BEKENDE GLOEILAMPENFABRIEK INVESTEERDE MILJOENEN IN PSV FEIJENOORD: KEIHARD VECHTEN OM ESTUDIANTES TE VERSLAAN 10 Aankoop Johan de Vrindt was klap op de vuurpijl Kloof naar Ajax en Feijenoord verkleinen Happel: hegemonie van Ajax overnemen Sensationele aankopen door iedereen verwacht MR J.H. LOBSTEYN WIL AMATEURS EN PROFS SAMEN LATEN SPELEN Meerjarige contracten voor vele topspelers Vervanger Weinig werk Muntstukje Spitssbeler Goochelaar ZWAAR NIET REËEL VEILIG VIER KANSEN STERKER TEVREDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT W0ENSDAG 12 AUGU^ EINDHOVEN (GPD) Ofschoon overal in het land PSV als de enige kandidaat wordt beschouwd, die de ketting tussen het ko- ningsduo Ajax en Feijenoord kan verbreken, wil men in het Eindho- vense kamp van deze voorspellingen niets horen. Trainer Kurt Lin Jer zegt tenminste- ,Het enige waarop wij hopen is te slagen in om Ideaal de kloof die er vorig jaar tussen Ajax en Feijenoord enerzijds en de overige clubs in de eredivisie was kleiner te maken. We werdei een duidelijke tweede, maar de achterstand op die twee clubs was ti <root. W e willen graag weer derde worden meer zit er momenteel voor ons gewoon niet in maar dan moet wel het verschil kleinei djn'. Eef Mulders was daarvan het eerste slachtoffer en miste daardoor onder an dere de wedstrijden tegen Chelsea en Ipswich Town. ,Maar\ zegt Linder, .dat is niet te ver wonderen. Mulders is nog jong. Hij komt van een club uit de eerste divisie, waar het 'empo automatisch wat lager ligt. Die 'ongen heeft gewoon een in zinking gekregen, maar hij heeft ta lent genoeg, die komt wel terug.' PSV's secretaris Hees: manager) Ben van Gelder: We zijn er alleen op uit onze supporters, a:e van steeds verder weg komen goed voetbal te bieden Voetbal waarvoor zij goed geld beta len en waarop zij recht hebben op een goede vertoning. In dit licht bezien is het niet zo ver wonderlijk dat PS\ zo enorm actief geweest :s op de transfermarkt, actie ver dan welke eredivisieclub ook. Ze ker, de meeste lerenigingen hebben hun selectie versterkt niaar niet op de manier van PSV dat enkele miljoenen in nieuwe spelers investeerde. De Eindhovenaren Kwamen tot 'n kee- persruil met Sparta waarbij Pim Does burg weer terugkeerde naar SpangeD en PSV met nog een flink bedrag als toegift Jan van Beveren onder contract Kurt Under: kloof kleiner maken. kreeg. PSV versterkte de defensie door op advies van de Deen Bent Schmidt Hansen diens landgenoot Henning Munk Jensen aan be trekken, 'n lange blonde Scandinaviër, die een perfecte kop- techniek paart aan een keiharde Inzet, die hij reeds in de oefenwedstrijden de monstreerde en -waarmee hij zonder twijfel in conflict zal komen met de scheidsrechters. Bovendien kocht PSV van ADO de jonge aanvalslust!ge vleugelverdediger Harry Vos, waardoor de verwachting gewettigd is dat de Eindhovense de fensie mits goed ingespeeld een vrij wel onneembare veste Is en dat Jan van Beveren, toch één van Europa's beste doelverdedigers weinig werk zal krijgen. Bovendien versterkte PSV het zo be langrijke middenveld door Gerrit van Tilburg, die vroege? al eens voor de rood-witten speelde maar na omzwer vingen bij GVAV er. Go Ahead graag terug wilde naar hei zuiden, een con tract aan te bieden PSV brak daar mee met e'n traditie dat het nooit een eigen speler terug zou kopen. Boven dien werd na enige strubbelingen rond het transferbedrag ook Guus Hiddint van De Graafschap gekocht. Extra aandacht kreeg de voorhoede Peter Ressel ging voor een onverwachi hoog bedrag naar Lierse SK en Nico Mares kon terugkeren naar zijn gelief de Limburg. Aangezien PSV, dat hot jarenlang zonder echte linksbuiten had gedaan nu ook deze plaatsen eens vol waardig wilde doen bezetten, kreeg de