SURINAMERS BEZETTEN KABINET VAN GEVOLMACHTIGDE MINISTER INSPRAAK BEVOLKING BIJ RUIMTELIJK BELEID 3 caballero. de sigaret 'BEZETTING WAS ZINLOOS' PENSIOENFONDS BOUWNIJVERHEID VERBETERT ZIJN UITKERINGEN PASAR BARU DEN HAAG LOOPT GOED Minister Beernink: ,meer samenwerking WETHOUDERSCOLLEGE MOET EEN AFSPIEGELING VAN DE RAAD ZIJN' Raad van advies bracht rapport uit aan minister Inspraak niet los van voorlichting WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HARDHANDIG ONTRUIMD DOOR VIJFTIG MAN VAN HAAGSE POLITIE ADVERTENTIEj anders dan andere. DEV HAAG (ANP) De studenten „rlieidors, die de bezetting van liet kali iet vah de gevolmachtigd minister ÏÏb Suriname in Den Haag uitvort- drn hadden met een analyse van het mentorcnsvsteem moeten bomen, waar- St eventuele tekorten kunnen blijken Wellicht hadden ze ook een alternatief kunnen zoekenWat de exploitatie van J, bodems,!»"™ betreft: de "sering van Suriname streeft naar een hationa je aluminiummaatschappij, maar alles kan niet op een dag. n, werd door de woordvoerder van het kabinet van de gevolmachtigd minister meegedeeld. De bezetting noemde hij tenzij de jongeren met anders wüden dan publiccteit. De schade die in het gebouw is a .ngencht, werd door hem voorshands op enkele honderden Guldens geschat. De gevolmachtigd nu tter dr Polanen heeft om permanente politiebewaking gevraagd Dit verzoek is onverwijld ingewLIKgd. Hn beraadt zich on andere beveiligingsmaatregelen, daar het «bouw 's nachts niet beveiligd noch Over^het^mentorensysteem werd opge merkt, dat het onjuist is, als de stu denten er een stuk slavendrijverij in zien Het systeem is ontworpen, opdat ouderejaars studenten uit Surname de nieuwkomers in Nederland kunnen hel pen bij de opvang en het begeleiden m Se voor hen nieuwe maatschappij en in dé universitaire wcr: ld. Wat de bodemschatten betreft, meent de pevolmachtied minister, dat de huidige regermg een beleid voert om het haal bare te bereiken. Suriname bezit geen kapitaal, noch tech nische deskundigheid. Het land kan wel voor havens en vervoer zorgen. De eer ste stap naar het exploiteren van de schatten werd gezet, toen een overeen komst met de Suralco werd getroffen. Na tien jaar is een nieuwe overeen komst tot stand gekomen, waarbij Su riname een groter aandeel in de exploi tatie heeft dan voorheen. Geleidelijk zal Surname de totale exploratie, winning en verwerking van de bodemschatten in een nation: onderneming willen onder brengen, aldus de woordvoerder. DEN HAAG (GPD) Ruim der tig Surinaamse studenten hebben gisteren het kabinet van de gevol machtigd minister van Suriname in Den Haag bezet. Om tien uur maakte dertig man geüniformeerde politie en twintig rechercheurs op hardhandige wijze een einde aan do bezetting. De Surinamere drongen om half negen gistermorgen het gebouw binnen, stuur den het personeel naar huis en barri cadeerden alle deuren met meubels. Da ramen werden dichtgespijkerd. Vanuit de derde etage werd per megafoon omge roepen, dat de bezetting diende als pro- Commentaar Partij) J. Lachmon, heeft voorlopig commentaar gegeven op de bezetting. .Indien deze actie gericht is tegen de Surinaamse regering zal ik deze verzoeken het strakke beleid ten aanzien van de Surinaamse studen ten in Nederland te handhaven, want alleen op die manier kunnen goede studieresultaten worden verwacht.' De voorzitter van de PNP (progressieve1 nationale partij), drs H. Prade, zei dat het bezetten van het Surinaamehuis past m de Nederlandse studentensfeeir. Maar dat er vernielingen zijn aange bracht achtte hij buitengewoon dom, omdat daardoor de aandaciht op de we zenlijke