Rechts bestuurscollege met gewijzigd beleid gewenst Oude rijksweg 58 alternatieve route B en w Vlissingen: YOC-plan geslaagd 1 otal-vestiging was het grote nieuws Geweldige inslag Standvastigheid Rechts college Vreselijk Niet veel vat Veel schade door inhalen SITUATIE BIJ VIADUKT WORDT OVERZICHTELIJKER A, J. Kaland over christen in Zeeland VOORSTEL AAN RAAD: ALSNOG SUBSIDIE VOLGEND JAAR HERHALING HOTEL DE PIEK' Economische kroniek over juli Grote vraag naar arbeidskrachten 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1??0 SGP-FRACTIELEIDER SCHOT AAN VOORAVOND AFSCHEID RAAD MIDDELBURG: SGP ONTTREK! ZICH ALS HET MOET NIET AAN VERANTWOORDING WETHOUDERSZETËL MIDDELBURG Dit wordt een geschreven portret van de heer A. J. Schot, na maan dag ex-lid van de Middel burgse gemeenteraad. Deze 68-jarige, uit Tholen afkom stige visserszoon, wiens aan vankelijke belangstelling was gericht op het onderwijs drie gezinsleden sloegen deze weg wél in vulde een be langrijk deel van zijn be roepsleven (49 jaar en twee maanden) met het werken voor de fiscus, een werkkring die hij drie jaar geleden in Middelburg verliet als hoofd controleur A bij de belastin gen. En het was in Middel burg waar de heer Schot een taak weggelegd zag om zich via het raadslidmaatschap te verdiepen in de gemeentelijke huishouding. Het werd een taak die hij vele jaren lang grondig en serieus vervulde. Sinds 1939 zat de heer Schot namens de staatkundig gere formeerde partij aan de tafel in stads vergaderzaal. Vanaf maandag gaat hij met een aantal andere niet terugke rende raadsleden behoren tot de veteranen van het Mid delburgse raadscollege. In de heer Schat herkent men een integer man, consequent in het na leven van zijn principes, beschei den in zijn optreden, een man die niet graag op de voorgrond wil de staan, maar als zijn godsdien stige instelling daarom vroeg, tooh vol vuur zijn standpunt kon verdedigen, ook al wist hij van tevoren dat hij lang niet bij ieder weerklank zou vinden of ster ker nog zelfs een eenling zou blijven in de raad. Jarenlang had de heer Schot een .eenmansbe drijfje' in de Middelburgse raad. Nu, bij zijn vertrek, herat de sgp drie vertegenwoordigers in het raadscollege- En het is op dit mo ment zelfs niet helemaal uitge sloten dat deze partij ook een stempel zal gaan drukken op het beleid van het Middelburgse ge meentebestuur. Daarover vindt thans nog nader beraad plaats. Stads 1922 was de heer Schot al lid van de SGP. Hij deed wel ac tief mee in de kiesvereniging. De- ben in het college wanneer men op dezelfde voet zou voortgaan als nu het geval is. Want onze principes strekken zich uit over de cultuur, de sport en al wat de zon dag daarbij betreft: dat zijn alle maal znkeu waar wij moeilijk overheen kunnen. Maar aan de andere knnt hebben wij als staat kundig gereformeerden toch ook gezegd, dat- wij als wij er men sen voor hebben ons niet aan de 1939 met de volle kiesdeler was tot zijn entree m de Middelburgse raad als een eenmamsfractie. Er waren toen zeventien raadsleden Nu zijn dat er 23. Tot vier jaar terug heeft het geduurd dat de heer Schot op zijn eentje de sgp-belangen binnen de Middelburgse raad heeft be hartigd. Maar nu de heer Schot zijn 31 jaar lange periode als raadslid in de Zeeuwse hoofstad gaat afsluiten, wordt de fractie van de staatkundig gereformeer de partij drie man sterk Vier jaar geleden was het een gevolg van de herindeling dat de sgp de beschikking kreeg over twee af gevaardigden om de beginselen in de raad uit te