift), die eveneens de behoefte aan zaaLruimte on derstreepte. Tijdnes deze hoorzitting werd ook nog geconstateerd, dat de be drijf svolleybal, die de komende compe. titie met niet minder dan drieëndertig teams ingaat, in de gehele sportnota niet voorkomt terwijl men van de zijde van gymnastiekverenigingen op maat regelen ter verbetering van ae onder- houdstoestand van een aantal gym toes tel! en en andere materialen in gymnas- tpelokalen wees. Tijdens de hierna volgende uitvoeri ge discussie, wees de samensteller van het rapport, dis D. Jansen, die verbonden .s aan de stichting Zee. land, op de omstandigheid, dat de prognose in de sportnota voor wat betreft de uitbreiding van de zalen- accommodatie al aan de hoge kant istot 1980 negen nieuwe gymnas tiekzalen en voorts een tweede sporthal. Los van de sporthal zullen aldus, zo rekende de heer Jansen voor, al 216 uren meer voor de zaal sporten beschikbaar komen. Uit een speciaal daartoe ingesteld onderzoek zou volgens de heer Jansen overigens best kunnen blijken, dat in de pe riode tot 1980 twee nieuwe sporthal len in plaats van één har-d nodig zou. den zijn. Burgemeester drs P. Wolters deed in dit verband het denkbeeld aan de hand oir eerlang in plaats van gymzalen er sporthallen apart, van .sporteenheden' te "aan spreken. Aldus zou wellicht een ietere aanpassing van de bestaande be hoeften kunnen worden verkregen. Dit zei burgemeester Wolters, die er voorts aan herinnerde, dat voor het realiseren van de sportaccommodaties aanzienlijke investeringen moeten worden gedaan door de overheid, die daarbij de steun van de verenigingen moeilijk zou kunnen ontberen. De aanwezigen waren eerder namens de stichting sportbelangen ver welkomd door de heer H. Gillissen. De heer Gillissen herinnerde er nog eens aa dat de sportnota, samengesteld in op dracht van b en w, te bestemder tij aan de raad ter behandeling zal worden voorgelegd. Al hetgeen tijdens de twee hoorzittingen Is opgemerkt met betrek king tot de nota zal aan het college ter kennis worden gebracht aldus de heer Gillissen. Uit het zakenleven Optocht met kleine 500 deelnemers Onder tafel deze tak van sport zo weinig aandacht in de sportnota had gekregen en .eigen lijk order tafel was terechtgekomen'. Ook deze vereniging kon, zo bleek uit de woorden van de heer Kelde.rman. met de huidige accommodatie nauwelijks LISSINGEN De opening van het koopcentrum van de firma Groenendijk aan de Hermesweg te Vlisslngen zal za terdagmorgen met heel wat spektakel gepaard gaan. Donderdagavond vindt er al een receptie plaats voor het gemeen tebestuur en andere genodigden, maar vrijdag blijft de winkel nog gesloten en gaat pas zaterdagmorgen om tien uur officieel open. De officiële opening begint zaterdag morgen om nalf negen met het ver trek van een anderhalve kilometer lan ge optocht, waarin zo'n kleine 500 men sen meelopen De optocht start op de Grote Markt en trekt verder via de Breestraat. het Bellamypark, de Nieu- wendijk, de Walstraat, de Aagje De kenstraat, de Scheldestraat, de PauJ Krugerstraat de Industrieweg en de President Rojseveldtlaan naar de Her mesweg. Aan deze optocht nemen deel het Eerste Middelburgs Majorettpnkorps .Ditrich'. het tamboer- en trompetters- korps .Exoelsiort uit Goes, de brass-band ,St-Cecilia' uit VÜssingen, de drumband en het majoreitengezelschap .Irene' uit Terneuzen, de fanfare ,Uit het( volk voor het volk' uit Breskena, de fanfare .Con Affezzione' uit Kwadendamme en drumband .Beatrix' uit Dongen