aspecten van de demonstratie verloren gaat. ,De bezettang van het kabinet van de gevolmachtigde minis ter in Den Haag door de studenten is voor deze regering loon naar werken', aldus mr E. Bruma (pnr). ,Alle waar schuwingen tegen liet vernederend test tegen de onderdrukking van het Surinaamse volk, de uitbuiting van het land door bauxietmaatschappijen en de chantagemethoden die in voorberedüng zijn tegen de op een beurs in Neder land studerende Surinamers. Nadat do gevolmachtigde minister, dr J- D. V. Po- lanen, die een half jaar deze functie bekleedt, tweemaal per megafoon de be zetters had gesommeerd het gebouw te verlaten, drong een politiemacht van vijftig man via de kamer van de se cretaris van de gevolmachtigd minis ter het gebouw binnen. Binnen twintig minuten waren de bezetters met drie overvalwagens getransporteerd naar het hoofdbureau van politie. Aan het in terieur van het gebouw zijn grote nielingen aangericht. Om half negen reden twee bussen met studenten bij het kabinet van de gevolmachtigd minister voor. Om- Vakantietoeslag van zes procent Met terugwerkende kracht vanaf dat het gisteren uitbetalingsdag was voor Surinaamse bursalen werden zij zonder verzet binnengelaten. Een maal binnen verspreidden de stu denten, waaronder drie meisjes, zich naar alle etages, zeiden tegen het personeel dat de actie niet tegen hen was gericht, en deelden mede dat ze een dag vrij hadden. ster HBPÜBHi jearriveerd, spoedde zich naar het hoofdbureau van politie om assistentie te vragen. Acht overvalwagens met tachtig politieagen-1 werden naar het gebouw gediri- d, dat werd omsingeld. Nadat de gevolmachtigd minister had aangedron gen op vrijwillige verlating van het ~ebouw en de bezetters zeiden dat ze ieraan geen gehoor zouden geven, lie-; pen geüniformeerde agenten en recher-i cheurs via de tuin naar de kamer vanl de secretaris van de gevolmachtigd mi- j nister. Met een bezemsteel werden de! ruiten ingeslagen en in een stormloop werden de bezetters naar beneden ge-1 jaagd. Toen ze zich in de hal op de be.| gane grond verzetten tegen overbren ging in de overvalwagens werden de po litiemannen hardhandig- Met trappen, stompen en de bullepees werden de Su rinamers de wagens mgeslingerd en ax- gevoerd. geslagen. Nu worden de rekeningen ge presenteerd.' BANKBILJET Onulat de Ierse ban ken In staking zijn heeft een kassier in een duur warenhuis in Cork eeh bank biljet van 10.000 reiehsmark aangeno men van een klant met een Amerikaans accent. De klant verliet het warenhuis met 1090 Ierse pond (2640 dollar) in zijn zak. geen gekke wis.-el koers, want toen de kassier het bankbiljet gisteren wil de «nrekv-nen kwam hij tot de ontdek king dat de Duitsers tegenwoordig in Duitse mark rekenen. Het bonkol jet was waardeloos. Zelfs toen het in 1922 :n Berlijn werd uitgegeven, on het hoog tepunt van de inflatie, kon men er nau welijks een brood mee kopen. 1 januari 1970 UTRECHT (ANP) Het bestuur van het bedrijfspensioenfonds voor de bouwnijverheid heeft onder voorbehoud van goedkeuring door de minister van sociale zaken en volksgezondheid besloten een aantal verbeteringen aan te bren gen in de ouderdoms-, de wedu wen- en wezenpensioenregeling. Degenen die aanspraak hebben op 'n pen- sioenuitkering over het volledige derde kwartaal (lopende van 1 juli tot en niet "0 september), ontvangen voortaan een[ akantietoeslag ter grootte van 6 pct| van het jaarpensioen (met andere woor den 24 pet van liet kwartaalbedrag). Ook voor 1970 zal nog een vakantie toeslag worden uitgekeerd. Degene» aan wie in verband met de geringe hoogte van het pensioenbedrag geen periodieke