dragen. De laatste stemmenwinst zorgde ervoor dat het aantal zetels nu tot drie is uitgegroeid. De heer Schot: .Wij weten niet waar die stemmen vandaan geko men zijn, maar we weten wel, dat hetgeen het laatste jaar naar voren is gebracht een geweldige inslag heeft gegeven in Middel burg en dat vele mensen die zo wel telefonisch als per brief met onze houding ten aanzien van de schouwburg en de toestanden rond de automaten instemden, hun ver- kiezingsstem aan ons hebben ge geven." Ook is het natuurlijk zo, aat wij een veel betere opkomst hebben gehad dan andere partijen. Onze mensen zijn waarschijnlijk getrouwer in het opkomen en dat is ten gunste geweest van de uit slag*. De sgp zou staat kunnen maken op een wethouderszetel. Zou men van deze mogelijkheid gebruik gaan maken De heer Schot stelt zich voorzichtig op als deze vraag wordt geformuleerd. .Moeten wij", zo antwoordt hij met een weder vraag, .gaan pretenderen te zeg gen: wij willen per se een wethou derszetel. We zouden het zo moe ten bekijken. Hoe is de verhou ding in de raad op het ogenblik? Met de kvp erbij is die thans der tien rechts en tien links. De ver deling in de raad moet weerspie geld worden in het college van b en w en dus kan het college van b en w niet bestaan uit een verhouding van drie links en twee rechts. Dat is duidelijk. Het zou dus moeten worden: drie rechts en twee links, of om pre cies te zijn de burgemeester links en een linkse wethouder. Dat zou naar mijn mening de beste weer spiegeling zijn van de raad, zo als die op het ogenblik is opge bouwd?' Nu gaat het', zo gaat de heer Schot verder. ,om het punt dat de recht se raadsfracties moeten gaan uit maken wie de wethouders zullen worden, als ze ons dan ook tot die rechtse raad willen beschouwen. Het zou natuurlijk heel erg pret tig zijn wanneer de SGP een wet- honderszetel zou gaan bezetten, hoewel wij ook zeer goed voelen dat degene <lie daar moet zitten, een heel moeilijke positie zon heb- De standvastigheid van de SGP bij het uitdragen van een bepaal de principiële instelling zal, als het ervan mocht komen, ook zeker worden doorgetrokken in een eventueel SGP-wethoudersohap. De heer Schot stelt het duidelijk met een voorbeeld: ,Kljk er zijn mensen die zeggen: als persoon ben ik er tegen, maar als over heid moet ik ervoor zijn. Dat standpunt heb ik niet. Gods wet eist zowel van mijn persoon als van de overheid datgene wat hij als wet stelt. Dat ligt', zo signa leert de heer Schot, .bijvoorbeeld weer anders met het standpunt van de AR, waar men zegt: per soonlijk ben ik tegen dit of dat, maar ik wil niet achterblijven bij de meerderheid'. ,Er zijn natuurlijk grensgevallen waan wij op zichzelf niets op te gen hebben. Laten we zeggen die openstelling van tentoonstellingen op zondag, ik noem nu maar wat. vroeger was dat niet. Toen is bur gemeester Drijber gekomen en dat gaat nu steeds maar verder. En aan moeten wij toch zeggen: nee dat kan niet meer. Neem verder het zwembad: daar hebben wij niet het minste be zwaar tegen, hoewel het naar on ze mening wel veel te luxueus is opgezet en dit hele project veel te zwaar is voor de gemeentefinan- eiën. maar eerst was dat zwem bad op zondag een uur open, waar we ook al tegen waren. Nu is het zwembad de gehele dag open. Daarmee houdt men geen rekening met de grote categorie, die dat niet willen. En nu zouden wij wel moeten meegaan omdat de massa dat wil. Maar dat kunnen we niet.' Samenvattend meent de heer Schot dat er in Middelburg een rechts college van b en w zal