PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VS GAAN NIET IN OP KLACHTEN VAN ISRAËL Zevibel-voorzitter A. L. S. Lockef eer: Visserij stiefkind van provincie' Nieuwe poging tot bundeling vanprogressieve krachten' Schip met heeft zee zenuwgas gekozen Overgave Japan in Den Haag herdacht Tegenstanders niet in beroep Engelse meisjes en Nederlandse marine-officieren Vandaag in de krant... REÜNIE IN OOSTBURG EN BRESKENS WARE WOLKEN VOOR DE TOEKOMST Het popfestival van Bruynzeel 213e jaargang no. 192 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 17 augustus 1970 Oirtdla N V Bah. Mij. van da CV Provinclala Znuwh Courant: F. v. 4. Valda on F. S. ft Bur. Vliss., Walstr. 56-60, tal. S144 (Mi red. 3508. adv. 011*8-514, e>*. 2751). itiarikzce, red. tol. 3346, adin tel. 2094 ft Advertentieprijs 40 cent par mm. N Bofdredactle: C A. de Kok. ft Abonn.gr,j. ƒ5.50 i lark! 51, tel. 7851 (b]| red. 2078/3169. adv. 8248). I per advertentie 6.—. Ingezonden mededelingen 2' LAIRD: LIEVER MET ONDERHANDELINGEN BEGINNEN' WASHINGTON (RTR) De Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, heeft zondag verklaard dat het onmogelijk is de Israëli sche klachten, dat de Sow jet-Unie en Egypte het bestand in het Mid den-Oosten hebben geschonden, als juist of onjuist te bestempelen. De bewindsman deed een beroep op de partijen de discussie over deze kwestie te staken en met de onderhandelingen te beginnen. JAPAN: De tyfoon Wilda heeft huisgehouden, in Japan. Hier een beeld, uit Nagasaki, waar ernsti ge schade werd aangericht: hef huis op de achtergrond is letter lijk van zijn grondvesten getild, terwijl een als een lucifershoutje geknapte telegraafpaal eep auto naar de schroothoop stuurde. Negen mensen zijn hier door het geweld van de storm gedood. OPRICHTING PROGRESSIEF ALTERNATIEF' lETKYRTNa hot nil tivh mnlvilrp noo-incr is zn terrine in nantal rinelstellineen Laiird sprak in een televisieprogram van de ABC, .Issues and Answers'. Het was de eerste maal dat een Amerikaans staatsman zich over de klachten van Israël uitliet. Hij zei dat er eind juli en begin augustus een aanzienlijke op bouw van Russische luehtdoelraket- installaties aan het Suezkanaal was ge weest. Het was echter zijns inziens on mogelijk vast te stellen, of deze raket defensie in de eerste uren van het bestand was versterkt. In dit verband zei Laird, dat er geen schendingen van het bestand door Egypte waren ge weest, sinds Amerika dit op betrouw bare wijze had kunnen controleren. Dit was ongeveer 24 uur na het ingaan van het bestand het geval geweest Het bestand werd op 7 augustus om 23 uur van kracht. U-2 AMERSFOORT Na het nu toch wel definitief overlijden van het PAK (progressief akkoord), wor den op gezette tijden nieuwe po gingen gedaan te komen tot een progressieve krachtenbundeling in de Nederlandse politiek. Een der gelijke poging is zaterdag in Amersfoort opgezet, waar leden van PvdA, PPR, PSP en D'66 be sloten hebben tot een actie onder de naam .Progressief Alternatief'. De groep heeft voor de komende tweede-kamerverkiezingen een aantal doelstellingen geformu leerd, waaronder het opstellen van een alternatief regeringsbeleid te genover het beleid van het huidige kabinet. .Progressief Alternatief' wil zach rich ten tot personemen, groepen en partijen die streven iianir een fundamentele ver andering in onze samenlevig met name is het sociaal-economische vlak. de ac tieve vredespolitiek en de conjunctuur- politiek. De groep wil voor de komende verkiezingen ook een duidelijke uit spraak ten aanzien van samenwerking tussen partijen. Dit moeten wat de groep noemt progfessieve partijen zijn. Een samenwerking met een behoudende groep als de WD wordt dan ook nü al verworpen. BRANDT WIL PRATEN MET OPPOSITIE BONN (AFP) Bondskanselier Brandt heeft de christen-democratische opposi tie voorgesteld, volgende maand in ver trouwelijke gesprekken naar een