pensioenuitkering wordt ge daan maar een afkooj>som wordt uit gekeerd, ontvangen voortaan een toe slag van 6 pet van de afkoopsom. Thans geven de sedert 26 mei 1 ontvangen pensioenpremiezegels recht op een ouderdomspensioen van 17,8 cent per zegel per jaar en een we. duwenpensloen van 10,7 cent per zegel per jaar. Deze bedragen worden ver hoogd tot resipectievelvijk 18,8 cent en 11,3 cent per zegel per jaar. Voor elk jaar. dat een deelnemer in het fonds na zijn 25e verjaardag doch voor de oprichting van het fonds (in 1951) in de bouwnijverheid heeft ge werkt, heeft hij aanspraak o.p back- servicepensioen naar evenredigheid van de duur van de perioden, waarin lij sedert 1951 deelnemer was in het be drijfspensioenfonds. Bij ononderbroken deelneming (tot zijn 65e jaar) bedraagt het backservicepensioen thans ƒ24,- per jaar. Dit bedrag wordt met ingang van 1 in™ ♦».- ot jaar ver_ Vlerk na 65e DEN HAAG (GPD) De Pasar Baru, de Indische avondmarkt aan het Haag se Frederik Hendrikplein, heeft sinds zaterdag al meer dan honderdduizend bezoekers getrokken. De ruim honderd kooplieden en middenstanders, die langs de kant van de weg hun kraampjes hebben opgericht, waren zaterdagavond al uit de kosten. Gisteravond bezochten de laatste gou verneur-generaal van 't voormalige Ne- dèrlandsch Oost-Indië, jhr mr. dr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer en zijn echtgenote de Pasar Baru. DEN HAAG Jhr mr Tjarda van Starkenborèh Steehouwer be zocht dinsdag Pasaz Baru aan de Frederilc Hendriklaan te Den Haag en maakte met zijn vrouw een rondrit in een betjak. Degenen die de 65-jarige leeftijd hebben bereikt en daarna nog ar beid in de bouwnijverheid verrich ten. ontvangen voor elk door hen ingeleverde pensioenpremiezegel een maal een uitkering van 1,60. Met ingang van het zegeljaar 1970-1971 wondt deze uitkering verhoogd tot 2,20 per ingeleverde zegel. Degenen die voor herhalingsoefeningen in militaire dienst zijn geweest en aan tonen, dat zij op de dag onmiddellijk voorafgaande aan de herhalingsoefe ningen deelnemer waren in het be drijfspensioenfonds hebben voortaan recht op gratis bijboeking van de pen sioenpremie over liet tijdvak van de herhalingsoefeningen, mits voor hen reeds 65 dagpremies werden betaald over het direct voorafgaande tijdvak van een jaar. WAO-aitkering Toneelspeler en TV-acteur Huib Rooymans. Chantage Het motief van de bezetting is volgens het aktie-comité Surinaamse arbeiders en studenten en de studentenorganisa ties in Rotterdam, Utrecht, Wageningen, Amsterdam en Leiden de politieke si tuatie in Suriname. De Surinaamse regering heeft volgens de bezetters het Surinaamse volk vol komen overgeleverd aan de roofzuchtige praktijken van een handjevol Neder landse en Amerikaanse monopolies, spe- :iaal de bauxietmaatschappijen. ,De eeu wenoude uitbuiting en ellende van de overgrote meerderheid van het Suri. naamse volk blijft gehandhaafd terwijl een kleine elite zich vetmest. Meer per soonlijk was de aotie gericht tegen de "volmachtigd minister van Suriname, Polanen, die het verzet van de Su- amers in Nederland tegen het .ramp zalig wanbeleid in hun vaderland de kop tracht in te drukken, en progressieve groeperingen m Nederland probeert te Mentor Een deelnemer in het bedrijfspensioen. fonds, die vvao.uitkering naar een ar- beidsongesdhiktheidsgraad van tenmin ste 65 pet ontvangt, kan volgens de reeds bestaande regeling aanspraak maken op gratis bijboeking van de pen sioenrechten, welke ingeval van ver plichte deelneming in het fonds zouden zijn verworven. Het komt regelmatig voor, dat werknemers voor wie de in validiteitsgraad tussen de 