moeten komen. En daaruit zal moeten voortvloeien dat er ook een ander beleid zal moeten worden gevoerd. Hij vindt het tot op heden gevoer de beleid op vele punten zeker niet juist, hoewel ik neel veel res pect heb voor de werkkracht, die tentoon wordt gespreid. Ik ben overtuigd dat er hard wordt ge werkt en Ik moet ook zeggen, dat er heel wat bereikt is, vooral in de laatste jaren. Maar de rechtste raadsfractie is om maar eens een voorbeeld te noemen helemaal overstag ge gaan. Wat de cultuur betreft: daar zijn ze helemaal mee meege gaan, Dat had ik nooit verwacht. Vroeger, dat kan ik gerust zeggen waren de fracties principiëler op deze punten dan de laatste jaren. En dat vind ik, terugblikkend op mijn raadslidmaatschap, een dui delijke achteruitgang. Ik durf er ook nog wel bij te zeggen, dat veel van him eigen mensen dit erg vinden'. Nog zeer onlangs haalde de heer Schot de krant met een over enkele kolommen uitgesmeerd relaas, waarin hij tekenen noemde dat ook Middelburg be zig is om aan de sex ten on der te gaan. Sprekend over de ze zaak zegt de heer Schot, zeer ingenomen te zijn met het geen rhr. dr. Van Schaik, de jostitiedeskundige van de kvp in de tweede kamer betoogt over de pornografie. De tole rantiegrens van het accepteren van de pornografie is meer dan overschreden. De meeste men sen zien met tranen in de ogen de bandeloosheid aan. .Dat schrijnt 't hart', zegt 't SGP- raadslld oprecht. ,Als je langs die sexwlnkels komt en je ziet daar die mensen staan, kinderen dik wijls, dan is dat vreselijk om aan te zien. Want ik hou vol dat een hoogstaand zedelijk leven een van de belangrijkste pijlers is van ons volksleven. De geschiedenis toont aan. dat de onzedelijkheid een volk verlaagt en tot nedergang brengt'. In dit verband verwijst de heer Schot nog even naar de kwestie rond de plaatsing van condoom automaten in welke affaire hij het college van b en w toch zeer bepaald een verwijt wil maken over de wijze waarop men deze zaak destijds heeft aangepakt. .Wat we nu hebben kunnen voor komen, daar zijn we blij mee, maar wat er nog is. is een verschrik king. Irriterend vindt de heer Schot eveneens de traagheid, die de over heid betracht- Het is allemaal van: ,we zijn bezig om het te onder zoeken' of ,we zullen het onder zoeken' en ,er wordt overleg met de justitie gepleegd', maar het gaat allemaal op de lange baan. En toch staan hier grote belangen op het spel. We moeten niet bang zijn om voor conservatief, reacti onair of paternalistisch te wor den uitgemaakt. Over de zaak als het popfestival op het Molenwater is het laatste woord nog niet gesproken. Er is al het een en ander over gezegd en ook in de aanstaande raadsver gadering zullen er nog wel op merkingen worden gemaakt en vragen worden gesteld. De heer Schot wil echter op voorhand al een kanttekening plaatsen bij de ze aangelegenheid. ,Ik kan niet begrijpen hoe het mogelijk is, dat net college van b en w hiertoe toestemming heeft gegeven. In de eerste plaats voor het feest als zodanig, want waar je het ook doet, in of nabij een woonkern, het is een enorm ge luid, ook al gebeurt het op Too- renvliedt. Maar vooral dat het mogelijk Is geweest dat dit feest zonder toezicht heeft plaatsge had, is mij een groot raadsel. On begrijpelijk! Wel begrijpelijk is het, dat deze zaak veel ontstem ming heeft gewekt bij veel men sen. Is dit nu geen slap optreden? Dit vind ik van de overheid een tolerantie, die veel en veel te ver gaat'. Terugblikkend op de periode van ïijn SGP-lidmaatschap