PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTER EBAN ONDERHANDELAAR VOOR ISRAËL Pik Tfiwmm Haringvlietdam dit najaar ,in functie' Yosef Tekoah plaatsvervanger Thant pleit voor VN-vredesmacht Kamerlid V. d. Doel kreeg geen verbaal Coureur gewond bij autocross Steken van wespen brengen meisje in levensgevaar H T HARDE (GPD) Het tweede- i kamerlid Hans van den Doel Vandaag in de krant... KABELBAAN WORDT NU AFGEBROKEN Het klopt Ongunstiger Tupamaros hielden radiostation hezet J13e jaargang no. 198 WAARIN OPGENOMEN DE MI DDELBU RGSE. VLI SSI N G SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN f!«*kTC*"nd W,T A::°X Vr 20»/ 'li' 27SI> M""" 5}' 7®5' 2"*t3119' «2«> c«**. Grol. M.flrt Z, UI. *140 <b t 7«sT adv 521J)'. Ooetborj, lel 2S95. Tern.uaen, Hleuwllnal 22, lel. 4457 Maandag 24 augustus *70 Lief zijn voor Feijenoord Pagina 9 JERUZALEM, CAIRO, NEW YORK (DPA, RTR, AFP) Met de benoeming zondag van minister van buitenlandse zaken Abba Eban tot Israels afgevaardigde naar de indirecte vredesbesprekingen met Egyp te en Jordanië zijn de problemen die het begin van de besprekingen in de weg stonden, opgelost, zo zei den waarnemers in New York. Israël wees voorts ambassadeur J bij de Verenigde Naties Yosef Te- i koah aan als plaatsvervangend leider, waardoor Israël vol- waarnemers in feite boog gens voor de eis van Egypte en Jorda nië om de besprekingen, onder lei ding van VN-bemiddelaar dr Gun nar Jarring, op ambassadeursni veau te beginnen. Egypte en Jor danië hadden hun ambassadeur bij de VN aangewezen als onder handelaar. Dit niveau zou echter snel kunnen worden verheven tot dat van ministers van buitenland se zaken als die ministers 15 sep tember naar New York komen voor de opening van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Een Israëlische woordvoerder zei zondagavond dat Israels ambassa deur Tekoah. naar verwachting de Israëlische delegatie zal leiden bij het begin van de besprekingen daar minister Eban niet voor het begin van de algemene vergadering van de Verenigde Naties naar New York reist. Hoessein Terwijl het Israëlische kabinet zondag ns een beraadslaging van zes uur waar na ook de chenstaf van het leger ge neraal Bar-Lev en de ambassadeur in Washington, generaal Rabin, deelnamen de benoeming van Abba Eban be kendmaakte, keerde koning Hoessein van Jordanië na besprekingen met president Nasser van Egypte die drie dagen heb ben geduurd, naar zijn land terug. In een korte verklaring is meegedeeld dat de staatslieden over alle aspecten van de crisis in het Midden-Oosten hebben ge sproken in een ,sfccr van volledige open hartigheid en begrip'. De standpunten van de staatshoofden waren op alle punten gelijk. Zaterdag nog twijfelde men aan een spoedige benoeming van een Israëli sche afgevaardigde toen Israël voor de vierde maal klaagde dat de ver plaatsing van Egyptische luchtdoel- raketten dichter bij het Suez-Kanaal nog steeds doorging. Volgens officieuze kringen in Cairo spin ken koning Hoessein en president Nas ser ook over de houding van de Pale stijnse guerrilla's die het Amerikaansi vredesplan hebben verworpen en zowe Nasser als Hoessein scherp hebben ge kritiseerd voor hun aanvaarding ervan Naar voorts in Cairo verluidt wordt di Palestijnse leider Jasser Arafat .binner zeer kort' in de Egyptische hoofdsta' verwacht. Meteen nadat de staatshoofden hun he sprekingen haddon beëindigd, zond pre sident Nasser zondag een bijzondere, gc zant met een persoonlijke boodscha voor het Libische staatshoofd El-Gad dafi naar Tripolis. Arafat, voorzitter van het centrale cc mité van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie, uitte zich zondag tegen de vor ming van een Palestijnse regering ir ballingschap of een Palestijnse staat oj de westelijke oever van de Jordoan. Ir een vraaggesprek met het blad Al-Ray Al-Aan in Koeweit omschreef hij der gelijke plannen als .zeepbellen'. Protestkampeerders op Maasvlakte tegen Hoogovens ROTTERDAM (ANP) Ongeveer 500 kampeerders hebben zaterdag en