jeugd-internationga' Eef Mulders (FC Den Bosch) een lucratief contract aan geboden. verloor, weet er alles van: ,Wat een raff mement hebben die twee. Is De Vrindt pas bij PSV V Niet te geloven. Die jongens zijn volkomen ingespeeld. Enfin, dat heb jezelf gezien We verlo ren met 2-0, maar het had ook 5-0 kunnen zijn.' Trainer Kurt Linder trekt zich niets van die tovende woorden aan. Straks in de competitie moet het op het veld worden waargemaakt dat de NV Phi lips niet voor niets zoveel geld in de nieuwe PSV heeft gepompt. Linder, '.eer kritisch en relden tevreden, staat een zeer straffe training voor, die het uiterst ran de spelers vergt. Vast staat, dat ongeveer geen enkele speler van PSV zeker is van zijn plaats, omdat er steeds wei een vrijwel gelijk waardige vervanger staat te trappelen om hem te vervangen. Linder heeft daar bewust naar gewerkt: ,Dan is de competitie onderling feller Dan weten ze dat zij er niet de kantjes vanaf kunnen lopen, omdat er steeds een an der klaar staat. Bovendien hebben wij een grote selectie van vrijwel even ster ke spelers nodig, omdat wij straks be halve de gewone competitie ook deelne men aan de Europacup.' PSV zal voor de tweede achtereenvol gende maal deelnemen aan de Euro pese competitie van bekerwinnaars, maar in geen van beide gevallen kon de KNVB-cup een jaar in de prijzenkast worden opgeborgen. Eerst versperde kampioen feijenoord de Eindhovenaren de weg en dit jaar behaalde Ajax, dat al eens uitgeschakeld was geweest maar via een zeer merkwaardige loting toch terugkwam, de beker. Over de komende Europese competitie wordt in het Eindhovense kamp nog nauwelijks gedacht of gesproken. Men bereidt zich eerst serieus voor op de Ie competitiewedstrijden. Deze houding wordt natuurlijk wel in de hand ge werkt door het teil dat de tegenstan der voor de eerste ronde nog niet be kend is. Het Ierse Bohemians en het Slowaakse Gottwaidov moeten in een voorwedstrijd uitmaken wie PSV par tij zal gaan geven Een voorkeur voor welke ploeg dit moet gaan worden, is er in Eindhoven nauwelijks waar te nemen Gerrit van Tilburg, één van de oudere en meer geroutineerde spelers: .Welke club het ook wordt, we zullen die jongens zeker niet onderschatten. Schmidt Kansen: goochelaar m, PU Tenslotte hebben ook zij die wfi»-. den verdiend en zij willen natutói zover mogelijk komen trouweac Het is voor PSV te hopen tol hs Europese beker-ovontuur niet «7 abrupt en onbevredigend einde bij als vorig laar, toen een simpel ês stukje opgegooid door de Honnin scheidsrechter Emsberger uitwas i AS Roma en nic-t PSV de we; uc de bekerfinale zou vervolgen, schakeling op die manier heel" in de competitie veel punten zegt aanvoerder Pleun Strik, De klap op de vuurpijl was echter wel het contracteren van de Belgische in ternational Johan de Vrindt, d'ie jaren lang bij Anderleeht had gevoetbald, daar zelden of nooit teleurstelde, maar bij de Brusselse club toch niet zijn draai kon vinden PSV had een echte spitsspeler nodig. In Nederland was die vrijwel niet te koop en aangezien be kend was dat De Vrindt graag weg wilde bij Anderleeht en bovendien de afstand bussen zijn woonplaats Lommei en Eindhoven slechts een half uurtje rijden is, lag het voor de hand dat PSV ging onderhandelen met An derleeht, onderhandelingen die meit suc ces werden bekroond. Johan de Vrindt hierover: ,Het was bij Anderleeht een tweestrijd tussen Jan Mulder en mij. In Brussel dachten ze dat Mulder één van de beste midvoors van Europa was en daarom kon ik gaan. Maar ik ben er zeker van dat ik het hier meer naar m'n zin zal hebben dan bij Anderleeht.' De supporters van de Belgische inter national hebben zijn overgang naar de Nederlandse club toegejuicht De reis naar Brussel was hen te ver, maar nu werden er