conclu deert de heer Schot tenslotte: ,Wtj zijn om het principe in de raad gekomen. Maar wij hebben ons er nooit alleen met het principe van af gemaakt. Ikzelf heb bijvoor beeld altijd getracht ook de ande re kant te benaderen, want ook in het financiële beleid heb ik mij veel verdiept. Het is daarom on juist wat ons menigmaal voor de voeten is gegooid te stel len dat wij negatief zijn. Dat is niet waar. We nebben ons ook op de praktische zaken geworpen'. En de heer Schot betoogt: ,Als SGP hebben we nu eenmaal de taak om onze beginselen uit te dragen, maar helaas heeft het niet veel vat als ik al die jaren terugkijk. Meerdere malen heeft men mij ook gezegd: zou je er niet mee stoppen. Toch heb ik altijd de kracht mogen hebben om dit werk voort te zetten. Dat kon omdat ik er van overtuigd was. dat de beginselen waren naar Gods woordJammer vindt de heer Schot het ook om aan het eind van zijn langdurige raadslidmaat schap in Middelburg te moeten constateren dat hij zo vaak geen gehoor kreeg het woord opbok sen wil hij liever niet noemen bij degenen waar hij het dichtste bij stond. ,En dat waren voor mij de AR en de CH. Die waren menigmaal voor zaken waarmee ik mij niet kon vereni gen. Dat stemde mij tot droef heid. Het is heus niet zo, dat ik meende altijd een ander standpunt te moeten innemen. Ik had graag aan dat ene fundament '.rillen bou wen, maar het is gebleken, dat het niet ging. We hebben ook nooit in de rechtse fractie geze ten, voornamelijk omdat er spra ke was van een samengaan van AR CH en KVP'. tekent het ook, dat je het eens bent met de grondbeginselen. Maar die scheelden juist op be paalde punten nog heel wat. Want wij zien ais SGP de roeping van de overheid heel anders dan de an dere fracties'. Twee dingen heeft de heer Schot luidelijk geleerd in zijn carrière als raadslid. ,Bij een gemeente kan alles of niets. Als men zegt: dat willen we hébben, dan zijn er al tijd wel wegen te vinden, waar langs men aan geld kan komen. En als men het niet wil. zijn er altijd wel argumenten aan te slepen om dat aan te tonen'. T en toonstellingen in rijksarchief te Middelburg MIDDELBURG De tentoonstelling A is een Aapje in het Rijksarchief të Middelburg loopt ten einde. Er zijn tot nu toe een kleine 2000 bezoekers geteld. Men kan er nog een week zien hoe aan onze betovergrootouders de beginselen van lezen, rekenen en zingen werden bij gebracht en hoe fraai er geschreven werd in onooglijke leslokalen. Voor Zee land is dat van bijzondere betekenis, omdat vanuit de provincie krachtige impulsen zijn uitgegaan tot verbetering van liet lager onderwijs. En en ander blijft voor het publiek geopend tot en met zaterdag 29 augustus aanstaande. Voor het winterseizoen wordt thans reeds in het rijksarchief gewerkt aan een tentoonstelling over de Zeeuwse boerderij als monument en als bedrijf. De zomertentoonsteiling van volgend jaar zal waarschijnlijk gewijd zijn aan het hoogadellijke geslacht der Van Bors- seles, hun invloed op de Zeeuwse samen leving en de lotgevallen van hun heer lijkheden tot en met de bouw van een atoomkerncentrale bij het dorp le. OOSTBURG Op de provinciale weg Sluis - Buitenlust. bij het kruispunt Potjes, zijn woensdagmorgen twee per- wark kwam vanuit de richting Sluis en wilde een landbouwtrekker niet twee aanhangwagens inhalen. Toen hij zich naast de combinatie bevond kwam er een tegenligger, namelijk een auto be stuurd door P. H. den D. uit Geleen. Deze probeerde een frontale botsing te voorkomen en week naar rechts in de berm uit. Daar raakte hij achter een bermplank, waardoor de auto weer te rug op de rijbaan kwam en toch tegen de Amerikaanse auto opbotste. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. maar de" materiële schade was lijk. LANDMETERS IN NIEUWLANDSE TUINEN MIDDELBURG De tuinen van een tiental inwoners van Nieuw- en Sint •Joosland staan bij rijkswaterstaat op de nominatie om deels plaats te maken voor een stuk van de .alternatieve' rijks weg Middelburg - Niemvland - Arne- muiden - Lewedorp 's-Heer-Arends- kerke. Het bedoelde toekomstige stuK rijksweg ligt tussen Nieuwland en de tweebaans autosnelweg in, waar ook het restant nog ligt van het vroegere stuk van de rijksweg naar Middelburg. Do paar honderd meter ,lozc' asfnltstrook dient thans de kindren nog als speel plaats, waar ze kunnen rolschaatsen In de toekomst zullen er weer auto's op gaan rijden. De betrokken Nieuw- landers, van de tuinen, zijn dezer da gen aangeschreven dat ze landmeet kundigen van rijkswaterstaat op hun erf moeten verwachten. Men ver wacht dat het stuk .alternatieve' wee tussen 1971 en '73 gerealiseerd zal worden. Met de verwezenlijking van het project verdwijnen de huidige op en afrit van de tweebaans rijks weg bij Nieuwland. De op en afrit ten naar Middelburg bomen dan iets westelijker en sluiten aan op do Sehroeweg in aanleg en nieuwe naalbrug. De situatie bij het Nieuwlandse viaduct wordt dan iets overzichtelijker. Het huidige, volgens velen misleidende, op rit-karakter van de weg onder liet viaduct verdwijnt, samen mot de afrit naar Middelburg van de tweebaans autosnelweg. De weg onder het viaduct wordt gewoon een onderdeel van de .al ternatieve' rijksweg, het stok dat de Nieuwlandseweg verbindt met de oude rijksweg 58 tussen Nieuwland en Arne- muiden en verder. De .alternatieve' rijks weg is trouwens niets anders dan de oude rijksweg 58, toen van tweebaans- wegen in Zeeland nog geen sprake was Het is de bedoeling deze weg bij 's-Heer Arendskerke over te laten gaan in de provinciale weg naar Hetakenszand. Bij 's.Heer-Arendskerke krijgt de .alterna tieve' rijksweg op en afritten die op de Sloeweg aansluiten, welke weg op beurt weer aansluitingen heeft op tweebaans rijks autosnelweg. De Sloe weg gaat in die buurt over in de weg naar en door Goes. Keus te over dus aan wegen. Automo bilisten, die het in de toekomst wat kalm aan willen doen kunnen gebruik maken van de secundaire route over de .oude' rijksweg 58. De tnieuwe autosnel weg, waarvan naar vernacht wordt, het stuk door Zuid-Beveiand vóór de winter geheel dubbelbaans zal zijn, wordt het domein van hen die haast hebben. Deze weg is dan ook autosnelweg met de grootst mogelijke consequenties de dorpen, zoals Lewedorp, die vroeger aan de drukke route lagen. Uit Lewe dorp kwam dan ook de suggestie om op- en afritten te maken bij het viaduct ter hoogte van Lewedorp, waar de snel weg over de wegverbinding met het Veerse Meer en liet vliegveld Midden- Zeeland heen gaat. Rijkswaterstaat voelt er evenwel niets voor. ,Het is, aldus ir H. P. de Bokx van rijkswaterstaat te Goes', een afwe gen van belangen. Bovendien moeten de mensen nog een beetje wennen aan het fenomeen autosnelweg. Bij de Duitse Autobahnen zijn er wel stukken van 30 kilometer, zonder een op- of afrit." Op- en afritten de Sohroeweg Hl mui den. biï 's-Heer-Arendskerke, bij Vierwegen en, voorlopig, waar de weg weer even op de oude rijksweg uit vloeit, even voor de Vlakebrug. Er zijn er die dat betreuren, met name in SCHEEPVAART KANAAL