verge-; lijk over de politiek ten aan7.ien van Oost-Europa te zoeken De Westduitse regeringsleider deed dit in een brief aan de CDU-fractievoor- zitfcer Barzel. m antwoord op diens boodschap van 10 augustus, waarin de CDU-CSU vóór de ondertekening van het Russisch Westduitse niet-aanvals- verdrag uitdrukking had gegeven aan haar bezorgdheid, met name "wat Ber lijn betreft. In zijn antwoord stelt Brandt dat zijn regering de ondertekening van het ver drag beschouwt als een eerste stap naar de verwezenlijking van de politiek van ontspanning jegens Oost-Europa, zoals hij die in zijn "regeringsverklaring van 28 oktober 1969 had uiteengezet. Als volgende stappen beoogde de bondsrege ring het sluiten van verdragsovereen komsten met Tsjecho-Slowakije, Polen en Oost-Duitsland. SUNNY POINT (RTR) Het vrachtschip met 12.540 Ameri kaanse raketten en een landmijn met een dodelijk zenuwgas aan boord is zondagavond uit de haven van Sunny Point in Noord-Caro-j lina vertrokken om met lading en j a' in de Atlantische Oceaan tot zinken te worden gebracht. Ver- wacht wordt dat het Libertyschip uit de tweede wereldoorlog de .Baron Russell Briggs' door zee slepers in ongeveer 40 uur op de plaats van bestemming zal zijn ge bracht. Dit punt ligt op 165 mijl ten noordoos ten van de Bahama-eilanden en op 245 Kernprogramma Beroep Aan het vertrek was een juridische strijd van enige dagen voorafgegaan. Gouverneur Claude Kirk van de; staat Florida en het .Fonds voor Mi lieubescherming uit New York, die probeerden het plan van het Amen-! kaanse leger te verijdelen, hadden al in twee instanties ongelijk gekregen. Zondagmiddag verbood een hof van beroep in Washington het leger ech ter het L'berty.cehip vóór maandag 15 uur :Ned. tijd) uit de haven te laten vertrekken, teneinde Kirk en, (Zie slot pag. 3 kol. 7) De leden van de groep hebben zich tot taak gesteld hun denkbeelden op alle mogelijke marnieren bekendheid te geven. Men streeft dan ook het vormen van een kernprogramma tus sen verscheidene progressieve partij en na. Ook wil men komen tot het opstellen van een alternatief rege- ringsprogram. een alternatief kabi net en het verbinden van verschil lende lijsten bij de verkiezingen. De ideeën van de groep .Progressief Alternatief' zouden op zeer korte ter mijn in de politieke partijen ter dis cussie moeten worden gesteld zodat ze bij de komende verkiezingscongressen onderwerp van debat kunnen uitmaken. Een actiecomité zal deze zaken voor bereiden en tevens lijsten opstellen van personen die achter deze plannen stnan. Sympathisanten en actievelingen zijn ai gevonden in Amersfoort. Amsterdam, Arnhem, Breda, Eemnes, Hilversum en Lelystad. I Deze uitspraak van de Amerikaan se minister komt neer op een afwij zen van een klacht van Israël, dat het drie dagen geleden een nieu we raketbatterij in de bestandszone had ontdekt. Laird wilde niet ant woorden op de vraag, of Amerika verkenningsvliegtuigen van het type U-2 gebruikt om de naleving van het bestand te controleren. Wel ver zekerde hij dat gebruik wordt ge maakt van .de beste middelen welke in deze situatie mogelijk zijn'. Vol- fens hem lean Amerika beter dan sraël ontdekken wat er aan de Egyptische kant van het Suezkanaal gebeurt. Intussen verklaarde mevrouw Golda Meir zondagavond, dat Israël over on betwistbare bewijzen beschikt, dat Egypte het bestand heeft geschonden door luchtdoelraketvnstallaties bij het Suezkanaal te verplaatsen. In een rede tot het centrale comité van de arbei derspartij Mapai verzekerde de premier, dat Isaraël het Amerikaanse vredes initiatief niet zou hebben aanvaard, als het geweten had dat het eerste resul taat van het bestand een .aanzienlijke verzwakking van zijn militaire positie zou zijn'. Met nadruk verklaarde zij dat haar regering het gebeurde zeer ernstig opneemt. Minister Laird zei möt te geloven dat •>r emg nuttig doel wordt gediend met een lange openbare