Noord. Brabant Daar tussendoor rijden reclamewagens van Groenendijk, een sjees met twee kinderen in klederdracht, een praalwagen met gouden sleutel en; bloemenmeisjes en een vijftiental recla mewagens van Hofka. Op het parkeer terrein bij de firma Groenendijk wordt vervolgens tussen kwart over negen en half tien een show ecgeven door .Irene' met majoretten in afwachting van de landing van enkele parachutisten. In dien cut langer op zich laat wachten dan wordt verwacht, zal het majoret- tenkorps .Ditrich' .Irene' aflossen. Als alles goed gaat landen de parachutis ten omstreeks half tien op het parkeer terrein van Groenendijk onder het aan. zwellend tromgeroffel van de muziek gezelschappen Deze parachutisten zijn leden van de Eerste Nederlandse Para chutisten Club te Voorburg. De eerste die zal landen is de heer Jansen, die erkzaam is bij de firma Groenendijk. Hij zai aan de kinderen in Walcherse klederdracht, Wim Groenendijk (9 jaar) en Wilma van Hilst (11 jaar), een schaar overhandigen om het lint door te knippen. De klederdracht die de kin deren dragen is geschonken door me vrouw De Jager te Domburg. Als het lint vervolgens met het nodige ceremo nieel ia doorgeknipt, worden de deuren open gegooid. Als alles naar wens ver loopt, zal dat omstreeks tien uur zijn. Senoritas oranje mild totin de prijs 20 ct wiuemh Evenals in 1967 het geval was, is dit jaar (N) 1970 een rijk insektenjaar, met name de wespen laten zich niet on betuigt. En deze insekten staan hij liet publiek in een kwade reuk vanwege hun .stekelige' aard. Toch wordt deze dieren onrecht aan gedaan daar zij wel degelijk een functie in de natuur hebben. Boven dien hebben zij net als de bijen en hommels een zeer boeiende levenscy clus waarin één koningin een groot volk kan stichten die op zijn beurt haar weer onderhond. De wesp komt voor in velerlei soor ten. Zo ls er de boswesp, de Oos tenrijkse wesp, de hoornaar, de ro de wesp, de muur vouwwesp, denne. bladiwesp. groenbladwesp enz. enz. De in ons land meest voorkomende wespen rijn de Duitse vouwwesp pn de gewone vouwwesp. Beiden hebben gele poten, zwarte kop en geel ach terlijf met zwarte strepen en pun ten. De wespenstaat begint in het vroe ge voorjaar als de overwinterende ko ningin van fijn gekauwde mout en plantevezels enkele cellen maakt, dat van de Duitse wesp meestal in de grond en van de gewone dikwijls tus sen vloeren, on vlieringen, In schu ren en dergelijke gemaakt wordt. In die eerste cellen wordt door de koningin eieren gelegd waaruit na emge cijd de larven komen die door haar gevoed worden. Uit die larven kruipen tenslotte wespen die werk sters worden genoemd omdat zij het zijn die het nést in de loop van de zomer verder uitbouwen, de larven verzorgen en de staat onderhouden Grootste omvang Op deze tijd van het Jaar hebben de nesten hun grootste omvang bereikt en bevolken honderden werksters met één koningin in hun midden de wespenstaat. Hoe groot één zo'n nest Het wespennest kan uitgroeien bleek bijvoorbeeld te Yerseke waar de heer A. W. Ampt- arts aldaar een prachtig nest vond dat minstens een halve meter lang en breed was! Een bijzonder fraai geval heel stevig gemaakt van door de nijvere wespenwerksters ge maakt papierhout Over het inwendige van zo'n wespen nest schreef de '.nsektenspecialist dr G. Kruseman jr. indertijd: .maken we in de winter aJs het nest verla ten is zo'n nest open, dan zien we dat zulks bestaat uit een teer om hulsel, dat uit vele dunne bladeren bestaat en een stel