GENT-TERNEUZEN TERNEUZEN In de periode janua ri tot en met juli 1970 passeerden dool de sluizen bij Terueuzen 567G zeesche pen en 39.920 binnenschepen. In het zelfde tijdvak van 1969 bedroegen de ze aantallen respectievelijk 5617 tal 13.979. De goederenomzet. in de Zeeuws. Vlaamse kanaalzone bedroeg in de eer ste zeven maanden van dit jaar voor de zeevaart 2.232.774 ton en voor de bin nenvaart 3.701.121 ton. Het totaal aantal binnenschepen dat ia de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone werd ge lost of geladen bedroeg 5892. In Sas van Gent werden er 938 afgehandeld, aan de Axelse Sassing 234, in Sluiskil 1708. de kanaalhavens 2435 en op de rede v Terneuzen 577. De doorvaart naar Bel ie bedroeg 34.788 vaartuigen. !ij de zeevaart bedroeg de op. en af vaart naar België 4902 vaartuigen. In de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone werden er 966 gelost of geladen, waarvan 79 in Sas van Gent. 6 aan de Axelse Sas- sing, 106 m Sluiskil. 582 in de kanaal havens en 193 op de rede van Terneu zen. Het gezamenlijk laadvermogen van de or Tederlands gebied afgehandelde schepen bedroeg 2208735 brt. Uit de maandcijfers van rijkswater staat blijkt nog. dat de brug in Sluis, kil dit jaar 4599 en die in Sas van Gent 4451 maal open ging. De pont in Sluis kil zette 292.235 voetgangers en 168.416 fietsen over. GOES In de avondbijeenkomst van de provinciale kerkvergadering der her vormde kerk in Zeelano op donderdag 27 augustus zal spreken gedeputeerde A. J. Kaland. Het onderwerp is .De po litieke verantwoordelijkheid van christen in de ontwikkeling van Zeeuwse samenleving'. Deze bijeenkomst is openbaar en dus voor andere belang stellenden toegankelijk. Examens Aan de rijksarchiefschool te 's-Graven- hage slaagden voor het examen middel baar archief ambtenaar, de heren R. Huybrecht en P. de Baar te Middel burg. VLISSINGEN B en w van Vlissingen, die voorlopig medewerking hadden ver leend aan het experiment .Hotel -De Piek' van de Stichting Vlissings Ont- spannings centrum, vinden dat dit proef project geslaagd is- Het project, een goedkope overnachtingsgelegenheid voor jongeren, in de voormalige huishoud school aan het Groenewoud, eindigt maandag a-s. en w achten, gezien het feit dat proef ,wel als geslaagd kan worden be schouwd' dat er daarom .aanleiding staat bij te blijken noodzaak te over wegen haar volgend jaar te herhalen.' Het college stelt de raad voor alsnog de noodzakelijke uitgaven van de stich ting VOC, die maximaal 3150 bedra gen, te doen. Het geld komt voor een gedeelte uit de post voor onvoorziene uitgaven ten laste van de gemeentebe groting 1970. De raad kon nog niet over dit bedrag besluiten, omdat hij pas augustus zou vergaderen, en b en achtten de zaak ook weer niet van zo veel belang om er een extra vergadering voor te beleggen, afgezien van de vraag of het noodzakelijke aantal raadsleden in de vakantietijd aanwezig zou kunnen zijn. De stichting VOC verzocht eind juni om medewerking aan het scheppen van een goedkope logiesgelegenheid voor jon geren- Gebleken was namelijk, aldus b en w aan de raad, dat deze regelmatig overnachtten op het strand, in het Nol- lebos en in leegstaande panden. ,Wij hebben gemeend onze medewerking aan dit project niet te moeten onthou den, omdat hierdoor een oplossing voor het overnachtingsvraagstuk zou worden verkregen', aldus b en w die er ook op wijzen dat van andere zijden medewer king is verleend door vritwWl» fet, en door het beschikbaar stellen van nS TT'' indeel heef. HMHHHHHBjSfi