zelfs bi i dr oefenwedstrijden van PSV tegen imateurclubs met ge mak een -jantal bussen gevuld om hun idool van Lommei te zien spelen. Door de komst van De Vrindt is de aanvalslinie vee.' gevaarlijker gewor den. Met aame de combinaties tussen de andere schutter Willy van der Kuy-% len en de blonde Deense goochelaar Bent Schmidt Hansen, zijn vaak niet te volgen. De Engelse international doelman Peter Bonetti, die het doel van Chelsea verdedigde dat bi] een hul digingswedstrijd op het veld ran ADO '20 in Heemskerk met 2-0 van PSV ROTTERDAM (GPD) Een groot deel van het machtige le gioen bij Feijenoord is roijduit teleurgesteld, omdat hun club geen al te schokkende daden stelde in de vraag-en-aanbod- majind, die men transferperiode placht te noemen. De door sneesupporter had nu eenmaal méér verwacht van de vereni ging, waarvan in- en outsiders menen dat zij de kapitaalkrach tigste van Europa is. Vooral na da sensationele start, waarin men vlot vijf ton voor Dick Schneider neertelde zijn langdurig contract bij Go Ahead moest worden afgekocht had men op verdere top- transfers in de richting van de kuip gerekend. Na de komst van de talentvolle Schneider viel er ineens een intense stilte. De stilte werd weliswaar zo nu en dan verbroken, doordat men zicli even hoopgevend roerde op de markt (Bos kamp en Geilman werden terug naar het grote stadiou gecom mandeerd), maar ,het grote werk' bleef toch uit, al zorgde op oen gegeven moment het aantrekken van Matthias Maiwald (voor vrienden Matty) toch voor gefronste wenkbrauwen. tenminste concurrentie voor Henk We- ry geweest. Henk heeft namelijk een prikkel, een stimulans nodig, wil hij tot grote prestaties komen'. DEVENTER (GPD) Eén man, die in Nederland al jaren voor het instellen van een voetbalklasse voor onafhankelijken vecht' is de Deventer advocaat mr J. H. Loh- steyn. voorzitter van de amateur tweedeklasser Hilversum. Zelfs in de tijd dat de vereniging uit de radiostad nog uitkwam in het be taalde voetbal, vroeg hij al de aan dacht voor dit .probleem'. Er moet voor e<-n amateurclub toch een mogelijkheid zijn om hoger te kun nen bomen dan de eerste klasse. In Frankrijk bijvoorbeeld werkte Sédan zich een paai jaar geleden als amateurclub naar de top van hei status aan Het is natuurlijk zon der meer een feit. dat de prak tische mogelijkheden om tot de uiterste top in Nederland door te dringen nu verdwenen zijn. maar die mogelijkheden zijn er voor de meeste profclubs ook niet. aldus mr Lobsteyn. Mr Lobsteyn neeft een groot aan tal jaren gepleit voor het instellen van een klas voor onafhankelijken. .Dat moest een klas worden waarin zowel amateurs als profs speelden Als men zich thuis voelde en e- werden goede resultaten geboekt, dan moest er voor de clubbestuur ders een mogelijkheid zijn om ver der te gaan, maar ,n die klas kon men ervaringen opdoen in het be taalde voetbal Z.yn plannen komen in grote trek ken overeen met het systeem zoals n Duitsland gebruikt wordt. Als daar een club uit de Bundesliga de gradeert is men verplicht de contracten aan te passen aan de Regional-liga, dat wil zeggen dat er alleen contracten mogen worden afgesloten met een maximum van bijvoorbeeld 5000 gulden. In die re gionale kunnen echter ook amateur clubs uitkomen Als een vereni ging naar Duitslands hoogste klas Dromoveert is men echter n:et ver plicht de spelers een hoger contract aan te bieden Een feit blyft natuurlijk, dat men dan in vrijwel alle gevallen tot een betere betaling zal over gaan, om de spelers aan de club te binden, want het is vrijwel niet mogelijk om de topspelers met een laag sa laris te behouden. De voorzitter van het enkele jaren geleden naar de amateurrangen teruggekeerde Hilversum f.we zijn daardoor meer amateur dan