zondag op de Maasvlakte bij Rotterdam deel genomen aan een .kraakactie.' De actie was georganiseerd door het centraal ac tiecomité .Rijnmond' en was bedoeld als protest tegen eeta voorgenomen ves tiging van Hoogovens op de .Maasvlak te. De protestcampmg was ingericht op het noordwestelijk deel van de Maasvlakte, niet ver van de plaats waar grond is ge reserveerd voor het Hoogovenbedrijf. Da kampeerders huisden in ongeveer 150 tenten en hielden zich zaterdag e» zon dag bezig met cabaret en muzle.k. Voorts werd er uitvoerig gediscussieerd over de omstreden Hoogovenplannen. Een aantal prominente voor- en tegen standers nam aan deze discussie deel. De demonstratieve kampeerbijeenkomst werd zondagmiddag besloten mee de, wat de organisatoren noemden, plech tige begrafenis van de Hoogovens: een ludieke manifestatie onder het motto ,Dood aan Hoogovens-op-de-Maaavlak- Optimisme Thant sprak op het veertiende congres van de wereldfederalisten dat in Otta wa (Canada) wordt gehouden. Hij waarschuwde dat de Verenigde Na ties een gezagscrisis doormaken omdat te veel leden de organisatie gebruiken om in de eerste plaats hum eigen be langen te beihartigen in plaats van te streven naar oplossing van wereldpro blemen. De Verenigde Naties zouden een centrale plaats moeten innemen in de buitenlandse politiek der leden en verouderde opvattingen van nationale soeverreiniteit moeten overboord wor den gezet. ,Ik kritiseer echter niet de nationa le trots nationale trots is een na tuurlijke zaak.' aldus Thant. In politieke leringen bij de Verenigde Naties steeg zondag het optimisme en men achtte het zelfs mogelijk dat van daag al de Zweed dr Jarring met zijn bemiddelingswerk zou kunnen beginnen. VOORSTEL VAN FULBRIGHT senaatscommissie voor buitenlandse ken, is van mening dat elk vreedzame regeling voor het Midden-Oosten tot Hand moet komen en moet worden ge garandeerd door di- Verenigde Staten. D*t ion .aan de VN het leven hergeven' en een gelukkig precedent scheppen «W het oplossen van andere conflic ten. Hij vindt ook, dat Amerika by afzon derlijk verdrag de veiligheid van Israël moet waarborgen binnen de grenzen van 1967. Dit staat in een toespraak van 37 bladzijden die de senator vandaag in de lenaat zal houden, maar zaterdagavond «I voor publikatie heeft vrijgegeven. .Wij worden zo In beslag genomen door onze eigen oorlogen dat wij de Verenig de Naties vergeten Ik geloof dal het goed zou zijn en een nuttige vooruitgang •an de beschaving, ais de VN by gebrek un een vrijwilig akkoord tussen de Mmjen een vreedzame regeling voor Zuid-Oost-Azië konden opleggen', aldus de senator. Vijf onmisbare maatregelen' OTTAWA (REUTER) Er dient een goed opgeleide vredesmacht van de Verenigde Naties te worden gevormd die paraat is om de inter nationale vrede en veiligheid te handhaven. Dit is een van de «onmis bare maatregelen' die secretaris-generaal Thant heeft voorgesteld om de internationale organisatie te versterken. nog miet toegepaste bepalingen van het handvest der VN moeten worden uitge voerd, vooral die welke gericht zijn op verzoening in politieke geschillen; het internationale gerechtshof dient de bevoegdheid te krijgen het hand'"-* te interpreteren en alle leden moi dwingende uitspraken van het hof vaarden; het universele karakter van de VN (toelating; van Peking-China, de twee Duitslanaen, Korea's en Vietnams) be hoort bovenaan de agenda te staan van de algemene vergadering van dit jaar; er moet een internationale instantie worden opgericht die zich bezig houdt met de problemen van het menselijk mi lieu. Maatregelen De vdjf andere noodzakelijke maatrege len zijn volgens de secretaris-generaal: besluiten van de VN en in het bij zonder van de Veiligheidsraad moeten afgedwongen kunnen worden; STKENWIJK (ANP) Tijdens de au- tocrosswedstrjjden b(j Steenwjjk deed zich zondagmiddag een ernstig ongeluk ir. Toen de auto van de 23-jarige cou- t A. van Dam uit Oud-Home (Fr.) een bocht was vastgeraakt, botste i andere auto tegen hem op. De wa gen van