45 en 65 pro cent gelegen is nog arbeid verrichten in de bouwnijverheid. Verrichten zij deze werkzaamheden gedurende ten. minste 5 uur per dag, dan zal de werk gever niet meer per werkdag een vol ledige pensioenpremiezegel behoeven te verstrekken, doch voortaan kunnen vol staan met betaling van de halve pen sioenpremie. Het pensioenfonds neemt de andere helft van de pensioenopbouw dan voor zijn rekening. De verhoging van de pensioenuitkerin gen zullen met terugwerkende kracht ingaan op 1 januari 1970. De uitbeta. üng van de vakantietoeslag over 1970 zal zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk in de maanden oktober, november aan staande plaatsvinden. De aotie van de studenten en ar beiders richtte zich ook op het men tor-systeem, dat volgens hen vol komen past in de plannen ,om een greep te krijgen op de Surinaamse gemeenschap in Nederland.' Een men tor zal namelijk maandelijks bij de student uit Suriname in ons land binnenvallen voor controle en ver volgens het kabinet van Suriname rapporteren. De student zal zijn geld niet meer via de giro of een andere bonafide instantie ontvangen, maar uit handen van zijn mentor. Natuurlijk komt de bursaal daardoor in een zeer afhankelijke en onzekere positie, aldus de bezetters. Het kabinet van Suriname heeft zelf ver klaard, aldus het pamflet, dat het men tor-systeem moet meehelpen om .onge wenste' ontwikkelingen in de studenten gemeenschap tegen te gaan. ,Uit er varing weten we dan dat men onder ongewenste ontwikkelingen verstaat: op- komen voor de belangen van het Suri naamse volk. Het mentor-systeem is daarom een drastische inbreuk op de rechtszekerheid en privacy van de Su rinaamse student, kortom een daad van willekeur,' enen de bezettemrs. Schade Ondanks hun herhaalde verzekering! dat er geen schade zou worden1 aangericht binnen het gebouw, bleek i dat de bezetters er goed hadden; huisgehouden. Grote vernielingen wa ren aangericht aan bureaus, gor dijnen en deuren. Bureaus waren totaal leeggegooid, in het kostbare bureau van de gevolmachtigd minis ter waren spijkers geslagen. De gevolmachtigd minister van Suri name zei de actie van de studenten onbegrijpelijk te vinden. Terwijl (hij de chaos en schade opnam verzuchtte hij: ,Zijn dit nou mensen die het land moe ten opbouwen. Dit is tegen de beesten af. Op deze wijze bereiken die jongelui toch niets. Mijn geheim archief is onbe schadigd gebleven.' 1 De inmiddels gearriveerde Surinaamse minister van financiën. H. Radakis'nun die voor financiële besprekingen in Ne derland vertoeft, vond de bezetting en de aangerichte schade ,een droevige vertoning.' Het Alumïniumcomité in Amsterdam heeft dinsdag een comminuqué uitgege ven. Hierin "betuigt het haar solidari teit met ,het gerechtvaardigd streven van de Surinaamse studenten in Neder land, om een eind te maken aan de poli tiestaatmethode van de gevolmachtigd minister om de Surinaamse studenten in Nederland via het zogenaamde men- torsysteem onder controle te brengen- DEN HAAG (ANP) De raad van advies voor de ruimtelijke orde ning heeft aan de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning advies uitgebracht over de inspraak van de bevolking bij de planologische beleidsvoering door provinciale en gemeentebesturen. De minister, die in 1968 om dit advies had gevraagd, heeft het ter kennis van de tweede kamer gebracht en daarbij meegedeeld, dat de regering over de inhoud ervan nog geen standpunt heeft bepaald. Onlangs is een ander advies van de raad aan de minister gepubliceerd, namelijk over de invloed van de lagere overheden en de samenleving op door de regering te nemen besluiten