discussie over de vraag, wat er gedurende de 12 uur vóór en na de ingang van het bestand is ge beurd. Het belangrijkste was nu met de onderhandelingen te beginnen. Op de vraag of de militaire dreiging voor Israël is toegenomen als gevolg van de recente opbouw van Russisolje raketinstallaties in Egypte, herinnerde de Amerikaanse minister alleen aan eer- TEIGNMOUTH (RTR) - Vrijdag zijn zeven Nederlandse mijnenve gers voor een beleefdheidsbezoek de Britse haven Teignmoutii, in het zuid-westtin van Engeland, binnengelopen- Op het programma staat onder meer een officiële ontvangst aan boord van een van de schepen. Daarvoor waren tien meisjes no dig. Aan het gemeentebestuur werd gevraagd of meta daarvoor kon zorgen. Dit verzoek verwekte een storm van protesten van de zijde van de woedende gemeentraadslden. Ze woedende gemeenteraadsleden. Ze gemeenteraad liggen de Neder landse marine-officierein aan meis te helpen. .Als dc officieren een oogje op de meisjes hebben dan moeten zij zelf maar hun af spraakjes maken', aldus het raadslid Bill Cole. .Door dit soort dingen krijgt de stad een slechte naam. Dit is voor mij een reden de receptie te boycotten', zo zei de boze Cole. De gemeentelijke voorlichtings ambtenaar, Don Sharpe, die dit al les had georganiseerd, begreep niet waar men zich dik over maakte. .Wij voeren alleen maar de wensen van de officieren uit. Het is een geheel normaal ver zoek', aldus Sharpe. Midden-Oosten zal handhaven. Palestijnen Het blad ,A1 Fatach' heeft zondag een communiqué gepubliceerd van de Ver eniging van Palestijnse Studenten, waar in gezegd wordt dat de Egyptische autoriteiten tot nu toe 150 Palestijn se studenten die aan Egyptische uni versiteiten studeerden, hebben uitgewe zen. De Vereniging van Palestijnse Studenten verwacht dat dit aantal in de komende dagen tot 500 zal stijgen. De Egyptische autoriteiten hadden geen reden voor de uitwijzing gegeven, maar de vereniging herinnert er aan dat men daarmee begonnen is op de na de aanvaarding door Nasfcer van het plan-Rogers. KONINGIN AT ,NASI RAMES' Algerijnen Engeland zal druk uitoefenen op Is raël om te komen tot vrijlating op korte termijn van de twee Algerijnen die vrijdag op het vliegveld van Tel Aviv zijn aangehouden. Zij waren daar i aangekomen niet een toestel van de BOAC. Algerije acht Groot-Brittannië verant woordelijk voor de aanhouding van de twee Algerijnen op het Israëlische vliegveld. Algerije heeft zaterdagavond internationale luchtvaartorganisaties sraëlische aanhi Algerijnen te veroordelen. DEN HAAG (ANP) Op het parkeerterrein van het Nederlands congresgebouw in Den Haag zijn erdag ongeveer tienduizend mensen samengestroomd om daar de capitulatie van Japan, op 15 au gustus 1945, en het einde van de tweede wereldoorlog te herden ken. In het bijzonder worden er al degenen herdacht die in de Paci- fic-oorlog in en buiten de Japanse kampen om het leven zijn geko men. De officiële herdenking werd bijge-i woond door de koningin, die haar va-! kantie hiervoor heeft onderbroken, door1 prinses Beatrix en prins Claus. De ko ningin werd bij haar aankomst begroet door de loco-burgemeester van Den Haag. mr A. J. Dankelman, en door ir G. S. Vrijburg en de heer W. F. Rooden- burg, respectievelijk voorn..ter en pen ningmeester van het .comité 15 augus tus 1970' dat het initiatief voor de ner-| denk in g heeft genomen. ruim 500 hoogbejaarden en invaliden in enkele zalen van het congresgebouw ge volgd via een gesloten televisiecircuiL Na de herdenkingsrede van prof. Brug- mans tijdens welke veelvuldig werd ge applaudisseerd, sprak ds G. van Duinen die in Nederlands-Indie kamppredikant is geweest over de oorlogsjaren. Na zijn meditatie zong Annie Cherie het .onze vader.' Vervolgens werd na een hoomsignaal twee muiuten stilte in acht genomen. Terwijl de vlaggen van Ne derland. de Verenigde Staten. Gropt- Brittannië. Australië en