Van Dam sloeg over de kop, waarbij hij zo ernstig werd gewond, dat hij in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Meppel moest worden ge bracht. De wedstrijden werden gestaakt. AMSTERDAM (ANP) De 13-jarige Willy Hemelrijk is zaterdagavond bij haar ouderlijke woning in de Platostr. In Amsterdam-West door een zwerm wespen aangevallen en zo hevig gesto ken, dat aanvankelijk voor haar leven werd gevreesd. Zij werd opgenomen in het St-Lucasziekenhuis- Het levensge vaar is inmiddels geweken. De aanval van de insekten kwam, ter wijl hert meisje dat met nog enige kin deren op en grasveldje indiaantje Speelde, aan een boom was vastgebon- én. De zwerm steeg plotseling op uit een nest dat zich nabij de boom in de grond bevond en wierp zich op de kin deren. Deze namen in paniek de vlucht, met uitzondering van het slachtoffer, dat geen kans zag los te komen. De wes pen zagen vermoedelijk hun nest in ge vaar gebracht. In een oogwenk was het kind overdekt met wespen. Het meisje werd tenslotte bevrijd door haar moeder, die ook enige steken opliep. Het wespen nest is door de politie met benzine en olie uitgebrand. Dertien doden bij treinongeluk Caïro CAIRO (RTR) Dertien mensen zijn omgekomen en 53 zijn -ewond toen de exprestrein van Assoean, in Opper-Egyp- te, op weg naar Caïro bij Gizeh ont spoorde. Van de gewonden konden 17 -- behandeling het ziekenhuis verlaten. BEESTACHTIGE ARRESTANT' GING SOESTER CEL IN SOEST (ANP) Dat Soest on danks een sterke verstedelijking zijn oorspronkelijk agrarische ka rakter nog niet helemaal heeft verloren, ondervond de plaatse lijke politie dit weekeinde, toen men een varken in een cel nacht verblijf heeft moeten verlenen. Het dier werd in de nacht van za terdag op zondag door twee sur veillerende politiemannen op straat aangetroffen. Gezien het al gevorderde uur kwam het de po litiemensen niet reëel voor om op dat moment naar de eigenaar op zoek te gaan. Er bleef de agenten niet veel anders over dan het dier maar in de surveillancewagen te hijsen en naar het bureau te bren gen. Aangezien het dier tot dan toe nog geen strafbaar feit had gepleegd, wilde men het varken tje niet meteen opsluiten, maar mocht het eerst wat in de wacht rondlopen. Daar gaf het echter zo luidruchtig van zijn aanwezigheid blflk, dat men het voor de verdere nacht toch maar in een cel heeft opgesloten. Ook een paar andere vertegen woordigers van de Soester vee stapel noopten de politie tot eni ge ongewone activiteiten Tot twee maal toe moesten dit weekeinde koeien van de spooriyn Amers. foort-Baarn worden gejaagd. Gehangene over de muur DORDRECHT (ANP) De be wakers, die zaterdag in het huis van bewaring in Dordrecht toezicht oefenden bij de sportbeoefening van de gedetineerden, hebben hun ogen nauwelijks kunnen geloven. Zij zagen hoe de 21-jarige gedeti neerde A. J. de M. de inuur van de binnenplaats als een horde nam. De man was vrijdag tot negen maanden veroordeeld wegens dief stal. De uitbreker had een bal keihard in de richting van de muur ge knald, rende er achteraan, sprong er over heen, klauwde zich langs het gaaswerk voor de beplanting omhoog en verdween daarna over de muur. Er is direct alarm geslagen en de politie heeft alle gebruikelijke maatregelen genomen, maar van de uitbreker is tot nu toe geen spoor gevonden. Zwemmer na duik in .ondiepe' overleden GIETHOORN (ANP) De 19-jarige A. Hoogevoen uit Jubbiga is zaterdag middag overleden aan de verwondingen, die hij de dag tevoren had opgelopen bij een duik In ondiep water in een zwembad in de gemeente Wanneper. De man liep daarbij inwendig hoofdlet sel op en werd vervoerd naar het So- phiaziekenhuis in Zwolle. Het slachtof- 'er is daar zaterdag aan zijn opgelopen erwondingen bezweken. Vrouw omgekomen bij instorten loods BREDA (ANP) Om kwart voor twaalf zaterdagmorgen is in Breda een opslagloods van de firma Bouwmeester ingestort. Daarbij kwam de 62-jarige mevrouw De Klerk-Bouwmeester om het leven. Twee andere leden van deze voet balfamilie, de heren