Groenewoud en voorts uit bijdragen de loodgieterskosten. de kosten v>- electrische leidingen en dlveram maximaal respectievelijk ƒ500 fTOO« 250. Voorts werd gegeven een van maximaal loOO voor loonkc«2 van toezichthouders en van hoo»~- ƒ200 voor water en licht. Tevens z* lampen en armaturen beschikbaar steld. B en w stellen nu voor ajwj tot deze uitgaven te besluiten. Voorzieningen in administratief centrum Soubure .TCSTMCPM V> van VLISSINGEN B stagen stellen de raad voor tot wife ging van de huurovereenkomst van voormalige gemeentehuis te Oost-Sr' burg over te gaan. Het pand is v«. huurd aan het sociaal administrate centrum. Het centrum heeft thans i> gemeente om diverse voorzieningen fe dit pand aan de Kanaalstraat gevraae' Omdat de voor rekening van de gemat te dan te komen lasten de ontvanea huursom voor dit gebouw overschrijd- stellen b en w een andere re™"— - waarmee het sociaal admin trum akkoord gaat- Het is nu de teóo». ltag dat verlichting, verwarming, schooi- houden en onderhoud ten laste van tó centrum komen en dat de gemeente ei krediet van 17.300 beschikbaar g; voor diverse voorzieningen, zoala ai_ passtag van de verlichting in de wwï. ruimten, verbouw van de voormalis» raadszaal tot stencil- en bindafdeLr en kantine, inrichting van de voormaligs kamer van b en w tot opname- en óm- kere kamer en het schilderen van de voormalige trouwzaal. Voorts moeten vier brandblusapparaten worden re- kocht. F\e vestiging van de Franse olieraffinaderij van Total in Vlissingen-Oost was het overheersende economische nieuws. De werk gelegenheid voor 200 man is minder belang rijk dan de economisch-technologische impuls op een samenhangend petro-chemisch com plex aan weerszijden van de Westerschelde. De ruwe olie zal middels een pijpleiding van uit Europoort worden aangevoerd. Met de vestiging is een investering van ƒ300 m,ln gemoeid. Er is een terrein van 150 ha be schikbaar. De capaciteit van het bedrijf is in de middenklasse: 3 S. 4 min ton per jaar. De pijpleiding kost ongeveer 70 min. Omtrent de mate van luchtverontreiniging lieten of ficiële deskundigen zich gunstig uit, In 1973 moet het bedrijf produceren. Een rapport over de luchtverontretaiging in de ka naalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen registreert een vrij omvangrijke vermindering van dit euvel, al blijven er bezwaren. De oorzaak van de verbetering 's gelegen in contra-maatregelen en omschakeling op andere grondstoffen. Het Be'gisch-Nederlandse zeehavenoverleg was voor de Belgische minister van openbare werkeif aanlei ding tot klachten over de vorderingen. In septem ber komt er een rapport over het Baalhoekkanaal, daarna een verdragstekst over het afsnijden van de bocht van Bath. De verdere verdiepingswerkzaamhe den aan het Kanaal Gent-Terneuzen zijn binnenkort voltooid. Goed nieuws Er was goed industrieel nieuws uit Zierikzee. Er gaat zich een kunststofverwerkende indus trie vestigen. Ze staat thans ta VIaardingen. Er is plaats voor 30 werknemers De motorenfabriek Smit- Bolnes gaat haar produktie verbreden met nog twee lijnen, waar onder standaardmateriaaldelen voor de baggerboinv. Er wordt voor -2 miljoen geïnves teerd en er komt een hal bij. De Kon. Mij. De Schelde gaat voor de marine twee fregatten met geleide wapens bouwen. Daarmee is 250 miljoen gemoeid. In 1974 en 1975 worden de schepen in dienst gesteld. De orderportefeuille is thans 800 miljoen. Pritura (chips) te Krabbendljke is overgenomen door de Engelse United Blsqutta Ltd. Er zijn