inzake de ruimtelijke ordening. De raad constateert in zijn jongste ad vies, dat het doel van inspraakvcrle- ning is: het verbeteren van de kwali teit van het overheidsbeleid. Inspraak kan immers worden opgevat als een so ciale techniek waarmee de inzichten ii de samenleving naar voren worden ge haald en vorm krijgen. Met name bij het beleid aangaande de ruimtelijke ordening moet de overheid de behoeften de toekomstverwachtingen rich- bevolking en de veranderingen daarin kennen. Naast de toepassing van me thoden van sociaalwetenschappelijk on derzoek kan inspraakverlening als mid. del tot direct contact tussen bestuurder en bestuurden hiertoe een belangrijke bijdrage leveren. In ons land verkeert de inspraakverle ning nog volledig :n een experimenteel stadium. De raad meent, dat voor een goede in spraakverlening drie elementen belang rijk zijn, te weten- Er dient een georganiseerde gelegen heid te zijn voor de bevolking om me ningen en gedachten te uiten ten aan zien van uitgangspunten en beleidsvoor nemens; de bevolking dient daarbij ook de mogelijkheid te hebben in discussie te treden met de bestuurders en de ont werpers (spreekrecht en luisterplicht); de bevolking mag verwachten dat hetgeen bij de inspraak naar voren komt. ook binnen redelijke grenzen van invloed zal zijn op de uiteindelijk door de betrokken instantie te nemen be slissing. Daarnaast zal voor een goed verloop van de inspraakprocedure aan een aan tal, door de raad omschreven, voor waarden moeten worden voldaan. De inspraak kan zich zowel op de voor. bereiding als op de uitvoering van on derdelen van een ruimtelijk plan r I ten. Verbreding van mogelijkheden de bevolking nauwer bij de ruimtelijke planning te betrekken kan de doeltref fendheid van het beleid vergroten. De- mooratische besluitvorming "kan echter een langzaam proces worden, indien niet ook aan de tijdsfactor aandacht wordt besteed: de tegenwoordige snelle ont wikkelingen vragen juist een zo dyna misch mogelijk beleid. Experimenten mogelijk De raad constateert verder ondei meer, dat de wet op de ruimtelijke ordening bepaalt door wie en in welke vorm besluiten worden genomen. Niet evenwel, hoe dergelijke besluiten moeten worden voorbereid. Derhalve zijn de mogelijkheden voor experimenten wat betreft inspraak verlening vrijwel onbeperkt. Hel be trekken van de burgers bij het ruim telijke beleid wordt in de praktijk echter bemoeilijkt, omdat de physie- ke financiële mogelijkheden tot het voeren van een .open' beleid beperkt zijn. Niettemin groeit bij de voorbereiding van ruimtelijke plannen van provincie en gemeente allengs een procedure, gen daarover gericht op te vangen, kan bet standpunt van de belangstellende burger bij de volgende fasen van de planvoorhorpiding van enige invloed zijn. Daar do inspraak een middel is om invloed uil te oefenen op de besluit- ning en niet om in letterlijke zin te beslissen, kan de inspraak van de bevolking niet in de plaats treden van de uitspraak van het. verantwoor delijke best uursorgaan, te weten pro- - '-Male staten of gemeenteraad. Wel dienen de leden van deze organen als volksvertegenwoordigers in staa: te zijn op grond van inzicht in de proble matiek en de mogelijkheden het beleid mede te bepalen en te sturen. Het gaat hierbij om goed samenspel en tegenspel tossen volksvertegenwoordigers en dage lijkse bestuurders. Openbare discussie Het meest aangewezen middel om volks vertegenwoordigers bij de beleidsvoor bereiding ie laten meedenken en mee spreken is, volgens de raad, intensaeve inschakeling van speciale staten, of raadscojnm s> os voor de ruimtelijke or dening en wel