P. en H. Bouwmees ter. werden met ernstige hoofdwohden overgebracht naar een ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde toen de NAC- voertballer Frans Bouwmeester jr, met een containeroplader de hal binnenreed, Het vermoeden bestaat dat hij daarbij een van de poortspijlen heeft geraakt. Polatie en arbeidsinspectie stellen een uitgebreid onderzoek in. Over de volle lengte van de voorzijde is de stenen muur van de hal ingestort. Ook kwam een flink deel van hei. golfplaten dak naar beneden. De firma Bouwmeester han delt in lompen en oude metalen. ZWEMPARTIJ IN GEKRAAKT ZWEMBAD Procureur-generaal: geen vervolging (pvda), dat zondagmiddag om streeks half één als eerste het zwembad ,De Hokseberg' in 't Harde kraakte en er enkele baantjes trok, heeft geen pro ces-verbaal gekregen. De poli tie, die tegen vier uur bevel gaf het bad te ontruimen, zei geen opdracht te hebben Van den Doel te verbaliseren. jI T- ■J HARDL Tweede kamerlid Hans van den Doel nam zondag een duik in het zondags gesloten zwembad De Hokseberg. Hij kreeg geen proces-verbaal IRP.H.VANDERWEELE: ,HET GAAT FANTASTISCH...' Geen zorgen DE INDONESISCHE minister Adam Malik heeft op Schiphol verklaard zich geen zorgen te ma- «Vyer mogelijke demonstraties dij net komende bezoek van pre sident Soeharto. (pagina 3) ƒ3000 ,De Piek' ln Vlisslngen mocht zijn 3000ste gast beleven. D. (Pagina 2) bmnen- en buitenlands nieuws: pag. 1 en 3 Zeeuws nieuws: pag. 2 en 5 Radio en tv; pag. 7 Sportpagina's: 9 t/m i3 (Van één onze redacteuren) HELLEVOETSLUIS Er zijn nog maar een paar betonblok ken te zien van de ineer dan 90.000 stuks, die de kabelbaan over het laatste sluitgat in de dam door bet Haringvliet afge lopen voorjaar heeft afgewor pen. De rest Ls zo langzamer hand voorgoed weggestopt on der het zand, zand en nog eens zand, dat de laatste maanden onafgebroken tegen de stenen dam aan en er overheen wordt geperst. ,Het gaat fantastisch', zegt een opgewekte ir P. H. van der VVeele. De verdere afwer king van dit tot nu toe grootste en duurste project van het del taplan loopt exact volgens plan. De dam tussen het spuisluizen- complex en de kust van Voor- ne groeit met de dag; de de montage van de kabelbaan be gint over een paar weken en in de loop van het najaar zal de Haringvlietdam officieel ,in functie' komen. Bijzonder spannend zal het op dat moment niet meer worden, want de deltadienst van rijkswaterstaai weet intussen precies waaraan men toe is. Ongeveer een maand geleden is de dam door het Ha ringvliet tot tweemaal toe bij wij ze van proef gesloten: de schui ven van de spuialuis gingen om laag. Dat hail een dubbel doel Om te beginnen wilde waterstaat na gaan hoe de afdiclitingsconstructae in het juist met blokken geblokkeerde gat het zou houden. Bovendien wao het mogelijk om eens in de praktijk na te gaan hoe het spuisluizencom- plex als .hoofdkraan' voor de water huishouding van Nederland de wa ter- en zoutbeweging in het achterlig gende gebied -zou beïnvloeden. Er konden bij de resultaten van deze proefslutting enkele opvallende kant tekeningen worden gemaakt. In een officieel communique van het minis terie van verkeer en waterstaat heel het: .de deltadienst heeft onder meei vastgesteld dat deze spuisluizen in de toekomst een bertrouwbaar en goed werkend instrument voor d< waterbeheersing in Zuidwest-Neder land zullen vormen.' was met de voorspellingen. De ge ringe afwijkingen die hier en daar optraden, konden worden verklaard uit de verschillen tussen de werke lijke getijbeweging en de beweging waarmee in de voorspelling rekening werd gehouden. Soortgelijke vei schillen zullen steeds voorkomen om dat het niet mogelijk i6 het verlooj van de hoog- en laagwaterstande: op zee precies te voorspellen. Daai Er waren over het effect van hi spuisluizencomplex in het Haring vliet allerlei voorspellingen gedaan Op grond van berekeningen, op grom van laboratoriumproeven, op grom ook van een nabootsing met behulj van hert elektrisch analogon d' deltar dat in Den