anderen') is daar eeh ter niet van onder de indruk. .Het. zelfde verschijnsel heb je nu ook al bij de aniateurclubs en de mi nimum-draagkrachtige clubs in hel profvoetbal. Als een speler ergens anders (meer) kan verdienen gaal hij in de meeste gevallen toch weg Ik vind dat ook helemaal niet erg Die jongens moeten uiteindelijk aan positieverbetering denken. Je moet je echter niet voorstellen dat een amateurclub hogerop zou gaan een amateurclub die hogerop zou verliezen- De clubs hebben immers al jaren met die trek naar het be taalde voetbal te maken. Er zijn tóch altijd een aantal spelers, die waarom dan ook niets vooi het profvoetbal voelen en die spe lers blijven toch wel voor hun vere niging uitkomen.' Mr Lobsteyn gaat er ook van u.'. dat de kloof tussen het amateur- en profvoetbal n:et zo erg groot is. .Het is natuurlijk logisch dat de amateurverenigingen zich niet niet een Feijenoord of een Ajax kunnen meten, maar dat kunnen de meeste andere profclubs ook niet Ik ben er echter van overtuigd dat de top. clubs uit de eerste klas amateurs zich in een tweede divisie best zouden kunnen handhaven, en d;e mogelijkheid zou ik graag zien De mogelijkheid om zich eens met an deren dan de amateur-toppers tc meten. Daarom heb ik er altijd voor gepleit de amateurs mee te la ten speien in de strijd om de KNVB beker. Dal is echter steeds door het betaalde voetbal afgeketst. Voor het Belgische systeem voelt de heer Lobsteyn minder omdat een profclub daar op een gegeven moment niet meer kan degraderen. Hoofd-aak voor hem blijft echter, dat de clubbestuurders zelf kunnen kiezen tussen betaald- pn amateur voetbal. Dat kwam hoofdzakelijk door het feit dat men er zich over verbaasde, dat Feijenoord het aandurfde om zo'n wildebras als de DOS-speler te con tracteren. De transfer op zich was er nu niet bepaald eentje om zich erg over op te winden. Tot de laatste dag van de transfer- maand bleef de fervente Feijenoord- supoorter hopen. Maar ilc klap or de vuurpeil, die Roger Magnusson had kunnen heten, bleef uit, omdat Guus Brox en zijn delegatie in de .laatste uren' in Stockholm niet met de Zweed se voetballer tot overeenstemming kon den komen. Dus zei het legioen daarna een tikje verontwaardigd: .Wat heeft Feijenoom! nu eigenlijk gedaan? Toch praktisch niets'. Feijenoord deelt die opvattingen van zijn supporters niet. Integendeel. Hij vindt het zelfs niet reëel, dat men z» redeneert. .Wij zijn er primair van uitgegaan dat we moesten trachten tc houden wat we hadden. We hadden het sterk ste eirtal van Europa. In dat team liepen bij verschillende spelers de con tracten af. Onmiddellijk werden ei iloor allerlei clubs alle mogelijke po gingen gedaan om via uitstekende aanbiedingen mensen bij ons weg 1' trekken'. Overigens tien logisch iets. Hel hoor er nu eenmaal bij in het betaald' voetbal. Hij stelde ons wel voor pre blemen, wilden we dc kwaliteit die wij bezaten ook inderdaad houder. Het is ons tenslotte gelukt Geen en kele topspeler heeft de club verlaten, en op dat resultaat zijn we echt we een beetje trots'. .Al kostte dat consolideren een smal geld, wij veronderstellen dat wc het te recht uïtgegegeven hebben. Met andc re woorden: wij menen oprecht dal wo hel deze transferperiode goed ge. daan hebben, doordat onze primair» •vulling zijn gegaan. ii ons gebonden'. Manager Guus Brox somt op: ,Wim Jansen, Wim van Hanegem, Rinus Is raël, Joop van Daele, Dick Schneider en Matthias Maiveld hebben zich de afgelopen maanden voor een periode, variërend tussen de drie en vijf jaar bij ons vastgelegd. Andere spelers hadden al langer lopende contracten. Het is nu zo, dat aan het einde van dit komende seizoen alleen de contrac ten van Henk Wery, Franz Hasil en Ove Kmdvail aflopen. Je kunt dus