is'.e commissies van advies en oi jat and aan g edeputeerde sta ten respectievelijk burgemeester en wet houders. DEN HAAG (ANP) .Bij de sa menstelling van het college van wethouders moet heel sterk gelet worden op een dusdanige samen stelling, dat dit college zoveel mo gelijk iedere groep in de gemeen teraad vertegenwoordigt. Bij een dergelijke samenstelling bestaat naar mijn mening de kans op be hoorlijke samenwerking met de ge meenteraad, waarvan de wethou ders deel uitmaken. Bij een pro gramcollege sluit men bij voorbaat een deel van het besturend college uit bij de samenwerking in het da gelijks bestuur', aldus zei dinsdag desgevraagd minister mr H. K. J. Beernink van binnenlandse zaken. woensdag 3 juni jongstleden nit kozen gemeenteraden volgens het be paalde in de gemeentewet voor het eerst bijeenkomen. Dan vindt niet al leen de installatie plaats. Ook de wet houders moeten gekozen worden. In verschillende gemeenten in liet land zijn de afgelopen weken al dan niet derscollege. Dnarbij kwam hier en daar de wens naar voren dat college geen afspiegelingscollege te laten zijn, maar een programcollege. Voor de motivering van deze wens werd verwezen naar de ministerraad. wethouders in die colleges werkten vruchtbaar samen. In kleine plaatsen met enkele wethouders kwamen de wel waren ook gemeenten, waar de meer derheid een wethouder uit de minder heid koos, omdat hij deskundige was.' Ceen uersc/inicing Minister Beernink verwacht op dinsdag 1 september geen grote verschuivingen in de samenstelling van de wethou derscolleges gezien de verslagen van d# voorbesprekingen, die ik gelezen heb.' Er zijn vele gemeenten, die aan het college van gedeputeerde staten in hun provincie gevraagd hebben, het aantal wethouders te niogen uitbreiden. Vol gens de gemeentewet kan het aantal va riëren bussen twee tot zes. Gemeenten met 20.000 inwoners of minder hebben twee wethouders, gemeenten met 20.000 tot 100.000 inwoners drie of vier en ge meenten met meer dan 100.000 zielen naar eigen goedvinden van de raad, wier, vijf of zes. Gedeputeerde staten dienen een afwijking van deze bepaling in de gemeentewet goed te keuren. Het minis terie van binnenlandse zaken heeft hiermee geen bemoeienis. In deel 1 van het voorlopig ontwerp van een herziene gemeentewet heeft minis ter Beernink enkele jaren geleden voor gesteld het bepalen van de omvang van het coUege van b en w in belangrijk ruimere mate dan thans het geval is aan het oordeel van de raad over te la- Onderscheid waarbij dc openbare discussie ovl met een plan beoogde beleid wordt ver plaatst van de fas-> rond de openbare vaststelling van het uitgewerkte plan naar de fasen waarin overlegd en ge discussieerd wordt over alternatieve uit gangspunten en ruimtelijke vananten. Speciale commissie Door liet openbaar ter discussie stollen van duidelijke ideeënschetsen of alter natieve ontwerpen en de meningsuitin- I Organen die in dit verband in het advies van de raad verder speciaal! aanilaiiil krijg /ij, onder andere de streek commissie, de centrale pro vinciale commissie en ue raad voor de stedebouw. Daarnaast zijn vooral op gemeentelijk niveau Uil van an dere raden of commissies denkbaar. Dergelijke organen hebben de functie van een permanent forum, dat de in spraak van het maatschappelijk le ven kanaliseert. Tenslotte wordt in het advies aandacht besteed aan de wijze waarop bestuur ders op informele wijze in discussie kunnen treden met de burgers over ïdee- en en plannen. Daarbij wordt gecon stateerd dat inspraak en voorlichting niet los van elkaar kunnen worden ge zien. De overheid rtaent in ruime mate en op