Haag waterbe wegingen .vertaalt' in elektrisch stromen. Metingen die op vele plaai sen tijdens de sluiting werden uit gevoerd, wezen uit dat de waterbe weging in werkelijkheid, over het ge. heel genomen, in overeenstemming kracht en windrichting. Wat de kabelbaan betreft was de af sluiting met betonblokken in het Ha- ringvlie» ook nog wel een beetje .proefobject voor wat er volgend voorjaar bij de afsluiting van het Brouwershavense Gat (tussen Schou wen en Goeree) gaat gebeuren. Daar zal één der sluitgaten ook met een kabelbaanbombardement worden ge-l blokkeerd. Maar de condities, waar onder dat gebeurt zijn er ongunstiger dan in het Haringvliet. Met de spui- slujs in de Haringvlietdam wagen wijd open kon enkele maanden ge- 'eden, terwijl de gondels de draad ipzvveefden om hun blokken te la- en vallen, de stroom van de dam in ianbouw worden afgeleid en trad •en veel kleiner verval op. i burgemeester mr E. huis. Deze verklaarde desgevraagd: .Ik kan geen onderscheid maken tus sen een kamerlid en alle andere kra kers. De procureur-generaal heeft ook duidelijk laten weten dat de justitie geen vervolging instelt m deze ge vallen. Ik laat me mijn beleid niet voorschrijven door een kamerlid. Er moet nu eerst maar op hoog niveau een uitspraak komen. Als de justitie iets wil, dan hoor ik dat wel'. ')e illegale zwempartij van het kamerlid, bedoeld om een gerechtelijke uit spraak te verkrijgen over de sluiting van zwembaden op zondag, zou oor spronkelijk op zondag 30 augustus plaatshebben. Van den Doel had de ministers laten weten zich dan be schikbaar te stellen voor een proces verbaal. Maar toen afgelopen week in en om 't Harde de geruchten over de komst van SGP-knokploegen naar het zwembad steeds dreigender werden, besloot hij zijn actie een week te ver vroegen. GPV 'an den Doel: ,Ik had geen zin in een reL Het gaat mij ook niet om een rel, maar om het verkrijgen van een dui delijke uitspraak. Ik heb zaterdag alle autoriteiten van hoog tot laag meege deeld dat ik zondag ging zwemmen. Nu er geen proces-verbaal tegen mij is opgemaakt, zijn er verschillende andere mogelijkheden. Justitie kan alsnog vervolging instellen tegen één of meer krakers, die begin juni zjjn bekeurd. Ik verwacht dit eigenlijk. Bg een proces zal ik me dan laten dagvaarden als getuige-deskundige. Doet justitie helemaal niets, dan be- gin ik zelf een proces tegen het ge meentebestuur. Dat kan zich in de winter afspelen, want het zwembad in 't Harde gaat nu toch over een paar weken dicht. Zo'n proces kost geld en misschien is het nodig om in 't Harde en omgeving een inzameling te hou den.' Geen rel Het kamerlid stelt de SGP in de gemeente Doornspijk verantwoordelijk voor de geruchten over knokploegen en volks gericht Zelf is hq niet bedreigd. Dit is wel het geval met de voorman van het actiecomité, de heer B. Langeloo in 't Harde. Deze ontving vorige week een brief, ondertekend door ,SGP Doornspijk', waarin o in stond: ,U Zie slot pag. 3 kol. 1 Jat zijn» b:j de proefslutting van de *puisluis in het Haringvliet een naand terug als het ware .opgeroe pen.' Men wilde namelijk de afdich- ingsconstnictie wel eens testen. Door de schuiven te sluiten werd een (Zie slot pag. 2 kol. 1 MONTEVIDEO (RTR) Leden van de Tupamaros, vier mannen en twee vrou wen, hebbeb vrijdagavond in Montevi deo een radiostation overvallen. Zij hiel den de negen aanwezige personeelsleden in bedwang en zetten een bandrecorder voor de microfoon. Een technicus wist hun uitzending ech ter onder muziek te bedelven. Na een minuut namen de indringers de vlucht, met achterlating van hun bandrecor der. De politie wilde niet zeggen of de uitzending verband Meld met de ont voerde Braziliaanse diplomaat en de Amerikaanse functionaris. De Braziliaan, Aloysio Gomide, werd op 31 juli ontvoerd: de 65-jarige Ameri kaanse bodemdeskundige Claude Fry op i augustus. Op II augustus schreven zij hun echtgenotes brieven: sindsdien i* niets meer van l.en v

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1