raten, die er bin nenin hangen. Deze raten hangen ech ter geheel anders dan de bijenraat. Bovenin ritten enige stelen, waar onderaan een raat hangt waarvan de openingen naar onderen gekeerd rijn. De raat hangt du3 horizontaal, on der de eerste raat hangt een tweede enz. Zulk een nest kan een gevaar te van meer dan 50 cm rijn. In de cellen ritten 's zomers de larven van allerlei grootte. In de verzegelde cel len ritten echter poppen', aldus Kruseman jr. Nu, het Yersekse mest is door heer Ampt zijn zoon en diens vnai geheel ontleed met een mes. Wat vonden klopte geheel met de te schrijving in de literatuur. Op bijgaande fotoserie zijnduiddijS de honderden zeshoekige oelien in raten te zien. Zowel "voor het nes: als voor deze mooie fotoserie had te zoölogisch museum in Amsterda interesse. Wanneer men weet dat !h werkster ca 10 mm meet dan kn men wel begrijpen dat hun wrafct- bouw in een hoog tempo geschtó daar ze meit alleen het uiumdp moeten fabriceren doch ook het 2- wendige van het nest. Daar komt kj bij dat rij als taak ook hebben a de larven te voeden. Dat doen djat grote regelmaat, waartoe ze metfa angel muggen en vliegen doden «4i aan de larven brengen. De wefei snoepen dus niet de lange, lean- merdag van zoetigheid ui lie het daar wel op wanneer jeu» een kluitje bij elkaar op fruit, to dranken en ander zoet spul zet e- ten. Afgevallen peren en appels len ze geheel uit. Zelfs het Klota knagen ze met hun sterke kaken pot. Wie geduld heeft zal kunnen ze dat er geregeld wespen weg vtei en andere arriveren en de l«g jwi- len plaatsen terstond bezetten. Drs kwartier na zonsondergang is de lonie geheel bezet en op een enké achterblijver na zijn alle werkstc dan binnen, om bij het krieken rc de dag terstond weer aan de slag gaan. Ze ruimen zeer veel afval Wespen rijn niet kwaad van irt. Ze steken pas als ze worden aur- vallen. Wespenbeten genezen cz door ze te behandelen met wat u» mak, superol of speciale zalf. Vor komen is ook h'er beter dan rei zen. Stuur in deze tijd geen kinam met lolly's of fruit. naar bult-?- Drink limonade en dergelijke s#> ge drank zoveel mogelijk buiH» nuis. Daarmede voorkomt u na.".!- heid. Een steek in tong of lip geen pretje... Weten de wespen w- dat het lekkers niet voor hen be doeld was Na de bevruchting zoekt de 1 mannetjes en nieuwe koningin» Na de bevruchting zoekt de konlfi een veilig plaatsje uit om te ore- winteren. De mannen en de W' sters, kortom de hele wespenstu- gaat in de loop van het n3jaarM gronde. Een interessant en botr" nntuiirgelieuren is daarmee ten de Hef. ontleden van het neit. Avond voor jong volwassenen in jeugd week Souburg SOUBURG Dinsdagavond werd de jeugdweek ln Souburg, georganiseerd door het gereformeerd en hervormd jeugdwerk in deze gemeente, voortgezet met een avond voor jong-volwassenen en nieuw-ingekomenen. Ruim veertig personen tussen 20 en 35 jaar hadden zich om acht uur verza meld voor een av- nd, die vooral in het teken stond van een discussie over de mogelijkheid tot continuering van het werk met deze mensen in het gerefor meerd en hervormd jeugdwerk. De dls- duurde tot ongeveer tien uur. Hierna werd de avond besloten met een dansje. Vanavond (woensdag) komen de bejaarden aan de beurt in deze jeugd- week. In .Rehoboth' begint om half acht een programma, waarin onder meer zijn opgenomen een rad van avontuur en een filmvertoning. Bejaarden die slecht ter been rijn kunnen zich laten halen en brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 8