begrijpelijke wijze feitelijk? in-, formatie te verstrekken, opdat de bur ger zich een mening kan vormen, welke nij in het kader van mspraakverienmg te bestemder plaatse zal kunnen uiten Het advies gaat voorts nog in op enige praktische methoden van inspraakver lening, waarmee in de toekomst kan worden geëxperimenteerd of die reeds hun nut hebben bewezen. In enkele bij lagen bij het advies zijn uitgewerkte voorbeelden .uit de praktijk opgenomen ,Men moet', aldus minister Beernink, onderscheid maken tussen een col lege van b en w en de ministerraad. De wethouders worden door en uit de gemeenteraad gekozen en maken i dus ais raadslid deel uit van het besturend orgaan van de gemeen te. De gemeenteraad is liet hoofd van de gemeente cn alle leden van de raad, met inbegrip \an de wethouders, hebben in de gemeente een besturende functie'. Minister Beernink zei van mening te zijn, dat bet met het parlement en de ministerraad geheel anders ligt. ,De ministers en staatssecretarissen wor den niet gekozen door het parlement. Ze behoeven ook geen Lid van het par lement te zyn. Verschillende malen komt het voor dat ministers en staats secretarissen voor hun ambtsaanvaar ding nooit lid van het parlement zijn geweest. Ook de ministerraad als geheel maakt geen deel uit van het parlement, maar werkt wel samen met het parle ment. Het kabinet is geen besturend doch een uitvoerend lichaam'. De dood op de weg AMSTERDAM (ANP) Op da Merwedebrug over het Amsterdam-Rijn. kanaal ui de rijksweg Amsterdam - verkeersplein Hoevelaken is dinsdag avond bij een autobotsing een vrouw om het leven gekomen en zijn vier mensen gewond. Zij zijn afkomstig uit Amster dam, doch de namen waren vannacht nog niet bekend. Op de brug stond in de richting Amsterdam een vrachtauto met pech rechts geparkeerd. De bestuur der van een personenauto zag dit te laat en week plotseling naar links uit- Karakter botsing waardoor de eerste auto ging slippen, onder de vrachtauto te recht kwam en daarna weer door de tweede auto werd geraakt. De auto kwam toen op de andere rijbaan terecht, waar op dat moment geen verkeer was. Van de inzittenden van de eerste auto werd een vrouw gedood; twee personen werden zwaar en twee licht ges-wond. Onder de gewonden zijn kinderen. Volgens minister Beernink moet juist liet verschil in karakter aanleiding zijn om er voor op te passen, dat aan het college van b en w .heter gezegd aan het college van wethouders' het-| zelfde karakter wordt toegekend dat inherent is sum de ministerraad. ,Bij de samenstelling van de ministerraad wordt een team gevormd, waarvan aan genomen wordt dat het in vruchtbare onderlinge samenwerking een bepaald program uitvoert. Bij de samenstelling van het college van li en w moet evenzeer gelet worden op teamgeest'. De voorkeur voor een afspiegelingscol lage baseert minister Beernink ook op de praktijk. ,In het verleden hebben de grote plaatsen in dc meeste gevallen, een afspiegelingscollege gehad en del te door een personenauto gegrepen, toen zij de Kamperweg wilde oversteken. Het slachtoffer, dat ongeveer dertig me ter door de auto weüü meegesleurd, ia aan haar verwondingen overleden. .LOENEN (ANP, Dinsdagmorgen vroeg is in Loenen de 55-jar.ge gemeen tewerkman J. Kranendonk ii:t Loener- sloot door een tegemoetkomende perso nenauto aangereden Hij werd zo ern- HEERENVEEN (ANP) Dins dagmorgen is de 75 jarige G. Hofman uit Steenwijkerwold in het ziekenhuis te Heerenveen overleden, nadat hij maandag op de rijksweg in Willems oord bij het oversteken van deze weg door een personenauto was aangereden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3