Nieuw-Zeelgnd bij het podium in top werden gehesen, werden het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. Het konink lijk gezelschap g.ng na afloop van het officiële deel van de plechtigheid het congresgebouw binnen, waar ze van h<*t .comité 15 augustus 1970' witte orchi deeën uit Indonesië kreeg aangeboden. ra mes Nasi Rede TREINRAMP IN MAROKKO ALGIERS (RTR) Bjj Oran in Ma rokko is zondag een trein ontspoord, waardoor een tiental passagiers om het leven is gekomen, terwijl enige tiental len werden gewond. Rond kwart over twaalf begon de officiële herdenkingsplechtigheid na dat de koninklijke militaire kapel een intrade had gespeeld met een toe spraak van ir Vrijburg, gevoflgd door een herdenkingsrede door prol. dr I. J. Brugmans. Van de zesduizend zitplaatsen en de ruim drieduizend staanplaatsen op het zonovergoten terrein waren er veel al enkele uren voor de plechtigheid begon ingenomen. Bij het podium op het ter rein waren de vlaggen van Nederland, de Verenigde Staten, Groot-Bnttannië. Australië en Nieuw-Zeeland halfstok gehangen, naast een metersgrote af beelding van een der erevelden. waar slachtoffers van de Pacific-oorlog be graven liggen. De herdenking werd doqr Volksoploop' Hi? KABOUTERS van Terneuzen, ü.j <ler^ëbbddag een volksver- -adei-rng hadden willen beleggen, brachten het niet veel verder dan een .volksoploop'. Monument mVa?SKlLi heeft sinds zaterdag- Zl]n .Minister Lelymwiu- ?e, onthulling: kreeg een markant karakter door een toe- (C VaD d® 84"Jariee Honoró (Pagina 2) en buitenlands nieuws: pagina's 1 en 3. Nieuws uit Zeelandpagina's 2,4 en 5. Radio/tv: pagina 7. Sport: pagina's 9, 10, 11, 12 en 13. Na een ontmoeting met óe ambas sadeurs van Nieuv. -Zeeland en Indo nesië en met de zaakgelastigden van Groot-Brittannië. de Verenigde Sta ten en Australië begaf het gezelschap zich naar de parkeergarage onder het congresgebouw voor het nutti gen van een .nasi rames tante Truus', een maaltijd -enoemd naar .tante Truus' van der Capeilen. die in de tijd dat in Indië het voedsel schaars was ai Bandoeng een gaar keuken leidde en veten van een bord met de ingrediënten van de rijstta fel. direct .nasi rames' genoemd, wist te voorzien. Aan het einde van de middag gingen zaterdag enkele duizenden van het con gresgebouw naar de Frederik Hendr.k- laan in het nabij gelegen Statenkwar tier waar de .Pasar Baru' werd geopend door zes dames, afkomstig uit India, Suriname. Indonesië, Pakistan. China en Nederland. Op deze .Pasar Baru' die tot en met woensdag zal duren, hebben veel winkeliers in deze anderhalve km lan ge winkelstraat, stalletjes mgerciht met Indische lekkernijen en oosterse arti kelen De etalage's zijn versierd met oosterse kunstvoorwerpen, foto's en schilderijen over Nederlands-Indië Er treden muziekgroepen op en er r-jden betjaks, driewielige fietstaxi's. BIRMA Bij een plechtigheid op een geallieerde begraafplaats op 110 km ten noordwes ten van de Thaise hoofdstad Bangkok zijn zaterdag de ongeveer 2.300 Neder landers herdacht, die in de tweede we reldoorlog bij de aanleg van de zoge noemde Birmaspoorweg om het leven zijn gekomen. D? 73-jarige voormalige kapitein bij het Koninklijk Nederlands-Indische Veger, Paris de Barrau. legde namens het co mité 15 augustus 1945' van de konin klijke Nederlandse strijdkrachten een krans. OOSTBURG ,De visserij is het stiefkind van deze provin cie. Scheepsmasten zijn ook niet zo hoog en imposant als fa brieksschoorstenen. Ze roken niet, maar ze stinken ook niet. Toch klimmen we weer in de mast, hoe klein we ook zijn'. Een fragment uit de toespraak van de voorzitter van de Ver eniging tot bevordering der Zeeuwse visserijbelangen ,Zevi- bel', de heer A. L. S. Lockefeer uit Hulst, zaterdag tijdens de jaarlijkse reünie van deze ver eniging, ditmaal voor het eerst in Oostburg, in hotel ,Du Com merce'. Het stiefkind beredeneerde de heer Lockefeer aldus: ,In