zeggen, dat we onze toekomst aardig veilig hebben gesteld'. Had Feijenoord dan tooh niet erg graag Roger Magnusson er bij ge. had? Guus Brox: .Natuurlijk, maar het was echt geen haalbare kaart. Buiten de transfersom en zijn be hoorlijke salaris om had hij ons voor twee jaar nog eens een half mil joen gulden gek'ist Dat ging ons echt te ver'. Trainer Ernst Happel: .Wat Magnus son vroeg was belachelijk. Stel. dal wij op zijn aanbod waren ingegaan wel. dan had hij meer verdiend dar pak weg een Rlnus Israël, een Wim Jansen en een Wim van Hane- gem. Die jongens hebben een groots* verdienste voor Feijenoord, terwj Magnusson er tenslotte nog zijn eerst» bal moet trappen'. Feijenoord wacht een erg zwaar se, zoen. Onmiddellijk na het veroverer van de Europa Cup in Milaan ze Ernst Happel: ,Nu wordt het pas wer kelijk moeilijk, nu moet Feijenoorr zich waar maken door zich interna, tionaal te handhaven. Faal je komenc seizoen, dan is dit immers voor velen een bewijs dat je niet werkelijk eer Europese topploeg bezit'. Voorzitter Guus Couwenberg zegt: ,Dit seizoen wordt voor ons een regel rechte uitdaging'. Komend seizoen vier kansen vooi Feijenoord om zich waar te maken In de strijd om de wereldbeker, in het toernooi om de Europacup, ter wijl er in eigen land een eredivisif draait en er bovendien de KNVB- beker niet verwaarloosd mag worden Vier kansen, maar ook de kans om tenslotte op alle fronten geklopt te worden. De praktijk bewijst immer- herhaaldelijk (mooitste voorbeeld: Lewis United) dat in het topvoetbal meervoudige successen praktisch niet meer realiseerbaar zijn. Ernst Happel beseft dit terdege. Hij Ernst Huppel: hegemonie u» zegt resoluut: Jk mik dit seizoen op doorbreken. twee successen en niet op vier. Mijn seizoen is geslaagd, als we de we reldbeker pakken en landskampioen worden. Dat lijkt realiseerbaar. De wedstrijden om de wereldbeker eisen van de spelers immers maar twee we. ken en absolute concentratie. Daarna kunnen we ons volledig op de eredivie richten'. .Want we moeten in de eerste plaats kampioen worden. Feijenoord dient de hegemonie van Ajax over te nemen. Het is toch te gek, dat een club als Feijenoord, met alle mogelijkheden die het heeft, in de afgelopen rijf jaar vier keer de landstitel aan Ajax heeft moeten laten. Zoiets had niet mogen gebeuren'. Ook Ernst Happel Is tevreden over d< ictiviteltcn van Feijenoord n de traiu 'erpenode .Het is vooral belangrijk dat onze basis nu aanzienlijk vc-r breed is. Praktisch elke plaats i> Jians dubbel bezet, omdat je met Schneider (hij kan zowel linker- als rechterverdediger spele-), 'v'an Daek (centrale verdediger, maar oook ir, de spits bruikbaar) en Maiwald spits achter de voorhoede aan en ook" op belde vleugels thuis) vele kanten cp kunt. terwijl je er m Boskamp eer, prima middenveldspeler bij hebt' .Alleen had ik er nog graag een echte rechtsbuiten by gezien. Dim was er Tenslotte een speler van Feijenooix aan het woord. Theo Laseioms. die eei nieuw twee-jarig contract tekende. .Wij zijn nu sterker dan vorig jaar Hebben meer ervaring, zijn rijper ge worden. We kunnen er komend sei zoen iets moois van gaan maken. Die wereldbeker kunnen we pakken. W-r hebben er de spelers, de instelling er het speltype voor'. .Op de training oefenen we al gere geld op hef spelen op balbezit. Ii verband met de wedstrijd in Bueno* rires. Daar moeten we ons handlin ven en een kleine nederlaag be schouw ik al als handhaven on dan in Rotterdam onze slag te slaan In elk geval zijn de premies, die Feije noord «p de wedstrijden tegen Estu- diantes gezet Iipeft, uitstekend, du- zullen we er keihard voor vechten om Nederland een wereldkampioen te bezorgen'. Van Hanegcm: iMWV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 10