geen nadelen voor het personeel. Goes gaat aan de zuidkant zijn industrieterrein uit breiden. De bestaande terreinen zijn bijna uitgege ven. Het gaat om ruim 27 ha. Uit de gegevens van de jaarlijkse arbeidsmarktbe- schrijvmg blijkt hoe sterk de industrie groeit en wel in 1969 niet 1900 mannen. De dienstengroep nam met 300 toe maar de landbouw nam met 700 af. De pendel naar Zeeland nam met 830 toe (tot 3230), die vanuit Zeeland met 260 (tot 3200). Er waren in juni minder dan 1000 werklozen. De grootste vraag 'bestaat ta de bouwvakken, de metaal- en de kan- toorsector. Nutsbedrijven In de branche van dé nultsbedrljven trok het de aandacht, dat de staten van Brabant zich keerden tegen deelname van Zeeland aan het Biesbosch-spaar- bekkenplan. Zeeland kan wel water kopen, maar liet is nog niet zeker of dit nodig zal zijn- Zeeland heeft in 1980 een aanvullende bejhoefte van 100 mil joen m3 en in 2000 een van 355 miljoen m3. Da Biesbosch kan 500 miljoen m3 op korte termijn le- veren Het is mogelijk dat de kernenergiecentrale te Borssele reeds begin 1973 (Sn plaats van medio) in gebruik komt. Begin juli werd voor 54 miljoen (25 km) aan wegen geopend; het deel van rijksweg 58 van Sloe- daim tot Biezelinge (19 km) en de provinciale weg tussen Nieuwdorp en 's-Heer Arendskerke. Het is mogelijk dat het eerst genoemde weggedeelte eind 1970 dubbelbaans zal zijn. Eind 1973 kan de gehele iveg tot aan Kortoren (Bergen op Zoom) gereed zijn. Voorlopig nog via Brabantse kronkelpaden is ook de Volkerakdam geopend- De nieuwe brug over de Eendracht ten noorden van Tholen gaat eind 1970 open. Deze vervangt de oude van 1928. De NV Streekvervoer Walcheren had over 1969, voor het eerst stads 1951, een verlies. Het rijk subsidieert thans, maar in onvoldoende mate. De maatschappelijke functie van meer vervoersbedrij ven komt ta de verdrukking. Recreatie accommodatie van de Zierlkzeese jacht haven is aanmerkelijk verbeterd door het gereedkomen van een steiger van 250 m lengte {65 jachten). De totale capaciteit ls nu 150 bo ten. D e kosten bedragen 350.000 waarop 134.200 subsidie viel. Er is nu al weer een tekort aan lig plaatsen. Sedert 1965 ontving Zeeland ƒ2,5 mil joen aan subsidies voor jachthavens. Midaelburg heeft 1,3 miljoen uitgetrokken voor de terretaaaihleg voor een winkelcentrum in Dauwen- daele (Zirld). In dit deel van Middelburg komt ook een (tweede) sporthal. Terneuzen begint in septem ber me* de uitbouw van de Noordstraat in het cen trum tot winkelpassage. Eveneens ta Terneuzen gin gen twee grote bouwprojecten van start: 175 bejaar denflats en .156 eengezinswoningen, beiden, met ar- hei-dsbesparende bouw. Terneuzen (gemeente) rekent in 1975 op 35 tot 36.000 inwoners, waardoor er in vier jaar 3000 woningen (vervanging inbegrepen) nodig zijn Di, In Goes komen ta augustus de eerste 6- de service-flat ,ta gebruik, eigendom van het AKU- pensioenfonds. Enkele diversen; De veilingen ta Kapelle, Fijnaart en Terneuzen ko men onder een •directie, een nieuwe fase naar meer samenwerking. Twintig scheepswerven ontvingen tot 1 juli reeds 4.9 min van voorschotten op de Deltaschade. Toege zegd i3 33,5 ml»- Een nota over de' schaderegeling voor de mosselkwe- kers opent de mogelijkheid voor sanering van de vloot. De visserij gepleit een algehele regeling, al ziet men in de regeling- een belangrijke verbetering. drs M. C. Verburg. Deel van nieuwe rijlcsweg 58 werd ojjicieel geopend. Jachthaven Zierifczee verbeterd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4