Zee land noemt men eerst de indus trie, dan de recreatie, dan wacht men een hele tijd, dan komt land- en tuinbouw, vervolgens lopen we vele straatjes om, zuchten eens diep en zeggen visserij'. De voorzitter bekeek in zijn toespraak de belangen van de visserij niet al leen in het licht van vandaag, maar ook in het licht van de toekomst. En in die toekomst zag hij zware wol ken hangen: de watervervuiling en de afsluiting van de Oosterschelde, Wat dit betreft, zijn. naar zijn me ning, de ogen van velen aan het open gaan. maar de heer Lockefeer vroeg zich af of Hit ook het geval was met de ogen van de overheid. .Stellen de overheid en de volksvertegenwoordi gers zieli wel eens de vraag of de daden die z\j zogenaamd in het alge meen belang stellen, ook naar de wil van hel volk zijn?', wilde de Zevibel- voorzitter weten. .In de Westerschelde is letterlijk alles toegestaan', vervolgde hij. ,Vuil van de industrie, vuil van de Zeeuwen, vuil van de Westbrabanders en vuil van de Belgen. Het wordt kwaad leven voor mens en dier'. Er mag dan worden gesproken over de zelf reinigende werking van de Wester schelde; maar de heer Lockefeer had toch al geconstateerd dat de vis op de vlucht slaat. .Ook met de vervui ling van het kustwater gaan we dap per door'. Sprekend over de industrie merkte de voorzitter op dat de ves tiging van Total voor hem meer de betekenis had van total loss. Vervuilde brei De heer Lockefeer zei deze proble men niet alleen te benaderen als voorzitter van Zevibel, maar ook als Zeeuw. Naar zyn mening maken slechts enkele Zeeuwen in deze pro vincie de dienst uit. .Draait de over heid niet om de vervuide brei heen? Zijn ze nog wel in staat om de de nionen die ze hebben opgeroepen tr- keren?' Sinds 1964 heefl tie Zevibel diverse protesten ingediend bij het provinciaal hestunr. maar wat zijn de resultaten? Zo nu en dan een een antwoord in de zin i an dat liet de belangstelling van de heren heefl. dat men diligent blijft, dat de zaak ter afdoening in handen van het col lege van gs is gesteld, maar verder geen enkel tastbaar resultaat. .De overheid kan met op tegen de gevolgen van de industrialisatie en wij zijn er het slachtoffer van', con stateerde de heer Lockefeer .De Zeeu wen moeten zich krachtiger verzet ten'. Hij zei zijn pet af te nemen voor de vereniging milieuhygiëne, .maar ze zijn nog te netjes'. Met betrekking tot de afsluiting van de Oosterschelde merkte de voorzitter op dat de Ooster schelde de .kinderkamer' van vele; vissoorten is. Afsluiting van deze; Scheldearm zal dan ook met zïclil meebrengen dat economische visserij in de kuststreken niet meer mogelijk is. Dat geldt, volgens de heer Locke-1 feer, ook voor de Belgen. Tenslotte hield de voorzitter een' pleidooi om voor wat de visserij betreft in de EEG samen met Bel gië een krachtenveld te vormen. De heer Lockefeer besloot met een opmerking, die hij eens had geuit, tegenover de toenmalige commis saris der koningin, jhr mr A F. C. de Casembroot: .Zorg toch dat in| Zie slot pag .2 kol. 2) Truus' op tijdens de herdenkn van de capitulatie van Japan in 19//5, zaterdag in het Haagse- Congrescentrum. Naast dc konin gin staat tante Trans' van der Capeilen, die tijdens de oorlog een gaarkeuken in Bandoeng leidde ZAANDAM (ANP) Tijdens het pop- feest dat Bruynzeel zaterdag hield om leerlingen voor de bedrijfsschool te «er ven hebben zich-vijftien jongens defini tief laten inschrijven. Als gevolg van de publiciteit, die aan het feest vooraf ging, hadden zich de laatste dagen al drie leerlingen gemeld. Verder zijn er zaterdag nog enkele con tacten gelegd. Bruynzeel ha"d voor de be drijfsschool nog vijftig leeriingen nodig, maar bij een tè grote vraag naar jeug dige krachten in de Zaanstreek hadden organisatoren met verwacht die alien te krijgen. Zij waren niettemin tamelijk tevreden over het resultaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1